Politie krijgt grip op autokrakers De Hazelaar boos over belastingaanslag Ondernemers willen betere busverbinding met De Kaag Schoonmaakactie komt traag op gang Stompwijk klaagt, over gebrek aan C betaalbare huizer Rijn Veenstreek Bureau onderzoekt Z financiën Ridderhofné UINbUAO Zb AKKIL 1^4 974 Nieuwe aanpak werpt vruchten af De politie in Alphen krijgt grip op de autokrakers. De ex plosieve groei is tot staan gebracht. In de eerste helft van 1993 werden er nog 1100 auto's opengebroken; in de tweede helft van datzelfde jaar was dat praktisch gehal veerd (540). Volgens politiewoordvoerder Hans Schim mel lijkt het erop, dat de nieuwe aanpak van autokrakers vruchten afwerpt. keer of drie zijn tegen de lamp zijn gelopen, gaan ze een paar maanden achter slot en gren del." Hij noemt het 'opvallend' dat zodra iemand vastzit, het aantal autokraken afneemt. Overigens is de politie niet toegekomen aan het geven van voorlichting aan autobezitters ter voorkoming van diefstal. Ook dat nam de groep zich vo rig jaar voor. De politie heeft daarvoor, aldus Schimmel, 'te weinig personeel alphen aan den rijn marieta kroft De politie van Alphen begon vo rig jaar met de zogenoemde da dergerichte aanpak. Wat die aanpak precies inhoudt, wil Schimmel niet zeggen. ,,In het kort komt het erop neer dat we vat proberen te krijgen op de hele kring waarin de autokraker zich ophoudt. Het is vaak een kleine, vaste groep die diefstal len in auto's pleegt. Mensen die geen werk hebben en elke dag weer geld nodig hebben voor hun verslaving. We kijken dus naar drugdealers en helers van de spullen uit de auto's." Als ge volg hiervan hield de politie eind vorig jaar drie drugdealers en een aantal helers aan. Behalve de actie op straat, worden de autokrakers sinds augustus ook strenger aange pakt. Schimmel: „Als ze een De dalende trend in het aan tal auto-inbraken zet zich dit jaar door. In januari en februari noteerde de politie respectieve lijk 73 en 62 kraken. Dat is in clusief de gemeenten Nieuw koop, Ter Aar en Liemeer. Over de maanden maart en april wa ren nog geen gegevens beschik baar. Aarlanderveense gewond na botsing alphen aan den run Een 61-jarige fietsster uit Aarlanderveen is gisteren gewond geraakt bij een botsing met een 27-jarige auto mobiliste uit Alphen. Het ongeluk gebeurd gistermiddag rond half vier op de J.W.C. Bloemhofstraat in Alphen. De Alphense had haar auto geparkeerd en deed zonder uit te kijken haar deur open. Op dat moment kwam de fietser er juist aan. De Aarlan derveense is met een hoofdwond overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis. Vrouw gewond bij val met brommer alphen aan den rijn Een 18-jarige vrouw uit Rijnsaterwoude is gisteravond rond kwart over tien gewond geraakt bij een valpar tij met haar brommer. Op de Eisenhowerlaan in Alphen liep de ketting van haar brommer vast, waardoor ze viel. Ze is met een lichte hersenschudding overgebracht naar het Elisabethzieken- huis. Politie waarschuwt voor 'klussers' alphen aan den run De politie van Alphen waarschuwt voor twee mannen van 26 en 24 jaar uit Doetinchem. Het tweetal bood gis termiddag bij bewoners van de Da Costastraat in Alphen aan om de schoorstenen te vegen of de dakgoten schoon te maken. Sommigen kregen argwaan en waarschuwden de politie. Deze heeft bij navraag bij de collega's in Doetinchem gehoord dat het tweetal hoge prijzen vraagt voor nauwelijks verrichtte klusjes. Of ze op deze manier ook in Alphen al mensen hebben opgelicht, is niet bekend. De politie van Alphen