Bouwen op duinranden Vliegtuigen mogen meer errie maken dan industrie' Vrijwilligers staan beroofde toerist bij Randstad Ie Plantsoen vernoemd naar olifant Buitenveldertbaan weer in gebruik |lGEN BAAS 'Massage is geen pilletje Wim Kok spreekt in Leiden 1TERDAG 30 APRIL 1994 LgeJGö '.v willen internationaal onderzoek naar luchthavens n JEN PAUL VAN DER KOOY tl van fleid ezigd. :ebesi I en dij gen v< ^gezondheidsonderzoeken rond e^i zijn tot nu toe zeer be- ge zwP1 geweest- En de resultaten er g#en ze^er n'et spijkerhard, an kaiPet medisch milieukundige line at^ Zwart Voorspuij van de iaaf e3>D s in het noordelijke deel *n zetr Zuid-Holland toegeven. In zette3iaren ontdekte een epide- >ondan°'008 ^at mensen in 'zwaar- eestefaste 8emeenten als Zwanen- jrg vaker naar de huisarts bn en meer slaapmiddelen, ïagtabletten en kalmerende ddelen gebruiken dan in eerr flP meente waar geen vliegtuigen ^*^ierheen schoten. Ook consta- trde hij meer hart- en vaat- [kten en leek de bloeddruk igerdan normaal. jUleen, lag dat allemaal aan itiege^jphoj? Recent onderzoek in Leidse regio wees juist uit t het aantal hart- en vaatziek- (CDi% niet boven het landelijke ge- izaak jddelde uitkomt. Ook is niet de reLgetoond dat kanker vaker loofd lorkomt in de Haarlemmer- iel m(j>er (ian jn andere plattelands- is van^enten- ,,A1 was het niet zo iekenljog ajs jn Amsterdam", zegt "Wij [milieukundige, t hebkjet ontbreken van duidelijke n en jderzoekgegevens was een (n de redenen voor de GGD's Leiden, Rijnstreek, Duin- en Bollenstreek, Kennemerland, Zaanstreek, Amsterdam, Am- stelland en de Gooi- Vecht streek om een serieuze waar schuwing uit te laten gaan te gen de uitbreiding van Schip hol. De GGD's lieten weten dat 'grote terughoudendheid be tracht moet worden in de be sluitvorming over de uitbre- dingsplannen'. De Zwart Voor spuij zegt dat er eerst een inter nationaal onderzoek moet wor den' gehouden naar de gevolgen van het vliegverkeer. Nachtvluchten Enkele voorbeelden: Terwijl sommige grote luchthavens in Duitsland geen nachtvluchten toestaan, stelt Nederland hoog uit grenzen aan het lawaai dat de vliegtuigen tussen elf uur 's avonds en zes uur 's morgens maken. Die tijden zijn nogal aan de korte kant, vindt de GGD-er, want zeventig tot ne gentig procent Van de mensen slaapt nog tussen zes en zeven uur 's morgens. En ook tussen acht en elf uur 's avonds hoort hij graag minder vliegtuigen. Volgens de Gezondheidsraad kan een te korte nachtrust de volksgezondheid bedreigen: minder weerstand tegen ziek ten, stress, hoge bloeddruk en slechtere prestaties overdag. Een ander bezwaar: Vliegtui gen die minder dan 65 decibel lówaai opleveren, worden in het milieurapport over de uitbrei ding van de luchthaven niet meegenomen. ,,Het merendeel van de vliegtuigen valt daardoor buiten de telling, terwijl die 65 decibel altijd nog gelijk staat aan het geluid in een drukke straat. Bovendien meet de over heid duidelijk met twee maten. De industrie mag niet zoveel la waai maken." Voor de vliegtuigen die wèl worden meegeteld, geldt een jaargemiddelde. De medisch milieukundige voelt veel meer voor piek-peilingen: per nacht mag niet meer tien procent van de bewoners in een bepaald ge bied wakker worden van vlieg tuiglawaai. Dit heet de Grifahn- norm. In Duitsland wordt daar al langer mee gewerkt. Daar komt nog bij dat het ge luid gemeten wordt in een slaapkamer met dichte ramen: „Terwijl de meeste mensen juist met hun raam open slapen. Ze ker in de zomer, waneer de meeste vliegtuigen overvlie gen." HSL Daarnaast zet de medisch milieukundige vraagtekens bij CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOU. 071-356441 Provincie zoekt plek voor woningen Op de duinranden tussen Wassenaar en De Zilk moeten na de eeuwwisseling woningen worden gebouwd. Er worden