'orto in Nou Camp yan het veld getikt AC Milan begint verzwakt aan Europa Cup-finale Sport Eenhoorn opgeroepen door Yankees Vier tegen vier in Rijnsburg Sosa trekt aan kortste eind Prijzengeld Wimbledon flink omhoog bondscoach Vogts heeft het verbruid bij 'keizer Franz' Benetton houdt Jos Verstappen in spanning DN DERDAG 28 APRIL 1994 De Nederlandse honkballer Ro bert Eenhoorn is opgeroepen door de New York Yankees. De 26-jarige korte stop moest zich woensdagavond (plaatselijke tijd) melden in Seattle, waar de Yankees twee wedstrijden spe len. Manager Buck Showalter heeft Eenhoorn, die bij het farmteam van de Columbus Clippers was ingedeeeld, gepro moveerd om de selectie te com pleteren. Door een blessure is de tweede catcher Matt Nokes naar schatting zes weken niet beschikbaar. Jim Leyritz, de cat cher die zich doorgaans bezig houdt met de warming up van de relief-pitchers, neemt zijn plaats in. De vrijkomende plek in de groep wordt opgevuld doorEenhoorn. Als Eenhoorn zijn debuut maakt, is hij de derde Nederlan der die de Majors, de hoogste Amerikaanse honkbalprofliga, haalt. Wim Remmerswaal (Bos ton Red Sox) en Rikkert Faneyte (San Francisco Giants) gingen hem voor. Op zijn yroegst zal Eenhoorn donderdag spelen. De Yankees, de honkbalorgani satie met de rijkste historie in de Verenigde Staten, spelen na de duels in Seatüe een reeks van vijf uitwedstrijden tegen Oak land Athletics en California An gels. De eerste wedstrijd in het Yankee Stadium in de Bronx is 6 mei. Tegenstander is dan de Boston Red Sox. Eenhoorn, met als bijnaam Dutchy, was verrast door de op roep. In zijn vierde jaar als pro fessional lag een echte door braak vroeg in het seizoen niet voor de hand. Hoewel hij inge deeld was bij het op een na hoogste opleidingsteam (AAA- niveau), leek zijn progressie te stokken. Voor aanvang van het seizoen werd zijn naam door de gespecialiseerde bladen niet meer genoemd als „prospect". Dat was in de afgelopen jaren wel anders. Oud-international Eenhoorn, die in de Nederlandse hoofd klasse voor Neptunus en Haar lem Nicols speelde, kwam vorig seizoen uit voor het AA-team van de Yankees in Albany, in de staat New York. De korte stop, die in 1990 vooral werd gecon tracteerd om zijn defensieve kwaliteiten, sloeg 88 honksla- gen, zes homeruns en 46 pun ten binnen. Hij beëindigde het seizoen met een slaggemiddel de van .280. Olympique mag Europa weer in De FIFA en de UEFA hebben drie spelers van Olympique Marseille en Valenciennes in verband met het omkoping schandaal voor twee jaar ge schorst, maar Olympique niet uitgesloten van deelname aan de Europa Cup-toernooien. De Franse voetbalbond had de club vrijdag teruggezet naar de twee de divisie, clubeigenaar Bernard Tapie zijn licentie ontnomen en manager Jean-Pierre Bernes voor het leven geschorst. De spelers Jean-Jacques Eyd- lie van Marseille en Jorge Bur- ruchaga en Christophe Robert van Valenciennes werden giste ren in Wenen geschorst tot 1 ju li 1996. Eydlie had bekend als tussenpersoon te zijn opgetre den bij de omkoping van Valen ciennes, een stap waarmee Marseille zonder veel inspan ning nationaal kampioen kon worden en zich kon sparen voor een Europa Cup-wedstrijd. Ber nes regelde de zaak aan de Mar- seille-kant. Burruchaga en Ro bert waren het doelwit van de omkoping en gingen er op in. runsburg» Niet minder dan 84 viertallen hebben de velden van Rijnsburgse Boys gisteren urenlang bezet gehouden. Jongens (D- en E-junioren) en meisjes (A- en B-pupillen) streden in wedstrijden van 13 minuten om een plaats in de finales van 12 mei. Dan maakt het vier-tegen-vier