Bisschop beraadt zich op leiding dekenaat Leiden Kerk Samenleving Bisschoppen: uitnodiging Acht Mei komt te vroeg Overeenstemming over bekostiging hervormde predikantsopleidingen DONDERDAG 28 APRIL 1994 HET WEER HANS VAN ESk Mild aprilweer voorbij April doet er op de valreep nog van aan zijn koele en natte repu tatie van de eerste drie weken om te buigen. Vandaag en morgen wordt de subtropische lucht, die al iige tijd boven Néderland aanwe zig is, gunstig beinvloed door een sterke uitloper van het Azorenhoog r West-en Midden-Europa. Maar hoge druk alleen is nog geen garantie voor stralend voorjaars- Dat bleek gisteren wel; on danks de barometerstand van 1025 millibar bleef het een groot van de dag grauw en grijs. Boosdoener was een zeer vochtige luchtmassa, afkomstig van subtro pische oceaangebieden. Na een tocht van enkele duizenden kilo meters over koeler zeewater, had deze lucht veel vocht opgenomen 'as daarbij verzadigd geraakt. Uitgestrekte velden lage stratusbe- wolking werden gevormd en daar had de zon het moeilijk mee, vooral n de kustgebieden. De wolkendeken zorgde de afgelo pen twee nachten wel voor een op- ■allend hoge temperatuur. Op di- ■erse plaatsen in onze regio daalde het kwik niet onder 11 of 12 gra den. Woensdag overdag kroop het kwik maar moeizaam omhoog. De subtropische kwaliteiten van deze luchtsoort werden pas ver landin waarts op het continent waar g maakt. Waar de zon het won Vc wolkenvelden stootte het kwik eens door tot 20 graden en hoj zeker morgen maakt de zon ook in de kuststreken meer. kans. Het kwik blijft nog Wel iets achter bij dat van het binnenland, maar komt ook hier nog ruim b.oven 15 graden uit. In de zuidoosthoek van het land kan 23 graden worden gehaald. Tijdens het weekeinde stijgt de druk boven de oceaan, waardoor de zuidwestelijke stro ming wordt gestopt. Al in de nacht van vrijdag op zaterdag stroomt een stuk frissere lucht uit de omge-'f ving van Schotland over onze c geving. Er is kans op een bui, r in de drogere, polaire lucht komen toch ook flinke opklaringen voor. Vooral de nachten worden aanzier lijk frisser. In de middag mag op vrij normale temperaturen van 13 tot 15 graden worden gerekend. Het milde aprilweer houdt dus ooi nu niet lang stand, maar echt slecht wordt het niet; serieuze de pressies bl ijven voorlopig op af stand. HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Dalai Lama De Dalai Lama, geestelijk lei der van de Tibetanen, heeft een eredoctoraat gekregen aan de Columbia-universiteit in New York. Bij die gelegen heid noemde de rector- magnificus van de universi teit, George Rupp, hem 'kampioen van de geweld loosheid en de rechten van de mens'. Op zijn beurt be dankte de Dalai Lama de universiteit voor deze eer die via hem zijn volk raakt. Hij benadrukte dat het de plicht van de docenten is niet al leen intellectuele kennis over te dragen, maar ook ethische waarden. ,,Men besteedt niet voldoende aandacht aan de menselijke aspecten vergele ken met intellectuele ken nis", aldus de Nobelprijswin naar. Dat is volgens hem noodzakelijk in een tijdperk waarin de aandacht is voor ethische waarden daalt. De Dalai Lama verbleef twee weken in de Verenigde Sta ten. Rwanda Paus Johannes Paulus II heeft aangedrongen op een internationale topconferen tie over de crisis in het Afri kaanse Rwanda. De leiders van de rivaliserende partijen zouden hieraan deel moeten nemen, evenals de presiden ten van de buurlanden en westerse landen met belan gen in het crisisgebied, aldus een verklaring van het Vati- caan. De paus roept de inter nationale gemeenschap op haar bemiddelingspogingen op te voeren. Verder zei de kerkvorst te hopen dat er door de eerste non-raciale verkiezingen in Zuid-Afrika een einde komt aan de ge- weldspiraal in dat land. De paus, die altijd een fel tegen stander is geweest van apart heid, nam vorig jaar een uit nodiging aan van president De Klerk om Zuid-Afrika te bezoeken. Het bezoek zal waarschijnlijk eind dit jaar of aan begin 1995 plaatsheb ben. Macedonië Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) wil dat de Europe se Unie hulp verleent aan Macedonië. Door de econo mische boycot van Grieken land is het land volledig aan de grond geraakt, aldus IKV- secretaris Mient Jan Faber bij zijn terugkeer van een be zoek aan Macedonië. De Eu ropese Unie bewijst volgens Faber 'lippendienst' aan Ma cedonië door wel