Gasequip Leiderdorp op rand van afgrond 'Verloren is de strijd zeker niet' Leiden Regio ^ieter van Vollenhoven mag niet nat worden Bij restauratie Oude Raadhuis kwam veel moois tevoorschijn Al sinds 1822 beleggen wakkere Nederlanders hun geld discreet bij de grootste Belgische bank. wi pONDERDAG 28 APRIL 1994 Voorschotense op televisie doorschoten De Voorschotense Els Verhage is vanavond op televisie bij RTL4. Verhage was een van de vijf winnaars van een jrijsvraag over de populaire soapserie 'The bold and the beauti ful'. Als beloning mocht zij een kijkje nemen op de set van de se rie in Los Angeles. Van die reis maakte RTL4 een verslag dat van avond tussen 21.20 en 22.20 uur is te zien. Bommelding bij 3M Zoeterwoude 'oeterwoude3M in Zoeterwoude is gisterochtend opgeschrikt joor een bommelding. Tegen acht uur meldde een onbekende nan via het antwoordapparaat dat om twaalf uur een bom zou afgaan. Hoewel geen explosieven werden gevonden in de ge- louwen aan de Industrieweg werd besloten het bedrijf toch te jntruimen en samen met de bedrijfsbrandweer een tweede on derzoek in te stellen. Dit om er tevens een alarmoefening van te naken. Tegen half twaalf stonden de ruim tweehonderd perso- leelsleden op straat. Opnieuw werd geen bom gevonden in het jedrijf. Ruim een uur na de ontruiming kon het personeel weer jan het werk. Ook vorig jaar was het bedrijf het slachtoffer van jen valse bommelding. ïkibcid Wassenaar schrapt openingsstunt 'assenaar brenda filippo 3 5fjee. voor het luttele bedrag van j.OOuizend gulden wilde mr. Pieter i Vollenhoven gisteren geen at pak riskeren. Tijdens de lening van het vernieuwde ikibad in het Wassenaarse etpark Duinrelf ging hij niet i op het aanbod van een van e vele fotografen. Eigenlijk zou i ojan Vollenhoven in duikerspak het zwembad plonzen. Op löBt laatste moment schrapte i uinrell de stunt echter. Nu be- l irenkelde Van Vollenhoven de j jeciaal gekweekte 'Tikibad-tul- met champagne. Om o.olrganisatorische redenen' zag uinrell van de zwempartij af. 1 Dat gebeurde in overleg met adviseur van de koningin de Rijksvoorlichtingsdienst", J'gt woordvoerder .P. Wijnen. o:( let omkleden en zwemmen i minstens een half uur kos- Dat leverde problemen op, o ndat we al zo'n vol program - i hadden. Bovendien kun je j erhonderd gasten niet zo lang Warmonds monument vandaag weer in gebruik genomen De gevangenis met de bijna ver gane houten britsen onder het Oude Raadhuis in Warmond is buiten de opknapbeurt geble ven. Ook is aan de witte uitge slagen plekken op de vloer nog duidelijk zichtbaar dat ambte naren er vroeger de wintervoor raad aardappelen in opsloegen. ,,Er was geen geld meer be schikbaar om ook die ruimte onder het gebouw op te knap pen", zegt voorzitter Nelleke van Mameren van de Vereni ging Het Oude Raadhuis. ,,Maar eigenlijk is het ook wel leuk om het te laten zitten. Het heeft wel iets." Het uit 1867 stammende pand aan de Dorpsstraat heeft een ingrijpende restauratie on dergaan. Het diende vroeger als gemeentehuis, sinds 12,5 jaar biedt het markante pand onder dak aan de vereniging Het Oude Raadhuis. Het is bestemd als vergader- en expositieruimte van de vereniging. Vanaf begin mei kan er voor een half jaar, wanneer het huidige gemeente huis wordt opgeknapt, ook wor den getrouwd in de oude kamer van burgemeester en wethou ders. ,,De vereniging heeft zich steeds ingezet om het in onze ogen zo belangrijke gebouw op te laten