Onze Top 5 /an deze week. Meer racistisch geweld Laksheid zorgt voor slechte 'sleurhut' Binnenland er [GW: Nullijn voor 1995 onrealistisch 2 99 1.89 1.99 5.95 4.89 Friesland haalt Hermans binnen Windmolenpark te water Kok ziet zich nog niet regeren zonder CDA 'Keurige mensen, maar wel erg op zichzelf ISDAG 26 APRIL 1994 ANP Algemeen Nee CPD Geassocieerde Pers Diensten )reep onder Happy Family rERDAMFraude met subsidiegeld bij The Happy Family valt ft te bewijzen. Van tonnen aan eventueel onterecht uitgekeer- Jsubsidie valt niets terug te halen. Burgemeester en wethouder h Amsterdam hebben daarom besloten een streep onder de Uc te zetten. De Amsterdamse keten van jeugdhonken kwam net nieuws wegens vermeende drughandel. Steve Brown leid de organisatie in de jaren tachtig. Hij verklaarde vorig jaar op evisie dat voor tientallen miljoenen guldens werd omgezet it hasjhandel. De gemeente werd verleid tot het verstrekken n subsidies met verhalen over projecten voor randgroepjonge- i. Dat geld ging volgens Brown echter op aan dure vakanties etentjes van zijn familie. Fraude is echter niet te bewijzen en >wn is voor justitie onvindbaar. RO schrijft vertrokken leden aan 'ERSum Met brieven wil de KRO proberen de 2.900 vertrok- i leden terug te winnen. Alle opzeggers worden persoonlijk ïaderd om hun beslissing nog eens te overwegen. De politie is liddels op dood spoor geraakt in het onderzoek naar een ndje in KRO-studio 3. Een molotovcocktail veroorzaakte .jgs na de uitzending van het programma Reporter over Brink- ver dejan brand in de studio. r dilkq igent mishandelt automobilist :1 erdam» Een 22-jarige Rotterdamse agent is zaterdagavond zijn vrije tijd door collega's aangehouden wegens mishande- ig. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De agent was Rotterdam slaags geraakt met een automobilist omdat die •m zou hebben gesneden. Na het verkeersincident ontstond in vechtpartij, waarbij de agent zijn 31-jarige opponent met |n stuurslot op het hoofd sloeg. De gewonde Rotterdammer inkell|oest *n ^et z'ekenhuis worden behandeld. "dei ieroemdheden steunen ouderenzegel ruari e ha Amsterdam Zesduizend vrijwilligers en een handjevol bekende fden jederlanders zijn vandaag begonnen met de verkoop van de met ieuwe serie ouderenpostzegels. Het is voor het tweede achter- natie,'tnvolgende jaar dat speciale ouderenzegels worden uitgegeven, maaiprig jaar bracht de verkoop drie miljoen gulden op voor 250 liet [iderenprojecten. De zegels worden dit jaar voor het eerst ook dui-uiten postkantoren verkocht. In warenhuizen, supermarkten n bankgebouwen komen kramen te staan, daat I e1]" Umburgse koppelbazen opgepakt 'a' De politie in het district Roermond/Echt heeft na een s.merlaandeniang onderzoek een omvangrijke bende koppelbazen 1 vani)gerold. Door het inzetten van tientallen zwartwerkers op ^PuDuwprojecten in Duitsland en Nederland heeft de organisatie ?,weSissen 1990 en maart van dit jaar de Staat voor ruim tien mil ten gulden opgelicht. De organisatie opereerde voornamelijk [e 'llebnuit Echt. Dat gebeurde met vier BV's, waarvan er twee in- '"8 (riddels failliet zijn verklaard. fier jaar cel voor taxi-overvaller n bosch De Bossche rechtbank heeft gisteren een 20-jarige indhovenaar veroordeeld tot vier jaar cel en TBS wegens vijf ivervallen op taxichauffeurs en achttien diefstallen. De gokver slaafde man is eerder veroordeeld. Hij is verminderd toereke ningsvatbaar. Officier van justitie Frielink zei twee weken gele ien tijdens de zitting, dat een langdurige gevangenisstraf onver mijdelijk