'Hier heb ik mijn hele leven op gewacht' Lijkenbegeleider werd lastig Michelinmannetië Feiten &Meningen De arrogantie van de macht Franse mopperkonten WOENSDAG 27 APRIL 1994 Als je Wim Kok op het ogenblik ziet rondlo pen, dan denk je niet alleen daar loopt een winnaar maar ook daar loopt onze nieuwe minister-president. Zijn aanhang zal daar zeer van genieten, maar hoe staat het met al die mensen die niet op hem stemmen en zich van hem hebben afgekeerd? Daarvoor moet het op zijn minst een vervelend ge zicht zijn. Kok belooft nu rust op het front van de sociale zekerheid en zo mogelijk behoud van de koopkracht van de minima. In 1989 ging hij de verkiezingen in met rust op het front van.de sociale zekerheid, handen af van de WAO en herstel van de koppelingen. U weet wel dat systeem waardoor de amb tenarensalarissen en de inkomens van uit keringsgerechtigden waren gekoppeld aan de lonen en salarisontwikkelingen in de particuliere sector. Flet land ging door dat systeem in 1982 bijna over de rand van de afgrond. Toch stelde Kok'in 1989 voor om deze de-, sastreuze koppeling van alle inkomens en uitkeringen te herstellen. Daar is natuurlijk helemaal niets van terecht gekomen. En meer dan dat. De WAO heeft zware ingre pen te verduren gekregen en van rust op het front van de sociale zekerheid was al helemaal geen sprake. Kok ontkent in de Brandpunt-uitzending van zondag j.l. glashard dat hij deze toezeg gingen heeft gedaan aan de kiezer. De man is gewoon een jokkebrok en zal ook nu zijn leven niet beteren. Sterker nog, deze desastreuze toezeg gingen aan de kie zer werden door Kok gedaan tegen het uitdrukkelijke advies in van hoog geleerde partijgeno ten van Kok, als Flip de Kam, Victor Hal- berstadt en Eduard Bomhoff. Voor mij was het reden om uit de PvdA te stap- PIM FORTUYN pen. medewerker Volgens de versie van Kok hebben wij op dat moment aan collectieve ver standsverbijstering geleden. Dit incident maakt duidelijk dat Kok niet opziet tegen kiezersbedrog en er alles voor doet om aan de macht te blijven. Het slachten van de twee dames in zijn partij, toenmalig partij voorzitter Marjanne Sint en staatssecretaris Elske ter Veld, is Kok al lang vergeten. Er is geen enkele reden meer om aan te nemen dat Kok straks, als hij mogelijkerwijs pre mier is, zijn verkiezingsbelofte niet weder om zal breken. En ook nu is hij uitvoerig ge waarschuwd, dus kan hij niet komen aan zetten met inschattingsfouten en verander de omstandigheden. Het allerergste is echter dat de toezeggin gen van Kok inzake de sociale zekerheid geen enkel soelaas bieden voor diegenen die daarvan afhankelijk zijn en nog zullen worden. De situatie is buitengewoon alar merend. Elke maand neemt de werkloos heid met 18.000 personen toe en onze eco nomische groei ligt, met een magere drie kwart procent, net boven die van backben cher Gneken\and. Willen we weer toe naar een situatie van volledige werkgelegenheid, dan zullen an derhalf miljoen Nederlanders weer aan de slag moeten gaan, hetzij door in loondienst te treden, hetzij door iets te ondernemen. Dat kunnen we alleen realiseren als we weer concurrerend zijn in de wereld. Niet alleen op het kennis-intensieve segment van de markt. Dat op zijn beurt betekent drastische ver laging van de loonkosten over de hele linie, dus van hoog tot laag, bruto en netto. Dat komt neer op een complete verbouwing van de verzorgingsstaat voor diegenen mèt een baan en voor diegenen zonder werk, alsook voor ondernemend Nederland. We zullen weer echt voor ons zelf moeten zor gen van hoog tot laag. De regering zal daar toe de voorwaarden moeten scheppen door de gevestigden te dwingen arbeidscontrac ten te accepteren voor beperkte duur, door bijstandstrekkers aan te zetten om te zien naar werk of zelf iets te ondernemen, door ondernemers uit het subsidiebed te jagen. Dit alles is iets anders dan een pas op de plaats. Nederland dient van hoog tot laag grootscheeps