Staatsgreep leger Burundi verijdeld Buitenland Calderon Sol winnaar van verkiezingen El Salvador Graven krijgen opknapbeurt IT""* rr: Britten in rep en roer: Pooh nog steeds zoek Mandela onaanvaardbaar voor Inkatha-aanhang Bundeswehr moet kleiner MAANDAG 25 APRIL 1994 Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienster Scheepsramp Syrische kust: 41 doden Bij een scheepsramp voor de Syrische kust in de Middellandse Zee zijn vrijdag 36 schoolkinderen en vijf onder wijzers omgekomen. De vissersboot, die normaal zo'n vijftien mensen aan boord heeft, was afgeladen met meer dan zestig. De meesten waren kinderen die een schoolreisje maakten. In Egyp te zijn vrijdag vijftien schoolkinderen en een lerares verdronken toen zij in de Middellandse Zee gingen China laat dissident gaan peking China heeft de dissident Wang Juntao vrijgelaten. Hij mag zich in het buitenland medisch laten behandelen. Dat maakte het Chinese persbureau Xinhua zaterdag bekend. Wang Juntao werd tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de democratiseringsacties in 1989. Busongeluk Kaukakus: 31 doden moskou In de Russische Kaukasus zijn gisteren 31 mensen om gekomen en 28 mensen ernstig gewond geraakt toen de bus waarin ze zaten in brand vloog. De bus was op weg van Krasno Oktjabrskoje naar Galasjki. De zwaargewonden werden per vliegtuig overgebracht naar Moskou. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Albanië pakt separatisten op athene» Albanië heeft de afgelopen dagen elf mensen opgepakt wegens illegaal wapenbezit. Bij de arrestanten is ook een grote hoeveelheid documentatiemateriaal in beslag genomen waarin propaganda wordt gemaakt voor de aansluiting van zuid-Alba- nië bij Griekenland. In Albanië wonen ongeveer drie miljoen mensen, van wie 60.000 (volgens Albanië) en 300.000 tot 400.000 (volgens Griekenland) etnische Grieken. Vrouwen in 'parlement' Appenzell trogen Het Zwitserse kanton Appenzell-Auserroden heeft gis teren voor het eerst twee vrouwen in zijn Landesgemeinde (volksvertegenwoordiging) gekozen. Nog geen vijf jaar geleden besloot de Landesgemeinde, die eens per jaar bijeenkomt en be slist over allerhande belangrijke kantonnale aangelegenheden, vrouwen als lid toe te laten. Op Appenzell-Auserroden en Bern na zijn er geen kantons die vrouwen in hun volksvertegenwoor diging hebben. Toestel in zee en gezonken Sydney Een DC-3 propellervliegtuig is gisteren vlak na de start vanaf het vliegveld van het Australische Sydney in zee gestort en een kwartier later gezonken. Het vliegtuig had problemen gekre gen met een van de twee motoren. Alle 25 inzittenden raakten licht gewond maar werden gered door helikopters en vissers. IRA doodt twee protestanten Belfast Een IRA-schutter heeft gisteren in Garvagh, 70 kilome ter ten noordwesten van Belfast, twee protestanten doodgescho ten. De mannen zaten in twee auto's te praten toen zij werden doodgeschoten. Een man eiste later in een telefoontje naar een lokaal radiostation namens de IRA de aanslag op. Calderon Sol wordt gefeliciteerd door zijn v foto san salvador» Armando Calderon Sol is de grote winnaar van de presi dentsverkiezingen in het Mid- denamerikaanse El Salvador. Volgens de eerste officiële uit slagen heeft de conservatief twee keer zoveel stemmen ver gaard als de linkse tegenkandi daat, Ruben Zamora. ,,Ik voel me de overwinnaar", aldus Calderon Sol van de rege rende Arena-partij na het be kendmaken van de eerste resul taten. Enthousiaste aanhangers reden luid toeterend door de hoofdstad San Salvador om de overwinning te vieren. Tegen stander Zamora erkende zijn nederlaag tijdens een perscon- Bffl CAFEÏNEVRIJE KOFFIE pak 500 gram van$29 NIET VOOR HANDELARENI de