Verplicht eigen risico in zorg Mobiele telefonie voor iedereen. 'S edereen tevreden met "nieuwe CAO Philips Binnenland Ook Kok eist van Hirsch Ballin een rectificatie Terug uit Srebrenica Aantal WAO'ers blijft dalen Drie maanden cel voor CD'er Van der Plas JNDERDAG 28 APRIL 1994 ïasprijs tuinbouw vier cent omhoog jjERSFOORTDe gasprijs voor de glastuinbouw gaat de komende er jaar met vier cent omhoog, zo zijn de Gasunie, het Land ouwschap en EnergieNed gisteren overeengekomen. Een ku- ieke meter aardgas kost tuinders nu 22 cent, een particulier ge- nddeld 48 cent. In de glastuinbouw wordt jaarlijks vier miljard iibieke meter aardgas gebruikt. De prijs van het aardgas was dit jorjaar een politiek gevoelig onderwerp. In een inmiddels be- icht geworden 'amice-'briefje aan minister Andriessen van ronomische zaken verzocht landbouwminister Bukman (bei en CDA) om uitstel van prijsverhoging uit angst voor stem- lenverlies. ingeluk met vijf doden bestraft gt bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 56-ja- Helmonder veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid. De [an mag twee jaar niet autorijden. Hij veroorzaakte vorig jaar in sten als chauffeur van een betonmolen een ongeluk waarbij vijf lensen uit één familie werden gedood. Er was twaalf maanden ?ëist. De beroepschauffeur stopte niet bij een onoverzichtelijke jorrangskruising en ramde een auto met een gezin uit Lim- urg. Van de inzittende van de personenwagen overleefde alleen •n 5-jarig meisje het ongeluk. Vapens uit politiebureau gepikt [HOOnebeek Wapens en munitie zijn gisternacht gestolen uit et politiebureau in het Drentse Schoonebeek. Om hoeveel wa rns het gaat, meldt de politie niet. De dader(s) hebben in het DÜtiebureau dat 's nachts niet bezet is, de wapenkast openge- roken. Het politiebureau is niet beveiligd. In verband met de iefstal is een recherchebijstandsteam van ruim twintig mensen ■formeerd dat gisteren met een uitgebreid buurtonderzoek is igonnen. 'olitie ontdekt ontvoeringsplan idhoven De politie in Brabant heeft maatregelen genomen een op handen zijnde ontvoering van een vooraanstaand lid m de familie Swinkels, eigenaren van bierbrouwerij Bavaria in eshout, te voorkomen. De politie zegt over informatie te he ilikken waaruit blijkt dat de ontvoerders deze week zouden leslaan. De hele familie Swinkels, die uit zeventig personen be aat, wordt nu extra in de gaten gehouden door de politie. )en Bosch krijgt schone LPG-bussen n bosch Busonderneming BBA in Den Bosch schakelt als eer openbaar-vervoerbedrijf helemaal over op bussen met een hone LPG-motor. De eerste achttien schone bussen worden daaj8ezet in het stadsvervoer. In het jaar 2000 moeten er alleen èrkt 1 '8 maar schone bussen rijden in en om Den Bosch. De meeste issen rijden op diesel. De uitlaatgassen daarvan zijn veel belas- nder voor het milieu dan de gassen die vrijkomen bij LPG-bus- 'n. De uitstoot daarvan bedraagt volgens de BBA maximaal tien ocent van een EG-norm die vanaf 1995 geldt. de vakbonden hebben van- :ht met Philips overeenstem- ng bereikt over een nieuwe t\k,0 voor de 40.000 Nederland werknemers. Ook Philips is :n volgens woordvoerder Née Haas: „Het was onze inzet arm?) ten aanzien van de loonkos- en de flexibiliteit wat in te ging len op de achterstand die we )ben ten opzichte van het tenland. Dat is gebeurd". )e nieuwe CAO heeft een ptijd van twee jaar. Tijdens overleg is vooral lang stilge- an bij het voorstel van Phi- om de zaterdag te beschou- n als een normale werkdag, die manier hoopte de on tneming flexibel te kunnen rken om de concurrentiepo- it er Nord opene