Opknapbeurt Steekterbrug 'Het zijn van die goeie insektenbestrijders BPvdA -campagne Bushalte geeft weinig bescherming Kinderen Hoogmade kiezen eigen kabinet PI ZATERDAG 30 APRIL 1994 Peppel krijgt Provincie publiceert meerjarenprogramma wegen en bruggen huurwoningen LEIMUIPEN LIESBETH BUITINK Op het terrein van de speeltuin de Peppel in Leimuiden komen vooral huurwoningen voor ou deren. De gemeente wil de bouw van koopwoningen alleen overwegen als dit nodig is om de exploitatie te dekken, zo bleek gisteravond tijdens de commissie volkshuisvesting. CDA'er C. Vink pleitte daar voor huurappartementen. „Dan kan de gemeente sturing geven aan de groepen mensen die ze erin wil nebben." Wethouder A. Kea zegde toe dat dat 'het uitgangs punt' zou zijn. D66'er P. van Hoesel en F. Witteman (Gemeentebelang) lieten merken dat ze niet geluk kig waren met de locatie voor de 20 ouderenwoningen en het dienstencentrum. „Die wonin gen moeten er natuurlijk ko men, maar het is wel jammer van die open plek", aldus Van Hoesel. „We wilden de bejaardenwo ningen zo dicht mogelijk bij het centrum, zodat de ouderen zelf standig hun boodschapjes kun nen doen", verklaarde Kea de keuze voor De Peppel. „Dit was de enige locatie die het aantal woningen toelaat en die ook nog bereikbaar is voor de be jaardenwoningen aan het Ce derplein." Burgers Ter Aar krijgen geld voor hun wijk Een eigen potje met geld voor hun eigen wijk. De Teraarse wijkprojectgroepen moeten vol gens burgemeester W. Vroegin- deweij meer verantwoording krijgen. Kleine zaken en erger nissen kunnen ze hiermee zelf oplossen. Niet alles moet meer via het gemeentelijk apparaat verlopen. Dat opperde ze deze week tijdens een vergadering van de commissie sociale ver nieuwing. Hiermee wil Vroegindeweij, tevens portefeuillehouder socia le vernieuwing, de tanende mo tivatie onder de wijkgroepen om iets aan sociale vernieuwing te doen, de kop indrukken. Hoeveel de wijkgroep krijgt en waar het geld precies aan be steed mag worden, wist ze nog niet. Eerst wil ze peilen hoe er over een dergelijk systeem wordt gedacht. Ze beloofde de commissie bovendien om met de wijkprojectgroepen per fiets de wijken in te gaan om zichzelf op de hoogte te stellen van wat er leeft en wat er aan mankeert. Ter Aar moet meer woningejcc voor asielzoekers toewijzen y De provinciale weg bij Zoeterwoude (N206) en de Steek terbrug over de Oude Rijn bij Alphen aan den Rijn wor den in elk geval voor 1998 opgeknapt. Het fietspad tussen de Nagelbrug en het Postviaduct in Voorhout wordt nog voor de eeuwwisseling verbreed. Dat blijkt uit het Meer jarenprogramma Investeringen Provinciale Wegen 1995/1999. de' verplichtingen. Zo wordt er 3,6 miljoen gulden bestemd als provinciale bijdrage aan het Al- phense gedeelte van de aanslui ting van rijksweg 11 -oost. Een groot deel van het geld gaat op aan het onderhoud van de wegen. Als alle wegen op en top onderhouden zouden moe- DEN HAAG/REGIO MONICA WESSEUNG Vanaf 1998 heeft de provincie jaarlijks 14,4 miljoen gulden be schikbaar voor het opknappen en aanleggen van wegen. Een deel van dat bedrag wordt be steed aan het nakomen van 'ou- ten worden, zou een veelvoud van 14 miljoen nodig zijn. Er moeten keuzes gemaakt wor den. Opknappen van de weg in Zoeterwoude en de brug in Al phen dulden naar de idee van de provincie geen uitstel. Het groot onderhoud aan de brug over de