'Verkiezingen Zuid-Afrika vrij en eerlijk verlopen' Veel bekijks voor Edward en Sophie Elke dag portie linzen voor jeugd Bangladesh Buitenland Californië eist miljarden voor illegale immigranten Jemiddelingspoging Bosnië evert nog niets concreets op Baby Doe biedt zichzelf aan als klusjesman TERDAG 30 APRIL 1994 huisjlonderden Kenyanen verdronken C yjpMBASABij het omslaan van een zwaar overladen veerboot in -Xhaven van de Kenyaanse stad Mombasa zijn gisteren ver- 1 Inoedelijk enkele honderden mensen verdronken. Gisteravond en veertig lichamen geborgen, terwijl 71 mensen kans zagen wal te komen. De veerboot, ontworpen voor zo'n honderd- deyftig passagiers, had echter een kleine vierhonderd r iord. De meeste Kenyanen kunnen niet z gf^ussische troepen weg uit Letland iskou De presidenten Boris Jeltsin van Rusland en Guntis Ul- lanis van Letland tekenen vandaag in Moskou een overeen- mst over de terugtrekking vöör 31 augustus van twaalfduizend issische militairen. De ondertekening werd mogelijk nadat on- jrhandelaars deze week overeenstemming bereikten over soci- zekerheden voor twintigduizend gepensioneerde Russische Üitairen die in Letland wonen en weg willen. Sinds de onaf- nkelijkheid in 1991 zijn 130.000 voormalige Sovjet-militairen htggetrokken. In Letland verblijven nu nog 12.000 Russen. INGChina en Mongolië hebben gisteren een vriendschaps- rdrag getekend. Ze beloven daarin zich niet te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden. Ook hebben de beide ,nden afgesproken de onderlinge economische banden te ver- atl erken. Het verdrag voorziet verder in regelmatig overleg over ken die beide landen aangaan en samenwerking op het gebied ondermeer handel en onderwijs. ehtste dode Noord-Ierland in een week lfast De IRA heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist n de moord donderdag op een 42-jarige protestant in het oordierse stadje Armagh. Het slachtoffer is de achtste dode in in week. Volgens de politie was de man een oud-lid van het ïtbonden Ulster Verdedigingsregiment. Hij stierf donderdag m voor middernacht toen hij van zijn auto naar zijn huis wil- lopen en plotseling in een regen van kogel terechtkwam. hina en Mongolië worden vrienden [oord-Somalië herroept afscheiding ogadishuDe Somalische Nationale Beweging, die twee jaar sleden eenzijdig de onafhankelijkheid van Noord-Somalië u sprheeft de afscheiding gisteren herroepen en wil nu een fe- iraal verband aangaan met de rest van Somalië. Voorzitter Ab- drahman Monakked Ali maakte dit bekend na vier dagen be- irekingen met de Somalische Nationale Alliantie die het zuide- ke deel van de Somalische hoofdstad Mogadishu in handen :eft. De door de separatisten uitgeroepen Republiek Somali- id is overigens door geen enkel land erkend. H Washington wil totale blokkade Haiti ,w york De Verenigde Staten hebben gisteren in de Veilig- sidsraadeen ontwerpresolutie gepresenteerd die moet zorgen or een totaal handelsembargo tegen Haïti. De Veiligheidsraad seft al een olie- en wapenembargo ingesteld tegen Haïti om de ilitairen die er de dienst uitmaken ertoe te bewegen de demo- atie te herstellen. De VS willen dat de Haitiaanse legercom- andant Raoul Cedras en diens stafchef Philippe Biamphy af- ;den. In de resolutie krijgen ze 15 dagen de tijd om af te treden het land te verlaten. S gaan dollar tief steunen Verenigde Staten gaan op rflferse va^utamarkten dollars «open om in voorkomende allen de koers van de Ameri- ise munt actief te steunen, heeft minister van