M Conflict over èxtra etages De Stemming Publieke tribune de baas in Oegstgeest Leiden Regio 4 A Wachtgeld noch uitkering voor medewerker Bevolking Engelendaelschool heet voortaan De Kameleon 'Vakantie-politieman' draait niet alleen leuke stranddienst Laat uw mening horen op de landelijke CDA-slotmanifestatie Maandag 2 mei 1994 van 19.00 tot 22.00 uur Hobaho Hallen, Haven 10, Lisse iTERDAG 30 APRIL 1994 'KIHaaswijk in Oegstgeest f5ie?.{ »der de bewoners van de Jan van Ruusbroeclaan en de asmuslaan (oostelijk Haaswijk) in Oegstgeest is een inflict onstaan over de vraag of er nu wel of niet extra rdiepingen mogen komen op de huizen. De bewoners ,j n onderling verdeeld en een compromisvoorstel van gemeente is al als 'onaanvaardbaar' betiteld. Op het adhuis wordt gewerkt aan een nieuwe oplossing waar- i n nu al vaststaan dat niet iedereen zich daarin kan vin- p de matii l tamff' :t probleem ontstond toen de ■rs van het hoekhuis aan ran Ruusbroeclaan num- en plan bij de gemeente g dienden voor de bouw van extra, derde woonlaag op huis. Daar waren zowel de meente als de omwonenden tegen. Maar omdat het geï nde bestemmingsplan (waar voorschriften over bouwaf- etingen en ruimtelijke orde- :ng in staan) dat niet verbood, de bewoners niets in de ei fgstgeest loman De gemeente wil voorkomen dat in de rest van het buurtje met de naam Haaswijk VI de ex tra verdiepingen als paddestoe len uit de grond rijzen. Daar mee zou het oorspronkelijke ontwerp van architect Wauben verder worden aangetast. Er moest derhalve een nieuw en strenger bestemmingsplan ko- Uit overleg met de bewoners blijkt dat een meerderheid het eens is met de gemeente. Het eenvormige karakter van de huizen moet bewaard blijven. Slechts een paar i i bij de gemeente zorgde. Erasmuslaan zijn tegen. Als één huis het mag, dan moet de rest het ook mogen, anders ontstaat er rechtsongelijkheid. En als de mogelijkheid wordt geschrapt, dalen de huizen in waarde, zo voeren deze tegenstanders aan. De gemeente kwam deze week met een compromisvoor stel. De eenvormigheid was door dat ene huis toch al door broken maar omdat dat een hoekhuis betrof, viel de 'aantas ting' wel mee. Dus mogen in de toekomst alle hoekhuizen van de vijf woonblokken waar het om gaat een woonlaag bijbou- Voormalige MAVO gekraakt iazerswoude-runduk De voormalige Christus Koningmavo a t Hélène Swarthplantsoen is sinds afgelopen donderdagavond jekraakt. Drie Alphenaren van 18 en 19 jaar hebben met bed ien, tafels en stoelen hun intrek genomen in de leegstaande ichool. In overleg met de officier van justitie heeft de politie be- iloten het drietal vorlopig met rust te laten. De MAVO zal op ter- nijn worden afgebroken om plaats te maken voor woningen. Progressief Oegstgeest over Schiphol jegstgeest De toekomstplannen van Schiphol. Dat is het on- derwerp van een bijeenkomst morgen in het Zendingshuis a Jde Leidsestraatweg 11. De informatiemiddag is georganiseerd door Progressief Oegstgeest (PrO), een samengaan van Groen KN Links en de PvdA. Vanaf 15.00 uur spreken de Amsterdamse raadslid Kees Hulsman (Groen Links) en Fred Crone (PvdA'er e: kandidaat voor de Tweede Kamer) over de milieu- en geluids- overlast door de uitbreiding van de luchthaven. VERVOLG VOORPAGINA Van het viertal van de afdeling Bevolking krijgt de nu ontslagen ambtenaar de zwaarste straf. Hij krijgt geen wachtgeld. Ook ontvangt hij geen WW-achtige lagere uitkering, zoals zijn twee col lega's. Volgens wethouder Kerner is de aard