Bommen tegen democratie gedoemd te falen Stembusstrijd gaat tussen 27 partijen Feiten Meningen Binnen ANC is strijd om de macht begonnen Amerikaanse VN'erE druk met smokkel i Rotte DINSDAG 26 APRIL 1994 NIEUWSANALYSE De verkiezingen moeien nog worden ge houden, maar het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) heeft zijn blauwdruk voor de nieuwe regering van Zuid-Afrika al bijna klaar. In de top van de organisatie circule ren al een tijdje plannen over hoe de posten in het kabinet moeten worden verdeeld en hoe kan worden bereikt dat Nelson Mande- la, de toekomstige president, zijn handen vrij kan houden om als nationaal bindende factor te fungeren. De post van vice-president is cruciaal. El ke partij die meer dan 20 procent van de stemmen haalt, mag een vice-president le veren. En behalve het ANC zal, zo wordt al gemeen verwacht, alleen de regerende Na tionale Partij daarin slagen. Daarmee staat de naam van één van de vice-presidenten vrijwel vast. Dat zal de huidige president Frederik de Klerk zijn. Ffet ANC heeft twee formidabele kandi daten voor het vice-presidentschap: de tweede man op de ANC-lijst en secretaris generaal van de partij Cyril Ramaphosa en de nummer drie, nationaal voorzitter Tha bo Mbëki. Het is de bedoeling dat de vice- president een soort ministerie van algeme ne zaken gaat leiden. Het beste zou zijn als al voor de verkie zingen werd besloten wie de tweede man naast Mandela zal zijn zodat hij kan helpen bij de samenstelling van het kabinet, aldus het ANC-document. Als de organisatie al een keus heeft gemaakt, dan is dat nog niet doorgedrongen tol de media. Die specule ren nog uitgebreid over wie de beste papie ren heeft: Mbeki of Ramaphosa. De krant Tlie Star gokte afgelopen zondag nog op Mbeki die zijn sporen heeft ver diend als de minister van buitenlandse za ken van het ANC. The Weekly Mail conclu deerde afgelopen weekeinde echter dat Ra maphosa 'drie sprongen naar voren' heeft gedaan in de race om het vice-president schap, omdat hij Inkatha-leider Buthelezi over de streep heeft gehaald toch aan de verkiezingen mee te doen. Mbeki en Ramaphosa zijn beiden popu lair: Wie afvalt voor het vice-president- schap, kan rekenen op een andere belang rijke ministerspost. Voor Mbeki ligt buiten landse zaken voor de hand, waarmee na ze ventien jaar Roelof Botha eindelijk het veld zal ruimen. Ramaphosa wordt door The Star getipt als minister van consitutionele ontwikkeling en provinciale zaken. Mbeki en Ramaphosa staan voor ver schillende stromingen in de organisatie. De nu 51-jarige Mbeki is een exponent van de jonge activisten die het ANC naar het bui tenland stuurde om daar een goede oplei ding te krijgen. Mbeki studeerde economie in Groot-Brittannië en onderging een mili taire training in de Sovjetunie. Hij was am bassadeur van het ANC in verschillende Afrikaanse landen en werd uiteindelijk de buitenlandwoordvoerder van de organisa tie. De tien jaar jongere Ramaphosa is een' vakbondsman die altijd in Zuid-Afrika heeft meegevochten. Hij was één van de oprich ters van de zwarte Nationale Mijnwer- kersbond (NIJM) en leidde in '987 één van de grootste mijnstakingen die ooit in Zuid- Afrika werd gehouden. In 1991 werd hij al gemeen secretraris van het ANC. Sommige politieke analysten voorspellen dal het ANC voor de volgende verkiezingen die in 1999 moeten worden gehouden langs ongeveer dezelfde lijnen uit elkaar zal val len. In een gematigde middenklasse partij en een meer op de vakbonden en werklo zen gerichte stroming. Bovendien mag Winnie Mandela niet worden vergeten. Zij heeft veel aanhang onder militante zwarte jongeren in de townships. Met de verkiezingen mag de ANC-strijd tegen de apartheid dan ten einde zijn geko men, zij staat pas aan het begin van het po litieke gevecht om de macht. Zuid-Afrika neemt in stijl afscheid van het verleden. De bomaanslagen door extreem-rechtse des perado's zullen de eerste democratische verkiezingen niet kunnen ontwrichten, maar ze maken wel duidelijk dat een deel van de blanken het 'nieuwe, democratische, non-raciale, non-seksisti sche Zuid-Afrika' niet met