knappen. Gelukkig bleek ook de politiek die me ning te hebben. Uiteindelijk heeft de gemeente de restaura tie van het gebouw betaald en de vereniging de kosten van de inrichting", legt de voorzitter uit. In totaal is zo'n 250.000 gul den uitgegeven. Bestuurslid en restauratie-ar chitect Flip Robers begeleidde het opknappen van het oude raadhuis. September vorig jaar is met de opknapbeurt begon nen. ,,In die maanden is er veel gebeurd. Dat is niet alleen bui ten merkbaar, maar vooral bin nen. Het oude monumentale interieur was bijvoorbeeld ge- architect Flip Robers in de fraai opgeknapte burgemeesterskamer. Vanaf begin r het huidige gemeentehuis wordt opgeknapt - ook worden getrouwd in deze oude kamer. heel weggewerkt achter een ver laagd plafond. Dat is allemaal weer te voorschijn gebracht en in oude luister gerestaureerd. De schouw in de vergaderruim te was weggesloopt. Die is door vakmensen gereconstrueerd", zegt Robers. Opmerkelijk is het verschil in stijl en sfeer in de twee kamers in het neo-classisistische ge bouw. De expositieruimte is strak en eenvoudig, terwijl de kamer waarin wordt vergaderd een gehele andere sfeer uit ademt. Zelfs de moderne kroon luchters zijn aan die sfeer aan gepast. ,,Met de gordijnen en verdere aankleding hebben we daarbij ook rekening gehou den", aldus Nelle van Mame- De zolder wordt gebruikt als opslag- en archiefruimte van de vereniging en het historisch ge nootschap Warmelda. In de kel derruimte van het gebouw is een eenvoudige keuken ge maakt. ,,In de zomer komt er op het pleintje voor het gebouw een terrasje. Mensen die wat willen gebruiken worden vanuit de keuken door onze vrijwilli gers Van een natje of droogje voorzien. Bezoekers kunnen de wisselende exposities bezoeken of een kijkje nemen in het voor malige gevang. Wat dat betreft heeft Warmond er een attractie bijgekregen." Het Oude Raadhuis wordt vandaag door Warmonds bur gemeester G.W. van der Wei- Markerink weer heropend. Ter gelegenheid van de opening wordt tot 5 mei de tentoonstel ling Zo vierde Warmond feest gehouden. Een expositie met oude programma's en foto's van koninginnedag in het dorp. „We hopen dat veel Warmon- foto hielco kuipers ders een kijkje komen nemen en kunnen zien hoe het pand is opgeknapt. En wellicht zien we ze straks ook weer terug bij ex posities of muziekuitvoerin gen", zegt voorzitter Van Ma- Het is niet de enige expositie in de Dorpsstraat. Ook de nabij gelegen galerie De Pomp van Clara Sikking opent na een ver bouwing weer de deuren. In het pand is een tentoonstelling van oud en antiek speelgoed te zien. Gehandicapten profiteren niet van renovatie frank buurman Het verbouwde Oude Raad huis in Warmond is, vanwe ge de aanwezigheid van een trap. ontoegankelijk voor ge handicapten in rolstoelen. Reden voor de gehandicapte Didi van de Rest (41) uit Warmond om vanavond bij de heropening een korte ac tie te voeren. Zij zal haar elektrische rolstoel demon stratief bij de trap parkeren. „Het is heel leuk dat het Ou de Raadhuis gerenoveerd is, maar wij zijn er als gehandi capten niets mee opgescho ten. We kunnen er niet in om de opening bij te wonen, en we kunnen straks de activi teiten en de exposities niet bezoeken." Omdat de reno vatie zo goedkoop mogelijk moest worden uitgevoerd zijn voorzieningen voor ge handicapten komen te ver vallen. „Er is ooit nog sprake geweest van een liftje. maar dat kon er door geldgebrek uiteindelijk niet