Fitnessen in museum Boerhaave Alleenrecht op superinsekten Cultuur Kunst Ingebonden hout en gescheurde landschappen Leidenaren willen kooi voor zeemansliederen Kunstmanifestatie over menselijke waardigheid 'Kunstbudget met 65 miljoen omhoog' DINSDAG 26 APRIL 1994 Jarman-retrospectief in filmhuizen den haag In Het Rotterdamse filmhuis Lantaren/Venster is van 28 april tot en met 4 mei een overzicht te zien van het grootste deel van het filmoeuvre van de Britse cineast Derek Jarman. Ci- nematheek Haags Filmhuis vertoont dezelfde films in de periode 28 april tot en met 8 mei. Jarman, die in 1942 werd geboren, is onlangs overleden. Te zien zijn de films Sebastiane (1976), Jubi lee (1978), The Dream Machine (1984), Caravaggio (1985), The Angelic Conversation (1985), The Garden (1990), Edward II (1991), Wittgenstein (1993) en Blue (1993). Het Zuidelijk Toneel speelt Genet eindhoven/Amsterdam Het Zuidelijk Toneel speelt dit najaar Splendid's, een onlangs ontdekt stuk van de Franse auteur Jean Genet (1910-1986). Vorig jaar werd het werk teruggevonden in de nalatenschap van de schrijver. Genet was niet tevreden met het stuk. Hij weigerde toestemming te geven om het te spelen. I lij is zelfs van plan geweest het manuscript te vernietigen. In de Stadsschouwburg in Amsterdam gaat op 2 juni Rijkemanshuis van Eugene O'Neill in première. Het is een co-produktie van het Zuidelijk Toneel en het Holland Festival. FNV: zakelijke training kunstenaars De Kunstenbond FNV gaat kunstenaars adviseren bij het aan de man brengen van hun werk op de kunstmarkt. Daartoe wordt een nieuwe afdeling ledenservice gestart. In een beleidsnotitie voor de periode 1994 -1997 stelt het hoofdbestuur dat kunstenaars steeds vaker behoefte hebben aan training voor een zakelijke aanpak. Ze zijn alleen opgeleid voor het maken van kunst, maar velen ontbreekt het aan commerciële vaardigheden bij het verwerven van voldoende inkomen. De beleidsnotitie is Eerste uitvoering vesper Viadana breda» In de Grote Kerk in Breda wordt op zondag 26 juni voor het eerst de min of meer toevallig ontdekte complete vesper dienst Salmi a Quattro Chori (1612) van Lodovico Viadana (1560-1627) uitgevoerd. Gecomponeerde vesperdiensten zijn zeer zeldzaam in de muziekgeschiedenis. Viadana heeft het aan gedurfd de in zijn tijd betrekkelijk moderne barokstijl te combi neren met de meer conservatieve renaissance schrijfwijze. Aan de uitvoering werken vier koren mee en diverse instrumentale ensembles. Het geheel staat onder leiding van Daan Manneke. Project Anna Tilroe in Fort Asperen den haag De I^ch v 12 is de titel v project van schrijver en kunstcriticus Anna Tilroe dat van 5 juni tot en met 4 september in Fort Asperen bij Leerdam plaatsvindt. Tilroe werkt daarbij samen met drie kunstenaars die de grenzen tussen de verschillende kunsten en tussen de zogenaamde hogere en massa-cultuur willen laten vervagen. De drie zijn de Amerikanen Charles Atlas en Tony Oursler en de Nederlands-Zwitserse Irene Grundel. Daarnaast levert ook de Britse performance-kunste naar Leigh Bowery een bijdrage. Schipperen op de Schelde vlissingen Met de expositie 'Schipperen op de Schelde' biedt het Stedelijk Museum in Vlissingen van 29 april tot en met 14 augustus een blik op 150 jaar maritieme geschiedenis op de Westerschelde. België en Nederland sloten anderhalve eeuw ge leden een verdrag om de Belgische havens Gent en Antwerpen, die alleen via het Nederlandse deel van de Schelde bereikbaar waren, toegankelijk te houden voor de scheepvaart. De expositie maakt deel uit van het programma Sail Vlissingen 1994. Molens van Mondriaan te zien uden In het Museum voor Religieuze Kunst in Uden zijn de ko mende maanden bijna twintig tekeningen en schilderijen van molens te zien van Piet Mondriaan. Alle werken dateren uit zijn vroege, realistische