Camera's bespieden Alphense kruispunten Huisbaas verbiedt verbouwing tot caf natuur' 'Geen onteigening landbouwgronden voor 10. Rijn Veenstreek Oplossing woningschaarste Alkemade nog niet in zicht Rijnwoude geeft corporaties geen gemeentegarantie meer Rijntamboers reikt CD uit Nieuwe dienstregeling is puzzel voor busreizigers Prijsklapper Isintratuin DONDERDAG 28 APRIL 1994 Duizenden weggebruikers negeren massaal rood licht Weggebruikers rijden in Alphen massaal door het rode verkeerslicht. Tellingen van de politie op de kruispunten Hoorn/Prins Bernhardlaan/Eisenhowerlaan in Alphen en de Steekterweg/Rijksstraatweg/Spoorlaan in Zwammer- dam hebben uitgewezen dat jaarlijks ruim 226.000 auto mobilisten en motorrijders het rode licht negeren. kees van kuilenburg Op beide kruispunten hebben zich de afgelopen drie jaar 29 ernstige ongelukken -voorge daan, waarbij een dode viel en acht personen gewond raakten. Het negeren van het rode licht en de te hoge snelheid was daarbij een van de belangrijkste oorzaken, zo bleek uit het on derzoek van de politie. Om de verkeersveiligheid op beide kruisingen te bevorderen heeft de gemeente Alphen aan den Rijn twee gecombineerde roodlicht/snelheidscamera's aangeschaft, die binnenkort worden geplaatst. Door middel van zogenoemde detectielussen in het wegdek wordt het door rood licht rijden en de snelheid geconstateerd. Is er sprake van een overtreding dan worden in korte tijd twee foto's gemaakt. Geld uit pot gestolen alphen aan den run Uit een flat aan de Argostraat in Alphen is gisteren 3000 gulden gestolen. Het geld zat in een pot die was opgeborgen in een kast. De daders hebben een raam van het pand opengebroken. Inbrekers bezochten ook een huis aan de Krammer. Hier werd huisraad, zoals een televisie en stereo-ap- paratuur meegenomen. Een getuige heeft twee mannen met de tv zien sjouwen. Inbrekers overlopen bij Chinees alphen aan den rijn De eigenaresse van een Chinees restaurant aan de Emmalaan heeft gistermorgen rond tien uur twee inbre kers 'overlopen'. De twee hadden al een gokkast en een sigaret tenautomaat opengebroken. In de haast om weg te komen lieten zij de buit en inbrekerswerktuigen achter. Fietsenkijkdag in Alphen verschoven alphen aan den rijn» De fietsenkijkdag die komende zaterdag op het politiebureau an de Oudshoornseweg zou worden gehouden gaat in verband met Koninginnedag niet door. Alphenaars die hun fiets missen kunnen nu zaterdag 1 mei een kijkje nemen. alkemade marieta kroft Ze hingen aan de lippen van de statenleden ruimtelijke orde ning: burgemeester Meerburg, de twee wethouders en zes raadsleden van de gemeente Alkemade. Vurig hoopten ze op een oplossing voor hun grote woningschaarste. Veel wijzer werden ze gisteren in het Haag se provinciehuis niet. De schaarste komt pas dit najaar ter sprake, wanneer de behan deling van het streekplan-oost aan de orde is, zo besloot een meerderheid van de statencom missie. De commissie boog zich gisteren over de eind november geschreven brandbrief van de Alkemadese politiek, waarin ze smeekt extra woningen te mo gen bouwen. Ruimte is er voor 1500 woningen, zo menen de briefschrijvers. Alleen de CDA-statenfractie drong aan op een snel besluit om extra huizen in Alkemade toe te staan. ,,De Leidse regio heeft geen ruimte genoeg om alle woningzoekenden te kun nen opvangen. Het probleem wordt steeds groter", waar schuwde statenlid Klein. De andere statenfracties toonden weliswaar begrip voor de Alkemadese woningbouw- problematiek, maar vonden dat het betrokken moest worden bij de behandeling van het streek plan. „Maar als er ergens soe pelheid nodig is, dan is dat hier", merkte Meijer van Groen Links op. PvdA'er Van der Zalm drong aan op voldoende wo ningbouwcapaciteit binnen de Leidse regio zodat de eigen wo ningzoekenden en dus ook die van Alkemade niet helemaal naar Den Haag hoeven te wor den verbannen. D66 hield zich op de vlakte. Gedeputeerde Jan sen vond dat een eventuele op lossing structureel moest zijn, er moet