Gemeenten kraken nieuwe Bijstandswet Binnenland Directeur steeds vaker beloond naar prestatie Lubbers: Brinkman te vroeg kroonprins Euthanasie-uitspraak Hirsch Ballin valt slecht Fraude-experts keuren proefpaspoorten af Housen met Groen Links op de veemarkt CP'ers krijgen boete Brand verwoest deel Sallandse Heuvelrug MSttffikl ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Dtenste 3 j Klopjacht na ontsnapping zeist Na een korte klopjacht met honden en een helikopter heeft de politie een 18-jarige jongen aangehouden die in Zeist met geboeide handen wist te ontsnappen uit een transportbus van de politie. De man werd overgebracht van een gevangenis in Nijmegen naar Eikenstein, een gesloten jeugdginrichting in Zeist. Daar wist hij bij aankomst door het noodluik te ontsnap pen. De voortvluchtige bleek zich enige tijd te hebben schuil ge houden in een caravan, waarvan hij een ruitje kapot had gesla gen om naar binnen te komen. Daar werd de jongen vervolgens weer aangehouden en alsnog overgebracht naar Eikenstein. Schrik na caravankeuring Rotterdam Veilig Verkeer Nederland en de Rotterdamse politie zijn geschrokken van een vrijwillige controle onder caravanbe- zitters in de Maasstad. Van dé 59 caravans die deskundigen in specteerden, werd er zegge en schrijve één goedgekeurd. De remmen, de verlichting en gasinstallaties bleken zwakke punten, terwijl ook de documenten in veel gevallen niet in orde waren. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is het re sultaat van de inspectie zorgelijk te noemen, omdat het een vrij willige controle betrof en het vakantieseizoen voor de deur staat. Portiers discotheek discrimeerden Amsterdam Twee portiers van een discotheek aan de Lijnbaans gracht zijn gisteren aangehouden op verdenking van discrimina tie. Het duo van 22 en 33 jaar zou al geruime tijd allochtonen de toegang tot de uitgaansgelegenheid weigeren. Er zijn druppels gewijs verscheidene aangiften tegen hen binnengekomen. De politie-woordvoerder wil niet zeggen hoeveel. Daarnaast was de politie zelf op grond van geruchten al een onderzoek begonnen. 'Onvoldoende ruimte voor gemeentelijk beleid' Aandelenopties in VS weer op terugweg utrecht gpd De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft haar steun aan de nieuwe Bijstandswet ingetrokken om dat de gemeenten daarbij bij lange niet de beleidsvrijheid krijgen die hen was toegezegd. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken vindt dat 'heel jammer', maar voegde daaraan toe dat niet de gemeenten, maar de Kamer uit maakt hoe de nieuwe Bijstandswet eruit gaat zien. aanvullen tot het huidige ni veau van zeventig procent van het minimumloon (1.240 gul den netto) als de betrokkene kan aantonen dat hij echt alleen woont. In een eerder stadium sloot Wallage met de VNG een ak koord, waarin de gemeenten in ruil voor de opdracht om 380 miljoen te bezuinigen op de bij- Het wetsvoorstel, dat enkele weken geleden door Wallage naar de Tweede Kamer is ge stuurd, houdt in dat een alleen staande bijstandsontvanger een basisuitkering krijgt van de helft van het minimumloon, onge veer 900 gulden per maand. Ge meenten moeten dat bedrag standsuitkeingen. veel meer vrijheid zouden krijgen bij de toekenning. Onder druk van de Kamer, die vreesde voor wille keur, stelde hij die plannen bij. De VNG vindt dat het voorstel te weinig mogelijkheden biedt voor een eigen gemeentelijk toeslagenbeleid en wil daarom af van de overeengekomen be zuiniging. Wallage zei zaterdag dat 'ge meenten moeten accepteren dat niet zij de bijstandsnorm bepalen'. Hij denkt dat de VNG met haar actie bezig is een gro tere financiële speelruimte af te dwingen. WD-kamerlid