periode. Mondriaan woonde kort na de eeuwwisseling korte tijd in Uden. Een belangrijk deel van zijn Nederlandse werken is in de toen nog landelijke omgeving van deze Brabantse plaats ontstaan. De expositie is te zien van 29 mei tot 28 augustus. Matinees Rotterdams Philharmonisch Rotterdam Het Rotterdams Philharmonisch Orkest (RPhO) gaat in het nieuwe seizoen tenminste drie extra doordeweekse mati nee-concerten verzorgen in concertgebouw De Doelen. Nu spe len de musici op donderdag- en zaterdagmiddag. Deze voorstel lingen trekken zoveel publiek dat het RPhO tot uitbreiding heeft besloten. De al aangekondigde avondconcerten blijven gehand haafd. beeldende kunst recensie ben wagemaker Expositie Ria van Kooten-Mijs en Jan van Zonneveld, objecten, zeefdrukken en schilderijen STAA-galene, Pnnses Ire- nelaan 88, Alphen aan den Rijn Ope ningstijden: 16 uur. Tot 6 rt Gedurfd, eigenzinnig en speels, drie woorden die bij uitstek van toepassing zijn op het werk van Ria van Kooten. Onlangs ver huisde ze van Alphen naar Zandvoort en gewend in het werken met hout, golfkarton en touw werden de verhuisdozen onmiddellijk gebruikt voor haar objecten. Zoals Christo 'verpak ken' als terugkerend thema heeft, zo keert bij Van Kooten regelmatig het thema 'binden' terug. In de etalage zien we dan ook fel rood beschilderde stuk ken hout, de een wat groter dan de ander, maar door de gekozen vorm hebben ze allemaal wel iets weg van een met touw om snoerd huisje. Ernaast twee plankjes in goud en blauw, elk verdeeld in negen gelijke vier kante vlakjes met evenzoveel platte, ronde schijfjes. Op alle schijfjes is of een kruis, of een cirkel geschilderd zodat men onwillekeurig de neiging krijgt het knusse thuisspelletje 'boter, kaas en eieren' te gaan spelen. Even verder keren de vierkanten vergroot terug, maar nu met Leids museum toont subtiele en brute ijzeren therapeuten van dokter Zander Een fitness-ruimte eind vorige eeuw verschilt niet zoveel met die anno 1994. Rek-, strek- en 'hak'toestellen, waar op men zijn spieren kan sterken en de houding kan ver beteren waren er toen ook. Alleen waren ze van gietijzer met pluche in plaats van kunststof. En ze waren méér dan nu bedoeld om mensen weer gezond te maken. „Be halve gezond moet het lichaam er nu ook mooi van wor den. In Zanders tijd had dat weinig zin, want het werd toch niet getoond." Gustav Zander, een Zweedse arts, vond de soms op martelwerktuigen lijkende toestellen uit. Mogelijk werd hij zelf te moe van het meewerken met de heilgymnastiek van zijn patiënten. Geïnspireerd door de industriële revolutie mechaniseerde hij zijn materiaal. Het Leidse museum Boerhaave wijdt er een hoogst merkwaardige expositie aan. leiden annemiek ruygrok 'IJzeren therapeuten. De subtie le, brute aanpak van dokter Zander' is de tentoonstelling ge doopt. De subtitel geeft het al aan: de toestellen van dokter Zander gingen soms subtiel, soms tamelijk bruut met zijn patiënten om. ,,Een apparaat heeft geen medelijden met de patiënt als het pijn doet," is het commentaar van Anne van Hel den, een van de samenstellers van de expositie. Hij wijst op een soort lessenaailje, waar twee handvatten, vermoedelijk afkomstig van ijzeren strijkbou ten, door een aandrijf-asje heen en weer worden bewogen. „Dat was om de polsbeweging te ver soepelen, speciaal voor reuma- patiënten." Even verderop galoppeert een paardezadel op en neer. "Vibra tie in rijzit". Alleen moet je je afvragen of dat gehobbel wel zo goed was. Want er was ook een amazone-zadel voor de dames en met een gedraaide rug op en neer hobbelen—hedendaagse fysiotherapeuten gruwelen er- Zander maakte het zich dus lekker gemakkelijk door gebruik te maken van deze toestellen. Maar dat was in eerste instantie niet zijn opzet. Door gebruik te maken van mechanica kon hij de bewegingen nauwkeurig