EN bewoners Zeeheldenbuurt moeren actie tegen junks 'Iedereen stemt toch op D66?' iLS huisvest grote groep vluchtelingen )e Kooi zet zich chrap voor De Zijl Kok en Rottenberg op ziekenbezoek Magie Circus in Leiden Leiden gaat over tot aanschaf van ID-kaart iENSDAG 27 APRIL 1994 Zeemeermin yt f? Het beeldje 'De I 3 Zeemeermin' te genover de vuurtoren aan de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk is spoorloos. Monorail yi De ondernemers- I verenigingen en de VW in Alphen vrezen dat de monorail naar Archeon van de baan is. Lede ogen 1 Kandidaat-kamerlid I Cees Bremmer uit Voorschoten ziet de ont wikkelingen binnen het CDA met lede ogen aan. Eer yi Lintjes en medailles. De rid- Z I ders wonen tegenwoordig in een doorzonwoning. 'Ik vind het een hele eer zo'n onder scheiding', zegt de Katwijkse domi nee H. Visser. erna straatsma laantal erkende vluchtelingen dat de ge- Leiden moet opvangen, stijgt dit J met vijftig procent van 209 naar 323. Stichting Leidse Studentenhuisvesting is bereid een fors deel van de groep te De woningbouwverenigingen Ipvegen kamers te verhuren van een tal woningen om deze groep onder te n zeventig procent van de vluchtelin- 1994 naar Leiden komen is al- istaand. De SLS wil de helft van deze ep alleenstaanden onderbrengen in haar Nï 1/1 woningbestand. De medewerking van de SLS is mogelijk dankzij een fors geslonken wachtlijst voor studentenkamers. Wethouder sociale zaken J. Laurier (Groen Links) sprak gistermiddag over een 'forse uitbreiding' van het aantal vluchtelin gen dat jaarlijks door het rijk over alle Ne derlandse gemeenten wordt verdeeld. Die toestroom van woningzoekenden is volgens hem een 'aanslag' op de toch al krappe wo ningmarkt. De wethouder verwacht daaren tegen niet dat huisvesting van vluchtelingen overige woningzoekenden veel hinder zal opleveren. Het is de gemeente nog niet gelukt alle 209 vluchtelingen die vorig jaar naar Leiden moesten komen onderdak te bieden. Op dit moment zijn zo'n 177 van hen aan een wo ning geholpen. Voor 1 mei moeten de ove rige dertig nog een woning krijgen. De 323 vluchtelingen die tussen mei en december '94 naar Leiden komen, zijn zo genaamde 'statushouders'. Zij zijn als vluchteling erkend door het rijk. Buiten de ze groep vangt Leiden jaarlijks ook een ca tegorie vluchtelingen op over wier asielaan vraag het rijk nog niet heeft beslist. Dat gaat jaarlijks om een groep van zo'n 280 perso- 'oners uit de Zeeheldenbuurt in Leiden zijn een ndtekeningenactie begonnen tegen een drugverslaafd zin uit de Kortenaerstraat. De omwonenden zijn over- t van het gezin zat en willen dat vrouw, man en twee ideren uit het huis worden gezet. Inmiddels zijn er :htig handtekeningen in de directe omgeving opge- ald. Een petitie met de handtekeningen en het verzoek het gezin een woning in een andere wijk te geven zal ze week nog worden aangeboden aan de woning- uwvereniging, de Stichting Alba, de politie en de bur- meester. ling van gestolen goederen, de bewoners stellen geen rust meer te hebben sinds het 'druggezin' in de Kortenaerstraat kwam wo nen. Vrijdag kwam het tot een uitbarsting toen J. Boutier, de echtgenoot van mevrouw Bou tier, de aanval inzette op het flrugpand. „Aanleiding was het feit dat mijn fiets gestolen was. We hadden sterke aanwijzingen dat de dief in het pand zat. Toen mijn man aanbelde wilde het gezin zoals gewoonlijk niet opendoen, waarna hij zo kwaad werd dat hij de ruiten heeft in geslagen." ben ervan overtuigd dat ik ier in de wijk nog veel meer ndtekeningen kan krijgen, t er wonen diverse junks