Elsbroekervaart (Lisse/Hillegom) wordt wel op de lange baan geschoven: vóór 1998 is daarvoor geen geld. Fiets veilig De provincie wil ook extra geld uittrekken voor een betere be veiliging van het verkeer en dan met name de fietsers. Hiervoor is jaarlijks van het wegengeld twee miljoen gudlen beschik baar, dus ook hierbij moeten prioriteiten worden gesteld. Het fietspad tussen de Nagelbrug en het Postviaduct in Voorhout scoort hoog. De provincie wil het fietspad verbreden tot 1,5 meter, een ingreep die ten min ste een miljoen gulden kost. De verbreding van het fietspad tus sen Stompwijk en Zoeterwoude (kosten 1,1, miljoen gulden) scoort, met een elfde plaats, aanmerkelijk lager. Het zal dan ook nog vele jaren duren voor de fietsers hier 'lekker ruim kunnen fietsen'. Woutje Brugge en Ukkepuk op zoek naar ruimte WOUBRUGGE De Club Woutje Brugge en peuterspeelzaal Ukkepuk proberen onderling een op lossing te vinden voor de ruimtenood van de jonge renorganisatie in Jeugdland 111. Woutje Brugge heeft extra ruimte nodig en had daar voor bij de gemeente een verzoek ingediend om een uitbouw te maken aan het gebouw aan de Van Hoog- stratenlaan in Woubrugge. De gemeente zag echter lie ver dat Ukkepuk wat inlever de van de ruimte die de peu terspeelzaal over heeft. De twee 'bewoners' van Jeugd land III zoeken nu samen naar mogelijkheden om in tern wat muren te verplaat- Koophuizen compenseren JACOBSWOUDE De gemeente Jacobswoude wil koopwoningen bouwen ter compensatie voor de huizen die beschikbaar worden gesteld aan asielzoekers. De gemeente krijgt van het Rijk de toestemming een extra woning te bouwen voor elk huis dat wordt afge staan aan de opvang van vluch telingen. Door koopwoningen te bouwen hoopt de gemeente doorstroming uit de huurhui zen te bevorderen. programma maandag 2 mei Ontmoeting met Wim Kok, Jacques Wallage en Felix Rottenberg, 17.30 tot 18.30 uur De Koornbrug, de Nieuwe RI]n 19, Leiden U bent van harte welkom, de toegong ii y atis Radio West 16.30 tot 17.00 uur ether 88,4 Ontmoeting met kiezers. Aanwezig zijn o.o. de ministers en staatssecreta rissen Wim Kok, Jacques Wallage, Jan Pronk, Aad Koslo, Relus ter Beek, Piet Donkert, Jo Ritzen en Job Cohen, de partijvoorzitters Felix Rottenberg en Ruud Vreeman, de (kandidaat) Tweede Kamerleden Thijs Wöltgens, Rick van der Ploeg, Tineke Netelenbos, Ad Melkert, Willem Vermeend, Rob Oudkerk, Saskio Noorman-den Uyl, Jan van Zijl. JeHje van Nieuwenhoven, Adri Duivesleijn. Ella Kolsbeek, Thanosis Apostolou, Margo Vliegenlhart, Evan Rozenblad, Henk Vos, Martin Zijlstra, Peter van Heemst, Ferd Crone, Gerda Dijksman, Wim von Gelder, Mieko van der Burg, Willie Swildens, Peter Rehwinke[ Erik Jurgens, Joke Kersten, Frits Niessen en Lenie ntoriërs Frits (aslricu in Pulten en Jan Marinus Werkbezoeken Den Haag Job Cohen en Aad Koslo Groen van Prinslerensrhool met o.a. Job Cohen en Aod Koslo Modurodom met o.a. Aod Koslo en Relus ter Beek Buurt Ontwikkelings Maatschappij met Ed van Thijn en Rick von der Ploea Leefbaarheid en veiligheid von het Regentes/Valkenboskwartier met o.a Ed van Thijn en Ella Kolsbeek Leerwerkbank met o.a. Ed van Thijn en Thonasis Apostolou Consumentenbond met o.a. Ed van Thijn en Rick van der Ploeg Scheveningen haven, visverwerkingsbedrijven en visofslag met o.a Ruud Vreeman en Relus ter Beek Gesprek met vertegenwoordigers Strandlenlhouders, Hoteliers, winke