veilig te stellen. Met name doffi (arine: Samenwerking met België last o rken dan ze nu doen. De :i ie landen willen vooral de ?rdai trationele samenwerking uit- N iden. Het is de bedoeling de i nmandostaven van de Ne- Itrecl landse en Belgische marines ng n len te voegen. n de nieuwe opzet wordt iknie de Industriebond FNV heeft marines van Nederland en gaan veel meer samen- ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti Den Helder het gezamenlijke commandocentrum. De beide landen houden wel de zeggen schap over hun eigen marines. De politiek moet nog een be sluit nemen over de samenwer king. Die wordt in Den Haag overigens 'niet omstreden' ge noemd. Ook de militaire bon den reageren positief op de ma rine-plannen. Alle politieke partijen vóór invoering zich van begin af aan tegen dit plan verzet. Afgesproken is nu dat er ten aanzien van het werken op za terdag niets verandert. De be slaande regels bieden volgens De Haas voldoende mogelijkhe den om in geval van nood op zaterdag over te werken. Wel wordt de overwerktoeslag min der: 75 procent in plaats van 100 procent, waar Philips aan vankelijk slechts 25 procent toe slag wilden geven. De lonen gaan volgend jaar stapsgewijs met 1,75 procent omhoog. Werknemers die hele maal of gedeeltelijk in de WAO terecht komen, krijgen een aan vulling tot 90 procent van het brutoloon. Dat betekent volgens FNV-bestuurder Broers dat ze er netto nauwelijks op achteruit gaan. Het zit er dik in dat er binnenkort een verplicht eigen ri sico komt in de gezondheidszorg. Het zal bij de komende kabinetsformatie weinig moeite kosten daar afspraken over te maken omdat er een kamerbrede steun is voor het plan, zo bleek gisteren op een congres van de apothe kersorganisatie KNMP. bos is ze 'om' omdat er inmid dels al zoveel eigen bijdragen in de gezondheidszorg worden be taald dat die al snel een procent van het inkomen bedragen. De eigen bijdragen moeten worden afgeschaft en vervangen door het eigen risico. D66'er Kohn- stamm vraagt zich af of een procent wel genoeg is. De kamerleden hebben ver der unaniem afgesproken dat ze de minister opheldering vragen waarom de geneesmiddelenin dustrie de prijzen nog niet met vijf procent heeft verlaagd ter- AMSTERDAM ANP CDA-kamerlid Lansink vindt dat iedere burger eerst zelf een procent van zijn inkomen aan gezondheidszorg moet hebben uitgegeven, voor andere kosten worden vergoed. Dat systeem bestaat al in de ziektekostenver zekering voor ambtenaren. Lan sink heeft niet alleen de steun van Franssen (WD) en Kohn- stamm (D66), maar inmiddels ook van Netelenbos (PvdA), die zich altijd tegen het eigen risico heeft verzet. Volgens Netelen- den haag gpd PvdA-lijsttrekker Kok wil dat minister Hirsch Ballin (CDA, justitie) zijn suggestie openlijk weerspreekt dat de bescher ming van het leven in betere handen is bij het CDA dan an dere partijen. Eerder al verklaar den Van Mierlo (D66) en Bolke- stein (WD) dat Hirsch Ballin wat hen betreft niet op Justitie kan terugkomen in een nieuw kabinet. Ook deze partijen eisen excuses van de bewindsman. Kok zei in Utrecht dat hij 'persoonlijk diep geraakt' is door de uitspraak van Hirsch Ballin dat er een sfeer dreigt te onstaan waarin ouders van mongooltjes zich moeten excu seren dat ze hun kind niet heb ben laten aborteren. „Het is be neden de maat. Ik vind dat het Hirsch Ballin zou sieren als hij iedere suggestie onomwonden terug zou nemenaldus Kok, zelf vader van een geestelijk ge handicapte zoon. Hirsch Ballin liet gisteren in een reactie op de felle kritiek weten dat hij niet uitgaat van „kwade bedoelingen van ande