Ondernemers Leiderdorp boos 'Ik heb nog lang niet overal een antwoord op' Leiden Regio )e schuttingen blijven overeind onveilige Burgemeesterswijk Brandweer haalt dak van auto bDAG 26 APRIL 1994 SI EGMOND.071-3 sport jn uit- de kul 5 grad, den d sword )isselgeld gestoten uit winkel iRSCHOTENEen paar honderd gulden aan wisselgeld is het elopen weekeinde gestolen uit een winkel aan de Van ■thovenlaan in Voorschoten. De dieven kwamen binnen door i ruit in te slaan. De inbraak werd pas na het weekeinde ont- jledingdieven in zwembad ierdorp Uit de kleedkamers van het Leiderdorpse zwembad Does zijn afgelopen zondag verscheidene kledingstukken ge len. Uit diverse tassen van kinderen werd sportkleding mee- danhomen. Tot nu toe zijn er bij de politie drie aangiften binnen comen. De politie verzoekt ouders van kinderen die sportkle- Tiissen en nog geen aangifte hebben gedaan, dit alsnog te bij het bureau aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. ratis kamperen voor politiehulp Een gratis verblijf v ,(.anu t< lijk ii s weken met het hele gezin een camping in Noordwijk of Noordwijkerhout. Met dit 'lok- rtje' próbeert het politiedistrict Bollenstreek-Noord collega's andere districten te interesseren om in het hoogseizoen tij de kuststreek te gaan werken. De agenten die in de zo op het Noordwijkse bureau aan de slag gaan, krijgen zes iken een plek op een camping. Vier weken daarvan moeten )rden gewerkt, de andere twee mogen voor vakantie worden nut. Volgens districtschef E. Wegman wordt er enthousiast op aanbieding, die onlangs in het politie-personeelblad stond, .j reageerd. „Dankzij de zes extra krachten die we zo naar ons itrict halen, kunnen we beter de drukte aan. Onze extra taken, voorbeeld op het strand en de begeleiding van files, kunnen beter i Leidenaar zwaar mishandeld bij optreden Havenzangers Het optreden van De Haven zangers, vrijdag 15 april op het terrein van S]Z in Zoeterwoude, is toch niet zonder incidenten verlopen, zo blijkt nu pas uit onderzoek van de politie. Een 22-jarige man uit Leiden is rond 23.00 uur vlak bij de ingang van de feesttent zo zwaar mishan deld dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In middels is hij geopereerd. Het is echter nog onduidelijk of hij volledig zal herstellen. De Lei denaar kreeg volgens de politie zonder enige aanleiding een paar harde klappen van een an dere bezoeker. Met een gebro ken oogkas, een verschoven jukbeen en verlammingsver schijnselen kon hij nog net naai de EHBO-stand strompelen, van waaruit hij met een ambu lance naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp is overge bracht. De politie vraagt getui gen die iets hebben gezien, zich te melden. 071 - 81 01 01. KN speelpleintje tussen de Van Swietenstraat en de Noordbuurtseweg is, door onder meer slechte verlich- 'enge plek' in de Burgemeesterswijk in Zoeterwoude. fotoloekzuyderduin jeterwoLidse buurt lijkt ideaal werkterrein voor inbrekers 'oude' nieuwbouwwijken is het makkelijk in- =r eken. Zeker als er voornamelijk koopwoningen - die moeten de bewoners namelijk zelf on- irhouden - en als er een makkelijke vluchtroute vorm van een rijksweg. De Burgemeesterswijk in Zoeterwoude voldoet al deze kenmerken. Reden voor de politie en VAC (Vrouwen Advies Commissie voor de Wo ningbouw) om een informatie-avond te houden inbraakpreventie en sociale veiligheid. Niet t de Burgemeesterswijk zo gevaarlijk is, maar er 8 ordt regelmatig ingebroken en de wijk kent wat Qge plekken' met slechte verlichting. Vijftien