financië- Lloyd Bentsen gisteren aan- ondigd in Washington. >e dollar naderde gisteren in York een record-diepte- tTÉit ten opzichte van de Japan- I 'en. Na de aankondiging van ïtsen herstelde de koers van dollar zich. De maatregel van VS lijkt een ommezwaai. Tot toe wilde Washington de duur houden om Amerika- eigen produkten te laten ?n in plaats van Japanse. Dit verband met het grote han- itekort dat de VS met Japan ckefben- De regering van Bangladesh gaat 10 miljoen dollar stoppen in een nationaal programma om de ondervoeding onder kin deren te bestrijden. Met dit plan probeert het straatarme land zijn belofte in te lossen op de Wereldkinderconferentie in 19§0. Bij die gelegenheid heb ben de Bengalen toegezegd dat voor het jaar 2000 de ondervoe ding onder jonge kinderen met de helft zou worden terugge bracht. Het plan is nu vanaf volgend jaar januari een netwerk van gaarkeukens in alle dorpen en steden van het land gereed te hebben. Kinderen en zwangere vrouwen krijgen er dagelijks een portie linzen met rijst uitgereikt. Ook worden er andere levens middelen verstrekt. Ondervoeding is een van de ernstigste problemen van Bangladesh, een land waar 94 procent van de kinderen te wei nig te eten krijgt. Ook de moe ders lijden honger. Volgens cij fers van het VN-kinderfonds Unicef is bij ruim 75 procent van de pasgeboren kinderen het geboortegewicht te laag. Jaar lijks sterft een miljoen kinderen onder de vijf jaar. De jongste cijfers laten bovendien zien dat de situatie aan het verslechte- Geld nodig voor onderwijs en gezondheidszorg Insecten funest voor koffieplant BOGOTA AP De Colombiaanse koffieboeren moeten lijdzaam toezien hoe een insect langzaam veertig procent van de koffieplanten in het land opeet. De Nationale Koffiefederatie zei gisteren dat er geen kruit is gewassen tegen het dier, ook al hebben de planters 12 miljard pesos (ruim 28 miljoen gulden) uit getrokken om het beestje te verdelgen. In totaal zal dit jaar naar schatting ruim 600 mil joen kilo koffie verloren gaan. De koffieprijs is al gestegen in Colombia en kost nu zo'n 1.90 gulden per pond. Joden Tsjechië krijgen alsnog eigendom terug Tsjechische joden, van wie de nazi's bezittingen in beslag heb ben genomen, krijgen zoveel mogelijk hun eigendommen te rug. Het Tsjechische parlement heeft gisteren een wet uit 1991 gewijzigd om dit mogelijk te maken. Het amendement werd gisteren aangenomen met 145 tegen drie stemmen. Ruim twintig parlementariërs onthiel den zich van stemming. Voor de oorlog woonden er ongeveer 120.000 joden in Tsje chische Republiek. In 1945 keerden slechts 30.000 van hen terug, velen emigreerden later. Sommigen slaagden er in om hun bezittingen terug te krijgen, maar moesten er korte tijd later weer afstand van doen toen de communisten de macht over namen. Volgens de restitutiewet van 1991 konden zij geen aan spraak maken op compensatie. De wetswijziging heeft overi gens alleen betrekking op parti culieren. Joodse instituties kun nen geen schadeclaims indie nen. Naar verwachting zullen er enkele honderden schadeclaims binnenkomen. alve eeuw cel »or moordpartij Braziliaanse ex-politieman isteren veroordeeld tot vijftig gevangenisstraf wegens de ord op twee boerenleiders het Braziliaanse Amazone- lied. De moorden zijn in 10 gepleegd. Achtergrond van proces is de historische jd tussen landeigenaars en darbeiders. Sinds 1970 zijn plattelandsconflicten meer 1.500 mensen om het leven amen. Bij het gerechtsge- w in Belem aan de monding de Amazone hielden 