Inter legt basis voor Cup Squashbond maakt knieval voor 'oude' Vertogen BOLLEN Bayern München moet op herhaling Sport JJ 2PENSDAG 27 APRIL 1994 -3564J p advies >rdtnu e Singel Op us var >ing Op erkste kam- igd- g, Wim n Zoest, i Gans, .anger- irjohn ening Rgdunum tegen profs Volendam ipENTer gelegenheid van het 75-jarig bestaan speelt igdunum op dinsdag 10 mei een jubuleumwedstrijd tegen Vo- ndam. De ploeg van Wim Rijsbergen komt op volle oorlogs- erkte naar de Kikkerpolder. De groenwitten hebben nog meer tiviteiten op het programma staan. Op 11 mei wordt een re- eatief pleintje geopend. Het draagt de naam van (wijlen) )an eedeveld, de ex-voorzitter die zich bijzonder verdienstelijk eeft gemaakt voor de club. De echtgenote van Breedeveld zal >t naambord onthullen. [atvvijk speelt zaterdag om 15.00 uur [DEN» Katwijk speelt de thuiswedstrijd tegen Marken zaterdag- iddag om 15.00 uur. Het officiële aanvangstijdstip van deze in- aalronde is 18.00 uur, maar de zaterdageersteklasser besloot af te wijken. Ajax - FC Lisse begint vrijdagavond om Die wedstrijd wordt gespeeld op het bijveld van het lympisch Stadion. Rijnsburg - Quick Boys wordt op vrijdag- vond (19.00) op het veld van Quick Boys gespeeld. Jacompetitie afdeling zaterdag iderdqrpDe periodekampioenen van de zaterdag eerste klas- de Afdeling Leiden beginnen hun nacompetitie om één in de vierde klasse KNVB op zaterdag 7 mei met Koude- n erk - SVOW en Woubrugge - LFC. Op 14 mei staan LFC - Kou- ekerk en SVOW - Woubrugge op het programma. De slotwed- trijden LFC - SVOW en Koudekerk - YVoubrugge worden op 21 iiei beide op neutraal terrein afgewerkt. Alle duels beginnen om 4.30 L 5rik Huybens vier duels geschorst iden Basketballer Erik Huybens is voor vier wedstrijden ge- chorst. De Leiderdorper, die voor eredivisionist Haarlem uit- omt. kreeg de straf naar aanleiding van de diskwalificerende jut die hij opliep na een vuistslag in het gezicht van Bossche- aar los Kuipers in het vijfde play-offduel in de halve finale om et Nederlands kampioenschap. Twee van de vier wedstrijden ijn voorwaardelijk. dag in JVS finalist Zilveren Molen DEN» s door met pijn en moeii drongen tot de finale van het ernooi om de Zilveren Molen. Leidse zondageersteklasser rsloeg stadgenoot De Sleutels iteravond op het LFC-terrein et 2-1. Door de overwinning ag UVS het in de eindstrijd op inderdag 5 mei opnemen te- n Lugdunum. Marco Akerboom nam zijn oeg tegen de heftig tegen- ribbelende zaterdagvierde- op sleeptouw. Eerst zétte i vrije trap knap in een aelpunt om (1-0). De Sleutels oeg vrijwel onmiddellijk terug Êervol verlies De Algemene ntés; 'gNINGEN MICHEL V 1ALMEDEWERKER iding. leemt je D loper metfcj )e Algemene is in de kwartfina- het toernooi om de Rijn- elfland-beker eervol ten onder egaan. Het achttal van Ed Mol- iy verloor tegen KVS met 'korf- alcijfers': 21-17. Deze. neder- betekende dat er bij de latste vier van het toernooi enkele club meer uit de «eidse regio is overgebleven. Gezien het standsverschil liet )e Algemene Aanvankelijk wei- la zes minuten stond et al 4-1. De acht van Molloy erstelden zich echter goed met Alfred en Arnoud ambooy, Perry Venema en lemco Molloy (6-5). Daarna Tornado's verslaat Underdogs n de poolclub Het Dijkje von- len de poolfinales plaats voor egioteams. Grootste favorieten de eindstrijd waren beide .eidse poolteams de Underdogs in de Tornado's. In de halve ïindstrijd schakelde Underdogs Katwijkse Pocket met 5-2 De Tornado's was met 5-0 te sterk voor het team van