Linschoten be grijpt de opstelling van de VNG 'volkomen.' De WD heeft eer der al gezegd dat het wetsvoor stel van Wcdlage niet spoort met het akkoord dat met de ge meenten is gesloten. Volgens Linschoten heeft Wallage zijn oren teveel laten hangen naar de PvdA-fractie. Hij verwijt het CDA dat ze dat hebben laten passeren. De herziening van de Bij standswet kan bij de kabinets formatie weer helemaal op nieuw beginnen, aldus Linscho ten. De WD is daarbij voorstan der van een ministelsel, waarbij alle uitkeringen worden ver laagd tot zestig procent van het minimumloon. Uitkeringsge rechtigden moeten dan wel de mogelijkheid krijgen wat bij te verdienen. den haag «gpd Premier Lubbers heeft toegege ven dat hij CDA-lijsttrekker Brinkman wellicht te vroeg heeft aangewezen als zijn op volger. Daardoor wordt al twee jaar extra kritisch gelet op de kroonprins van het CDA, waar door de \Toege aanwijzing 'geen voordeel, maar een nadeel is', aldus de premier zaterdag op een bijeenkomst van het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA. Het is voor het eerst dat Lub bers dit openlijk toegeeft. ,,In dit land wordt nu eenmaal elk grassprietje dat er boven uit steekt, kritisch bejegend". Lub bers vindt het 'jammer' dat hij Brinkman hiermee zo 'belast' heeft. Vanwege de plotselinge aanwijzing van de CDA-fractie- leider als zijn opvolger werd het CDA-partijbestuur min of meer gedwongen de kandidatuur van Brinkman buiten alle procedu res om te bevestigen. Brinkman heeft zelf herhaaldelijk laten weten weinig dat hij weinig ge lukkig was met de vroege zegen van Lubbers. Lubbers heeft het volste ver trouwen in een goede uitslag van zijn CDA. „Voor de CDA- mensen is het nu welletjes", verweest Lubbers naar de slech te opiniepeilingen. „Je ziet hoe de partij zich omgordt en er te genaan gaat". Zelf verwacht Lubbers dat het CDA minstens 44 zetels haalt. „De komende tien. dagen worden goede da gen, dat kan ik u voorspellen." Bij steeds meer bedrijven in Ne derland wordt de beloning voor directie en topmanagement ge koppeld aan de resultaten. Door naast het basissalaris ook aan delen of aandelenopties te ge ven, krijgt een directeur zelf di rect belang bij goede be- drijfsprestaties. Hij kan zijn in komen dan immers aanzienlijk aanvullen. „Het varieert per bedrijf en het is afhankelijk van het soort afspraak. Maar als een bedrijf enkele jaren zeer goed draait, kan een directeur dankzij de verkoop van opties of aandelen in één klap zijn schaapjes op het droge hebben", aldus woordvoerder Thöne van Hay Management Consultants in Utrecht. Toch zijn dat volgens hem uitzonderingen. Een doorsnee- directeur zal zijn basisinkomen met gemiddeld acht tot tien procent per jaar aanvullen, af hankelijk van de bedrijfsresulta ten. De uitschieters verdienen een extraatje van twintig tot dertig procent. Maar een jaarsa laris van 390 miljoen zoaJs Dis- ney-topman Eisner vorig jaar opstreek, komt volgens Thöne in Nederland niet voor. De Amerikaan heeft door het in één keer verkopen van een gespaard pakket opties zijn basissalaris van 1,4 miljoen met een factor 285 vermeerderd. Maar dat kan hij niet elk jaar. „Vaak is er in het contract een clausule opge nomen dat de opties een aantal jaren in bezit moeten blijven". Vorige week werd bekend dat de bestuurders van DAF Trucks ook goed voor zichzelf hebben gezorgd. Door de uitgifte van nieuwe aandelen te beperken, hielden ze de koers hoog. Door vervolgens eigen aandelen te verkopen, konden ze 23 miljoen in de knip steken. In Nederland bleef de presta tiebeloning voor ondernemers lange tijd beperkt tot het geven van bonussen. Thöne: „Maar met aandelen en aandelenop ties bouw je