Een kamer vol oranje-spulletjes ïöi weTk IDagje zeezeilen met klassieke driemaster Twee hoeraatjes voor de oranjeverenigingen UIKT UTC Het Gesprek van de Dag ii c< BET espre Theo Bakker Balen heet water Een oranje super-moorkop ATERDAG 30 APRIL 1994 1729-# GERT VISSER, 071- 356439, PLV -< -r 'egeltjes, lepeltjes, glazen, 1 peldjes, borduursels, vlaggen, 1 bto's, lijstjes, albums, gedich- en, kopjes, bekers, koektrom- 1: nels; maar vooral boeken. Sta- V >els boeken. Met allemaal het- j, elfde thema, namelijk Het Huis i' ran Oranje. En het is Koningin- 'I ïedag dus vooruit, voor die ene vil mevrouw Eradus ons >est een kijkje in haar keuken jj [unnen. ihtigen jan concreto betekent dat een 5 )lik in het opkamertje van haar J2 ;ezellige doorzonwoning in de 1( .eidse Merenwijk. Daar heeft ze 7 dies netjes uitgestald, daar be- - vaart ze haar verzameling para- 'ernalia van het koninklijk huis. past allemaal nog maar net g )innen de bemeten ruimte, of q 'igenlijk al niet meer. Want er is l d het een en ander uitgewoe- Jj cerd naar de overloop. ,,En 16 itraks", zo grapt meneer, „zit ze j8 ds dat zo doorgaat met d'r spul- li etjes bij mij in mijn kamer." 9 Waar ze dan zal moeten con- curreren met de postzegels en g prentbriefkaarten die de heer 3 des huizes op zijn beurt weer 13 verzamelt. 14 Ruil vereniging 1? Het moge duidelijk zijn, we 98' 7 hebben hier met de echte 5 ipaarders te maken, de liefheb- 5|bers van bewaren. „Mag je wel beaamt de oud-werk- in de Leidse Lichtfa brieken, „ik bén namelijk ooit nog oprichter geweest van de ruilvereniging Koningskerk. Dat was in '63. Daar heb ik ooit de reTTo krant nog eens meegehaald. Wat ze daar deden? Ruilen, hé. Van alles. Sigarenbandjes, luci- ko ferdoosjes, postzegels, biervil- garag tjes, je kan het zo gek niet noe men of de mensen kwamen er mee aanzetten. Ja, de club be staat nog steeds. Maar zelf kom ik er nog maar af en toe." Goed, dit dan terzijde, want we waren voor mevrouw gekomen. Die zich overigens op de voor hand verontschuldigt. „Ik ben geen fanaticus, hoor", opent ze, jammergenoeg, het gesprek.'„Ik verzamel dan wel allerlei dingen rond het koninklijk huis, maar het is echt niet zo dat ik het de hele dag over niks anders heb. Of ik stad en land afloop om de ^^Jconingin te zien. Sterker nog, ve zijn pas vorig jaar voor het erst een keertje langs Soestdijk Mevrouw Eradus in haar verzamelkamer. Helemaal vol met Oranje-spulletjes. gereden. In levende lijve heb ik Beatrix ook nog nooit ontmoet. Wel Willem Alexander. Maar ja, die woont hier in de stad, dus die kom je altijd wel een keertje tegen." Royalty Desondanks weet ze heel veel over Beatrix, haar moeder Julia na, haar grootmoeder Wilhelmi- na en alle andere leden van het Huis van Oranje die daar nog voor kwamen of tussen zaten. Niet geschift van royalty, maar wél dankzij al haar boeken en bladen bijzonder goed op de hoogte. „Gewoon een leuke hobby, dat verzamelen. Daar ben ik al heel vroeg mee begon nen. Overgenomen van mijn moeder. Die spaarde toen al dingetjes van het koninklijk huis. Daar ben ik mee verder gegaan." Waarna, zoals zo vaak, van het een het ander kwam. „Mensen horen dat je dit spaart. Hebben dan nog wat in een een hoekje op zolder staan waar ze eigen lijk niet meer naar omkijken. Dat krijg je dan. Een beker, een glas. Van die dingen die bij jubi lea of geboorten werden uitge geven. Dat gebeurde vroeger veel. Werd er een telg van ko ninklijke bloede geboren dan kwamen weet ik niet hoeveel bedrijven met een speciale her