120 nten van de deelstaat-poli- oproertroepen en agenten te trd enkele tientallen demon- op afstand. londen Op het drukke Londense Trafalgar Square ware gisteren nieuwe 'Spitting Image'-poppen te zien van de Britse prins Edward en zijn vriendin Sophie Rhys-Jones. De poppen trokken veel bekijks. Toeristen en beroepsfo- Britse roddelbladen al weer volop gespeculeerd dat de tografen verdrongen zich om de creaties goed te kunnen twee zich binnenkort zullen verloven. foto reuter bekijken. Hoewel officieel nog niets bekend is, wordt in de De staat Californië heeft giste ren een proces aangespannen tegen de federale regering van de Verenigde Staten. De staat eist van Washington circa twee miljard dollar als tegemoetko ming in de kosten voor de op vang van illegale immigranten. Californië heeft er genoeg van", zei gouverneur Petc Wilson gisteren. „Het is tijd de illegale immigratie te stoppen." Wilson overhandigde de aan klacht persoonlijk bij het fede rale hof in San Diego. Volgens Wilsons medewer kers gaat het om de eerste van een serie aanklachten die de dichtst bevolkte Amerikaanse staat zal indienen tegen de fe derale regering. Het doel is vol doende geld te krijgen voor on derwijs, gezondheidszorg en andere hulp aan illegalen. Dat zijn echter niet de enige kosten. Ér is ook veel geld nodig voor opvang in gevangenissen. Californië heeft het grootste aantal illegale immigranten van de VS. sterse en Russische bemid- aars hebben gisteren nog n concrete vooruitgang ge kt in hun poging het vredes- 'n Bosnië weer op gang brengen. De 'contactgroep', •id door de Amerikaanse bassadeur Charles Redman de Russische afgezant Alek- Nikoforov, sprak met Rado- Karadzic, de leider van de mische Serviërs. De gesprek- worden volgende week her- ging het gesprek over een staakt-het-vuren van vier maanden voor geheel Bosnië. Een dergelijke wapenstilstand zou een hervatting van de vre desonderhandelingen tussen de strijdende partijen mogelijk moeten maken. De contactgroep had eergis teren een onderhoud met de Bosnische president Alija Izet- begovic, die voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren van twee a drie maanden. De Serviërs, die zeventig procent van Bosnië controleren, willen een permanente wapenstil stand. De Bosnische regering zegt dat de Serviërs hierdoor bezet land niet zullen afgeven en een blijvende vredesregeling zullen vertragen. Redman wilde alleen kwijt dat het 'nog te vroeg is om de inhoud van alle reacties te beoordelen'. De bemiddelaars, op bezoek in het buitenverblijf van Karad zic in Pale bij Sarajevo hebben een aantal nieuwe ideeën voor gesteld, waarop de andere par tijen weer moeten reageren. De negen leden van de contact groep zijn inmiddels naar Sara jevo teruggekeerd voor een nieuwe ontmoeting met Izetbe- govic. Ex-dictator van Haïti zit financieel aan de grond zelfs dat is blijkbaar teveel voor de voormalige Haitiaanse dicta tor. Naar verluidt staat hij voor vele duizenden guldens in het krijt bij de eigenaar. Die is niet de enige die nog veel geld tegoed heeft van Baby Doe. Vier middenstanders in het na bijgelegen Cannes zeggen elk nog duizenden guldens tegoed te hebben voor geleverde, maar nooit betaalde boodschappen. Ze weigeren nog langer aan huis te leveren, zodat Baby Doe zijn boodschappen tegenwoor dig persoonlijk doet. Te voet, want de voormalige 'president voor het leven' kan zich al lang geen auto, laat staan een chauf feur, meer veroorloven. correspondent Jean-Claude Duvalier, de voor malige Haïtiaanse