itefanie uit Lisse. In de finale trok na een verhitte strijd de Tornado's aan het langste eind. De Underdogs capituleerde met 5-2. Beide ploegen plaatsen zich voor de Nederlandse kam pioenschappen die op 15 mei worden gehouden in Almelo. Voorts werd bekend gemaakt dat de Underdogs en de Torna do's volgend jaar uitkomen in ;te di- Het Nederlandse duo van Inter Milan doet er goed aan om vrienden te blijven met Nicola Berti. De middenvel der, die van een zware blessure is hersteld, legde gister avond de basis voor een nieuw internationaal succes van de blauwzwarte club. Drie jaar geleden zorgde hij al voor de beslissende treffer in de UEFA Cup-finale tegen AS Roma. Nu hielp hij zijn ploeg aan een 1-0 zege in de eer ste wedstrijd tegen Austria Salzburg. wenen cpdminder te bieden had. De Oos tenrijkse ploeg bestaat uit elf harde werkers, die niet passen bij het artistieke imago van de Mozart-stad. Austria verzamel de op weg naar de finale van het UEFA Cup-toernooi al 33 gele en 2 rode kaarten. Bovendien werd trainer Otto Baric wegens wangedrag naar de tribune ver bannen. Het Prater-stadion, tegen woordig vernoemd naar Emst Happel, was tot de laatste plaats bezet om de droom van de 'Mo- De overwinning moet voldoen de zijn voor Inter om voor de tweede keer in een Europese beker te De glans ontbreekt bij deze tri omf, want opnieuw kon de ploeg van de onopvallend acte rende Bergkamp en Jonk niet imponeren. Inter Milan maakte in Wenen een armoedige in druk en mocht van geluk spre ken dat de tegenstander nog zart-Jungs' mee te maken. Inter voelde zich in deze arena ook thuis, omdat de club op deze grond dertig jaar geleden beslag legde op haar eerste Europese trofee, via een legendarische 3-1 triomf op Real Madrid. Pas na een half uur was Inter warmgedraaid. Sosa en Berti namen het dure team op sleep touw. Laatstgenoemde hielp zijn ploeg aan de leiding. Hij speelde met een individuele ac tie Peter Artner uit en verraste doelman Konrad met een schot in de verste hoek: 0-1 De voorsprong kwam in de tweede helft niet meer in ge vaar, omdat Inter zich beperkte tot het verdedigen van de voor sprong. De blauwzwarte muur bleek te stevig om neer te halen. Zelfs de uitsluiting van Alessan- dro Bianchi, tweemaal geel, kon geen bres slaan in de Inter-af- weer. Salzburg kon Inter wel op de eigen helft 1 ontbeerde de kwaliteit om het de Italianen lastig te maken. De Deense arbiter Kim Niel sen liet veel toe. Hij spaarde Heribert Weber in de slotfase opzichtig na een aanslag op Or lando, waardoor de 38-jarige li bero, die op het WK 1978 al van de partij was, de return mag meemaken. Na afloop liepen de Oostenrijkers al hun ereronde voor de eigen aanhang. Ze mochten blij zijn met de kleine nederlaag, want Sosa (schot op de lat) en Jonk (net voorlangs) lieten kansen liggen om meer afstand te nemen. Austria Salzburg: Konrad; Fürstaller, Weber en Lainer; VVinkclhofer (63. Steiner), Armer, Marquinho, Pfeifen- berger en Aignen Amernauser (46. Mu- zek) en Stadler Inter Milan: Zenga; Bergomi, Battisti- ni, Orlando en Paganin. Bianchi. Mani- cone. Jonk en Berti; Bergkamp (90. Dell'Anno) en Sosa (75. Ferri). met een treffer van Marcel Groenendijk, die doelman Dave de Heiden het nakijken gaf (1- 1). De reserve-doelman van UVS moest al na een half uur de plaats onder de lat innemen voor Marijn Mokveld, die een knieblessure opliep. Ook Hans van Leeuwen haalde het einde van de wedstrijd niet. De aan voerder van UVS verliet het veld -met een achillespeesblessure. Desondanks