dichtstbijzijnde Jac Hermans bel 02154 83333 Vredesoverleg Rwanda mislukt; bloedvergieten gaat door Eenheden van het leger van Burundi hebben vanmorgen geprobeerd een staatsgreep te plegen. De coup mislukte, omdat gematigde troepen niet deelnamen, aldus stafchef Jean Bikomagu in een vanochtend uitgegeven verklaring. In het buurland Rwanda gaat het bloedvergieten door nadat pogingen om de strijdende partijen rond de tafel te krijgen op niets uitliepen. Het Rwandese Patriottische Front (RPF) verliet gisteren het hotel in het Tanzaniaanse Arusha onverrichterzake. De regeringsdelegatie kwam helemaal niet opdagen. BRUSSEL-ARUSHA-BUJUMBURA Rtr-ANP Bujumbura macht over Volgens Bikomagu ondernamen enkele eenheden van het door Tutsi's gedomineerde leger kort teel het buurland Ruanda na middernacht in de hoofdstad tert, hield het merendeel poging de :n. Uit angst Dor tribaal geweld tussen Tut- 's en Hutu's zoals dat i het leger zich echter afzijdig. Enkele coupplegers zijn al gear resteerd, aldus de chef van staf. „We werken aan het herstellen van de orde." De overgangspre sident en de regering van Bu rundi zijn naar verluidt onder gedoken. President Cyprien Ntaryamira kwam op 6 april samen met zijn Rwandese collega Juvénal Ha- byarimana om het leven, toen het vliegtuig waarin ze zaten door een raket naar beneden werd gehaald. De regering had geëist dat gisteren alle illegale wapens zouden zijn ingeleverd. De kans is groot dat de etnische conflicten tussen Tutsi's en Hu- s ook in Burundi v r oplaai- Het overleg dat in Arusha had moeten plaatsvinden tussen de strijdende partijen in Rwanda ging niet door omdat de rege ringsdelegatie niet kwam opda gen. Daarvoor had RPF-leider Theogène Rudasingwa trou wens al laten weten dat hij niet van plan was met de regerings delegatie te praten. Hij zei naar Arusha te zijn gekomen om het hoofd van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en de Tanzaniaanse autoriteiten op de hoogte te stellen van het eenzijdige staakt-het-vuren dat het front zaterdag afkondigde. Het RPF wil zich houden aan dit staakt-het-vuren, dat van daag van kracht wordt, als het regeringsleger er voor zorgt dat het uitmoorden van de bevol king binnen 96 uur ophoudt en de schuldigen voor de rechter worden gebracht. Volgens hulpverleners heeft de stammenstrijd al aan 100.000 mensen het leven ge kost. Twee miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen, voorna melijk aanhangers van het RPF en leden van de Tutsi-stam, die de minderheid vormt in het land. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen heeft de Veilig- dien bien PHU De graven van de Viet namese soldaten die omkwamen bij de slag om Dien Bien Phu ondergaan een grote opknapbeurt. Binnenkort is het veertig jaar geleden dat Franse koloniale troepen Dien Bien Phu De slag duurde 55 da gen en kostte zo'n tienduizend Vietna mese soldaten het leven. foto afp ferentie nog voordat de officiële gegevens bekend waren. De presidentsverkiezingen waren de eerste nadat in 1992 een einde was gekomen aan een bloedige, twaalf jaar duren de burgeroorlog. Internationale waarnemers schatten dat hoog stens veertig procent van de 2,7 miljoen kiesgerechtigden de gang naar de stembus heeft ge maakt. Eind maart, tijdens de eerste ronde, had Calderon Sol net geen meerderheid behaald. Za mora, kandidaat van een linkse coalitie onder leiding van de voormalige guerrillabeweging FMLN, is tweede geworden met ruim 24 procent van de stem- correspondent Granaten daalden neer op Gorazde en in Rwanda werden de Tutsi's met duizen den tegelijk afgeslacht. In Groot-Brittan- nië had sweetheart Vera Lynn zich aan gesloten bij het verzet van de oorlogsve teranen tegen