liers Boulevard, Politie en Stichting Toerisme met o.a Ruud Vreeman en Relus ter Beek Werkbezoek Leidschendam Werkbezoeken Zoetermeer Werkbezoeken Voorburg in fietstocht voor Unicef om het IJsselmeer College Rotterdam Jon Pronk geeft college aan de Erasmus Universiteit Radio Rijnland live van 16.00- 17.00 uur ether 105.7 en 107.7 kabel 88.1 Werkbezoeken Leiden Netelenbos en Evan Rozenblad De Zijl Bedrijven (sociale werkploats) met it Gelder NZH vervoersmaatschappij met o.o. Netelenbos Medipark met o.a. Job Cohen, Wim Jacques Wallage en Wim Jacques Wallage en Tineke von Gelder en Evan Rozenblad Werkbezoeken Rijswijk HOOGMADEOveral langs de provinciale weg in Jacobswoude worden de bushaltes vervangen door mo derne abri's. De provincie wil de haltes zeer sober maken. Reclames zijn uit den boze, want de automobi listen mogen vooral niet te veel worden afgeleid van het verkeer. Niet alle haltes in de gemeente worden vervangen. In Hoogmade zijn de abri's in eigendom van de gemeente. Die beseft wel dat bijvoorbeeld de ze halte aan de Kerkstraat bijzonder weinig bescherming biedt tegen slecht weer, maar heeft voorlopig geen geld om een nieuwe neer te zetten. foto ben de bruyn Bij het opstellen van het vijf jarenplan is opnieuw gekeken waar veel (fiets)-ongevallen ge beuren en waar ingrepen in de verkeersloop noodzakelijk zijn. Op grond van die analyse is ook de aanleg van een fietstunnel onder de Kortsteekterweg in Al phen aan den Rijn en de aanleg van een rotonde in Aarlander- veen op de lijst gekomen. Ko mend jaar worden deze nieuwe verlangens verder uitgewerkt. De commissie verkeer en ver voer van de provincie bekijkt op 11 mei het provinciale wegen- VRIJE TIJD Elfdorpentocht De IJsclub Nut en Vermaak Stompwijk houdt morgen een elfdorpentocht, een fietstocht door Zuid-Holland van 160, 80 of 45 kilometer. Voor de 80 en 160 kilometer is de start tussen 8.00 en 10.00 uur, voor de 45 ki lometer vanaf 10.00 uur. Inschrijfgeld is 8 gulden, deel nemers doen automatisch mee met een loterij. Vertrek in party herberg 'Het Blesse Paard', Dr. van Noortstraat 154, Stompwijk. Bel voor inschrijving en inlich tingen 01715-2938. Kampeerbeurs In Oegstgeest is morgen een kampeer- en watersportbeurs. Er worden gebruikte kampeer en watersportartikelen verkocht en geruild in M.F.G. 't Groot Profijt, Boerhaaveplein 13 in Oegstgeest. De beurs is van 13.00 tot 17.00 en er kunnen nog stand plaatsen gehuurd worden, bel voor reserveringen 071-170557 tussen 19.00 en 21.00 uur. Wandeling Bij het landgoed Oud-Poelgeest in Oegstgeest houdt het IVN- Leiden morgen een voorjaars wandeling. Vertrek om 14.00 uur bij het toegangshek. Rommelmarkt In Buurthuis Westerhaven in Al phen is op maandag 2 mei een rommelmarkt. Aanvang 19.00 uur in Buurthuis Westerhaven, Emmalaan 45, Alphen aan den Rijn. Verzamelbeurs In Voorschoten is op maandag 2 mei een verzamelbeurs van de Nederlandse Vereniging de Ver zamelaar, afdeling Den Haag en omstreken. De beurs is van 19.00 tot 22.00 uur in gebouw 'De Werf, Schoolstraat 4 in Voorschotenen. Er zijn onder meer munten, postzegels en ansichtkaarten. Toegang is gratis voor leden, 1,50 gulden voor niet-leden. De Stichting Vluchtelingenwerk Ter Aar heeft in een brief haar verontrusting uitgesproken over het terughoudend beleid inzake toewijzing van ROA woningen. In de raadsvergadering zei E. Kraak van het PAK dat