Staking krijgt nekslag in Haagse rechtszaal 'Dit komt nooit meer goed' Op zoek naar het grote wij-gevoel Leidse ex-wethouder Van Bochove maakt lange dagen in Zuid-Afrika Randstad Van Mierlo wil D66'er als opvolger Patijn Irritatie over uitblijven onderzoek naar Faro-ramp Adam F. Cohen hoogleraar klinische farmacologie DONDERDAG 28 APRIL 1994 Heineken gaat er alles aan doen om de produktie zo snel mogelijk te starten. Werken met veertig procent van de capaciteit moet mogelijk zijn nu het bier, na de uitspraak van de rechter gisteravond, weer de poort uit mag. En, stelt woordvoerder K. Woltjes van het concern, niemand hoeft enige vrees te hebben dat er geen Heineken is op koninginnedag. Hoewel de Haagse rechtbank president A. van Delden alleen de blokkades aan de brouwerij- poorten heeft verboden, is zijn uitspraak de nekslag voor de staking. Voor FNV-bestuurder J. Duynhoven, eerste onderhan delaar bij Heineken, is het ver bod op de blokkades een koude douche. ,,Een klap voor het sta kingsrecht", oordeelde hij. Een uur na de uitspraak gis teravond ontruimden stakers in Zoeterwoude en Den Bosch de toegangspoorten van de brou werijen. Op het niet afbreken van de blokkades stond een dwangsom van een miljoen gul den per dag. Vanochtend kwa men stakers en bonden bijeen Dat de Industriebond het ge ding zou verliezen tekende zich al vrij kort na het begin van het kort geding af. Rechtbankpresi dent A. van Delden liet direct blijken weinig op te hebben met de blokkades tijdens stakingen. En dat de poorten werden ge blokkeerd stond volgens hem wel vast toen vakbondsadvocaat M. Steenberghe moest toegeven dat er geen druppel bier de poort uit mocht. De uitleg dat werkwilligen, leveranciers en al le anderen die daar maar wil den zijn het biouwerijterrein op konden deed daar niets aan af. Ook de mening van Steenberg he dat het tegenhouden van bier binnen de doelstelling schade toebrengen aan een be drijf past van een staking wees hij af. „Als de staking suc cesvol is, zijn dergelijke maatre gelen niet nodig", meende de president. Voor de bond was het maar een schrale troost dat hij niet al le eisen van Heineken toewees. Van Delden was bijvoorbeeld niet onder de indruk van de stelling van advocaat P. Klinck- hamers dat er van de blokkades een intimiderende werking uit zou gaan. Volgens Van Delden mag een bond wel degelijk ac tievoeren aan de bedrijfspoort. „Kleine pesterijen, slalomritten naar de poort en een passend gejoel door stakers horen nu eenmaal bij stakingen", meen de hij. Stakers én werkwilligen waren gisteren bij het kort geding dat voor de Haagse rechtbank diende. Rechter Van Delden besloot dat de blokkade van de poort moet worden opgeheven, maar dat de staking wel mag doorgaan. Doordat er weer bier van het terrein af mag, is de staking krachteloos geworden. Een van de werkwilligen had gisteren, om zijn idee nog eens goed duidelijk te maken, de tekst op het jack van het Heineken Open Golf- toernooi, gewijzigd. foto anp Staking veroorzaakt tweespalt bij personeel Heineken zoeterwoude paul de tombe vervolg voorpagina Verwarring, ongeloof en versla genheid streden gisteren om de voorrang in het gemoedsleven van de stakers bij Heineken in Zoeterwoude. Verwarring on stond in de vooravond over de eerste berichten van de uitslag van het kort geding dat de bier brouwer tegen de Industrie bond FNV had aangespannen. Ongeloof heerste nadat de offi ciële uitspraak was doorgedron gen tot de postenden op het ter rein en verslagenheid kreeg de stakers een uurtje later in de greep. De emoties kwamen los op het moment dat de eerste vork- heftrucs van de rijbaan werden verwijderd. „We voelen ons heel erg in de steek gelaten", betoog den een paar stakers bij de poort. „Door