'Ik wed dat ik terugkom' Wetenschap Duidelijkheid over geboortedatum Erasmus: 1466. donderdag 28 april 1994 Hanger met computer voor hartproblemen Een op een halssierraad gelijkende elektro- cardioscoop die de drager tijdig kan waar schuwen voor hartproblemen heeft de eer ste prijs gewonnen op de 22ste uitvinders- beurs van Genève. In een hanger ter grootte van een edelsteen is een kleine computer gevat die gegevens afleest van drie elektroden die op het li chaam van de drager zijn bevestigd. Is alles oké, dan klinkt er een muziekje, maar zijn er problemen dan slaat een alarmtoon aan. De arts kan van het computertje het ver loop van het probleem aflezen en zijn dia gnose en behandeling daaraan aanpassen. I let apparaat, ontwikJceld door de Chinese cardioloog Wang Xiang-sheng, zal naar ver wachting binnenkort voor ongeveer 200 gulden in de winkel te koop zijn. Borrel bij eten goed voor hart en vaten Vindt u een glas bier of wijn, of een borrel tje, ook zo lekker vóór of bij het avondeten? Gewoon mee doorgaan, maar wel met ma te. Onderzoek van het Instituut voor Toxi cologie en Voeding TNO en van het Insti- tnut voor Vèrouderings- en Vaatziekten On derzoek TNO heeft, overigens niet voor de eerste keer, aangetoond dat het drinken van enkele glazen alcohol rond het avondeten het risico op een hartinfarct doet verminde- De onderzoekers hebben elf proefpersonen (mannen van middelbare leeftijd) op vier verschillende dagen vier glazen mineraal water, bier, rode wijn of jenever laten drin ken. Twee glazen werden een uur vóór het eten geserveerd, en twee tijdens de maal tijd. Uit het onderzoek blijkt dat na de con sumptie van alle drie alcoholische dranken (waarvan het alcoholgehalte gelijk was) het bloed een toename te zien gaf van een eiwit - weefseltype plasminogeen activator - dat de vorming van bloedstolsels tegengaat. De toename in activiteit van dit eiwit was het hoogst inde vroege uren van de volgen de morgen. Volgens de onderzoekers zou dat een verklaring kunnen zijn van het ver laagde risico op een hartinfarct bij mensen die (bij het eten een borreltje, biertje of een glaasje wijn drinken. De meeste hartinfarc ten doen zich immers in de vroege och tenduren voor. (bron: British Medical Journal). Metaaldetector laat protheses keurig gaan HENK MELLEMA GPD Metaaldetectoren blijken slechts zelden af te gaan, wanneer iemand met een inwen dig, metalen implantaat deze passeert. Dat schrijven L.W. van Rhijn en dr. B.E.E.M.J. Veraart in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Daartoe aangezet door een brief van de Vereniging van Scoliose-pa- tiënten hebben beide artsen van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam een enquête gehouden onder vijftig geopereer de scoliose-patiënten naar hun ervaringen met metaaldetectoren. Scoliose is een zijdelingse verkromming van de wervelkolom die in ernstige gevallen met een metalen prothese (Harrington-staaf) wordt gecorrigeerd. Uit de 46 ontvangen antwoorden bleken 22 patiënten een of meerdere malen door een metaaldetector ('poortje') te zijn gegaan. Bij slechts drie pa tiënten was de detector een keer algegaan. Bij één patiënt gebeurde het bij drie van vier controles op verschillende luchthavens, bij één patiënt op een luchthaven en enige malen bij controles in discotheken en bij een derde patiënt eenmaal in een disco theek. Door Van Rhijn en Veraart is ook zelf onderzoek gedaan door met verschillende metalen implantaten, zoals heupschroeven en Harrington-staven, langs metaaldetecto ren van Schiphol te lopen. Het poortje rea geerde alleen op de heupprothese, een re actie die afhankelijk was van de plaats en de snelheid waarmee de prothese door de detector werd gebracht. De handdetector op Schiphol bleek aanzienlijk gevoeliger dan het poortje. Deze detector signaleerde elke metalen prothese, zelfs die van titani- Bij controles in een discotheek is de kans op het afgaan van de