Lubbers: Stemt allen Hirsch Ballin Gehoortest voor Igor ONTAiNERS CDA boycot verkiezingsuitzending KRO's Brandpunt Werklozen kunnen aan de slag als bewaker Hoofdrolspelers IRT blijven op hun post Verscherpt toezicht aan de ';rens op vreemdelingen Binnenland T u< lan asielzoeker in huis van de baan t haag Particulieren mogen geen asielzoekers in huis nemen. :t voorstel van premier Lubbers om vluchtelingen tegen beta- ig bij Nederlandse gezinnen onder te brengen, is definitief van baan. Een poging van het kabinet om met de organisatie ichtelingenWerk Nederland en de Vereniging van Nederland- Gemeenten (VNG) afspraken te maken, is gestrand. Beiden nden het plan maar niets. toffelen krijgt nog geen lintje n haag Door een vergissing van de voorlichters van de 'eede Kamer is alvast verraden dat het PvdA-kamerlid P. Stof- en nog een lintje staat te wachten. Stoffelen is na het overlij- SGP-Kamerlid Van Dis namelijk het langstzittende ka- itjerlid. Stoffelen verlaat na 3 mei de Tweede Kamer en stapt vol- nd jaar over naar de Eerste Kamer als hij daarin wordt verko- n. De voorlichtingsdienst had namens kamervoorzitter Deet- an al laten weten dat Stoffelen Commandeur in de Orde van anje-Nassau zou worden maar dat is veel te vroeg. De PvdA'er ijgt de onderscheiding pas als hij de Senaat heeft verlaten. ïpalude graven gevonden in Nijmegen ■nie|megenArcheologen zijn in Nijmegen gestuit op 5.000 jaar °\tè lijksilhouetten. Dat zijn geen stoffelijke resten, maar teken lichamen die in de bodem zijn achtergebleven. Het iat-om een vrouw. De verkleuringen in de bodem laten zien het lichaam in foetushouding op de linkerzij is gelegd: de rug Igekromd en de benen zijn opgetrokken. fier jaar geëist voor doden ex-vriend melo» Tegen een 40-jarige vrouw uit Goor is gisteren voor de Jchtbank in Almelo vier jaar cel en TBS met dwangverpleging -lëist. De vrouw bracht op 20 mei vorig jaar haar 50-jarige ex pend met twee messteken om het leven. De steekpartij had a overmatig drankgebruik. De vrouw is eerder veroor- jfeeld wegens de dood van drie mensen, die in 1979 door brand- Schting om het leven kwamen. Ze heeft toen twee en een half i vast gezeten. De rechtbank doet op 10 mei uitspraak. Premier Lubbers stemt volgende week op minister Hirsch Ballin (justitie), de nummer drie op de CDA-kan didatenlijst. Hij roept de kiezers op dezelfde voorkeurs stem uit te brengen, als steun voor Hirsch Ballin, die zich hard maakt voor de christelijke normen en waarden. Lubbers meent dat CDA-lijsttrekker Elco Brinkman hem deze oproep niet kwalijk zal nemen. De premier haalde gisteravond op de voorlaatste CDA-verkie zingsbijeenkomst nogmaals hard uit naar PvdA-minister Van Thijn (binnenlandse za ken). Lubbers zei 'erg bedroefd' te zijn over diens scherpe kritiek op Hirsch Ballin. Van Thijn he kelde deze week de suggestie van Hirsch Ballin dat een kabi net zonder CDA tot een verloe derde samenleving zou leiden, een waarin ouders 'met een mongoloïde kind zich zouden schamen dat ze het kindje des tijds niet hebben laten wegha len'. Van Thijn acht deelname aan een kabinet met Hirsch Bal lin nagenoeg uitgesloten. Volgens Lubbers is Van Thijn met deze opmerking 'over de schreef gegaan'. In rond Neder lands gezegd: ,,Hij ging schop pen, krabben". Lubbers prees Hirsch Ballin als iemand die al jarenlang zeer veel oog heeft voor behoud van christelijke normen en waarden. ,,Dat is precies de ergernis voor Van Thijn: Die zorg voor waarden. Dat maakt dat hij dacht: Rang!, ertegenaan. Nu is het moment om de volle dreun uit te delen." De premier stemt op Hirsch Ballin ..om een signaal te geven dat fundamentele waarden be langrijk zijn. Dat het goed is dat