Leiden Holtlant wil MEAB overnemen Leiden gaat knipperende verkeerslichten aanpakken De Kooi: geen recreatiebad Rebel voert actie tegen verpakkingen Scholieren scheppen orde uit chaos Vrijgezel op kameel 1( «pONDERDAG 28 APRIL 1994 971 17 •iden erna straatsma et Holtlant College wil Roest 3 snel mogelijk een plan voor- iggen om de onderwijsactivi- liten van het MEAB over te ne- ïen. „Primair is het onze be- oeling om leerlingen en do- enten te helpen", zegt Tj. van lorden, lid van de centrale di- 1 deectie van Holtlant. de school werweegt voorts om de naam het MEAB uit het faillisse- lent op te kopen en onder de laraplu van het Holtlant te irengen. Dat oprichter van het MEAB, L van der Horst, met docenten 1 overeen is gekomen om les- en voorlopig 'om niet' voort te etten, vindt Van Norden onbe- mgrïjk. „Wij beschouwen Van Ier Horst alleen als een van de editeuren van het MEAB. Het plan i >ND Leidse stichting zamelt ton in leiden De Stichting People's Trust heeft 108.000 gulden opge haald met een inzamelingsactie voor de bouw van twaalf klaslo kalen in het Zuidindiase Sriramanahalli. Leidenaar Dirk van de Wijngaard is de drijvende kracht achter deze stichting, die spe- ciaal voor deze scholenactie werd gesteund door de Wilde Gan- Httzen. In het arme deel van India zijn nog 24 lokalen nodig voor ■|800 kinderen. i da ien ^Treinverbinding Amsterdam gewijzigd De treinverbinding tussen Leiden en Schiphol/Amster dam CS is vanavond en vannacht gewijzigd in verband met werkzaamheden aan de spoorbaan. Intercity-treinen rijden tus- 22.00 uur en 01.30 uur niet op dit traject. De overige treinen r Schiphol vertrekken wel volgens schema vanuit Leiden. Reizigers vanuit Rotterdam en Den Haag moeten in Leiden overstappen om Schiphol/Amsterdam CS te bereiken. Winkeldief aangehouden Een Hagenaar is gistermiddag op de Haarlemmerstraat aangehouden nadat hij in diverse winkels voor ongeveer dui zend gulden aan kleding had gestolen. Een personeelslid van een modezaak betrapte de man rond het middaguur en schakel de de veiligheidsdienst in. Deze vatte de man in zijn kraag en droeg hem over aan de politie. Cd's en fototoestel weggehaald leiden In een woning aan de Eikenrode is vanmorgen ingebro ken. De dader kwam tusen middernacht en half drie de woning binnen door een keukenraam te forceren en het onderraam ver- 'olgens open te hengelen. Uit een kast werden een partij cd's veggehaald en een fototoestel. De bewoners lagen op de eerste 'erdieping te slapen en hebben niets gemerkt. Ruit fietsenmaker ingegooid De winkelruit van en (brom)fietsenmaker aan de Heren straat is vanmorgen omstreeks half vijf door onbekenden inge gooid. Vervolgens zijn uit de zaak diverse sloten en uitlaten ont- reemd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. eiden aap rietveld Raadhuis A Q ^et t-)uc'e Raadhuis I in Warmond is in grijpend gerestaureerd en vandaag weer in gebruik genomen. Camera's Op twee kruispun- 2 w ten in Alphen ko men camera's om snelheid en door rood licht rijden van weggebruikers te con troleren. Iet Holtlant College is 'zeer geïnteresseerd' in overname an het gisteren failliet verklaarde Leidse onderwijsinsti- Liut MEAB (Mondeling Economisch en Administratief Jeroepsonderwijs). De directie van de school zal curator /l.P. Roest aanbieden de lopende cusussen onmiddellijk eigen lesruimte voort te zetten. om wat de curator van nu de zaak echt failliet der Horst is een van de schuldeisers omdat hij eigenaar van het onderwijsinstituut aan de Herengracht is en een onbe kend bedrag aan huurschuld kan opeisen. Curator Roest heeft nog geen overzicht van alle schuldeisers van het MEAB. „Ik heb verno men dat ik als curator ben be noemd maar verder weet ik niet meer van de zaak dan de ge middelde Leidenaar die de krant leest. Ik heb nog geen contact gehad met de direc teur," De huidige directeur van het onderwijsinstituut, M. Baltus, schat