is bij zo'n reeks overvallen met geweld. Hij eiste toen lijf jaar cel. nhaag»anp i heigc -1 lorzitter Blankert van het Ne- rlands Christelijk Werkge- rsverbond (NCW) vindt het :t realistisch om uit te gaan in de nullijn voor de lonen in 95. ,,In CAO-akkoorden voor 95 zijn al loonstijgingen afge raken", aldus Blankert giste- op een persbijeenkomst. Het kabinet dringt al geruime aan op de nullijn en de dA-voormannen Kok en Wal- ;e riepen onlangs werkgevers bonden op om ook voor ko- :nd jaar de nullijn aan te hou- n. In ruil daarvoor wil het ka- let dan enige miljarden gul- ins aan lastenverlichting 'te- ggeven'. jVolgens Blankert wil het kabi- £t de nullijn echter vooral om fn argument te hebben vöor e bevriezing van de uitkerin- n en ambtenarensalarissen in •5. Met die bevriezing kun- fen de geplande bezuinigingen Ch Frans Stokbrood, voorgebakken, 200 gram 099" ctl Extrajam, aardbeien, abrikozen of kersen, pot 450 gram J259" Uit de bedieningsafdeling: Slagersachterham, 100gram ,299 cn Conqueror sherry, medium dry, dry m«® of cream m® fles 0.75 liter ,J45" (tl Tissue Toiletpapier, wit, pak 12 rollen J*8fT Extraatje van deze week. cn Karnemelk, pak 1 liter T 99 s Lands grootste kruidenier AIO blijft op de kleintjes letten. Wi I Leidse onderzoeker bezorgd over toekomst Racistisch en rechts-extremistisch geweld zijn de afgelo pen twee jaar sterk toegenomen. In 1992 waren er 270 meldingen, vorig jaar 352. Vooral bewindslieden, journa listen en buitenlanders zijn doelwit van gewelddadighe den. Dat constateren de Leidse onderzoekers Buijs en Van Donselaar. In opdracht van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) hebben ze een overzicht gemaakt van het aantal gewelddadige voorvallen en de aanhang van extreem-rechts in Nederland. maar het aantal bedreigingen en vernielingen nam juist sterk toe: van 38 gevallen in 1992 tot 104 in 1993. Onderzoeker Buijs vindt het „angstwekkend" dat extreem-rechtse uitingen steeds meer een politieke lading krij gen. „Vroeger schold men: vieze LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Bedreiging, bekladding, con frontatie, vernieling, brand stichting en mishandeling doen zich in Nederland steeds meer voor. Het aantal bomaanslagen en bommeldingen daalde licht, Turk. Nu is het: alle Turken moeten het land uit". Volgens Buijs worden het ge weld niet centraal georgani seerd door partijen als de Cen trumdemocraten en Centrum partij '86. „Je ziet in die partijen wel vaak een personele betrok kenheid en een verheerlijking van dat geweld. Maar je kunt niet zeggen dat deze partijen ook opdracht geven tot die ge welddadigheden. Er is wel een samenhang tussen het geweld en de extreem-rechtse organisa ties: als er harde uitspraken worden gedaan over migranten, wordt dat door bepaalde men sen kennelijk opgevat als vrij brief om er maar op los te tim- DEN HAAG-ROTTERDAM GPD Het onderhoud van caravans laat vaak te wensen over. De meeste gebreken worden veroorzaakt doordat te lang wordt gewacht met een onderhoudsbeurt of een keuring. Dat bleek het afgelopen weekeinde weer eens in Rotterdam: bij een controle door de politie bleek slechts één van de 59 onder zochte caravans helemaal in orde. Slechts een paar weken per jaar wordt in tensief gebruik gemaakt van het huis-op- wielen, door sommigen wel licht spottend 'sleurhut' genoemd. De meeste mensen denken dat het dus wel meevalt met de slijtage. Met het aanbreken van de zomer periode worden de meeste caravans dan ook direct achter de auto gekoppeld. „Het slijtageproces gaat echter onherroepelijk