af. Het is toch vreemd, dat een open bare voorziening niét beter toegankelijk wordt gemaakt, vindt Didi van de Rest. Zij heeft burgemeester G. van der Wel er al eens op aange sproken. „Maar die wist niet wat ze er op moest zeggen. Ze stond eigenlijk voor het eerst met haar mond vol tan den." Via het Platform Ge handicapten Warmond zal de zaak nog een aanhangig worden gemaakt bij de ge meente, opdat er wellicht alsnog een voorziening kan worden getroffen. Tegenstanders HSL geven de moed niet op Ontslag dreigt voor alle 26 werknemers LPG-installatiebedrijf n Vollenhoven (links) krijgt instructies van Duinrell-baas H. van uylen van Nijevelt over de openingshandeling, foto loekzuyderduin laten wachten." Volgens Wijnen is het 'abso luut niet waar' dat Van Vollen hoven door de RVD is terugge floten. Van Vollenhoven grapte gisteren dat hij andere bezoe kers geen 'minderwaardigheids complexen' wilde bezorgen. Als eerste bezoeker had Van Vollen - hoven namelijk door Duinrells nieuwste aanwinst 'Fly Over' moeten glijden. De 'Fly Over' is speciaal voor Duinrell ontwikkeld door het Eindhovense bedrijf Lotec. Een zwemmer wordt in een met wa ter gevulde buis opgezogen om na zo'n elf seconden in een an der bad te belanden. De buis is doorzichtig zodat andere be zoekers de verrichtingen kun- leiden. paulv Binnen acht maanden heeft het Tikibad een complete fa celift gekregen. Het overdekte waterpark is zo'n 800 vierkante meter vergroot en heeft er tien attracties bij gekregen. De uit breiding kost ongeveer tien mil- joen gulden. Teleurgesteld, maar niet ont moedigd. Zo reageren tegen standers van de hoge-snelheids lijn (HSL) op het nieuws dat Ge deputeerde Staten van Zuid Holland niet langer meestrijden voor een flitstrein (TGV) over bestaand spoor. De tegenstan ders blijven 'gewoon' doorvech ten en hopen onverminderd dat hün onderzoek dat gevecht kan gaan ondersteunen. De fractie voorzitters van de grote politie ke partijen in Zuid-Holland wei geren het standpunt van GS zo maar te onderschrijven. „Je maakt meer kans met de provincie aan je kant, maar het is de Tweede Kamer die uitein delijk beslist", zegt I. Hiel van het overkoepelende Platform Hogesnelheidstrein Nederland. „We geven de moed niet op", meldt burgemeester Meerburg van Alkemade, gelegen op het favoriete TGV-tracé van het ka binet. „Natuurlijk, het is een he- Is altijd leuk, zo'n trip naar de zuiderburen, in sinds koning Willem I er in 1822 de Generale oi Maatschappij oprichtte - waaruit de Generale oi 3ank is gegroeid - loont het ook financieel de ite. U maakt er kennis met de professionele discrete aanpak van de marktleider (gecon- SÜ noeiti solideerd balanstotaal: 200 miljard gulden). U kiest uit een waaier van interessante beleggings mogelijkheden, ook voor kleinere bedragen. De grens hoeft geen drempel te zijn. Contacteer het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap voor advies of een vrijblijvende afspraak. iënerale Bank Schilde lurnhoutsebaan 111 ?970 Schilde el. 09/32/3/383.22.91 Generale Bank De Klinge Klinge Dorp 50 9170 De Klinge Tel. 09/32/3/770.61.38 Generale Bank Meir Meir 48 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/204.62.11 ienerale Bank Brasschaat Bredabaan 252 ?930 Brasschaat fel. 0^/32/3/651.78.24 Generale Bank Sint-Niklaas Centrum Generale Bank Frankrijklei Goudbriel 7 Frankrijklei 47 9100 Sint-Niklaas 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/780.04.11 