ook een prikkel in voor de langere termijn". De koppeling tussen het inkomen van de topmanager en het (fi nancieel) belang van de aan deelhouder komt overgewaaid uit Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten. Inmiddels is bijna de helft van alle aan de beurs genoteerde Nederlandse onder nemingen bekeerd tot het sys teem van aandelen en aande lenopties. „En de andere helft is er mee bezig", aldus Thöne. Intussen staat de aandelen- optie als onderdeel van de belo ning in de VS alweer ter discus sie. Het middel werkt namelijk maar naar één kant. Als het be drijf goed draait, plukt de direc teur daar een graantje van mee door zijn opties te verkopen. Maar hij verliest niets als het de onderneming slecht gaat. Dan houdt hij zijn opties gewoon aan. Daarom wordt steeds vaker gekozen voor de uitgifte van aandelen. Daalt de koers door slechte prestaties dan voelt de directeur dat onmiddellijk in zijn portemonnee. den haag gpd hij De Centrale Recherche Infor matie (CRI) en de Bundeskrimi- nalamt (BKA) hebben de eerste proefmodellen van het nieuwe Nederlandse paspoort afgewe zen omdat het te fraudegevoelig is. Nieuwe aanpassingen zijn volgens de woordvoerder van het ministerie van binnenland se zaken al gemaakt. Begin juni wordt bekend of het volgende proefexemplaar de-toets van de BKA en de CRI wél kan door- Wat er aan het paspoort niet deugt, wordt niet gezegd door Binnenlandse Zaken of de CRI. „Er is gekeken naar de beveili gingskenmerken en daarna zijn nieuwe aanpassingen ge maakt", is het enige wat de woordvoerder kwijt wil. Het nieuwe paspoort moet vanaf 1 januari 1995 het bordeaux-rode boekje vervangen. Om die ter mijn te halen zal de drukker van het nieuwe paspoort, de combi natie Enschedé-SDU Uitgeverij, in juli met de produktie moeten beginnen. Het is daarom be langrijk dat de nieuwe proef exemplaren worden goedge keurd. Met de voorbereidingen voor het nieuwe paspoort is vorig jaar augustus begonnen. Uit de drie aanbiedingen van Ensche dé-SDU Uitgeverij werd geko zen voor een model dat weinig verschilt van het huidige. De pagina met persoonsgegevens en foto kent naast wat techni sche snufjes een plastic om hulsel (laminaat). Dit paspoort boekje is volgens deskundigen aanzienlijk b'eter' dan het hui dige paspoort. Het angstbeeld dat het CDA heeft opgeroepen van een paar se coalitie (zonder het CDA) die het christelijk onderwijs be dreigt en euthanasie ruimharti ger zal toestaan, is bij de andere politieke partijen zeer slecht ge vallen. Senator Glastra van Loon (D66) hekelde dit week eind de 'krasse' uitspraak van minister Hirsch Ballin van justi tie dat kwetsbare groepen als ernstig zieken en mongoloïde kinderen het moeilijk krijgen onder een paarse coalitie. Een dag daarvoor was D66-lijsttrek ker Van Mierlo bijna ontploft. „Ik trek de oren van zijn hoofd." Ook de oud-politici Van Dam (PvdA). Terlouw (D66) en Wie gel (WD) noemden die sugges tie schandalig'. Hirsch Ballin zei zaterdag in NOVA dat hij het allemaal niet zo had bedoeld „Het ging ons om de zorgen die wij als CDA hebben, niet om laatdunkend te doen over andere partijen", al dus de minister. De dag ervoor werden er nog duizenden koeien verhandeld, nu dreunt de veemarkt hal in Zwolle onder het geweld van keihar de house-muziek en enige duizenden hou sende jongeren: Groen Links is op verkie- zingstoernee. Een idee van oud-studenten voorman Maarten van Poelgeest, nu hoog op de lijst voor de partij. Hoewel het de bedoeling was geen cam-( pagne te voeren, lopen de Groen Links-' coryfeëen in witte partij-T-shirts met daar op prints van rode en groene spaanse pe pers door de zaal. Paul Rosenmöller ver spreidt gratis condooms. De