heeft ze voor de zekerheid de gemeente uitgezet. Woning gekraakt in Zoeterwoude zoeterwoupe-runduk» Een woning aan de Industrieweg in Zoe terwoude-Rijndijk is sinds afgelopen zaterdag gekraakt. Toen de politie gistermiddag op onderzoek uitging, bleek dat vijf jongens van rond de 20 jaar bezit genomen hadden van de woning. Ze verklaarden dat de deur open stond. Zelf hadden ze er een slot en meubilair ingezet. De politie onderzoekt of het kraken legaal is of dat er sprake is van huisvredebreuk. Popfestival met acht bands roelofarendsveenVier lokale, drie regionale en een landelijke band geven zondag een benefietconcert in de tent op het DOSR- parkeerterrein in Roelofarendsveen. Kaarten 7,50 gulden zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij alle café's in Roelofarends veen en kapsalon Domien Koek. In Leiden kunnen kaarten in de voorverkoop worden gekocht bij Just Music en in Noordwijk bij Music All In. Kaarten zijn ook in de tent verkrijgbaar, maar dan zijn ze een rijksdaalder duurder. De tent gaat om 15.00 open. Het festival duurt tot middernacht. De opbrengst van dit festival komt ten goede aan de lokale radio-omroep Heatwave. Tebodin geeft 5000 voor vogels Projectleider Tebodin stelt 5000 gulden beschikbaar voor de de broedende weidevogels in de Veender- en Lijkerpolder. Dit bedrag is een vergoeding voor de schade die dit voorjaar wordl aangebracht aan de broedende vogels als gevolg van de aanleg van de kerosineleiding. Eerder gaf de opdrachtgever, het mi nisterie van defensie, al 185.000 gulden uit aan een wijzigingvan de werkplanning en het gebruik van andere technieken. De 5000 gulden van Tebodin wordt samengevoegd met de 1000 gulden die de Zuidhol landse Milieufederatie vorige week beschikbaar stelde. Van het geld worden wildredders en nestbeschermers gekocht zodat de broedende vogels volgend jaar extra kunnen worden be schermd. chef* henny van ecmond. 071-356414. plv-chef* hans koenekoop. 071 -1 hazerswoude-dorp» ruud sep Om niet is om niet. Als de ge meente zegt dat de vrijwilligers van stichting De Hazelaar het zwembad in Hazerswoude- Dorp gratis mogen gebruiken, moet het ook echt kosteloos zijn. Dus ook geen aanslagen voor onroerende zaakbelasting en geen verontreinigingshef fing. Dat is althans de mening van het bestuur van De Haze laar. De gemeente wil dat het zwembad wèl belasting gaat be talen. Het afgelopen jaar heeft de gemeente Rijnwoude het zwembadbestuur nog niet lastig gevallen met belastingaansla gen. De stichting kreeg het bad voor één jaar in bruikleen en daarmee uit. Maar begin dit jaar kwam het gemeentebestuur met het voorstel de zaken voor een wat langere termijn te rege len. De stichting zou het bad voor vijf jaar in gebruik krijgen, met een optie voor nog eens vijf jaar. In het contract werd opge nomen dat er voor het bad weliswaar geen huur. maar wel belasting moest worden be taald. De vrijwilligers exploiteren het zwembad zonder financiële steun van de gemeente. „En als ze niks willen geven, dan moe ten ze ook niks vragen", vindt voorzitter Joost Schoonwater. „De belastingen komen voor ons waarschijnlijk op iets meer dan 2000 gulden. Dat is een heel bedrag. Het betekent dat we weer twintig abonnementen extra moeten verkopen." De Hazelaar heeft vorig jaar ondanks de slechte zomer heel redelijk gedraaid. Maar het ko mende jaar moet er eigenlijk flink verdiend worden om ook in de toekomst open te kunnen blijven. De wet eist dat er voor dat het bad in 1995 weer open gaat er voor enkele tienduizen den guldens