Snelheidscontrole overal en altijd jf „Ik be n op zoek naar dt beste mix van r< sndement en risico. £Na zelfmoordbesluit komt moord' Binnenland Bijna klaar voor vreemdelingen Milieugroep: Vlaanderen kinderachtig NSDAG 27 APRIL 1994 j-oonprins viert 27ste verjaardag [haag Kroonprins Willem-Alexander viert vandaag zijn 27ste Jaardag. Hij woont vanavond een speciaal ter ere van zijn ver- ïdag geoorganiseerd concert bij in de Dr. Anton Philipszaal in Haag. De opbrengst daarvan gaat naar Unicef, het kinder- s van de Verenigde Naties. Alex gaat op 10 mei naar de in- jdiging van de nieuwe president van Zuid-Afrika. Hij wordt feezeld door minister Kooijmans van buitenlandse zaken. tlf jaar voor racistische rellen 1p )lle» Twee bewoners van de Indische buurt in Zwolle zijn eren veroordeed tot een half jaar cel wegens het veroorzaken racistische rellen' en poging tot zware mishandeling. De ie probeerden een Antiliaans echtpaar uit de buurt te pesten. J drongen met twee anderen de woning binnen en terroriseer- 'j i het echtpaar anderhalf uur lang. Daarbij werd geschopt en lagen. lijf doden bij frontale botsing isteren Vijf inzittenden van een personenauto kwamen gis- norgen om in Roosteren (Zuid-Limburg) bij een frontale bot- g met een vrachtwagen. De slachtoffers zijn een 45-jarige in, zijn 40-jarige vrouw, twee dochtertjes van 9 en 10 jaar plus |69-jarige grootmoeder van de kinderen. Slechts één lid van jfamilie, een 12-jarig zoontje, overleefde het ongeluk. Hij is aargewond opgenomen in het ziekenhuis van Sittard. De auto Hoor nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft beland. lelstraf voor neo-facisten bwARDENHet hof in Leeuwarden heeft gisteren twee neo-fas- ten tot celstraffen veroordeeld wegens openlijke geweldple- hg en bedreiging. Het gaat om een 37-jarige Groninger die |rd veroordeeld tot vier maanden cel en de 22-jarige Gronin- die twee maanden kreeg. De twee maakten op 29 april vorig ir deel uit van een groep van twaalf neo-facisten die oprukte het paleis van justitie in Leeuwarden in verband met het ^bces tegen een van hun broeders uit Bolsward die terecht jind voor poging tot doodslag. Ze droegen armbanden met ha- pkruisen en brachten de Hitler-groet. huisarts niet vervolgd voor euthanasie en"ltTERDAMEen 63-jarige arts uit Capelle aan den IJssel, die in !eft (gustus vorig jaar een zwaar zieke vrouw een dodelijke injectie 0ediende om haar uit haar lijden te verlossen, is gisteren door P ir\ Rotterdamse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De ..iectie werd destijds toegediend op nadrukkelijk verzoek van de zelf. Ze leed aan longemfyseem, suikerziekte en baarmoe- [rhalskanker. Ze had het altijd benauwd en was bang dat ze stikken. tilburg» Een bouwvakker legde gisteren de laatste hand aan de omheining van de luchtplaats van het justitieel complex Koning Willem II in Tilburg. Het moet binnenkort onderdak bie den aan 370 illegale en uitgeprocedeerde vreemdelingen die wachten op uitzetting uit Nederland. De verbouwing van de voormalige kazerne heeft veertig miljoen gulden gekost. FOTO ANP - wchiatrisch verpleegkundige over Gorcums drama 1haag karel van den berg Jord in familiekring, gevolgd door zelf- /Jord. Eens per jaar wordt een doorsnee lerlandse straat erdoor opgeschrikt. Dui- jkèr signalen dan 'het boterde niet zo bij juren' herinneren omwonenden zich len. De voorgeschiedenis van zo'n ma- er drama speelt zich af achter de gevel het rijtjeshuis. Meestal is het toneel ter niet groter dan het hoofd van de da rn Gorinchem. Glasgerinkel wekte andagochtend de straat: het geluid van moord, waarvan een zesjarig meisje, moeder en haar oma slachtoffer wer- Het blijkt dat de man de schedels van