het bedrijf, door familie en kennissen en vooral door collega's. De confrontatie met de mensen die binnen zijn gebleven wordt heel moeilijk. Sterker nog, dit komt nooit meer goed." Achteraf wisten ze precies waar en waarom het mis was gegaan. De beschuldigende vin ger priemde daarbij in de rich ting van anderen. „Collega's zijn zich in het conflict gaan mengen en hebben ons de strijd met het bedrijf niet zelf laten uitvechten. En familie, kennnis- sen en vrienden hebben onze vrouwen en kinderen beïnvloed met vragen als: waar zijn die mannen mee bezig." Maar de hand werd ook diep in eigen boezem gestoken. „De fout is geweest dat we 'te laat' naar buiten zijn gegaan. We hadden de actie moeten beginnen op het moment dat de vierdaagse werkweek op tafel lag. Nu dacht iedereen dat we hier stonden voor die tweëeneenhalf pro- Daar ging het 'dus' niet om, zo wensten ze nog even te be nadrukken. „We stonden hier voor de werkgelegenheid: voor onze baan en voor de banen van anderen. Maar dat is niet doorgedrongen. Niet bij de bui tenwacht en zelfs niet hier op het terrein." Daar werd de blokkade gister avond door de stakers zelf ver wijderd. „Wij hebben die spul len neergezet, dus halen we ze ook weg", besliste Piet Pols, ka derlid van de Industriebond FNV meteen. Eerder op de dag was zijn (jarige) vrouw telefo nisch bedreigd. „Als je man niet ophoudt met dat staken, gaat je huis in de brand", had een ui teraard anoniem gebleven man haar toegevoegd. Maar Pols liet zich er niet door van de wijs brengen. Zijn 'jongens' raakten pas van hun stuk bij de terugkeer van de eerste bussen. Drie waren er vertrokken naar Den Haag waar het kort geding diende. Twee waren gevuld met werkwillig personeel, van wie sommigen gekleed waren in jasjes met de tekst 'Heineken Open'. Eigenlijk de naam van een golftoernooi, maar in dit geval heel toepasse lijk voor het doel. „Want wij gaan er naar toe omdat wij vin den dat die staking op moet houden. Omdat we willen blij ven werken en niet af willen la ten breken, wat hier is opge bouwd." De andere bus zat vol stakers. Ze kwamen teneergeslagen te rug, maar probeerden de moed er nog in te houden bij de ach terblijvers. „Het bier mag ëruit, maar de staking is niet verbo den. Blijf bij elkaar, dat is juist nu belangrijk." Maar daar be gon het gemor al. „Hoe lang kun je hier nou nog blijven staan? Straks moet ik m'n hypo theek betalen en hoe langer we buiten blijven, hoe moeilijker dat wordt. Het heeft nu allemaal geen zin meer." En later kwa men de emoties echt los. Nadat bedrijfleider Hamers („hij is al tijd een redelijk mens geweest") het vonnis had overhandigd aan de mannen van het stakingsco- mite' en trucks en opleggers werden weggereden om de toe- gangsbanen tot het Heineken- complex vrij te maken, leunden leden van de harde stakerskern vermoeid achterover. Uitgeteld. „Want we hebben hier heel wat uurtjes inzitten. En waarom? r Om afgeschilderd te worden als geldwolven, omdat maar weini gen hebben begrepen dat we hier voor onze baan stonden. Het enige voordeel is dat we on ze collega's hebben leren ken nen. We weten nu wie onze vrienden zijn. Die zitten zeker niet op het kantoor. De produk tie heeft het kunnen opknap pen. Maar er komt een tijd dat het kantoorpersoneel wil gaan staken. Dan loopt de produktie naar binnen. Zonder eenmaal om te kijken." den haag gpd D66-leider Van Mierlo sluit niet uit dat een D66'er terecht zal komen op de binnenkort vrijko mende post van commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland. Als na de verkie zingen van 3 mei blijkt dat er tussen de vier grote partijen een 'bandbreedte van tien a twaalf zetels' is, dan zal D66 volgens Van Mierlo serieus gaan mee dingen naar de .vacature, die