gaf de kwaliteit van de ploeg van trainer Gerard Désar de doorslag. In de slotfase vond opnieuw Akerboom het net: 2-1. bleef het verschil tot aan de rust schommelen (8-5, 10-6, 10-8 en 12-9). Tijdens de tweede helft liet De Algemene zich niet meer op jagen door het hoge tempo van KVS, zoals voordien was ge beurd. De blauw-witten pro beerden hun eigen spel te spe len en de bal langer in de eigen aanval te laten rondgaan. Door doeltreffende acties van Alfred (4) en Arnoud Lambooy (2), Mi randa van der Lely en Venema bleef de score tot 19-17 gelijk opgaan. In het resterende kwar tier bleek de pijp bij de tweede klasser leeg. Ook KVS bleek niet zo zuiver meer, zodat het einde kwam met 21-17. „Franz Beckenbauer geef dat doelpunt terug. Wil je zo kampioen worden?" Dat brulde de grootste Duitse boulevardkrant Bild. Maar 'de keizer', interim-trainer van Bayern München, dacht er niet over. Hij vond dat als een scheidsrechter een beslissing heeft geno men, deze staat als een huis. De tuchtcommissie van de DFB, de Duitse voetbalbond zag dat - net als 91 procent van de Duitsers - anders. En dus werd gisteren na een zitting van ruim vijf uur beslo ten dat de wedstrijd FC Bayern München-FC Nümberg woensdag 4 mei wordt overgespeeld. Bayern won zaterdag de derby met 2-1. De eerste treffer van de Beierse club was echter ongeldig. Scheidsrechter Osmers wees na oogcontact met zijn grensrechter naar de middenstip, maar de te levisiebeelden wezen duidelijk uit dat de bal de doellijn niet was gepasseerd en uiteindelijk naast ging. Het bestuur van Bayern toonde zich na de uitspraak sportief en zig. Michael Vertogen: „Vroeger was squash het belangrijkste in mijn le- foto archi 'J DEN RUN JANET V Michael Vertogen aarzelde geen seconde toen hij twee weken geleden alsnog werd uitgeno digd voor de Nederlandse selec tie, die vanaf morgen deel neemt aan de Europese Kam pioenschappen Squash in Zoe- termeer. Hij zei direct 'ja'. Ter wijl hem vorig jaar toch op niet mis te verstane wijze duidelijk was gemaakt dat hij Nederland nooit meer zou vertegenwoor digen. Omdat hij te oud was. De vandaag 32 jaar geworden Alphenaar: „Het is een goede zaak dat de bond zo'n fout heeft hersteld. Dan moet je er niet meer over zeuren. Het is leuk om aan zo'n Europees toernooi mee te doen, bovendien vind ik het nog steeds een eer om voor Nederland uit te komen." 'Typisch Nederlands', noemt hij die discussie over leeftijd, die vorig jaar november na het WK in Pakistan ontstond. Bondscoach Brian Barnett en de bond wilden geen geld meer steken in de oudere spelers, maar doorgaan met de jongeren - ongeacht de resultaten die zij zouden behalen. Vertogen be greep dat niet. „Ik vond het vreemd, vooral naar grote eve nementen stuur je toch het bes te team dat er is." Barnett is door de bond in middels op een zijspoor gezet en Vertogen vindt het prettig om te werken met de nieuwe begeleider Jonah Barrington, ooit een squasher van we reldtopniveau. Met hem sprak hij ook over het leeftijdspro bleem, en de Ier vertelde dat hij zelf het beste speelde rond zijn 33ste. „Als je boven de dertig komt gaan mensen al gauw denken dat squashen op topniveau niet meer kan. Maar dat is onzin. Ik ben vrij laat begonnen - voor mijn achttiende had ik nooit een squashbaan gezien - en daardoor kan ik ook wat langer doorgaan. Mentaal en fysiek kun je het spelen op hoog ni veau meestal een jaar of tien volhouden." Vertogen, die tweede werd op het NK in januari, maar zichzelf eerder ziet als de