Heerlijk helder wordt de sfeer nooit meer 995 Rotterdam. Van Kooten heeft veel onderzoek gedaan naar arbeidsconflicten. „Vroeger wist je meteen waar het bij zo'n staking om ging. Om iets erbij of om het behoud van iets. Ging de conjunctuur van laag naar hoog, dan was er sprake van een offensieve inzet. Geen cen ten, maar procenten. Geld erbij. Ging de con junctuur van hoog naar laag, dan kreeg je stakingen van defensieve aard. Gericht op het behoud van bestaande voorwaarden: prijs compensatie, werkgelegenheid. En in een 'economisch dal' wordt niet gestaakt. Daar maakt de werkgever volledig de dienst uit." Maar nu is er sprake van een heel verwar rende situatie, zegt Van Kooten. „In bepaalde markten nemen de rendementen toe, maar tegelijkertijd neemt ook de werkloosheid toe. Dus is de inzet in sommige markten offensief en in andere defensief. Bij Heineken was van beide sprake. Aan de ene kant de werkgele genheid, aan de andere kant die 2,5 procent. Dat maakte het verwarrend. Voor de staker, maar zeker voor het publiek. Dat publiek had over het algemeen weinig begrip voor de actie, zoals de stakers onder vonden. „Familieleden en kennissen vroegen waar we nou eigenlijk voor stonden en von den het maar vreemd". En zelfs de werkwilli ge CNV-leden dachten dat het alleen te doen was om de looneis. Dat'dacht ook het kantoorpersoneel, dat niet meedeed. Van Kooten: „Geen onbekend verschijnsel, want de stakingen waaraan kan toorpersoneel wel meedeed in Nederland zijn op de vingers van één hand te tellen. Het is ander volk dan brouwers." Het werd on dubbelzinnig bewezen door de woorden van de stakers. „Ze verdienen minder, maar ze kijken wel op ons neer." Beetje gepest Vertegenwoordigers van het kantoorperso neel bestrijden dat, maar veroordeelden wel de actie („Die mensen laten zich opjuinen voor een paar procent") al kwam het nooit tot een confrontatie. Ook niet met werkwilli gen. „Die werden af en toe alleen een beetje gepest", aldus de stakers, die op het terrein voetbalden, op de kop van jut mepten of de houding bespraken van hun werkgever. Die wekte aversie, wrevel en bewondering bij de stakers. Wrevel heerste als woordvoer der Woltjes de FNV-acties als 'onzinnig' af deed. Bewondering was er voor de manier waarop het bedrijf op de actie inspeelde. „Er is een prima propaganda-machine", moes ten de stakers erkennen. Aversie wekte de wijze waarop 'Heineken' de staking probeer de te breken en de stakers beschuldigde van intimidatie aan de poort. „Maar wij hebben niet geïntimideerd, wij zijn geïntimideerd", betoogt Piet Pols, groepsleider bij Heineken, maar een week lang een bevlogen actieleider die zich ook door persoonlijke bedreigingen („We steken je huis in brand, we fileren je vrouw") niet liet beteugelen. „Wij hebben met open vizier gestredenzegt hij „Heineken ook, maar dan wel met een zonnebril op. Er zijn men sen thuis gebeld, ook op geheime nummers, door groepsleiders die ze probeerden over te halen om te komen werken. En er zijn groepsleiders naar buiten gekomen om men sen te bepraten. Maar er zijn maar een paar man naar binnen gegaan. „Aan de andere kant hebben mensen ons ook thuis gebeldzegt een doorwerkende wachtchef. „Die wisten niet meer wat ze moesten doen. Buiten blijven of naar binnen komen." Dat er niet veel stakers van gedachten zijn veranderd, wordt bevestigd bij het 'stempel- bureau' in de Eendenkooi, waar van het be gin tot het einde van de actie iets meer dan vijfhonderd man ingeschreven stonden. Ka derleden melden bovendien zo'n vijftig CN- V'ers te hebben overgeschreven naar de FNV. Sommigen van hen waren de christelijke bond 'twintig en zelfs dertig jaar' trouw ge weest, maar hadden er nu genoeg van. „Van wege de houding van de bond." Niet alleen bij de onderhandelingen, maar ook vanwege het door Heineken verspreidde CNV-pamflet. Daarop werd het CAO-resultaat gepresen teerd en werden tegelijkertijd