buitenplaatsen aangelegd, zoals in heel vroeger jaren gewoon was. De bollenboeren die in de binnen- duinrand hun gronden hebben, moeten wijken. Het Groene Hart is niet heilig meer na 2005 want direct ten oosten van De Rotte moeten ook huizen komen. De Zwart Voorspuij: „De overheid meet met twee maten." sommige aannames in het milieurapport: „Bij de bereke ning van de luchtverontreini ging wordt ervan uitgegaan dat er een hoge-snelheidslijn komt, die veel vlieg- en autoverkeer vervangt. Maar kómt die HSL er wel?" Dan zijn er ook nog zaken die moeilijker te meten zijn: „Je kunt wel zeggen dat vliegen vei lig is, maar mensen kunnen dat heel anders beleven. Iedere keer als een vliegtuig met veel lawaai overvliegt, worden mensen weer geconfronteerd met de kans die ze lopen dat een vlieg tuig neerstort. Mensen hebben angst. En die angst kan allerlei bij-effecten. Concentratiever lies, bijvoorbeeld. Over dergelij ke zaken wordt veel te laatdun kend gedaan." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Of de overheid werkelijk be reid is de uitbreiding van Schip hol uit te stellen totdat mee onderzoek is gedaan, daarove is De Zwart Voorspuij vrij som ber: „Verkeersminister Maij Weggen voelde er al niks vooi om de termijn voor inspraak een maandje te verlengen, laat staan dat ze jaren wil wachten op de resultaten van zo'n on derzoek." DEN HAAC ANP irlijk",;' ieuwe' s ligt,'' ichool De geest van de beroemde circusolifant Jenny, lie in 1938 na een val het loodje legde, herleeft. De gemeente Den Haag heeft besloten Jenny's ïaam te geven aan een plantsoen in de Hem- iterhuisstraat. Daarmee komt de geslurfde artieste de jostume eer toe, die ze tientallen jaren heeft jntbeerd, zo redeneert het stadsbestuur. Want 'an het opzetten en tentoonstellen van haar ka- laver is niets terecht gekomen. Dat was wel de jedoéling. Na haar dood heeft het lichaam van Jenny •én jaar in een vijver van het Zuiderpark gele ien. Alle vleesresten moesten er. in het water af beken. Daarna werd het skelet begraven in de :uin naast het Onderwijsmuseum, waar inmid- 'els het plantsoen is aangelegd. Plannen het zo snel mogelijk op te graven mislukten, doordat de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Na de oorlog is er naarstig naar Jenny gezocht, maar nie mand kon haar vinden. Het complete stoffelijk overschot was in rook opgegaan. Enkele jaren geleden kwam de olifant op nieuw in de belangstelling. Tijdens een toeristi sche rondleiding in het Zuiderpark bleek dat tal van verhalen over de „olifantenvijver" de ronde deden. De gemeentelijke dienst Stadsbeheer speurde opnieuw de bodem af op de plek van het huidige plantsoen. De zoektocht liep weer uil op een teleurstelling. Jenny was begin deze eeuw één van de groot ste en populairste olifanten van het vermaarde circus Sarrasani, dat iedere zomer optrad in het Scheveningse circustheater. Het levensverhaal van Jenny is te lezen op een maquette in het plantsoen. DEN HAAG MONICA WESSEUNG In de ambtelijke nota 'Meer armslag voor de Zuidvleugel' geeft de provincie Zuid-Holland aan waar na 2005 de woningen die dan nodig zijn, moeten wor den gebouwd. Tot dat jaar is er ruimte voor de bouw van 150.000 woningen in de zogehe ten Vinex-loCaties zoals Den Haag en Rotterdam en in de Leidse regio en de Bollenstreek. Van 2005 tot 2020 moeten er in de Zuidvleugel (het gebied tussen Leiden en Dordrecht) naar schatting nog eens 100.000 tot 200.000 woningen bij ko men. De strandwallen zouden, op bescheiden schaal, voor wo ningbouw kunnen worden ge bruikt. In de binnenduinrand worden nu ook wel eens huizen gebouwd zoals in Katwijk (Zanderij Westerbaan). Hoewel de ambtelijke nota het niet ex pliciet vermeldt, betekent be bouwing van de binnenduin rand het einde van de bollen teelt ter plekke. Na 2005 denkt de provincie het