voor Alkemade geen uit zondering worderj gemaakt. Hij benadrukte dat er meer ge meenten in het Groene Hart te kampen hebben met woning schaarste. Op de foto's is nauwkeurig af te lezen welke overtreding is ge maakt. Tevens geeft de foto exact de snelheid van de auto of motor aan. De camera kan per rolletje zeshonderd opnamen maken. „Zelfs als de nummerplaat op de foto onzichtbaar is, bijvoor beeld door modder of dat de automobilist er wat op heeft ge plakt om te voorkomen dat hij door de camera wordt betrapt, kunnen we dat nog aflezen. Zo geavanceerd is die apparatuur", vertelt Rien Fluit, verkeersadvi- seur van het politiedistrict Rijn en Aarlanden. „Wij zijn zo ge schrokken van die cijfers dat wij in samenspraak met de ge meente en Rijkswaterstaat tot 'Plan onaanvaardbaar' Rijnwoude stopt met onmiddel lijke ingang met het garanderen van leningen van de drie plaat selijke woningbouwverenigin gen. De gemeente verwijst de corporaties voor een garantstel ling naar het waarborgfonds so ciale woningbouw (WSW). De garantie van die instelling kost echter zo veel geld, dat de ver enigingen het besluit van de ge meente als 'onaanvaardbaar' betitelen. Ondanks het verzet van de corporaties, besloot de Rijn- woudse gemeenteraad gister avond unaniem dat de gemeen te zich niet meer garant moet stellen voor de enorme leningen voor de sociale woningbouw. Volgens de raad wordt het risico van een gemeentegarantie te groot en biedt het WSW sinds kort een goed alternatief. Bo vendien zou het garanderen van leningen geen 'kerntaak' meer zijn. Door de gemeentegarantie kunnen de corporaties bij ban ken goedkopere leningen afslui ten. Als gevolg van de overstap van de gemeente naar het WSW zullen de huren 0,7 procent ex tra omhoog moeten, zo hebben de woningbouwverenigingen uitgerekend. De corporaties uit zoeterwoude De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' reikt op ko ninginnedag een CD met mars muziek uit aan de winnaar van de kinderoptocht. Met versierde fietsen, steppen en karren kan de jeugd van Zoeterwoude- Rijndijk verschillende prijzen winnen. „De Rijntamboers ver zorgt al jaren de muziek voor de oranjevereniging. Het leek ons deze maatregelen hebben be sloten. Ook vanuit de bevolking van Zwammerdam werd al lang aangedrongen op maatregelen omdat de verkeerssituatie daar als zeer onveilig werd be schouwd." De weggebruikers die op de foto gaan krijgen na ongeveer twee weken een acceptgiro thuisgestuurd met daarop het bedrag van de boete. Bestuur ders die door rood licht rijden betalen 150 gulden. Een over treding van de maximumsnel heid loopt op van 50 tot 200 gulden. Wordt geconstateerd dat een automoibilist 30 kilo meter te hard rijdt dan worden de gegevens doorgestuurd naar de officier van justitie. Lijn 197 (Alphen - Schiphol - Amsterdam) gaat vanaf 29 mei vaker rijden. De bus rijdt niet meer alleen tijdens de spits, maar ook op andere tijden. In de spits rijdt de bus ieder kwar tier en daarbuiten en in het weekeinde ieder uur. Deze lijn wordt het alternatief voor reizi gers van buslijn 144 (Alphen - Leimuiden - Amsterdam) die wordt opgeheven. Dit is een van de veranderingen die Centraal Nederland'vanaf 29 mei door voert. Diverse lijnen (144, 111 van Leiden naar Leimuiden en 94 van Nieuw-Vennep naar Lisse) komen geheel of voor een deel te vervallen omdat ze 'te weinig' Veranderingen in streekvervoer reizigers vervoeren. Het alterna tief voor 111 is de 112, stelt Centraal Nederland. Die rijdt echter niet door Leiderdorp. Om bij het Elisabethziekenhuis te kunnen komen, moet de pas sagier bij de Willem de Zwijger laan in Leiden overstappen op de stadslijnen 48 en 49. Het al ternatief voor lijn 94 is lijn 50, 51 of 93 met een overstap in Hillegom of de buurtbus van Lisserbroek naar Lisse. Verder rijdt lijn 93 (Haarlem - Nieuw-Vennep) voortaan ieder uur door naar Leimuiden en rijdt lijn 145 (Amsterdam - Lei den) niet meer door Warmond. Lijn 173 is nieuw en rijdt van Leimuiden naar Aalsmeer. Deze lijn komt in de