detector wellicht wat groter dan op een luchthaven. Van de vijf patiënten met een (Harrington-)staaf in hun rug, bleken er twee door de detector te worden gesignaleerd. Het is mogelijk dat discotheken nog apparatuur gebruiken die niet kan worden afgesteld, en daardoor standaard zeer gevoelig zijn, veronderstel len Van Rhijn en Veraart. Prof. Buck wil en zal omstreden AIDS onderzoek afmaken "Betrokkenheid is de grootste fout die je als wetenschapper kunt maken." Hij is te enthousiast geweest. Te gretig. Heeft zich laten meeslepen in de strijd tegen het AIDS-virus. Wellicht heeft hij ook een fout ge maakt. Maar fraude? Nee, daar heeft prof. dr. Henk Buck zich niet aan bezon digd. Na vier jaar is het hem helder. ,,Ik ben geslachtof ferd." Alle andere onderzoe-, kers uit het toenmalige pro ject mochten blijven werken. „Ik mag niet eens meer in Ik zal niet meer vooraan lopen. mijn laboratorium komen. TJ Ruim twintig jaar heb ik aanft ~at >>"J" vinding fluisteren de universiteit Eindhoven ge neer Buck." „Maar het uwe ook", antwoordt de hoogleraar steevast. Met Jan en alleman heeft hij ge praat. „Hele colleges heb ik gege ven. Uitleggen wat er-is gebeurd. Op straat en in de trein. Maat schappelijk ben ik gegroeid. Ik weet nu dat het veel zwaarder is werkloos te zijn dan te werken. En dat het niet juist is dat het altijd werkenden zijn die praten over wat er met de uitkeringen moet gebeuren." Het verlies van zijn baan aan de Technische Universiteit Eindho- twee jaar op mensen zou worden uitgetest. En dat allemaal na slechts een jaar van onderzoek. „Toen had ik moeten bedenken; is dit niet te vlug? Maar ik dacht dat Goudsmit een autoriteit was." In '85 startte Buck onderzoek naar een middel om foutieve in formatie op onze genen te kunnen blokkeren; erfelijke ziekten te dwarsbomen. Buck dacht natuur lijk DNA te beplakken met fosfaat- gemethyleerd DNA. De onder zoeksresultaten waren hoopvol. In '89 kwam de chemicus in contact met de Stichting aids Fonds, of zijn weet nu faj jle! veej gaarder heeft gemaakt. Voor zover meet baar zaten er in zijn stof helemaal geen lange fragmenten fosfaat-ge- methyleerd DNA. Een tweede on derzoekscommissie oordeelde dat het in Science gepubliceerde spectrum niet was vervalst, maar dat het ging om „een toevallig af wijkend resultaat, selectief geko zen uit een groot aantal overigens onbruikbare meetresultaten." In de ogen van de commissie „grenst dit zeker aan vervalsing." Zo was het, knikten medewer kers in Eindhoven en Amsterdam. werkt. Ik heb veertig promo vendi gehad, driehonderd ar tikelen gepubliceerd, maar ik mag het universiteitsgebouw niet meer in. Dat is toch beestachtig? Stalinistische toestanden zijn het." MONIQUE DE KNEGT GPD De ene dag wordt hij nog op han den gedragen, de volgende neer gesabeld. Zo ging het vier jaar ge leden, toen hij samen met prof. J. Goudsmit aankondigde dat hij een middel op het spoor was te gen AIDS. En zo ging het afgelo pen december, toen Buck zich naar eerherstel schreef, maar op de valreep werd tegengehouden door de Koninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen (KNAW). „De heer Buck is een van de beste chemici ter wereld", zei prof. dr. Vrieze, secretaris van de KNAW, aan de vooravond van pu- blikatie in het tijdschrift 'Pro ceedings'. Enkele dagen later: „Buck heeft absoluut geen zicht meer op de werkelijkheid Reali teit en verbeelding lopen bij hem dwars door elkaar heen 'Himmelhoch jauchzend, zum 'Tode betrübt', schreef Goethe. Wildvreemde mensen zeggen het hem recht in het gezicht: „Uw le ven kent bergen en dalen, hè me- ven (TUE) treft hem zwaar. „Vergelijkbaar met het verlies van iemand die een vitale plaats in je leven inneemt. Ik zit in een rouw- periode. En die duurt vijf jaar. Ik ben dus al een eind op weg. Een jaar geleden nog vroeg ik me 's ochtends af hoe ik de dag door moest komen. Dat is nu over. De energie om te knokken komt te rug. Ik tel m'n