ontstaat als PvdA'er Patijn naar Amsterdam vertrekt. „Van mij mag het een D66'er worden", beaamt Van Mierlo, die ervan uitgaat dat de kwestie overigens pas zal worden gere geld na de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Momenteel leveren de demo craten alleen in de persoon van Jan Terlouw een commissaris in de provincie Gelderland. Op ba sis van de huidige verdeling van kamerzetels (D66 heeft er 12 van de 150) vindt Van Mierlo dit D66-aandeel al aan de krappe kant. Maar als zijn partij op 3 mei, zoals verwacht, minstens twee keer zo groot wordt, moe ten er wel meer D66-commissa- rissen komen. „Want anders ontstaat een waanzinnige wan verhouding", aldus Van Mierlo. Hij wijst er op dat het een logi sche consequentie is dat andere partijen (met name het CDA) het dan met minder commissa rissen moeten doen. Voor de functie van commis saris in Zuid-Holland heeft an derhalve week geleden de WD reeds laten weten grote belang stelling te hebben. Van liberale kant werd zelfs al een naam ge noemd, die van ex-minister van verkeer Neelie Smit. Treinverkeer verstoord i leiden Het treinverkeer tussen Den Haag en Delft is vanochtend I tussen zes uur en half negen ontregeld geweest. Door een geval i zelfdoding was slechts één spoor beschikbaar. De intercity- i tussen Amsterdam en Rotterdam werden omgeleid via I het spoor in Pijnacker. De meeste treinen hadden een halfuur j vertraging. Vanaf half negen was het treinverkeer weer normaal. I Nieuwe vuilstortplaatsen aan banden utrecht» De Statencommissies voor milieu van de drie Rand stadprovincies en Flevoland willen dat hun gedeputeerden met ingehouden gaspedaal plannen maken voor nieuwe vuilstort plaatsen. Met dit punt als voornaamste kanttekening gaven de commissies gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering in Utrecht ruim baan aan het plan 'Samen staan we sterk' voor een afvalbeleid in Randstadverband. Het plan van de provincies Utrecht, Flevoland en Noord- en Zuid-Holland heeft vooral tot doel de gezamenlijke stort- en verbrandingscapaciteit optimaal te benutten, zodat zo veel mogelijk afval wordt verbrand en zo weinig mogelijk gestort. Ook streven de provincies naar eenheid in de tarieven. Discotheek dicht na discriminatie W heeft gister- amsterdam Het Amsterdamse college middag discotheek Baroque aai omdat het horecabedrijf stelselmatig allochtonen de deur bleef wijzen. Uit politierapporten bleek dat in de discotheek 'een evi dente en structurele discriminatie naar ras' plaatsvond. Dat was volgens het college van B en W een bedreiging van de openbare orde 'in een gemeentelijke samenleving die in toenemende ma te wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van allochtone be volkingsgroepen'. Afgelopen weekeinde werden twee portiers van Baroque aangehouden op grond van discriminatie. Martin van Rooijen, plaats 45 op CDA-lijst Martinair-topman Schroder is buitengewoon geïrriteerd over het maar steeds uitblijven van het eindrapport over het officië le Portugese onderzoek naar de vliegramp bij Faro in december 1992. „Wat zou ik hierover graag eens mijn mond open doen", zei Schroder gisteren bij de presentatie van het jaarver slag van Martinair. „Maar ik heb met anderen afgesproken dat ik dat zal laten." Hij volstond daarom met het volgende: „Het is ongekend lang dat het onderzoek duurt. Er moet nu eindelijk wel klaar heid komen. De oorzaak van de lange duur ligt in Portugal. Meer wil ik er niet over zeggen." Schroder benadrukte dat het ook met het oog op de nabe staanden, overlevenden en be manning van groot belang is dat er op korte termijn eindcon clusies gepresenteerd worden. Bij het ongeluk met de DC-10 van Martinair kwamen 56 van de 340 inzittenden om het le ven. Het