door. Ook als de caravan in de stalling staat", vertelt woordvoerder Campo van de Rotterdamse politie. Een klapband, een versleten as of verou derde gasleidingen kunnen de vakantie dan lelijk verzieken. „Net als bij een auto moe ten de banden ongeveer om de vier jaar worden vervangen. Dit gebeurt vaak niet omdat caravanbanden er dan nog goed uit zien. De slijtage is niet zichtbaar, maar wel degelijk aanwezig. Na verloop van tijd ver drogen de banden en dan moeten er nieu we onder", aldus Campo. Hij noemt voorbeelden van wat zijn men sen aan ellende tegenkwamen: „Bij één ca ravan stond de bovenbouw bijna los van het chassis. En de remmen hè. Daar man keerde ook het nodige aan. Soms werkten ze links en rechts niet gelijk en er waren er zelfs bij waarvan de remmen het helemaal niet deden." worden binnegehaald. De NCW-voorman keerde zich hef tig tegen het idee van Kok en Wallage hierover een 'sociaal pact' te sluiten. „Zo'n allesom vattend pact op de nullijn gaat de spankracht van de maat schappij te boven. Het is een te centralistische gedachte." Blankert verweet de politici dat ze te veel aandacht hebben voor de loonparagraaf in de nu afgesloten CAO-akkoorden. Vol gens hem moeten ook worden gekeken naar de afspraken over het beteugelen van de VUT-kos- ten en het verder doorvoeren van flexibele werktijden. Anderhalve week geleden voorzag FNV-voorzitter Steke lenburg op grond van de nu ge maakte CAO-afspraken dat de lonen in 1995 met anderhalf procent stijgen. Volgens Steke lenburg kan in dat geval de kop peling tussen lonen en uitkerin gen volgend jaar nog overeind blijven. Leeuwarden De provinciale poli tiek reageerde in maart dolblij toen bekend werd dat WD'er Hermans commissaris der konin gin in Friesland zou worden. De fracties in Provinciale Staten de den dat gisteren tijdens de officië le installatieplechtigheid nog eens dunnetjes over. „De verwachtin gen zijn hoog gespannen", aldus CDA-fractievoorzitter Brandsma- Ydema. CDA, WD en D66, sa men een meerderheid in de Sta ten, willen dat Hermans beleids portefeuilles krijgt toegeschoven. Diverse fracties spraken er hun waardering over uit dat Hermans en zijn echtgenote al lessen Fries volgen. Onder degenen die de nieuwe commissaris de hand kwamen schudden, was uiteraard ook diens voorganger Wiegel (rechts). foto anp arthur bastiaanse Amsterdam: 3,3 miljoen aan samenwoonfraude amsterdam gpd Met een nieuwe onderzoeksme thode heeft de Amsterdamse sociale dienst in een half jaar tijd voor 3,3 miljoen gulden aan bijstandsfraude opgespoord en vijftien huizen 'gewonnen'. De dienst richtte zich in Amster dam-Noord op mensen die sa menwonen terwijl ze een twee de adres of woning aanhouden en soms onderverhuren. Deze vorm van samenwoon fraude is moeilijk te bewijzen, maar door samenwerking met andere instanties binnen de buurt en het vergelijken van be standen konden bij 155 onder zoeken 122 fraudegevallen wor den aangetoond. Van vijftien woningen kon het huurcontract worden beëindigd. In het on derzoek werden onder meer huurcontracten onderzocht en bankrekeningen. Alle gegevens tesamen leidden al dan niet tot een huiszoeking op beide adressen. De succesvolle aan pak van fraude heeft er inmid dels toe geleid, dat ook in ande re rayons van de sociale dienst in Amsterdam soortgelijke pro jecten worden gehouden. IN DE PEILING Geraniums Solidair '93, de partij van voor malig AbvaKabo-voorman Jaap van der Scheur dreigt nog voor de verkiezingen aan interne conflicten ten onder te gaan. Penningmeester Santoro van Halm Braan, tevens nummer vier op de lijst, houdt het voor gezien. 