dictator, zit financieel volslagen aan de grond. Volgens het Franse dag blad Le Monde is de nood zo hoog dat Duvalier, alias 'Baby Doe', zijn buren in het Zuid- franse Vallauris gevraagd heeft of ze geen klusjes voor hem hebben. „Als u een karweitje heeft, het doet er niet toe wat. Denk dan aan mij", zo zou Baby Doe tegen diverse bewoners van zijn wijk gezegd hebben. Van het ooit fabelachtige for tuin van de familie Duvalier is blijkbaar geen cent meer over. Toen Baby Doc in februari 1986 tijdens een staatsgreep hals over kop naar Frankrijk vlucht te, leek hij een zorgeloos be staan aan de Rivièra tegemoet Vofgens schattingen beschikte de gevluchte 'president voor het leven' over een persoonlijk ver mogen van ruim 600 miljoen dollar, veilig gestald op diverse Zwitserse bankrekeningen. Zijn moeder zou ook nog eens ruim 150 miljoen dollar uit het arm ste land van het westelijk half rond hebben gesmokkeld. Aanvankelijk ontbrak het de Duvaliers in Frankrijk aan wei nig. De familie bezat diverse kastelen en landerijen en be woonde zeer luxueuze villa's aan de Cote d'Azur. De Haiti aanse staat, de Franse belas tingdienst en de luxueuze le vensstijl van de clan Duvalier hebben Baby Doe echter aan de bedelstaf gebracht. Haïti liet alle buitenlandse bankrekeningen van Baby Doe blokkeren en de Franse belas tingdienst legde de afgelopen jaren wegens belastingschulden beslag op alle kastelen en land goederen. De rest van het eens zo enorme fortuin is de afgelo pen acht jaar door de Duvalier- clan tot op de laatste cent ver brast. Eind september vorig jaar ver trok Baby Doc met zijn 82-jarige moeder Fran^oise, twee bedien den en vier rashonden met de noorderzon uit de villa 'Melika' in Vallauris met achterlating van een huurschuld van vele tienduizenden guldens. Baby Doe blijkt die luxueuze villa ver ruild te hebben voor een relatief bescheiden onderkomen elders in Vallauris. Zijn huidige woning beschikt niet over een zwembad en al evenmin over een fabelachtig uitzicht over de Middellandse Zee. Baby Doe moet het nu doen met het uitzicht op een gewone volksbuurt. De huur van zijn huidige woning be draagt 'slechts' enkele duizen den guldens per maand, maar Overlevingskans blanke baby VS stukken groter ATLANTA AP Als de huidige trend doorzet, hebben zwarte baby's in de Ver enigde Staten over enkele jaren driemaal zoveel kans om voor hun eerste verjaardag te sterven als blanke baby's. In 1960 was het risico dat een kind onder het eerste jaar zou overlijden onder zwarte Amerikanen twee maal zo hoog. Inmiddels is die kloof groter geworden, zo blijkt uit een rapport van de Federale Centra voor Ziektecontrole (CDC). Tussen 1980 en 1991, het laatste jaar waarover gegevens beschikbaar zijn, is de sterfte onder zwarte zuigelingen ge daald van 22,2 tot 17,6 op de duizend geboorten. Onder blanke zuigelingen daalde de sterfte echter van 10,9 naar 7,3 op de 1.000, aldus het rapport. Dat zwarte baby's het vaker niet halen is voor zeker twee derde te wijten aan een vaak zeer laag geboortegewicht. Ten zij dat verandert, zal het verschil alleen maar toenemen, aldus de arts Solomon Iyasu. Als zeer laag geldt een geboortegewicht van minder dan 2,9 pond. In 1980 zat 0,9 procent van de blanke baby's daar onder, tegen 2,5 procent van de zwarte. Nieuwe crisis Iran en Londen TEHERAN AFP-Rtr Tussen Groot-Brittannië en Iran is een nieuwe crisis ontstaan. Dit omdat Londen Teheran heeft beschuldigd van steun aan de IRA. Iran heeft gisteren fel geprotesteerd en de