Ajax ziet 'schaal' al schitteren Uurrecord vast in handen van Obree PSV moeizaam langs Sparta Feyenoord gelooft het wel tegen angstig Groningen Sport Rijsbergen lijdt in stilte op tribune Geen hoop meer voor Cambuur na nederlaag tegen Willem II BORDEAUX PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Graeme Obree heeft het wereld uurrecord terug. Maar de magi sche muur van 53 km blijft nog te slechten. De 28-jarige Schot liet de tellers gisteravond even na achten in het Vélodröme Stadium de Bordeaux Lac stil staan op 52.713 meter - 443 meter meer dan Chris Board man op 23 juli 1993, en 1.117 meter meer dan waarmee hij zelf in Hamar, zes dagen vóór de Engelsman, Francesco Mo- ser had geëlimineerd. Obree had alleen in de eerste twee ronden een lichte achter stand op de tijdtabel van Board man, maar al vanaf de eerste ki lometer dook hij onder het schema van het uurrecord. Successievelijk bouwde hij zijn voorsprong op: na 5 km -10 sec, na 10 km -12 sec, na 15 km -16 sec, na 20 km -18 sec, na 25 km -20 sec, na 30 km -21 sec, na 35 km -25 sec, na 40 km -27 sec, na 45 km -29 sec, na 50 km -34 sec. Na 59,32 min had Obree de afstand van Boardman over brugd, waarna hij aan zijn winst van 443 meter kon gaan bou- Op grond van zijn testritten in Genève en Bordeaux, vorige week, was Obree ervan uitge gaan, dat hij zou uitkomen bo ven de 53 km. Zijn hele race had hij echter moeite die voorspel ling waar te maken. Half koers kwam hij 40 meter te kort, na 33 km tilde hij zichzelf plotseling op een moyenne van boven de 53 km/u, maar nadat hij een keer of twee uit het zadel was gegaan, kwam hij uiteindelijk ruim één baanronde uit onder de 53 km-grens. Obree reed zijn record op nieuw op een 'eigenbouw'-fiets, zij het dat dit lichtere exemplaar deels van carbon was in plaats van staal, en een tweepotige voorvork had. Hij trapte een versnelling van 52x12, wat neer komt op een afstand van 9.25 per pedaalomwenteling. Dat was 55 cm meer dan bij Board man in juli (53x13). In totaal legde Obree bijna 211 ronden af. Obree werd in Bordeaux ga degeslagen door 3.000 toe schouwers, onder wie zijn vrouw Ann en hun vier weken oude zoontje Jamy. Diens broertje was thuis in Irvine ge bleven, met rode hond. De Schot verdiende met zijn nieu we uurrecord een premie van 100.000 frank, 35.000 gulden. Na zijn geslaagde record stap te Obree van de fiets, alsof hij zojuist de centrifuge had leeg gehaald. Eén minuscuul ere rondje, wat kushandjes naar het publiek, een slok isotonendrank en meteen aan de interviews. Boardman wankelde vorige zo mer alsof hij 24 uur op een za del had gezeten, en Merckx had in 1972 een jaar van zijn leven verspeeld. Maar Obree vertoonde wel meer onorthodox gedrag: na zijn testritten in Genève ging hij met zijn mountain-bike de Mont Salève in de Savoie op, dinsdagavond had hij de aftrap bij Bordeaux-Auxerre gégeven, en warmrijden deed hij zich op een heel ldein verzetje, rondjes draaiend met zijn ATB op de pélouse van het vélodröme. Zo'n gevraagde attractie Obree inmiddels is over de hele wereld, zo matig is het gesteld met de afname van zijn ont werp, de fiets met het ligstuur. Hij heeft er patent op genomen, maar heeft er nog niet meer dan drie kunnen maken. De koper was hijzelf. Alle mogelijke kan didaat-afnemers zijn afgeschrikt door de op handen zijnde bepa ling van de UCI, die Obree's fiets verbiedt. Volgende week vrijdag is het zo ver, als er een nieuw 'artikel 49' dreigt te worden bekrach tigd, dat de platte sturen uit competitie neemt. Het record van gisteren wordt niettemin erkend. Zodat het dit keer lan ger dan zes dagen zal duren vooraleer hij