nieuwe land voor de kust van Hoek van Holland 'in ge bruik te kunnen nemen'. Er lig gen plannen om voor de kust een strook grond 'bij te maken' (Nieuw Holland). Ook het nu nog landelijke en agrarische ge bied in de Hoeksche Waard en 's Gravendeel worden bebouwd. De grenzen van het Groene Hart worden na 2005 behoorlijk 'bijgesteld'. Het gedeelte van dit landschappelijk waardevolle ge bied dat ten oosten van het ri viertje De Rotte ligt, wordt aan het Groene Hart onttrokken. De ambtelijke nota is onder deel van de grote Strategienota Zuidvleugel waarin de ontwik keling van het gebied Leiden- Dordrecht voor de decennia na 2005 is vastgelegd. GS. het da gelijks bestuur van de provincie, komt op 14 juni met een stand punt. SCHIPHOL* BILL MEYER De Buitenveldertbaan op Schip hol wordt aanstaande zondag na bijna een jaar weer in ge bruik genomen. De baan is in groot onderhoud geweest. De luchthaven maakte van deze periode gebruik om drie tunnels voor de NS, het bus- en fietsver- keer en voor de verbreding van de A4 (Amsterdam-Den Haag) onder de baan door te trekken. Op 1 mei kan de baan bijna door alle vliegtuigen worden ge bruikt. Op 1 juli is de baan ook weer beschikbaar voor de aller zwaarste toestellen. De inge- plan- )1 be- :hten. made ie ge- TD E7^e een droomde altijd al ocent van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te tomen. Een derde zag het 1 gat in de markt dat Jniemand anders opviel. W Allemaal hebben ze J gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te ivorden en een bedrijf te eginnen. Vandaag: Betsy van Wijk, praktijk voor natuurgeneeskundige massage in Leiden. bruikneming van de baan heeft grote gevolgen voor de geluids belasting in de regio. Voor de inwoners van Weesp, Muiden, Diemen, Amsterdam- Zuidoost, Buitenveldert en Am stelveen, die het afgelopen jaar van een betrekkelijke rust geno ten, keert het geluidsniveau van een jaar geleden terug. De extra belasting in het afgelopen jaar voor Amsterdam-Centrum en - Zuid verdwijnt. De geluidsover last voor de inwoners van Zwa nenburg, Halfweg, Lijnden, Oegstgeest, Leiderdorp, Leiden en Abbennes blijft nagenoeg ge- Meer ruimte voor bedrijven in regio Leiden Er moet meer ruimte vrijge maakt worden voor de aanleg van bedrijfsterreinen in de regio Leiden. Gebeurt dit niet, dan dreigt een economische ver schraling van de regio Leiden. Dit schrijven het VNO Zuid- Holland (Verbond van Neder landse Ondernemers) en het NCW-West (Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond) in een brief aan gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland. De on- dememingsverbonden vrezen dat de schaarse bouwgrond in de regio te eenzijdig gebruikt zal worden voor de bouw van nieuwe woningen. Volgens secretaris E. Brouwer van het NCW-West vormt het gebrek aan bedrijfsterreinen nog geen acuut probleem. De brief aan Gedeputeerde Staten is vooral een waarschuwing voor de toekomst. „Er bestaat een groot ruimtegebrek in de regio. Als we niet zorgen voor voldoende bedrijfsterreinen, zullen bedrijven in de toekomst naar andere regio's uitwijken. Dit betekent verlies van werkge legenheid." lijk. De inwomers van Aalsmeer gaan er iets op vooruit, zo zegt de luchthavendirectie. Badbei^èn^ meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! DEN HAAG GPD Toeristen die in Den Haag slachtoffer worden van diefstal of geweld kunnen binnenkort terecht bij een speciaal bureau slachtofferhulp: Tourist Assis- tence Service The Hague (TAS). Dit zal, in tegenstelling tot het bestaande bureau Slachtoffer hulp, ook 's avonds en in de weekeinden bereikbaar zijn. De kosten worden voor de eerste anderhalf jaar betaald door de ministeries van justitie en economische zaken, politie Haaglanden, gemeente Den Haag en het bedrijfsleven. TAS gaat voornamelijk met vrijwilli gers