de totale schulden op zo'n zes ton. Het MEAB telde ruim 400 cursisten en 49 free-lance docenten. LARIEKOEK t de Een oud geschil teistert al vele jaren de gemoeder Leidse samenleving. Tot scherpe proporties teruggebracht, is het twistpunt: waarom mogen studenten 's nachts langer stappen en drinken dan Leidenaars die niet studeren. Ik geniet soms het bijzondere voorrecht door Leidse studen tensociëteiten te worden genood tot het nuttigen van enige alcoholische versnaperingen. Soms kom ik onaangekondigd en gebruik dan mijn vaste valse naam: mr. Cees G.. Dat le vert waarachtig nooit problemen op. Elke keer heb ik scherp gelet op de verschillen tussen, zeg maar, gewone Leidse kroegen en studentensociëteiten. Met het vorderen der hoeveelheid alcohol, wil de scherpte van de waarneming nog wel eens verminderen. Dankzij fre quent bezoek evenwel kunnen toch conclusies worden ge trokken die ook in wetenschappelijk kring stand houden. Verschillen in gedrag zijn er dus niet. Zowel studenten als niet-studenten praten over de dingen die hen bezig houden: beide groepen hebben dezelfde behoeften en verlangens: met de stijging van het alcoholniveau wordt in alle etablis- t gescholden en gebrald. In Leidse kroegen vliegen s wat ziektes over tafel. Bij studenten hebben ze ien voor, maar de krenkende lading ervan is niet anders. En zo tegen sluitingstijd nemen de hersenschorsverdovers die nog niet het aangename gevoel hebben bereikt, gauw een kopstoot of een dubbele. En dan lijken alle mensen weer op elkaar: bezwete en verbeten gezichten die zotten- dan s i Leyden-school maken de begrippen 'orde en chaos' zichtbaar en hoorbaar. foto henk bouwman Project op Lucas van Leydenschool afgesloten roderick de smit De leerlingen van de Lucas van Leyden-ba- sisschool hadden gistermiddag, zoals ge woonlijk op woensdagmiddag, vrij. Maar ze waren bijna allemaal toch op school. Het ging om de afsluiting van het projekt 'Chaos en orde', twee redelijk abstracte begrippen, die door middel van muziek, dans en beel dende kunst zichtbaar werden gemaakt. De scholieren zijn tweeëneenhalve week bezig geweest met het maken van muziek instrumenten, kunstwerken en een 'recy- clemachine', waar je tegen betaling van een kwartje afval in stopt, waarna er iets nuttigs uit komt. Kunstenaar Patrick Perquin hielp de kinderen bij het maken van nieuwe ob jecten uit samenraapsels van meegenomen oude spullen, waarin toch een bepaalde or de zichtbaar moet worden. Zo hangt er in het schoolgebouw aan De Vliet een waslijn met T-shirts en koffieblikken. De lijn is zo opgehangen dat hij precies in de richting van de dependance van de school aan de Ursulasteeg wijst. En op de Ursulasteeg hangt een lijn die precies naar de Vliet wijst. Orde in de ruimte noemt men dat. En wat is de overeenkomst tussen een paraplu en een tandenborstel? Ze hebben allebei met water te maken. Dus hang een paraplu op, bindt aan de baleinen touwtjes met tandenborstels, hang daaronder tros sen schoenen en een oud kinderfietsje, en daar is een surrealistisch kunstwerk. Wat is daarin nou de orde? „De objecten worden op basis van de belevingswereld van de kinderen geordend", zegt Perquin. „Je kunt natuurlijk alle tandenborstels op kleur sorteren. Maar je kunt ook vragen wie er thuis een hond heeft en dan de tanden borstels van die kinderen bij elkaar hangen. Zo ontstaat er ook een nieuwe ordening." Buiten maken de kinderen met zelf ge maakte. muziekinstrumenten het thema hoorbaar, muziek is immers niets anders dan geordend lawaai. Een lerares vraagt aan een meisje wat chaos nu eigenlijk is. „Dat is alles door elkaar," antwoordt ze. En wat is dan orde? „Nou, dat is alles netjes bij el kaar." De kinderen hebben schoolspullen inge zameld voor hun leeftijdgenoten in voor malig Joegoslavië. „Ook dat past in het pro jekt," zegt direkteur Wim Hogenbirk. „De kinderen doen iets