voetbal onderdeel uit van de finaledag om de Leidsch Dagblad Cup. De meeste wedstrijden verliepen spannend, al kwamen er ook monstersco res (33-0 en 28-0) voor. Bij de meisjes scoorde Ter Leede goed. Bij de B-pupillen plaatsten zij zich met Katwijk voor de eindstrijd, bij de A-pupil- len met UDO. De jongens van Lugdunum gaan ook met twee viertallen naar de finaledag op hun eigen veld. De D-junioren ontmoeten er buur man UVS, de E-junioren Noordwijk. FOTO» HOL VAST/MARK LAMERS Oud-Sparta bij FC Rijnland eidenOud-Sparta en de Leiden Old Stars zijn de belangrijkste leelnemers aan het veteranen-toernooi van FC Rijnland op Ko- linginnedag. Ook de oudgedienden van UVS, Roodenburg en .ugdunuin geven acte de présence. Het deelnemersveld wordt ;ecompleteerd door VCL en de veteranen teams van Rijnland 6-b ;ondag en zaterdag. Oud-Sparta komt naar Rijnland met spelers ils Stef Walbeek, Luuk Balkesteijn en Leidenaars Bert Jansen en Vout Holverda. Het toernooi aan de Smaragdlaan in Leiden be gint om 10.00 uur. brouwen Docos in finale LD-Cup Docos zijn niet meer te houden. In rielle dwongen de Leidse voetbalsters gisteravond een fina- in het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup af door {ood Wit Rood met 3-0 te verslaan. De treffers van Marlys van igmond, Vrisekoop en Wendy Schouten vielen alle in de eerst lelft. AC Milan komt op 18 mei voor de vierde keer sinds 1989 uit in de Europa Cup-finale. De Itali aanse kampioen versloeg gister avond in de halve eindstrijd AS Monaco met 3-0. De vreugde over de fraaie zege werd echter getemperd door de drie minu ten waarin de ervaren Milan- verdedigers Baresi en Costacur- ta het even zwart voor ogen za gen. Beide spelers liepen tegen een gele kaart te veel op en i in Athene toekijken. Ze plaats naast Silvio Ber lusconi, de nieuwe premier van Italië, die het parlement voor een dag op reces zal sturen. Costacurta mocht in de veer tigste minuut inrukken, na zijn tweede overtreding op Jurgen Klinsmann. De eerste was al rood waard geweest. Costacurta haalde de Duitser op een schandalige wijze neer. Een kwartier later botste het tweetal weer en ging Klinsmann the atraal naar de grond. Scheids rechter Heynemann doorzag de artiest niet en trok een tweede gele kaart: Costacurta kon ver trekken. Een minuut eerder trok Baresi al aan de noodrem bij een door braak van Djorkaeff. De aan voerder wist op dat moment dat hij bij de finale ontbreekt. Het publiek probeerde de arbiter aandoenlijk op andere gedach ten te brengen, maar de gele kaart wapperde al in de lucht. De twee schorsingen zullen het Milanese kamp de komende drie weken bezig houden. Ze waren achteraf beschouwd niet nodig, want Monaco (de ver vanger voor Olympique Mar seille) was geen partij voor de roodzwarte brigade. Monaco kwam klasse en ver nuft te kort om het de ploeg van Capello lastig te maken. De Mo- negasken begonnen moedig en hadden via de snelle spitsen Klinsmann en Djorkaeff bijna succes. Maar de prinselijke fa milie op de tribune werd snel uit de droom geholpen. Savice- vic werkte in de achtste minuut een dieptepass van Donadoni eerst nog tegen de lat en kopte de bal daarna over het doel. Vier minuten later was het wel raak. Marcel Desailly kopte een hoek schop van Boban over de doel man Jean-Luc Ettori: 1-0. Daar na probeerde Monaco de gast heren onder druk te zetten, maar het goede veldspel leverde tot de incidentrijke slotfase van de eerste helft geen kansen op. Na rust viel het niet op dat Milan met een man minder speelde. Albertini schoot in de derde minuut raak uit een indi recte vrije trap: 2-0. De span ning in