te proteste ren tegen de Griekse boycot, maar de Grieken tegelijker tijd niets in de weg te leggen de boycot uit te voeren. Hij sprak onder anderen met vice-president Popovski en staatssecretaris van buiten landse zaken Belciev. Stemadvies De Braziliaanse Bisschop penconferentie heeft beslo ten een tijdens haar vergade ring voorbereid document, dat een stemadvies aan rooms-katholieke Brazilia nen bevat, niet te publiceren. De bisschoppen konden het niet eens worden over de tekst, die was geschreven door twintig leken onder lei ding van twee bisschoppen. Het document, getiteld 'Ver kiezingen 1994: een verant woordelijke stem', riep alle rooms-katholieken op bij de presidentsverkiezingen in oktober partijen en kandida ten te steunen die mensen in staat stellen een vooraan staande rol te spelen in ver anderingen in de maat schappij. De ideale kandi daat zou volgens het docu ment iemand zijn die de mens centraal stelt in de maatschappij en die kiest voorde armen. De Nederlandse Bisschoppenconferentie vaardigt dit jaar, net als in voorgaande jaren, geen bisschoppen af naar de manifestatie van de Acht Mei Beweging. De bisschoppen vinden het 'nog te vroeg' om op de uitno diging van de progressieve katholieken in te gaan, on danks het feit dat de Commissie Dialoog hen in een tussentijds advies 'in overweging heeft gegeven om in beginsel en onder nadere voorwaarden' op de uitnodi ging in te gaan. Dat schrijft de voorzitter van de Bis schoppenconferentie, kardinaal Simonis, in een brief aan het bestuur van de AMB. Hij wijst erop dat in de aprilvergadering van de Bisschoppenconferentie 'in dringend' over de uitnodiging is gesproken. Reden daarvoor was volgens Simonis niet alleen het tussen tijds advies van de commissie, maar ook het besef 'dat een groot deel van de bezoekers van de manifestatie behoort tot de trouwe en actieve kern van gelovigen die in hun plaatselijke geloofsgemeenschappen helpen het Evangelie handen en voeten te geven'. Het 'vervult' het bestuur van de Acht Mei Beweging met zorg dat de bis schoppen een advies van hun eigen commissie naast zich neerleggen. Tegelijkertijd spreekt de beweging in reactie op de brief van Simonis de hoop uit, dat zowel de Commissie Dialoog als de bisschoppenconferentie 'mede gestalte zullen geven aan de dialoog waartoe de Acht Mei Beweging al geruime tijd oproept'. De afwijzing van de uitnodiging door de bisschoppen noemt het Acht-Meibestuur een gemiste kans. DE RECHTER HEINZ Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, C P. Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN; R.D. Paauw, tel dag. 9.30- 11 30 üur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR; REGIOKANTOOR. Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax02521-19610 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom.bet. per maand 29,30 per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING Gereformeerde synode voelt niets voor alternatief voor doopleden Staatssecretaris Cohen van on derwijs en wetenschappen en de Nederlandse Hervormde Kerk hebben een convenant ge tekend over de bekostiging van de tweejaarlijkse opleiding van hervormde predikanten. De overheid zal de NHK, per stu dent jaarlijks een bedrag van 20.000 gulden vergoeden. Per behaald kerkelijk diploma ont vangt de kerk nog eens 20.000 gulden. De Financiering door de over heid van de opleidingen van de Rooms-Kathoiieke Kerk, de ge reformeerde Theologische Uni versiteit in Kampen en de Hu manistische Universiteit in Utrecht was al eerder geregeld. Een regeling met de hervorm den was gecompliceerder, om dat hun tweejarige predikants opleiding is gekoppeld aan de theologiestudies aan de algeme ne rijksuniversiteiten van Lei den, Groningen, Utrecht en Amsterdam. De Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) zullen geen apart lidmaatschap instellen voor kinderen van gemeentele den die om principiële redenen de kinderdoop afwijzen. Wel is het van belang dat ongedoopte kinderen van de gemeente in een register worden opgeno- Dat heeft de gereformeerde synode in Lunteren bepaald. Aanleiding was het verzoek van de kerk in Nieuwerkerk aan de IJssel om zulke kinderen toch als leden te kunnen inschrij ven. De afwijzing van de kin derdoop is binnen de GKN im mers een van oudsher getole reerd standpunt. i Luyn (tweede van rechts) op de pastoresvergadei Pastoresvergadering geeft voorkeur aan