Witte knokkels van angst Come-back van oud kampeer-avontuur Toerisme {ATERDAG 30 APRIL1994 redactie rob van den dobbelsteen EISBERICHTEN ^Aangespannen paard 0woor Eeer organiseert de Faculteit Ier Diergeneeskunde van de Utrechtse ———tijksuniversiteit op zaterdag 14 mei van 10- ken Hp UU1 ^ag van ^et Aangespannen tu 06 aard'- Dit keer mogen de bezoekers ook en kijkje nemen achter de schermen van iet dieren-ziekenhuis. Verschillende vak- D groepen laten zien hoe zij te werk gaan. toorts wordt aandacht besteed aan de actie llennen voor Gehandicapten' /f3nfo: H. van Dieren, tel. 030 - 531 792 of G. IjSen Heijer, tel. 08386 - 1253. -fietsgidsen i de serie ANWB/VW-fietsgidsen ver- cheen onlangs 'Flevoland en West-Overijs- el'. De reeks, die heel Nederland dekt, telt iu achttien gidsen. Niet lang geleden ver dienen ook (geheel geactualiseerd) Gro- lingen, Noord-Holland/noord, Noord-Hol- I ind/zuid, Drenthe, Oostelijk Brabant en Westelijk Brabant. Elke gids begint met een leschrijving van de streek, daarna volgen intig recreatieve fietstrajecten van tussen Ie 20 en 50 kilometer lang zijn. )e gidsen kosten 12,95 en zijn verkrijg- laar in de ANWB- en VW-kantoren. 31oesemroute VVV Tiel )nder het motto Klim ook eens uit de auto ïeeft de VW Tiel en omstreken een gecom- ineerde auto- en fietsroute uitgezet. Het lutotraject dat de naam Bloesemroute ïeeft gekregen is 120 kilometer lang, naar op een groot aantal punten kan on- lerweg worden uitgestapt om op de fiets (of ventueel wandelend) verder te gaan. Fiet- en kunnen worden gehuurd op adressen lie staan aangegeven in een routebeschrij- ing, die verkrijgbaar is bij de VW op het hrenbeursplein in Tiel. nfo: VWTiel, telefoon 03440 - 16 44 1. Dierentuinmaand I 4^ Ter gelegenheid van 'Mei Dierentuin- naand' kwam het blad 'Zoo naar 2000' uit. let wordt uitgereikt aan alle bezoekers van le negen grootste dierentuinen van ons and. In het magazine komen de meest re- :ente ontwikkelingen binnen de moderne Jierentuin aan bod. In beknopte bijlagen ;even de negen dierentuinen tevens een ieeld van wat de bezoekers dit jaar aan jon- je dieren kunnen tegenkomen. Aan 'Mei- rmaand Dierentuinmaand' werken mee: ipenheul Apeldoorn: Artis Amsterdam; ivifauna Alphen aan den Rijn; Burgers' )ierenpark Arnhem; Dierenpark Amers- bort; Diergaarde Blijdorp Rotterdam; Noor- Ier Dierenpark Emmen; Ouwehands Die enpark Rhenen en Safaripark Beekse Ber- »en Hilvarenbeek. Om het bezoek te stimu- eren geven de negen in 1994 korting aan tlkaars abonnementhouders. D-Day Scheveningen 3p zaterdag 4 juni, twee dagen voor de ïchte Grote Dag, wordt op de rede van icheveningen een D-Day Memorial gehou den. Hiermee wordt herdacht dat 50 jaar jeleden in Normandië de bevrijding van iuropa werd ingezet. Aan de herdenking lie duurt van 14.00 tot 16.00 uur zal onder veer worden deelgenomen door een vloot ran ongeveer dertig historische vliegtuigen waaronder een Mitchell B25 en een Dakota 47. Tien met mariniers bemande lan- lingsvaartuigen en het fregat Tjerk Hiddes verzorgen het maritieme gedeelte, 'nfo: 06 -340 350 51. Familiehotels In de nieuwe brochure van de Stichting Fa milie Hotels is informatie opgenomen van alle bij deze organisatie aangesloten bedrij ven. 