San Siro was gebroken, hoewel de frustratie over de ontbrekende spelers in de finale voelbaar bleef. Monaco ging met twee extra aanvallers de achterstand te lijf. Een schot van Viaud spatte uiteen op de paal, kwair prinselijke leger. Halven tweede helft gaf Mass overwinning extra glar een afgemeten pass v nucci af te ronden: 3-0. Monaco verzuimde in de slot fase de kans op een eervolle te gentreffer. De omhoog gevallen Franse ploeg keert vandaag te rug in de werkelijkheid en moet hard werken om een plaats in de UEFA-Cup voor het volgen de seizoen veilig te stellen. Barcelona: geen speld tussen te krijgen in tenniswedstrijd had Porto-trainer Bobby Robson in t vooruitzicht gesteld. „Als wij de bal hebben, vallen rij aan en Barcelona zal hetzelfde doen." Na de wed- rijd moest de voormalige coach van PSV toegeven dat t een kansloze match was geweest voor zijn club. Door vee treffers van uitblinker Stoichkov en een afstands- nal van Ronald Koeman werd het uiteindelijk 3-0 en kan arcelona zich opmaken voor de droomfinale van de aampions Leaque tegen AC Milan. trcelona speelde Porto gister- ond van het veld. Al in de minuut maakte een achtaanval een einde aan de usies van de Portugezen. Ro- ïa een lichte blessure •rdê leer terug in de basis voor de in Michael Laudrup, speelde 3. èrgi op links vrij. Zijn voorzet maat werd door Stofchkov ingeschoten: 1-0. Na deze vroege score bleef Barcelona geconcentreerd voet ballen. De bal werd snel rondgespeeld en steeds bleken de Portugezen een man te kort te hebben. In de 35ste minuut was het weer raak. Opnieuw stond Romario met een prachti ge pass aan de basis, opnieuw kwam de voorzet van Sergi en opnieuw rondde Stoichkov prachtig af: 2-0. De wedstrijd was beslist. Por to bleek niet bij machte iets te rug te doen en Barcelona kon Nederlander Bandison in NFL boven de honderd kilo) werd in de derde ronde van de jaarlijkse drafts, te vergelijken met een „spelersbeurs", gekozen door de Cleveland Browns. Bandison speelde twee seizoenen voor de Amsterdam Crusaders (1987 en Nederland geboren Ro- neo Bandison mag Zijn geluk an beproeven in de Ameri- National Football Lea- ïe (NFL). De 23-jarige Hage- lar (lengte 1,93 meter, gewicht eks alleen op dag na wedstrijd Italiaanss spelers mogen op !t WK in Amerika wel aan seks in, maar alleen op de dag na wedstrijd. In een vraagge- irek met het dagblad Tutto- lort zei bondscoach Arrigo icchi gisteren dat zijn spelers dag na de wedstrijd „alles ogen doen wat ze willen, in- usief seks." Op andere dagen is seks taboe. Eerder had de Zwitserse bondscoach Roy Hodgsop strenge seksregels voor het WK afgekondigd. Na heftige kritiek van spelers en spelersvrouwen kwam hij daar deels op terug. De Zwitserse voetballers mo gen hun vrouwen een paar uur in hun hotel ontvangen na de eerste'twee wedstrijden. naar hartelust blijven tikken. Dat veranderde niet na de rust, toen de meer verdedigend inge stelde Ivan voor Beguiristain in het veld was gekomen. De frus tratie over zo veel machteloos heid leverde Porto-verdediger Joao Pinto zijn tweede gele kaart op en hij kon vertrekken. In de slotfase bepaalde Ronald Koeman de eindstand op 3-0 met een schitterend afstands schot. Het leverde de Nederlan der een staande ovatie op in het met 105.000 toeschouwers niet geheel uitverkochte Camp Nou- stadion. Johan Cruijff stapte na afloop dik tevreden rond. Hij was blij met de overtuigende zege, maar ook met het feit dat geen van zijn spelers een gele kaart had gekregen. Dat betekent dat Bar celona in de EC-finale op 18 mei in Athene tegen AC Milan in de sterkste opstelling kan uit