de drie woningen die tot dusver toege wezen waren lang niet toerei kend zijn. In die woningen zijn in totaal tien mensen gehuisvest terwijl Ter Aar er achttien moet opne men. Ze vroeg daarom ook aan wethouder H. Ruygrok om zich in te zetten voor het halen van de doelstelling. Wethouder Ruy grok distantieerde zich term terughoudend beleid vd| ke in de brief werd gebezigd, zei dat het gemeentebesti haar uiterste best deed om nog enkele woningen asielzoekers toe te wijzen. Mi gezien de nijpende woningncr.0 S, de gemeente is het een f/P110 derwerp wat het college zwfkt 8e op de maag ligt. „Als er geren woningen vrij komen dan kaïff1 n er ook geen bestemming geven. Je kunt nu eenmaal g mensen uit hun huizen ze om er asielzoekers in te zettei^ren aldus Ruygrok. Desondair p blijft hij pogen om de gestef e doelen te halen. ddele 'Eerst cijfers dan pas garantie ferhee hypotheek voor ziekenhuis' De fracties van CDA en Progres sief Akkoord (PAK) in de ge meenteraad van Ter Aar wil eerst de jaarcijfers en de begro ting zien van de stichting Rijn land-ziekenhuis voordat ze ga rantie willen geven op een tweede hypotheek van het zie kenhuis. Bovendien willen de fracties dat alle regiogemeenten meedoen. Zo is Ter Aar geble ken dat bijvoorbeeld Alphen >kten igerdi Alleer op de lijst garantiegeijjphc voorkomt. j Lejj t het Wethouder A. Otto (CDAL niet overtuigd van de noodzaak |dclelc een goed ziekenhuis in de re^get0 Hij heeft de raad beloofd forkor best te doen om zo snel m<ker lijk financiële gegevens vaneen stichting Rijnland-ziekenleg a] boven tafel te krijgen. „Wij )mjije len duidelijk in kaart hebbet 0 waar de risico's liggen en [derz< de zekerheden zijn". de Leidi HOOGMADE LIESBETH BUITINK De kinderen van de Hoogma- dese katholieke basisschool Ter Does hebben hun eigen kabinet gekozen. De enige basisschool in het dorp heeft een regering met een absolute meerderheid van D66 (58 procent). Maar de partijpro gramma's van de vier partij en, die dezelfde naam dragen als de grote vier in de landelij ke politiek, lijken niet in het minst op de landelijke verkie zingsprogramma's. De jonge politici richten zich op stand punten over hun eigen school aan de Van Alcmaerlaan en hun dorp Hoogmade. Bas van Dijck was lijsttrek ker voor het zogenaamde D66. Nu is hij fractievoorzitter en hoogst waarschijnlijk wordt hij ook premier. Met 63 van de 108 stemmen kan Bas zich beroepen op een klin kende overwinning. Zijn col lega-lijsttrekkers denken dat hjj zo overtuigend gewonnen heeft, omdat Bas nogal popu lair is op school. Zelf vindt hij dat onzin. „Ik denk eerder dat het komt om dat ik over politiek praat alsof het een verhaaltje is. We heb ben een punt op ons pro gramma dat we de HSL over het bestaande spoor willen. Dan vertel ik dat een kindje in ,éen j een weiland loopt en ineens^ WROEMMM komt die trein langs. Schrikken natuurlijk", grijnst Bas. Als het aan de nieuweP°^ 'regering' van Ter Does ligt,van h gaan de groepen in de school meer met elkaar samenwer-j, ken. Dat staat tenminste in' het programma van Bas een paar klasgenoten groep acht. Verder wil de win-r^ nende partij frissere kleurenj in de school en de vrijheid omL|s j niet met een vulpen maan met een balpen te schrijven. Lë* Ook voor Hoogmade heeft' D66 zo wat ideeën. Er moetl; een trapveldje komen en de sloten moeten worden uitge baggerd, zodat er weer kanl worden gevist. En