van de straf gekoppeld aan rang en functie. „Deze ambtenaar had een hogere rang en meer verant woordelijkheid". De gemeente stelde enige maanden geleden een onderzoek in naar de handel en wandel van het viertal. Daaruit bleek volgens het college dat gedurende een aantal jaren een illegaal geheim potje bestond op de afdeling. Dit werd onder meer gespekt met de opbrengst van niet op de kassa aangeslagen uittreksels uit het geboortenre- gister en fooien van begrafenisondernemers. Geld uit het potje werd gebruikt voor het veref fenen van kasverschillen. maar ook voor wijn, snacks, kerstbomen en een koffiezetapparaat. Nog steeds is niet duidelijk hoeveel geld er in de loop der jaren achterover is gedrukt. Uit het on derzoek kwam naar voren dat niet alle vier be trokken ambtenaren in gelijke mate verantwoor delijk waren voor de fraude. Daarom is besloten geen eensluidende sancties op te leggen. POLITIEKE RUBRIEK Goed nieuws voor hen die - denken dat de Leidse m politiek, met een coalitie :|die steunt op 25 van de 39 ctetels in de gemeenteraad, nu helemaal is doodgeslagen. Het beloven ongemeen spannende tijden te worden. Want dankzij die brede steun voor het college van burgemeester en wethouders kan de j> fractiediscipline worden i afgeschaft. Raadsleden van de 'regeringsfracties' hoeven niet meer met een schuin oog naar hun fractievoorzitter te kijken, alvorens zij bij de stemming het wagen hun vinger op te steken. i de verrassing oiraad de komende vier jaar °|uitgesloten. De WD voert een toppositie aan die verder slechts t drie splinters met 1 uiteenlopende ndpunten over van ^lles en j, wat. Het is toch al zo'n longelijke strijd: 14 tegen 25. die 14 er twee grensbewaking zitten te pleiten vastgeketend zijn aan joedkope huurwoningen (SP) en het stedelijk bomenbestand (LWG/De Groenen), dan is er j van strijd geen sprake meer. I Eenzaam en hopeloos leek het I politieke bestaan van oppositieleider Alexander l Geertsema te worden. I Machteloosheid grijnsde de P VVD'er toe. Al zou een geheimzinnig virus in één keer i tien raadsleden van PvdA, D66, CDA en GroenLinks vellen, dan ill I nog was de coalitie bij machte A-U haar wethouders in een O' leunstoel fluitend over elke eindstreep te tillen. Maar als de nood het hoogst is. is de redding nabij. De coalitie heeft Geertsema een reddingboei toegeworpen. Fractiediscipline is bij PvdA, D66, CDA en GroenLinks niet heilig meer. Niet elk voorstel van het college hoeft per se met 25 stemmen vóór aangenomen te worden. Eigen meningen en afwijkend stemgedrag zijn toegestaan. De kikkers mogen gerust eens uit de kruiwagen springen. Raadsleden van de coalitiepartijen voorspelden het al in de wandelgangen: de Leidse politiek wordt er niet saaier op. Integendeel. En nu schrijft Gerard van Hees, redacteur van het partijblad Zout in de pap van GroenLinks, het ook. Stof voor conflicten zit er genoeg in het coalitieprogramma. Van Hees noemt de kortingen op het welzijnswerk en de mogelijke bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt. „En zo zitten er nog wel meer adders onder het gras." Om de discussies levendig te houden moet de raadsfractie, schrijft Van Hees, haar eigen politieke verantwoordelijkheid dragen. „Het lijkt gewenst de raadsfractie niet alleen te positioneren als 'regeringspartij'. Dualisme, zoals we dit ook in de Tweede Kamer kennen, lijkt gewenst. De komende vier jaar kunnen heel verrassend worden." En wees nu niet zo argwanend om te denken, dat het aantal