nummer 3 van Nederland, merkt wel dat zijn niveau zich stabiliseert. ,,lk heb een tijd full time gespeeld, dan ga je hard vooruit, omdat je je alleen maar op het spelletje concentreert." Sinds twee jaar heeft hij een part-time baan, hij traint gemiddeld nog tien uur in de week. Maar er zijn meer factoren waardoor hij merkt dat hij ou der wordt. Zijn lichaam laat het duidelijker weten wanneer het een zware training achter de rug heeft. De kans op - kleine - blessures is nu groter. De be reidheid om voor het squash te leven, om steeds te gaan trainen en de wil om telkens te preste ren worden minder. „Ik kan me voor sommige wedstrijden nog wel opladen, maar niet meer voor alle. Vroeger wel, toen wil de ik altijd winnen, ook op de training. Vroeger was squash al les, het belangrijkste in mijn le ven. Nu niet meer, ik ben ande re dingen meer gaan waarde- Het EK in Zoetermeer is een evenement waarvoor hij nog al les uit de kast kan en wil halen. Ook al beseft hij terdege dat er voor Nederland weinig eer te behalen valt. Het Nederlands team degradeerde vorig jaar uit de poule van A-landen, en moet nu spelen tegen onbeduidende squashlanden als Griekenland (morgen) en Israël (vrijdag). Za terdag zijn de halve finales en zondag staat de finale op het programma. Vertogen verwacht dat Nederland dan moet spelen tegen Ierland, dat hij na Neder land als sterkste land in de B- poule beschouwt. De teams die 12 IE 'Mooie Mario' Cipollini is er slecht aan toe na zijn halsbrekende toeren in de straten van Salamanca. Tijdens de eindsprint van de tweede etappe van de Ronde van Spanje stuiterde hij achter zijn ploeggenoot Adriano Baffi in volle vaart tegen het asfalt. Baffi werd later gede- klasseerd, waardoor Laurent Jalabert de ritzege in de schoot kreeg geworpen. Cipollini hield aan de valpartij een lichtend hersenschudding en i hoofdwond over. foto epa zag af van de mogelijkheid om in beroep te gaan. Beckenbauer schitterde door afwezigheid. Uiteraard was de leiding van Nürn- berg buitengewoon tevreden met het oordeel. Dat gold zeker niet voor FC Freiburg. Deze club tekende beroep aan, omdat zij vreest voor degradatie als het eveneens in de onderste regionen vertoe vende Nümberg de reprise tegen Bayem wint. De bond buigt zich vrijdag over het protest van Freiburg. De aanleiding voor deze in de Duitse voetbalgeschiedenis bijzon dere zaak was een klacht van Nümberg. De geschiedenis: in de 24- ste minuut van de mogelijk voor het Duitse kampioenschap beslis sende wedstrijd Bayem-Nümberg rommelde Bayern-speler Tho mas Helmer de bal net naast het doel van Nümberg-kecper Köpke. Dat zagen 65.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion en drie TV-camera's registreerden het. Alleen scheidsrechter Hans- Joachim Osmers en zijn lijnrechter zagen het anders: doelpunt. Sindsdien hield de spooktreffer de gemoederen in Duitsland be de finale halen promoveren bei de naar de A-poule. „We willen ongeslagen het EK besluiten." Dat zou misschien de sport in Nederland weer een extra im puls geven. Want het aantal mensen dat geregeld squasht groeit enorm, maar slechts een- tiende van die 300.000 beoefe naars speelt wedstrijden. En dat is jammer, vindt Vertogen. Die zelf meteen na zijn eerste squashpartijtje in het destijds gloednieuwe Alphense squash - centrum aan de Kalkovenweg 'wildenthousiast' was. Hij ten niste toen op Cl-niveau maar toen hij eenmaal een squashracket in zijn handen had gehad wilde hij eigenlijk niet meer tennissen. Nog steeds vindt hij het