werken die telefonisch op roepbaar zijn. Zij geven zonodig emotionele ondersteuning, maar kunnen beroofde toeris ten ook helpen bij het aanvra gen van nieuwe reis- en identi teitspapieren. geld of onderdak. door: Paul van der Kooij CHTERGROND Politiek onduidelijk over tracé van HSL Brouwer kon niet zeggen wel ke nieuwe bedrijfsterreinen de ondememingsverbonden het oog hebben. op I k kom oorspronkelijk uit de welzijnszorg, aar ik met moeilijk lerende jongeren heb werkt. Dat was alleen maar praten, aten, praten. Terwijl die jongeren ilemaal niet zo verbaal zijn ingesteld. Ik Éeeg steeds meer interesse voor de Thamelijk kant en ben een opleiding igonnen voor reflexzone-therapie. Dat is In alternatieve geneeswijze en dat Itekent dat je de opleiding uit eigen zak loet betalen: negenduizend gulden. Ik fcsloot om een eigen praktijk te beginnen mdat het me leuk leek. Ik wilde de stap fcns wagen. Bovendien zou ik niet weten ij wie je dit werk in loondienst zou kunnen Ik heb me gespecialiseerd in Indiase ;ssage, massage voor zwangere vrouwen reflexzone-massage. Reflexzone- ssage gaat uit van het principe dat in de letzool allerlei punten en lijnen zitten die frresponderen met de organen in het :haam. Door die punten te masseren kun bepaalde energiestromen in goede banen iden. Het hele lichaam is als het ware irug te vinden op je voet. Bij d$ óditionele Indiase massage gebruik ik lilzame olieën waarmee ik lichaamsdelen rondig inwrijf. Dat is een heerlijk gevoel: je lid wordt er heel zacht van. Vooral zwangere vrouwen kunnen veel laat hebben bij voetzool-massage: zij f SKUlinnen erdoor leren ontspannen. Het allerbelangrijkst vind ik zelf die speciale aandacht voor een vrouw die zwanger is. Het is toch een hele unieke periode in je leven. Massage is geen pilletje: het werkt lang niet altijd zoals je zou willen. Soms zijn er meerdere behandelingen nodig, soms lukt het helemaal niet. Het is ook belangrijk dat het klinkt met mensen: ik druk ook altijd uitvoerig koffie of thee voordat we beginnen. Je wilt toch weten wat voor soort mens het is, en omgekeerd is het voor die ander ook wennen. Zeker bij de Indiase massage: dan moet je uit de kleren. Ik ben aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van Verenigingen voor Alternatieve Genezers, NOVAG. dat betekent dat mensen die een klacht over mij hebben, terecht kunnen bij een tuchtraad. Dat vind ik wel een prettig idee. De alternatieve geneeswijze is zo'n onbekend gebied: je wéét niet wie je voor je krijgt. Zelf ga ik ook niet snel naar iemand van wie ik niet weet wat 'ie doet. Dat merk ik zelf ook: het moeilijkste is om een klantenbestand op te bouwen. Ik doe dit sinds januari maar de mensen bellen niet als ik adverteer in de krant. In het begin wel: toen belden veel mannen voor seks. Toen heb ik de tekst aangepast en laten blijken dat ik me vooral richt op vrouwen. Sindsdien hoor ik niets meer. Je moet het vooral hebben van mond-tot-mond reclame in dit vak. Ik draai nu quitte. Een dag in de week, donderdag, huur ik deze praktijkruimte. Maar het is de bedoeling om dat uit te bouwen naar twee of drie dagen. Het liefst zou ik een groepspraktijk hebben met een huisarts, een maatschappelijk werkster, een acupuncturist en een psycholoog. De reguliere geneeskunst samen met de alternatieve geneeswijzen: dat lijkt me ideaal. Je kunt dan ook makkelijk doorverwijzen als je iemand masseert die problemen blijkt te hebben waar je zelf niet voor bent opgeleid. Het is jammer dat alternatief en normaal elkaar altijd zo bevechten, samenwerken zou zoveel beter zijn. Anderhalf jaar heb uitgetrokken om mijn praktijk op te zetten en uit te bouwen. Mijn partner is langer gaan werken om het Financieel te redder^. Als het me uiteindelijk niet lukt, zoek ik weer een baan in de welzijnssector." Betsy van