uitvallers bij de coalitiepartijen steeds zorgvuldig binnen de uiterst riante perken zal worden gehouden. De oppositie is gered. Het wordt spannend. Als u deel uitmaakte van een politieke partij en mensen een stemadvies moest geven, hoe zou dat advies dan luiden? Juist! Op mij graag. Je gaat per slot van rekening niet voor je lol op zo'n kandidatenlijst staan. Dat doe je omdat je het koninkrijk der Nederlanden wilt meebesturen. En dat kan alleen als je voldoende stemmen trekt Maar hoe zit dat dan als de Stadspartij Leiden kiezers de raad geeft bij de Kamerverkiezingen hun stem uit te brengen op De Nieuwe Partij (DNP), een gezelschap dat geformeerd is rond het afvallige PvdA-kamerlid Marjet Ockels uit het Groningse Zoutkamp? Uit een vergelijking, meldde secretaris Alfred Lagerweij, was gebleken dat er veel overeenkomsten waren tussen DNP en de Stadspartij van kolonel bd Ab Abcouwer. Net als de Stadspartij wil DNP meer inspraak van burgers, meer openheid van bestuur, een rem op de lastenstijging en allerhande mooie dingen meer. Uw steun meer dan waardig, zei de secretaris van de Stadspartij. Maar er zijn niet alleen programmatische overeenkomsten tussen de Leidse partij die naast een raadszetel greep, en de landelijke partij die naast een Kamerzetel gaat grijpen. Dat blijkt uit de lijsten van kandidaten. Op nummer 15 van DNP-lijst figureert een zekere Alfred Lagerweij, politicoloog te Scholieren peilen stemgedrag van Oegstgeestenaren Leerlingen van het Rijnlands Lyceum (5VWO) in Oegstgéest doen op 3 mei een onderzoek naar het kiesgedrag van Oegst geestenaren. Bij de diverse stembureaus wordt op de dag van de verkiezingen een schrif telijke enquête gehouden. De scholieren willen o.m onderzoe ken welke verschuivingen zich hebben voorgedaan sinds de verkiezingen in 1989 en 1990. De resultaten van de enquête worden op de uitslagenavond in het raadhuis bekend gemaakt. die in de jury zat. was het 'moeilijk kiezen' uit de vele in zendingen. Afgesproken was dat er geen namen van personen in mochten zitten. Vandaar dat de naam 'Het Kernpunt' meteen afviel. „Daar zit een stukje van mijn naam in. Maar bovendien leek dat wel erg veel op 'Het Keerpunt', een ander gebouw in Leiderdorp." aldus Kerner. De keuze viel op 'De Kameleon' vanwege de veranderde functie van het gebouw, dat vroeger een school was. 'De Kameleon' is de naam van de voormalige Enge lendaelschool aan de Ericalaan in Leiderdorp. In het gebouw zitten sinds kort zes instellin gen, waaronder de Oudheidka mer, de lokale radio en toneel vereniging Toverlei. Op een op roep om een naam voor het ge bouw te bedenken, kwamen ongeveer zeventig reacties met zo'n honderd suggesties. Volgens wethouder C. Kemer, De bewoners beschouwen dat wel als een creatieve oplossing maar niet als de juiste. Dus zit er voor de gemeente niets an ders op dan opnieuw met alle bewoners te gaan praten, hun te inventariseren en er een nieuw voorstel voor i bestemmingsplan te doen. oegstgeest loman Het de 'oudere' raadsleden, de burge meester en voormalige wethou ders, maar Leefbaar Oegstgeest (LO) heeft zijn eerste belofte in gelost. Tijdens commissieverga deringen in het raadhuis is de publieke tribune de baas. Zij bepaalt de volgorde van de ver gaderagenda, doet mee aan de rondvraag en mag naar harte lust inspreken en opmerkingen plaatsen. Na de eerste twee vergaderin gen - woensdag- en donderdag avond - is duidelijk dat de twee wethouders van Leefbaar Oeg- steest in het nieuwe college