'Partijdrukte' luidt de of ficiële verklaring, maar er gaat een diepgewortelde ergernis en meningsverschil onder schuil. Santoro meent dat Solidair '93 zwalkt. Zij wijt dat aan de toe stroom van 'politiek gefrustreer den' die bij deze partij hun heil zoeken. Dakloze communisten en PvdA-meelopers die tuk zijn op macht, stelt Santoro. „Maar helaas heeft Van der Scheur niet de kwaliteit en souplesse daar mee om te gaan. Die man waait werkelijk met alle winden mee. Ook de nummer twee op de lijst, vice-voorzitter en mede oprichter Hoekert, was bijna af gevoerd. Van der Scheur heeft Hoekert 'gebruikt' en wilde hem daarna 'lozen', weet Santoro. „Jaap weigerde de kandidaten lijst te accepteren. Onder drei ging van een kort geding is hij uiteindelijk overstag gegaan." Santoro zegt zich 'goed ver gist' te hebben in de kwaliteiten van de charismatische vak bondsvoorman. „Het is alle maal wat te snel voor hem ge gaan. Dat heeft ook te maken met de leeftijd. Hij zou in feite achter de geraniums moeten zitten." Santoro heeft wel een oplos sing voor dit soort aanloop-pe rikelen bij nieuwe partijtjes. Pas als ze minstens twee jaar be staan, mogen ze meedingen om de kiezersgunst. Desgevraagd beaamt Santoro volmondig dat deze regel erop neerkomt dat Solidair '93 deze verkiezingen niet mee zou moeten doen. Roosen Ze heeft er alles aan gedaan. Als het CDA straks een nederlaag lijdt, kan niemand dat wijten aan de inzet en aansprekende verkiezingsthema's van het ka merlid Rietje Roosen-van Pelt. De 60-jarige tuindersvrouw uit het Brabantse Schaijk heeft per soonlijk nagenoeg alle katholie ke vrouwen beneden de rivieren door het kamergebouw geleid. De voorvrouw van de katholieke plattelandsvrouw zit sinds 1986 in de Tweede Kamer, maar staat nu op een wat teleurstellende 49-ste plaats. Ze is ook een con sequent voorvechtster van hun belangen. Zeldzaam vinnig werd ze toen de PvdA uit milieumotieven voorstelde kleurstoffen ip verpakkingsma teriaal terug te dringen. Riet spuwde vuur. Ze zag alle kleuri ge badzeep- en cosmeticaver- pakingen uit de rekken en was tafels verdwijnen. Ben je mal zeg. Maar nu is de boot hele maal aan. Nu heeft de miliebe- weging de bloementeelt in de verdachtenbank gezet. Dat is beneden alle peil. Al haar inspanningen voor haar agrarische vrouwenachter ban ten spijt, lijkt ze met plaats 49 toch aan haar laatste politie ke dagen te zijn begonnen. Ze geeft niet op. In het blad Oogst van deze week legt zij kiezers uit dat het 'zeker zinvol' kan zijn dat landbouworganisaties 'vanuit hun visie van belangen behartiging voorkeur geeft aan een bepaalde kandidaat'. Een voorzichtig geformuleerde voorkeursactie dus. Twijfel (In de aanloop naar de Tweede Kamerverkiezingen van 3 mei vertelt een bekende Nederlander dagelijks in deze rubriek over zijn of haar par tijvoorkeur en opvattingen over de Haagse politiek. Mens je van Keulen bijt het spits af. Zij is schrijfster van onder meer Bleekers zomer, Allemaal tranen, Tommie station en Me neer Ratti.) Mensje van Keulen weet het nog niet. Zij is een zwevende kiezer. Naar eigen zeggen is ze een beetje blasé van de politiek, vermoeid. „Het is zo verwar rend. Als ik de programmapun ten van de partijen naast elkaar leg, dan overlappen die elkaar. De verschillen zijn zo klein. Daarbij komt dat de grote par tijen geen ideologieën meer uit- meren." Buijs is vooral bezorgd over de toekomst. „De ervaring in het buitenland leert dat een eenmaal ontstane cultuur van geweld niet snel weer verdwijnt. ]e ziet de laatste jaren