in de buurt. Het moet maar afgelopen zijn met de ter van de verslaafden. Het hier wel de Zeedijk", zegt rouw W. Boutier, die in de irtenaerstraat tegenover het ugspand'woont. Openlijke handel in heroïne, ïggebruik in de brandpoor- achter het huis, bedreigin- diefstallen, inbraken, he- ■-^)e Groenen met de bus door Leiden [eiden Een hemelsblauwe stadsbus, een politieke poppenkast een petitie waarin wethouder Walenkamp wordt gevraagd ilieuvriendelijke werkgelegenheid te scheppen. Dat zijn de in- rediënten van het bezoek dat de kandidaten voor de Tweede r van De Groenen morgen aan Leiden brengen. Na een ondgang door de stad wordt de bus met De Groenen rond 13.30 verwacht op het Stadhuisplein. Overvallers-aangehouden eiden De politie heeft vannacht op de Beschuitsteeg twee rnan- ïen aangehouden die kort tevoren op de Van der Werfstraat ïadden geprobeerd twee vrouwen te beroven. De overvallers, 21-jarige Leidenaar en een 20-jarige Amsterdammer, be dreigden de vrouwen met een gummiknuppel en vroegen om geld. De vrouwen begonnen echter direct het tweetal uit te schelden, waarop het duo afdroop. De politie werd gewaar schuwd, waarna de overvallers aan de hand van een nauwkeuri ge beschrijving kort daarna konden worden aangehouden. Brand bij parkeergarage leiden In de brand gestoken huisraad heeft vannacht voor over- gezorgd op de Kaaïdesteeg. De vlammen laaiden hoog op tegen de muur van de aldaar gelegen parkeergarage, waardoor schade onstond aan de ramen van het trappenhuis van de gara- De brandweer heeft het vuur geblust. Ruim honderd snelheidsovertredingen leiden De politie heeft gistermorgen bij een snelheidscontrole met radar op Kanaalweg, Plesmanlaan en Voorschoterweg 126 keer proces-verbaal opgemaakt wegens te hard rijden. In totaal werden 680 auto's gecontroleerd. De hoogste snelheid werd ge- op de Voorschoterweg: 111 kilometer per uur, terwijl 70 kilometer per uur daar het maximum is. Politie zoekt getuigen De politie zoekt getuigen van de dodelijke aanrijding op maandag 18 april op de Dr. Lelylaan, om de juiste toedracht te achterhalen. Een bromfietser kwam daar terecht onder een NZH-bus. Het ongeluk gebeurde om 7.45 uur. Getuigen worden verzocht de politie te bellen, tel. 071-258888. eiden )e gemeenteraad heeft het be- luit om zwembad De Zijl aan Ie Paramaribostraat te overkap- >en al genomen. Maar wijkco- nité De Kooi legt zich daar niet onder meer bij neer. De poli- oet maar eens komen uit eggen, waarom zwembad De liet wel als openluchtbad ge- landhaafd kan blijven, en de indiepe baden en de ligweide 'an De Zijl per se moeten wor- len opgeofferd aan woning- Jouw. vindt het comité. Wethouder H. de Goede D66/sport) en sportambtenaar Duijvenstein komen van- 'ond naar buurtcentrum De aoi om tekst en uitleg te geven „Ik weet dat het verkeerd is om het recht in eigen handen te nemen, maar de politie doet niets en we waren het spuugzat. De hele buurt was uitgelopen en juichte de actie toe", vertelt mevrouw Boutier. Het drugver slaafde gezin, vader en moeder zijn verslaafd en hebben twee jonge kinderen, is tijdelijk ver huisd naar een woning aan de Evertsenstraat in de wijk, waar een andere drugverslaafde woont. De woning aan de Kor tenaerstraat is momenteel dicht getimmerd. „Maar als het gezin terugkeert sta ik niet voor mijn man in. Hij is in staat om de verslaafde man een ongeluk te doen." Merenwijk Het druggezin is in september 1993 in de Kortenaerstraat ko men wonen. „Ze zijn afkomstig van de Hoflaan. Daar werden door de bewoners spandoeken met vreugdekreten uitgehangen toen