te moderniseren en in de be nen te komen. Doen we dat niet dan koer sen we aan op een economische en sociale ramp, met Kok aan het roer, dat wèl. Ik hoop dat u daar nog even aan terugdenkt als u 3 mei uw hokje rood maakt. Ik heb u gewaarschuwd, daar heeft het dus niet aan gelegen. Bewoners zwarte woonoord Alexandra naar de stembus „God was in het stemhokje", zegt Esther Mzi- mila. „Ik was eerst een beetje bang, want het was best moeilijk. Maar daarna was het mooi. Dit was de dag waar ik mijn hele leven op heb gewacht. Dit is de dag van de wederopstanding van alle mensen, blank en zwart, die voor ons land zijn gestorven. Bejaarden op weg naar het tot stemlokaal omgebouwde gemeenschapshu Ze was 's morgens vroeg opgestaan en na haar ontbijt naar de tuin geschuifeld waar het stem lokaal was ingericht. Samen met de andere in woners van het bejaardenhuis Ithlokomeleng in Alexandra, het overbevolkte zwarte woonoord even buiten Johannesburg, was ze op de rij stoelen in de zon gaan zitten tot ze aan de beurt De 78-jarige Esther Mzimila heeft haar hele le ven in Alexandra gewoond. Het is het oudste woonoord van het land en geldt als het schaal model voor zwart Zuid-Afrika. Alle problemen die de zwarte gemeenschap plagen, worden hier op vier vierkante kilometer aangetroffen: van de enorme werkloosheid tot de machtstrijd tussen het ANC en de Zulu-partij Inkatha. Esther keek geamuseerd naar de bedrijvigheid om haar heen. Functionarissen van de Onaf hankelijke Verkiezingscommissie (OVC), waar nemers van de VN en vrijwilligers van het plaat selijke Vredescomité brachten mensen die slecht ter been waren naar het stemlokaal. Ver slaggevers van een Amerikaanse TV-station maakten ruzie met de directrice van het bejaar denhuis, omdat de bejaarden niet wilden zitten zoals zij het wilden. Een oude man dreigde in opstand te komen tegen de lange wachttijd. ,,Ik wil stemmen. Dat is mijn recht." Zijn waar schijnlijk even oude buurman wist hem te kal meren. „Kom nou, opa, je hebt je hele leven ge wacht. Die vijf minuten kunnen er nog wel bij." Esther schoof een stoel verder richting stemlo kaal. Ze wist niet hoe ze moest stemmen, zei ze. Ze hadden het haar wel voorgedaan, maar ze was weer vergeten hoe het in zijn werk ging. „Maar op wie ik ga stemmen dat weet ik wel. Nee, ik zeg zijn naam niet. Dat is geheim." Twee seconden later boog ze voorover zodat haar buurvrouw haar niet kon horen. „Ik stem op de man die hier lang geleden heeft gewerkt." De toespeling was duidelijk. ANC-leider Nelson Mandela was hier in de jaren veertig met zijn inmiddels overleden vriend Oliver Tambo de eerste zwarte advocatenpraktijk van Johannes burg begonnen. Ze zweeg en trok haar vest recht. Het was bijna haar beurt om te stemmen. Een vrijwilliger van het Vredescomité hielp haar overeind. Esther slofte naar het stembureau, overhandigde haar identiteitsbewijs, liet haar handen controleren op de onzichtbare inkt die dubbelstemmen moet voorkomen, doopte haar vinger in de inkt en ging met het stembiljet naar het hokje. Ze zette het kruisje en deponeerde het biljet in de bus. Dat was haar stem voor de Nationale As- semblée. Vervolgens herhaalde ze de handelin gen met een tweede biljet, waarmee het provin ciale parlement wordt gekozen. „Wat de toekomst ons zal brengen, weet alleen God. Maar ik denk dat er vandaag een einde is gekomen aan onze problemen", zei ze nadat haar stem had uitgebracht. Driehonderd meter verder dreigde deze opti mistisch visie te worden gelogenstraft. In Bei rut, het door Inkatha beheerste stadsdeel, was de situatie zeer gespannen. Voor de bibliotheek, naast het KwaMadala-logement, groepten man nen woedend samen. Hen was toegezegd dat de bejaarden daar konden stemmen, maar om tien uur, drie uur nadat het stemlokaal open had moeten gaan, waren de deuren nog steeds gesloten. De verantwoordelijke leden van de verkiezingscommissie waren niet komen opda gen. Vertegenwoordigers