zegeningen. Als Vrieze de ene dag zegt dat ik een van de beste chemici ter wereld ben, dan kan ik de volgende dag niet de slechtste zijn. Ik heb bijna weer twee artikelen klaar voor het blad 'Proceedings'. Volgende week dien ik ze bij de KNAW in." Mijnenveld Enkele maanden geleden zag hij voor het eerst de beelden terug van het wereldnieuws, vier jaar geleden. Eerder kon hij de con frontatie niet aan. Het was een dag vol opwinding, toen, 13 april 1990. Het vermaarde Amerikaan se, wetenschappelijke tijdschrift Science had kond gedaan van de Nederlandse vinding. De comple te vaderlandse pers was naar Eindhoven geroepen. De NOS filmde en filmde. En iedereen gloeide, wilde zo graag dat het waar was. „Binnen enkele jaren behoort AIDS denk ik tot het ver leden", zei Buck voor de camera. Zijn collega Goudsmit sprak de verwachting uit dat de stof binnen onderzoek ook niet iets zou kunnen be- is werkloos te zijn dan te werken tekenen voor de pa het tiënten die drager zijn HIV-virus. Op dat moment betrad ik het mijnenveld. Ik had afstand moeten nemen. Betrokkenheid is de grootste fout die je als weten schapper kunt maken. We hadden het rustig aan moeten doen, zon der haast. Maar de druk was zó groot. Alles was AIDS! De campag nes, de nieuwe informatie over Afrika." In '89 stortten Buck en mede werkers zich op het dwarsbomen van het HIV-virus in de cel. De monsters van de uitgedokterde stof gingen naar Goudsmit in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Goudsmit constateerde een specifieke rem ming van het AIDS-virus en Eind hoven waande zich op het juiste spoor. Dit vermoeden werd beves tigd, toen NMR-metingen leken aan te tonen dat fosfaat-gemethy- leerd DNA zich stevig hecht aan zijn spiegelbeeld. De resultaten werden spoorslags naar Science gestuurd en gepubliceerd. Een dag later al knapte de luchtbel. Pitten De universiteit stelde een onder zoekscommissie in die in augus tus '90 een vernietigend oordeel over Buck velde. De hoogleraar werd geschorst en mocht het ge bouw niet meer betreden. De commissie concludeerde dat Buck nooit heeft gecontroleerd wat hij En iedereen vervolgde zijn werk. De dader was ontmaskerd, open lijk terechtgesteld, de smet van het universitaire blazoen verwijderd. Buck bleef verbijsterd achter. Hij werkte toch in een team? Samen? Alle onderzoekers waren er die 13de april om in het succes te de len, maar nu de mislukking een feit was, holden allen zo hard en ver mogelijk van Buck vandaan. „Iemand kan een fout maken, maar je moet bij de beoordeling daarvan ook kijken wat iemand daarvóór gedaan heeft. Ik was een van de beste. Ik heb veertig pro movendi gehad en driehonderd artikelen geschreven. Ik ben zelfs nog gevraagd voor rector-magnifi- cus. Nee, ik heb niet zitten pitten. Maar je kunt beter wel pitten. Dan had ik er nu nog gezeten." Eerzucht Fouten in Eindhoven, fouten in Amsterdam. „Het is levensgevaar lijk te werken aan dingen, die aan het front van de wetenschap lig gen. Je wordt vaak minder kri tisch. Dat is in mindere, in meer dere en in ernstige mate gebeurd. Of er opzet in het spel is? Het is denk ik een combinatie van eer zucht, ambitie en bewust negeren van negatieve resultaten. Gouds mit wilde graag fondsen verwer ven voor AIDS-onderzoek. Ik had een groep met jonge onderzoekers vol ambitie. Zij zagen een baas FOTO GPD ROLAND DE BRUIN van 61 en dachten aan de opvol ging. Maar ik ben niet opgevolgd, er zit iemand op mijn plaats." De TUE stelde in augustus '92 een akte van dading voor. In de akte schrijft de TUE dat Buck met nadruk niet als vervalser mag wor den aangemerkt en belooft 150.000 gulden vergoeding voor immateriële en 75.000 gulden voor materiële schade onder voor waarde dat Buck en zijn familie zwijgen. De kosten voor juridische bijstand rezen de pan uit. Nog steeds moeten jaarlijks tiendui zenden guldens worden opge hoest voor het octrooi op zijn onderzoek. Op het moment dat hij niet