plaats van de lij nen 172 en 171 voor wat betreft het traject Aalsmeer - Leimui den. Centraal Nederland reikt de komende weken in alle bussen een wijzigingsfolder uit. Bovs dien wordt vanaf 16 mei infl matie verspreid in de hele regj I Verder staat de busmaatschl pij op diverse markten. Reizigers van buslijn 144 la gen in de laatste week een kaa Als ze deze kaart inleveren I, bus 197 (het alternatief), krijg» ze een kennismakingskort# van drie strippenkaarten. Vanaf 29 mei maakt Centr Nederland regio west overig) deel uit van de Noord-Zu Hollandse Vervoermaatschap (NZH). De reizigers merk voorlopig nog niets van deze sie. Op de bussen blijft vooi pig nog het logo van Centr Nederland zichtbaar. Hazerswoude en Koudekerk vinden dat onaanvaardbaar. Zij vragen de gemeente daarom dringend om de leningen wèl te blijven garanderen. De gemeen te zou daar in de visie van de twee woningbouwverenigingen desnoods wel wat meer voor mogen vragen dan zij nu doet. Volgens de corporaties loopt de gemeente geen enkel risico bij het garanderen van hun le ningen. De waarde van de wo ningen van de corporaties over treft immers ruimschoots het bedrag van de leningen. De ge meente is het daar volstrekt niet mee eens. Volgens de gemeente is het maar de vraag hoeveel de huizen zouden opbrengen op het moment dat de woning- bouwverenging in financiële problemen komt. Bovendien lijkt het de gemeente een wei nig sociale oplossing om in ge val van nood op grote schaal huurhuizen van de hand te doen. Nu de gemeenteraad heeft besloten de leningen van de corporaties niet meer te garan deren, hebben de verenigingen weinig meer te kiezen. Willen zij nog in aanmerking komen voor goedkope leningen, dan moe ten zij nu wel in zee gaan met het WSW. Harry Visser opent morgen zijn café in Woubrugge, maar de vraag is nog hoe lang hij geopend kan blijven. leuk om een extraatje aan te bieden," vertelt woordvoerder R. Arnoldus. De Rijntamboers heeft de CD vorig jaar opgeno men ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan. Arnoldus denkt niet dat marsmuziek te zware kost is voor de jeugd. „We komen ook regelmatig langs op de basisscholen. Kin deren kunnen al vanaf een jaar of zeven bij ons komen spelen." Eetcafé De Batehof in Wou brugge opent morgen zijn deu ren, dat gaat hoe dan ook door. Maar voor eigenaar Harry Visser zal de feestelijke opening een gespannen ondertoon hebben. Deze weken ontving hij twee dreigende brieven van de firma waarvan hij zijn pand huurt. Of hij de verbouwing waarmee hij nu bijna klaar is wilde stoppen en het pand onmiddellijk in ou de staat terug wilde brengen. En dat hij in het winkelpand in geklemd tussen de fysiothera peut en de kapper helemaal geen café mocht beginnen. De Batehof was tot voor kort een cafetaria. Maar omdat die tent onvoldoende opbracht, probeerde Visser zijn zaak van de hand te doen. Dat lukte ech ter niet voor de prijs die de snackbarexploitant in zijn hoofd had. Daarom besloot hij het cafetaria maar om te bou wen tot een bruine kroeg. In het huurcontract van Vis ser staat dat hij in het pand een cafetaria of een lunchroom mag uitbaten. Geen café dus. „Ik heb gezegd: dan noem ik het toch gewoon 'lunchroom' maar dat was niet goed omdat ik ster ke drank verkoop. Maar daar is niks vreemd aan. In de meeste lunchrooms kun je wel een bor rel krijgen", aldus de aanstaan de kroegbaas. Van de gemeente heeft de ho- recabaas niets te vrezen. „Deze week is er iemand komen kij ken. Het enige wat die contro leur op te merken had, is dat er een klapraampje moet komen boven de nooduitgang. Verder was alles in orde. Ik hoefde ook niet eens een acoustisch rap port op te laten stellen. Niet dat ik zo maar mijn gang kan gaan. Maar omdat ik hier geen directe buren heb, zijn ze wat soepe ler." Wat nu precies de reden is voor de harde opstelling van de huisbaas, weet Visser niet. „Dat wilden ze niet zeggen. Maar ik heb zo het idee dat mijn buren hebben geklaagd omdat ze bang zijn voor overlast." Woordvoerder H. Dubbel d van