huidige coördinator boven gewijd priester De pastores van Leiden en de randgemeenten hebben geen behoefte aan een gewijd priester om leiding te ge ven aan het dekenaat. Ze geven de voorkeur aan de hui dige situatie waarin A.M.A.A. Schugard-van den Enden optreedt als coördinator. Dat heeft de pastoresvergade ring gisteren laten weten aan bisschop A.H. van Luyn, die in Leiden op kennismakingsbezoek was. Het dekenaat gaat met het bisdom in gesprek over deze situatie en hoopt op een 'creatief omgaan met de regels'. leiden dick van der pusschertsend 'mevrouw de de ken', maar zelf prefereert ze de aanduiding 'coördinator'. ,,Dat zegt precies wat het werk in houdt", meent Schugard. De pastores van het dekenaat Leiden zijn van mening dat de huidige constructie, die door bisschop Bar werd gedoogd, prima werkt. Van de nieuwe bisschop Van Luyn wordt dan ook gevraagd wegen te vinden om de getroffen regeling te for maliseren. Bij zijn ontvangst in de pastoresvergadering kwam de kwestie gisteren al even ter sprake. Daarbij heeft Van Luyn Schugard werd in 1992 - als leek - samen met pater P.Th.A. van 't Walderveen door bisschop R.Ph. Bar benoemd, om de functie van deken in gezamen lijke verantwoordelijkheid in te vullen. Toen Van 't Walderveen kort daarop overleed, gingen al le taken over naar Schugard. Behalve dat ze de dagelijkse lei ding van het dekenaat heeft, be tekent dat onder meer ook dat ze deel uitmaakt van de dekens vergadering van het bisdom. Een enkeling noemt haar in elk geval niet direct formalis tisch vastgesteld 'dat dit abso luut niet kan'. Coördinator Schugard: ,,We gaan met het bisdom in gesprek om te bekij ken welke mogelijkheden er zijn. We hopen de bisschop er in elk geval van te hebben over tuigd dat de door ons gevonden oplossing goed werkt. Een bijkomend argument noemt Schugard dat het aantal gewijde priesters steeds verder afneemt. ,,De overblijvende priesters krijgen daardoor steeds meer taken te vervullen", zegt zij. ,,Dan zou het toch jam mer zijn om één van hen te be lasten met deken-taken waar voor geen wijding nodig is." Probleem Het dekenaat Leiden is één van de veertien dekenaten van het bisdom Rotterdam en wordt ge vormd door zestien parochies (in Leiden, maar ook in Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude- Rijndijk) en één vicariaat. De belangrijkste taken van het de kenaal bureau, gevestigd in de pastorie van de Antonius-paro- chie, bestaan uit de uitvoering van coördinerende en overkoe pelende taken, bijvoorbeeld op het gebied van de catechese en het jongerenpastoraat. Momen teel werken er zes (part-time) krachten, maar dat worden er waarschijnlijk op korte termijn acht. Zeker nu het aantal pastores zo sterk is afgenomen, worden de activiteiten van de dekenale werkers belangrijker. Zij bege leiden en ondersteunen de vele vrijwilligers die taken in de pa rochies hebben overgenomen. ,,En die rol van de vrijwilliger is onmisbaar", benadrukt Schugard. „In die zin vind ik het altijd gevaarlijk om de terug loop van het aantal priesters aan te duiden als een perso neelsprobleem. We zijn tenslot te iïiet alleen een kerk van priesters." Vicaris-generaal Rotterdam hekelt Milieudefensie Vicaris-generaal dr. W. van Paassen van Rotterdam heeft moeite met een actie van de Vereniging Milieudefensie. De oproep aan pastores om rond moederdag (8 mei) alleen 'milieu-bloemen' op het altaar te zetten, wordt volgens hem door tuinders ervaren als een 'dolkstoot in de rug'. Dat schrijft hij in een memo aan de dekens van het bisdom Rotterdam. „Bij alle noodzakelijke zorg en inzet voor een schoon milieu past het kerken en pastores om bij te dragen tot een evenwich tige oordeelsvorming, door zich onder meer bij bepaalde acties vollediger te laten informeren door betrokken agrarische orga nisaties", aldus de uit het West- land afkomstige Van Paassen. Dankzij grote investeringen voldoet de tuinbouw volgens de vicaris-generaal aan de eisen die door de Nederlandse over heid tot het jaar 2000 zijn ge steld. Die eisen zijn volgens hem de hoogste van Europa. De acties van Milieudefensie noemt hij dan ook een 'agressieve verabsolutering van een deelbelang'. Milieudefensie heeft de pas tores gevraagd om in verkondi ging en voorbede aandacht te besteden aan acties die de sec tor snijbloemen- en bloembol lenteelt ertoe moeten bewegen in hoog tempo over te schake len op het kweken