John Majors plan om D- Day met een kermis te herdenken. Maar voor het boulevardblad Sun was er die dag maar één verhaal: prins Charles was zijn hondje kwijt. Het verhaal vulde driekwart van de voor pagina en zette de toon voor de rest van de week. Nog diezelfde dag stuurde ITN, een van de weinige commerciële kwali teitszenders ter wereld, een complete te levisieploeg naar Schotland. Plaats van het drama: Balmoral Castle, ten westen van Aberdeen, en één van de buitenverblijven van de blauwbloedigen. De prins wandelde met zijn terriërs, Pooh en Tigger, langs een rivier toen de 5-jarige Pooh het bos inscharrelde. Char les riep nog, maar nee, Pooh was meer geïnteresseerd in een ander schepsel met flaporen een konijn. De drie daaropvolgende dagen liet Char les het uitgestrekte landgoed uitkammen door zijn personeel. De Jack Russell-ter- riër Pooh bleef echter zoek, en Charles moest zich op nieuwe stappen beraden. Toen zijn zoontje ooit met een ernstige hoofdwond in een Londens ziekenhuis was opgenomen, was de prins hevig be kritiseerd door de pers. Hij was toen zo druk geweest met polo spelen, dat hij het kind amper had opgezocht. Deze keer zou de pers hem niet van onverschillig heid betichten. De kroonprins, zo liet een medewerker uitlekken, was 'ziek van bezorgdheid'. Na de vergeefse zoekactie op het land goed besloot de prins zijn toevlucht te nemen tot wat in het verleden zo vaak zijn vijand was geweest: de krant. In de Press and Journal en de Evening Express, twee lokale bladen, verscheen een intri gerende advertentie onder de kop 'Ter rier Zoek'. Charles gaf een nauwkeurig signalement van Pooh en vroeg eenieder die een bruin-witte terriër met een lange staart had gezien, zich te melden. „Een beloning wordt uitgeloofd. Hoewel niemand zich meldde, was dat voor de media geen enkele reden de be richtgeving over het drama te staken. Pooh kon in een konijnehol vast zijn ko men te zitten of door een hert op de hoorns zijn genomen. Zo geestdriftig hadden de dagbladen de hele week gespeculeerd over de mysteri euze verdwijning van een terriër, dat op de fantasie der zondagskranten wel een heel groot beroep werd gedaan. De News of the World koos deze: 'Verslond Het Beest Van Balmoral Charles' Pooh'? In de bossen rond Balmoral, zo verna men de ongeveer 15 miljoen ten van dit journalistieke produkt, waart een katachtig schepsel rond dat tot alles in staat is. Het 'Beest van Balmoral' wordt ervan verdacht schapen te hebben verslonden. Nog maar een week geleden werd in het gebied een hert gevonden met opengereten hals. Wat voor soort katachtige het 'Beest van Balmoral' precies is, schijnt niemand te weten. De zondagskrant interviewde een 12-jarige jongen die vorige week bij Bal moral op miraculeuze wijze aan de klau wen van een panter was ontkomen. Maar iets langer geleden kwam een echt paar in het gebied zelfs oog-in-oog te staan met een leeuwin. Wat echter alle kranten over het hoofd zagen, is dit: Bal moral Castle ligt griezelig dicht bij Loch Ness. v.NUUSENBURG correspondent Het KwaMadala-logement is een van de grauwe monumen ten die de apartheid heeft op gericht in Alexandra, het klei ne, overbevolkte getto even buiten Johannesburg. Het is een gigantisch doolhof van gangen, kamers, gaarkeukens, washokken en WC- en douche- hokken. De duffe lucht van kool die uren staat te pruttelen moet het op sommige plaatsen afleggen tegen de stank die uit de kapotte riolering opstijgt. Op het grasveld tussen de ba rakken scharrelen geiten. Hier, in deze bouwval, wonen meer dan 3.000 mannen, vrouwen en kinderen. Ze zijn allemaal Zulu's en allemaal aanhangers van de Zulu-partij Inkatha. Bij de ingang van het complex zit Phillip Mdlangamandaia. Hij