dWe zijn geen geldwolven' 11 Voorraad Heineken raakt langzaam op ei 'Besluit Van Thijn onvoldoende' Oorzaak crash Cityhopper nog onhelder Randstad Rotterdam pakt criminelen harder aan Studenten zien brood ii 'Riksja-Go-Go' Groen Links boos over bezoek GS aan TGV SDAG 26 APRIL 1994 CHEF GERT VISSER. 071-356439.PIV -CHEF daar is nog genoeg van", aldus Muller van het distributiecen trum. Hij erkent dat Brouwers Bier, al is het ook een pilsener, niet direct vergelijkbaar is met Heineken. „De kenner proeft het verschil goed. Ik weet niet of die aan de Brouwers gaat. „Maar ja, als je favoriete merk er niet meer is, dan moet je wel." Bij de Klerks slijterijen is voor de hele week nog genoeg Hei neken op voorraad. ,,We halen met gemak de vrijdag", aldus een woordvoerder. De brouwe rij gaat er vanuit dat dit over het algemeen ook voor andere win kels geldt. Volgens een woord voerder is de situatie bij Albert Heijn een uitzondering. Met dat grootwinkelbedrijf werd nog niet zolang geleden een af spraak gemaakt voor 'just in ti me' leveringen. Sindsdien wordt het bier op afroep, binnen acht uur geleverd en zijn de voorra den bij AH beperkt. Heineken zelf heeft kort voor de stakingen de magazijnen bij de vervoers bedrijven volgestouwd. Afne mers die daarvan afhankelijk zijn kunnen zeker de komende dagen nog vooruit. Noch Dommelsch, noch Grolsch springen met een grote plons in het gat dat de staking bij Heineken in de biermarkt slaat. Beide brouwerijen hullen zich in stilzwijgen. „Wij laten ons niet uit over problemen bij de concurrent", zegt de Grolsch-voorlichter. Bij Dom melsch willen ze nog wel kwijt dat ze niet uit zichzelf grootwin kelbedrijven of slijterijen bena deren met het aanbod wat extra bier te leveren. „Dat doe je niet. Wij bierbrouwers zijn colle giaal." Een opmerkelijke reactie zeker als je je bedenkt dat die zelfde collegiale bierbrouwers elkaar op de televisie fel be vechten. Directeur Jonker Roelants van het Centraal Brouwerij Kantoor, de brancheorganisatie van de bierbrouwers, begrijpt beter waarom de concurrenten van Heineken niet in het ontstane gat springen. „Kijk, geen enkele brouwer heeft veel pils op voor raad. Als je nu extra levert om de Heineken markt te bedienen, moet je later nee verkopen aan je eigen klanten. Dat doe je dus niet." Extra bier op de markt bren gen is geen kwestie van de 'kraan wat verder open zetten. „Het produktieproces duurt en kele weken." Grolsch en Dom melsch kunnen dus niet snel op staking van Heineken reageren. Jonker Roelants denkt dat dit onvermogen een meer plausi bele verklaring is voor de weinig agressieve houding van de con currerende bedrijven Jongen aangereden Als gevolg van een botsing met de auto van een 45-jari ge automobiliste uit Katwijk heeft een 14-jarige Valken- burgse jongen gistermiddag schaafwonden aan zijn hand opgelopen. De jongen reed op de Hoorneslaan in tegen gestelde richting over het fietspad. De vrouw wilde het pad kruisen maar verwachtte niet dat de jongen van links zou komen en reed hem van zijn fiets. MONICA aats ere-l dpheni roenel zittersi niginri ien C\1 worn fervente en notoire Heine- idrinker komt vanaf morgen jstwaarschijnlijk bedrogen -|ij Albert Heyn. Gisteren zijn winkels voor het laatst be raad: in het regionaal distri- entrum van de AH is geen fipel Heineken meer te vin- ^(of het moest in de kantine Dat betekent dat de win- morgen in de loop van de (lege schappen zullen heb- Jlaar die vullen we dan na- llijk snel op met een andere soort. We hebben onze ei- 1 merk, Brouwers Bier, en Jeugdcriminaliteit, overlastge vende horeca, drugpreventie en -gebruik, slachtofferhulp aan ouderen en meer politietoe zicht op straat krijgen de ko mende jaren voorrang bij de aanpak van de criminaliteit in Rotterdam. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft daartoe vanochtend een convenant ge tekend met burgemeester Pe per en de waarnemend hoofd officier van justitie in Rotter dam, mr. R. Gerding. Met de gezamenlijke aanpak willen het openbaar ministerie, de politie en justitie de voort gaande stijging van de crimina liteit in de Maasstad tegengaan. Na Den Haag is Rotterdam de tweede grote stad die zo'n af- spraakt met justitie sluit. Het ministerie heeft een mil joen gulden beschikbaar ge steld voor de maatregelen die uit de overeenkomst voort vloeien. De samenwerking gaat 1 augustus in en heeft een looptijd van drie jaar. In het convenant zijn vijf specifieke hoofddoelen en te bereiken re sultaten vastgelegd. Rotterdam en het openbaar ministerie zul len jaarlijks aan justitie rappor teren over de voortgang en de resultaten van deze samenwer- king. Het convenant belicht 'vijf onderwerpen in de criminele sfeer. Zo wordt het toezicht op straat verscherpt, vooral in par keergarages en in het openbaar vervoer. Ook wordt meer ge daan om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Vooral de harde kem en de meelopers van groe pen jeugdige wetsovertreders zullen harder worden aange pakt. Allochtone jongeren krij gen in dit opzicht specifieke aandacht. Ook gaat Rotterdam de drug overlast harder bestrijden. Aan sluitend op de eerder genomen maatregelen zal de aandacht allereerst worden gericht op het voorkomen en tegengaan van drugsgebruik op zeer jeugdige leeftijd. Via een gecombineerd bestuurlijk-juridische aanpak wil Rotterdam overlastgevende horeca beter tegengaan. De cri minalisering van de horeca moet zo worden teruggedron gen. Ten slotte moet de hulp aan slachtoffers van criminaliteit worden verbeterd. Vooral de hulp aan bijzondere risicogroe pen, onder wie ouderen, zal meer aandacht krijgen. \inekenstakers in Gouda iur enl <7 C 7 tl geb|r °P keer komen de stakende Heineken werknemers i over pp terug tijdens de actiebijeenkomst gisteren in de zomèschouwburg van Gouda. De staking bij 's lands BmeeAjtste bierbrouwer draait volgens hun niet om de cen- ïesul *'^e z^n 8een geldwolven, maar we worden door de aan pia wel zo afgeschilderd", zegt de een. Hij is een van nen v^ele stakers in Gouda die vindt dat de buitenwereld te II de aandacht legt op de looneis. presentatie door Annet van Tricht moeten de stemming er goed inbrengen voor sprekers als bondsvoorzitter Bé van der Weg en de onderhandelaars en stakingsleiders Jos Duynhoven en Egbert Schellenberg. Steeds opnieuw hameren de sprekers er op dat de looneis pas uit de kast is gehaald nadat Heineken absoluut niet over een vierdaagse werkweek wilde praten. De voorstellen die wel zijn gedaan over werkgelegen heid zouden onder de maat zijn. Over de geboden 60 werk ervaringsplaatsen merkt Duyn hoven op: „Die wilde Heineken eigenlijk schrappen, maar wor den nu gehandhaafd." De aan geboden verdubbeling van het aantal parttime-arbeidsplaatsen zou niet anders zijn dan het uit- traks e sta. ?1 verli 1 het i a°9° 6] Pols, voorzitter van de be- 2 In ejsledengroep van de Indus- voor pond FNV, benadrukt het 0°Pvi nog eens een keer: „Het an koj om vverkgelegenheid. Die oeis is er pas gekomen toen Biet viel te praten over een prige werkweek waarvoor we |le nullijn wilden gaan zitten, van de prijscompensatie ^8 :n. 2 Industriebond FNV heeft Irie dagen staken bij Heine- j alle registers opengetrokken r de actiebijeenkomst 'in uda, waar enige honderden [ers per bus uit Zoeterwoude "len Bosch naar toe zijn ge ien. Petjes, spandoeken, een igroep en een professionele voeren van een vong jaar ge maakte afspraak. Juist nu er zo veel werkgelegenheid verdwijnt moet volgens de bonden Heine ken voorop lopen met afspra ken over het scheppen van werkgelegenheid. Spottend wordt verwezen naar de uitste kende resultaten van het Heine- ken-concern. „Een winst van meer dan 500 miljoen, dat is tien miljoen per week, netto", stelt bondsvoorzitter Van der Weg. Hij trekt een voetbalverge lijking met de overeenkomst die Heineken met de CNV en de Unie BLHP. „Dat is zoiets als Advocaat naar Amerika sturen met het elftal van een clubje uit de onderafdeling van de KNVB." Keer op keer komt in alle toe spraken het optreden van de In dustrie- en Voedingsbond CNV ter sprake. Die bond liet pam fletten over de inhoud van het door haar wel geaccepteerde bod van Heineken door het be drijf aan alle werknemers toe sturen. Ook de 1100 