'Familie Hotels' onderscheiden zich )nder meer op het gebied van persoonlijke benadering, kleinschaligheid en gezellig heid. De brochure is verkrijgbaar bij alle WV kantoren. Reserveringen: Nationaal Reserverings Centrum in Leidschendam. Deens paleis 'aleis Amalienborg in Kopenhagen kon nooit worden bezichtigd. Nu wel. De Deen se koningin Margrethe II en haar echtge- ïoot prins Henrik hebben een deel van het n de achttiende eeuw gebouwde paleis opengesteld voor het publiek. Tot de inte- "essantste vertrekken behoren ongetwijfeld de studeerkamers van de koningen Chris tian IX en Christian X. De twee behoren tot de meest legendarische in de lange rij vor sten die Denemarken heeft gehad. Het paleis kan dagelijks van 11.00 tot 16.00 uur worden bezichtigd. Bloedstollende 'El Condor' wereldprimeur van Walibi Flevo De wildwaterbaan bij Walibi Flevo. biddinghuizen aap struus „Zo begon het!" Met een teder gebaar zet Hans van Driem, directeur van Walibi Fle vo, een kluwen koperdraad op tafel. De klit is gemonteerd op een plankje ter grootte van een A4'tje. Het oogt lieflijk. Maar te vens een beetje knullig. Het zou een kunst werkje van een veelbelovend amateur-ar tiest kunnen zijn. Maar in werkelijkheid is het plastiekje het eerste ontwerp voor de reuzenachtbaan 'El Condor'. De wirwar werd na veel ingewikkelde computerbere keningen in elkaar geknutseld door Ve- koma Vlodorp, onder meer hofleverancier van pretkoning Disney. Vorig jaar dropte het Limburgse bedrijf het ontwerp van 's werelds meest spectaculaire achtbaan bij Walibi Flevo. Vijf maanden en vijftien miljoen gulden later is het iele me talen modelletje duizendvoudig uitvergroot tot een kolos van dertig meter hoog, hon derd meter lang en veertig meter breed. Hans Van Driem in het met Engels door spekte jargon dat de voertaal is in Pretpark- land: „De El Condor is de eerste suspended looping coaster ter wereld; een white knuc- kel ride. Van Driem levert meteen de ondertiteling: „De passagiers zitten in tweepersoons bak jes die aan een rail hangen. Plet enge is dat de stoeltjes bewegen en de benen geen steun hebben, maar vrij bungelen. De wa gentjes gaan eerst 33 meter omhoog eri storten dan met een snelheid van 85 kilo meter per uur naar beneden in een combi natie van valpartijen, loopings, 90-graden bochten en uiteindelijk een draai van 360 Enge dingen Als Hans van Driem de duizelingwekkende rit van 45 seconden beschrijft, laat hij in ge luid en gebaar een dubbele sidewinderloop de revue passeren, gevolgd door een enkele sidewinder, een horizontale loop en een dubbele screw. In normaal Nederlands: vijf keer over de kop en nog iets griezeligs dat lijkt op een dubbele Rittberger, maar dan in een strakzittend karretje. „Het wordt nog extra spectaculair door allerlei andere enge Nederlands nieuwste attractiepark opent volgende week woensdag officieel zijn poorten: maar dat gebeurt voor een feestje in besloten kring. Pas vanaf zaterdag 7 mei mag het grote publiek Walibi Flevo binnen. Aan de 'ombouw' van de voormalige Flevohof werd vijftig mil joen gulden besteed. Resultaat: een park met 24 attrac ties, zes restaurants en een kassencomplex. Walibi Fle vo presenteert zich heel nadrukkelijk als een ride park: pretparkjargon voor een verzameling attracties waarin de bezoeker kan varen, rijden, zweven, glijden en draaien. Het aanbod varieert van een simpel draaimo lentje tot 'El Condor', volgens de folder de meest sensa tionele achtbaan van Nederland. dingen. Zo lijkt de constructie heel nauw gebouwd. Maar dat is optisch bedrog. Ook denkt de passagier dat hij de aarde in schiet. Hij wil zijn benen optrekken, maar dat lukt niet door de G-krachten." Paniek en adrenaline verzekerd. Tijdens testritten waarbij zakken zand de rol van proefpersonen vervulden registreerde de meetapparatuur niet minder dan 3 G, ofte wel drie keer de zwaartekracht. En dat be gint al aardig te lijken op de sensatie die een straaljagerpiloot ondergaat tijdens een looping. 