leden gewor ven. „En het geeft geen pas dat de ene bond leden werft over de rug van de andere. Het tekent de verstoorde verhoudingen. Niet alleen tussen de bonden, maar ook en vooral tussen directie en personeel en werk nemers onderling. „We hebben onze colle ga's wel leren kennen", concludeerden de stakers na afloop van de actie. „We weten nu wie onze vrienden zijn. Die zitten zeker niet op kantoor. Als daar straks ontslagen vallen, steken we geen poot uit en lopen we zo door." Tenzij het een levenspartner betreft, na tuurlijk. «PI Aan het einde van de staking legden FNV'ers bossen bloemen 'Als Freddy hier nog had gezeten, was dit allemaal nooit gebeurd' Gistermorgen gingen de ruim vijfhonderd stakers bij Heineken weer aan het werk. De staking is voorbij, maar daarmee is de sfeer nog niet hersteld. De actie van de Industriebond FNV heeft diepe sporen achtergelaten op de bedrijfsvloer, waar werknemers pal tegenover elkaar staan. Wat steekt is vooral het onbegrip over de staking, bij het publiek, maar ook bij werkwillige collega's. „Iedereen dacht dat we er voor die 2,5 procent stonden. Maar het ging niet om geld, maar om banen'." Dé staking bij Heineken heeft niet alleen het personeel uit elkaar gejaagd, maar dreigde zelfs tus sen echtgenoten een wig te drijven. „Er staat hier een man van de produktie buiten, wiens vrouw binnen zit op kantoor. Daar wordt ze er op aangekeken dat ze zondag met haar man mee is gegaan naar de actievoerders en daar heeft geholpen koffie halen. Die vrouw heeft het nu heel moeilijk", vertelden de sta kers voor de poort van het brouwerijcomplex in Zoeterwoude. Het is slechts een van de voorbeelden van de wijze waarop de gisterochtend beëindigde actie heeft ingegrepen in het personeelsle- ven. 'Heerlijk helder' zal de sfeer bij Heine ken niet meer zo snel worden, na een week vol verdeeldheid en verwarring. Onduidelijk heid over de eisen, twee bonden die de zijde van de werkgever kozen, werkwilligen die de directie steunden in advertenties het wa ren de beeldbepalende zaken van de macht strijd die werd uitgevochten. Een strijd die 'geen winnaars, maar alleen verliezer kent', zoals bedrijfsleider Paul Hamers in Zoeter woude opmerkte, „omdat de verhoudingen verstoord zijn". Er zal nog heel wat afgepraat moeten wor den voordat de lucht weer is opgeklaard. Tussen directie en personeel, tussen bonden en leden, tussen de bonden CNV en FNV en tussen de werknemers onderling. Hamers doet de personeelsbreuk af met de uitspraak: „Dat komt in de beste families voor." Maar de actieleiders Egbert Schellen berg en Piet Pols voorspellen dat het jaren gaat duren voordat de situatie op de werk vloer weer 'normaal' zal zijn. Als het ooit al zover komt. „De lucht was net opgeklaard na de staking van '90. Het zal nu zeker weer zo lang duren. Dat kan niet anders na alles wat er is gebeurd. Stakers zijn thuis gebeld door groepsleiders, er is geprobeerd hun vrouwen te beïnvloeden en anderen zijn geïntimi deerd en bedreigd. Dat vergeet je niet zo-' maar." FNV-districtbestuurder Schellenberg en Piet Pols, de actieleider die zodanig werd be dreigd dat hij politiebescherming kreeg, voe gen er nog aan toe dat Heineken een aantal zaken wel kan vergeten. Zo wordt de voorge legde CAO niet getekend („Daarmee kunnen ze wat ons betreft het dak op") en wordt geen medewerking verleend aan een gezamenlijke 'nazorgprogramma'. Ook wat dat betreft is het ieder voor zich. Heineken probeert de verhoudingen in het concern te herstellen „in gesprekken in groe pen van een man of twintig, met samenwer king als therapie". De FNV zal een eigen sce nario volgen. Pols heeft de mannen al een paar adviezen meegegeven. „Lok niet uit en laatje niet uitlokken. Blijf een blok." Op dat 'blok' zal ook de deelname aan het gewraakte project 'Mensen maken Heineken' afketsen. „We wachten het einde in 1997 wel af en als het dan weer nodig is, gaan we op nieuw