ze verhuisden. De woning bouwvereniging heeft het pro bleem dus alleen maar naar on ze buurt verplaatst. Het gezin zou het beste kunnen verhuizen naar een flat in de Merenwijk, waar veel verslaafden zitten. Dan heeft wellicht niemand er last van. In deze volksbuurt ho ren ze niet thuis. We woonden hier al vele jaren met veel ple zier, maar dat is afgelopen. Veel bewoners voelen zich hier on veilig, maar duwen niets te zeg gen omdat ze bang zijn", aldus Boutier. C. van Gelder, die aan de Heemskerkstraat achter het drugpand woont klaagt ook steen en been. „Ik heb twee jonge kinderen. In de brand- poort achter mijn huis liggen regelmatig injectiespuiten. Ik moet er niet aan denken wat er kan gebeuren als mijn kinderen daar mee gaan spelen." De drugverslaafde man is inmid dels door hem met een groot kapmes gesignaleerd. „Daar probeert hij ons mee te intimi deren", aldus Van Gelder. Politievoorlichter R. Blom kon vanochtend nog geen commen taar geven op de gebeurtenissen in de Zeeheldenbuurt. leiden Minister Wim Kok vindt dat de bewakingsdienst in het Academisch Ziekenhuis Leiden kan worden geassisteerd door werklozen. Dat zei de bewindsman en lijsttrekker van de PVdA gisteren tijdens een campagne-ochtend in het AZL. Naar aanleiding van de brand op de afde ling neo-natologie constateerde geneesheer-directeur Burema dat er in het academisch ziekenhuis sprake is van een toenemende onveiligheid. „Enkele dagen geleden werd er iemand met een broodmes in zijn zak aangehouden en er is ook al eens iemand gepakt met twee liter wasben zine. Bij een modern ziekenhuis hoort een goede surveillance. Maar door de bezuinigingen zijn we niet in staat meer bewaking aan te trek ken." Felix Rottenberg, de partijvoorzitter die Wim Kok vergezelde, vergeleek het moderne ziekenhuis met „een kleine stad waar maar erg weinig wijkagenten rondliepen." Kok en Rottenberg maakten tijdens het ongeveer twee uur durende bezoek een praatje met patiënten en bezochten de couveuse-afdeling van het AZL. Helaas waren er op het ogenblik van zijn komst geen aaibare baby's voorhanden. Burema vertelde de PvdA'ers iets over de com plexe organisatie van het ziekenhuiswezen in deze tijd. Hij wees op het personeelsgebrek en als gevolg daarvan de toenemende druk op het verplegend personeel. Kok plaatste kanttekeningen bij de voortschrijding van de medische wetenschap. „We kunnen wel steeds geavanceerdere onderzoekstech nieken ontwikkelen, maar waar ligt financieel gezien de grens? Goed, de mens heeft maar één leven en één lijf en daar moeten we alles aan doen, maar we moeten natuurlijk roeien met de riemen die we hebben." foto hielco kuipers V-v- Boa constrictors, raspaarden en Tibetaanse berghokken komen vanaf woensdag 4 mei naar Leiden. Dan zal het Magie Circus de Sleutelstad aandoen voor een aantal voorstellingen. Tot de men selijke attracties behoren de fakir Sahib Adinda, de goochelaar Otto Orbelli en natuurlijk de clowns. De Leidse voorstellingen van de toernee van het Magie Circus beginnen bij de 5 Mei-hal. Daar staat het circus op woensdag 4 en donderdag 5 mei. Vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 mei staat het circus op het marktterrein in de Stevenshof, maandag 9 mei doet het circus de Saffierstraat in het Morskwartier aan en op dinsdag 10 en woensdag 11 mei zijn de laatste voorstellingen op het marktterrein in de Merenwijk. Alle voorstellingen beginnen om 16.00 uur. leiden aad rietveld Onder druk van het publiek gaat de ge meente Leiden schoorvoetend over tot het aanschaffen en verkopen van de zogeheten