toestel verongelukte toen het zich al vlak boven de landingsbaan bevond. In diver se commentaren is de oorzaak gezocht in het slechte weer, dat gepaard ging met onverwachte rukwinden. Centrum voor Humaan Genees middelenonderzoek (CHG). Het CHG doet onderzoek naar ge neesmiddelen voor de mens en is gevestigd op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). Cohen zet zijn werk het CHG voort. Dr. Adam F. Cohen is per 1 maart benoemd tot onbezol digd hoogleraar in de klinische farmacologie aan de Leidse Rijksuniversiteit. Cohen is sinds 1987 directeur van de stichting als directeur colesberg/leiden ad van kaam vervolg voorpagina Over het nut van zijn missie naar Zuid-Afrika, als onderdeel van een leger aan waarnemers bij deze historische verkiezin gen, geeft Aart van Bochove best hoog op. „Dat is niet om dat ik het ben, hoor. Maar je kunt aan alles merken dat met name de zwarte bevolking de buitenlandse aandacht op prijs stelt. Het wordt vertaald als ver trouwen. Dat er niet wordt ge sjoemeld met hun belangen. We zijn hier feitelijk om te ob serveren. Maar in de praktijk komt het er op neer dat ik in de twee eerste dagen van de ver kiezingen toch vooral heb ge functioneerd als een soort vraagbaak." Dat gold dan met name bij de de mobiele stemstations die in het noordelijke district de dor pen en grotere boerderijen aan doen. En vooral ook op de eer ste dag van de verkiezingen toen het de beurt was aan ou deren en gehandicapten. Die mochten een dag eerder naar de stembus. „Als me één ding daarbij is opgevallen, dan is het wel dat ontzettend veel mensen in dit afgelegen deel lijden aan oog ziekten. Dat er veel analfabeten onder de lokale bevolking wa ren, dat wisten we. Maar on voorstelbaar hoeveel mensen iets aan hun ogen mankeren. Die mochten we, als deel van onze taakstelling, ook daadwer kelijk ondersteunen. Met raad en daad terzijde staan. Die kun nen lezen noch schrijven en in veel gevallen niets zien. Zo doende heb ik heel wat stem hokjes van binnen gezien. Nee, op dit moment mag ik nog niet vertellen waarop men zoal De Leidse ex-wethouder Aart van Bochove. archieffoto wim dijkman stemde." Van vakantie vieren is volgens de oud-wethouder van Leiden dan ook typisch geen sprake. „Het zijn lange dagen. Van half zes 's ochtends tot negen uur 's avonds. We hebben voor ons zessen drie auto's. Gaan telkens met twee man op pad. Zoals ik al zei, de afstanden zijn hier gi gantisch. De dichtsbijzijnde stad is Bloemfontein, zo n 300 kilometer verderop. Het land hier is arm en dunbevolkt. Er is veel armoede onder de gewone bevolking." Angstige momenten heeft hij (nog) niet beleefd. „Ik heb het gehoord van die bomaanslag. Er is hier maar één tv-zender, geen krant. Ie krijgt de indruk dat men hier geen notie heeft wat er verder in het land gebeurt. Onze herkenbaarheid hier is trouwens groot. Een armband, een t-shirt, een pet. Nee, wat dat betreft heb ik nog weinig meegemaakt. Wel op het andc re front, het verkiezingsfront. Maar daarover later." Als een stoomwals dendert Martin van Rooijen (51) op nieuw de wereld van de politiek binnen. De speling van het lot, het verzoek van het CDA en zijn eigen keuze brengen hem weer op de drempel van het politieke bestaan. De come-back van ex- staatssecretaris van financiën en ex-kamerlid Martin- van Rooijen uit Oegstgeest. Plaats 45 op de lijst van CDA-kandida- ten voor de Twéede Kamer. Een intrigerende man, van wie moeilijk een portret is te schetsen. Hij is de vleesgewor den politicus, een door de wol geverfde bestuurder, wie je niets hoeft te vertellen. Martin van Rooijen vertelt.het zelf wel. Vol overtuiging, met hart voor de zaak, doelbewust zijn per soonlijkheid naar de achter grond schuivend. Wat beweegt hem een