open armen zal ontvangen. De terreur is onderdeel van een achterhoedegevecht van racisten, dat alleen op een nederlaag kan uitlopen. De ravages die in Johannesburg, Germiston en Pretoria zijn aangericht, zullen misschien niet de laatste puin hopen zijn die de apartheid achterlaat, maar wel de laatste onder het oude regime. Want hoeveel springla dingen rechtse fanatici nog tot ontploffing zullen bren gen: vandaag, de speciale stemdag voor zieken, bejaar den en Zuidafrikanen in het buitenland, wordt het oude Zuid-Afrika na 342 jaar blanke overheersing geschiede- Dat is een wonder dat niemand vier jaar geleden had kunnen voorzien. Toen president F. W. de Klerk op 2 fe bruari 1990 zijn epoche makende toespraak hield, waarin hij aankondigde Nelson Mandela vrij te laten en het ANC te legaliseren, had hij niet het flauwste benul waartoe dit zou leiden. De enige zekerheid die hij had, was dat apartheid niet langer werkte. Hoe het verder moest wist hij niet. Revoluties voltrekken zich nu een maal niet volgens plan. In deze vier jaar is veel mis gegaan; minstens 14.000 mensen hebben bij politiek geweld het leven verloren en minstens drie keer per jaar waren er ogenblikken dat de zaak reddeloos verloren leek. De bloedbaden in Boi- patong en Bisho, de moord op de populaire communis ten-leider Chris Hani, de onwrikbare opstelling van Iri- katha-Ieider Buthelezi, de machtsstrijd tussen ANC en Inkatha, de economische recessie; het was een serie rampen die de bevolking in diepe depressies dompelde. Maar het bracht de belangrijkste leiders, De Klerk, Mandela en tenslotte ook Buthelezi en de leider van het Afrikaner Vrijheidsfront, generaal Viljoen, tot het besef dat de oplossing voor de problemen van het land alleen uit de stembus kon komen. De verkiezingen van deze week zijn het sluitstuk van deze ontwikkeling. Van de 27 partijen die meedoen aan de verkiezingen, zijn er vier belangrijk: het ANC, de NP, Inkatha en het Vrijheidsfront. De anderen zijn figuran ten. De campagne was lang De Klerk en Mandela zijn sinds december op pad en hard. Programma's speel den nauwelijks èen rol. Het ANC mocht dan als enige partij een doortimmerd plan voor de wederopbouw voor het land hebben, maar de campagne ging over emoties en sentimenten. Het ANC probeerde munt te slaan uit haar strijd tegen de apartheid. De NP probeer de de kiezers te mobiliseren door hét schrikbeeld van een te machtig ANC te schilderen. In hoeverre ze daarin geslaagd zijn, zal pas aan het eind van de week blijken, wanneer de voorlopige uitslag be kend wordt gemaakt. Dat het ANC de verkiezingen gaat winnen, zal zelfs De Klerk niet bestrijden. De grote vraag is echter of het ANC de tweederde meerderheid zal krijgen die hem in staat stelt de Grondwet van het nieuwe Zuid-Afrika te dicteren. De eerste peilingen gaven het ANC soms meer dan 70 procent van de stemmen. Dit percentage is sindsdien gestaag terug gelopen en de schattingen vari ëren nu tussen 55 en 60 procent. Sommige waarnemers zien dit als de ideale uitslag. Het ANC krijgt een ondubbelzinnig mandaat om zijn plan nen uit te voeren, maar weet ook dat er rekening moet worden gehouden met een grote minderheid, die geen heil ziet in zijn beleid. Dat kan het proces van verzoe ning alleen maar ten goede komen. De NP zal de tweede partij worden en dankt deze posi tie aan het feit dat zij de meerderheid van de minderhe den, blanken, kleurlingen en Indiërs, achter zich heeft weten te krijgen. De NP zal waarschijnlijk in twee van de negen provincies, de Kaap en Noord-Kaap, de groot ste worden of zelfs de meerderheid behalen. Hoe groot de steun voor De Klerk verder zal zijn, is afhankelijk van wat de twee partijen, Inkatha en het Vrijheidsfront, doen, die zich op de valreep voor de verkiezingen heb ben aangemeld. De schattingen schommelen nu tussen de 20 en 27 procent. Inkatha en het Vrijheidsfront besloten vorige week, dat Aanhangers van het ANC woonden gisteren de begrafenis bij v tussen ANC-aanhangers en leden van Inkatha. ze mee doen aan de verkiezingen. Het was nieuws dat door veel Zuidafrikanen met een zucht van verlichting werd