Tel. 09/32/3/232.81.36 Generale Bank De grootste Belgische bank le grote tegenvaller. Een morele steun in de rug valt weg. Maar verloren is de strijd zeker niet. Ik merk dat menig kamerlid twijfelt. Morgen laat ik nog een kamerlid de lasten van de lijn zien, hier in Rijp wetering." Het TNO-onderzoek dat de provincie van gedachten deed veranderen, noemen tegenstan ders als Den Haag en Alkemade en het Platform Hogesnelheids Trein Nederland 'onvoldoende' De tegenstanders verwachten meer van de Technische Uni versiteit. In opdracht van de Haagse regio en enkele Groene Hartgemeenten, onderzoekt de TU eerst aan welke (flits)treinen Nederland behoefte heeft. En vervolgens welke halteplaatsen daarbij horen, welk traject het beste is en welke dienstregelin gen daarbij passen. Volgens gedeputeerde Th.F.J. Jansen (verkeer) heeft het 'gere nommeerde' TNO in korte tijd uitstekend werk geleverd. Het rapport maakt volgens hem heel duidelijk dat een TGV er niet bij kan op bestaand spoor: „Of je krijgt een heel matige TGV of de andere treinverbin dingen worden heel matig. Het een gaat heel duidelijk ten koste van het ander." Nu GS de conclusies hebben overgenomen, wil hij 'open ge sprekken' met enkele betrokken gemeenten over de vraag: ,Hoe gaan we onze probleem samen oplossen?': „Niet direct over het tracé praten, maar gewoon eens zien hoe de gemeenten tegen de situatie aankijken. Met de benen op tafel." Of men het eens zal worden, durft hij niet te voorspellen: „Goed overleg staat voorop." F ractievoorzitters 'Eerst zien dan geloven'. De fractievoorzitters van de grote politieke partijen in Zuid-Hol land weigeren de conclusie van Gedeputeerde Staten zo maar over te nemen. In het college programma staat dat de snelle trein over bestaand spoor moet rijden, en daar houden de poli tici aan vast. „Ik ben niet zo maar te overtuigen. Eerst wil ik zelf het rapport zien. Het is so wieso nogal vreemd dat TNO maar>zo weinig tijd nodig heeft gehad voor zo'n ingewikkeld rapport. Dan vraag je je af of het wel deugdelijk genoeg is", ver woordt J. Wolf (PvdA) de me ning van de fractievoorzitters. Alleen Groen Links weigert pertinent over een nieuwe lijn na te denken. C. van Laar van GroenLinks: „We houden on verkort vast aan gebruik van be staand spoor." Het Leiderdorpse bedrijf Gasequip BV. staat op de rand van de afgrond. De firma, die is gevestigd aan de Touw- baan, krijgt al maandenlang geen nieuwe opdrachten meer. De kans is groot dat de 26 werknemers binnenkort op straat komen te staan. Inmiddels heeft Gasequip voorlopig uitstel van betaling gekregen. Advocaat J. Lan- gelaar, die aangesteld is als bewindvoerder, probeert met alle macht om 'de tent te redden'. komst. „Maar ik ben een opti mistisch mens, en ik weet niet of mijn optimisme gerechtvaar digd is. Kijk, ik probeer alles om het bedrijf te redden. Maar of dat lukt, daar kan ik nu nog niet zoveel over zeggen. Het zou ook kunnen dat binnen twee dagen het einde in zicht is." Gasequip houdt zich al onge veer twintig jaar onder meer be zig met het maken en het on- Het zijn spannende dagen voor de 26 werknemers van Gase quip. Bewindvoerder Langelaar hoopt volgende week zijn on derzoek naar de overlevings kansen van het bedrijf rond te hebben. „Want ik vind dat je de werknemers niet te lang in on zekerheid kan laten." Hij is 'niet zo pessimistisch' over de toe- Wellicht rotonde op T-splitsing Oegstgeesterweg De drukke