innering. De gekste dingen soms. Zo kreeg ik laatst een ver zilverd zakmesje uit 1897. Van een oude dame. Ik heb in het vrijwilligerswerk gezeten, in de bejaardenzorg. Die oudjes had den allemaal nog wel iets staan. En hoorden ze toevallig dat jij dat spaarde, dan vonden ze het leuk om dat aan je te geven. Zo van, dan gebeurde er toch nog iets goeds mee." Wat mevrouw Eradus ook wel doet, is beurzen afgaan. „Al zijn die er tegenwoordig niet zo veel meer. En men vraagt prijzen, hoor. Probeer ik nog wel eens iets te ruilen. Valt niet mee, want de echte oranje-verzame laars hebben meestal alles al. Ik heb in Amerongen nog eens een hele dag met een tas boeken lo pen leuren. Mooi dat ik niks kwijtraakte. Iedereen had die boeken zelf ook." Of ze de enige is in de regio Lei den die een deel van het huis oranje heeft gekleurd, dat durft ze niet te zeggen. „Je hebt veel stille verzamelaars. Mensen die het voor een ander niet willen weten, of die bang zijn voor in brekers. Wat het waard is wat ik hier heb staan, weet ik niet. Wat FOTO HOLVAST/MARKLAMERS de gek er voor geeft, denk ik. Maar het heeft natuurlijk vooral emotionele waarde. Je raakt er aan gehecht, aan je spulletjes." Saai Rest nog te vermelden dat me vrouw Eradus het Oranjehuis van tegenwoordig maar een saaie bedoening vindt. Pardon, is dat niet wat oneerbiedig van deze liefhebber, annex kenner? „Nee, hoor, dat meen ik echt. Vroeger gebeurde er nog wel eens wat. Rond Bernhard en zijn Franse vriendin. Of met Hendrik. Een beetje sappige verhalen mogen voor mij best. Zoals in Engeland, van die schandaaltjes met Charles en Diana. Dat houdt de boel leven dig, dan verschijnt er meteen ook meer op de markt. Heb ik weer wat te lezen." Lezers kunnen mee met eerste proefvaart op de Noordzee 1 m Een dag op de Noordzee actief meezeilen met de Europa, Neerlands mobiste en grootste klassieke driemaster. Die kans krijgen 170 lezers van deze Jcrant. Voor 75 gulden (inclusief koffie, koek en lunch) kunnen ze op 12,13,14 of 15 mei in de Visserijhaven te IJmuiden aan boord gaan van de net gerestau reerde bark, die in deze week rond Hemelvaart haar eerste proefvaarten met passagiers zal maken. Een eenmalige aanbieding, zegt Harrie Smit van de stichting het Varend Museumschip over de proefvaarten met de Europa. „Straks gaat die boot de wereld- zeeen over. De Oostzee, Indo nesië. We zien haar voorlopig niet terug". Zes jaar is er gewerkt aan de restauratie van de ruim 55 me ter lange bark, die in 1911 als opleidingsschip te Hamburg van de helling liep. Later deed de stalen driemaster ook dienst als reserve-lichtschip. Oude luister Miljoenen zijn uitgegeven om het zeilschip in oude luister te herstellen en geschikt te maken voor de moderne chartervaart. Wie de Europa een weekje wil huren, betaalt veertigduizend gulden. „Liefhebbers genoeg", vertelt Smit ('de man van het kantoor'). Hij gaat óver de ex ploitatie van de Europa. Smit zit achter een bureau in een con tainer aan de Oostelijke Han delskade, vlak achter het Cen traal Station in Amsterdam. Het interieur ademt de sfeer van een schip. Smit draagt een schipperstrui en eet Fishers- man's Friends. „Die drie geel tjes voor een dag meezeilen is een vriendenprijs. Geloof me, er moet dik geld bij." Mensen die meegaan, zullen zich niet vervelen. Van de pas sagiers wordt een actieve bij drage verwacht. Zo gauw open zee is bereikt, moeten de zeilen worden gehesen: 22 stuks, sa men goed voor dik duizend vierkante meter doek. Alles moet op spierkracht omhoog. De