van B en W een andere vergader techniek voorstaan dan de plaatselijke gemeenteraad ge wend is. „Zijn er nog mensen in de zaal die bepaalde agendapun ten eerst behandeld willen zien, dan doet we dat." Met deze woorden begon wethouder F. Lisman (LO/ruimtelijke orde ning) woensdagavond zijn eer ste optreden dat hij steevast 'hoorzitting' bleef noemen in plaats van commissievergade ring. Bij de afgelopen raadsverkie zingen haalde LO uit het niets zeven van de zeventien zetels, onder meer met het motto: de burger eerst. En dat wordt nu in de praktijk gebracht. Een vrouw in de zaal die een pleidooi wilde houden voor de aanleg van een speelterrein in haar buurt, mocht van Lisman ongeagen- deerd uitgebreid het woord voe ren. Een bewonersconflict in Haaswijk-oost kreeg voorrang boven alle andere agendapun ten omdat de hoofdrolspelers op de publieke tribine zaten. En toen deze bewoners het oneens waren met het voorstel van de gemeente, gaf Lisman de be trokken ambtenaren opdracht snel met een nieuw voorstel te komen dat de betrokkenen wél zou kunnen bekoren. Ook wethouder A. OUongren (LO/gemeentezaken) deed het donderdag niet anders. Hij liet de inhoud van de vergader- agenda afhangen van de aan wezige inwoners die echter geen veranderingen wensten. En Ollongren gunde de publie ke tribune bij de rondvraag voorrang boven de raadsleden. Burgemeester S. Scheenstra trok af en toe zijn wenkbrauwen op cn door de 'open' vergader techniek van de kersverse wet houder keken ook de raadsle den G. Kempen-van Dommelen (CDA) en M. Poelmans (D66) el kaar regelmatig vragend aan. Behalve met het open vizier waarmee Lisman en Ollongren wensen te vergaderen, strijdt Leefbaar Oegstgeest ook tegen ambtelijk taalgebruik. Zo gaf Lisman zijn ambtenaren op dracht het woord bewegwijze ring niet meer in verkeersvoor- stellen te laten terugkeren. Ollongren moest op een aan tal vragen van raadsleden het antwoord schuldig blijven om dat hij pas twee weken wethou der is nog niet overal van op de hoogte. Hij had er schik in om bij wijze van grap juist typisch ambtelijke en ontwijkende ant woorden als 'dat nemen we mee' of 'dank u voor deze cont- ructieve bijdrage' te gebruiken en er nog mee weg te komen ook. Hij glimlachte, schudde meewarig met zijn hoofd en kondigde het volgende punt aan, terwijl hij besefte dat hij ei genlijk helemaal geen antwoord had gegeven. In de toekomst hoopt hij soortgelijke repliek niet meer te zullen gebruiken. Fractievoorzitter J. de Soeten van LO zei over een voorstel dat ging over de aanschaf van een nieuwe brandweerauto: „Daar kan ik niks mee", inhakend op het ambtelijk taalgebruik. Toen burgemeester Scheênstra daar op antwoordde dat De Soeten hem even had moeten bellen, kreeg Scheenstra van De Soeten de volle laag. „Het gaat er niet om dat ik het begrijp. Het gaat er om dat een geïnteresseerde burger die het stuk leest het be grijpt" Politie Bollenstreek lokt versterking met gratis kampeerplek noordwuk paul de vlieger De agenten uit de regio Hol lands-Midden die ingaan op de aanbieding om, in ruil voor een gratis standplaats op een cam ping, zes weken het district Bol lenstreek-Noord te versterken, krijgen niet alleen de leuke klus sen te doen. „Zij draaien volle dig mee in de gewone dienst. Het idee dat ze hier alleen stranddiensten moeten gaan draaien is dus niet juist", vertelt voorlichter van Bollenstreek- Noord F. Mesker. In het personeelsblad dat on der de politiemensen van Hol lands-Midden is verspreid, wordt