Wijk is gevestigd aan de Langebrug 43 in Leiden, telefoon 071 - 214714. TEKST CAROLINE VAN OVERBEEKE FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Parkeerplaatsen in duingebied snel opheffen DEN HAAG MONICA WESSÉLING De gemeente Den Haag moet met spoed de parkeerplaatsen aan het Zwarte Pad in Scheve- ningen weghalen. Het opheffen van die parkeermogelijkheid in het duingebied was een harde voorwaarde toen Den Haag toe stemming kreeg nabij het Zwar te Pad (aan de Zwolsestraat) een parkeergarage en een flink aantal woningen te bouwen. Gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, moeten Den Haag aan die toe zegging houden. Dat eisen de CDA-statenleden Horlings (Voorschoten), Hörch- ner en Ammerlaan-Oosterlaan in vragen aan GS. De duinen nabij het Zwarte Pad zijn be schermd natuurgebied en de CDA-politici willen dat Den Haag hieruit consequenties trekt. Alleen SGP kiest ondubbelzinnig voor flitsen over bestaand tracé boven Rotterdam. Partijen als D66, Groen Links lijken het Groene Hart te willen beschermen, maar bieden geen harde garanties in hun programma's. Zo schrijft GroenLinks dat er geen hoge-snelheidslijn dwórs door het Groene Hart komt. Dat sluit het tracé langs de A4 niet uit, want dat loopt langs de rónd van het Groene Hart. En ook van het nieuwe HSL-tracé zegt het kabinet dat het langs de rand van het Groene Hart loopt: het loopt dichter achter Leiderdorp langs en schiet al onder Hoogmade de A4 over, richting Nieuwe Wetering. D66 wil het Groene Hart bij de tracékeuze 'ontzien'. Dat hoeft niet hetzelfde te zijn als: er omheen rijden. Het kan ook neerkomen op goed 'inpassen, meldt de partij: 'Technisch geavanceerd, zorgvuldig en gedeeltelijkondergronds'. GPV en RPF willen onderzoeken of de bestaande lijn zo kan worden aangepast dat de TGV daar overheen kan flitsen. En 'Stem TGV over bestaand tracé, schreeuwen posters ons tegemoet In de Groene Hart- dorpen waar het kabinet een hoge-snelheidslijndoorheen wil trekken. Er staat alleen niet bij wélke partij je moet stemmen als je wilt voorkomen dat er zo'n nieuwe lijn voor de flitstrein komt. Het blijkt ook niet zo simpel te zijn, leren de verkiezingsprogramma's. dót kan natuurlijk tegenvallen. Volgens de HSL-nota van verkeersminister Maij is bestaand spoor namelijk niet geschikt te maken voor de TGV en een TNO-onderzoek van de provincie Zuid-Holland onderstreepte die conclusie onlangs. Nog minder houvast bieden de drie grote partijen. WD noemt de HSL of TGV niet bij naam, maar meldt dat de 'internationale verbindingen op hoog peil gebracht moeten worden'. Het CDA wil de aanleg van hoge snelheidslijnen bevorderen en ons land 'aansluiten op het hogesnelheidsnet'. Maar wat dat voor het Groene Hart betekent? De PvdA pleit sterk voor een hoge-snelheidstrein en wil die het liefst ondergronds aanleggen. Mocht dat niet lukken, dan wil de partij wel 'enige eisen stellen aan de leefbaarheid en inpasbaarheid'. Vooral in stedelijke gebieden wil de partij daarom graag flitsen door tunnels of tunnelbakken. Kiezers moeten wel bedenken dat de verkiezingsprogramma's zijn geschreven voordat de nieuwe HSL-nota uitkwam. Zo heeft een partij als GroenLinks haar standpunt wat verhard nè het presenteren van die nota, een maandje geleden. In een petitie schrijft de partij dat de TGV over bestaand spoor moet flitsen en geen nieuwe lijn door het Groene Hart en Brabant mag krijgen. Wie ook de eigen partij 'om' wil krijgen, kan natuurlijk bellen met het partijbureau. Of een poster ophangen. Ze zijn te bestellen bij het Platform Hogesnelheidstrein Nederland (01715-2211 of 01715-2250). Tijdens de PvdA-ontmoeting met kiezers In de Koornbrug, De Nieuwe Rijn 19. Op maandag 2 mei, van 17.30 tot 18.30 uur. U bent van harte welkom, de toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17