aanpassen aan de mechanica van het menselijk lichaam. Een uitgekiende constructie zorgde er voor dat alleen de verzwakte spiergroep geoefend werd. Bo vendien kon hij de behandeling nauwkeurigdoseren. In 1865 opende Zander zijn eigen instituut in Stockholm. Daarna volgde de verspreiding over Europa. In 1894 werd het eerste Zander-instituut in Gro ningen geopend. Er zouden er nog negen volgen, waarvan één, dat in Rotterdam, tot in de jaren zestig van deze eeuw zou blij ven draaien. Van dit instituut zijn ook de 36 tentoongestelde toestellen afkomstig. Context De tentoonstelling geeft niet al leen een beeld van de gietijze ren therapeuten, zij plaatst de apparaten ook in de context van de toen bloeiende industriële revolutie. Aandrijf-assen, vlieg wielen en 'fietskettingen' moes- Het draaien van de arm om zijn eigen spieren soepeler te maken. ten voor overbrenging zorgen. Niet alleen bij de apparaten van Zander, maar ook in typema chines en naaimachines van die tijd. Ze staan in een vitrine aan de kop van de tentoonstelling. Aan het andere eind wordt aan getoond, dat het precies dose ren, het meten, ook in die tijd in zwang kwam. Koortsthermome ters en bloeddrukmeters wer den aan het eind van de eeuw in de geneeskunde gebruikt. Zo vertelt 'IJzeren thera- peuten'een verhaal over me chanisatie en industriële revolu tie. Het is het verhaal van giet ijzer, groen pluche en aandrijf assen, van ornamenten op ap paratuur en versieringen, die niet alleen op de toestellen van Zander werden toegepast, maar in alle appratuur van die tijd. Merkwaardig is het soms wel. Wat te denken van een apparaat voor rugmassage? De patiënt gaat liggen op een plankier met een opening, waaruit twee met fluweel beklede rolletjes steken. Niet de rolletjes gaan draaien, maar het apparaat gaat heen en weer om de rugmassage te be werkstelligen. En dan is er nog het torentje, waarin de patie"nt moest plaatsnemen en waarin een soort houten hamer, even eens bekleed, tegen de rug van het slachtoffer sloeg, waardoor de ademhaling zou verbeteren. De schrijver Willem Brakman beschrijft ergens zijn ervaring in zo'n apparaat. Daaruit blijkt dat er van alles met hem gebeurde, behalve iets aangenaams. Dat Zander het soms al te in gewikkeld maakte, blijkt ook uit een apparaat dat de buikspieren moest trainen. Anne van Hel den constateert heel nuchter: „Je kunt je voeten ook onder de bank steken en zo je buikspie- oefenen. Dat is veel sim[ Maar daar viel voor Zam natuurlijk geen geld mee ti dienen. 'IJzeren therapeuten, subtiele, brute aanpak dokter Zander' is tot en m augustus te zien in Musei Boerhaave, Lange St. Agniete straat 10, Leiden. Openingsi den: dinsdag t/m zaterag 10- uur, zon- en feestdagen 12-17 uur. Bij de tentoonst ling is voor één gulden schrijving en vrklarende tel verkrijgbaar. Voor Nationaal Natuurhistorisch Museum leiden annemiek ruygrok wat zich laat aanzien als een verzameling Moorse torens en minaretten erop. Speels en van indrukwekkend formaat zijn een serie zuilen in rood en zwart. Hoewel durf gewaar deerd mag worden, moet Van Kooten oppassen niet al te wil lekeurig te werk te gaan. Het ontstaan van een aantal van haar objecten lijkt toch wat al te onbezonnen en toevallig. In de felle, onvermengde kleuren vin den Van Kooten en Jan van Zonneveld elkaar, zij het dat de laatste uitsluitend tweedimen sionaal werkL Het Hollandse landschap ervaart men in grote vlakken en lijnen, de veelvuldig terugkerende horizon en de ruimte die aldus ontstaat. Alles wijst erop dat Van Zonneveld in zijn abstracte composities deze ruimte wil weergeven. In afge wogen, evenwichtige vlakverde lingen verraad hij een streven naar precisie, een precisie die hij overigens bereikt door met gescheurd en gesneden papier van tevoren de compositie te bepalen. Zo ontstaan schilderij en en