'El Condor' lijkt geen attractie voor kleine kinderen, hartpatiënten, bangeriken en mensen met hoogtevrees. Hans van Driem schat dat slechts 25 procent van de bezoekers een ritje in de superattractie durft te maken. Hij overweegt die waaghal zen met een heus certificaat voor hun moed te belonen. „Maar de rest van de be zoekers zal het wel een sensatie vinden naar de 'El Condor' te kijken. Het is zowel een kijk- als een doe-object." Walibi Flevo koos heel bewust voor de bloedstollende superattractie. „Wij zaten met het oubollig imago van de Flevohof. We willen daar in één keer mee afrekenen door de koers 180 graden om te gooien. Bo vendien levert 'El Condor' een hoop publi citeit op. Wij verwachten dat erover gepraat gaat worden". Hans van Driem haast zich echter te benadrukken dat Walibi Flevohof in de allereerste plaats een familiepark is. „Wij hebben 24 attracties. In slechts één krijg je witte knokkels van angst. De rest is gericht op gebruik door het hele gezin." Draaiende cirkelzaag Maar ook daar zitten een paar spektakel - stukjes tussen. Zo is daar de 'Fume Back', een 524 meter lange wildwaterbaan. Daar op maakt de passagier een tochtje in een uitgeholde boomstam. Halverwege de reis draait het bootje uit zichzelf om en valt achterwaarts zes meter naar beneden. Tij dens de trip wordt de illusie gewerkt dat de passagiers onder een draaiende cirkelzaag belanden om tot planken te worden ver zaagd. Met de derde grote attractie, de 310 meter lange 'Rio Grande', presenteert Walibi Fle vo een variant op de bekende wildwaterri- vier, die ook in andere pretparken te vin den is. Maar het verschil is dat in Bidding huizen de 8-persoonsbootjes verdeeld zijn in vier stukken die onafhankelijk van elkaar bewegen. Dat versterkt het rafting-idee. amersfoort rob van den dobbelsteen De trend werd een jaar of wat geleden ingezet: individueel op vakantie. Niet in een groep per vliegtuig of bus naar verre oorden, maar met het eigen gezin. Niet van tevoren de hele route vastleggen, maar handelen naar 'de waan van de dag'. Module-reizen heet deze manier van toerisme in het vakjargon en or ganisaties als Vrij Uit, Jan Doets (mr. America number One) en Eürocamp werden er groot door. Ze behoren tot de snelst groeiende touroperators van Nederland. Eurocamp borduurt nu op het eigen succes (in tien jaar een omzetgroei van 24 tot 200 miljoen gulden) voort met de introductie van het Carte Blanche- systeem. De grootste verhuurder van reeds opgezette, kant-en-klare, uiterst luxueus uitgevoerde bungalowtenten stelt de toerist in staat rond te zwerven door Frankrijk zonder een van tevoren vastgelegde route, 's Ochtends kan worden bepaald waar 's avonds wordt geslapen. Slechts de eerste bestem ming dient van tevoren te worden gereserveerd. Voor de rest van de vakantie worden chèques vertrekt. Die chèques geven recht op een overnachting in een bestemming naar keuze. Er hoeft slechts aan de Eurocampmedewerker ter plaatse worden aangegeven waar men naar toe wil. Die regelt de rest. Voor het Carte Blanche-systeem zijn 108 campings in Frankrijk vastgelegd. Omdat in het lioogseizoen niet altijd een plaats kan worden gegarandeerd, geldt Carte Blanche voorlopig alleen voor de periode mei, juni, begin juli en de eerste twee weken van september. De prijs per overnachting per tent is vanaf 49 gulden. Wie er met 4 personen gebruik van maakt (maximum) be taalt dus 12,25 per persoon. Directeur Hugo Bloksma van Eurocamp: „Ik verwacht hier veel van. Het is de come-back van het oude kampeer-avontuur zonder dat er risico's aan zijn verbonden. Precies wat de mensen tegenwoor dig willen. Eurocampreizen worden verkocht via de Rabo-bank-, de ANWB- en de Holland International-kantoren. Ook kan er rechtstreeks worden geboekt Pas 's avonds beslissen waar je de volgende dag heen wilt. bij Eurocamp in Amersfoort, telefoon 033 - 63 50 74. foto eurocamp foto axipress Verder biedt het splinternieuwe pretpark diverse draaimolens, een piratenschom- mel, zweefmolen, reuzenglijbanen, speel- en klimdorp, radiografisch bestuurde bootjes, een openluchttheater met 1200 zit