mensen hun mond daarover open doen. We mogen God op onze blote knieën danken dat er mensen zijn zoals Hirsch Ballin, die opkomen voor die christelij ke waarden." Lubbers hoopt dat vele kie zers hem zullen volgen in zijn voorkeurstem. „Het geeft geen pas dat Van Thijn Hirsch Ballin opzij probeert te duwen, zo van: jij mag niet meedoen. Ik hoop dat met mij nog meer kiezers dit signaal willen afgeven. Maar desnoods ben ik de enige." Het walrusmannetje Igor hoort niet zo goed n Jaarlijks raken honderden walrussen en andere zeezoogdie piepers in de netten. Voor Igor mocht dat niet baten. er. Daarom onderging hij gisteren een gehoortest in het zeedierenpark in Harderwijk, n vast in vissersnetten. Om dat te voorkomen worden de dieren gewaarschuwd door FOTO ANP eiiji^RKOOP/VERHUUR J 1 92510-11727 ien jaar voor ioord op agent ijkif 32-jarige man uit Bameveld gisteren door de Utrechtse htbank veroordeeld tot tien >r moord op een in schoot op 7 sep- ïber vorig jaar een agent het Postiljonmotel in nnik. e agent wilde samen met collega de Barnevelder en maat aanhouden voor dief- llen. De verdachten die in het tel verbleven trokken meteen wapens en schoten, waarbij agent zwaar gewond raakte, agenten werden vastgëbon- hun eigen handboei achtergelaten, ontdaan van dienstwapens, Tegen de was vijftien jaar geëist. Zijn is vorige maand veroor- :ld tot zeven jaar cel. burgemeester eigert lintje HAAG ANP Geen enkel prominent CDA-po- liticus is bereid mee te werken aan dë verkiezingsuitzending van KRO's Brandpunt van mor gen. Volgens CDA-woordvoer der Frits Wester staan alle poli tici op één lijn met Brinkman en weigeren bij presentator Fons de Poel aan tafel te schui ven. De CDA'ers zijn niet bereid te praten met een eindredac teur van het programma Repor ter vanwege de uitzending van enkele weken geleden over het 'omstreden' commissariaat van Brinkman. twee van de CDA-lijst, staatssecretaris Van Rooy en de oud-CDA-ministers Ruding, Van den Broek en De Koning legden een verzoek van de KRO om naar de studio te komen naast zich neer. Brand punt maakt daarom morgen een gewone uitzending. CDA-lijsttrekker Elco Brink man liet al eerder weten niet te zullen verschijnen in de laatste verkiezingsuitzending van Brandpunt. De CDA-uitzending zou de afsluiter zijn van een reeks gesprekken met de ver schillende lijsttrekkers. Na de Reporteruitzending van 8 april, waarin Brinkmans aat bij een van fraude verdacht bedrijf onthuld werd, had de CDA-voorman daar geen trek meer in. Hij zou het niet geloof waardig vinden naar de kiezers als hij .met, Fons de PoeLof een andere Reportermecfewer- ker in gesprek zou gaan. De redactie van Brandpunt heeft de afgelopen week inten sief overleg gevoerd met het CDA over de invulling van de uitzending. Voor de redactie van Brandpunt was het onbe spreekbaar dat iemand anders dan De Poel het interview met Brinkman of een andere CDA- politicus zou doen. „Fons is de presentator en hij'doet het." De KRO betreurt het ten zeerste dat uiteindelijk de hele CDA-uit- zending niet doorgaat. „Er zijn allerlei alternatieven besproken en bemiddelingspogingen on dernomen, maar voor zo'n uit zending moet je een 'gezicht' hebben. Je praat per slot van re kening over het beleid van de partij. Dan heeft het geen zin om de eerste de beste CDA-po- liticus van de straat te plukken." Volgens Brinkmans woord voerder Frits Wester was het een persoonlijke keuze van de gevraagde CDA-politici om nee te zeggen. „Ze vinden allemaal dat de lijsttrekker van hun partij onheus bejegend is door de programmamakers van de KRO. Zfe trekken één lijn met Brink man." Dat het CDA daarmee zo vlak voor de verkiezingen be langrijke 'exposure' misloopt, is