ver schil tussen deze twee sporten groot, al heeft hij zich dit jaar wel weer bij een tennisclub aan gemeld. „Maar ik vind tennis een ouwe-lullensport. Het gaat zo langzaam allemaal, ik heb er soms moeite mee om me te concentreren. Tennis is mis schien wel wat moeilijker, maar squash is fysiek veel zwaarder. Conditioneel gezien is tennis een lachertje vergeleken bij squash. Ik denk dat de beste squasher van de wereld drie keer zo fit is als Pete Sampras." Lugdunum en Roodenburg. Om in politieke termen te spreken: dat zijn voorbeeldige coalitiepartners. Er mag dan wel eens een wrijvinkje zijn, maar over het algemeen kun nen de Leidse voetbalclubs 'door één deur'. De zaken liggen momenteel een tikkeltje anders. Wat Lugdunum betreft kunnen ze bij Roodenburg 'de pot op'. PR-man Henny van den Wijngaard loopt ogenblikke lijk rood aan als hij met het blauwzwart van Roodenburg wordt geconfronteerd. Even bijpraten. Van den Wijngaard is één van de scha kels die de jeugdafdeling van Lugdunum weer aan de praat heeft gekregen. Van den Wijngaard: „Ab je weet hoe veel moeite dat heeft gekost, ongelooflijk. Maar na een moeilijke periode hebben we onze zaakjes voor elkaar. We hebben weer veel jeugd en we voetballen goed, beter dan Roodenburg. Tot zover de inleiding. Nu de aanleiding van de woede van Lugdunum, in casu Van den Wijngaard: ,,Ik zet de laatste weken in het clubblad een tekstje, waarin wordt benadrukt dat de jeugd met een vriendje bij Lugdunum kan komen voet ballen. Daar staan zinnetjes in ab 'het wij-gevoel, dat sterk bij Lugdunum leeft, over te bren gen Het b verder niet zo veel bijzonders, maar het werkt wel degelijk. Toen Van den Wijngaard vo rige week het clubblad van Roodenburg onder ogen kreeg werd nij eerst onaange naam verrast. Na een stukje verder lezen ontplofte hij van kwaadheid. Wat las hij in de Blauwzwarter? De letterlijke tekst die aan zijn brein was ontsproten! Alleen was de naam van Lugdunum veran derd in Roodenburg. Van den Wijngaard: „Dat je wel eens een ideetje overneemt, dat b tot daaraan toe. Kijk, het gaat niet goed met de Roodenburg-jeugd en dan kan ik me voorstellen dat je naar een club als Lugdunum kijkt. Maar een tekst letterlijk overnemen, dat gaat me te ver. Het is trouwens nog verboden ook. Ik werk op de universiteit en heb dat even laten uitzoeken. Ook zo 'n tekst valt onder de auteursrechten en dan mag je zo iets niet let terlijk Roodenburg heeft voor Van den Wijngaard definitief afge daan: „Ik ken iemand van de jeugd afdeling. Ik zei tegen hem: voor die actie heb je zeker veel denkwerk nodig gehad. Die man zei nog ja ook. Schanda lig is het. Dat een club ab Roodenburg zo diep zakt. Bij Lugdunum hebben we vijf jaar keihard gewerkt om de club er weer bovenop te krij gen. Dat is niet zomaar ge gaan. Daar is over nagedacht. Daarbij liggen we qua accom modatie ongunstig. Rooden burg ligt vlakbij de Meren- wijk. Het is geen kunst om daar jeugd binnen te halen. Van den Wijngaard heeft het vermoeden wie verantwoor delijk is voor de publicatie. Een ex-Lugdunummer, die nu dienst doet als kaderlid bij... Roodenburg. Van den Wijngaard: „Niet hij, maar de voorzitter van Roodenburg is verant woordelijk. Zo werkt het op een minbterie ook. Niet de ambtenaren, maar de minis ter moet zich verantwoorden. 