ilachtoffers heeft-ingeslagen. Ze werden jl ïun slaap verrast. De politie is er van "rtuigd dat de man alleen heeft gehan- d. „Keurig gezin, nooit gemerkt dat er nningen waren", zegt de overbuurvrouw Dppas. De dader, de vader van het meis- vas uit Rotterdam gekomen. Hij reed na noorden weer terug om zichzelf thuis >r zijn hoofd te schieten, nsen nemen vaak het besluit 'om eruit te als ze de balans voor hun toe- Tnst hebben opgemaakt. Kennelijk over- ■rsten in het geval van deze vader de re eproblemen. toen hij de plussen en min- tegen elkaar had weggestreept. Maar ineer besloot hij zelfmoord te plegen: al r of pas na de drievoudige moord? is heel goed mogelijk, dat de vader al wa?r? ad r) h op weg naar Gorinchem wist dat hij ook zijn eigen leven zou beëindigen, getuige de ervaringen van psychiatrisch verpleegkun dige I Ierman de Bruijn. Hij werkt al dertien jaar met suïcidale patiënten in verschillen de instellingen. In de hulpverlening geldt hij als een autoriteit op dit gebied. „Suïcidale mensen richten hun agressie meestal niet op anderen. Om er toch een kant mee op te kunnen, richten ze hun boosheid op zichzelf. Als hun besluit tot zelfdoding eenmaal vaststaat, zien wij pa tiënten vaak opleven, zonder aanleiding als een veranderde medicatie of zo. Zo'n be sluit is een opluchting. En pas dan hebben ze ook opeens lef om hun agressie ook op anderen te richten." De Bruijn maakt dan ook wel mee dat pa tiënten na hun zelfmoordbesluit familiele den dreigen te vermoorden. „Soms roepen ze letterlijk: Ik sla je met een looien pijp voor je kop. Die mensen worden met justi tiële machtigingen binnen de poort gehou den. Natuurlijk kan er wel eens wat fout gaan. Als een patiënt zich voor de rechter een beetje weet te presenteren, wordt door een leugen zo'n machtiging ingetrokken. Dan moeten wij hem laten gaan." Onder de moord/zelfmoord-plegers van de afgelopen jaren zitten, voor zover uit de be schikbare informatie blijkt, geen psychiatri sche patiënten. De Centrale Recherche In formatiedienst noteerde de afgelopen twee jaar drie moorden waarbij de dader ook zichzelf van kant maakte. Telkens ging het om relatie- of gezinsproblemen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek valt bij een op de zes zelfmoorden het motief onder die noemer. Zo drong een man in november 1993 het huis van zijri ex-vrouw in Midwolda bin nen, om haar en haar zoon te doden. Voor hij de hand aan zichzelf sloeg, stak hij het huis in brand. Hij had een jerrycan met benzine bij zich, een van de aanwijzingen dat de dader het complete scenario, inclu sief zelfdoding, voorafhad bedacht. Dat ligt minder duidelijk bij de (mislukte) zelf moordpoging van een man in Sommelsdijk in mei 1992, die zijn ex-vriendin in Helle- voetsluis had doodgeschoten. De Bruijn kent uit de praktijk 'bizarre ge- dachtenkronkels' van suïcidale mensen die nabestaanden willen vermoorden om ze te behoeden voor het verdriet. En dan zijn er de psychiatrische patiënten die denken dat de duivel in hun slachtoffers, soms directe naasten, is gevaren. Die verklaringen lijken in de laatste vier moord/zelfmoord-gevallen niet op te gaan. Volgens De Bruijn hoeven het dan ook geen mensen te zijn die eigenlijk psychiatrische hulp behoefden. Hij sluit daarom evenmin uit dat de daders 'eenvoudig' in een opwel ling van woede een moord pleegden en pas daarna de ernst ervan beseften. „Zo iemand maakt dan in een heel korte tijd de balans op. Dat kan." Politie en Rijkswaterstaat vinden elkaar De wegsignalering van Rijkwaterstaat wordt binnenkort misschien gebruikt om hardrijders automatisch op de bon te slingeren. Rijkswaterstaat en de politie onderzoe ken momenteel de technische mogelijkheden