is een induna, een traditionele leider die in een logement blind wordt gehoorzaamd. Phillip heeft een probleem. Hij moet zijn mensen voorbereiden op de eerste democratische verkie zingen die woensdag en don derdag in Zuid-Afrika worden gehouden. Hij heeft nog maar een paar dagen de tijd om hen uit te leggen hoe dat stemmen in zijn werk gaat. Op wie ze moeten stemmen en waarom is duidelijk. Hun kandidaat is In- katha-leider Buthelezi. En over het waarom hoeft niet te wor den gepraat. Een Zulu doet wat de induna zegt. Maar hoe je moet stemmen, weten ze niet. Het probleem is dat Phillip geen brochures en materiaal heeft om hen de gang van zaken in het stemlokaal duidelijk te maken. Een ander probleem is dat een groot aan tal mensen niet zal kunnen stemmen omdat zij geen identi teitsbewijzen hebben. Waarom Buthelezi de verkiezin gen boycotte, weet Phillip niet precies. Hij begrijpt dat zijn ko ning in het nieuwe Zuid-Afrika niet met de égards zou worden behandeld, waar hij recht op had. En er was ook iets gezegd over de autonomie van de pro vincies, die niet ver genoeg zou gaan. Maar de finesses zijn hem ontgaan. Voor zich zelf had Phillip al uit gemaakt dat hij niet kon deel nemen aan verkiezingen die ANC-leider Nelson Mandela aan de macht zouden brengen. „Dat was onmogelijk", probeert hij uit te leggen. Waarom?. „Omdat Mandela niet getrouwd is. Volgens onze tradities kun nen Zulu's niet gehoorzamen aan een man die ongetrouwd is. Koning Goodwill heeft vijf vrou wen en Buthelezi is ook ge trouwd. Hen kunnen we ge hoorzamen." Maar vorige week greep, aldus Buthelezi, God in. Een oude - vriend uit Kenya wist hem te overreden zijn boycot op te ge ven. Als hij bij zijn standpunt bleef, zou het land in een orgie van geweld ten onder gaan en hij zelf zou als een machteloze pion van het politieke schaak bord worden geslagen. Het wa ren argumenten die hij vaker moet nebben gehoord, waar waarvoor hij dit keer niet zijn oren sloot. Hij besloot deel te nemen aan de verkiezingen. Heel Zuid-Afrika haalde opge lucht adem. De zekerheid van bloedige verkiezingen maakte plaats voor de kans op een re delijk vreedzame campagne. Het was iets waar vrijwel nie mand meer op had gerekend. Ook in KwaMadala werd het be sluit met gejuich begroet. Ieder een was heel blij, dat de koning had gezegd dat ze nu toch naar de stembus mogen gaan, aldus Phillip. En omdat de koning hen had opgeroepen het geweld te beëindigen, zullen de verkiezin gen ook vreedzaam zijn. En daarna? „Ook, omdat Inka tha de verkiezingen gaat win nen." Maar wat gebeurt er als het ANC de verkiezingen wint? „Het ANC kan de verkiezingen niet winnen. Het ANC wordt ge bruikt door Mugabe (president van het buurland Zimbabwe, red.) en de president van Ugan da, die de plannen van het ANC hebben opgesteld. Onze men sen zullen dat nooit accepteren en dus nooit voor het ANC kun nen stemmen. Als Mandela toch wint, moet je rekening houden met een bloedbad. Een regering van Mandela kunnen we nooit accepteren." Het is een geluid dat op de ver kiezingsbijeenkomsten van In katha wordt overstemd door de verzekering dat Buthelezi de verkiezingsuitslag zal aanvaar den. In het Orlando-stadion van Soweto waren gisteren naar schatting 20.000 met speren, knuppels en schilden bewapen de Zulu's bijeen om naar But helezi te luisteren. De opkomst viel tegen. De woonoorden rond Johannesburg zijn buiten het thuisland KwaZulu de enige ge bieden waar Inkatha op massale steun kan rekenen. De organi satoren weten de lage opkomst aan het feit dat de meeste men sen niet wisten dat Buthelezi zou komen en even verderop een voelbalwedstrijd werd ge speeld. De manifestatie verliep opval- Een aanhanger van