de stoepen F moeten worden gemaakt. I Bas: ,Aan de Klaverweide is I een stoep met barsten en scheuren. Kinderen fietsen daarop en kunnen dan val len." Zijn vriendinnetje en PvdA-lijsttrekker Manitsja van Rijn toont haar gebit. „Mijn tand is daardoor gebroken." Het 'kabinet' gaat de plan nen voor de basisschool be spreken met de leerkrachten. De ideeën voor Hoogmade worden voorgelegd aan de ge meente. Overigens haalde heL. rnA IQ nrnrpnt Hp WD 17Mee' var Voo CDA 19 procent, de WD 17 procent en PvdA 6 procent van de stemmen, Eerste nestkastjes voor gierzwaluwen in Alphen geplaatst naatï uit tornt I -g£ jnier Al KEES VAN KUILENBURG De gevleugelde gasten waar de huisjes voor zijn bedoeld zitten volgens deskundigen nog in Spanje. Op doorreis vanuit Afri ka naar ons land. Dus was er enige haast om de huisvesting nog snel te regelen. De gierzwa luwen, want daar gaat het in dit geval om, moeten tenslotte een plekje hebben om zich in ons land te nestelen als ze binnen kort arriveren. Ook in Alphen en omgeving. Gistermorgen werden op de Zonnebloemschool aan de Jongkind Coninckstraat en de Bonifaciusschool aan de Para dijslaan in Alphen de eerste nestkastjes opgehangen. Het is de opzet dat er nog een aantal een plaats krijgen in Alphen en omgeving. De gemeenten die samenwerken in het IGOR tij dens een bijeenkomst in het Al- phense stadskantoor alvast een nestkast van de initiatiefnemers Het project om de gierzwaluw aan onderdak te helpen is een initiatief van de Junior Kamer in Alphen. Jaarlijks nemen de le den van de Alphense Junior Ka mer enkele projecten binnen de gemeente voor hun rekening. „Niet als gehele organisatie, maar in groepjes. Zo is er een groep actief bezig in het project Alphen Schoon en wij met de zwaluw", vertelt Tineke de Groen. De Groen werkte samen met André de Waard, Riet de Vlieger en Ad Faasse. Dat er voor de zwaluw is ge kozen is min of meer toeval. „Op een gegeven moment hoor je dat die vogels het zo moeilijk hebben om een plekje te vinden om zich te nestelen. Er wordt nu veel te netjes gebouwd. Geen ruimte meer onder dak pannen of andere plaatsen bij huizen of boerderijen. Dan neem je op een gegeven mo ment samen het besluit om daar wat aan te doen. Want als de zwaluwen helemaal verdwij nen zou dat enorm triest zijn. Het zijn van die goeie insekten bestrijders. Veel beter dan een spuitbus." Het project bestond niet al leen uit het werven van spon sors en het laten maken van de vijftig nestkastjes. De groep heeft zich daarnaast uitvoerig geïnformeerd over het wel en wee van de zwaluw. Het resul taat is opgenomen in een uit voerige documentatiemap. Ook deze map werd aan de regioge meenten en de scholen aange boden. „Op die manier hopen wij bij de gemeenten en scholen inte resse te kweken voor de zwa luw. Tevens hebben wij alle ge meenten, aannemers, project ontwikkelaars en architecten gevraagd om bij het bouwen re- kemning te houden met de zwaluw. Op een simpele wijze, bijvoorbeeld enkele aangepaste dakpannen, kan al voor huis vesting voor de zwaluwen wor den gezorgd. In Amsterdam en Delft is dat al opgenomen in de bouwvergunning. Wij zouden graag zien dat dat hier ook wordt geregeld", legt De Waard Met behulp v hoogwerker van de Alphense brandweer werd het eerste nestkastje aan de Zonnebloemschool opgehangen. foto ben de bruiinnt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16