procent van de bewoners reageerde gis- op de oproep om naar de aula van de Cor- iloschool te komen en te horen wat ze zelf kun- :n doen om de inbrekers en ander fout volk buL n de deur te houden. Niet echt veel, zo blijkt uit woorden van J. Boeser, preventie-adviseur bij politier,,Als ze het echt willen, komen ze toch el binnen", zegt hij. Met goede sloten en andere chnische maatregelen kan de binnenkomst van indringer wel vertraagd worden en „daar heb- n inbrekers een hekel aan." Een buurtbewoner klaagt: „De politie zie je te- inwoordig alleen nog maar als er ergens iets aan hand is, maar verder zie je ze nooit door de raten rijden. Een politiewoordvoerder geeft toe een probleem is, „We hebben gewoon ;el minder mankracht en dat betekent minder OEGSTGEEST BEATRUS Vijftig procent vrouwen op de lijst en ook op de hogere plaat sen. Daar is de huidige politiek, op Groen Links na, nog niet aan toe, zo bleek gisteravond tijdens een forum in het Oegstgeester raadhuis. Hoewel de overheid de campagne 'Een echte vent strijkt zijn eigen overhemd' heeft opgeschort, blijken man nen nog niet klaar voor de vrou wenemancipatie. „In theorie bestaat er al genoeg emancipa tie, nu nog in de praktijk", zei Discussie-avond over vrouwen in de politiek 'In theorie bestaat er al genoeg emancipatie' gedeputeerde Irma Günther (WD). In de trouwzaal van het raad huis waren slechts 23 vrouwen en acht mannen afgekomen op de discussie-avond die ging over de vrouw in de politiek. Cock Kerling, oud-raadslid in Leiden gaf wat cijfers: slechts 22 procent van de politici in de ge meentepolitiek is vrouw. In de peilingen voor de komende lan delijke verkiezingen is dit aantal niet groter. „Hoe kan er een stij gende lijn worden gecreëerd?", \Toeg zij zich af. Günther had wel een oplos-, sing: „Het is van algemeen be lang dat het bestuur een afspie geling moet zijn van de bevol king. Vrouwen moeten meer naamsbekendheid krijgen. Maar, daarbij moe ook goede opleidingen blijven volgen." Oud-wethouder Ton Kohl- beck (PvdA) pleitte voor de af schaffing van het voorkeursbe leid. „Als je twee even goede kandidaten hebt, en je kiest de vrouw, dan heb je twee verlie zers omdat dit onrechtvaardig is. Creëer bijvoorbeeld kinder- Volledige emancipatie kost nog veel tijd en moeite, daar waren de forumleden, behalve Marijn de Koning (D66), het mee eens. Volgens De Koning komt in haar partij alles vanzelf op zijn pootjes terecht: „Emancipatie staat niet expli ciet in ons programma. Wel is onze fractievoorzitter dol op vrouwen en zo viriel; het aantal wouwen in D66 wordt pas over 20 jaar minder." Winkeliers stappen mogelijk uit overleg met gemeente De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) over weegt uit het tweemaandelijkse overleg met de gemeente te stappen. „We voelen ons absoluut niet serieus geno men", zegt een woedende vice-voorzitter J. Minnee. Zeer tegen de zin van de ondernemers heeft de gemeente de vergunning verlengd voor een bloemenkraam aan de rand van winkelcentrum Winkelhof. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Volgens de LOV (waarin de win keliers van Winkelhof vertegen woordigd zijn) druist dit in te gen gemaakte afspraken. „Het lijkt maar een klein dingetje, maar dit incident met de bloe menkraam is de druppel die de emmer doet overlopen. De ge meente heeft gewoon elke keer maling aan ons. Op deze ma nier heeft overleg geen zin", al dus Minnee. De kwestie met de bloemen kraam speelt sinds vorig jaar. Toen verleende de gemeente tot verbazing van de LOV een ver gunning aan de bloemenverko per, terwijl op die plek volgens afspraken alleen een kraam met seizoensartikelen, bijvoorbeeld oliebollen of kerstbomen, was toegestaan. Dit zette kwaad bloed bij de ondernemers van Winkelhof, waar al een bloe- menzaak zit. De gemeente toonde volgens Minnee uiteindelijk wel begrip voor de bezwaren van de LOV, althans dat leek erop. „Afgesproken werd dat de ver gunning voor de bloemenkraam na 1 januari niet verlengd zou worden", herinnert Minnee zich. De komst van marktkramen in de omgeving van Winkelhof is overigens altijd al een gevoe lig punt geweest voor de men sen met een eigen zaak in het winkelcentrum. Toen de ge meente begin jaren negentig vergunningen wilde verstrekken aan standplaatshouders, heb ben de winkeliers zich daarte gen dan ook met hand en tand verzet. De LOV vocht de zaak aan bij de Raad van State, maar verloor. De ondernemers moes ten toen genoegen nemen met de komst van vier vaste stand plaatshouders en een plaats voor seizoensverkoop. „Daar hadden we ons bij neer te leg gen. Maar dan moet de ge meente zich daar wel aan hou den. En niet een bloemenman de standplaats een seizoens plaats laten innemen," aldus Minnee. Het plan van de onder nemers is om tegen het besluit eeen bezwaarschrift in te die nen met een schorsingsverzoek. De reactie van de LOV ver baast burgemeester M. Zonne- vylle, die sinds eind vorig jaar het overleg met de onderne mers voorzat, ten zeerste. Zon- nevylle vindt het 'flauw' dat de ondernemers zich niet serieus genomen voelen. De verande ringen in het standplaatsenbe- leid zijn volgens hem in alle openbaarheid en in een zorg vuldige procedure tot stand ge komen. „Het voorstel is ook in de commissie financiën en eco nomische zaken behandeld. Daar heeft de meerderheid nu eenmaal positief geadviseerd op het voorstel om de vergunning te geven." De argumenten van de LOV, die waren vervat in een schriftelijke reactie, zijn toen niet overgenomen. Volgens de burgemeester zijn er ook nooit garanties gedaan dat dat zou gebeuren. „Men mag c taar geven, maar dat wil r tijd zeggen dat er iets wordt gedaan." Alexander Ollongren sinds paar dagen wethouder in Oegstgeest blauw op straat." De politie benadrukt dat de vei1 ligheid ook van het gedrag van de bewoners af hangt. „Mensen willen een hoge schutting om hun tuin vanwege de privacy, maar zo kan je niet meer zien of er iemand bij de buren naar binnen sluipt.." Niemand lijkt bereid om de schutting om veiligheidsredenen weg te halen, maar de techni sche informatie over verschillende sloten wordt wel gretig beluisterd. Er blijkt een keurmerk met sterren te zijn waaraan mensen kunnen zien hoe goed het slot is. Bij de echt goede sloten kan de inbreker pas binnenkomen als hij (of zij) het ge hele slot uit de deur heeft gebroken. Ook het beleid van de gemeente komt ter spra ke. De bewoners willen vooral meer verlichting, maar benadrukt Boeser, daar kunnen de mensen ook zelf iets aan doen. „Bijvoorbeeld door een lampje aan de achterkant van het huis, bij de poort te plaatsen." In de nieuwe wijk Bloemenweide hebben de gemeente, het VAC en de politie al in het begin stadium samengewerkt. Zo kan bij de bouw van de wijk rekening gehouden worden met de veilig heidsaspecten door goede sloten, goede verlich ting, geen al te weelderig groen en bijvoorbeeld de telefooncel op een goed zichtbare plek te plaatsen. M. van Haasteren van de VAC voelt zich in 'haar' Burgemeesterswijk ook nog wel veilig. „Bij mij is