wordt geïnvesteerd in overloopgoten en andere voorzieningen. Ook het bestuur van het Kou- dekerkse Prins Willem-Alexan- derbad krijgt straks te maken met de gemeentelijke belastin gen. „We vinden het een vreemde zaak", laat secretaris Fred Kimpel weten. „Het is re delijk dat we zelf verzekeringen moeten afsluiten voor het ge bouw. Wanneer wij het bad niet zouden gebruiken, zou de ge meente het gebouw immers plat gooien en dus geen verze kering hoeven te betalen. Maar voor de belasting gaat dat ver haal niet op." Het bestuur van De Hazelaar heeft inmiddels officieel be zwaar aangetekend tegen de voorwaarden in het contract. Of de Koudekerkse collega's dat ook zullen doen, is nog niet dui delijk. „We zijn nog in onder handeling met de gemeente", aldus Kimpel. Ere-penning Alphi N'Mi alphen aan den run ferve Burgemeester M. Paats Idrin gisteren Aad Groenendijkgstw; derscheiden met de ere-pj All ning der gemeente AlphenNinki den Rijn in zilver. Groenejraad nam na 12 jaar voorzittersccen afscheid van de Verenigind>pel Ondernemingen Alphen (Wof 1 De in Nieuwkoop wonf Da oud-ondememersvoorzitte moi kreeg zijn onderscheiding jlege zijn vele verdiensten. Waar [lijk s stompwuk joost panhuysen Aan vragen geen gebrek, gister avond in het dorpshuis van Stompwijk. De bezoekers maak ten dankbaar van de gelegen heid gebruik om het Leidschen- damse college van B en W - dat op werkbezoek was in Stomp wijk - eens kritisch aan de tand te voelen. Vooral de nieuwe wethouders H. Dwarshuis (openbare werken) en M. Span (milieu) waren niet voor niets gekomen. De nieuwbouw in Stompwijk bood volgens meni ge vragensteller te weinig per spectief op betaalbare koopwo ningen. „Als je net te veel verdient om in aanmerking te komen voor een premiewoning, val je tussen wal en schip", zo luidde een veelgehoorde klacht. „Wonin gen die volstrekt identiek zijn, worden gedeeltelijk als premie woningen en voor een deel als 'vrije' woningen aangeboden", stelde Henk de Winter vast. „Zo kan een klein verschil in salaris zeer nadelige gevolgen voor de koper hebben. Je betaalt veel koudekerk aan den run ruud sep Het adviesbureau ICS onder zoekt in opdracht van de ge meente Rijnwoude de exploi tatie van het multifuncioneel centrum De Ridderhof in Koudekerk. De gemeente trekt hiervoor 16.000 gulden uit. Doel van het onderzoek is te bekijken hoe de exploitatie van De Ridderhof kan worden verbeterd. In 1992 leed het centrum maar liefst 168.000 gulden verlies. Begin dit jaar moest het bestuur een lening van 160.000 gulden afsluiten om alle lopende rekeningen te kunnen betalen. De gemeente wil De Rid derhof op zo kort mogelijke termijn verzelfstandigen. Nu is er nog een zeer nauwe band met de gemeente, v een vertegenwoordiger he in het stichtingsbestuur en theorie garant staat voor tekorten. Met dat laatste hel de gemeente in feite al gebi}r °1 ken, door de tekorten over pp 1 afgelopen jaren niet zomqjscf bij te passen. De gemeeiu^ stelde zich slechts garant vq de lening die het bestLf" moest afsluiten om aan pia verplichtingen te kunnen virele doen. j de Als De Ridderhof straks j eigen benen komt te sta^A# wordt het centrum wel verloer van de hypotheek op het g bouw. De laatste 850.000 gp0| den lost de gemeente in éLecj keer af uit de reserve voor ton( Ridderhof en de verkoop v| no het oude raadhuis van Ko| on dekerk. Lis niet ürigt 0e m Zeskamp De Oranje-Vereniging Oi geest houdt op 30 april een lste kamp op het grote veld va ,:a Irislaan, met onder meer hindernisbaan en een zee{ e j ling. ,i„ Teams van 8 tot 12 perse vanaf 16 jaar kunnen zich 23 april opgeven via telef(.