zeefdrukken die alleen in lineaire zin nog iets met het Hollandse landschap van doen hebben. Want ook in de kleuren volgt Van Zonneveld zijn eigen voorkeur. Durf en onbezonnenheid. Precisie en evenwicht. Een ex positievan tegenpolen. leiden»jan rusdam In het Leidse stadhuis werden gistermiddag, onder toeziend oog van burgemeester Goe- koop, de handtekeningen ge plaatst onder het contract voor de tentoonstelling 'Superinsek ten'. Het Nationaal Natuurhis torisch Museum in Leiden heeft daarmee het alleenrecht ver worven om de reusachtige in- sekten in Nederland te expose- Drs. Wim van der Weiden, di recteur van het Nationaal Histo risch Museum, en Audrey O'Connell van het Natural History Museum in Londen zet ten hun handtekening onder het contract. Soortgelijke super insekten werden eerder, met groot succes, in het Londense natuurhistorisch museum en in Rome geëxposeerd en zijn nu in Madrid te zien. Maar de reus achtige insekten die naar Lei den komen zijn, volgens muse umdirecteur Van der Weiden, nog beter dan die in het buiten land te zien waren. Ze worden speciaal voor de Leidse ten toonstelling in Japan gemaakt. De modellen geven natuurge trouw aan hoe de insekten in werkelijkheid bewegen. De kopieën zullen 30 tot 600 keer zo groot zijn als in werke lijkheid. Zo bevinden zich onder de zwerm robot-insekten onder meer een wandelende tak van 6 meter lang en een bidsprink haan van 3.5 meter hoog. Daar naast zullen ook insekten op ware grootte, uit de collectie van het Nationaal Natuurhisto risch Museum zelf, te bewonde ren zijn. Het museum hoopt met de tentoonstelling meer belang stelling te kweken voor de in- sektenwereld, door te laten zien welke plaats ze in de natuur in nemen. „We willen meegeven dat een insekt meer is dan een beestje dat je zo snel mogelijk dood moet slaan", aldus Peter Koomen, wetenschappelijk pro jectmedewerkervan het NNM. De tentoonstelling 'Superin sekten' zal van 1 juli tot en met 23 oktober in het Pesthuis te zien zijn. De expositie wordt opgenomen als 'railidee' opge nomen in het dagtochtenpro gramma van de Nederlandse Spoorwegen. Museumdirecteur Zeemansliederen, wie hoort ze tegenwoordig nog? Smartlap pen zijn het, die zich afspelen op het water, of in verre landen waar de thuis achtergebleven geliefde op eenzame momenten door het zeemanshoofd speelt. Of het nu komt omdat zeelie den niet zoals voorheen maan den of soms jaren wegblijven, of workshops al. In totaal word zongen om het eentonige, re werk gelijktijdig te laten lopen. Maar in tegenstelling de zeemansliederen, waren teksten van de shanty's vrij waagd. Ze gingen over ontro we vrouwen, hoeren, barbaai stuurlieden en slechte kapitei Als er animo genoeg is vi I oprichting van een dergel koor, beginnen dat het publiek niet interesseerd in de weemoedige romantiek rond het zeelieden- bestaan, zeemansliederen zijn beetje in de vergetelheid Maar daar komt verandering in. Als het aan een drietal koene Leidenaars ligt tenminste. Want zij, Cor van Leeuwen, René van der Vooren en Piet Schoutsen, zijn van plan een zeemanskoor op te richten. Ze hebben een koor van 40 tot 50 man op het oog die de ballades uit volle borst aan het publiek zal pre senteren. De naam van het koor? 'Rumor in casa', wat zo veel betékent als 'Leven in de brouwerij'. En dat zal er zeker komen, want behalve zeemans liedjes zal het koor zich toeleg gen op de zogenaamde Shan ty's. Deze werkliederen werden aan boord van de schepen ge- acht gehouden: drie vijf na de vakantieperiode. D gebeurt op de woensdagavo den van acht tot tien uur ir Burcht. Als dirigent van koor-in-oprichting is Ton Brouwer aangesteld. Hij stoi aan de wieg van verschilletje zeemanskoren en is tevens Tecteur van de Volksmuzie school in Hoom. Behalve zangers heeft 'Rurw in casa' trouwens ook muzikai ten nodig die accprdeon of