O Van hete pepers tot Japanse stengel-ui Lente op tafel met bosui Echte pizza kan niet zonder mozzarella Smaak Crêpes Muisjes ZATERDAG 30 APRIL 1994 REDACTIE HENRlETTE V MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KAASSOEP MET BLEEKSELDERU (zie onderstaand recept) GEPOCHEERDE! RAAPSTELEN AARDAPPELPUREE Maak 2 stengels bleekselderij schoon, snijd de groente in smalle reepjes en kook de groente in weinig water 20 minuten. Fruit een stukje fijngesneden ui in 5 g (dieet)margarine/boter: Strooier 1 eetlepel bloem over, warm dit goed door en voeg onder goed roeren 3'/j dl groentebouillon toe. Roer 50 gram geraspte oude kaas en de bleekselderij door de soep en roer tot de kaas gesmolten is. Maak de soep op smaak met 2 eetlepels halfvolle koffiemelk en pe per. Per persoon: 580 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 10 g eiwit, 9 g vet, 6 g koolhydraten. KARBONADES MET SESAMZAAD (zie onderstaand recept) PAKSOI AARDAPPELPUREE MET 'N KORSTJE TWEEKLEURENVLA MET KOKOS Maak een marinade van 3 eetlepels ketjap, 1 eetlepel olie, 1 kleingesneden ui, 1 eetle pel sherry en een mespuntje gemberpoe der. Wentel 2 kleine ribkarbonades erdoor en laat dit enige tijd intrekken. Dep het vlees droog en bak de karbonades in 10 g (dieet)margarine/boter in een pan met een anti-aanbakbodem in 20 minuten bruin en gaar. Rooster 2 eetlepels sesamzaad in een droge koekepan. Leg de gare karbonades op een voorverwarmde schaal en strooi het se samzaad er over. Per persoon: 850 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 19 g eiwit, 14 g vet, 1 g koolhydra ten. RUNDERRAGOÜT SPITSKOOL MACARONI KOKOSPOFFERTJES MET ANANASSAUS (zie onderstaand recept) Maak de inhoud van 1 blikje ananasstukjes in een keukenmachine fijn. Rooster 1 eetle pel gemalen kokos in een droge koekepan. Maak van 100 g poffertjesmix met 25 g ge malen kokos, 1 klein ei en 17? dl water een glad beslag. Bestrijk de poffertjespan dun met (dieet)margarine/boter, giet het beslag er in en bak de poffertjes bruin en gaar. Bak tot hel beslag op is. Verdeel de poffertjes over 2 bordjes, schep de saus er op en strooi er wat geroosterde kokos over. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 9 g eiwit, 12 g vet, 50 g koolhydra ten. LIEVELINGSRECEPT Van MEVROUW DE BOER UIT SPAARN- DAM-WEST een recept om raapsteeltjes klaar te maken. RAAPSTEELTJES Nodig: 120 gram bloemige aardappels, 5 bosjes raapstelen, 7« pakje boter, 2 hardgekookte eieren, zout, nootmuskaat en peper. Vlees: var kenshaas, ribkarbo- nade of rollade. wassen en goed laten uitlekken, zonodig omschudden zodat het water er uit is. Aard appels koken, afgieten en omschudden. Bo ter smelten. Steeltjes rauw op de aardappels doen. De gesmolten boter en de kruiden op de steeltjes en de aardappels gieten. Dit al les op een laag vuur goed doorelkaar stam pen zodat het goed warm is. De eieren door de eiersnijder doen en bij het opdienen daar de schaal mee gameren. Eventueel nog wat jus erover. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Snij een paar uur van te vo ren de bosjes raapstelen. Bij de blaadjes beginnen, stukjes van 1 cm breed snij den tot op 5 cm van het einde van het steeltje. Ge sneden raap steeltjes een paar maal iCüch g' :taar ipL i linf Bretonse keuken is bij langt niet zo beroemd als andere Franse keukens, maar toch heeft ook Bretagne haar cul re aantrekkelijkheden. Het volprezen zeegedierte uit si en schelp, de spartelend vei 1 vis. En de crêpes. Wie in Bretagne geweest is kent ze mooie, lichtbruine flinterdu flensjes, allerwegen te koop, vers bij de crêperie en in pla pakjes bij de supermarkt. Die dunne pannekoekjes va jj^jj men het oeroude, traditiont u voedsel van alle gebieden di door Kelten bewoond