Britse con sul in Teheran ter verantwoor ding geroepen. De relatie tussen beide landen is verstoord sinds wijlen ayatollah Khomeini in 1989 bij verstek het doodvonnis uitsprak tegen de schrijver Sal man Rushdie wegens diens boek De Duivelsverzen. Mandela gisteravond na sluiten stembussen: De verkiezingen in Zuid- Afrika zijn vrij en eerlijk verlopen. Dat zei ANC-lei- der Nelson Mandela giste ren na het sluiten van de stembussen. Hij pleitte voor verzoening en riep zo wel blank als zwart op geen oud zeer op te rakelen. Tot veler verrassing is de stem ming overigens zonder veel geweld verlopen. JOHANNESBURG Rtr-DPA-AP-ANP Mandela beklemtoonde giste ren dat geen enkele Zuidafri kaan iets van de toekomstige re gering te vrezen heeft. Met na druk wees hij er dan ook op dat overheersing door de zwarten net zo afkeurenswaardig is als de apartheid die de blanken zo veel jaren in stand hebben ge houden. Hij beloofde, dat wan neer zich in bepaalde door de ANC gedomineerde gebieden onregelmatigheden hebben voorgedaan, hij die zal aanpak ken. Rechter Johann Kriegler van de Onafhankelijke Verldezings- commissie (IEC) viel Mandela bij na het sluiten van de stem bussen om zeven uur gister avond. Hij zei dat hij de afgelo pen dagen geen fraude met stembiljetten heeft kunnen ont dekken. Nadat hij gisteravond president De Klerk en Mandela rapport had uitgebracht, zei hij tegen journalisten dat hij geen aanwijzingen heeft binnenge kregen van doelbewuste onre gelmatigheden. De verkiezingen begonnen dinsdag en zouden eigenlijk tot en met eergisteren duren. Door de grote opkomst, het gebrek aan stembiljetten en de ontoe reikende uitrusting van sommi ge stembureaus konden veel zwarten hun stem echter niet op tijd uitbrengen. In veel thuis landen waren de stembussen daarom ook gisteren nog open. Vooral in Transkei was de chaos groot, meldt de Neder landse waarnemer Paul Staal die mede namens de Europese Unie in Zuid-Afrika is. Hij zei dat wellicht meer dan 1 miljoen mensen in Transkei niet had den kunnen stemmen als het aantal stemdagen niet was uit gebreid. Zeker de helft van de stembureaus in Transkei was donderdagavond pas voor het eerst open. Het tellen van de stemmen is vanmorgen zeven uur begon nen. De eerste resultaten zijn tegen het middaguur bekend terwijl de einduitslag maandag avond of dinsdagmorgen vroeg wordt verwacht. De IEC, de commissie van rechter Kriegler, heeft te elfder ure de kerken in geschakeld om te helpen tellen. Circa duizend afgevaardigden van de vele kerkgenootschap pen die Zuid-Afrika telt, kwa men gisteren naar Johannes burg voor instructies. De IEC besloot een beroep te doen op geestelijken omdat die in hun gemeenschap als onpartijdig worden gezien. Zoals gesteld viel het geweld tijdens de afgelopen verkie- zingsweek relatief mee. Volgens de politie was het aantal inbra ken en autodiefstallen in het land zelfs de helft minder dan normaal. De afgelopen week vielen 32 doden bij politiek ge weld. In totaal kwamen 21 men sen om bij een reeks van bom aanslagen, waarvoor blanke rechtse extremisten verant woordelijk worden gehouden. De ontmanteling van de apart heid eiste de afgelopen vier jaar 15.000 levens. Een tafereel gisteren bij een stembureau in Ngutu in het thuisland KwaZulu. Terwijl de regen met bakken uit de hemel valt, probeert een vrouw onder een deken een beetje droog te blijven. Naast haar het schild en de speer van haar man, die op dat moment zijn stem uitbrengt. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5