Moeder van het volk De wedstrijd Vandaag viert prinses Juliana haar 85ste verjaardag. Hoewel ze het de laatste tijd rustig aan doet, is ze in de periode na haar troonsafstand, zeer actief geweest in het maatschappelijk leven. Bijna dagelijks functioneerde de prinses als hulp-koningin van haar dochter Beatrix. Daarmee sloeg Juliana een totaal andere weg in dan haar moeder Wilhelmina. Die was teleurgesteld in het koningschap en trok zich na de abdicatie volledig terug. Voor Juliana, die aanvankelijk grote twijfels had over haar taak, werd het koningschap een roeping, waarvan ze moeilijk afscheid kon nemen. Tweemaal 'Leve de koningin'. Boven de troonsafstand van Wilhelmina in 1948, ten gunste van haar dochter Juliana, on der de feestelijke 'machtsoverdracht' in 1980 tussen Juliana en koningin Beatrix. FOTO'S ANP Koningschap stelde Wilhelmina teleur, Juliana ontdekte haar roeping CARINE NEEFJES» Iuliana wilde na haar troonsafstand niet ais een oude dame thuis op de bank zitten. Dat had ze haar opvolg- eatrix al ruim van te voren in vertrou wen laten weten. Op de dag dat ze aftrad, 30 april 1980, maakte Juliana haar wens ook aan het Nederlandse volk kenbaar. „Ik hoop voortaan nog ergens zinvol mee bezig te kun nen zijn, ergens te mogen helpen op gebie den die me bijzonder interesseren, ook al ben ik op geen enkel terrein een deskundi ge", zo sprak ze in haar afscheidsrede. Juliana is dan ook nooit helemaal van het toneel verdwenen. Drie dagen na haar abdi catie onthulde zij samen met prins Bernhard een monument in de Scheveningse bosjes, de dag erop legden zij traditiegetrouw een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Als prinses nam zij nog maar liefst 48 be schermvrouwschappen en erefuncties op zich. En dit waren geen bezigheden op pa pier. Nog steeds geeft zij acte de presence bij diverse instellingen waarmee zij een band heeft. Zo was zij aanwezig bij het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor EHBO en bezocht de bejaarde prinses het 75-jarig jubileumfeest van de Stichting Marine Sanatorium Fonds. Ook voor een organisatie als de Stichting Neder landse Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen verlaat zij haar paleis te Soestdijk. Achterdeur De troonsafstand van haar moeder Wilhelmi na verliep in september 1948 totaal anders. In haar afscheidstoespiaak legde de toenma lige koningin omstandig uit hoe overver moeid ze was. Na de plechtigheid glipte Wil-, helmina onopvallend de achterdeur van het Paleis op de Dam uit. Onderweg naar huis zette ze de haar begeleidende rechercheur uit de auto, omdat zij niet langer staatshoofd was en dus geen recht had op bescherming, zo vond ze zelf. Wilhelmina had eigenlijk al een jaar eerder willen aftreden. Maar minister-president Beel en toenmalig minister van sociale zaken Drees hielden haar tegen. Ze moest op z'n minst blijven tot en met 31 augustus 1948, want dan was ze 50 jaar koningin. De voor bereidingen voor dit jubileumfeest waren im mers al in volle gang. Wilhelmina nam het beide heren zeer kwa lijk dat ze geen rekening hielden met haar oververmoeidheid. De koningin voelde zich in de steek gelaten. Om Wilhelmina te ont lasten is Juliana in dat laatste jaar twee keer voor enkele maanden regentesse geweest. Precies op 30 augustus 1948 eindigde het re gentschap van Juliana, zodat Wilhemina als regerend vorstin de volgende dag haar 50-ja- rig jubileum kon vieren. Drie dagen later deed ze afstand van de troon. Vanaf dat moment verdween Wilhelmina bijna voorgoed uit het openbare leven. Ze Een kiekje van zestig jaar geleden. Prinses Juliana op 25-jarige leeftijd en koningin Wilhelmina (dan 54) na het overlijden van prins Hendrik in 1934. hield slechts twee functies aan: bescherm vrouwe van het Voorzieningsfonds voor Kun stenaars en erevoorzitster van de Stichting 1940-1945. Teleurgesteld Juliana en Wilhelmina vulden de jaren na hun abdicatie op een totaal andere manier in, omdat ze het koningschap verschillend hebben ervaren. Wilhelmina raakte vooral na de Tweede Wereldoorlog hevig teleurgesteld in haar rol als monarch. „Tijdens de oorlogsjaren was