stakers kre gen zo een oproep om CNV-lid te worden thuis in de bus. Een ongehoorde zaak in vakbonds- land. In Gouda reden voor Piet Pols en zijn Bossche collega Leo Gouda om CNV-bestuurder Leo Bons een 'Judas' te noemen. Voorzitter Van der Weg vraagt zich af de CNV nog wel een ech te bond genoemd kan worden. Later op de dag doet ook de gematigde Unie BLHP een duit in het zakje. Die bond noemt het optreden van de CNV ver werpelijk en stijlloos. De FNV afdelingen Zuid-Holland en Oost-Brabant hebben inmiddels de samenwerking met de CNV Leo Bons zelf wil niet op de aantijgingen reageren. Hij wijst op de inhoud van het akkoord dat ook door de Unie is onder tekend. Bons zegt dat het pam flet niet anders was dan de CNV na andere akkoorden zou heb ben verspreid. „Maar om esca latie te voorkomen hebben we dat niet aan de poort willen uit delen." Piet Pols vindt dat argu ment onzin. „Iedereen kan pamfletten aan de poort uitde len. Daar gebeurt niets, we staan er als gentlemen", ver wijst hij verhalen over intimida tie van werkwilligen of CNV'ers naar het rijk der fabelen. Enige honderden stakende Heineken-werknemers waren gisteren vanuit Zoeterwoude en Den Bosch naar Gouda afgereisd voor een actiebijeen komst in de schouwburg van die plaats. Behalve sprekers bevatte het programma swingende muziek en cabaret. foto bende bruyn ebattoernooi studenten Zestien Leidse studenten in teams van twee gaan don- rdagavond in het Academiegebouw met elkaar in debat: het >te sprekersteam wint. Het debattoemooi is een initiatief van ?r Leidse studentenverenigingen: Minerva, Augustinus, SSR en lintus. De jury beslist aan het eind van de avond welk studen tteam zich het beste heeft presenteerd en let daarbij vooral op imentatie en spreekvaardigheid. Harry Mens en prof. dr. J. ?brink maken deel uit van de jury. Het debattoemooi wordt 18.00-22.00 uur in het Academiegebouw, aan het Rapenburg igehouden. eist CAO voor KLM Cityhopper iRLEMDe Vervoersbond FNV wil partij worden bij de CAO lor het cabinepersoneel van KLM Cityhopper BV. Nu Cityhop- :r en de Vereniging van Nederlands Cabinepersoneel daar •ts voorvoelen, moet de rechter hun daartoe dwingen. „Men tard bezig de vakbondsvrijheid van mensen te beknotten", zei Ivocate mr. W. Zeijlstra gisteren tijdens een kort geding voor Haarlemse rechtbank. KLM Cityhopper BV, een volle doch- mderneming van de KLM, telt ongeveer 160 medewerkers onder de collectieve arbeidsovereenkomst voor cabineperso- ■1 vallen. De Vereniging van Nederlands Cabinepersoneel :C) sluit de CAO met de werkgever af. Inmiddels heeft de Ver- rsbond FNV onder het betrokken personeel 57 leden gewor- :n. De bond wil nu ook CAO-partij worden. Waarnemend :htbankpresident mr. J.J. Matthijsse doet op 6 mei uitspraak. juinen verdrogen door waterwinning De Milieufederatie Noord-FIolland wil stopzetting van waterwinning uit de duinen. Volgens woordvoerder H. Rijst ïrdrogen de duinen in hoog tempo. Dat gaat ten koste van flora fauna. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland oxtel ÈWN) onderschrijft de wens van de Milieufederatie. Het streeft Gro naar V(^r eeuwwisseling te stoppen met winning uit de npler'nen> aldus woordvoerder F. Voorhoeve. Sinds de winning een monfuw geleden begon, is het peil ongeveer vier meter gezakt. j<cu|aardoor verdroogden duinvalleien en beken en kreeg zand vrij rbeidre'- oorspronkelijke vegetatie is zo verschraald dat verdere iendépade alleen tot staan kan komen wanneer de winning snel ipt, aldus de milieugroep. .00 u^ perse zich telefij Het 5 gu s aar istgee verg oom finan wo |s sterdam gaat plat voor de 'a. Zo' massaal zelfs, dat in definitief een fietstaxi-cen- in de hoofdstad wordt ge- tigd. De initiatiefnemers, een iep studenten van de Haar- Business School, onder- li ten in februari van dit jaar een afstudeerproject of er angstelling was onder Am- rdammers voor het vervoer riksja. De interesse bleek zo rot. dat vier studenten er wel )od in zien en zich definitief de riksja's storten met de Go-Go'. >e vier aandeelhouders van centrale beginnen in juni t een 'systematische invoe- van de riksja's. Ze