van zoge noemde eco-bloemen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zevenhuizen (ZH): A. Lagendijk te Zevenhuizen (Gr.); te 01- debroek: J. van Daalen te Ede. Aangenomen: naar Harderwijk (toez.I. Hoornaar te Giessen-Nieuw- Bedankt: voor Nieuwerkerk aan den IJssel: M.A. van den BergteGroot- Ammers; voor Bennekom: G.A. van de Weerd te Maasland; voor Lichten voorde: G.J.V. Solingerte Voorst; voor Giessendam-Neder-Hardinxveld: H. van Ginkel te Tiendeveen-Nieuw GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Augustinusga-Surhui- Aangenomen: naar Hoevelaken' (SoW): mevr. E. Boot, kandidaat te Amsterdam; naar Maarm drs. E. Bal jet te Beverwijk. Bedankt: voor Doesburg (SoW) (part time): drs. E.V.E. Wijnandste Koude- kerke (nadere beslissing). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Driebergen-Rij- senburg: Ph. Troost, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Anna Paulowna en voor Maassluis i.c.m. De Lier; naar Langerak: E.C. Ouwejan, kandidaat te Hoogeveen, die bedank te voor Gees, voor Kantens en voor Bedankt: voor Capelle aan den IJssel: P.H.R. van Houwelingente Ensche- de-Oost. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland- enige tijd regen. Elders overwegend droog en voor al morgen af en toe zon. Middagtemperatuur rond 14 graden in regengebie- den, elders ongeveer 19 België en Luxemburg: Perioden met zon, maar Middagtemperatuur van 18 graden langs de Noord zee tot 25 graden in de Ar dennen. Noord- en Midden-Frank rijk: Perioden met zon en droog. Maxima van 18 gra den langs de westkust tot 25 graden in het binnen- Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur aan zee meest tussen 25 en 29 graden, bij wind van zee koeler; in het binnenland wordt het ongeveer 30 Zowel wolkenvelden als zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 23 graden. Spanje: Droog en vrij zonnig. Landinwaarts zeer warm met maxima tussen 30 en 35 gra den. Maximumtemperatuur aan de Cos ta's door zeewind in het oosten rond 23, in het zuiden ongeveer 26 graden; langs de Golf van Biskaje schommelt het kwik vooral morgen rond de 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden en slechts een kleine kans op een lokale bui. Maxima tussen 25 en 30 Marokko: Westkust: Vrij zonnig maar vandaag nog enkele wolkenvelden. Maximumtempe ratuur aan het strand rond 25 graden, 's middags bij wind van zee afkoeling. Tunesië: Perioden met zon, in de middag en avond een kleine kans op een onweers bui. Middagtemperatuur aan zee onge veer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur rond 27 graden, in Les Landes en kele graden lager; morgen kan het in de Languedoc lokaal 30 graden worden. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond 25 graden. Italië: Vrij zonnig en droog. In Noord-ltalië een bui. Middagtemperatuur rond 22 gra den, in de Po-vlakte ongeveer 25 gra- Corsióa en Sardinië* Droog en zonnig. Maximumtemperatuur circa 24 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, afgewisseld door wol kenvelden. Vooral in het noorden van Griekenland een enkele regen- of on weersbui. Morgen op de Egeïsche Zee en op Kreta mogelijk een stevige noor denwind. Maxima van 21 graden langs de Egei'sche Zee en op Kreta tot 24 el ders in Griekenland. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar ook wolkenvel den. Vooral aan de Turkse zuidkust en op Cyprus enkele regen- of onweersbui en. Morgen waait langs de Turkse west kust de Meltemi. Middagtemperatuur van 17 graden op de Dardanellen tot 22 graden op Cyprus. Duitsland: den ook wolkenvelden. Droog. Maxima van 20 graden in Sleeswijk-Hols'tein tot 28 plaatselijk in het binnenland. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Tempera tuur oplopend tot 27 graden op morgen. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxi- marond 25 graden. Polen: In het noorden wolkenvelden en kans op wat lichte regen. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Middagtemperatuur van 18 graden langs de Oostzee tot 26 in het binnenland. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, afgewisseld door perio den met zon. Droog. Maxima verder op lopend tot 26 graden op morgen. Hongarije-. Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Morgen een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur omstreeks 25 graden. WEERRAPPORTEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18