groothandel Karsten wil niets kwijt over de brieven naar Vis ser. „Sinds hij die ontvangen heeft, zijn er gesprekken ge weest. We proberen een com promis te bereiken." Ze ver wacht morgen, op de dag van Erg druk lijkt Visser zich te maken over de onrust r de verbouwing. „Mijn advo< zegt: rustig aan maar. Het is stonn in een glas water, gaan vrijdag gewoon open. als het nodig is, moet de rech de boel te zijner tijd maar ei uitzoeken." krijg geen cent voor de waarde vermindering. Ik ben zwaar ge dupeerd. Het is een dieven- H. Duyndam uit Zevenhuizen is al geconfronteerd met de onteigening van zijn land. „Mijn land hebben ze van me afgenomen voor 20.000 gulden. Daar groeien nu boompjes op", brulde hij. Volgens Gabor wordt het land ten behoeve van natuur alleen volgens de agrarische waarde aangekocht. „Meestal verloopt de verkoop in goede harmo nie", weet hij. „Slechts in zes gevallen heeft dat de afgelopen 15 jaar tot conflicten geleid." De staatssecretaris vond bovendien dat er wel degelijk sprake was van vrijwilligheid omdat de boeren zelf mogen wetep wan neer ze met hun bedrijf willen stoppen. „U hoeft uw bedrijf nog niet te beëindigen", zei hij tegen de 64-jarige Waddinxve- ner. De agrariërs, die bijval kregen van anderen, waren echter niet te overtuigen. Voorzitter P. Ver hoef deed inmiddels al een kwartier een poging om de avond af te sluiten. Gabor sprak uiteindelijk met Bot af hem vol gende week te bellen om nog eens nader op de zaak in te gaan. Tegen Duyndam zei hij later in de wandelgangen: „Ik wist niet dat uw land is ontei gend voor natuur. Had mij maar gebeld. Ik ben elke dag om acht uur op kantoor." Staatssecretaris Gabor op verkiezingstournee in Ter Aar IntraKeur potgrond De ideale voedingsbodem voor al uw terras- en balkonplanten. Stevige zak van 40 liter voor 5,95 NU 3 HALEN, 2 BETALEN. VOORSCHOTEN Leidseweg 5f8, tel. 071-763748. TER AAR Veldweg Kingang Kerkweg), HET GROENE WARENHUIS tel. 01722-2241 E *- K E D A G IETs ANpeBs Onteigenen ten behoeve van natuurontwikkeling komt in het woordenboekje van staatssecre taris J. Gabor (CDA) van land bouw, natuurbeheer en visserij niet voor. Agrariërs kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan de ontwikkeling van de natuur. „Maar alleen op basis van vrij willigheid", benadrukt de CDA'er. Bovendien moet er een goede beloning tegenover staan. „De samenleving vraagt om natuur, die dient dat ook te betalen." Samen met J. ten Hoopen,voorzitter van het NCOV en tevens CDA-kandi- daat voor de Tweede Kamer en CDA-fractievoorzitter in de pro vinciale staten, J. Heijkoop, wa ren ze gisteravond aanwezig in het dorpshuis van Ter Aar. De vrijwilligheid werd door diverse agrariërs echter sterk in twijfel getrokken. In de vrij volle zaal met boeren en tuinders laaiden de'emoties zelfs hoog op. De uit Waddinxveen afkom stige veehouder J. Bot zei met zijn rug tegen de muur te staan. Zijn bedrijf staat op een plek waar natuur is gepland en mag zijn land daarom alleen maar verkopen aan het Bureau Be heer landbouwgronden (BBL). - „Die bood mij een rotprijs", brieste de man. „Bovendien zijn mijn bedrijfsgebouwen nog maar 13 jaar oud. Daar heb je niets meer aan als het land er om heen allemaal natuur is. Ik Staatssecretaris JGabor bracht gistermiddag een bezoek aan de kwekerij van de firma L. en E. van der Hoorn in Ter Aar. Dat deed hij in het gezel schap van de plaatselijke CDA-voorzitter P. Verhoef, Tweede-Kamerkandidaat J. ten Hoopen en voorzitter J. Heijkoop van de CDA-statenfractie. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Vlijtig liesje (impatiens) In diverse zonnige kleuren. Kan ook op een schaduwrijk plekje. Bloeit de hele zomer uitbundig. ""ïi 10 stuks in handig draagbakje van 6.95 voor Maximaal 10 bakjes per klant. Fuchsia (bellenplant) Bloeit de hele zomer in diverse kleuren. Staat graag windvrij en zonnig in tuin, op terras o balkon. Pot 0 10,5 cm Kies uit struik- er hangfuchsia Per stul

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20