komen. Wanneer Pete Sampras zijn en- kelspeltitel op Wimbledon pro longeert krijgt hij daarvoor een bedrag van 345.000 pond (ruim één miljoen gulden). De prij zengelden op Wimbledon zijn in vergelijking met vorig jaar met 12 procent verhoogd. Sam pras ontving vorig jaar 305.000 pond. Toen de Australiër Rod Laver in 1968 de eerste open Wimbledon-titel veroverde, werd hij beloond met 2.000 pond. De eerste prijs voor de vrouwen is opgetrokken van 275.000 naar 310.000 pond. Het totale prijzengeld stijgt van 5.048.450 naar 5.682.170 pond (ruim 17,5 miljoen gulden). <e keiharde kritiek op ploeggenoot Dennis Bergkamp kost de ruguyaan Ruben Sosa bijna 15.000 gulden. Inter maakte de geld- af voor de Zuidamerikaan een dag na de eerste finalewedstrijd ln het toernooi om de UEFA Cup tegen Austria Salzburg bekend. Sosa verklaarde onder meer dat hij door Bergkamp binnen en liten het veld volledig wordt genegeerd. Die harde woorden aan et adres van de Nederlander kwamen hem naast de boete ook op jnke kritiek van zijn ploeggenoten te staan. Als Inter het moeizame seizoen goedmaakt met het binnenhalen In de UEFA Cup, krijgt iedere speler een premie van een ton. De Ins op succes is groot na de overwinning van 1-0 dinsdag in de [twedstrijd. et besluit van de Duitse voet- tlbond om de wedstrijd FC tyern München-FC Nürnberg laten overspelen, heeft tot ote spanningen geleid tussen mdscoach Berti Vogts en de tiner van Bayern; Franz Bec- nbauer. Aanleiding was het opstellen n de twee Beierse internatio- tls Lothar Mathhaus en Tho- as Helmer gisteren in de iendschappelijke interland te- :n Abu Dhaby. Vogts zou Bec- inbauer hebben beloofd het io op het eerste het beste iegtuig naar huis te zetten in- en de wedstrijd tegen Nürn- irg overgespeeld zou moeten >rden. Dit is niet gebeurd: atthaus en Helmer speelden ïiden een halve wedstrijd en t is 'keizer Franz' helemaal in it verkeerde 'keelgat gescho- Uli Hoeness, de manager van lyern München, zei dat de ak nooit zou zijn geëscaleerd Vogts zich aan zijn woord d gehouden. „Ik ben zwaar in m teleurgesteld", aldus de ex- ternational. Een withete Bec- kenbauer was nog duidelijker: „Als je gelooft met iemand be vriend té zijn en hij breekt dan binnen drie dagen twee keer zijn woord, dan is dat voor mij het einde." Vogts reageerde vanuit Abu Dhaby tamelijk laconiek: „Zo'n hechte vriendschap kan ook wel een bui regen verdragen. Bin nenkort schijnt de zon weer." Volgens Vogts wilden Matthaus en Helmer zelf spelen. Verder wilde hij met zijn besluit duide lijk maken dat hij alle clubs ge lijk behandelt. De bondscoach zei dat als hij beide spelers voortijdig naar huis had laten vliegen, andere verenigingen in de toekomst ook eisen kunnen gaan stellen. Voor Beckenbauer telt dat al lemaal niet. Hij is bang dat de fysieke en geestelijke belasting voor zijn spelers te groot wordt en Bayern toch nog het kam pioenschap verspeelt. „In het begin van het seizoen kun je rustig drie wedstrijden in acht dagen spelen, dan zijn de spe lers nog fit. Maar nu zitten we in de beslissende fase van de com petitie en dan telt elke dag, elk uur rust." Benetton houdt Jos Verstappen al dagen in spanning. Rijdt hij wel of niet aanstaande weekeinde de Grand Prix van San Mari no? Woensdag zou de directie van het Formule 1-team de knoop doorhakken of JJ Lehto zijn come-back maakt. De beslissing werd echter uitgesteld tot donderdagmorgen. De kans dat Ver stappen rijdt is 10 procent, ook al houdt teamchef Briatore nog een slag om de arm. „We nemen geen enkel risico met J1 Lehto. Hij wordt donder dag aan een laatste onderzoek onderworpen. We