ook steeds meer vormen van straat geweld in Nederland: rechts-ex- tremistische groepjes die een forum over vluchtelingen ver storen of een vredesdemonstra tie in de war schoppen. Blijven die acties beperkt tot incidenten of is het de opmaat tot een po ging om de straat te veroveren? We weten het niet: we signa- leeren verschijnselen waarvan we de oorzaak niet precies we ten." Daarnaast is er nogal eens iets mis met de gasinstallatie. „Dat is natuurlijk levens gevaarlijk", aldus woordvoerder Van der Wee van Veilig Verkeer Nederland (VVN). „Het gaat dan vooral om slangetjes, kope ren leidingen met koppelstukken, die zeer regelmatig gecontroleerd moeten worden. Al is het alleen maar voor de eigen veilig heid. Toch zie je steeds weer dat het fout gaat. Er vliegen elke zomer wel een paar ca ravans of boten de lucht in." Afgelopen zaterdag hield de Rotterdamse politie een voorzorgscontrole, rond Pinkste ren kunnen vakantiegangers rekenen op een veel strengere aanpak. „Wij gaan er van uit dat een gewaarschuwd mens voor twee telt. Rond Pinksteren zijn wij dan ook veel strenger. In uitzonderlijk gevaarlijke geval len kan zelfs een rijverbod volgen. En dan is de vakantie snel voorbij", aldus Campo. medembuk» Voor de kust van Medemblik wordt het eerste Neder landse windmolenpark in het water aangelegd. Daarvoor is een stevige fundering nodig. Er worden vier heipalen met een lengte van 28 meter elk de bodem ingeslagen. Het windmolenpark kost tien miljoen gulden. foto anp hans stfinmeier Van Mierlo: Kok gaat vervelen UTRECHT» GPD dragen. Alles is gelijk geworden. Dat is enerzijds gunstig, een te ken dat het in Nederland wel goed gaat, maar aan de andere kant zeer verwarrend." „Iedere partij heeft wel aardi ge mensen in de kuip zitten. Ik heb veel bewondering voor Hans van Mierlo (D66). Maar ook voor Kok (PvdA). En Bolke- stein (WD) is eveneens aardig." „Ik ben steeds zo druk aan het werk, waardoor ik alles niet goed in de gaten kan houden. Wel vind ik dat mensen met la ge inkomens in Nederland meer recht van spreken moeten heb ben." „Vroeger had Ria Beckers mijn voorkeur. Wist ik altijd op wie ik moest stemmen. Maar ja, zij is er niet meer, en nu twijfel ik op welke partij ik ga stem men. Tot het laatste moment ben ik nog beïnvloedbaar. De komende tijd ga ik dus veel le zen over de partijen en hoe ze zich presenteren. Ik schipper tussen D66 en de PvdA." „Met de gemeenteraadsver kiezingen heb ik niet gestemd, omdat ik er niet was. Maar ik ben wel blij dat in Amsterdam de extreem rechtse partijen niet veel voet aan de grond hebben gekregen. Desondanks vind ik het stuitend hoe mensen tekeer gaan tegen de extreem-rechtse aanhang. Ie kunt niet zo maar groepen beledigen. Dat werkt averechts. De aanwas van extre me partijen toont aan dat er wel degelijk iets mis is in de poli tiek." PvdA-leider Kok voelt 'helemaal niets' voor een paarse coalitie wanneer die hoofdzakelijk is ge baseerd op weerzin tegen het CDA. Hij sluit samenwerking met de WD niet geheel uit, maar acht zich beter in staat sa men te werken met het CDA. D66 en WD hebben boos op Koks uitspraken gereageerd, het CDA is daarentegen blij. D66-lijsttrekker Van Mierlo vindt dat Kok 'gaat vervelen'. Van Mierlo is boos op Kok om dat hij een paarse coalitie weer verder uit het zicht heeft ge bracht. Kok vindt de anti-CDA- houding van D66 onjuist. „Dat stuit me geweldig tegen de borst, de idee die je soms wel tegenkomt bij voorstanders van paars. Paars is zo aantrekkelijk, want dan zijn we allemaal tegen het CDA, daar voel ik helemaal niets