ren". Volgens hem waren zijn uitlatingen alleen bedoeld om de bestaande medische praktijk in de discussie te betrekken. Opnieuw trok Hirsch Ballin ech ter de intenties van WD en D66 in twijfel. „Ik ben bang dat het liberaliseren van euthanasie on bedoeld zal leiden tot gebrekki ger bescherming van het kwets bare leven". schiphol» Emotionele momenten gisteren op Schiphol toen bijna honderd van de 550 in Srebrenica geleger de Nederlandse blauwhelmen aankwamen voor een paar weken verlof Sinds maart proberen ze daar de mos lim-enclave te beschermen tegen Servische aanvallen. Het bestand wordt volgens commandant Derksen voortdurend geschonden. „Er waren dagen dat we 220 schendingen van de wapenstilstand noteerden", zo zei hij, al gaat het vaak om dronken soldaten die een paar schoten lossen. Tot twee keer toe werden posities van de Nederlanders zelf onder vuur genomen. Kogels sloegen in op luttele meters van onderkomens van de soldaten. Derksen sluit overigens niet uit dat het gewoon om 'pesterijtjes' van Servische soldaten gaat. FOTO ANP alkmaar anp zoetermeer anp De afname van de arbeidsonge schiktheid zet door. Na daling van het aantal uitkeringen in ja nuari met vijfhonderd, is het in februari opnieuw afgenomen, deze keer met negenhonderd tot 920.100. Omgerekend in uit keringsjaren, waarbij gedeelte lijke uitkeringen bij elkaar wor den opgeteld tot hele, is de da ling veel sterker. Het aantal uit keringsjaren nam in februari met 1.700 af tot 790.000. De daling komt door de veel strengere eisen om voor een WAO-uitkering in aanmerking te komen. Die gelden sinds 1 augustus vorig jaar voor nieuwe arbeidsongeschikten. Daardoor krijgen veel meer mensen slechts een gedeeltelijke in plaats van een volledige WAO- uitkering. De daling zal in elk geval vanaf de zomer versterkt doorzetten, omdat bij de op 1 werkgevers (afhankelijk van de grootte van het bedrijf) de eer ste twee of zes weken ziekte van januari begonnen herkeuring werknemers geheel voor eigen van alle bestaande arbeidsonge- rekening nemen. In februari schikten tot 50 jaar veel mensen een lagere uitkering krijgen of zeis helemaal worden goedge keurd om te werken. De wet Terugdringing Zieke- verzuim Iaat eveneens zijn spo ren na. Vanaf 1 januari moeten nam het aantal nieuwe ziekte wetuitkeringen af tot 54.000. In januari waren het er nog 96.000. In februari 1993, toen het zie kengeld al vanaf de derde ziek tedag werd verstrekt, werden er 467.000 uitkeringen toegekend. wraak, omdat Van der Plas zijn vriendin Nicole Vos van hem had 'afgepikt'. De fraudepoging mislukte doordat enkele door Delsemme ingeschakelde mensen die de auto in een staalpers zouden vermorzelen, in de kofferbak CD-pamfletten vonden. Zij par keerden vervolgens de auto in Venhuizen en tipten de politie. Het Openbaar Ministerie in Alkmaar heeft al sinds 1990 ge tracht de CD'er veroordeeld te krijgen wegens wapenbezit, het lidmaatschap van het neo-na- zistische Aktiefront Nationaal Socialisten, het bezit van racis tisch propagandamateriaal en het aanzetten tot vreemdelin genhaat. De vervolging strand de echter steeds op vormfouten. Het Purmerendse CD-raadslid Van der Plas moet drie maan den de cel in wegens een valse aangifte van autodiefstal en vuurwapenbezit. De Alkmaarse politierechter gaf hem daarmee gisteren een maand minder cel dan de officier van justitie had geëist. Volgens het Almeerse CD- raadslid Nicole Vos, het Hoorn- se CD-raadslid Rietveld en zijn voormalige vriend Delsemme heeft Van der Plas welbewust zijn auto door Delsemme laten 'stelen' om 25.000 gulden van de verzekering te kunnen op strijken. Van der