gaan start met tien fietsen, waar der drie originele Indonesi- )e exemplaren. „We begin- in het centrum, en gaan la- ook in West, Oost en over de jillen fietsen", zegt Bgs van aik, e'e'n van de studenten, alles volgens plan verloopt, ■iden we het vervoer vanaf Jtember uit tot buiten de In februari bleek dat de fn(sj. UI fietstaxi vooral besteld wordt voor trouwpartijen, verjaar dagen en andere feestelijke ge legenheden. Van Schaik ziet de riksja echter als een toekomsti ge concurrent van de overige vormen van vervoer in de stad. „De riksja is goedkoop (een rit kost standaard drie gulden en dertig cent per 100 meter), milieuvriendelijk en helpt mee de autodrukte in de stad te ver minderen", somt de aandeel houder op. 'Overeenkomstig het beleid van de gemeente Amsterdam zal de stad autoluw worden, maar zeer mobiel blij-, ven', schrijft de Riksja-centrale in een persbericht. Vooralsnog ziet het gemeen tebestuur van de hoofstad de fietstaxi nog niet als een serieus vervoermiddel. Hoewel de stu denten subsidie hebben aange vraagd voor de 'Riksja-Go-Go', zit financiële steun er voor de riksja-dienst (voorlopig) niet in. „De gemeente weet niet wat ze met ons aanmoet", denkt Van Schaik. „Het vervoer per riksja valt immers niet onder de nor male taxi-regeling. Eigenlijk be staat er nog geen enkele regel gevingvoor." DEN HAAG/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU De Statenfractie van Groen Links windt zich op over een TGV-tripje van Gedeputeerde Staten (GS), gisteren en van daag in Frankrijk. De partij vindt dat de dagelijks bestuur ders een verkeerd signaal afge ven door de bakermat van de flitstrein te bezoeken, vlak na dat het kabinet heeft gekozen voor een flitstracé door het Groene Hart. „Je wekt zo de indruk dat je 'nee' tegen de nieuwe lijn niet zo hard is. Dat je standpunt te beïnvloeden valt", zegt Groen Links-fractievoorzitter mevrouw C.C. van Laar-Graven. Ze vindt dat die indruk nog wordt ver sterkt door het feit dat de NS het reisje organiseren. Dat be drijf zal zijn voorkeur voor een TGV over nieuw spoor namelijk niet onder stoelen of banken steken tijdens het treinreisje, geeft een NS-woordvoerder toe. Groen Links wil dan ook vra gen stellen over de 'flitstrip' van Commissaris S. Patijn en de ge deputeerden Th.J.F. Jansen (verkeer), LE. Stolker-Nanninga (ruimtelijke ordening). J. Pool (volksgezondheid) en G. Brou wer (financiën). Volgens gedeputeerde Jansen laten GS zich altijd goed infor meren. of het nu gaat om een Idompenfabriek of een snelle trein: „En we luisteren daarbij niet alleen naar de standpunten van betrokkenen, maar laten een heel palet van informatie op ons inwerken." Dat de organisator van de reis een duidelijke partij in de TGV- discussic is, vindt hij geen pro bleem: „Regelmatig zit ik in de auto bij wethouders of burge meesters. Invloed op de uitein delijke beslissing heeft dat niet." Ook over hel moment moeten we niet vreemd doen; „De reis is maanden geleden geregeld en kwam heus niet uit de lucht vallen na de beslissing van minister Maij." We moeten bok niet denken dat de provinciebestuurders uit Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant alleen maar rondracen in de trein en rond stappen in de Kanaaltunnel en TGV-stations in Parijs en Lille: „We hebben ook geregeld dat we in een veldje gaan staan waar een TGV langs raast. We willen zo voelen wat een burger ervaart die naast de lijn woont." De fractieleider van Groen Links blijft wantrouwend. Ze heeft al langer de indruk dat het dagelijks bestuur van haar pro vincie minder hard tegen een hoge-snelheidslijn vecht dan de statenfracties willen. Plan voor meer geld landschap VVD wil personele maatregelen in IRT-affaire Gedeputeerde F. Tielrooy van Natuur, Landschap en Open luchtrecreatie wil de toeristi sche ontwikkelingsmaatschap pij Megaster Noord-Holland oprichten. Het geld voor dit project moet door een hogere toeristenbelasting bijeen wor den gebracht. Megaster Noord- Holland moet via het organise ren van dagtochten geld verdie nen voor het noodlijdende pro vinciale landschapsbeheer. DEN HAAG VERVOLG