voor", aldus Kok voor de EO-radio. Kok sluit niet uit dat hij om inhoudelijke redenen de voor keur geeft aan een coalitie met het CDA in plaats van de WD: „Het is inderdaad waar dat de verschillen tussen WD en PvdA op een aantal terreinen groot zijn. Ik kan me goed voorstellen dat op enkele van de thema's het met het CDA minder moei lijk zal zijn tot coalitie-afspra ken te komen dan juist met de WD." CDA-leider Brinkman is blij met de opstelling van Kok en noemt die 'constructief. Volgens de nieuwste N1PO- peiling herstelt de PvdA zich verder en zou nu 35 zetels halen tegen 33 vorige week. Het CDA zou nog kunnen rekenen op 29 van de 54 zetels. Overigens weet veertig procent van de onder vraagden niet waar ze op gaan stemmen. Die onzekerheid is volgens de NIPO-peiling nooit zo groot geweest. De Centrum democraten van lanmaat ma ken bij het NIPO grote schom melingen door. Janmaat heeft nog vier zetels over, drie minder dan vorige week. D66 is over haar hoogtepunt heen en houdt nog 25 zetels over van de eerder verwachte dertig zetels. De WD zit met 29 zetels twee zetels on der het niveau van een maand geleden, maar heeft weer één meer dan vorige week. Groen- Links lijkt nauwelijks te profite ren van de malaise bij de PvdA. Deze fractie mét zes zetels, houdt nog maar acht zetels in de peilingen over van de twaalf de partij een maand terug nog had. De partijen wachten in spanning af op 'de andere opi- niepeier' bureau Interview die vandaag met zijn uitslagen komt: Voor sommige partijen, zoals het CDA, wil dat nog wel eens gunstiger uitvallen. gorinchem gpd-al Buurt geschokt over drievoudige moord straatje met vijf woningen aan de ene en zes aan de andere kant, wemelt het van de politie mensen. Een buurtbewoner kende het vermoorde meisje goed: „Ze kwam elke dag met vriendinnetjes langs voor een snoepje. Als ze op weg was naar school of tussendoor. Haar moeder en grootmoeder kende ik niet echt. Wel van gezicht. We zeiden elkaar goedendag als we elkaar op straat of in de brandgang tegen kwamen. Meer niet. Ze woonden hier al een jaar of zes. De vader heb ik twee of drie keer gezien. Het waren aardige mensen. Van on enigheid heb ik nooit iets ge merkt." Het gezin was niet echt popu lair. „We groetten elkaar op straat en maakten soms een praatje." Verder ging het con tact niet. „Ik weet niet eens hoe ze heetten, zo weinig spraken we elkaar", zegt een vrouw. „We kwamen niet bij elkaar over de vloer." Een andere buurvrouw. „We maakten wel eens een praatje in de voortuin, maar bemoeiden ons niet met eikaars leven." „Een keurig gezin, niks mee mis. We hebben nooit gemerkt dat er spanningen waren of dat ze bedreigd werden", zegt een overbuurvrouw aan de Korte- baan in de Gorinchemse Linge- wijk. De kleine straat werd gis termorgen vroeg gewekt door glasgerinkel. Een buurtbewoner belde de politie, de anderen gingen weer slapen. Een paar uur later was iedereen klaar wakker, toen de politie pools hoogte was wezen nemen in de woning en drie lijken aantrof: een zesjarig meisje, haar moe der en oma waren vermoord, vermoedelijk door de 44-jarige vader die later op de dag zelf moord pleegde. De twee zoons van veertien en zeventien jaar. die op zolder lagen te slapen, bleven ongedeerd. Zij hebben niets van de moorden gemerkt. De overbuurvrouw is „diep geschokt. Ik paste op het meisje omdat haar moeder werkte. Ik haalde haar iedere dag op als ze terugkwam uit school. Ik kan echt niet begrijpen hoe dit heeft kunnen gebeuren." In het anders zo rustige

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3