begroet. Zonder de deelname van deze partijen, die de conservatieve Afrikaners en Zulu's vertegenwoordigen, zou de stabiliteit van het nieuwe Zuid-Afrika ernstig zijn ondermijnd. Inkatha-leider Buthelezi heeft ver klaard dat hij de uitslag van de verkiezingen zal respecteren. De leider van het Vrijheidsfront, generaal Con- stand Viljoen, sloot afgelopen zaterdag een pakt met de regering en het ANC, dat de voorziening maakt voor een eigen staat voor rechtse Afrika ners, de Volksstaat. De Volksstaat zal ongetwijfeld een hersenschim blijven, maar kan beter in het parlement dan op het slagveld worden nagejaagd. De 'inkapseling' van het Vrijheidsfront in het de mocratische proces betekent dat extreem-rechts beroofd is van intelligent leiderschap en aange wezen is op de rabiate retoriek van de leider van de neo-nazistische Afrikaner Weerstandbeweging (AWB), Eugene Terre'Blanche, en, zo lang het duurt, terroristen met hun autobommen. Amerikaanse transportwagens brengen pantservoertuigen overde^ bra grens met Macedonië. foto reuter dimitar d/lkcT jnvecl in stui toch opej tj] winkels! In het dal bij de grensover gang tussen Macedonië en Servië staan acht muilezels aan een boom vastgebonden. Zij bezwijken bijna onder hun last. Doodserieus zegt de Amerikaanse VN-officier dat ze gearresteerd zijn. De eige naar zal een flinke boete moeten betalen om zijn ezels terug te krijgen. Amerikaanse VN-soldaten staan in hun observatiepost op de heuvel chili-pepers te snijden, hout te hakken en een vuurtje aan te leggen waarop gekookt gaat worden. Rondom hen staat de Balkan in vuur en vlam. In het ravijn loopt een smok kelaar met een volbepakte ezel over een brug om brand stof af te leveren aan een land dat onder een handelsembar go van de VN valt. „Het is niet ongewoon een karavaan van twintig ezels richting Servië te zien trekken", zegt de 24-jari- ge Michael Carr, de comman dant van de observatiepost. Brandstof levert in Servië vijf tien keer de normale prijs op. De post van Carr is een van de zes aan de Macedonisch- Servische grens die de Ran gers van het Amerikaanse le ger vorige week van de Zweedse blauwhelmen heb ben overgenomen. De Zwe den vertrokken vanuifhet vreedzame en rustige Mace donië om te worden gestatio neerd in het 330 kilometer verderop gelegen Tuzla. Amerikaanse militairen voe ren nu langs tweederde van de grens tussen de twee voor malige Joegoslavische repu blieken patrouilles uit en vor men ruwweg de helft van het VN-contingent van duizend blauwhelmen. In Macedonië worden dagelijks Servische soldaten waargenomen. Toen de Zweden er nog waren, zwaaiden de Serviërs vriende lijk en kwamen soms een praatje maken. Met de Ameri kanen is geen enkel contact. Afgezien van het nachtleven in de Macedonische hoofd stad Skopje, 35 kilometer ver-, derop, is smokkelen zo onge veer het enige opwindende in de door land omgeven repu bliek. „Dit is een smokkelaar seconomie", aldus de Ameri kaanse chef van de missie in Macedonië, Bob Norman. „Alle belangrijke fabrieken zijn gesloten, i n en elke dag n hun deuren." Naast het verbod op handel ^01*0 met Servië kwam in februari ook nog eens de Griekse hnnysTERD delsboycot over de hoofden jederk van de Macedoniërs. Al metieuwe een gecompliceerde situatieinvolf; typisch voor de Balkan, maaiprig ja iets waar Amerikanen niet Jidere van houden. Zij wensen dui-uiten delijke opdrachten. p banl Terug aan de grens. Soldaat Joseph Elder tuurt met zijn ,1 verrekijker, staande op een stapel zandzakken het dal ip^,-, j Hij richt zijn blik op de smeriu^d ge weg die door de vallei vai)Lgero de rivier de Tabanovce looptjj)UWp in de richting van de snelweg,ssen Belgrado-Athene. Lege len m vrachtwagens staan in de fileLnujt wachtend op toestemming kjddel Macedonië binnen te rijden. I Nadat ze zijn volgeladen, zuk len de meeste vrachtwagens 1CI via Bulgarije terugkeren r Servië. In Bulgarije zijn at zienlijk minder VN-waari mers gestationeerd en is de - jvei"va grens makkelijker illegaal te-'daa>d< passeren. jingsy De Amerikaanse blauwhel- men mogen niet ingrijpen, pjje* Hun opdracht is waarneme: rapporteren en