volgens Wester een principek westie. „We laten onze princi pes niet varen voor zendtijd. Wester geeft aan na de verkie zingen goede gesprekken met de KRO te willen voeren over de relatie tussen CDA en KRO in de toekomst. „Wonden hebben meestal tijd nodig om te helen", meent Wester. Verzekeraars betalen helft loonkosten van Verzekeraars. De branche draagt een steentje bij aan de werkgelegenheid en een betere beveiliging zal leiden tot minder schadeclaims zodat in elk geval een deel wordt terugverdiend van de 17,5 miljoen gulden die de verzekeraars jn het project steken. De eerste overeenkomst werd gisteren in Zuidoost-Groningen ondertekend. Vijftien werkzoe kenden worden opgeleid voor het bewaken van een industrie terrein. In totaal moeten zo'n twintig tot veertig plaatselijke projecten tot stand komen. „Voor negentig werklozen is de zaak al bijna rond, over 225 an dere banen zijn we nog aan het onderhandelen aldus project leider Te Winkel. Kansarme werklozen aan een baan helpen en tegelijk de cri minaliteit terugdringen, het klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Toch is dat het idee achter het project 'Werk in Bewaking', dat gisteren van start is gegaan. Verzekeraars betalen daarbij voorlopig voor twee jaar de helft van de loonkosten van vierhon derd bewakers. De andere helft moet komen van gemeenten, ondernemersverenigingen en beveiligingsbedrijven Het idee kwam vorig jaar op borrelen tijdens de CAO-onder- handelingen voor de verzeke ringsbranche. Het mes snijdt aan twee kanten, aldus direc teur Fischer van het Verbond Topambtenaar politie tegen Nederlandse FBI In de war rgemeester C. de Loor wil geen koninklijke onder- ïeiding. De PvdA-burgemees- benoemd worden tot icier in de Orde van Oranje- heeft Binnen landse Zaken laten weten dat niet wil. Volgens De Loor vervullen van het burge- :estersambt gedurende irjpaalde periode (12,5 of 25 r) op zich onvoldoende uile|n voor een lintje. Ook vindt dat lang niet alle personen maatschappelijke ik 'diensten een lintje krijgen, bon De Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck en hoofd officier van justitie Vrakking mogen in functie blijven. Na enkele gesprekken met minister Hirsch Ballin (justitie) heeft de ze het vertrouwen uitgesproken dat zij hun werk kunnen voort zetten. In een verklaring wijst Hirsch Ballin erop dat hij mede tot dit besluit is gekomen om dat zijn collega Van Thijn (bin nenlandse zaken) eerder deze week zijn vertrouwen al heeft uitgesproken in de twee andere hoofdrolspelers in de IRT-affai- re, de Amsterdamse politiecom missarissen Nordholt en Van Riessen. In het rapport van de commissie-Wieringa over de af faire, kregen allevier er stevig langs omdat zij op verschillende fronten hadden gefaald. Tijdens het kamerdebat over de affaire, enkele weken gele den, zei Hirsch Ballin nog dat het rapport van de commissie Wierenga voor de vier betrokke nen „zo ernstig is, dat het niet zonder gevolgen kan blijven". In de gesprekken met Hirsch Ballin hebben Vrakking en Van Randwijck hef boetekleed aan getrokken. Intussen krijgt het pleidooi van Hirsch Ballin en Van Thijn voor een landelijk recherche team felle kritiek van een van de meest betrokken topambtena ren. Een derdelijk pleidooi gaat voorbij aan de oorzaak van het debacle met het IRT, zo zei de directeur-generaal openbare or de en veiligheid van het minis terie van binnenlandse zaken, mr. H. Borghouts, gisteren op een congres in Diemen. Volgens Borghouts, de hoog ste ambtenaar op het gebied van politiezaken, loopt een na tionale recherche-eenheid het risico te vervreemden van de rest van de politie. Zij zou uit eindelijk een geheel zelfstandig bestaan