|lt( nummer 071-177209. Het schrijfgeld bedraagt 15 gu per team. Kinderbingo In buurtcentrum "Elckerly Alphen is morgen een kin bingo. Aanvang om 14.00 ui Elckerlyc aan de Havixhorst entree kost 1 gulden. CDA-vergadering In Hotel Het Witte Huis aar le Wilhelminapark in Oegstgei a morgen een openbare verg nr ring van het CDA. Voorn staatssecretaris van finan M. van Rooijen voert het wo |s Aanvang: 20.00 uur. pte id.' Kaagse ondernemers zijn boos op Centraal Nederland omdat de bus niet in de Buitenkaag stopt. Het wordt vooral op zon dag steeds meer een eiland voor toeristen met een auto, vinden de Kaagse ondernemers. „Het is belachelijk. En dat anno 1994, een tijd waarin juist zoveel re clame wordt gemaakt voor het openbaar vervoer. Zeil-, ski- en surfschool De Kaag heeft al verschillende ma len de busmaatschappij ver zocht om de bus vaker dóór Buitenkaag te laten rijden, zo dat de bezoekers makkelijker op het eiland kunnen komen. Nu stopt de bus bij de rijksweg, 20 minuten lopen vanaf het pontje. „Maar dat gebeurt niet", mop peren eigenaar Lex van Rijn en medewerker Bas Reuyl. „in de zomer werken we met veel va kantiewerkers: scholieren en studenten die allemaal afhanke lijk zijn van het openbaar ver voer. Hele groepen buitenlan ders komen bovendien hier heen met een bus. Even op zon dag een stad bezoeken is er nauwelijks bij, of je moet gaan liften. Raar is dat, te meer om dat we hier middenin de Rand stad zitten. Als ik op de eerste etage sta, zie ik het AZL in Lei den. Een kwartier hier vandaan, met de boot of met de auto. Met het openbaar vervoer is het ech ter onmogelijk" om er te ko men." Marleen Metzlaer van de Stichting Promotie Kaag (SPK) en van hotel Orion weet dat de WV toeristen zonder auto al niet eens meer naar Kaageiland stuurt. „En dat, terwijl het ei land een grote toeristische trek pleister zou moeten zijn", be treurt ze. „Mensen die afhanke lijk zijn van het openbaar ver voer .moeten eerst twintig mi nuten lopen vanaf de bushalte tot het pontje. En dan moeten ze vaak nog eens tien minuten lopen voordat ze op hun be stemming op het eiland zijn. Triest en troosteloos is het voor zo'n leuk watersportcentrum en zo'n idyllisch dorpje." Iets anders De verklaring van de busmaat schappij dat de bus te weinig passagiers trekt, haalt ze onder uit. „Het is zo onaantrekkelijk om hier met het openbaar ver voer naar toe te komen, dat de Het idyllische watersportdorpje De ondernemers. meesten iets anders regelen of helemaal niet komen." Volgens eigenaar van het restaurant 't Kompas, Onno Hornkamp, zou de bus van Nieuw Vennep naar Abbenes zonder veel moeite over Buitenkaag kunnen rijden. aag wordt steeds meer een dorp voc „Het is maar 1 kilometer extra. Ze willen dat niet omdat het minstens tien minuten extra kost." G. Kamerik van busmaat schappij Centraal Nederland bevestigt dat dat te veel tijd autobezitters vinden de Kaagse FOTO LOEK ZUYDERDUIN kost. Veel begrip heeft hij overi gens niet voor de commotie, want de bus gaat juist vaker stoppen op de A44. „Op zondag stopt de bus nu drie keer en vanaf 29 mei wordt dat zeven keer: om de twee uur." alphen aan den run godelieve oldenbroek Het is bijna pijnlijk schoon in de Zeeheldenbuurt. Maar ner gens zie je mensen schoffelen of straatvuil ruimen. „Dat klopt", zegt Leo Knijnenburg, de Al phense coördinator wijkbeheer. „De actie komt traag op gang. Eigenlijk is dit ook al een nette wijk. Nu met deze actie zie je