rijke maatschappelijke carrière, Van Rooijen was voor zitter van de KNVB en is nu di recteur European Taxes van Co opers en Lybrand, in te ruilen voor het kamerlidmaatschap? Die vraag geldt te meer, nu zijn 45-ste plaats blijkens de peilin gen geen enkele garantie biedt voor een kamerzetel? Van Rooijen zit nooit om een antwoord verlegen. Hij is door het CDA gevraagd de nieuwe woordvoerder te worden op fis caal terrein. En het bloed begon weer te prikkelen. „Het is als lid van de kamer hard werken, maar dat ligt wel in mijn aard. Het is verantwoordelijk en be- Trappelend van ongeduld staan kandidaat- kamerleden in de startblokken. Hun ideaal: het vorm geven aan het landsbestuur. Vijf nieuwelingen uit deze i regio maken een kans op een kamerzetel. Wie zijn ze, wat doen'ze, wat willen ze? Een serie portretten. Vandaag aflevering 4. langrijk werk. De politiek houdt me intens bezig. De terugval in de peilingen kwam volkomen onverwacht. Dat kwam voor ie dereen hard aan. Ook voor mij. Destijds was mijn toen nog 42- ste plaats redelijk zeker, ook al omdat we uitgingen van rege ringsdeelname. Nu is de situatie minder florissant, maar ik weet zeker dat de uitslag nog alle kanten op kan." Sneu, zeg ik, dat het CDA het nu in de kamer zonder fiscaal- economisch specialist moet stellen. Van Rooijen omzeilt de opmerking, zoals hij ook de suggestie dat hij mogelijk kan didaat is voor de functie van staatssecretaris wegwuift. „Alle maal speculaties," oordeelt hij om vervolgens te laten weten het staatssecretariaat niet hele maal uit te sluiten, „als ik daar voor word gevraagd. Inhoudelijk heeft hij een krachtige presentatie tijdens een spreekbeurt voor de afde ling Noordwijkerhout. Zijn met cijfers doorspekt betoog oogst aanvankelijk scepsis, maar naarmate de avond vordert lukt het Van Rooijen zijn gedreven heid over te brengen. Na afloop is er geen CDA'er in de zaal, die op 3 mei niet op de christen-de mocraten zal stemmen. Dan blijkt ook, hoezeer Van Rooijen van alle markten thuis is. Van de toekomst van het zorgstelsel tot het voormalig Joegoslavië, van een flexibele arbeidsmarkt tot de rol van de pers in deze campagne, op alle vragen heeft hij een klip-en-klaar antwoord. De scepsis in Noordwijkerhout Martin van Rooijen. verdwijnt en maakt plaats voor het grote wij-gevoel. „Maar de weg omhoog is steil," waar schuwt hij. Van Rooijen schuwt een har de stellingname niet. In die zin is hij een CDA'er van het oude stempel: recht in de leer, op voorhand niet tot concessies bereid. In Noordwijkerhout ver taalt zich dat in een frontale aanval op de PvdA, 'de partij die veel te weinig werkgelegenheid in de marktsector in haar pro gramma stopt'. Zijn standpun ten zijn stellig, bieden weinig openingen tot een discussie. Wat nodig is: Banen scheppen, lastenverlichting, verlaging van het financieringstekort. En pas sant herstelt hij de vertrouwens breuk tussen het CDA en de ou- foto fotopersburo jos van leeuwen deren over de AOW-kwestie. Handig speelt de raspoliticus in op de gevoelens van de regio. „Een onzalige gedachte," noemt hij de provincieplannen tot het bouwen van 10.000 wo ningen in de Bollenstreek. „Al leen dank zij het verzet van het CDA is het door het paarse be stuur van Zuid-Holland geop perde voorstel van de baan," noudt hij zijn gehoor voor. En wie nog mocht twijfelen aan de geschiktheid van Elco Brinkman als lijsttrekker, wordt door Van Rooijen ogenblikkelijk op het goede spoor gezet. „Ik heb een geweldig respect voor Brink man. Als je ziet, hoe hij over eind blijft... Brinkman is in ie ders ogen de best gekwalificeer de man." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of mook een afspraak: lel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21