VOORPAGINA Het WD-Tweede Kamerlid H. Dijkstal vindt de beslissing van Van Thijn om geen personele maatregelen te treffen na de IRT-affaire „volstrekt onvol doende". De fracties van de re geringspartijen PvdA en CDA wachten met een reactie tot Van Thijn heeft overlegd met zijn collega Hirsch Ballin van justitie. Die moet de 'functione ringsgesprekken' met twee an dere hoofdschuldigen in het IRT-debacle eind deze week nog afron4en. van Thijn en Hirsch Ballin zullen de kamer gezamenlijk in een brief infor meren. Tijdens het IRT-debat in de kamer kraakte Hirsch Ballin harde noten over het functione ren van de Amsterdamse procu reur-generaal van Randwijck en de hoofdofficier van justitie Vrakking. Daarbij hekelde de minister ook de rol van de poli tieleiding, die hij als „niet loyaal aan het gezag" betitelde. Nordholt heeft volgens zijn woordvoerder gistermiddag de Amsterdamse vakbonden, de dienstcommissie (onderne mingsraad) van de regiopolitie Amsterdam/Amstelland en de korpsleiding wel in grote lijnen op de hoogte gebracht van zijn gesprekken met Van Thijn. Nordholt ging daarbij overigens niet in op details. Hij gaf aan dat pas te willen doen zodra Van Thijn de Kamer heeft geïn formeerd. De Amsterdamse afdelingen van de NPB en ACP vinden de uitkomst van de gesprekken tot op heden „onbevredigend". De Amsterdamse Politie Vakorgani satie (APV) en de dienstcom missie zijn echter „verheugd over de opstelling van de minis ter." RLD laat waarschuwing uitgaan voor alle turboprop-toestellen Een menselijke fout, een tech nisch mankement, onduidelijke procedures voor het landen en doorstarten op één motor, of een combinatie van deze en nog meer factoren. De oorzaak van de crash van de Saab 340 B van KLM Cityhopper is nog al tijd niet helder. Vooronderzoe ker B. Groenendijk, die het on geval in opdracht van de Raad voor de Luchtvaart onderzoekt, spreekt berichten tegen dat de crash geheel te wijten is aan menselijke fouten. „De zaak is veel te complex om te zeggen dat een fout van de vlieger de enige oorzaak is", aldus Groe nendijk. Vandaag zal de Nederlandse RLD, op aangeven van Groe nendijk, een waarschuwing doen uitgaan naar alle gebrui kers van alle typen turboprop vliegtuigen. Die waarschuwing behelst dat vliegers bij een doorstart op één motor niet al leen vermogen moeten geven op de nog werkende motor. In dat geval wordt een turboprop vliegtuig vrij gemakkelijk uit koers getrokken door de weer stand van de propellorbladen van de tweede, 'stationair' draaiende motor. Ook op deze motor dient bij het doorstarten en. Hij had dus nog extra ver mogen kunnen geven op deze motor, maar liet dat na. Daar door maakte het vliegtuig een scherpe bocht naar rechts en stortte neer. Waarom de motor niet is stil gezet, is volgens Groenendijk nog onduidelijk. Had de vlieger de motor wel stilgezet, dan was deze automatisch in 'fan-stand' geklapt. De propellorbladen bieden in dat geval nog nauwe lijks weerstand, waardoor het vliegtuig niet uit koers was ge trokken. Het onderzoek spitst zich nu toe op de vraag of in dit speci fieke geval de motor toch niet beter had kunnen worden uit gezet. Dat dat niet gebeurde kan een beoordelingsfout van de vlieger zijn. Maar ook ondui delijke procedures en voor schriften kunnen bijgedragen hebben aan het besluit van de vlieger om de motor op een laag pitje door te laten draaien. Waarom de vliegers besloten door te starten zal vermoedelijk nooit worden beantwoord. Tij dens de laatste minuten van de vlucht spraken beide vliegers niet met elkaar, zo blijkt uit de cockpit-voicerecorder. De ge zagvoerder kwam bij het onge luk om het leven en de co-pi loot herinnert Zich niets van de laatste minuten van de vlucht. De verongelukte Cityhopper. vermogen te worden gegeven, aldus het RLD-bulletin. De defecte motor van de City- archieffoto united photo s de boer hopper blijkt namelijk, in tegen- ding te hebben gedraaid. De stelling tot eerdere berichten, vlieger had de motor niet stilge- wel degelijk nog tijdens de lan- zet, maar stationair laten draai-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15