plaatsen, een achtbaantje dat ook geschikt is voor jonge kinderen, ballenbad, spring kussen, modelspoorbaan, twee treintjes die op een 925 meter lange spoorbaan hun rondjes draaien, een kinderboerderij, een hertenkamp, zes restaurants en een entree gebouw met onder meer enkele winkeltjes. Al die attracties zijn ingebed in een park. Die uitbundige groenvoorziening is een van de elementen, die nog herinneren aan de voormalige Flevohof. Een glunderende Hans van Driem (voormalig Floriade-direc- teur): „We hoeven gelukkig niet te begin nen met boompjes die dunner zijn dan de palen waar ze aan vast zijn gemaakt. Door al die volgroeide bomen en struiken oogt het park meteen ook veel beter." Ook de 25 jaar oude kassen van de Flevo hof, met daarin een unieke verzameling cactussen, vetplanten en tropische planten, zijn intact gelaten. Walibi Flevo renoveerde deze 'glazen stad' en maakte er meteen een attractie van: de 'Tequila Ride'. Gezeten in 4-persoons Mexicaanse tequilatonnetjes rijden en tollen de bezoekers langs driedui zend cactussen, variërend van metershoge kandelaareuphorbia's tot vijf centimeter hoge vetplantjes van meer dan vijftig jaar. Het tweede deel van de rit voert door de tropische kassen met vijvers en kletterende waterstroompjes. Walibi Flevo ligt aan de Spijkweg in Bid dinghuizen (Flevoland). Het park is van 7 mei tot en met 30 oktober dagelijks ge opend van 10 tot 18 uur. Toegangsprijs: 28,00 60+: 25,00 kinderen tot 4 jaar gratis. Parkeren 5,00. Vanaf de NS-sta- tions Harderwijk en Harderwijk rijdt in de weekends en in de vakanties elk half uur een pendelbus (Walibi Flevo Express). Gecombineerd bus-toegangskaartje 35,00. De NS verkoopt gecombineerde trein- en toegangskaartjes ('Rail Idee'). In fo: 03211 - 1514. ANWB -boekhandel De nieuwe winkèlbrochure van de ANWB Reisboekenwinkel is verschenen. Deze uitgave, geïllustreerd door Astrid Vos, geeft een compleet overzicht van het assortiment kaarten, boeken en reis gidsen. Nieuw zijn de reisvideobanden en reisverhalen. De brochure kan bij een van de 52 ANWB-winkels worden opge haald. Elke koper van een reisgids krijgt een gesigneerde illustratie van Astrid Vos. De ANWB heeft voor dit jaar ook weer een groot aantal landenbrochures samengesteld (onder meer over Groot- Brittannië/Ierland.België/Luxemburg- /Frankrijk en Duitsland /Zwitserland /Oostenrijk)Ze zijn voor leden gratis verkrijgbaar. Ver der verscheen de brochure 'Aankoop Ca ravans Vouwwagens' (waarin wordt ingegaan op aspecten die belangrijk zijn bij de keuze van een nieuwe of gebruikte caravan of vouwwagen, prijs 19,90) en de gratis folders 'Zwemwaterkwaliteit Buitenland' en 'Fiets en vakantie'. HAL-schepen bekroond De lezers van het magazine Ocean Cruise News hebben de Rotterdam van de Hol land Amerika Lijn (HAL) uitgeroepen tot het meest gerieflijke cruiseschip van het jaar 1993. Op de tweede en derde plaats eindigdem ook schepen van de HAL: De Noordam en de Westerdam. Op een schaal van 10 scoorde Rotterdam een 9.25. Last-minute bureau Schiphol Eind deze maand wordt op Schiphol een dépendance gevestigd van L'Tur, de grootste last-minute reisaanbieder van Duitsland. De Duitse organisatie heeft aangekondigd reizen op de markt te kun nen brengen met kortingen die zullen op lopen tot 50 procent. Naast aanbiedingen van Nederlandse touroperators zal L'Tur ook offertes van Duitse organisaties (ver trek Düsseldorf) gaan verkopen. Volgens een bericht in het reisvakblad DIT, sluit de leiding van L'Tur niet uit dat er binnen kort ook vestigingen zullen worden ge opend op andere plaatsen in Nederland. Maatregelen tegen sekstoerisme: geen kinderen op kamer Een groot aantal hotels in Sri Lanka, de Fi lippijnen en Thailand zal z'n gasten niet langer toestaan lokale kinderen naar de