warei zijn. Men vindt ze niet allee Bretagne, maar ook in Wale Ierland, Cornwall. jaa Boekweit ich Een crêpe is niet altijd een c L' pe, want in Bretagne onder- scheidt men crêpes en galei Wat men nu doorgaans crê[ noemt is eigenlijk een galett een dun eh soepel flensje va i beslag van boekweitmei (blé noir), het grijze zeezout de Bretonse zoutpannen, eventueel met wat cider, en minstens tien minuten enei bewerkt. Ze werden gebakk^' boven houtvuur in de grote open schouw die men in elk Bretons boerenhuis kan vim:I waarbij het vuur op een stei ondergrond op heuphoogte En men bakte ze op wat in 1 evf Bretons een bilig heet, in he e.. Frans tuile (letterlijk; dakpai een plaat van aardewerk. Ti genwoordig is dat een gietij; ren plaat, maar de naam is bleven. Het was universeel voedsel elke maaltijd. Men wikkelde om een worstje, een reep sp of een geroosterde sardine, strooide er rauwe uien op, n sneed ze in repen in een boi Ion van rookspek en kool of ze met een ei. Na het keren de galette op de baktegel wo er een ei over gebroken met boter, het wit wordt bij elka; geschoven en men vouwt de lette eroverheen, zodra de o derkant gebakken is. Bij goe crêperieën in Bretagne kan dit zeer traditionele gerecht aantreffen. Men at ze met de vingers, di ijzeren vork deed zijn intree Bretonse boerderijen pas aa het begin van deze eeuw. Vi ger had Bretagne uitgebreid boekweitvelden, 's zomers gekleurd van de bloempjes hun rode steeltjes (boekweit geen graan maar een heel ai soort plant), omzoemd door bijen, want ze geven verrukk lijke, aromatische, donkere 1 ning. De arme grond van Bretagne echter, zo gunstig boekweit, is door alle bemes en grondverbetering te rijk g worden en de boekweit, die schrale grond houdt, laat he weten. Die komt nu uit Turk of Zuid-Amerika. Tarwebloem Echte crêpes (krampouez in Bretons) worden gebakken een beslag van tarwebloem, men kent die in Bretagne pa sinds een goede honderd jaa toen tarwebloem ook eenvoudige boeren bereikba werd. Ze waren krokant (kra het Bretons), zoals nu nog di opgerolde crêpes die men in pakjes koopt en die men bij of andere desserts snoept. Ni at ze met boter of ook bij die heerlijke, dikke karnemelk, ribot. Helaas ziet men die na welijks meer. De krokante er pes zijn vrijwel verdwenen, waren ook moeilijk te maker zowel het beslag als het baki luistert erg nauw. Zo ziet men dus nu twee soo ten crêpes: van boekweit, eig lijk galettes, en van tarweblo de echte crêpes. En beide zie men met een hartige vulling maar eigenlijk behoort de ec crêpe zoet te zijn, met suiker eieren en wat rum in het bes en een vulling van bijvoorbei aardbeien of ander fruit, roo en chocoladeboter. 'Het Blauwe Huis' teelt kruiden voor Oosterse en Mexicaanse keuken Als je weieens eet in een restaurant waar per fect wordt gekookt, is er een goede kans dat de kruiden die ze erbij gebruiken uit Drenthe komen. Het Blauwe Huis in Ruinerwold teelt al vijftien jaar op biologisch-dynamische wij ze een groot aantal kruiden. Verder produce ren ze gedroogde kruiden en de theemeng sels. Het bedrijf is ook actief in hel ontwikke len van nieuwe produkten. Dit jaar komt er bijvoorbeeld een Engels langwerpig sla-aard- appeltje op de markt. Bosuitjes, stengeluitjes, voor- jaars- of lente-uitjes, het maakt niet uit hoe je ze noemt. De groene uitjes zijn onder al deze namen te koop bij de groente man of in supermarkt. Van ori gine is de lente-ui een voorjaar- sprodukt, maar tegenwoordig is hij het hele jaar volop vers ver krijgbaar. Een heel bijzonder uitje, want hij geeft gerechten een zeer verfijnde smaak. Met dit kleine uitje zet je de lente op tafel. Na aankoop van de uien kun je het best koel en donker bewaren (maximaal tien da gen). Het liefst