ID-kaart. De gemeente meende met de toe- ristenkaart een afdoende alternatief te kun nen bieden. Maar na een serie Postbus 51- spotjes is er veel vraag naar het identifica tiebewijs, dat door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is ontworpen. „Er zijn nu mensen die die kaart willen en geen andere", zei burgemeester C. Goe- koop gisteravond in de commissie voor be stuurlijke aangelegenheden. Het bij zich dragen van een identificatie bewijs is met ingang van 1 juni verplicht voor iedereen van twaalf jaar en ouder, maar Leiden dacht tot voor kort het zonder de ID-kaart te kunnen stellen. „De afdeling burgerzaken", zei Goekoop, „wijst mensen erop dat een toeristenkaart ook voldoende is. Maar dan zeggen mensen: ik ben geen toerist, ik wil die ID-kaart." Er was kritiek van D66, SP en Groen Links, maar alleen M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen was echt tegen het invoeren van de kaart, die 36,20 kost. „Een overbodig produkt", oordeelde zij. D. Sloos van de SP vond dat mensen onnodig op kosten werden gejaagd. „Als je een paar kinderen hebt kom je op een heel bedrag en er zijn mensen die dat niet kunnen beta len." W. Egels van D66 vond dat de gemeente de toeristenkaart moest aanbevelen. „Wij kunnen ervoor zorgen dat er geen alterna tief is." Maar nadat de burgemeester had uitgelegd dat dat toch weinig klantvriende lijk is, zei hij: „Het zal mij een rotzorg zijn of 'ie al dan niet wordt ingevoerd, als u maar altijd eerst de toeristenkaart aanprijst." De ID-kaart wordt alleen de komende zes maanden verstrekt. Op 1 januari 1995 komt er een Europees reisdocument en valt het doek voor de vinding van de VNG. „Wij zul len een minimaal aantal van die ID-kaarten bestellenzei hoofd M. losias van de afde ling burgerzaken ter geruststelling van de morrende raadsleden. Scholierenverkiezing op Rembrandt leiden vervolg voorpagina Voor de grote deuren van de au la houdt een groepje vierdeklas sers stil. Op een affiche lezen ze de programmapunten van de verschillende partijen nog een keer door. Binnen staat een rij van tweedeklassers. Ze wachten op hun stembiljetten. Een ze nuwachtig meisje vraagt haar vriendin om een laatste advies. „Ik weet nog niet wat ik moet gaan stemmen. Wat doe jij?"„Ik stem natuurlijk D66", ant woordt haar vriendin vastbera den, „dat doet toch iedereen." De aula van de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden was voor deze gelegenheid als stemlokaal ingericht. Het Rem brandt was een van de scholen die deelnam aan de landelijke scholierenverkiezingen. De na tionale uitslag van deze scha duwverkiezingen wordt vrijdag bekend gemaakt. De scholierenverkiezing op het Rembrandt moest zoveel mogelijk lijken op een echte verkiezing. De organisatoren hadden vier oude stemhokjes en een grote metalen stembus kunnen Tenen van de gemeente Leiden. De stemhokjes waren opgesteld in een hoek van de aula. Daarnaast stond de oude stembus van het kiesdistrict 17. over het plan tot overkapping van het zwembad. Met die ver bouwing is een bedrag van ze ven miljoen gulden gemoeid. Een deel van dat geld haalt de gemeente uit het bebouwen van de huidige ligweide. En dat is, vindt het comité, nu juist op mooie dagen een plek waar buurtbewoners elkaar ontmoe ten. Het wordt vanavond het eer ste optreden voor publiek van wethouder De Goede in zijn nieuwe functie. En als het aan het wijkcomité ligt staat hij voor een volle zaal, die luid en duide lijk de mening van de buurt ver kondigt. De bijeenkomst in het buurthuis aan de Driftstraat be gint om half acht. Uitslagen