vriendelijk blijven. In januari v vriendelijkheid even ver te zoeken toen eery handjevol '-1 dronken Amerikanen in I Skopje met Macedoniërs op de vuist gingen. Ze werden tè ruggestuurd naar Duitsland^ disciplinair aangepakt en ir rang teruggezet. In de lokale pers werd het ii cident afgedaan als onschuh orzit dig. Het bezoek van de Ame:! irlanc rikaanse voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven, generaal John Shalikashvili, vorige maand kreeg daarente 95. gen veel aandacht. „De Macedoniërs zijn over het algemeen zeer tevreden met de aanwezigheid van de Amerikanen. Ze voelen zich veiliger", meent Gora Miha-z jlovski, een columnist van hetge rii dagblad Vecer. „Sommigen bor zijn echter een beetje bezorgt end over de vraag hoe lang ze zuF len blijven." Dat, zo vertellen, r de Amerikaanse comman danten, is een open vraag. LOJANE FRANK BAJAK roke Naar schatting 22 miljoen kie zers kunnen vanaf vandaag (wanneer invaliden, bejaarden en Zuidafrikanen in het buiten land mogen stemmen) tot en met donderdag hun stem uit brengen in de eerste democrati sche verkiezingen in de geschie denis van Zuid-Afrika. Voor on geveer 80 procent van de kie zers, de zwarte meerderheid, zal dat de eerste keer zijn, al is niet duidelijk hoeveel van hen daad werkelijk van dit recht gebruik zullen mpken. Vele kiezers zouden vanwege het geweld en de intimidatie kunnen besluiten dat ondanks de aanwezigheid van duizenden waarnemers de gang naar een van de 9000 stemlokalen te ris kant is. Met name in de nieuwe provincie KwaZulu/Natal, waar de noodtoestand geldt, is de si tuatie zo explosief dat een op komst van hooguit 60 procent wordt verwacht. Degenen die wel gaan stem men, brengen ieder twee stem men uit. Zij kiezen volgens het systeem van evenredige verte genwoordiging dat ook in ons land van kracht is een Nationale Assemblee van 400 zetels en in elk van de negen provincies een provinciaal par lement. De Grondwet voorziet ook in een senaat waarin de provincies elk met tien afge- Een jongetje kijkt aandacht ook meedoen aan de verkiezingen vaardigden vertegenwoordigd zijn. Van de 400 zetels in de Na tionale Assemblee wordt de ene helft via landelijke lijsten, de an dere helft via regionale lijsten gekozen. Dit moet de invloed van de provincies op het lands bestuur vergroten. Na de verkiezingen treedt een regering van nationale eenheid aan die het land vijf jaar, tot de volgende verkiezingen, zal rege ren. Elke partij die meer dan vijf procent van de stemmen krijgt, i de regering vertegenwoor digd. De grootste partij levert de president en de partijen die 20 procent of meer van de stem- n halen, mogen een vice- president leveren. Het staat al vast dat het ANC de grootste partij wordt en dat Nelson Mandela de eerste zwar te president van Zuid-Afrika wordt. Het is eveneens duidelijk dat de Nationale Partij (NP) van de huidige president De Klerk de tweede partij zal worden en riatDeJderk de eerste vice-pre sident wordrDetweedeMrji: president is weer afkomstig van het ANC, omdat geen enkele andere partij de 20-procents- drempel zal overschrijden. De provincies krijgen vrij grote bevoegdheden maar volgens deskundigen kan niet echt federaal stelsel worden ge sproken. Dat is, zeggen zij, niet mogelijk omdat acht provincies economisch niet op eigen be nen kunnen staan en afhanke lijk zijn van de negende, het PWV-gebied rond Johannesburg dat de economische motor Zuid-Afrika is. Tóch wil de Zulu- partij Inkatha meer autonomie voor de provincies en met KwaZulu/Natal. Zevenentwintig partijen hebben zich laten registreren, maar sommigen zullen alleen aan de provinciale verkiezingen deel nemen. Naar verwachting zul len slechts zes partijen genoeg stemmen halen om in de rege ring van nationale eenheid te worden opgenomen. Behalve het ANC, dat verreweg de groot ste is, de NP en Inkatha zijn dat: de liberale Democratische Partij (DP), het radicale zwarte Pan Africanist Congress (PAC) en het Vrijheidfront (VF), dat een volksstaat voor de conservatieve Afrikaners nastreeft. JOHANNESBURG P.VAN NUUSENBURG_„ CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2