kunnen gaan leiden. Al eerder is vanuit de politie en ambtelijke top gewezen op de vervreemding die kan ontstaan bij de invoering van een soort FBI, de Amerikaanse federale recherche. eariim tweehonderd Marechaussees beginnen landag met het mobiel toezicht op vreemdelin- "ffn. De marechaussees surveilleren met auto's en )toren in het achterland van de grensstreek 0Duitsland. In de komende twee jaar )tdt het aantal medewerkers van de dienst uit- fi^flbreid tot 473. komen surveillanceteams in Enschede, Arn- Nijmegen. Elk team bestaat uit achttien ïrechaussees. Er wordt vierentwintig uur per dag gecontroleerd, zowel op de weg als in de in ternationale treinen. De surveillanten opereren op basis van informatie die wordt verstrekt vanuit waarnemingspunten aan de grens. Illegale vreemdelingen die in ons land asiel wil len aanvragen, worden na hun aanhouding naar een van de opnamecentra gebracht die JusJitie langs de grens gaat opzetten. Het zuidelijk opna mecentrum komt bij Rijsbergen. In het oosten is de lokatie nog niet bepaald. Het intake-centrum komt daar in de regio Twente of in de regio Arn hem. Wilde de Britse krant de Gu ardian Hirsch Ballin nog een ex tra trap na geven terwijl de man het al zo moeilijk heeft? Of wil den ze hem juist een beetje spa ren? In elk geval vyas het niet de foto van de Nederlandse minis ter van justitie die gisteren te zien was in een rijtje politieke kopstukken dat de krant giste ren publiceerde als illustratie bij een verhaal over de verkiezin- Van Otterloo De PvdA ziet hem niet zo zitten, de ouderenorganisaties wel. PvdA-kamerlid Van Otterloo (45) is gisteren door zijn partij genote, WVC-minister H. D'An- cona benoemd als lid van de voorlopige Raad voor het Oude renbeleid. De gezondheidszorg specialist van de PvdA in de Tweede Kamer is door zijn ei gen partij op een onverkiesbare plaats gezet en dreigt niet terug te komen in de kamer. Dat leid de eelt paar weken geleden tot een actie van enkele vooraan staande ouderen binnen de PvdA die proberen Van Otterloo via voorkeursstemmen toch in de kamer te krijgen. De ouderen zijn blij met Van Otterloo om dat hij met een wetsvoorstel kwam waarin het voor ruim 162.000 bejaarden met een klein inkomen mogelijk wordt over te stappen van hun parti culiere ziektekostenverzekering naar het veel goedkopere zie kenfonds. Hardlopen Alle kandidaat-kamerleden Groen Links zullen op maandag het 150 kilometer lange, beoogde traject van de Betuwespoorlijn hardlopend af leggen. Paul RosenmölJer begint zondagavond om tien uur in Zevenaar. De leden van Groen- Links zullen elk ongeveer tien kilometer hardlopen. De groep arriveert rond drie uur maan dagmiddag gezamenlijk in het havengebied in Rotterdam. In het alternatieve plan van Groen Links wordt voorgesteld de Betuwelijn op drie plaatsen te ondertunnelen, bij Sliedrecht, Tiel en Zevenaar. In totaal zal veertig kilometer tunnel aange legd moeten worden. Nieuw kabinet Koningin Beatrix ontvangt don derdag 5 mei op paleis Huis ten Bosch de eerste adviezen over de meest gewenste route op weg naar een nieuw kabinet. Geheel volgens de traditie ont vangt Beatrix om tien uur 's morgens eerst de voorzitter van de Eerste Kamer, Tjeenk Wil link. Een uur later is het de beurt van voorzitter Deetman van de Tweede Kamer. Om twaalf uur adviseert vice-presi dent Scholten van de Raad van State. Een dag later mogen de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer naar paleis Noordeinde komen. De nieuwe fracties ko men woensdag en eventueel ook nog donderdag bijeen om zich te beraden over de advie zen waarmee de fractieleiders naar Beatrix gaan met het oog op hoe een (in)formateur te werk zou moeten