wordt onttroond. Want biomechanici mogen dan verklaren, dat super-tijdrij- ders als Indurain, Rominger of Zülle op een Obree-fiets, op hoogte, de grens van de 60 km/u zullen benaderen - de kans dat zij daadwerkelijk een aanval op het WUR zullen on dernemen is na 6 mei ongetwij feld kleiner. Obree: „De UCI geeft met die nieuwe bepalingen aan, dat zij niets van de aërodynamica be grijpt. Als Delgado met zijn neus op het stuur een Pyre- neeëncol afduikt, vindt iedereen het schitterend. En als ik Del gado's houding perfectioneer op een baanfiets, dan is het in eens te gevaarlijk. Flauwekul." Al vindt ook Obree, dat er zo veel mogelijk gelijke omstandig heden moeten zijn bij het ver beteren van records. „Daarom ben ik ook naar Bordeaux ge gaan. Naar dezelfde baan als waarop Boardman reed." Graeme Obree nam de laatste gelegenheid te baat om op deze op de fiets te zitten en het werelduurrecord v Roda JC kan kampioensfeest niet bedenken Ajax moet drie keer verlie zen, Feyenoord moet drie keer met 10-0 winnen. Dat zijn de voorwaarden om het 94-jarige Ajax van de 24ste landstitel af te hou den. Ajax geeft dit seizoen echter weinig weg. Dat on dervond gisteravond Roda JC, zelf nog druk in compe titie voor een plaats in het UEFA Cup-toernooi: 1-2. Ajax is nu officieus kam pioen. KERKRADE HENRI VAN DER STEEN Een enkele Ajacied kwam al kir rend de kleedkamer in. „Kam pioen, joh", sloeg Frank de Boer zijn aanvoerder Blind op de schouders. Die keek bijna ver ontwaardigd om. „Nee man, zes punten, drie wedstrijden." En Silooy: „Een beetje kampioen zijn we wel." Een beetje zwanger zijn kan niet, een beetje kampioen zijn wel. Maar een beetje feesten was er in Kerkrade niet bij voor Ajax, daarmeewordt tot zondag gewacht in de eigen stad. Voor Roda JC wordt een feest nog wat langer uitgesteld. De neder laag tegen Ajax en de resultaten van NAC en Vitesse maken hel voor de Limburgers wellicht nog akelig moeilijk Europees voetbal te halen. Het had anders kunnen lo pen, want Ajax had de handen meer dan vol aan de vechtma chine van Huub Stevens. De technisch directeur van Roda JC kreeg na afloop een handvol complimenten van collega Louis van Gaal. „Ik vond het een bijzonder goede wedstrijd, vooral door Roda dat het Ajax moeilijk heeft gemaakt. Wat Roda JC deed was exact de strijdwijze die je tegen ons moet hanteren: vol strijd. Bij ons mis ten er drie de scherpte in de duels." Niet voor het eerst had Ajax problemen met een ploeg die vrolijk met drie spitsen begon. Dat was er voor Ajax, dat als al tijd met drie verdedigers begon, eentje te veel. Centrale midden velder Rijkaard werd daarom stopper, tegen de grote Hofste de, Blind bleef vrij voor herstel zaken en de opbouw der aan- Jari Litmanen passeert doelman Ronald Waterreus, maar scoort deze keer niet. vallen. Lekker liep dat allemaal niet, al had Van Gaal dat anders gezien. „Dat is juist het fantasti sche van het koppel Rijkaard- Blind: tegen een lange spits gaat Frank probleemloos naar ach- Maar Roda JC speelde ander half uur zoals Ajax het niet graag heeft, scherp in de duels en zo snel als mogelijk. Dat laatste ook om maar zo min mogelijk last te hebben van het hobbelveld. Dat was ook al een tegenvaller voor het doorgaans subtiel combinerende Ajax, dat niet voor niets in uitduels negen keer zo veel punten verspeelde als thuis, op het eigen biljartla ken: 9 om 1. Een tijdje leek het tiende, zelfs elfde verliespunt genoteerd te worden en het kampioen schap dus uitgesteld. Roda kwam snel op 1-0, mede dankzij een blunder van Van der Sar. De keeper kwam zijn doel uit, terwijl Rijkaard en De Boer sa men Babangida van scoren