Plas herhaalde gisteren dat de diefstal in scène is gezet door Delsemme uit wijl dat wel zou gebreuren. Vol gens de Kamer ligt de fout bij Economische Zaken (EZ) omdat daar nog steeds moet worden vastgesteld of deze collectieve prijsverlaging niet in strijd is met de concurrentieregels. Lan sink vindt dat 'te gek om los te lopen' en Kohnstamm stelt dat er een minister in plaats van een staatssecretaris van volks gezondheid nodig is 'om de strijd met EZ eindelijk eens uit te vechten'. Dat de prijzen van medicijnen hier hoger zijn dan in alle andere Europese landen komt doordat EZ weigert het Franse systeem toe te passen, zei Netelenbos. In Frankrijk on derhandelt de overheid met de fabrikanten over de prijs van geneesmiddelen voordat ze op de markt komen. Uiteenlopende reacties op plan Duisenberg DEN HAAG GPD Het voorstel van president Dui senberg van De Nederlandsche Bank om de komende jaren 23 miljard gulden te bezuinigen, lokt zeer uiteenlopende reacties uit. De WD en de werkgevers organisatie VNO juichen het voorstel toe, de vakcentrale FNV juist niet. „Ik ben het geestelijk eens met Duisenbergzegt CDA-ka merlid Terpstra. De doelstellin gen van het regeerakkoord ten aanzien van Financieringstekort en lastendruk (die omlaag moesten) zijn niet gehaald. „Maar internationaal gezien heeft Nederland het redelijk ge daan. Mede omdat wij als CDA Kok hierin beter hebben ge steund dan zijn eigen fractie aldus Terpstra. De 23 miljard gulden die Dui senberg wil bezuinigen, vindt de CDA'er dicht in de buurt ko men van de 20 miljard van zijn eigen partij. „Meer besparen is niet mogelijk. Anders dan de heer Duisenberg moeten wij ook rekening houden met het draagvlak in de samenleving." WD-kamerlid De Korte is blij met de 'scherpe waarschuwing' van de bankier. „De 23 miljard aan bezuinigingen is een stellig signaal, maar ook een onder grens." Een woordvoerder van de FNV zegt Duisenbergs eenzijdi ge opstelling te betreuren. „Ook van De Nederlandsche Bank mag een bredere visie worden verwacht, waariiit onder meer blijkt dat er oog is voor de soci ale consequenties." Bij het VNO is men juist blij dat Duisenberg het kennelijk met de werkgevers eens is dat de lonen maar wei nig omhoog kunnen. IN 0. E PEILING Abonnement Kosten per minuut Kosten per minuut per maand piekuren daluren PrivateSpace® f40,- f 1,50 f0,75 KeySpace® f70,- f0,90 f0,45 HighSpace® f90,- f0,80 f0,40 Met de nieuwe abonnemen ten van PTT Telecom kan iedereen van de voordelen van mobiele telefonie genieten. Want er is nu al een abonnement voor maar veertig gulden per maand. Voor adressen van de dealers van abonnementen kunt u bellen met de Service PrQviders Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 11) en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiele Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. Het Mobiele Netwerk. PvdA kost u geld Het PvdA-programma kost de middeninkomens geld. Staats secretaris Yvonne van Rooy, tweede op de CDA-lijst, zei dat gistavond op een partijbijeen komst in Zutphen. „De PvdA wil de belastingvrije voet vervangen door een heffingskorting", aldus Van Rooy, die er aan toevoegde wat dat mensen in hun porte monnee kan kosten: bij een net to-inkomen van 2.200 gulden per maand scheelt dat volgens haar 100 gulden. Wie nu maan delijks 4.800 gulden netto krijgt, gaat er volgens de CDA-be- windsvrouw liefst 240 gulden op achteruit als het PvdA-voorne- men voor invoering van de hef fingskorting doorgaat. „Dat sti muleert niet tot hard werken. Die kant willen wij niet op", al dus Van Rooy. Meer politie Minister Van Thijn van binnen landse