naar buiten", aldus Schellenberg. Bloemen De strijdlustige taal werd gebezigd op de laatste volle (donder)dag van de staking. Tij dens de korte stakersvergadering in actiecen trum De Eendenkooi (het dorpscentrum in Zoeterwoude-Rijndijk), waar binnen een kwartier werd besloten weer aan het werk te gaan. Na een optocht naar het Heineken- complex, waar bossen bloemen over de toe gangsweg werden gelegd 'als een symboli sche blokkade, om het einde van de actie aan te duiden' probeerde Schellenberg toch te vredenheid uit te stralen. „Wij hebben ons doel niet bereikt, maar deze staking is niet mislukt. In het kort geding werd ons alleen het (blokkade) wapen ontnomen, waardoor het geen zin meer had." De mededeling dat het werk zou worden hervat, werd vervolgens juist aan bedrijfslei der Hamers gedaan, omdat de stakers hem als 'een redelijke vent' beschouwen. „Heel anders in elk geval dan de managers die er tegenwoordig zitten. Die komen niet van de werkvloer, maar rechtstreeks van de universi teit. Dat zijn geen leiders, maar snijers. Sinds Freddy Heineken weg is, zetten ze hier men sen neer met dollartekens in hun ogen. Yup pen zonder oren. En als je geen oren hebt, kun je ook niet horen. Als Freddy hier nog had gezeten, was dit allemaal nooit ge beurd." Het had Heineken een schadepost van vele miljoenen bespaard. „Twintig miljoen in to taal", menen de actievoerders. Heineken is daarvoor niet verzekerd, omdat een bedrijf zich niet kan verzekeren tegen een staking. Voor de buitenwereld ging het daarbij om een looneis, voor de stakers ging het om het plan 'Mensen maken Heineken'. Een reorga nisatie-project dat moet leiden tot een nieuw soort bedrijf, met een platte organisatie. De chefs ruimen het veld, voor zelfstandige hooggeschoolde medewerkers, met grote ei gen verantwoordelijkheid. De werknemers krijgen het nut daarvan sinds kon gepresen teerd in dagcursussen lampion-knippen. „In groepjes. Eerst met een directeur en een groepsleider en vier knippers en daarna met een meewerkende leider en vijf knippers. In het laaste geval werd meer geproduceerd. Het bewijs dat een platte organisatie werkt." Vanaf 1 januari 1994 tot eind 1997 moet die omwenteling tot stand komen. Maar dat gaat ten koste van 250 tot 400 arbeidsplaat sen. Heineken beloofde wel dat in die drie jaar niemand ontslagen wordt, maar weiger de garanties te geven voor de periode daarna. En nu al zien werknemers sommige collega's verkommeren in achterkamertjes, zonder nuttige bezigheden. 'Wachtend op hun ont slag in 1998.' „Het scenario voor de jaren daarna ligt er al", wisten de stakers voor de poort. „De managers zakken in de functie van groepsleider. De groepsleider gaat mee werken en Jan met de Pet kan vertrekken. Zo sla je de organisatie echt plat." Vierdaagse Dat schrikbeeld was de basis voor de Indus triebond FNV om in de CAO-onderhandelin- gen een vierdaagse werkweek te eisen. Daar over wilde Heineken absoluut niet praten („te ingewikkeld, te duur"), waarop de bond met de looneis kwam. „En onze fout was dat we daarna pas voor de poort zijn gaan staan", beseffen de stakers. „Daarom dacht iedereen dat we er voor die 2,5 procent ston den. Maar het ging niet om geld, maar om banen. Geruisloos zijn er al veel verdwenen en er moeten er nog veel meer weg. Daarom wil de directie die schriftelijke garantie voor die twee jaar na 1997 ook niet geven. Maar de meeste mensen begrijpen dót niet." Het leidde onder meer tot tweespalt tussen de bonden, wat de verwarring er alleen maar groter op maakte. „Het lag bij deze staking ook allemaal niet zo duidelijk", zegt Gerrit van Kooten, universitair hoofddocent arbeid en organisatie van de Erasmus-universiteit in btm fiM'è i. m ét ff Beeld van de staking. Opleggers vol bekende gele kratten, maar zonder bier. 'als een symbolische blokkade, om het einde van de actie aan te

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29