uitgebreid over de unieke aanbieding van Bollenstreek- Noord bericht. Het district van bureau Noordwijk - dat de dor pen Noordwijk, Noordwijker- hout, Voorhout, Lisse en Hille- gom omvat - zoekt zes collega's uit andere districten die in het hoogseizoen tijdelijk in de kust streek willen worden ingezet. De collega's die op de aanbie ding ingaan, krijgen zes weken gratis een kampeerplaats voor het hele gezin op een camping in Noordwijk of Noordwijker- hout. Vier van de zes weken moeten worden gewerkt, de overige twee kunnen voor va kantie worden benut. Voor die twee weken moet trouwens wel normaal vakantiedagen worden opgenomen. Volgens Mesker wordt dit jaar als een soort test gezien. Is het project een succes dan worden volgend jaar ook andere ver blijfsmogelijkheden aan de tij delijke krachten aangeboden. „Nu is de doelgroep beperkt omdat de aanbieding uitslui tend interessant is voor colle ga's die van kamperen houden en ook zelf over de kam- peerspullen beschikken. Vol gend jaar huren we misschien nerhuisjes het pro- appartementen, of stacaravans ject." De eerste reacties op de aan bieding zijn volgens Mesker po sitief. „Er zijn al enkele aanmel dingen." Niet iedere agent die zich voor de 'Noordwijkse' aan bieding meldt, wordt overigens eken i Bol lenstreek-Noord geplaatst. Elke aanmelding wordt besproken met de leiding van het district waarin de betreffende politie man of -vrouw werkt. De leiding kan eventueel een tijdelijke overgang naar de kust blokke ren als men van mening is dat het district geen mensen kan missen, „leder district klaagt over een tekort aan mensen dus dat zal nog lastig worden", al dus Mesker. „We mikken op de nale i die i bij de districten die in de vakai tieperiode als het ware hel maal leeglopen." Feest bij de WD, nadat de liberalen op 2 maart de grootste partij van Leiden waren geworden. De formatieperiode werd een zure, want de partij werd buiten het college van B en W gehouden. Maar nu heeft de VVD weer reden voor een feestje. Hun positie in de oppositie is niet volstrekt ho peloos. De coalitiepartijen hebben de fractiediscipline afgeschaft. foto reinout van guuck Voorschoten. En diezelfde Lagerweij stond pal onder lijsttrekker Abcouwer op de lijst van de geflopte Stadspartij. Zoals Kok doet, zo doet ook Lagerweij. Stem op mij, zegt hij. Maar aan ouderen adviseert Lagerweij om dinsdag het hokje rood te maken voor kandidaten van de Unie 55+ of het daaraan gelieerde Algemeen Ouderen Verbond. Hoe nu? Welke diepere betekenis kan dat hebben? Abcouwer staat op geen van beide lijsten, dus welbegrepen eigenbelang lijkt niet in het geding. Zouden Ockels en consorten wellicht in het geheim een lijstverbinding zijn aangegaan met die twee bolwerken der ouderen? Behartigt DNP alleen de belangen van Nederlanders van 55 jaar en jonger? Of haalt DNP. in een strijd waarin alle stemmen gelden, zijn neus op voor de stemmen van senioren? Joost mag het weten. aad rietveld Een afwisselend programma met speeches van Brinkman, van Rooy, Hlrsch- Ballin, Heerma, Deetman en Lubbers, een talkshow met o.a. de kandidaten van Rooyen en van Ardenne en oud-minister De Koning afgewisseld met intermezzo's. In diverse speakerscorners kunt u met landelijke en regionale politici van gedachten wisselen en het landelijk lijsttrekkersdebat op grootbeeld volgen. De toegang is gratis en iedereen is van harte welkom. EEN GROOT KARWEI VRAAGT EEN STERKE PARTIJ.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13