gelegenheidsbemanning wordt ook betrokken bij het na vigeren en wie zich voor een keer een echte captain Baines wil voelen, mag aan het stuur wiel. De Europa is een uniek schip. Niet alleen vanwege zijn histori sche karakter, maar vooral door de voorzieningen die op de bark zijn aangebracht. Gretig onder breekt eigenaar Gert Tettero (wollen schippersklotje, blauwe kiel, stoppelbaard en sigaartje tussen de verweerde lippen) zijn schilderwerk voor een rondleiding. Om aan alle veiligheidsvoor schriften te kunnen voldoen is de driemaster eerst compleet leeggehaald en daarna laag voor laag weer opgebouwd. Onder het dek bevinden zich twaalf hutten met in totaal 55 kooien. Elk vertrek beschikt over dou che en toilet. Alles oogt authen tiek en historisch verantwoord. Maar de gebruikte materialen zijn brandveilig en alle oude houten vloeren zijn nagelnieuw. Er bevindt zich een wasserette aan boord en de keuken zou niet misstaan in een modern restaurant. Er is ook een ontzil- tingsinstallatie aanwezig waar mee zeewater zoet gemaakt kan worden. Tettero: „Zelfs Amster dams grachtenwater kunnen v drinkbaar maken De motoren beneden in de mt chinekamer en de navigatie-ai paratuur in de stuurhut zijn Programma van de proefvaarten Het programma voor de proefvaarten met het tallship Europa op 12,13,14 en 15 mei ziet er alsvdlgt uit: 10.00 uur: inschepen in de Visserijhaven te IJmuiden; koffie met koek. Afvaart voor een zeiltocht voor de kust van Noord- Holland. 12.00 uur: eenvoudige lunch aan boord. 16.00 uur: terugkomst in IJmuiden. Kaarten f75 per persoon (inclusief koffie, koek en lunch) zijn vanaf woensdag verkrijgbaar bij het kantoor van de krant: Rooseveltstraat 82 te Leiden, geopend van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. dubbel uitgevoerd. Allemaal voorschriften, klinkt het laco niek. „Op dit beeldschermpje krijgen via de satelliet precies door waar we ons bevinden", vertelt Tettero zonder gêne. „Hier achter dit Emtieke stuur wiel zit een complete computer verborgen. Vooral in Amerika zijn de veiligheidseisen streng. „We hebben de motoren 48 uur op vol vermogen moeten laten proefdraaien." Toch is de bark in de eerste plaats een zeilend schip. Be wonderd vanwege haar mooie lijnen en geprezen voor de sta biliteit. „Razend snel en zo vast als een huis", weet Tettero. „Op de Europa hoeft niemand bang te zijn voor zeeziekte. Zelfbij veel wind blijf je lachen." Pronk komt zijn boodschap verkondigen in Oegstgeest, in Het Witte Huis. Goed alibi om dat mooie stukje laan van de Geversstraat naar het hotel te fietsen. Verder is het maso chisme. De STER zapp ik weg. nu ga ik luisteren naar een twee uur durende zeepsopre clame. Pronk praat mooi. Hij heeft wat weg van een morsige le raar Duits die Goethe voor draagt. Maar het gaat over po litiek. Pronk is van ontwikke lingssamenwerking en heeft een keer op de tv gehuild om 's werelds ellende. De slechtste dus niet. Een man met idea len, mag je aannemen. Maar daarover komt hij niet vertel len. Pronk verdedigt het beleid van zijn partij, de PvdA, gedu rende de afgelopen vier jaar in de regering en spreekt wense lijkheden uit voor de komende vier jaar. Daarvoor gebruikt hij woorden, veel woorden. Naarmate Pronk langer oreert, hoor ik steeds meer betekenis loze klankeenheden. Woor den, die samen zinnen vor men met daarin weer bijzin nen en bijzinnen bij bijzinnen en met verlaagde intonatie uitgesproken tussenzinnen, al lemaal aan elkaar gekoppeld door voegwoorden en kom ma's, woorden die, op deze