Leiden Genootschap royeert het MEAB Archeologen blij met oud gemaal Paarden kom je in mijn boek niet tegen' Kapot stoplicht maakte lans op ongeval groter' Iepen geveld SDAG 26 APRIL 1994 11 uur Boos SI j Leiderdorpse winkeliers zijn 1 J boos op de gemeente. Zij vin den dat de vergunning vooreen bloemenkraam bij Winkelhof ten onrechte is verlengd. Autokrakers si A De politie in Alphen 1 krijgt grip op de grote hoeveelheid au tokraken, die er in deze gemeente worden ge- pleegd. Bierdrinker si f" De bierdrinker, die 1 1J zijn hart heeft ver pand aan Heineken-pils, moet wellicht op rantsoen. De AH-supers zijn voor het 1 laatste bevoorraad. Het zuidelijke rioolge maal aan de Gereg- racht is tegenwoordig een archeologisch hoofdkwartier. foto henk bouwman leiden «frank buurman Het oude 'zuidelijke rioolgemaal' op de hoek Geregracht-Korevaarstraat bewijst nog steeds zijn waarde. Niet meer als gemaal, omdat er zelden meer grachten hoeven te worden gedempt, maar wel als uitvalsbasis van de afdeling Rijnstreek van de Archeolo gische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN). De pompen zijn het gebouw verwij derd en hebben plaatsgemaakt voor de schervenverzameling van de AWN. Het rioolgemaal, dat oogt als een somber stuk vestingwerk, werd gebouwd in 1936. Het werd onder meer gebruikt voor het dempen van het Levendaal, aldus Gerard Kuijpers in 'Het Hoogste Woerd', het perio diek van buurtcomité Hogewoerd. Kuijpers heeft uitgezocht waar het gebouw, dat enig argwaan heeft opgewekt in de buurt, tegen woordig voor gebruikt wordt. Na verloop van tijd besloot de gemeente dat de stad er eigenlijk beter uitzag als di verse grachten weer werden opengegraven en raakte het gemaal in onbruik. Het ge bouw is echter zo bijzonder dat het niet werd afgebroken. ,,Het is een jong indus trieel monument", vertelt H. van Limburg van de gemeentelijke afdeling monumen tenzorg. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) draagt het pand eveneens een warm. hart toe. ,,Het rioolgemaal ver keert nog in een goede conditie. Het is door de huidige gebruiker, de archeologische werkgemeenschap, heel functioneel inge deeld. De mensen van de AWN zorgen ook voor enig onderhoud. Het gebouw heeft he le bijzondere dakpannen, waarvan we er gelukkig bij toeval nog een aantal hebben ontdekt, zodat we na een storm voor een passende vervanging kunnen zorgen." Resten Het AWN is een vereniging van amateurar cheologen. De afdeling telt omstreeks 175 leden. Als er in met name de Leidse bin nenstad gebouwen worden afgebroken of grondwerkzaamheden worden verricht gaat de AWN op zoek naar resten uit het verle den. Vaak is de tijd maar beperkt, omdat er bijvoorbeeld nieuwbouw op een dergelijke plaats moet komen. Momenteel wordt het braakliggend terrein bij de Koenesteeg on derzocht, waar vroeger de garage van Huis man heeft gestaan. „De AWN heeft hier res ten uit de Romeinse tijd aangetroffen. Dat is zo, bijzonder dat we besloten hebben om hier uitgebreid onderzoek te gaan doen. Gelukkig hebben we op deze plaats wat meer tijd, omdat er niet onmiddellijk ge bouwd hoeft te worden", vertelt Van Lim burg. Het opgegraven materiaal wordt door de AWN gewassen, ontleed en geanalyseerd. Daarna wordt het in dozen gedaan en op geslagen in het rioolgemaal, dat onder meer beschikt over een kelder met twee zelfge bouwde verdiepingen. Om te voorkomen dat het gebouw overvol raakt worden van tijd tot tijd dozen afgevoerd naar het pro vinciaal depot. Alles wordt geregistreerd. De Leidse archeologen richten zich met name op overblijfselen afkomstig uit het tijdvak van 50 voor tot 300 na Christus en de mid deleeuwen. Op maandagavonden kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen bij de werkzaamheden in het voormalige gemaal. Leidse architect schrijft thriller leiden kees van kuilenburg eugdige inbrekers aangehouden den De Leidse politie heeft gisteren twee jongens van 15 en jaar aangehouden die van negen inbraken worden verdacht, et stel zou onder meer bij een reeks sportverenigingen kleine leveelheden geld, eten en drinken hebben gestolen. okkasten vol purschuim iden Voor de tweede keer dit jaar is café 't Derde Deurtje aan Morsstraat het slachtoffer geworden van een purschuimspui- r. De onbekende dader heeft het purschuim in de geldgleuf n de twee gokkasten gespoten. Kenmerk van het schuim is dat •t bij blootstelling aan de buitenlucht na korte tijd keihard ordt. De eerste keer werd het café bezocht in januari van dit ar. Vrijdag stapte opnieuw een man binnen die