kamer mee te nemen. De hotels, die zaken doen met drie grote Duitse reisorganisa ties, hebben deze maatregel genomen on der druk van actiegroepen, die een einde willen maken aan de wijdverbreide kin derprostitutie in Azie. De hoteldirecties hebben er wel aan toe gevoegd dat controle op de maatregel moeilijkheden kan opleveren. Sri Lanka, de Filippijnen en Thailand staan bekend als landen waar toeristen uit Europa, Noord-Amerika en Australië goedkoop en makkelijk seks kunnen hebben met kinde ren. Volgens actievoerders zijn velen van de vijf miljoen toeristen, die jaarlijks Thai land bezoeken mannen die alleen reizen en er goedkoop seksueel contact zoeken. Door de angst voor aids is de vraag naar seks met kinderen toegenomen, omdat toeristen denken dat jonge jongens en meisjes 'veiliger' zijn. Maar in Thailand blijkt een toenemend aantal minderjari gen besmet te zijn met het AIDS-virus. Onder druk van Duitse en Aziatische ac tiegroepen hebben de grote Duitse reisor ganisaties LTU, Touristik en Neckermann nu besloten tot actie over te gaan. „We staan onder forse druk van de Duitse me dia, politici en actiegroepen om iets te on dernemen", zegt een vertegenwoordiger van een van de touroperators. „Maar de controle blijft een moeilijk punt." Wildwatervaren bij AquaRafting Wildwatersport in verschillende uitputten de verschijningsvormen moet mogelijk worden in 'AquaRafting', een miljoenen project in de uiterwaarden van de Maas bij het Brabantse stadje Grave. In augus tus wordt met de aanleg een begin ge maakt, voorjaar 1995 moet het wildwater park gereed zijn. In het eerste jaar wordt gerekend op honderdduizend bezoekers. Het park speelt in op de wensen van ge zinnen om eens 'wat anders' te doen in vakantie of weekend. Volgens de initiatief nemers, Ballast Nedam Engineering in Amstelveen en Aquadelta Recreatie in Bruinisse, bestaat vanuit de 'watersport- sector' grote belangstelling voor het pro ject. Het complex moet mogelijkheden scheppen voor wild - en vlakwatervaren. Door gebruik te maken van het niveauver schil van het water voor en achter de stuw in de Maas (nog vergroot door het plaat sen van pompen) ontstaan mogelijkheden voor 'rafting' (vlotvaren) en kano (slalom)varen. Het raften wordt beoefend door zes acht personen, die in een rubberboot het snel stromende circuit bevaren, onderweg al lerlei obstakels omzeilend. Kanovaarrou tes worden uitgezet op een deel van de Maas en op enkele zijriviertjes daarvan, die ook in het park uitkomen. In het park zelf komt eveneens de mogelijkheid om te kanoën, op rustig water. Een deel van de accommodatie is geschikt om er nationale en internationale wedstrijden te houden. AquaRafting krijgt allerlei voorzieningen voor kinderen, zoals klimwanden, een vei lig baantje voor rubberbootjes en een 'kurketrekker', die kinderen vanaf een hoogte van tien meter per eenpersoons rubbervlot al draaiend het wateroppervlak laat bereiken. Het plan voorziet voorts in een 'vispassage', een panoramisch restau rant, een natuurcamping met 200 toeristi sche plaatsen, een educatief centrum en een permanent exj!>ocentrum. Goedkoop logies Wie met een beperkt budget toch op va kantie wil, zou eens kunnen denken aan een reis langs zogenaamde bed- en break- fast-pensionnetjes in Frankrijk en Duits land. Ze kosten doorgaans niet meer dan 20 tot 30 gulden per nacht, inclusief ont bijt. De gidsen heten 'Zimmer Frei' 14,95, 112 pagina's) en - voor Frankrijk - Café-Couette 26,50, 416 pagina's) en bevatten adressen, telefoonnummers, prij zen, en route-aanduidingen. De dikkere Franse gids heeft ook een tekening van elk huis en informatie over de hobby's en in teresses van de bewoners. De gidsen zijn te koop in de ANWB-winkels.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25