per school in percentages, van het aantal uitgebrachte stemmen o> s- O) o> 1 s Ol o c O 0, E Rembrani SG Leider Agnes Colle Leiden w o >^- Holtlant colli Leiden; Adelbert Coll Wassenaai A. Groen Col Alphen; SG Albaniar Alphen; Ashram Coll Alphen; 3 "3 c 5> c o> s. 5 0) 01 •O u, c o) fo cc Christelijk Lyc Alphen CDA 3.0 4.6 18.8 14.3 4.2 22.7 7.4 8.5 9.8 4.7 13.3 PvdA 26.0 19.7 12.4 12.2 4.4 15.4 11.3 15.5 13.3 8.0 6.7 VVD 21.8 9.2 16.8 11.8 21.0 14.5 25.8 19.5 22.1 41.1 26.2 D66 20.9 34.1 26.4 39.7 59.2 14.5 37.6 28.0 30.8 31.5 27.1 GL 22.5 26.4 18.8 12.2 6.6 8.2 9.5 22.5 15.4 9.0 10.0 SGP 0.0 0.0 0.4 0.8 0.0 1.8 0.5 3.0 0.2 0.2 0.2 GPV 0.0 0.0 0.0 1.6 0.4 0.0 0.3 2.0 0.6 0.0 4.4 RPF 0.3 0.0 0.8 2.1 0.0 1.8 0.8 1.0 0.8 0.9 1.1 CD 2.6 1.2 0.8 1.3 1.8 14.5 2.9 2.0 4.5 1.9 4.9 SP 2.1 1.9 0.4 2.5 0.4 0.9 0.0 0.0 1.6 1.5 2.4 Overig 0.8 2.9 4.4 1.5 2.0 5.7 3.9 2.0 0.9 1.2 3.7 Er was zelfs op details gelet: in de stemhokjes lag het zo ver trouwde rode potlood. Wennen Voor de meesten scholieren was het de eerste keer dat ze de gang naar de stemhokjes maak ten. Vooral de jongere leerlin gen moesten wel even wennen, jongens uit de brugklas kropen soms met z'n drieën in een hok je om in goed overleg hun stem uit te brengen. Van een per soonlijke stemming kon geen sprake zijn. De organisatoren zagen het allemaal door de vingers. „Som mige eersteklassers staan in het stemhokje van 'iene-miene- mutte, wat zal ik gaan stem men?" Dan vinden wij het geen probleem om hen wat adviezen te geven", verklaarde de scho liere die de stembiljetten uit reikte. Af en toe konden ze wel la chen om de onhandigheid van hun medescholieren. „Hoeveel keren moet ik mijn stembiljet dubbelvouwen", vroeg een jon gen voordat hij zijn biljet in de grote metalen bus schoof. „Vijf keer", grapten de organisatoren vanachter hun tafel. De jongen aarzelde even, maar besloot het toch bij twee keer vouwen te houden. Eén eersteklasser riep zelfs de hulp van zijn lerares in. „Mag ik ook met een paarse pen mijn stembiljet invullen", vroeg hij. „Maar natuurlijk", antwoordde zij lachend, „Dat maakt niet uit. Als het maar duidelijk is wat je gestemd hebt." Minder moeite Oudere scholieren hadden dui- Vele honderden scholen in het hele land deden gisteren mee aan di scholierenverkiezingen. De Rembrandt Scholengemeenschap had authentieke stemhokjes van de gemeente geleend om de stemming zo 'echt' mogelijk te maken. delijk minder moeite met het stemmen. Een groepje meisjes van vier HAVO had er geen pro blemen mee gehad. „Dit was ook voor mij de eerste keer dat ik stemde.", verklaarde een van hen. „Maar ik ben wel eens met mijn vader en moeder meege- weest, toen zij gingen stemmen. Dus ik wist eigenlijk wel hoe dat werkt". Ze had haar stem op de WD uitgebracht. „Ik vind het goed dat de WD werklozen wil inschakelen om de straten en plantsoenen schoon te maken." Organisator en maatschappij leraar W. Belier was de hele dag foto holvast/mark lamers ter plekke. Tijdens zijn lessen had hij al de nodige aandacht besteed 'aan de komende ver kiezingen. Hij was dan ook erg benieuwd wat zijn leerlingen zouden stemmen. „Ik heb tij dens de lessen gemerkt dat mijn leerlingen meer geïnteresseerd zijn in politieke standpunten, dan in partijen. Milieu, werkge legenheid en asielzoekers zijn onderwerpen waar ze allemaal wel over nadenken en over pra ten. Maar wat een bepaalde partij erover zegt, dat interes seert hen niet zo. Dat komt ook omdat de meeste partijen niet zoveel van elkaar verschillen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13