meer betaalt, vervalt het octrooi en zijn de onderzoekge- gevens openbaar. En Buck wil en zal zijn onderzoek afmaken. Maar de inkt onder de akte was nog niet opgedroogd of Buck had al weer spijt. „In die akte stonden alleen maar aardige dingen, maar ik mocht ze aan niemand vertel len. Terwijl ik juist van die fraude suggesties af wilde. Toen de KNAW in december '93 twee arti kelen van mij zou publiceren, heb ik ook de akte naar buiten ge bracht." Wat een eerherstel moest worden, werd opnieuw een rel. Volgend jaar wordt de hoogle raar 65 jaar. Dan mag hij weer aan de slag. „Voor het eerst verlang ik ernaar ouder te worden." Vanuit zijn luxe flatwoning in Tilburg- West probeert hij zo goed moge lijk bij te blijven op zijn vakgebied en zijn onderzoek te redden. „Omdat ik in Nederland in een isolement zit, probeer ik in het buitenland onderzoeksfaciliteiten te verwerven. Er lopen goede con tacten met de Verenigde Staten. Het onderzoek is nog steeds heel waardevol. Deze stof is waar schijnlijk de enige, zeg ik met eni ge arrogantie, die foute informatie in onze genen kan beïnvloeden. Over twintig jaar praten we er nog over. Ik wed met u voor een groot bedrag dat we over vijf jaar weer praten over het bijzondere van het onderzoek. Maar ik zal niet meer vooraanlopen. Ik zal m'n vinding fluisteren." ROTTERDAM GPD De Rotterdamse wijsgeer Desiderius Erasmus. Talloze jaarfeesten rond de Rotterdam se wijsgeer Desiderius Erasmus zijn ei genlijk in het verkeerde jaar gevierd, in heel de wereld zullen inscripties op de sokkels van Erasmusbeelden aangepast moeten worden en voor veel herdruk ken van encyclopedieën en andere boe ken geldt hetzelfde. Over de leeftijd van Erasmus werd al tijd al getwijfeld. Niet in 1469 - of in 1467 zoals sommigen menen - de dis cussie daarover duurt al vele jaren - is de humanist geboren, maar in het jaar 1466. Dit is afgelopen vrijdag bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst van het Erasmiaans Gymnasium in Rotter dam, dat het 665-jarig bestaan van de school viert met een symposium over gymnasiale vorming en onderwijsideaal. Hoewel dit nieuws over het geboorte jaar van Erasmus de geschiedenis niet wezenlijk zal beinvloeden meent L. Stout, leraar aan het Erasmiaans Gym nasium en lid van de symposiumcom missie dit gegeven toch een ander licht werpt op de persoon Erasmus. „Blijk baar was hij bereid tot een leugentje over zijn leeftijd om te kunnen verkla ren waarom hij ooit in het klooster te recht was gekomen." De speurtocht naar het geboortejaar van Erasmus is uitgevoerd door prof. Harry Vredeveld, een Amerikaanse hoogleraar van Nederlandse afkomst. Zijn bevindingen zijn al gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift Renaissan ce Quarterly. Vredeveld heeft in het werk van Erasmus zeer nauwgezet ge speurd naar wat de wijsgeer zelf over zijn geboortejaar heeft geschreven. Ver volgens is hij nagegaan wat Erasmus in bepaalde periodes over zijn eigen leef tijd heeft verklaard. Tot slot heeft de hoogleraar., proberen te ontdekken waarom er onduidèlijkheid is ontstaan over het geboortejaar van Erasmus. Uit het onderzoek is vrijwel vast ko men te staan dat 1466 het juiste ge boortejaar is, maar later doken ook de jaren 1467 en 1469 op. Waarschijnlijk heeft het geven van een jongere leeftijd te maken met Erasmus' toetreding tot een klooster in 1487 en zijn vertrek daaruit in 1492 na zijn priesterwijding. Erasmus zou met het aangeven van een later geboortejaar hebben willen duide lijk maken dat hij op het moment dat hij het klooster inging daar eigenlijk nog niet verantwoordelijk voor kon worden gehouden. Hij was immers nog jong. REDACTIE •SASKIASTOEUNGA Alleenslapende baby's grotere kans wiegedood LONDEN THE INDEPENDENT JON De gewoonte van westerse moeders om ge scheiden van hun baby te slapen kan een belangrijke en miskende oorzaak zijn wiegedood. Dat zegt professor David Davies van de universiteit