wijze gerangschikt, hem de ge legenheid geven om aan het eind van de zin terug te grij pen naar het begin ervan, waardoor zo'n zin een hoofd stuk op zichzelf wordt, woor den die langzaam maar zeker uiteen vallen in losse klanken, die alleen nog maar door de melodielijn met elkaar ver bonden blijven. Verdomd, er zit muziek in. En terwijl de klanken zich aan een rijgen, dwalen mijn ge dachten af. Het gaat me niet om Pronk, maar ik zie steeds duidelijker een vertegenwoor diger in 'm. En niet van het volk. Lubbers, Van Mierlo, Brinkman, Kok, allemaal kun nen ze zo vertegenwoordiger worden in balen heet water. Als winkelier schrik je je een ongeluk als je ze aan ziet ko men. Je komt er niet meer vanaf, totdat je besteld hebt, todat je totaal overbodig maar iets hebt aangekruist. Daarna stiefelen ze in een rotgang je winkel uit, dat weet je. En je weet ook al datje het bestelde nooit geleverd krijgt. Want zo dra ze de deur uit zijn, gaan ze monopoliën met jouw bestel lingen. Mag ik van jou binnen landse zaken, dan krijg jij van mij ontwikkelingssamenwer king. Bevlogen noemt de in- en uit- leider Pronk's verhaal. Ik heb niets anders gehoord dan vleugjes door realistisch marktgericht denken weer af gezwakte sociale bewogen heid. Dan mogen er vragen gesteld worden. Zal ik? Zal ik vragen of de democratie als staatsvorm wel geschikt is om de benodig de snelle veranderingen in de samenleving door te voeren? En maar direct daarbij mijn twijfels ventileren. Dat de meerderheid het leed van de wereld van vandaag en mor gen een absolute rotzorg is, zolang ze er zelf maar van ver schoond blijft, en dat die meerderheid in een democra tie vooral niet gebruskeerd mag worden, ook niet door een bevlogen Pronk? Het verhaal van Pronk draagt, net als alle politieke recla mespots die deze dagen het televisiescherm nog verder vervuilen, de machteloosheid in zich van een ploeg brand blussers, die zich verliest in prietpraat over 'meeste stem men gelden', terwijl de vuur zee nadert. Eenmaal op de fiets bemerk ik verheugd ik dat een enkele vo gel in het Endegeester bos zo laat op de avond nog zingt. Ik hoor een lied zonder tussen zinnen en de behoefte be kruipt me om de boel de boel te laten. Ik ruik het voorjaar en ben voor de Rijnsburgerweg Pronk's zeepsopreclame al weer vergeten. Ooit hadden ze al eens de verkiezingsgebakjes kon je kiezen uit de kleuren en smaken van de vier grote partijen maar nu is er dan de oranje-moor kop. Een ideetje van mevrouw De Wit herself, ge maakt in de bakkerij van haar man Christiaan in de Leidse Merenwijk en vorm gegeven door banketbak ker Adriaan, zo ongeveer is het gegaan. Speciaal voor koninginnedag en bedoeld voor het hele gezin. Want we praten hier dus over een super-moorkop. Niet over zo'n petitfour natuurlijk. Adriaan is best trots op zijn creatie, die naar zijn zeg gen loopt als een trein. „We hebben er de afgelopen dagen zeker 100 van verkocht a raison van 7,50 per stuk. De klanten vinden het leuk, het is weer eens wat anders, hé. We zijn uitgegaan van het basisge geven van de gewone moorkop. Dus water en boter koken, bloem en eieren daar doorheen roeren en dan soutieren, zo heet dat proces. Vervolgens spuiten we hem vol met slagroom en werken de moorkop af met fondant. In dit specifieke geval in de kleur oranje.". En om het ding een beetje cachet te geven is-ie uit gevoerd op 'reuze-formaat'. „Hij is bedoeld voor het gezin", zegt Adriaan. „Maar het kan natuurlijk best zijn dat er mensen zijn die hem in hun eentje veror