met de wortels in schoon kraanwater. Lente-uien herken je aan de kleine witte bolletjes met lange groene stengels. Ze zien eruit als preitjes. Ze worden verkocht in bosjes van drie of vijf stuks, vandaar de naam van de bosui. De smaak van het bosuitje is delicaat, een beetje bieslook achtig. Lente- of bosuitjes pas sen heel goed in salades, rauw kost en tal van stoofgerechten. De ui, (allium) kent een lange, rijke historie. Ook bieslook maakt deel uit van de vele hon derden soorten alliums die er bestaan. Dit verklaart dat bos- of stengeluitjes in smaak ver wantschap vertonen met bies look. Stengeluien of Japanse bosui en zoals ze officieel heten, in het Latijn Allium fistulosum, worden al sinds de prehistorie in China en later ook in omrin gende landen volop'geteeld. De Aziatische keuken maakt gretig gebruik van bosuien; als groen te worden ze gekookt en gebak ken en vinden ze een bestem ming in tal van oosterse gerech ten. Lente-uitjes passen voortref felijk in lichte voorjaarsschotels. Snijdt ze in ringetjes (ook het groen) en laat ze meestoven met andere voorjaarsgroenten, zoals prei en broccoli. Ook bij lichte vleessoorten als kalfsvlees en kip, vis- en eiergerechten passen bosuitjes heel goed. Stoof of bak ze zo kort mogelijk, anders gaat de verfijnde smaak verloren. Als ze te bruin worden gebakken, krijgen lente-uitjes een bittere smaak. Bosuitjes passen ook heel goed in een frisse lente-salade en vormen een smaakvolle combinatie met rauwkost. Je kunt ze ook puur als groente eten. Snijd daarvoor de uitjes in stukjes van ongeveer 5 cm en stoof ze in 3 tot 4 minuten in wat boter of olie gaar. Bestrooi en met wat zeezout en je zet in een handomdraai een lekker lentegerecht op tafel. De receptenfolder 'Nieuwe variaties met ui' kun je onder vermelding van de titel aanvra gen bij: NIVAA, antwoordnum mer 17213, 2501 VH Den Haag. Mie met Thaise gehaktballetjes en lente-ui Hoofdgerecht voor 2 personen. Ingrediënten: 250 gram kipge hakt, 2 sjalotten, mespunt sambal, 1 theelepel gemberpoeder, 1 uitgeperst teentje knoflook, peper, zout, 1 bosje lente-uitjes, 3 eetlepels olie, 2 djeroek-blaadjes. Voorbereiden: Pel en snipper de sjalotjes. Meng ze met de sam bal, gemberpoeder, knoflook, wat peper en zout door het gehakt en rol er kleine balletjes van. Snijd de schoongemaakte lente-uit jes in ringetjes. Bereiden: Verhit 2 eetlepels olie en fruit de djeroek-blaadjes. Bak hierin de kipballetjes in ca. 10 minuten bruin en gaar. Bak in een andere pan, in de rest van de olie, op hoog vuur de lente-uit jes lichtbruin. Strooi ze over de gehaktballetjes. Serveer hierbij mie. De djeroek-blaadjes geven de balletjes een zacht-ci- troenachtige smaak, die goed combineert met de lente-uitjes en de sjalotjes. Heerlijk met pindasaus. WINA BORN, culinair publiciste Voor de Mexicaanse keuken brengen de telers typische hete pepers. En in spelend op de grote belangstelling voor de oosterse keuken zijn ze be gonnen met het kweken van Japanse stengel-ui, verschillende soorten bladradijs (voor sla-gerechten), di verse Kumatsuan, Japanse Klitwortel en Pai Tsay. Van het 13,5 hectare grote bedrijf neemt de kruidenteelt 2,5 hectare in beslag. Acht hectare land is in ge bruik als grasland voor de Gascogne- koeien en de schapen die de nood zakelijke mest voor de tuin produce ren. Bosjes ln het seizoen, van eind mei tot half oktober worden zo'n 40.000 bosjes van 35 tot 40 soorten verse kruiden geproduceerd: het overgrote deel daarvan wordt op de Noordermarkt in Amsterdam verkocht. Ook levert Het Blauwe Huis wekelijkse verse kruiden aan een aantal gerenom meerde restaurants: die krijgen iede re week per fax een bestellijst toege zonden. Als op maandag de bestel lingen binnen