van het Vredescomité pro beerden de gemoederen tot bedaren te bren gen. Iemand stelde voor de bejaarden naar een stemlokaal in het centrum van Alexandra te brengen. Dat had hij niet moeten zeggen. „Dan worden ze afgemaakt door het ANC. De af spraak was dat ze vandaag hier zouden stem men. We eisen dat de Verkiezingscommissie zich aan die afspraak houdt", zei een man. Het was niet het enige probleem. De Verkie zingscommissie zou hier ook voorlopige identi teitsbewijzen uitreiken, die voor de verkiezin gen worden gebruikt. Het wegblijven van de verkiezingsfunctionarissen was het bewijs dat de commissie samen spande met het ANC en de Inkatha-leden wilden beletten te kiezen.Als foto reuter juda ngwenya ze niet komen, zullen we er voor zorgen dat de verkiezingen in de rest van Alexandra ook niet door kunnen gaan", dreigde een andere man. „Hoe kunnen ze stom zijn", zei een meisje van het Vredescomité over de OVC-functionarissen. „Ze weten hoe gevoelig het hier ligt. Ze worden toch al niet door Inkatha vertrouwd en door weg te blijven, versterken ze het wantrouwen. Als er niet snel iets wordt gedaan, loopt de zaak nog uit de hand." Er arriveerden leden van het plaatselijke Inka- tha-bestuur, die de grootste oproerkraaiers voorlopig wisten te kalmeren. Ze zouden met het hoofdkwartier van de OVC in Johannesburg bellen en Om opheldering vragen. Een half uur lang bleef de stemming gevaarlijk dicht bij het kookpunt. De mensen van het Vre- descomitié drentelden nerveus heen en weer en raadpleegden via 'walkie-talkies' hun superieu ren. Een groepje politiemannen posteerde zich zo onopvallend mogelijk op honderd meter van de bibliotheek. Kinderen die op straat voetbal den, werden door hun moeders naar binnen geroepen. De spanning ebde weg toen een auto van de OVC de straat in reed. Een OVC-kopstuk stapte uit, overlegde met een Inkatha-bestuurder en opende de bibliotheek. De Inkatha-man legde de menigte uit dat de problemen waren opge lost. Ze geloofden hem pas toen de computer gestuurde camera voor pasfoto's en twee stem bussen naar binnen werden gesjouwd. Als op bevel vormden de mannen en vrouwen een rij. Een man begon het pad naar de bibliotheek schoon te vegen. Het OVC-kopstuk keek tevreden toe. De op luchting over de goede afloop won het dit keer van zijn ergenis over het wegblijven van zijn collega's. „Dat moet niet nog eens gebeuren", zei hij. „Want dan gaat het gegarandeerd mis." ALEXANDRA PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT ansen hebben de reputa -- - - tie heel charmant te zijn, wsmmmm maar wie het voorrecht heeft wat langer temidden flfl van hen te mogen vertoc- ^parij^^ ven> ontdekt onvermijdelijk vroeg of laat ook een wat minder plezierige eigenschap van de volks aard. Fransen zijn, zoals dat op zijn Frans heet. enorme rdleurs, hetgeen zoveel als 'mopperkonten', of'foeteraars' betekent. Natuurlijk is die eigenschap ons Nederlan ders ook niet geheel vreemd, maar vergele ken met de zuiderburen van onze zuider buren zijn we volstrekte beginners als het op mopperen aan komt. Een beetje Frans man moet op zijn minst één keer per dag even flink stoom afblazen, zo lijkt het. De aanleiding doet er meestal niet zo toe. Wie op het verkeerde moment op de verkeerde plaats is, krijgt ongevraagd een waterval aan verontwaardiging en in taal gegoten onvrede over zich heen. Zelfs een buitenlander die de taal van Molière uitstekend beheerst, kan door gaans slechts met enige moeite achterha len wat de raleur in kwestie nu precies alle maal dwars zit. Een Fransman die stoom afblaast, heeft de neiging dat te doen in een tempo dat ongeveer twee keer zo hoog ligt als dat van een normale conversatie. Dat is niet erg; de mopperkont is meestal niet op een gesprek uit, laat staan be nieuwd naar uw mening. Na enige tijd komt de foeteraar doorgaans vanzelf tot bedaren, waarna hij of zij zich met een zichtbaar verlicht gemoed weer in de dage lijkse routine stort. Binnen Frankrijk zijn bewoners van de re gio Parijs onbetwist de grootste rdleurs. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de spanningen die het leven in zo'n grote me tropool met zich mee brengt. Parijzenaars staan vrijwel altijd op scherp en slaan bij het minste of geringste aan het foeteren Mocht u ooit onverhoopt met een aan het mopperen slaande Fransman worden ge confronteerd, dan is het zaak niet in pa niek te raken. In minstens negen van de tien gevallen is de stortvloed van veront waardiging niet persoonlijk bedoeld of te gen u gericht. Er zijn echter uitzonderin gen, zoals ik een enkele keer heb moeten Een paar weken geleden nog. Toen ik, op weg naar een feest bij vrienden, in een smalle straat uit een taxi stapte, sloegen bij de bestuurster van een auto achter mijn taxi onmiddellijk de stoppen door. Voor de dame in kwestie was het gedwongen op onthoud van pakweg vijftien seconden blijkbaar al teveel van het goede. Ze drukte eerst secondenlang de claxon in en wierp vervolgens een reeks1 gen uit het half geopende portierraam. Toen ik haar tot kalmte probeerde te ma nen met de retorische vraag of een mens niet meer het recht had om rustig uit een taxi te stappen, pakte dat geheel averechts uit. De dame ontpopte zich nu echt tot een ordinair viswijf en maakte me uit voor alles wat lelijk is, tot en met 'smerige buitenlan der' toe. Nu ben ik, na ruim drie jaar in Parijs te hebben gewoond, wel wat gewend, maar dit ging me echt te ver. Ik was zo woedend, dat ik ineens geen woord Frans meer sprak. Ik gooide er spontaan een hele serie bijzonder lelijke Nederlandse krachtter men uit die ik hier maar beter niet kan weergeven. Het hielp. Alvorens ik op mijn beurt bedaard was, gaf de mopperkont een dot gas. Einde incident. De moraal van dit verhaal? De gemiddelde Franse raleur begrijpt waarschijnlijk geen woord Nederlands, maar met een reeks krachtige goed-vaderlandse vervloekingen komt u, in geval van nood, zelfs in Parijs een heel eind. HANS GERTSEN CORRESPONDENT >r Peter Arnett is de verslaggever die zichzelf en zijn werkgever Cable Net work News (CNN) in één klap wereld beroemd maakte tijdens de Golfoor log. Hij bleek tijdens de aanloop naar de bombardementen van Bagdad een in onderdelen gedemonteerde satel liettelefoon te hebben meegesmok keld. Toen een bom op het telecom- municatiecentrum van Bagdad alle verbindingen met de rest van de we reld had uitgeschakeld, kon Arnett vrijwel als enige ook een verslagge ver van het Spaanse dagblad El Mun- do bleef aan de slag doorgaan met verslaggeven, zij het onder Iraakse Zo ongeveer elk TV-toestel in de we reld stond tijdens de Golfoorlog op CNN afgesteld, zelfs het Witte Huis en het Pentagon moesten toegeven dat Chicken Noodle News ('vermicelli- nieuws'), zoals de relatief kleine maatschappij aanvankelijk werd be spot door de grote Amerikaanse sta tions, sneller en betrouwbaarder was dan hun eigen informatie. Aanvankelijk had CNN een grotere crew in Bagdad, maar op de vijfde dag van de luchtoorlog zat Arnett er al leen. Hij had zojuist de laatste twee CNN'ers uitgezwaaid die per taxi naar Jordanië vluchtten. Behalve zijn eigen geldvoorraad (zestigduizend dollar in kleine coupures) had hij ook die van zijn collega's (nog eens veertigdui zend) in de opengesneden voering van zijn leren jack moeten proppen. Hij voelde zich een Michelin-manne- tje, schrijft hij in zijn autobiografie. Dat boek gaat maar gedeeltelijk over de Golfoorlog, want Arnett (1934) zit al 35 jaar in de oorlogsverslaggeving, waarvan het grootste deel als verslag gever in Zuid-Oost-Azië voor het gro te Amerikaanse persbureau Associa ted Press. Hij kreeg in 1965 een Pulit- zerprijs voor zijn Vietnam-verslagge- ving. Arnett is in 1981 als 47-jarige overgestapt naar CNN, dat meer avontuur biedt dan het hem te bu- reaucretisch geworden AP. Geboren in Nieuw-Zeeland, raakte Arnett tijdens een vakantiereis in