T-splitsing van de Leidse Oegstgeesterweg en de Oegstgeestse Laan van Oud Poelgeest moet een rotonde worden. Dat bepleitte het raadslid M. Noort van Progres sief Oegstgeest (PRO) gister avond tijdens een commissie vergadering. Noort is geschrokken van het bedrag van 185.000 gulden dat de gemeente moet betalen om de verkeerslichten op die krui sing te vervangen. De lichten zijn 23 jaar oud, volledig afge schreven en bij storingen is de benodigde elektronica niet meer voorradig. Hij vindt dat als er toch zo'n bedrag wordt uitge trokken er ook bekeken kan worden of er niet liever een rotonde kan komen, wat beter is voor de verkeersveiligheid. Verkeersdeskundige J. Her mes voorspelde Noort dat de ruimte op het kruispunt niet groot genoeg is en dat het be nodigde bedrag voor dé aanleg, als het al mogelijk zou zijn, vele malen groter is dan 185.000 gul den. Toch zegde wethouder F. Lisman van Leefbaar Oegstgeest toe dat hij de mogelijkheid zal laten onderzoeken. derhoud van LPG-installaties. De belangrijkste klanten van Gasequip zijn de grote aardolie producenten, waaronder de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM). Begin dit jaar werd duidelijk dat de opdrachten uit bleven. „Er waren wel steeds vervolgopdrachten beloofd, maar niet in juridische zin, dus niet zwart-op-wit." Of het bedrijf verder kan, hangt af van de bank en de toe leveranciers met wie Langelaar momenteel overleg voert. Het is belangrijk dat de leveranciers aan Gasequip onderdelen wil len blijven verstrekken, zodat de firma in elk geval de lopende opdrachten kan afhandelen. „Maar als de leverancier zegt: dat wordt wel handje-contantje betalen, dan is het afgelopen, want dat kan Gasequip niet." Lukt het wel met de bank en de toeleveranciers, dan ziet het er redelijk gunstig uit. „Dan kan ik op zoek gaan naar een gegadig de die het bedrijf over wil ne men, al dan niet in afgeslankte Het personeel van Gasequip is afgelopen maandag door Langelaar op de hoogte gesteld van de stand van zaken. Een werkneemster wil weinig kwijt over de malaise bij het bedrijf en de sfeer onder het personeel „Ik heb er altijd met veel plezier gewerkt, en ik heb instructies gekregen om er zo weinig mo gelijk over te zeggen." Volgens haar valt het met de onrust wel mee. „Er is nog helemaal geen sprake van ontslagen. We moe ten gewoon afwachten." De leden van de Leiderdorpse Reddingsbrigade maakten gisteravond een aantal instellingen blij met een extraatje. Amnesty, Artsen zonder Grenzen en Radio Leiderdorp kregen elk een deel van de opbrengst van de activiteiten in de onlangs gehouden 'Nacht van Leiderdorp', die was georganiseerd door de reddende zwemmers. Het was een nacht vol marathons. Maar liefst twaalf uur achter elkaar voetbalden inwoners an Leiderdorp, zwommen ze, maakten ze muziek of waren ze op een andere manier actief. De Reddingsbrigade vergat gisteravond ook Foster Parents Plan niet. Met een deel van het geld 'adop teerden' de zwemmers een kindje uit de Dominicaanse Republiek. Radio Leiderdorp ontving 500 gulden een kabel te leggen van de nieuwe studio naar de sporthal om het verslaan van wedstrijden een stuk eenvoudiger te maken. Volgende maand begint de Reddingsbrigade alweer met de voorbereidingen voor weer een 'Nacht van Leiderdorp'. „Het moet echt een begrip worden in het dorp", aldus voorzitter Ria Roest. foto hol vast/mark lamirs

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19