zijn, worden die op dinsdag klaar gemaakt en op woens dag afgeleverd. Drie jaar doen ze dat nu. André Dijkgraaf, de verantwoorde lijke man voor de kruidentuin: ,,We leveren een grote variëteit van de mooiste kruiden. De meeste top koks kennen 10 tot 15 kruiden, wij kweken 35 tot 40 soorten die we bo- gedroogde kruiden wordt bepaald door hun aroma. En dat is afhanke lijk van het aantal uren zon en van het droogproces: ,,De geur in krui den komt van de etherische oliën. Die verdampen boven de 38 a 40 graden. Daarom drogen we nooit bij een temperatuur die hoger is dan 38 graden, ook al duurt het droog-pro- ces dan wat langer". bosjes kruiden, die op bakken wa ter worden gezet, beter geregeld kan worden. Grondlegger Grondlegger van Het Blauwe Huis is de inmiddels ruim tachtigjarige Trees Boeke. Vanaf haar 18de tot haar 25ste studeerde ze in het Zwit serse Dornach, zeg maar aan de uni versiteit die de grondlegger van de antroposofie, Rudolf Steiner er heeft maar amper drie weken in Echten, toen het therapeuticum failliet ging en dokter Stiekema.de Johanneshoe- ve verkocht. Maar Trees Boeke verliet de inge slagen weg niet: ze huurde een huis je in Koekange en begon daar met het verbouwen en in het wild verza melen van kruiden. Via een bevrien de eigenaar van een natuurvoe dingswinkel, ontwikkelde ze haar ei gen afzetkanalen „Ik wilde er een echt bedrijf van maken...". Anderhalf jaar later besloot ook de echtgenoot van Trees Boeke naar Drenthe te verhuizen. Met de op brengst van hun huis in Wageningen werd in 1978 de boerderij aan de Buitenhuizerweg in Ruinerwold ge kocht. Haar man richtte de hele dro gerij in, apparatuur waarmee nu nog gewerkt wordt. Eerst waren het dik besuikerde beschuiten die werden uitgedeeld, maar toen iemand bedacht anijszaad in sui ker gedompeld op de geboorte-beschuit te doen won deze lekkernij snel terrein. De beschuit-met-muisjes was eigenlijk een soort omkooppremie. Met de zoetigheid wilde de baby zijn broertjes of zusjes voor zich winnen. Een andere verklaring is dat anijs de produktie van moedermelk stimuleert. De muis zou een symbool voor vruchtbaarheid zijn. Vanaf de vorige eeuw werden muisjes door banketbakkers ambachtelijk geproduceerd. Een daarvan, Cornelis Rutgerus de Ruijter, legde er de basis mee voor een bedrijf dat inmidels bijna heel Ne derland van muisjes voorziet. Sinds kort zijn er naast de roze-witte muisjes (meisjes) ook blauw-witte (voor jongens) in de supermarkt te koop. De produkten van Het Blauwe Huis worden onder meer in de Gim- sel-winkels ver kocht. FOTO GPD vendien supervers leveren. Als koks hun kruiden via de horeca-groot- handel betrekken, zijn die altijd een paar dagen langer onderweg. Twee typen restaurants hebben belang stelling voor ons verse produkt: de fantasievolle, soms ook vegetarische, eetcafés als Schlemmer in Den Haag, Nola Rae in Arnhem en Lem- bas in Driebergen. En dan de culi naire top: behalve naar Kaatje bij de Sluis in Blokzijl gaan onze verse kruiden ook naar Klein Paarden- burg." Gedroogd Verreweg het grootste deel van de omzet van Het Blauwe Huis komt van de - door het bedrijf zelf - ge droogde kruiden. Een activiteit die volgens André Dijkgraaf veel aan dacht krijgt, want de kwaliteit van gesticht. „Daar heb ik medicijnen le ren maken. Eenmaal getrouwd kreeg ik een gezin met zes kinderen. Toen die allemaal de deur uit waren en mijn man thuis kwam, vond ik dat de tijd voor mij gekomen was om te gaan werken". Ze was toen de zestig gepasseerd, probeerde nog werk te krijgen als medisch analiste, maar het werd haar van alle kanten snel duidelijk gemaakt dat ze daarvoor te oud was. Zij beklaagde zich daarover bij de bevriende natuurarts Stiekema. Die was toen bezig met de