zaken wil, als hij na de verkiezingen op die post terug keert, ongeveer een miljard gul den uittrekken voor de sociale vernieuwing van achterstands buurten in grote steden. De PvdA'er zei dat gisteren bij een bezoek aan de Rotterdamse deelgemeente Feijenoord. Met de inzet van 6.000 extra agenten voor speciale wijkposten kan bewoners volgens Van Thijn een 'veiliger gevoel' worden ge geven. Ook zouden nog eens 4.000 'andere krachten' zoals conciërges, stadsreinigers en banenpoolers aan de slag moe ten om verpauperde volkswij ken weer veilig en leefbaar te maken. Staatssecretaris Kosto van justitie, ook PvdA'er, maakte Onder grote belangstelling brachten Groen Links-kamerlid Rosenmöller en PvdA-minister Pronk de afgelopen nacht door in Dordrecht bij de familie Versluis. Bewoners van de Wielwijk, pal aan de A16, wilden de politici laten horen hoe dat is: slapen langs de snelweg. Een verkiezingsstunt? Nee, als we Pronk en Rosenmöller mogen geloven. Toevallig werd gisteren bekend dat milieuminister Alders geld uittrekt voor onderzoek dat moet uitwijzen of het zin heeft een geluidsscherm te plaatsen. Dus gingen Pronk, Rosenmöller én de bewo ners van de Wielwijk tevreden naar bed. foto anp gisteren bekend dat hij zo snel ik dit de meest oppervlakkige mogelijk 5.000 extra stadswach ten wil inzetten. Hij denkt daar bij aan toezichthouders rond stations, op Schiphol en bij gro te parkeerplaatsen aan de kust of bij de invalswegen van de grote steden. Ziek van peiling SGP-fractieleider Van der Vlies is het meer dan zat. „Zelf vind verkiezingscampagne die ik heb meegemaakt. Eerlijk gezegd komt het me de keel uit", bries te hij gisteren tijdens een be zoek aan Drachten. De schuld ligt volgens Van der Vlies, al veertien jaar kamerlid, bij de enquêteurs die het land bijna dagelijks lastigvallen met opi niepeilingen. „Het enige waar de campagne om lijkt de draai en zijn de cijfers en de vraag wie met wie gaat regeren. Dit is pu re windhandel en schaadt de campagne." Hij wil eens na gaan of aan de vloed aan en- quêtecijfers paal en perk kan worden gesteld. Weer een peiling Helaas voor Van der Vlies: weer een peiling. Volgens buro NS- S/Marktonderzoek staat de PvdA momenteel op vijf zetels voorsprong op het CDA. De so ciaal-democraten zouden 33 ze tels kunnen halen, het CDA 28. D66 is in deze peiling de tweede partij met 29 zetels, terwijl de WD op 27 uit komt. Net als bij de peiling van het NIPO heeft de PvdA een forse voorsprong op concurrent CDA. Bij bureau Inter/View is het verschil tussen die twee partijen echter beperkt tot één zetel (achereenvolgens 34 en 33). Nelli zwijgt (Tot 3 mei meldt dagelijks een bekende Nederlander zijn of haar politieke voorkeur. Van daag: atlete Nelli Cooman) Hoewel Nelli Cooman optreedt in een WD-reclamespotje en daarin het kamerlid Weisglas 'een dotje' noemt, wil ze geen antwoord geven op de vraag welke partij haar hart heeft ge stolen. De WD, toch? Nelli: „Nou, er is beslist een partij waarbij ik me prettig voel. Dat neemt niet weg dat ik ook wel eens twijfel. Waar ik moeite mee heb, is ais een partij wel beslissingen neemt, maar die niet doorzet. Men zit elkaar soms ook zo dwars In de verkiezingsstrijd wordt er heel wat 'afgekat', is Cooman opgevallen. „Ze zijn kinderach tig bezig. Het zijn toch volwas sen mensen, waarom kunnen ze niet beter met elkaar om gaan? Men zou de positieve kanten van elkaar moeten zien. Dat trekt volgens mij meer stemmen." Een favoriete coali tie heeft de sportster niet. „Wat er nu is. vind ik wel goed. en wat er gaat komen ook.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3