nooit ingebroken, ze hebben alleen weieens geprobeerd om de schuur open te bre ken." OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Wie de naam Alexander Alexandrovich Allongren i Fin land hoort, zal niet direct aan een Oegstgeester wethouder denken. Toch bezet Alexander Ollongren - zoals hij kortweg heet - sinds een week namens Leefbaar Oegstgeest (LO) een zetel in het nieuwe college van B en W. Een 65-jarige professor in de informatica, met een gro te, internationale universitaire loopbaan achter zich. Wat zoekt zo'n wereldburger en whizz-kid in de plaatselijke politiek van een Hollandse slaapgemeente? „Vergis je niet, Leefbaar Oegst geest is een frisse onderneming met nieuwe ideeën en een be stuurscultuur met een interes sant karakter", aldus Ollongren. De hoogleraar heeft zich niet bij LO aangesloten omdat hij té gen een specifiek gemeentebe- sluit was. Voor hem is LO ook geen uitgesproken protestpartij „Ik ben eens gaan kijken op een openbare vergadering van Leef baar Oegstgeest. Daar merkte ik dat er een aantal personen rondliep dat een wat meer we tenschappelijke benadering van het openbaar bestuur voor stond, wat mij wel aansprak. Ik ben lid geworden en toen Leef baar Oegstgeest besloot aan de verkiezingen mee te doen, heb ik me kandidaat gesteld. Via eindeloze consultaties kwam ik op de vierde plaats van de lijst terecht", aldus Ollongren. De rest is bekend. LO zorgde voor een daverende sensatie door uit het niets zeven van de zeventien zetels te halen op 2 maart. Dat resulteerde uiteinde lijk in het leveren van twee van de vier nieuwe wethouders waarvan Ollongren er een is. De nieuwe schepen van Oegstgeest werd geboren op Su matra als zoon van een Russi sche vader en Nederlands-Duit se moeder. Op jonge leeftijd kreeg hij te maken met de Ja panse bezetting waarover hij in zijn biografische gegevens schrijft; 'eerst ondergedoken en studie wiskunde, mechanica en piano, daarna internerings kamp Ngawi. grassprietjes pluk ken, in de spinnerij werken, filo sofie bespreken, Japans leren en uitgehongerd worden Vervolgens wijdde hij de rest van zijn leven aan beta-weten- schappen. In datzelfde cv-tje waarin het citaat over de oorlog staat, is een waslijst aan benoe mingen en functies te lezen. Van een promotie in de dyna mische sterrenkunde tot docent aan de Yale-universiteit en van gastoptredens bij laboratoria in Wenen en Linköping tot uitein delijk wethouder in Oegstgeest. Tijdens een gesprek over zijn nieuwe functie, verraadt af en toe zijn woordgebruik het voor malige beroep. Hij praat op kal me toon en gebruikt termen als lineair, interval en orthogonaal, maar op de vraag of hij als pure wetenschapper niet een groen tje is op bestuurlijk gebied, ant woordt hij beslist: „Ik heb wel degelijk bestuurservaring. Het moderne universitaire systeem brengt met zich mee dat je ook leiding moet kunnen geven", al dus Ollongren die aanvoert dat hij bestuurslid was van diverse commissies en vakgroepen vooral bij de Leidse universiteit. Over het te voeren beleid in Oegstgeest is hij terughoudend. „Ik zit hier net een paar dagen. Ik heb nog lang niet overal een antwoord op." Maar behalve ambtelijke organisatie en huis vesting en bestuurlijke vernieu wing lijkt met name de porte feuille automatisering hem op het lijf geschreven. Wel wil Ollongren het stok paardje van zijn partij nog eens Wethouder Ollongren: „Vergis je niet, Leefbaar Oegstgeest is een frisse onderneming met nieuwe ideeën en een bestuurscultuur met een inte ressant