gin gen afhouden. Dat was ze waar schijnlijk gelukt, als niet Van der Sar de goal had verlaten, Ba bangida met een simpele lob in staat stellend de score te ope nen: 1-0. Bijna een half uur lag Roda vervolgens boven. Van der Luer heerste op het middenveld en deed wat hij wilde, maar kansen speelde Roda niet meer bij el kaar. Ajax ook niet, maar de bij- na-kampioen kreeg hulp, van de aanvoerder van Roda nog wel, René Trost. Die liet elf rpinuten voor rust nog eens zien maar over één voet te beschikken waarmee een fatsoenlijke trap mogelijk is. De back wilde met zijn rechter terugspelen op keeper Water reus, wat Roda op de gelijkma ker kwam te staan. Finidi greep de blunder van Trost dankbaar aan. Zijn voorzetje werd door Litmanen soepel tegen het net gekopt: 1-1, de 26ste goal van de Fin in dit seizoen. Voor Roda werd het nog er ger, toen vijf minuten later Trost nog eens in de fout ging, al was het dit keer minder op zichtig. Litmanen mocht van de Limburgse captain met een sli ding Davids vrij voor Waterreus brengen; kat in het bakkie voor de neo-international: 1-2. Zo kort voor de rust was daar- de j de tweede helft liep Roda JC o> NAC kon de laatste tijd niet meer winnen, Volendam was in de 'winning mood'. Gister avond werden de rollen om gedraaid. Voor het eerst sinds 19 februari wonnen de Breda- naars weer eens een thuis wedstrijd (3-1). Hierdoor blijft NAC in de wachtkamer staan voor Europees voetbal. Volendam kwam op een goed moment naar Breda. De laatste tijd werd de ploeg van trainer Rijsbergen nogal eens te verdedigend voetbal verwe ten. Nu het eredivisieschap veilig is gesteld, speelde Vo lendam wat aanvallender. Dat kwam NAC niet slecht uit. „Maar nu zie je ook meteen dat Volendam met een andere speelwijze kwetsbaar is", zei Rijsbergen. Zijn ploeg keek al snel tegen een achterstand aan toen Lokhoff met een handig steekballetje Van Hooijdonk bediende. Daarna volgde er een fase waarin Volendam de beste kansen kreeg, maar toch haalde NAC nog voor de rust voor de tweede keer uit Lam- iners stond vrij bij de tweede paal om een voorzet van Gest- huizen in te koppen. Voor Rijsbergen betekende het één van de laatste acties die hij van de bank zag. Hij werd naar de tribune gestuurd omdat hij zich kwaad maakte toen scheidsrechter Schuur- mans even later geen straf schop gaf na een overtreding van Van Burik op Stefanovic. Een etage hoger zag Rijsber gen in de tweede helft nog wel twee strafschoppen. Eén voor zijn eigen ploeg die werd be nut door Stefanovic en drie minuten later voor NAC, dat Van Hooijdonk aan de mooie reeks van Volendam een ein de zag maken: 3-1. „We speel den niet goed, maar onze kwaliteit is dan toch dat we al tijd wel scoren", vatte NAC- trainer Spelbos het matige spel van.zijn ploeg samen. Met de vierde opeenvolgende zege heeft PSV ook formeel deelneming aan een internatio naal toernooi veilig gesteld. Na de vrij moeizame winst op Sparta (2-1) kan het nauwelijks nog anders of de Eindhovena- ren eindigen op de derde plaats. Na een desastreus seizoen zul len ze daar wel blij mee zijn. Erg veel gebeurde woensdag avond niet in het duel, dat nau welijks nog enig belang kende. Zo kreeg Sparta in de eerste helft maar één kans. Die was in de 42e minuut wel meteen goed voor een doelpunt. Bubberman tikte van dichtbij in, na door Sandel te zijn vrijgespeeld. PSV, nog steeds zonder de ge blesseerde WK-ganger Wouters, was tot dan wat beter geweest. Het overwicht leidde echter tot niet meer dan één treffer, ge maakt door Playfair. De jonge aanvaller kopte in. nadat een inzet van Popescu van de han den van doelman Metgod was teruggesprongen. Het