wel dat mensen in hun tuin aan de slag gaan, de stoepjes vegen en het onkruid tussen de tegels weghalen. Maar echt gezamen lijk aan de slag dat is er niet bij." De gemeente en de woning- bouwverenging Alphen begon nen gisteren in de Zeehelden buurt en de Planetenbuurt met een grote schoonmaakactie. Een proef, om te kijken of be woners bereid zijn iets te doen aan de leefbaarheid van hun wijk. Naast het vergroten van de leefbaarheid in de wijk is het de bedoeling dat de bewoners meer betrokken raken bij het onderhoud van hun omgeving. „Daarbij hopen we", vertelt Knijnenburg, „dat ook de on derlinge contacten in de wijk zullen verbeteren. Dat bewo ners zich weer samen sterk gaan maken voor hun buurt. In nieuwbouwwijken zie je dikwijls bewoners samen aan de slag gaan, om hun wijk mooi en leefbaar te maken. In de oudere wijken zakken die initiatieven steeds verder weg. Met zo'n ge zamenlijke schoonmaakactie wordt de buurt misschien weer wat nieuw leven ingeblazen." Maar in de Zeeheldenbuurt nemen de bewoners voorlopig een afhoudende houding aan. „Ze kijken de kat uit de boom. Leerlingen van basisschool De Tamboerijn waren gisteren al druk bezig met schoonmaken. Verder kwam de schoonmaakactie in de Zeehelden buurt en de Planetenbuurt maar moeilijk van de grond. Daarentegen hebben de scho- Gemeente en woningbouw- len heel enthousiast gereageerd. Bijvoorbeeld De Tamboerijn. Daar werken de kinderen een hele middag mee. De kleintjes werken rond de school, terwijl de groepen zes tot en met acht de wijkin gaan." vereniging zijn opzettelijk in twee relatief schone wijken met de actie begonnen. Knijnen burg: „Hier kunnen we kijken of de actie aanslaat en wat er nog moet worden verbeterd. Pas we alles goed in beeld hebben, gaan we ons richten op de probleemwijken. Het leek ons niet verstandig om daar di rect te beginnen." Maar hoewel de actie is be gonnen in nette buurten, lijkt de animo bij de bevolking mini- FOTO BEN DE BRUYN maal. Moet de actie als mislukt worden beschouwd? „Nog wei nig van te zeggen", meent de coördinator wijkbeheer. „Het komt traag op gang, maar je ziet wel, dat als er eenmaal mensen bezig zijn, de anderen vanzelf volgen. meer voor precies hetzij huis." Wethouder Dwarshuis bt>en drukte dat bij de nicuwbouvjrda kening is gehouden metlste woon-wensenonderzoek fer L» ooit onder de bevolking iajint houden. Mevrouw Van Bemntec len kwam met een vooJgun waarom niet alle nieuwe lctuge woningen aanbieden de Stimv II wijkse jongeren die nu moègef uitwijken naar Zoeten» Burgemeester W. de Vreezel zeg het hard: zo'n voorstlyp niet van deze tijd. Zelfs Ld-lN chendam is geen eiland De slechte financiële v00Uei zichten maakten dat verzLts nummers' een uiterst behjiLj. zame respons kregen. Zo v^0( de wethouder C. van Ewijw Leischendam voor £rort0n nieuw wegenonderhoud enr, miljoenen tekort komt. En Ij gemeester De Vreeze mL^-. hardop constateren dat hetLrs leren van afgelegen StompiF j se woningen goed is voorL^t milieu, maar nauwelijks ber baar voor de gemeente. VRIJE TIJD fcrdi Groene keuken n fai 'De Kleine Aarde' uit Boxtelr^ senteert morgen1 'De Grdna Keuken' op het Carmenpleirlln, Alphen. Dit is een demonluvv tiewagen waarin twee keuj^j1 staan opgesteld die arbeidP^'- sparing en milieuvriendff"3' heid combineren. PP' De keuken is vanaf 13.00 u» bezichtigen op het Canr plein. Bewoners van de conl nistenwijk kunnen zich aanfc den voor een presentatief Milieu-educatie, Vivaldihofi 01720-32739.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14