beren. leder zijn heug, nietwaar". FOTO BEN DE BRUYN Het was Koninginnedag, maar de Amerikaanse wist van niks. Ze reisde op de bonnefooi door Europa en was eind april toeval lig in Nederland beland. Ze zag onstuimig feestvierende men sen overal om zich heen. Ze zag alle oranje vlaggetjes en dacht: 'Dit is een leuk land. Hier wil ik wonen'. Jaren later won de in Nederland woonachtige, Ameri kaanse zangeres Lucy Steymel een Edison. Een Amerikaanse verliefd op Nederland dank zij de oranje feesten. Is er een mooier com pliment denkbaar aan het adres van de oranjeverenigingen? Want zij zijn het natuurlijk die festiviteiten op Koninginnedag organiseren. Ongeveer zestien honderd zijn er nu in dit land. Een kwart daarvan is aangeslo ten bij de overkoepelende Fede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland. „Voor de rest hoeft het blijkbaar niet", zegt secreta ris Els Kralt, een 36-jarige Rijns- burgse. „Hoewel. Ook vereni gingen die geen lid zijn, komen vaalk bij ons om advies." Of bij de Christelijke Bond van Oranjeverenigingen in Neder land, want er zijn twee overkoe pelende organisaties. „Ia, nog wel", zegt Kralt. „Maar de Ma jesteit heeft benadrukt dat ze één overkoepelende organisatie wil. Het is natuurlijk een tikkel tje ingewikkeld om rekening te moeten houden met twee ver schillende instanties op Konin ginnedag. Binnenkort hoeft dat waarschijnlijk ook niet meer. Dan is er nog maar één organi satie." En kan de energie weer louter worden gestoken in zaken waar het werkelijk om gaat. Zoals in formatie verstrekken aan de verchillendeoranjeverenigin- gen. Een van de belangrijkste tips die Kralt kan geven is: laat je als oranjevereniging inschrij ven bij de Kamer van Koophan del. „Gebeurt er dan iets. dan ben je goed verzekerd. Want stel dat je een wielerronde houdt en er vallen er een paar ernstig...dan kun je toch maar beter goed verzekerd zijn." „Verder gaat het ons om het be vorderen van de contacten tus sen koningshuis en oranjevere nigingen", zegt Kralt. „En tus sen de oranjeverenigingen on derling. Het accent ligt dus an ders, want voorheen werden we nog wel betrokken bij de défilés op 30 april. De laatste hebben we nog georganiseerd. In 1987 was dat. De provincies presen teerden zich toen met praalwa gens. Maar u weet het, dergelij ke manifestaties zijn er niet meer." Contacten tussen oranjevereni gingen onderling, wat is daar van precies het nut? „Het gaat om ideeënuitwisseling", vertelt Kralt. „Men neemt bijvoorbeeld de programmaboekjes mee naar de verschillende bijeen komsten. En ook attracties wor den uitgewisseld springkussens om maar eens wat te noemen. Dan hoeft niet elke oranjevere niging er een te huren of te ko pen." Om de contacten te verbeteren is de Federatie daarom bezig met zogeheten gewestvorming. In de Duin en Bollenstreek bij voorbeeld werken thans twintig oranjeverenigingen nauw sa men. „Zo is er nu een gecombi neerde fietstocht van de vereni gingen uit Rijnsburg, Valken burg, Noordwijkerhout, Katwijk en De Zilk als ik me niet vergis. Weet je wat ook het fijne is? De besturen zijn de laatste jaren flink verjongd. En er nemen steeds meer mensen deel aan de activiteiten. Dat heeft ook te maken met de vernieuwing van de spelen. Geen koekhappcn en zaklopen meer. maar veel meer echte sportactiviteiten. En din gen als het rad van fortuin. Veel meer spektakel dus. Kortom, drie hoeraatjes voor de Koningin! En minstens twee hoeraatjes voor de oranjevere nigingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15