karakter.foto holvast/mark lamers in conflict kunnen komen, maar ze kunnen nooit zeggen dat ze niet tijdig van een beslissing op de hoogte waren." Volgens LO moet de wil van de Oegstgeestenaar wet worden en ook Ollongren is die mening toegedaan. „Als een inwoner tij dens een raadsvergadering van het spreekrecht gebruikt maak- berijden: de „Wat ik in ieder geval wil voor komen is dat net als bij het Ver keersplan 2000, zo'n plan wordt aangekondigd, vervolgens hoor je 1,5 jaar niets en dan opeens is er een inspraakperiode. Al is het maar informatief, je moet als gemeente tussentijds van je la ten hoTen. Ik sluit niet uit dat wij ook met bewonersgroepen Extra wethouder kost 31 mille Een vierde wethouder in Oegstgeest kost de gemeen schap in ieder geval 31.000 gulden. Dat geld is nodig om een nieuwe kamer in het ge meentehuis in te richten. Oegstgeest telde in het ver leden nooit meer dan drie wethouders. De grote over winnaar van de op 2 maart gehouden verkiezingen. Leefbaar Oegstgeest, wilde haar stemmenwinst in een extra wethouderszetel zien omgezet. Maar daar was in het toch al krappe raadhuis aan het Wilhelminapark vooralsnog geen ruimte voor. Daarom is nu besloten een deel van de leeskamer te ge bruiken, waar een nieuw kantoortje komt. De gemeente heeft een fonds 'onderhoud gemeente- gebouwen' waar meer dan vier ton in zit. Uit dat potje is de gemeente van plan het geraamde bedrag te halen. Een vierde wethouder houdt niet in dat er ook extra sala riskosten zijn. Alle vier de plaatselijke politici besturen in deeltijd. De wethouders Ollongren, Kamphuisen en Van Eisen voor 70 procent en Lisman voor 90 procent. te, dan knikte de wethouder na afloop vriendelijk en dat was het dan. Bij het openbaar be stuur gaat het om openheid, openbaarheid en toegankelijk heid. De laatste twee zijn er al, maar die eerste moet er ook ko men. En die openheid hoeft niks te kosten, dat is een kwes tie van attitude." NAGERECHT I itruik e Leiderdorper was bijzonder {ö'in ped voorbereid. Hij kwam de I2f i ichtszaal binnen met een atta- hékoffer vol met foto's, papie- erklaringen. Maar on- 121 anks al het bewijsmateriaal dat ij had meegesleept vond hij de tak eigenlijk maar onzin. „Dit een absloute kulzaak", zei hij oos. „Ik snap niet dat ik voor 7 oiets onzinnigs als het breken paar takken moet voor omen. Dat slaat toch nergens >p." De 64-jarige man, die gis- eren bij de rechtbank in Leiden noest voorkomen wegens het 12' emielen van een struik, vond allemaal maar érg ver gaan. laar de politierechter en de of- n justitie waren het daar e eens en lieten de man ijn 'spannende' verhaal vertel en. „Ik fnoest op die avond in èbruari de bus halen, dus ren- lé ik in dichte mist door de Wil- ïelminastraat", vertelde de Lei- Ierdorper. „Ik zag geen hand 'oor ogen, zo mistig was het. 'lpts raakte ik verstrikt in een )te struik. De takken sloegen ceihard in mijn gezichten mijn Jtil werd van mijn hoofd gesla- 5en. Eén van de glazen viel zelfs lit mijn bril. Tijdens het zoeken mijn bril en het glas raakte ik nog verder verstrikt in de struik. Toen heb ik waarschijn lijk een paar takken gebroken om los te komen." „Nou ja, die paar takken", zei hij terwijl hij weer een beetje op adem kwam na zijn relaas. „Mijn bril was ook beschadigd. Die struik hing zeker een meter over de straat heen." Om dat te bewijzen Iaat hij politierechter Uittenbogaard een veelvoud aan foto's van de struik zien. Een paar dagen na zijn worste ling met de takken ging de Lei derdorper naar de eigenaar