tre zak, maar ook gitaar, doedelza banjo, viool, fluit of tron bespelen. Informatie ove workshops en de daaraan bonden kosten, is dagelijks winnen tussen zes en zever 's avonds bij Cor van Leeuwi (071-130766), René Vooren (071-123457) of Pi Schoutsen (071-149411) amsterdam» anp Drs. Wim van der Weiden, directeur van het Nationaal Historisch Museum, en Audrey O'Connell van het Na tural History Museum in Londen zetten gisteren onder het toeziend oog van burgemeester Goekoop hun handtekening onder het superinsektencontract. Van der Weijden sprak gister- plek van het Nationaal Natuur- middag dan ook van een unieke historisch Museum. De ten- gelegenheid om Leiden weer toonstelling is in zijn ogen we- voor het eens op de kaart te zetten als derom een voorproefje van wat Pesthuis, FOTO HENK BOUWMAN de toekomst nog meer staat gebeuren als de nieuwbouw het amsterdam anp De Raad voor de Kunst vindt dat in de volgende regeerperio de het budget voor de kunsten moet worden verhoogd met 65 miljoen gulden. Bovendien moet de bezuiniging van 15 miljoen van minister d'Ancona van wvc ongedaan worden ge maakt. De Kunstraad schrijft dat in een brief aan de toekom stige kabinetsformateur en aan de fractievoorzitters en cul tuurwoordvoerders van de po litieke partijen. De extra financiële middelen zijn nodig om de grootste knel punten weg te nemen. Zo dringt de Raad erop aan een oplossing te vinden voor de kunstenaars die worden gecon fronteerd met de aangescherp te regels van de bijstandswet. Door de stringentere uitvoering van de bijstandswet moeten kunstenaars die niet in hun ei gen inkomsten kunnen voor zien, zich na een half jaar in de bijstand, laten omscholen. Kunst die aandacht vraagt voor de menselijke waardigheid staat centraal op de manifestatie 'IK DE ANDER', die de particulie re Stichting Artimo van 16 juni tot en met 14 augustus in de Amsterdamse Beurs van Berlage organiseert. De bedoeling is met het werk van zo'n dertig kunstenaars het thema van de menselijke waar digheid tot nieuw leven te wek ken. Het publiek krijgt via de media dagelijks mensonwaardi ge situaties te zien en wordt daardoor steeds ongevoeliger et) onverschilliger. Kunstenaars zijn in staat dergelijke onder werpen opnieuw betekenis te geven, aldus Artimo-directeur Hester Alberdingk Thijm. De manifestatie wordt geor ganiseerd samen met het Rode Kruis. De hulporganisatie is ver tegenwoordigd met foto's en films van haar werk in ontwik kelingslanden en met archief kasten vol originele dossiers van vermiste personen. Ook zullen tekeningen van Henry Dunant, oprichter van Het Rode Kruis en verdienstelijk kunstenaar, te zien zijn. De tentoonstelling toont voorts foto's, krante teksten en televisieprogram- De kunstwerken (schilderijen, beelden, multimedia install ties, film, video etc) zijn g lecteerd uit bestaand werk. deelnemende kunstenaars k( men uit verschillende landen hebben verschillende culture achtergronden. Tot hen beht ren de Amerikanen Lawreni Weiner, Nancy Spero, Spil Lee, Cindy Sherman en Marti Lucas, de Britten Craig Bell, Ai drea Fisher, Christine Borlan en Mona Hatoum, de Chilee Eugenio Dittborn, de Sloveens Marina Grzinic en de Belg M chel Francois. De deelnemend Nederlanders zijn Marlen Dumas, Karin Arink, Marijl van Warmerdam, Tjong Ai Hans Aarsman, Aernout Mil Frank Mandersloot, Inez Lamsweerde, Jouke Kleerebe zem, David Wojnarowicz, Jol Robaard, Wim Salid en Roy Vi levoye. De Stichting Artimo, die bt gin 1993 werd opgericht, werl voor de manifestatie budget van rond een miljoe gulden. Daarvan neemt zij ze ongeveer de helft voor haar kening neemt. Een reeks bedri] ven treedt als sponsor op. He ministerie van wvc subsidiëei met 150.000 gulden, Onderwij met 50.000 gulden en de meente Amsterdam met zelfde bedrag.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16