voorbereidin gen van een praktijk in Echten en zocht iemand om de kruiden te gaan verbouwen voor de medicijnen waarmee hij zijn patiënten behan delde en de groenten voor het dieet dat hij hun voorschreef. Trees Boeke vertrok naar Drenthe. Ze was nog vacht en lange horens is bijna uit Europa verdwe nen en komt vooral nog in Azië en Afrika voor. Maar in Zuid-Italië zijn nog buffels. Van hun melk maakte men vroeger veel kaas, de beroemde Mozzarella. Buffelmelk bevat tweemaal zoveel vet als koemelk en heeft een hoger gehalte aan eiwit ten die tot kaas omgezet kunnen worden. Moderne Mozzarella komt uit fabrieken en wordt steevast van koemelk gemaakt. Toch bestaat er nog wel authentieke Mozzarella di bufala, in elk geval is die in de omgeving van Napels te koop. Alle Mozzarella is ook geknede filata-kaas. Al leen laat men Mozzarella nauwelijks rijpen. Het is dan ook een witte, heel zachte kaas die goed gekoeld bewaard moet worden en ook wel diepgevroren wordt verkocht. De pizza komt uit Napels en daarom kan een echte pizza niet zonder Mozzarella. De kaas wordt tegenwoordig over de hele we reld speciaal voor de pizza-bereiding ge maakt. Die bevat dan wel minder vet en vocht dan de oorspronkelijke kaas van buf felmelk, maar trekt na het bakken net zulke mooie draden. Er zijn ook varianten op de Mozzarella die gerookt worden (affumicato) of om een klont boter zijn gekneed. Weer andere worden met nog groene stengels van de affodil omvlochten, een vermaarde mediterrane plant. Gebroeide kneedkazen uit Balkanlanden zijn hier nog zeldzamer dan de originele produkten uit Italië. De naam is bijna altijd een variant op het woord 'kaskaval'. De wrongel ervoor wordt wel gekneed, maar niet tot draden uit elkaar getrokken. Derge lijke kaas maakt men in Bulgarije, Roeme nië, voormalig Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Sommige van die kazen worden vers gegeten, maar de meeste moeten enke le maanden rijpen. Het spreekt welhaast van zelf dat Italianen, die hun pastadeeg tot draden uit elkaar trekken, iets derge lijks uitvoeren met de wrongel voor hun kaas. Als na het stremmen de wei is afgevloeid en de vaste stof, de wrongel, is overgeble ven, geeft men deze eerst nog een behandeling in heet water. Door dit 'broeien' wordt het spul wat steviger. Daar na gaat de kaasmaker krachtig kneden tot hij een plastische massa heeft verkregen. Deze wordt herhaaldelijk uit elkaar getrok ken tot er een draderige structuur is ont staan, een 'pasta filata'. Uit deze wrongelmassa rijpt bijvoorbeeld de Provolone, een kaas van koemelk die in Zuid-Italië vroeger in allerlei vormen werd gemaakt en aan touwtjes te drogen hing: kegels, pompoenen, peren, worsten en fles sen. Moderne (fabrieks) Provolone is ge standaardiseerd in de vorm van een dikke worst. Deze kaassoort wordt nu tot in Ame rika aan toe gemaakt. Er zijn twee soorten: dolce en piccante, en hoe ouder de kaas wordt, hoe harder. Na zowat een jaar is het een raspkaas geworden. Het gehalte aan droge stof is dan ook zeer hoog. Een andere beroemde filata-kaas uit het zuiden van Italië, uit het gebied van het oorspronkelijke Magna Graecia ofwel het Grote Griekse Rijk, is de Caciocavallo. Te genwoordig komt deze kaas van Sicilië en 's zomers wordt hij ook wel in Noord-Italië gemaakt. Cacio is kaas en cavallo is paard in het Italiaans. Net als Provolone hing de kaas vroeger aan touwtjes te drogen: twee aan twee over een stok gehangen, net of ze te paard zaten: 'a cavallo'. De meeste Ca ciocavallo weegt 2 tot 3 kilo, maar op Sicilië maakt men een vierkante variant die soms wel 10 kg weegt: Ragusano, genoemd naar de stad Ragusa. De grote, zware buffel met z'n bruine

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6