vanuit onze geordende samenleving voor de mensen die in de cha os van een oorlog leven." Een ander maatschappelijk onderwerp is afvalverwerking en recycling. Dit wordt mooi geïllustreerd door een wespennest dat afkomstig is uit de 'biobak' van een docen te. Daar had ze zaagsel in gegooid. De wes pen hebben het materiaal geordend èn ge recycled door om er een mooi nest met zes hoekige raten van te bouwen. Het meest intrigerend is toch de recy- clemachine. Gooi een kwartje in het karton nen bouwwerk, doe er aan één kant een stuk afval in, en met ratelende bellen en knipperende lichtjes wordt het razendsnel omgezet in iets nuttigs, bijvoorbeeld een rammelaar of een poppetje van klei. Hoe het werkt wil de docent geheimhouden. „Dat is ons beroepsgeheim." Zou er soms gewoon een kind in zitten dat het afval aan pakt en een nuttig objekt uit de voorraad neemt om dat aan de andere "kant van de machine eruit te gooien? Vast niet. klap uitkramen. Hangerige gen maar van wie het brein wordt gezegd. Vroeg in de nacht keren de niet-studenten huis waarts, een aantal uren later sluiten de studen tensociëteiten. Dat is het enige verschil. De grote beschermheer van dit on derscheid weet er altijd nog een fraaie filosofie aan vast te breien. Een fi losofie die wortelt in de tijd dat hij - veertig jaar geleden - zelf de sociëtei ten nog afschuimde. Het wordt tijd dat burgemees ter mr. Cees Goekoop eens ophoudt deze larie- an wie de lippen bewe- r registreert wat er Formido na twee jaar weer open Vandaag zijn de deuren open gegaan van een gloednieuwe For mido Bouwmarkt aan de Hoge Morsweg, op nog geen honderd meter van de plek waar de zaak twee jaar geleden afbrandde. Het oppervlak van de nieuwe bouwmarkt bedraagt 1750 vierkante me ter. En het assortiment is volgens een bedrijfsleider zeer uitgebreid. boodschappenmand in. Som mige, maar lang niet alle klan ten, juichten de actie toe. En veel personeelsleden waren al lerminst enthousiast. „D'r loopt een stelletje waanzinnigen pa piertjes uit te delen", zei een meisje aan de kassa. „Het zal wel voor een goed doel zijn, maar het is wel lastig." En een ander personeelslid raakte prompt in gesprek met een klant, en vertelde hoe 'ze in Bra zilië' de afgewerkte olie gewoon over straat laten lopen als je naar een garage gaat om je olie te laten verversen. „Dus zo slecht doen we het hier nog niet. Maar misschien kan het nog wel beter." „Wij hopen dat deze actie zo wel de klanten als de bedrijfslei ding van supermarkten aanzet tot nadenken", zei Marieke Arends van Rebel na afloop. „Heel veel produkten worden onnodig in verpakking ver kocht. Voor'allerlei dingen zou je silo's in de winkel kunnen zetten, waaruit mensen met een schep zelf de gewenste hoeveel heid kunnen halen." De plastic verpakkingen, die de actievoer ders in de schappen hadden achtergelaten, ruimden zij later op verzoek van de bedrijfslei- ding weer op. leiden Van je vrienden moet je het maar hebben. Erik-Jan Saveur dacht een gezellig vrijgezellenavondje te vieren in brasserie De Kroon aan de Nieuwe Rijn, maar het liep iets anders. Zijn maten bedachten een leuk geintje. En voor Erik-Jan het door had, zat hij op de rug van een kameel. Overigens paste zijn vreem de uitdossing prima bij het pakdier. foto holvast/mark lamers leiden «ruud sep Verkeerslichten die door een storing de halve dag blijven knipperen behoren binnenkort tot het verleden. De gemeente Leiden wil zo snel mogelijk de computers van de verkeerslich teninstallaties voorzien van een automatisch herstelprogramma. De meest voorkomende storin gen zullen hierdoor binnen twintig minuten volledig auto matisch worden hersteld. Moderne verkeerslichten gaan knipperen wanneer ie mand na het aantikken voor een rood licht langer dan vier minuten moet wachten op groen. Doordeweeks wordt dat via de centrale computer van de gemeente direct opgemerkt, zo dat er