was Plav- fair's derde treffer voor PSV. Na de rust zette PSV aanvan kelijk de jacht in op meer. Inval ler Lamptey schoot met zijn eerste actie net iets te hoog, datzelfde deed Numan met een aardige poging van een meter of twintig. Ook Sparta, veilig in de mid denmoot, was na de hervatting wat dreigender Jalink schoot net voorlangs. Van Breukelen stond op de luiste plaats bij een kopbal van Krijgsman. Voor veel tumult zorgde ver volgens een actie van de Eind- hovense trainer De Mos, die de bij het publiek populaire Ka- lusha wisselde. Een massaal „Aadje rot op" maakte duidelijk dat de Hagenaar zich in zijn eerste jaar hij PSV nog niet echt onvergetelijk heeft gemaakt. Maar ziedaar, vervanger Lins- kens maakte ruim tien minuten voor tijd het winnende doel punt, na een mooie voorzet van Hoekstra. Daar bleef het bij. LEEUWARDEN Het sprankje hoop op behoud van de eredivisiestatus is vervlo gen. Cambuur is woensdag avond door de nederlaag van 0- I in eigen stadion tegen Willem II officieus gedegradeerd. In de resterende twee wedstrijden kunnen de Friezen de achter stand van vier punten op RKC weliswaar nog goedmaken, maar het verschil in doelsaldo (min 34 om min 21) is te groot. „Het is voorbij", zei trainer Kor- bach realistisch. Het verblijf van Cambuur in de eredivisie is van korte duur geweest. Het vorig digden de Friezen als debutan ten op een veertiende plaats. Deze competitie ging vanaf de start alles mis. In oktober kreeg trainer Theo de Jong ontslag. Cambuur peuterde Korbach los bij Volendam. De 'crisistrainer' kon aanvankelijk zijn reputatie ook niet bevestigen. In februari volgde een ople ving. Na zeven wedstrijden en tien punten ging het echter op nieuw verkeerd. De permanente inhaalrace heeft de Friezen fy siek en mentaal geknakt. In de beslissende eindfase liepen ze forse klappen op. De drie pun ten uit ck' laatste zeven duels j steken schril af bij de elf pun- ten, die RKC in dezelfde serie binnenhaalde. Het hele seizoen heeft Cam buur met RKC geduelleerd om I de laatste plaats. Tot afgelopen zondag stonden de Friezen pal j boven de streep. In de onderlin 1 ge krachtmeting in Waalwijk (3- 0) sloegen de Brabanders hun slag. De cruciale nederlaag werkte tegen Willem II nog door. Cambuur kon niets meer. Van Arum beslistte het povere duel kort voor het einde via een kopstoot. FOTO ANP voor 19.000 toeschouwers (de laatste acht jaar kwam er nooit zo veel volk naar Kaalheide) machteloos storm. Van Gaal: „We hebben het toen in- feite uitgespeeld. Een beetje on-Ajax, maar dat was omdat we heel graag kampioen wilden wor den." Maar meer dan een colaatje was er Van Gaal niet in handen te drukken. „We zijn nog geen kampioen. Dat is pas het geval als ik die schaal in mijn handen heb. Nu zijn we virtueel kam pioen, zoals de Belgen zeggen." Roda JC: Waterreus; Scnden, Luijpers, Van Hoogdalem en Trost; Doomemik (75. Haan), Van der Luer en Van Galen; Babangida, Hofstede en Huiberts Ajax: Van der Sar; Silooy, Blind, Rijk aard en Frank de Boer, Pettersson, Lit manen (69. Kanu) en Davids (77. Kreek); Finidi, Ronald de Boer en ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Erwin Koeman moet nog heel wat nachtjes zweten voordat hij weet of hij volgend seizoen in de anonimiteit van de eerste di visie voetbalt of dat hij met FC Groningen de strijd mag aan gaan op het hoogste plan. Het puntje dat Feyenoord gister avond cadeau deed (2-2) aan de worstelende noorderlingen, heeft vader Koeman en zijn jon gens niet uit de ellende kunnen helpen. FC Groningen, ooit het voet- balbolwerk van het hoge noor den en een subtopper in de ere divisie, zit in een diep