'Minister' Marius Wunderink, de voorzitter van Rooden burg, heeft de teksten gele zen. Nietsvermoedend. Het wordt even stil als hij wordt geconfronteerd met de kritiek van Lugdunum dat de tekst letterlijk is overgenomen. Wunderink: „Is dat zo? Ik weet er niets van. maar ik geloof het best. Dan kan ik me voorstellen dat Lugdunum dat niet zo prettig vindt. Ab je iets van een ander overneemt, zet je daar netjes bij van wie je het overgeno men. Daar ben ik heel princi pieel in. Dit betreur ik. en goede conditie is a voor de doorsnee scheidsrechter geen overbodige luxe. Dat onder vond scheidsrechter Kaddouri afgelopen zaterdag tijdens de wedstrijd NoordwijkAl - Al phense Boys Al, toen hij een kwartier voor het einde bij een 5-1 stand vluchtte voor een Alphense supporter. Met medewerking van gastheer Noordwijk haalde de Leidse arbiter ongeschonden de kleedkamer. Onder begelei ding bereikte hij even later zijn auto. Kaddouri: Vooreen behoorlijke overtre ding gaf ik een speler van Al phense Boys een gele kaart", zegt Kaddouri, nog hoorbaar ontdaan door de gang van za ken. „Ik bemerkte dat ik zijn naam al eerder in mijn boekje had opgeschreven, dus moest ik die jongen van het veld sturen. Staat me daar opeens die me neer in het veld. Ik had hem de hele wedstrijd al gehoord. In de eerste minuut riep hij dat Alphense Boys met 11 te gen 13 man moest spelen. Met die 13 bedoelde hij de Noord- wijk-spelers, de ene grensrech ter en mij. Die man was hele maal crazy. Hij wilde mij en een speler van Noordwijk pakken. Ab ik was blijven staan, was ik er nu niet meer geweest. Ik was zeker zonder tanden thub gekomen. Zo iets heb ik in de twaalf jaar dat ik fluit nog nooit meegemaakt. Kaddouri heeft moeten ren nen voor zijn leven. Eenmaal in de kleedkamer had hij geen zin meer om verder te gaan: „In de kleedkamer zat ik ver volgens helemaal te trillen. Ik had geen karakter meer om de wedstrijd nog verder te leiden, daarom heb ik hem gestaakt. Sterker nog, ik wil geen duel meer leiden waarbij die sup porter van Alphense Boys nog aanwezig is. Dan schrijf ik af. Bij de tuchtcommissie wil ik graag voorkomen om een en ander uit te leggen. Mensen van Noordwijk en ook van Al phense Boys gaven me gelijk. Die supporter hoort niet op een voetbalveld thub. Mocht de KNVB er niets aan doen dan stap ik naar het Leidsch Dagblad om de aandacht op dit soort misstanden te vesti- gien. Dennis van den Ing, trainer van Alhense Boys Alheeft minder behoefte om de 'over trokken' affaire aan de grote klok te hangen. Jammer dat dat in de publi citeit komt, want dat is geen goede reclame voor onze club. Die scheidsrechter b een war hoofd. Wij hebben hem ook wel eens gehad bij Alphense Boys - Noordwijk, dat was net zo'n debacle. Afgelopen zater dag ging het mis, omdat hij eerder in de wedstrijd de ver keerde speler van Alphense Boys een gele kaart had gege ven. Uitgerekend die jongen veroorzaakte een strafschop, waarbij hij ook een gele kaart kreeg. Hij moest dus ten on rechte van het veld af. leder- een stond raar te kijken. Er was wel een mêlee van spelers, maar van commotie was vol gens mij geen sprake. Behalve dan die ene suppor ter van Alphense Boys, vol gens het verslag in het Leidsch Dagblad van afgelo pen maandag een vader, die de scheidsrechter bedreigde. „Ik stond nogal ver weg, dus ik kon het niet zo goed bekijken. Maar het gekke is dat er nieb op het formulier staat dat ik heb meegekregen. Dus bij Alphense Boys gaan ze weer over tot de orde van de dag? Van den Ing: „Nee, we beraden otxs intern op deze zaak. Ab iemand van Alphense Boys over de schreef is gegaan, volgen er maat rege len. rob onderwater a brouwer de koning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23