Wilhelmina de belichaming van het Nederlandse volk", legt prof. P.F. Maas, directeur van het cen trum voor parlementaire geschiedenis in Nijmegen, uit. „Het parlement was ontbon den en vanuit Londen bestuurde de koningin ons land. Ze had toen veel macht en dat pas te goed bij haar dominante, autoritaire ka rakter. Na de oorlog wilde zij haar invloedrij ke rol behouden. Maar de politieke partijen keerden terug in het parlement en Wilhelmi na moest haar macht inleveren. Ze was diep teleurgesteld. Wilhemina had genoeg van het politieke gekrakeel. Zij had de crisisjaren meegemaakt, er was toen veel werkloosheid, maar politici waren voortdurend bezig met het behartigen van hun eigen belangen. Tijdens de oorlog heerstte er een sfeer van eensgezindheid. Al leen een machtig staatshoofd kon die koers voortzetten, vond Wilhelmina. Maar door de bezetting ontstond er in Nederland juist veel waardering voor het parlementaire stelsel. De vooroorlogse situatie keerde terug en Wilhel mina voelde zich kennelijk een beetje mis kend." De rigoreuze verdwijning van Wilhemina werd niet alleen veroorzaakt door haar frus tratie over het koningschap. Wilhelmina was een radicale, soms wat rechtlijnige vrouw. Als ze iets deed, ging ze daar voor 100 procent achter staan. En dat gold ook voor haar abdi catie. Maar Wilhelmina had het moeilijk met haar eigen radicale keus. Tegen haar particu liere secretaris Thijs Booy heeft ze herhaalde lijk gezegd dat „een geabdiceerd vorst dood is, en helemaal dood". Ze was eenzaam. Met een smoesje nodigde ze hoffunctionarissen van paleis Soestdijk uit om bij haar op paleis Het Loo te komen. „We hadden dan niets za kelijks te bespreken, maar zo draaide voor haar de dag een beetje", aldus een ingewijde. Ontdaan van alle officiële verplichtingen ze sloeg uitnodigingen resoluut af had Wilhelmina meer tijd om zich te verdiepen in het geloof. Ze was zeer religieus, nodigde jongeren uit op haar paleis en poogde hen te bekeren. Haar geloof gaf haar de nodige kracht om deze eenzame periode te overle ven. Innerlijke strijd Voor Juliana is het koningschap meegevallen. In haar inhuldigingsrede in september 1948 liet ze weten „na veel innerlijke strijd bereid te zijn haar moeder op te volgen". Intimi wis ten dat Juliana geen zin had om koningin te worden. Ze had zo graag een broer willen hebben, want volgens de toenmalige Grond wet hadden mannelijke troonopvolgers de voorkeur boven vrouwelijke. Door haar aarzelende houding werd de re geringsperiode van Juliana gekenmerkt door talloze geruchten dat de koningin zou aftre den. De eerste abdicatie-roddel deed de ron de tijdens de Greet Hofmans-affaire; de ge bedsgenezeres had zo n grote invloed op Juli ana, dat haar huwelijk met prins Bemhard op springen kwam te staan. Deze krant onthulde de ernst van die crisis eind vorig jaar, op ba sis van nooit eerder gepubliceerde passages in gesprekken tussen de prins en zijn Ameri kaanse biograaf Alden Hatch. Ook tijdens de roerige verkeringstijd van kroonprinses Beatrix en de Duitse prins Claus von Amsberg en de Lockheed-affaire in de jaren zeventig, toen bleek dat prins Bem hard geld had aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek, waren er grote twij fels of Juliana nog op de troon zou blijven zit ten. Maar Juliana was niet langer de schuchte re, onzekere koningin van 1948. Ze was ge groeid in haar werk en liet zich niet zomaar aan de kant zetten. „Op een gegeven mo ment kreeg ze er plezier in. Soms leek het ko ningschap een roeping voor haar. Ze is een zeer sociaal bewogen vrouw, die in haar functie als koningin betrokken raakte bij alles wat zich in de maatschappij afspeelde. Dat beviel haar", aldus een hoffunctionaris, die jarenlang voor Juliana heeft gewerkt. In de eerste maanden na haar troonsaf stand was er nogal wat kritiek op de actieve prinses Juliana. Ze zou Beatrix voor de voe ten lopen en haar geen kans geven zich als koningin te ontplooien. Volgens Maas zat er een strategie achter de activiteiten van Julia na. „Toen Beatrix aantrad, was ze absoluut niet geliefd. De helpende hand van haar po pulaire moeder was