van Wales in Car diff, die deskundig is op het gebied van de kindergezondheid. Davies stelt dat moeders de eerste 6 tot 9 maanden dag en nacht fysiek vlakbij hun kind zouden moeten blijven. Op die manier zouden ze alerter worden op zeer kleine veranderingen in het welzijn van de baby beter in staat het begin van een ziekte te onderkennen die gevaarlijk zou kunnen zijn deze kwetsbare levensfase. Volgens hem er geen bewijs dat een baby op die ma- er tegen wiegedood wordt beschermd, ïaar tegelijkertijd bestaat er ook geen be wijs dat een dergelijke zorg in de praktijk kwaad kan'. Volgens professor Davies is het in de evolu- ïn nieuw verschijnsel dat moeders rust zoeken en in een andere kamer slapen. On derzoek naar wiegedood in andere etnische bevolkingsgroepen toont aan dat die doodsoorzaak weinig voorkomt in veel de an de wereld waar armoede een ma- van leven is en de baby's dus 'noodge dwongen' dicht bij de moeder leven.g Davies stelt dat waakzaamheid van de moe der in de eerste maanden een bescherming biedt die verloren gaat wanneer de cultuur dicteert dat baby's snel moet worden ge leerd urenlang alleen te zijn. Hij geeft toe dat het aantal gevallen van wiegedood is ge daald sinds het advies is verspreid om ba by's op hun rug te slapen te leggen, maar hij it zich tegen de geaccepteerde praktijk baby's te laten wennen aan alleen zijn. Volgens hem kan het voor lange perioden alleen laten van een baby leiden tot de ver ergering van 'onbelangrijke klinische ziek ten, zoals een loopneus of koorts, waar iets gedaan kan worden zo gauw ze worden ontdekt'. Davies wijst erop dat, hoewel de kinder sterfte onder de Aziatische bevolkingsgroep Engeland groot is, in deze etnische groe peringen wiegedood bijna niet voorkomt. Beminnen van borsten therapie tegen kanker BRUGGE THE INDEPENDENT Het liefdesspel speelt mogelijk een rol bij het voorkomen van borstkanker bij vrou- Het stimuleren van de tepel bevordert£ de produktiè van een nuttig vrouwelijk hor-T dat cellen ertoe aanzet om kanker- veroorzakende chemicaliën uit de kanalen de borstklieren te verdrijven, aldus pro-i 1 fessor Tim Murrell van de Universiteit van IdO/KD Adelaide. Carry 0 De Australische arts geeft zijn patiënten |ndert dan ook een programma voor 'tepelzorg' FYc mee, waarin hij de vrouwen aanraadt om hun tepels twee keer per week gedurende |c 2 twee a drie minuten te stimuleren. „We vra-, gen onze patiënten om hun partner hierbij icktrj te betrekken. Vrouwen die alleen zijn kun- Mi het zelf doen door in hun tepels te knij-P^ n borstvoeding hebben gegeven minder jan S ico lopen om borstkanker te krijgen. De Werl; verklaring hiervoor wordt gezocht in de ei- w genschappen van het hormoon oxytocin, "dt t dat tijdens de lactatie wordt afgescheiden. L,,i Oxytocin wordt ook tijdens een orgasme ion di geproduceerd. Een van de functies van het M hormoon is het samentrekken van borstcel-Jjj^ len om melk uit de klieren te persen. In de universiteitskliniek van Adelaide doen Auti 5.000 vrouwen al drie jaar mee aan het te pelzorg programma. „Statistisch gezien hadden er in deze testgroep al zes tot neger J gevallen van borstkanker moeten voorko men. Maar tot nog toe heeft geen van de vrouwen de ziekte gekregen," aldus de pro fessor. 1 Murrell kreeg het idee voor tepelstimulerin^ door een patiënte die jarenlang aan hobbe lige en pijnlijke borsten leed. Toen ze her trouwde, verdwenen haar borstproblemen, naar eigen zeggen omdat haar tweede echtf,s|a genoot „veel beter was in het beminnen van haar borsten." Al in het begin van de achttiende eeuw merkte de Britse arts Edward Baynard op dat vrouwen die de toenmalige mode volg-1 den, met strak tegen het lichaam gedrukte borsten en platgedrukte tepels, een grotere kans liepen om kanker en harde t krijgen. Vrouwen die borstvoeding geven lopen minder risico op borstkan ker. FOTO JAN STEGEMA t

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14