iemand uit kan rukken om het euvel te herstellen. In het weekeinde is de gemeente afhankelijk van meldingen, meestal van de politie. En die laten weieens erg lang op zich wachten. Zaterdag was er een storing bij de verkeerslichten op de kruising van de Willem de-Zwij gerlaan en de Sumatrastraat. Terwijl de verkeerslichten ston den te knipperen werden twee kinderen tijdens het oversteken aangereden en raakten daarbij zwaar gewond. Het ongeval ge beurde rond het middaguur. Maar de politie gaf pas om vier uur aan de gemeente door dat de lichten niet werkten. Even na half vijf was de situatie weer normaal. Volgens R. van Nood, chef van de afdeling ruimtelijk orde ning, kan het herstelprogramma bij negentig procent van de ver keerslichtinstallaties worden ge ïnstalleerd. Alleen erg oude in stallaties zijn er niet op bere kend. Volgens Van Nood moet het mogelijk zijn om binnen één anderhalve maand alle nieuwere installaties l van een herstelprograi leiden «frank buurman De bewoners van De Kooi zitten niet op een overdekt recreatie- bad De Zijl te wachten. Dat lie ten zij gisteravond duidelijk merken tijdens een hoorzitting over de plannen van de ge meente Leiden. Met name het opofferen van de ligweiden aan woningbouw zien ze als een probleem. „De mensen hebben hier over het algemeen niet veel geld te besteden. Zwembad De Zijl is nu de plaats waar ze nog een beetje goedkoop vakantie kunnen houden. In de wijk is het nog een van de weinige groene stukjes. Als de jeugd zich hier niet meer kan uitleven zal dat elders in de wijk veel over last gaan opleveren", voorspel de Kooi-bewoonster M. Groene- weg. Zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat is zwaar verlies gevend. Vorig jaar, tijdens de slechte zomer van 1993, bereik te het bezoekersaantal eer torisch dieptepunt van 30.000 Bijkomend probleem is dat het zwembad dit jaar zal moei voldoen aan de wet hygiëne veiligheid. Een investering 1,4 "hriljoen gulden is nodig, maar de gemeente voelt er meer voor het zwembad op te waarderen tot een overdekte recreatiebad dat het gehele jaar, onafhankelijk van weersinvloe den, gebruikt kan worden. Het geld voor deze operatië wórdt gedeeltelijk vrijgemaakt door de grond van de ligweiden en het bestaande parkeerterrein te verkopen ten behoeve van woningbouw. Verder wordt een gedeelte van de kosten opge bracht door het verkopen en bebouwen van sportvelden in Zuid-West. Het recreatiebad krijgt ook een duurder zwem- kaartje: dat gaat vijf gulden kos ten in plaats van vier gulden en dertig cent nu. De bezoekers van de hoorzit ting verwachten dat de gebrui kers van het recreatiebad vooral van buiten de wijk zullen ko men, omdat de Kooibewoners het zich niet kunnen permitte ren. Een inspreker vond dat de grond best wat creatiever ge bruikt kon worden, met relatief lage kosten. „De kinderen van basisschool De Springplank moeten nu spQrten op een par keerterrein. Waarom kan dat niet op de speelweiden. En in de winter zou je best het terrein kunnen opspuiten om er een schaatsbaan van te maken." Een aantal insprekers verweet de gemeente vooral uit te zijn op duurdere woningbouw, die ook al niet ten goede zal komen aan de bewoners van de Kooi. Hel argument van de ge meente dat er veel behoefte is aan overdekte zwemgelegcn- heid werd in twijfel getrokken. „Waarom gaan de mensen dan niet in De Does in leiderdorp zwemmen? Dat ligt hier niet ver vandaan, maar komt toch heel wat bezoekers tekort", zo werd gesteld. Dat het bezoek aan De Zijl terugloopt ligt ook aan de beperkte openingstijden, von den sommige bezoekers. Het bad is hoofdzakelijk overdag ge opend, als de meeste mensen aan het werk zijn. Na het eten zwemmen is nauwelijks moge lijk. omdat het zwembad al om zeven inn dichttaal Maai i Duivesteijn, de directeur sport vond dat geen argument. „Dan het t i de en ga:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17