Inkatha reageert op Buthelezi die oproept tot vrede. foto'epa lend vreedzaam. Buthelezi is zijn oproep tot vrede is een van geen meeslepend redenaar en de weinige momenten dat zijn nog tijdens zijn rede verlieten aanhangers enthousiast raken, veel mensen de tribunes. Maar heidsraad van de VN gisteren opgeroepen zijn beslissing vrij wel alle blauwhelmen terug te trekken te herzien. AzG maakt melding van een orgie van ge weld in de zuidelijke stad Buta- re, waar duizenden mensen naar de buitenwijken worden afgevoerd en vermoord. In een ziekenhuis hebben leden van de presidentiële garde 170 patiën ten. overwegend Tutsi's, ge dood, aldus de organisatie. „Alle patiënten werden afgeslacht, evenals onze lokale staf. De Duitse minister Rühe (defensie) heeft het afgelopen weekeinde aangekondigd van plan te zijn de Bundeswehr van 370.000 man te verkleinen tot 340.000 militairen. Rühe vertel de Bild Zeitung dat de vermin dering van het aantal militairen noodzakelijk is omdat er anders niet genoeg geld is voor de mo dernisering van de strijdkrach ten. Het plan wordt volgens Rühe volledig gesteund door bondskanselier Helmut Kohl. De plannen van Rühe worden door de militaire leiding ge steund. zo meldde de inspec teur van de strijdkrachten, Klaus Naumann. Wie het con cept van de hand wijst negeert de feiten, aldus Naumann. Rühe zei dat de dienstplicht in de toekomst afhankelijk zal zijn van het onderdeel waar de dienstplicht vervuld wordt. „Voor de dienst in de hoofdver- dedigingseenheden is een com pacte eerste oefening van 10 maanden passend en zinvol", aldus Rühe. In de crisisreactie- eenheden is echter, net als nu, een dienst van een jaar nodig, zo de minister. Minister Kinkel (buitenlandse zaken) vindt dat financiën niet bepalend mogen zijn voor de omvang van de strijdkrachten. Rekeningen van Schneider geblokkeerd ZÜRICH AP-DPA-Rtr De Deutsche Bank heeft ver geefs geprobeerd de rekeningen van de verdwenen bouwonder nemer Jürgen Schneider in Zwitserland te blokkeren. Vol gens het weekblad Der Spiegel wilde de Deutsche Bank in Zwitserland 240 miljoen in be slag laten nemen, maar dat mis lukte omdat de bank het open baar ministerie te laat over het bestaan van de gelden infor meerde. Volgens het blad is het geld inmiddels uit Zwitserland weggehaald. De voormalige bankier Fritz Haase heeft een aanklacht inge diend tegen de directie en de raad van bestuur van de Deut sche Bank omdat zij bij de kre dietverstrekking aan Schneider in gebreke zijn gebleven. De Deutsche Bank heeft nog 1,3 miljard D-Mark van Schneider te goed en is daarmee de groot ste schuldeiser. De oprichter en topman van de on roerend-goedonderne- ming, Jürgen Schneider, ver dween twee weken geleden spoorloos. De projectontwikke laar hield zich vooral bezig met restauraties van historische ge bouwen, Hij heeft een schul denlast van ongeveer vijf mil jard D-Mark achtergelaten. Cuba versoepelt bezoek ballingen De Cubaanse minister Robaina (buitenlandse zaken) heeft aan gekondigd dat de reisbeperkin gen voor ballingen die Cuba willen bezoeken, worden ver soepeld. Cuba trekt de regel in dat ballingen zeker vijf jaar moeten wachten voordat ze het eiland kunnen bezoeken. Verder zal de regel worden in getrokken dat de ballingen het eiland alleen kunnen bezoeken in het kader van een georgani seerde reis. Veel ballingen be klagen zich erover dat ze voor hotels moeten betalen terwijl ze logeren bij familie. Cuba zal ook 'een gering aan tal' kinderen van emigranten toelaten op zijn universiteiten, hoewel de ouders zelf zullen moeten betalen voor de studie. De maatregel betreft vooral stu denten medicijnen en de exacte wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5