gaan. Op grond van de ingewonnen ad viezen besluit de koningin hoe de formatie van een nieuw ka binet moet worden aangepakt. Ministelsel De WD draait de kiezer een rad voor ogen. Het door de libera len bepleite ministelsel in de so ciale zekerheid, kan niet op 1 ja nuari 1995 ingevoerd worden. Dat duurt jaren^ Daarmee komt er ook niets terecht van de mil jardenbesparingen die de WD wil, noch van de enorme ba nengroei die vootspeld wordt. De WD-top zwijgt daar echter bewust over in de campagne, aldus Ad Kolnaar, vice-voorzit- ter varr de commissie die het CDA-verkiezingsprogramma schreef, in CDAktueel. Het mi nistelsel houdt in dat alle uitke ringen naar 60 procent van het minimumloon gaan. Wie daar niet genoeg aan heeft moet zichzelf maar bijverzekeren. Kolnaar berekent dat de mini ma er in het WD-plan minstens 2000 gulden per jaar op achter uit gaan. Bijverzekeren kan al leen tegen enorm hoge kosten. Een verzekering tegen werk loosheid is helemaal onmoge lijk. De werkloze zal dus zijn huis moeten verkopen wil hij niet failliet gaan. Extra geld voor de bijzondere bijstand (een WD-plan) helpt dan ook niet (Wie stemt op wie? Met het oog op de verkiezingen Iaat deze krant tot 3 mei bekende Ne derlanders aan het woord over de politiek en hun partijvoor keur. Vandaag: zanger Marco Borsato) Ikke, ikke, ikke de Soundmix- show, de Alkmaarse zanger Marco Borsato, heeft geen moeite met de toon van de ver kiezingsstrijd. „Op alle fronten wordt er hard gevochten, ook in de politiek, ledereen wil koste wat het kost zijn standpunten uitleggen. Dat begrijp ik best. Het gaat om de kleine marges en kleine nuanceverschillen. Daarom is het voor politici zo moeilijk om hun eigen overtui ging te ventileren. Kleine ver schillen hebben vaak grote con sequenties. Iedereen strijdt toch voor zijn eigen ik, politici ook." Zijn politieke voorkeur brengt hij met een omweg. „Ondanks alles vind ik dat er afgelopen twaalf jaar goed is geregeerd. Het is altijd moeilijk, de rege ring moet kiezen uit ongunstige maatregelen en daaruit hebben zij de minst ongunstige geko zen, enkele uitzonderingen daargelaten. Ik ben tevreden zoals het is gegaan. Deze coali tie moet worden voortgezet. Een aanvulling van een derde partij heb ik liever niet. PvdA en CDA komen er samen wel uit." Marco onthult na enig aan dringen dat hij CDA stemt. „Niet direct uit christelijke over tuigingen, maar deze regering heeft veel bereikt en het CDA had daarin een grote hand. Brinkman mag van mii premier worden. Hij staat aan net begin van zijn carrière, die tot nu toe niet glad is verlopen. Maar hij komt wel weer op zijn pootjes terecht. De aanvallen op hem en zijn partij zijn niet terecht. Waar gewerkt wordt, vallen spaanders en snippers. Het is jammer dat die snippers bij het CDA vallen. Ik vind dat het CDA een heldere koers vaart." fERDAG 30 APRIL 1994 lomo's hebben recht op alimentatie' 'Van Thijn ging schoppen en krabben' g_« Mannen of vrouwen die na hun echtscheiding een moseksuele relatie aangaan hebben ook dan nog steeds recht alimentatie. Dat blijkt uit een arrest van de Hoge Raad. De ak is aangekaart door een man uit Smilde die zijn ex niet wilde derhouden toen ze ging samenwonen met een vrouw. NMI: April was nat en somber bilt Het weer in april was volgens het KNMI in De Bilt nat en mber. De temperatuur was gemiddeld acht graden, hetzelfde het jaarlijkse gemiddelde. Over heel Nederland viel gemid- ld 70 millimeter neerslag, 20 millimeter meer dan het jaarlijk- gemiddelde. In het Zuidhollandse Valkenburg viel het meeste: millimeter. De zon liet zich met 145 uur minder zien dan het middelde van 153 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3