van deze nieuwe manier van snelheidscontrole. Dat blijkt uit uitla tingen van woordvoerder J. Bennink van het Aktiecen- trum Naleving Snelheidslimieten in Driebergen. Het cen trum is onderdeel van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD). De elektronische lussen in de weg blijken prima geschikt om de snelheid van passerende auto's tot op de kilometer nauwkeurig te controleren. driebergen gpd den gemeten. Rijkswaterstaat blijkt voor het eerst bereid om mee te werken aan een onder zoek naar de mogelijkheden van zo'n snelheidscontrole. „Voorheen vond Rijkswaterstaat dat een zaak van de politie", zegt Bennink. „Dat is nu veran derd, we hebben elkaar gevon den. Zij beschikken nb eenmaal over alle benodigde technologie in het wegdek." Rijkwaterstaat bevestigt de Er wordt nog gezocht naar een technische mogelijkheid om de signalering van de lussen te koppelen aan een wettelijk wa terdichte registratie van het kenteken. Als die oplossing er eenmaal is gedacht wordt aan permanente videocamera's of een elektronische registratie kan in bijna heel Nederland de snelheid 24 uur per dag wor- 'gedachten' om de wegsignale ring in te zetten als waterdichte snelheidsmeter. „We gaan ons natuurlijk niet bemoeien met de afhandeling of bekeuring, maar de gedachte is er om het materieel te gebruiken", zegt hoofd J. van der Vusse van de Dienst Utrecht. „Het is tenslotte allemaal overheidsspul Minister Hirsch Ballin van justitie maakte gisteren bekend, dat niet alleen de politie maar zelfs automobilisten tevreden zijn met de intensieve snel heidscontrole op de A2 (Amsterdam-Utrecht). Volgens onderzoek van bureau Inter view onder weggebruikers vindt 75 procent van de be stuurders de intensieve contro les zo goed, dat die wat hen be treft mogen worden uitgebreid. Eén op de drie automobilisten zegt nu 'meer ontspannen' op de A2 te rijden. IN DE PEILING >J Een thuisbankier belegt dan in het Postbank Beleggingsfonds. Het Postbank Beleggingsfonds belegt internationaal in obligaties en aandelen. Daarmee profiteert u op langere termijn van de zekerheid van obligaties en het hogere rendement van aandelen. De afgelopen vier jaar behaalde het Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld ren dement van 10% op jaarbasis. Hoewel in het verleden behaalde rendementen geen garantie voor de toekomst betekenen, spreekt dit resul taat voor zich. Het rendement bestaat uit dividend en belastingvrije koerswinst. Bent u geïnteresseerd in verantwoord beleggen met een prima rendement, bel dan meteen het gratis telefoonnummer 06-0400 en vraag de folder 'Beleggen J&. volgens het boekje' aan. POSTBANK Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. i beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie Kopgroep De regeringspartijen PvdA en CDA lijken zich definitief als een heus kopgroepje te hebben losgemaakt van WD en D66. De PvdA zet de opmars van de laatste weken voort en blijft met lichte voorsprong de grootste partij: 34 zetels. Het herstel voor het CDA dat zich vorige week inzette, stagneert enigszins. De partij blijft staan op 33 zetels. Met name de WD moet deze week flink terrpin prijsgeven. De liberalen leveren twee zetels in en komen uit op 26. D66 boekt daarentegen een zeteltje winst en zou de WD met 28 zetels af troeven. De voor WD en D66 voorspelde uitkomst, betekent overigens per saldo nog steeds een winst van respectievelijk vier en zestien zetels. Dat alles leert de gisteren gepresenteerde 'Politieke Barometer' van bu reau Inter/View, die wekelijks in opdracht van het persbureau ANP en actualiteitenrubriek NOVA wordt gemaakt. CDA-paniek PvdA-minister Pronk ziet een 'paarse coalitie' zonder het CDA wel zitten, maar