willen .voor honderd procent zekerheid dat hij hersteld is", aldus perschef Maria Belanca. „Daarom slapen we er nog een nachtje over." De 28-jarige Fin werd vorige week vrijdag getest op het Pem- brey-circuit in Wales. Dinsdag reed hij zestig rondjes op Silver- stone. JJ Lehto gaat er vanuit dat hij op het circuit van Imola zijn rentree maakt. Dat betekent dat Verstappen op de reservebank terecht komt en zijn oorspronkelijk rol van testrijder weer op pakt. De Finse kranten suggereerden in ieder geval dat de terug keer van hun landgenoot definitief is. JJ l.ehto beweerde na de proef nergens meer hinder van te hebben. De 22-jarige Verstappen verving zijn teamgenoot die eind ja nuari bij een crash op de racebaan van Silverstone de vierde en vijfde nekwervel brak, tijdens de Grote Prijzen van Brazilië en Pacific. Beide keren bereikte Verstappen de finish niet. In Zuid Amerika eindigde de race voor hem met een spectaculaire salto. In Japan door ontstuimig rijgedrag, waardoor hij in de zandbak belandde. Verstappen reist donderdag wel af naar San Marino. In het ka der van zijn opleiding woont de Limburger alle Grote Prijzen bij. Bovendien staat op Imola een aantal promotionele activiteiten op zijn programma. Fiks beëindigt nederlaagserie alblasserdam michel van gent korfbalmedewerker Fiks heeft zijn eerste punt in de tweede helft van de veldcompe- titie binnengehaald. De Oegst- geestenaren behaalden bij Kin derdijk een 8-8 gelijkspel, nadat zij eerder drie nederlagen op rij hadden laten noteren. „Als we hadden verloren, was het peni bel geworden, nu hebben we tenminste de kans om ons ge heel op eigen kracht te handha ven", aldus coach Henny Piket van de eersteklasser. De aanvallers van Fiks kregen het zwaar te verduren, want Kinderdijk hanteerde op stevige wijze het achterverdedigen. De scheidsrechter trad volgens de Oegstgeestenaaren onvoldoen de op tegen het fysieke spel van de thuisclub. In het hele duel gaf hij geen enkele strafworp. Vooral de beginaanval van Fiks had het moeilijk en de eerste vakwisseling kwam dan ook na negentien minuten met 2-0. Henrik Hooimeijer herstelde echter het evenwicht, waarna Theo Vreeken Zelfs VOOr 2-3 zorgde. De laatstgenoemde spe ler had als enige voor rust nog een keer succes (5-4). Coach Piket besloot in de pauze Annemieke van der Gug- ten en Jaap Rietdijk in te zetten om de eerste aanval meer kracht te geven. Deze ingreep had zeker effect, want zijn ploeg kwam in de tweede helft twee maal op voorsprong (5-6 en 6- 7). Desondanks leek Kinderdijk aan het langste eind te trekken door twee minuten voor tijd 8-7 j te maken. Fiks bemachtigde de bal echter nog een keer, zodat Tanja Huizing de gelegenheid kreeg een doorloopbal af te ron den: 8-8. Schoolkorfbal De hoofdprijzen van het school- korfbaltoernooi zijn bij vier ver schillende scholen terechtgeko men. De Dukdalf werd eerste bij groep 5 door met 2-1 te winnen van Het Kompas. De Apollo- school was bij groep 6 duidelijk de sterkste, blijkens de ruime 3- 0 zege op de Teldersschool. De finale van groep 7 bracht meer spanning. Zijlwijk en Roomburg sloten op 1-1 af, waarna de eerstgenoemde school de strafworpen beter nam (3-2). Roomburg was bij groep 8 wel succesvol, want hier werd de eerste prijs gehaald ten koste van de hoogste Rudolf Steiner-school. Er deden in to taal 36 achttallen mee aan het toernooi, afkomstig van veer tien Leidse basisscholen. Hristo Stoichkov is de gevierde man bij Barcelona na zijn eerste treffer tegen Porto. Romario (10) en Koeman (rechts) zoeken elkaar op. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27