wederom een juitbus leegspoot. De eigenaar van de gokkasten heeft gisteren mgifte gedaan. De schade aan de gokkasten loopt in de dui mden guldens. De politie onderzoekt of een en ander te maken eeft met een ruzie tussen twee gokkastexploitanten. Het Haag- Willemsen Automaten bv exploiteert al jaren automaten in et café. De inmiddels vertrokken partner van de cafébaas zou issentijds een nieuw contract hebben gesloten met CB Amuse- ïent zonder dat het oude contract met Willemsen was uitge- iend. Ellende onderwijsinstituut duurt voort Meindert Barkema heeft de smaak van het schrijven te pak ken. De Leidse architect schreef vorig jaar voor de aardigheid een boek. Een thriller. Het rolt binnen afzienbare tijd van de pers. Barkema is opnieuw ach ter dé schrijfmachine gaan zit ten. De eerste hoofdstukken van het tweede boek zijn al klaar. Het schrijven heeft hem zo in de ban, dat hij zich heeft voor genomen om elk jaar een boek te schrijven. Als zijn dagelijkse bezigheden hem echter de ruimte geven. Zijn werk als ar chitect staat voorop. „Het is leuk om in je vrije tijd wat an ders te doen dan je vak. Het geeft een plezierige ontspan ning." De 54-jarige Barkema is min of meer bij toeval met schrijven begonnen. „Op een gegeven moment had ik wat minder werk te doen. Ik wilde toch be zig blijven en ben maar aan een boek begonnen", vertelt de Lei- denaar. Dat was ovërigens niet zijn eerste pennenvrucht. Eer der schreef hij korte verhalen. „Over reizen bijvoorbeeld, maar dat was meer voor mij zelf. Daar heb ik verder niets mee gedaan. Die verhalen liggen nog er gens." Dat Meindert Barkema voor een thriller heeft gekozen is geen toeval. „Zelf ben ik gek op die boeken. Vandaar dat het mij wel leuk leek om iets dergelijks te produceren. Zelf vond ik het een aardig verhaal, maar be langrijker is dat ook anderen, die het lazen, het spannend vonden. Dat gaf uiteindelijk de doorslag om een uitgever te zoeken "j vertelt de Leidenaar. Binnenstad Het boek - Kunstgrepen een Leidse triller- inderdaad zonder H geschreven wordt op 26 mei aan burgemeester Cees Goe- koop aangeboden. De eersteling van Bafkema speelt zich af in de Leidse binnenstad. Het handelt Meindert Barkema: „Het boek begint in een kroeg en eindigt in de Lakenhal." foto henk bouwman over de horeca- en kunstwereld in de Sleutelstad. Het is volgens de schrijver niet zo merkwaar dig dat hij voor Leiden als loca tie heeft gekozen. „Ik ben een geboren en getogen Leidenaar en ook nog eigenaar geweest van een café in de stad. Verder woon en werk ik in het cen trum. Dus weet ik vrij veel van wat er zich afspeelt." De hoofdpersoon in de.thril ler is een meisje uit een koffie bar. „Het boek begint in een kroeg en eindigt in de Lakenhal en er vallen drie doden", is aan vankelijk het enige wal Barke ma over zijn boek kwijt wil. Uit eindelijk wil hij daarna nog wel wat tipjes van de sluier oplich ten. „In het boek komen Leide- naars voor die een zekere mate van bekendheid hebben. Die heb ik stuk voor stuk gevraagd of ze er bezwaar tegen hadden dat hun naam in het boek ge bruikt wordt. Daarnaast zullen 'ook anderen zich mogelijk in het boek herkennen. Dat berust op toeval en opzet", lacht de Leidse schrijver. „Dat is ook het geval bij sommiger situaties. Die zullen voor sommige men sen ook herkenbaar zijn." Het boek is volgens de schrij ver vergelijkbaar met de thrillers van Dick Frances. „Personen die in een moeilijke situatie ver zeild raken. Bij Frances speelt zich dat voornamelijk af in de paardenwereld. Paarden kom je bij mij niet tegen." Genoegen Barkema heeft hij zelf veel ge noegen beleefd aan het schrij ven. „Zo zeer dat je het ook ge drukt wilt zien. Maar dat viel niet mee. Uitgevers krijgen veel aanbod op hun bureau. Daar naast beperken ze zich vaak tot succesvolle buitenlandse thril lerschrijvers. Uiteindelijk was het boekhandel Kooyker die mij wees op uitgever Barabinsk in de Merenwijk. Deze uitgever heeft als doelstelling om werk van debuterende schrijvers uit te geven. Hij vond het verhaal ook erg leuk en de moeite waard om het uit te geven." Het boek, 25 gulden, is vanaf 27 mei te koop in de leidse boekhandels. De ellende stort zich over het Leidse onderwijsinstituut MEAB (Mondeling Economisch Administratief Onder wijs) uit. Behalve dat het instituut wegens een schuld van zes ton op de rand van een faillissement staat, verliest MEAB nu ook zijn goede naam. Het Nederlands Genoot schap van Opleiders voor economische en comptabele examens (NGO) heeft het MEAB geroyeerd als