misschien juist wel goed voor haar reputatie. Bovendien, als Beatrix jaloers was geweest op de aandacht die haar moeder kreeg toen ze weer prinses was, dan had ze Juliana wel uit het koninklijk circuit geweerd. Daar is zij mondig genoeg voor." Uit alles bleek dat Beatrix haar moeder graag als hulp-koningin inschakelde. Een half jaar nadat Juliana was afgetreden, vroeg Beatrix of haar moeder erevoorzitter wilde worden van de Nationale Commissie voor het Jaar van de Gehandicapten. „Toen gaf ze me het grootste cadeau van mijn leven" zei Juliana later in een interview. De prinses zag haar wens 'om ergens zin vol mee bezig te zijn' in vervulling gaan. Ze ging bijna naar alle vergaderingen van de Na tionale Commissie en nodigde gehandicap ten met hun verzorgers uit op paleis Soest dijk. Iuliana was een koningin die moeilijk af scheid kon nemen van haar vak. Hoewel ze haar taak aanvankelijk beschouwde als een noodlot, bleek het koningschap in de loop der jaren een roeping voor haar. Ze voelde zich thuis in haar rol als 'moeder van het volk'. ZATERDAG 30 APRIL 1994 Koninginnedag ergens aan het einde van de jaren zes tig. Wat een feestdag zou dat worden. Want een feest dat is het als je een jaar of zes bent en je hoeft alleen maar naar school om je klassikale snoepzak dat mocht toen nog op te halen. Als je met je vriendjes van de padvin derij en alle sportclubjes in een lange sliert naar het gemeente huis mag om naar het Wilhelmus en de toespraak van de burge meester te luisteren. Als je in re actie op zijn 'hiep, hiep' heel erg hard 'HOERA!!' mag roepen tot je keel er rasperig van wordt en je bij de derde hoera een beetje hees gaat klinken. Als je dan snel even naar huis rent om met de hele familie naar het défilé op Soestdijk te kijken. Met de gor dijnen half dicht tegen 'het oran jezonnetje' en prikkend in een stuk taart. Maar echt leuk wordt het pas in de middag. Dan gaan in de Dorpsstraat de auto's aan de kant en komen de dranghekken tevoorschijn. Meneren met map pen onder hun arm nemen mid den op straat plaats op een klap stoeltje achter een klaptafeltje en de schoolkinderen verdringen zich in de rij om zich op te geven voor DE SPELLETJES. En zo verschijnt op die koningin nedag mijn naam op de deelne merslijst van het onderdeel 'Vlaggetje steken'. Ofwel, hoe je met tien vlaggetjes, twee kleu ters. twee emmertjes en twee stoven een wedstrijd maakt. Dat gaat als volgt. Twee kleuters pos teren zich in starthouding, elk bij een van de twee emmertjes met daarin vijf vlaggetjes. Op het sein Klaaarrrr....AF! grijpen de kleu ters een vlaggetje uit hun eigen emmertje, rennen naar hun stoof zo'n vijftien meter verderop, ste ken het vlaggetje in een van de gaatjes en rennen weer terug om het volgende vlaggetje te halen. Wie het eerst vijf vlaggetjes in de stoof heeft gestoken, heeft ge wonnen. Dat is leuk. Met een kronkel in mijn darmen en de wetenschap van een grote zus tussen het publiek op de stoeprand schuifel ik tussen mijn leeftijdgenootjes langzaam naar mijn beurt toe. Al bij het eerste vlaggetje heb ik een voorsprong. Bij het tweede vlaggetje zie ik vanuit mijn oog hoeken de tegenstander al niet meer en als ik mijn laatste vlag getje in de sloof steek, zie ik haar vijftien meter verderop nog in het emmertje grijpen. Ik heb ge wonnen. flitst het door me heen. Ik draai me om en zet hel op een lopen. Apetrots huppel ik regel recht naar mijn grote zus toe, die langs de kant staat te klappen, een paar meter voor de finish. Ze duwt me nog van zich af, maar het is al te laat. Achter me rent het andere meisje voorbij naar de nu lege emmertjes en over de eindstreep. Zij wel, ik niet. Ik heb verloren en ik heb er bijna het langst van allemaal over ge daan. Voor mij geen huldiging op het pleintje bij de pomp. Voor mij geen hand van de burge meester en geen prijsje. Alles is voor niets geweest. Die koninginnedag ergens aan het einde van de jaren zestig. Wat een feestdag had moeten worden, liep uit op een bittere teleurstelling. Ik heb nog steeds een hekel aan wedstrijdjes. W1LLEKE HEUKOOP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31