niet ten koste van alles. Het CDA, zei hij gis teravond op een verkiezings avond in Oegstgeest, predikt paniek. „Het internationaal ka pitaal zou ons mijden, als de gend beroep op de andere par tijen om eens serieus na te den ken over een verbod op kiezers onderzoeken tijdens de cam pagne. Milieu PvdA na 3 mei de grootste partij zou zijn. Vraagstukken over le ven en dood zouden, volgens het CDA, aan willekeur zijn overgeleverd en het bijzonder onderwijs zou in gevaar komen. Dat soort verkiezingsretoriek vind ik op het randje en haast ondemocratisch gedrag." Toch ziet Pronk in het CDA een bete re coalitiepartner dan in de WD. Het liberale partijpro gramma, zei hij, staat in veel opzichten lijnrecht tegenover dat van de PvdA. „D66 moet in elk geval meeregeren. De weef fout die in 1989 is gemaakt, moet worden hersteld. En bij Groen Links zie ik ook mogelijk heden. Maar met het CDA heb ben we toch een basis gelegd waarvan ik zeg: daar moeten we mee verder kunnen. Paars is in teressant, maar we zullen nooit toestaan dat bepaalde groepen buiten de samenleving worden geplaatst", aldus Pronk. Misselijk SGP-lijsttrekker Van der Vlies wordt een beetje misselijk van jri alle peilingen. De huidige cam- |\JclZlCn pagne lijkt zoetjesaan alleen maar te draaien om de jongste enquétecijfers en de vraag wie misschien met wie gaat regeren. „Eerlijk gezegd komt mij dat de keel uit", verzuchtte Van der Vlies gisteravond op een partij bijeenkomst te Drachten. De SGP-voorman deed een indrin- Uitvoering van het verkiezings programma van Groen Links is beter voor het milieu dan uit voering van andere politieke programma's. Overigens leiden de door PvdA, D66, CDA, en WD beoogde maatregelen ook wel tot verbetering, zij het dat CDA en vooral WD minder sco ren dan PvdA en D66. Het milieubeleid van Groen Links kost overigens ook het meeste geld. Dit blijkt uit een doorreke ning van de verkiezingspro gramma's op hun milieu-effec ten, door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Het RIVM heeft vooral gelet op voorgenomen maatregelen om de uitstoot van kooldioxide (C02) terug te drin gen en verzuring tegen te gaan. fWie stemt wie in Nederland? Met het oog op de verkiezingen publiceert deze krant tot 3 mei dagelijks de voorkeur van be kende Nederlanders. Vandaag: 'Klazien uut Zalk') De beroemdste kruidenvrouw van Nederland, 'Klazien uut Zalk', is een overtuigd RPF- stemster. Voor Klazien ligt het simpel: de Reformatorische Po litieke Federatie is gewoon de beste partij, waarvan ze boven dien al jarenlang lid is. „De RPF is mijn partij omdat die op grond van Gods woord de poli tiek bedrijft. Voor mij is er niet veel verschil tussen de kleine christelijke partijen, ik vind dat ze samen één moeten worden. Maar het CDA is geen christelij ke partij. Die partij draait alle kanten op en daar doe ik niet aan mee." Hoewel Klazien zegt dat ze het verkiezingsprogramma van haar partij goed neeft bestu deerd, heeft ze weinig aandacht voor de handel en wandel van de politici die niet tot de RPF- familie behoren. „Wie ik de bes te vind voor het premierschap weet ik niet. Ik ken die mensen niet. Met al die verhalen in de krant kan ik weinig. En wie er moet regeren weet ik ook niet. ik vind dat ze gewoon allemaal samen moeten optrekken, dan komt er het beste uit. Dat de ex- treem-rechtse partijen bloeien, is de schuld van de regering. Die doet niets aan de werkloos heid enzo. Maar zelf vind ik het niet goed. die enge partijen. De politiek is een boel gedraai. De gekozenen voor het land moe ten de keuze van het volk waar maken. Gewoon 'recht uut, recht an', zo moet 't zijn en niet anders." Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Hirsch Ballin mag niet terug op Justitie' den haag gpd D66 en WD vinden dat CDA- minister Hirsch Ballin in een nieuw kabinet niet moet terug keren op het departement van justitie. Ze verwijten de minister ongeloofwaardigheid en de magogisch gedrag. D66-leider Van Mierlo zegt overigens 'geen taboe' op de CDA'er te willen leggen. Wel vindt hij dat de po sitie van de CDA-bevvindsman danig is verzwakt na diens her haalde uitspraken over de be dreiging van christelijke nor men en waarden onder een ka binet waaraan het CDA niet zou deelnemen. Volgens Van Mierlo heeft Hirsch Ballin demagogie bedre ven door te zeggen dat een eventuele 'paarse coalitie' (PvdA, WD, D66) een bedrei ging vormt voor christelijke nor men en waarden en voor chris telijke instellingen. De minister waarschuwde ook voor verdere liberalisering van de regelingen omtrent abortus en euthanasie door een CDA-loos kabinet. Er zou volgens hem een maat schappij kunnen ontstaan waarin ouders zich moeten ver ontschuldigen voor het feit dat ze een mongooltje hebben. Van Mierlo was over deze laatste uit spraak zo kwaad dat hij uitriep: „Als Hirsch Ballin dit nog een keer zegt in mijn aanwezigheid, trek ik de oren van z'n hoofd." De WD deelt de opvatting van Van Mierlo. De liberalen hebben overigens ook na het geruchtmakende IRT-debat al laten weten dat ze niets zien in een voortgezet ministerschap van Hirsch Ballin op justitie. Bolkestein wil geen blokkade te gen Hirsch Ballin opwerpen. Met zoveel woorden zei hij zich te kunnen voorstellen dat de CDA-bewindsman op een ande re post in een nieuw kabinet te rechtkomt. Hirsch Ballin vindt de aanval van Van Mierlo 'merkwaardig'. Hij vindt dat er naar zijn beleid moet worden gekeken en niet naar de poppe tjes. Duitser vindt zichzelf een gewoon mens den haag anp Om bii Nederlandse jongeren meer begrip te kweken voor Duitsland, publiceert de Duitse ambassade binnenkort een boekje. „De kennis van de Ne derlandse jeugd over Duitsland is beperktzegt G. Aimer van de Duitse ambassade in Den Haag. „Duitsland is niet zoveel anders dan Nederland. Wij den ken dat er veel overeenkomsten zijn tussen Duitse en Neder landse jongeren. De brochure moet dat aantonen. We laten zien dat de jeugd aan beide kanten van de grens eigenlijk dezelfde interesses heeft en zich in feite ook met dezelfde pro blemen bezighoudt. Wij Duit sers zijn ook gewone mensen." Het idee voor het boekje ont stond ruim twee jaar geleden. Het project kwam in een stroomversnelling door het op zienbarende Clingendael-on- derzoek van vorig jaar. waaruit bleek dat veel Nederlandse jon geren wantrouwend staan te- .genover hun machtige ooster buren. Deze krant besteedde daaraan ruimschoots aandacht in een Duitsland-bijlage op 23 oktober vorig jaar. brussel aly knol correspondent Vlaanderen heeft zichzelf voor schut gezet en aan geloofwaar digheid ingeboet. Dat zegt de Bond Beter leefmilieu (BBL), de grootste Belgische milieubewe ging. Volgens een BBL-woord- voerder is het 'ongepast en kin derachtig' dat de Vlaamse rege ring gisteren wegbleef bij de on dertekening van de internatio nale verdragen óver de schoon maak van de Schelde en de Maas. Vlaanderen kwam niet opda gen bij de ondertekening in het Noordfranse stadje Charlcville- Mézières omdat Nederland nog geen ja heeft gezegd tegen uit dieping van de Schelde. Volgens de BBL is de koppeling die Vlaanderen legt tussen de wa terverdragen en het uitdiepen van de Schelde 'koehandel' waarvan het milieu de dupe wordt. De Schelde- en Maasverdra gen werden voor Nederland on dertekend door minister Maij- Weggcn. Ook de Franse, Waalse en Brusselse milieuministers zetten hun handtekening.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3