de jaren '50 verslingerd aan Azië. Hij werkte op de redactie van een lokale Engelstalige krant in Bangkok en later als losse en aansluitend vaste mede werker van AP in Laos. In 1962 stuurde AP hem naar Viet nam. Hij werd lid van de ploeg ver slaggevers die latere sterren telde als Neil Sheehan, David Halberstam en Stanley Karnow. Net als zij, werd ook Amett een doorn in het oog van de Amerikaanse regering. Amett ging vaak mee met de soldaten in de jungle en sprak op basis van eigen waarneming de officiële Amerikaanse lijn tegen. Die tochten naar het front leveren boeiende verhalen op. Het meest gruwelijke is wel Arnetts tripje in najaar 1967, naar de slag bij Dak To die werd uitgevochten rond 'Hill 875' (genoemd naar de hoogte in meters), vlak bij de grens met Cam bodja. Amett slaagt erin met een groepje versterkingen de heuvel te bereiken. Als hij zich wil ingraven voor de nacht, zet hij in het donkerde schep in een Amerikaans lijk, dat be dolven raakte na een granaatinslag. Als hij terugdeinst, glijdt hij uit op een losse arm. 's Ochtends wordt hij al vroeg wakkir van de doordringende lijkenlucht. AfUL hij omhoog kijkt, ziet hij een Ameri-LER[ kaanse jachtbommenwerper twee bommen afgooien. De ene ontploft r^ej enkele tientallen meters verderop infpot1 een oude bunker, de tweede komt Lctj( recht op hem af en boort zich op vijtuw tien meter afstand in een boom. Ar- nett vraagt zich af hoe zijn lijk eruit stj: zal zien, maar de bom ontploft niet.' Hij vindt het welletjes en slaagt erin later die dag met een helikopter weg te komen. Op het vliegveld belt hij el kantjes verslag door en stapt in een vliegtuig naar Saigon. Hij is de enige' levende passagier: het ruim is verdej— gevuld met honderd lijkenzakken, i slachtoffers van 'DakTo'. Bijna alle zakken zijn lek. Als het toestel een scherpe daling inzet voor de landin^k spoelen de lichaamsvloeistoffen Ar- IX nett over de enkels. In 1970 verlaat Arnett Vietnam. Hij ij oorlogsmoe, maar het gewone ver- slaggeverswerk voor AP in de VS valt! hem tegen. Hij grijpt de kans dan oc| met beide handen aan, als hij in I maart 1975 wordt gevraagd terug _t?j gaan naar Saigon, wadrvan de val'6L. handen is. Als de Noordvietnamezeir., op 30 april de stad binnen trekken, i?' er Amett een van de weinige verslaggefj vers die niet per helikopter is ver 1 ken naar een Amerikaans schip v de kust. De nieuwe machthebbers 1^ ten de pers met rust, trekken zelfs pa na enkele dagen de stekkers v, telexverbindingen eruit. Misschien dat deze ervaring Arnett f enkele oorlogen later (tussendoor c El Salvador, Cyprus en Libanon) v\ makkelijker in staat stelt in Bagdai het einde van de Golfoorlog af te wachten. Hij beschrijft op vermakeli11 ke wijze hoe hij de censors van Sad-f dam om de tuin leidt, terwijl hij v meegesmokkelde satelliettelefoon verslag doet van de verwoestingen ii de stad. Net als in Vietnam krijgt Amett (in- f middels Amerikaans staatsburger) hr Witte Huis en het Pentagon in de gof dijnen met zijn verslaggeving, die niP^, patriottisch genoeg zou zijn. Een ge-TS. bombardeerdebabyvoedingfabriek,4 die de Amerikanen officieel aandui-1 Pr' den als centrum voor biologische wa pens, is toch maar een babyvoedingt1116, fabriek, stelt Arnett na een bezoek P aan de mines vast, zich daarmee vaif 15 een lid van het Huis van Afgevaardi^__ den de kwalificatie 'de Joseph Goeb-j bels van Saddam' op de hals halend Amett beschouwt deze en die uit het verleden terecht als een ereti tel. DEN HAAG JAMES McGONIGAL Peter Amett is vanavond te gast vari het John Adams Instituut in Amsterj dam. Hij wordt in De Rode Hoed aan de Keizersgracht ondervraagd door Raymond van den Boogaard Kaarten te koop bij de WV-be- spreekbureau's. Peter Amett, Live from the Battlefield, 35 years in the world's warzones, Simon Schus ter, f56,50. Peter Arnett in actie. De Golfoorlog maakte hem beroemd. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2