van de struik toe om een schadever goeding te vi agen. Dat pakte anders uit, want de eigenaar ging na zijn bezoekje zelf naai de politie en deed aangifte van vernieling. Volgens de eigenaar had iemand takken van zijn boom gezaagd. „Tja, wie het eerst naar de politie gaat heeft zeker gelijk", zei de Leiderdor per: Ondanks dat de verhalen ver schilden vond officiervan justi tie Van Ek dat de man zich toch schuldig had gemaakt aan ver nieling. Hij eiste dat de Leider dorper schuldig verklaard moest worden zonder oplegging van straf. De politierechter meende echter dat niet bewe zen kon worden dat de verdach te zich schuldig had gemaakt aan vernieling en sprak hem vrij. Had de Leiderdorper zijn grote koffer toch niet voor niks meegenomen. Dierenleed Hij was maar een simpele stra tenmaker. Wat wist hij nou van koeien en kalveren? En hoe kon hij nou weten dat een jong kalf je geen gras eet, maar speciaal aangemaakte melk moet drin ken? Hij had er echt geen ver stand van. Toch stond de 25-ja- rige Leidenaar gisteren terecht wegens mishandeling van twee jonge kalveren. Hij had de beestjes ruim vier dagen lang geen eten en drinken gegeven waardoor een stierkalf zo ver zwakt raakte dat hij overleed en een koekalf ernstig ziek werd. De Leidenaar moest de twee kalveren van zijn schoonvader verzorgen terwijl deze op va kantie was. Zijn schoonvader had hem uitgebreid uitgelegd wat hij moest doen. Hoe hij de speciale voeding klaar moest maken en hoe hij de dieren moest verzorgen. De eerste paar dagen ging het ook wel goed. Totdat het weer wat slechter werd en hij geen zin meer had om twee keer per dag van Lei den naar Leiderdorp te fietsen. „Koeien eten toch gewoon gras, dacht ik bij mezelf. Ik zet ze in het veld en ze eten wel. Er is gras genoeg. Er stond ook nog een ton met water dus drinken was er ook", verontschuldigde hij zich. „Later hoorde ik pas dat jonge kalveren helemaal geen gras eten." De Leidenaar had wel spijt van zijn laksheid. „Ik vond het naar voor m'n schoonvader en nog rotter voor de beesten, maar ik wist echt niet wat ik deed. Ik heb gewoon geen verstand van koeien." Dat wilde de officier, van justitie wel geloven. „Ik denk niet dat meneer opzette lijk de dieren geen voeding ge geven heeft. Toch blijft het feit dat de dieren vier dagen langen geen eten en drinken gehad hebben." Daarom eiste de offi cier een boete van 1500 gulden. „Het moet duidelijk zijn dat de ze jonge dieren afhankelijk zijn van de mens", zei de officier. „Ze kunnen niet roepen als ze honger hebben. Het ligt aan de onwetendheid en de domheid van de meneer dat alles zo gelo pen is." De politierechter was het met de officier eens. Maar door de financiële situatie van de Leide naar gaf zij een lagere boete: 750 gulden. „Ik neem aan dat uw schoonvader u niet meer vraagt om zijn beesten te ver zorgen. Maar u had het deze keer gewoon moeten doen. En de beesten niet aan hun lot moeten overlaten." Valerie Leenheer leiden Een 27-jarige vrouw uit Voorhout heeft gisteren enige tijd beklemd gezeten in haar auto na een ongeval op de Oegstgeesterweg in Leiden. De vrouw vloog omstreeks tien uur uit de bocht omdat ze om onbekende redenen de macht over het stuur verloor. De auto kwam gekanteld op de linkerkant in de middenberm terecht. De brand weer moest er aan te pas komen om de Voorhout- se te bevrijden via het dak van haar wagen. Ze is met rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis Lei den overgebracht. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13