dal. Nog niet zo lang geleden zat Feye noord daar ook in. De Rotter dammers zijn inmiddels terug gekeerd aan de top, maar het is de vraag of FC Groningen die weg ook kan bewandelen. De bezem moet stevig door de se lectie, maar het is bekend dat de financiële middelen Gronin gen ontbreken om behoorlijk op de transfermarkt in te slaan. Voor Feyenoord is de compe titie gelopen en dat was gister avond na rust duidelijk zicht baar. Voor de kandidaat-inter nationals is het zaak dat zij hun vorm vasthouden om daarmee hun kansen voor de basis-elf van Amerika te vergroten. Ed de Goey hoeft zich geen zorgen te maken. John de Wolf, Rob Wit- schge en Gaston Taument we ten echter dat zij in de slotfase van de competitie en in de res terende vriendschappelijke in terlands de nodige moeite moe ten doen om Dick Advocaat en zijn secondant/spion Rinus Is rael te overtuigen. Hetzelfde geldt voor Ulrich van Gobbel, die gisteravond zijn schorsing kon uitzitten en in de gedeva lueerde topper tegen PSV net op tijd terugkeert in het elftal van Feyenoord. De Wolf, Witschge en Tau ment klopten in de eerste helft tegen FC Groningen op de deur bij Advocaat, maar na rust viel vooral Witschge ver terug. Voor Regi Blinker lijkt de zaak moei lijker te liggen. Het optreden van de linkervleugelspits tegen FC Groningen was niet zo inspi rerend dat hij daarmee het le gioen in extase bracht. Wat dat betreft maakte Gaston Taument meer indruk. De rechterspits bezorgde Feyenoord halverwe ge de eerste helft een straf schop, toen hij het zestien-me- tergebied binnendrong en door Joop Gall werd neergesabeld. Ruud Heus schoot vanaf elf me ter raak. Nog geen vijf minuten later prikte Regi Blinker nummer twee binnen, nadat Patrick Lo- dewijks een schot van Arnold Scholten met veel moeite had verwerkt. Toch waren die twee treffers van het op alle fronten sterkere Feyenoord niet vol doende om FC Groningen bij rust op een achterstand te zet ten. Met twee spaarzame coun ters produceerde de nieuwe club van Erwin Koeman even veel doelpunten. Bertil Ter Avest schoot al vroeg 1-0 bin nen, zij het dat er een buiten spelluchtje aan dat doelpunt zat. Mart van Duren kopte vlak voor de pauze de gelijkmaker voor FC Groningen achter de kansloze De Goey na een voor zet van diezelfde Ter Avest. De beste man bij Feyenoord liep in de punt van de aanval. Henryk Larsson speelde één van zijn beste wedstrijden sinds zijn komst naar Nederland. De Zweedse international heeft zich de laatste maanden ont wikkeld lot een belangrijke kracht hij Feyenoord en lijkt zich net als het kwintet interna tionals bij de Stadionclub wei nig zorgen te hoeven maken over een trip naar de Verenigde Staten. Larsson wordt door de spelers van Feyenoord beschouwd als de ideale speler om in de voor ste linie mee samen te werken. Larsson kaatst, vliegt, springt en duikt vol enthousiasme om de haverklap alle lege hoeken en gaten |n In het tweede bedrijf zakte het duel tussen Feyenoord en FC Groningen naar een beden kelijk niveau. Dat FC Groningen niet meer aandrong, was begrij pelijk. De noorderlingen lopen nog steeds met het angstzweet op hun mg rond en zijn met elk puntje dolgelukkig. Trainer Wim Kocvermans: „Je kunt re kenen wat je wilt, maar je leeft toch van wedstrijd tot wedstrijd. Wc zitten in een vervelende si tuatie. We waren al blij dat Feyenoord geen tandje hoger schakelde, anders hadden wc nooit die 2-2 kunnen vasthou den." Feyenoord: [)e (aicy; Ma.is. Dc Wolf, Scholten en Hei Kiprich I.ir<»sonrn Blinker FC Groningen: I odewijk*; Boekwee. Veenhot. .all en Wilson; Roosslen, Ol-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25