lid. Het bestuur van het NGO heeft dit besluit genomen na het le zen van de berichten over de perikelen bij het instituut aan de Herengracht. Een brief van het NGO-bestuur aan de direc tie van het MEAB leverde ver volgens een onbevredigend ant woord. Voorzitter W.A. Tijhaar: „Het gaat ons om de cursisten. Een erkende particuliere onder wijsinstelling is verplicht de continuïteit van het onderwijs te waarborgen. Dat kan het ME AB niet. En daarom vinden wij dat de cursisten nu gedupeerd worden." Het besluit van het NGO be tekent voor cursisten van het MEAB dat zij, wanneer ze dat willen, gratis kunnen overstap pen naar een andere instelling die is aangesloten bij het NGO. „We willen een vangnet vormen voor gedupeerde cursisten", zegt Tijhaar. Het royement heeft geen di recte gevolgen voor de erken ning van het MEAB. „Die wordt door het ministerie van onder wijs verstrekt én daar hebben wij als NGO geen invloed op. Overigens is het wel zo dat die erkenning niet automatisch overgaat naar een eventuele nieuwe eigenaar. Komt er een nieuwe koper voor het MEAB, dan worden er aandelen ver handeld, geen officiële erken ningen." De rechter buigt zich morgen over het faillissement dat twee weken geleden werd aange vraagd door directeur M. Baltus. Deze kocht drie maanden gele den het Leidse instituut van C. van Veen en A.J. Berhitu. Hij kwam al snel tot de ontekking dat hij een weinig levensvatbare onderneming had overgeno men. Tegenover onze krant ver telde hij dat nog elke dag reke ningen binnenkomen. Baltus zette in februari de les sen stop en betaalde leraren niet meer uit. De docenten heb ben vervolgens zelf de lessen ter hand genomen, omdat ze de cursisten niet in de steek wilden laten. De actie gebeurde na tus senkomst van Leidenaar M. van der Horst, de oprichter van het MEAB. CURSUS WINKELTRAINING - Het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening Leiden start 17 mei een negen- weekse cursus winkeltraining. Een speciale opleiding is niet vereist. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij het ar beidsbureau, tel. 071-354149. delijk voor het functioneren van de stoplichten binnen de stads grenzen. Vanwege de storing gaf de in stallatie tussen tien uur 's och tends en half vijf 's middags al leen een oranje-knipperlicht. De aanrijding had plaats even na twaalf uur 's middags. Politiewoordvoerder R. Blom zegt dat het oranje knipperlicht de kans op een verkeersongeval heeft vergroot. „Bij normaal werkende verkeerslichten zou zoiets wellicht minder snel ge beuren. Ervan uitgaande dat de kinderen dan hadden gewacht met oversteken tot het licht op groen sprong. Met oranje knip perlicht wordt de situatie toch een stuk onoverzichtelijker." Diverse getuigen hebben te genover de politie verklaard dat de meisjes plotseling de straat overstaken en de 45-jarige be stuurder van de vrachtwagen uit Lisse volkomen verraste. De meisjes staken zonder begelei dingvan volwassenen over. leiden Drie iepen moesten er gisteren aan geloven op de Lammenschansweg. Niet de iepespintkever was verantwoordelijk, maar de gemeente Leiden, die met de reconstructie van de Lammenschansweg bezig is. De iepen stonden ter hoogte van de Tomatenstraat in de weg en moesten derhalve het veld rui men. Op dé middenberm van de Lammenschansweg staan verder veel jonge iepen. Die worden verplant en komen terecht aan de rand van de Lammenschansweg. De middenberm zal worden opgevuld met jonge eiken, die op diverse stukken, zoals het gedeelte van de weg aan de kant van de Korevaarstraat, al voorkomen. Per saldo zal de weg er qua groen op vooruitgaan. Ondanks zijn bevattelijkheid voor de iep ziekte zal de iep op de Lammenschansweg gehandhaafd blijven. foto henk bouwman n kapot verkeerslicht heeft Dgelijk een rol gespeeld bij de nrijding die zaterdagmiddag de Willem de Zwijgerlaan latshad. Twee zusjes uit Lei- n - vijf en zes jaar oud - raak- daarbij gewond. De jongste het tweetal zelfs zeer ernstig een van de beentjes. Ze d overreden door een achtwagen. stoplicht op de kruising illem de Zwijgerlaan/IJssel- eerlaan/Sumatrastraat is za- rdagmorgen even na tien uur tgevallen. Dat blijkt uit gege- eengemeentelijke nimputer, die de werking van irkeerslichten registreert. „We ibben achteraf gezien dat de stallatie om even voor kwart tien is uitgevallen", aldus woordvoerder van de ge- eente. „Om vier uur gaf de ilitie ons de storing door. Om ilf -vijf waren de lichten weer maakt." De gemeente is verantwoor-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11