tekst op de verpakking luidt stem safe, stem Groen- Links. Mohammed Rabbae, samen met Ina Brouwer lijsttrekker, laat zich fotograferen met enkele housers om zich heen. Ina Brouwer is er niet. Ze is te moe. Pierre uit Boxtel bezoekt zo'n vijf keer in het jaar een houseparty. Hij vermaakt zich prima. Dat het feest in opdracht van Groen- Links wordt gehouden, weet hij niet. „Groen Links, wat is dat? Het maakt mij niet uit van wie dit feest is, ik ben hier om te lachen." Pascal Aubry is speciaal uit Parijs naar Nederland gekomen 'voor de drugs'. Hij heeft net een XTC-pil laten' testen. Rotzooi, volgens de tester. Hij heeft voor veertig piek een aspirientje gekocht. De tester meldt dat er ook veel pillen met een te hoge dosis speed zijn verrijkt. „Speed is gevaarlijk, het is koude energie. De gebruiker kan dan doorslaan en agressief worden. Een goede XTC-pil wekt warme energie op en de ge bruiker blijft vriendelijk," Tot een uur of vier gaan de testers door. „Na vier uur van nacht komt niemand meer bij ons. Of ze weten wat ze slikken, öf het interesseert ze niet meer wat ze nemen." De politie heeft de handen vol aan het Groen Links feestje. Om half twee 's nachts zijn er twee XTC-dealers uit de zaal geplukt gehaald. Ze zijn na verhoor weer vrijgela ten. Volgens een politiewoordvoerder zijn er diverse jongeren naar de EHBO gebracht omdat ze de verkeerde XTC-pillen hadden geslikt en daardoor flauwvielen. Zes agen ten hebben gesurveilleerd op het feest. Mohammed Rabbae heeft het niet over alle overlast, hij wil met het feestje 'een band scheppen met de jeugd'. Of dat is ge lukt en of het stemmen oplevert, weet hij zwolle anp De rechtbank in Zwolle heeft vanmorgen zes leden van CP'86 wegens discriminatie veroor deeld tot voorwaardelijke cel straffen plus boetes van dui zend gulden. De zes deelden op 26 februari informatiemateriaal uit op een verkiezingsmarkt in het stadhuis van Almere. In het materiaal kwamen kre ten voor als 'eigen volk eerst' en 'het is fijn blank te zijn'. Verder werd in de geschriften een 'on voorwaardelijke terugzending van criminele en parasiterende vreemdelingen' betoogd 'want dan behoren de veelwijverij, het ritueel slachten en het besnij den van meisjes tot het verle den'. De rechtbank verwierp in haar vonnis het beroep van de aangeklaagden op het recht van vrijheid meningsuiting, dat vol gens hen juist in verkiezingstijd zwaar moet wegen. Officier van justitie Ten Kate had twee maanden cel tegen alle zes ver dachten geëist. Korhoenders en reptielen slachtoffer IN DE P E LING Honderden brandweerlieden doen hun uiterste best om de heide- en bosbrand te bestrijden. y'jverdal gpd Een grote brand heeft zaterdag op de Sallandse Heuvelrug zo'n tweehonderd hectare heide en vijftig hectare bos van Staatsbosbeheer in as ge legd. Onder de slachtoffers waren honderden rep tielen, die levend zijn verbrand. Het vuur is be streden door 150 brandweerlieden van twintig brandweerkorpsen uit de wijde omgeving. Door de harde wind en te weinig water kon het vuur pas na vier uur worden bedwogen. De brand werd ontdekt door het brandverken- ningsvjiegtuig Oscar dat zaterdag voor het eerst dit seizoen boven de Sallandse Heuvelrug vloog. Omdat de brand is ontstaan langs een drukke wandelroute, vermoeden politie en brandweer dat hij is aangestoken. De brand heeft een groot deel van het laatste beschermde broedgebied van de korhoenders in Europa verwoest. Staatssecretaris Gabor kwam in 1992 met een speciaal beschermingsplan voor deze vogels. Auto's werden op de Sallandse Heu velrug geweerd én er werd veel geld gestoken in het woongebied van de korhoender, de heide. Hoeveel van de dertig hanen en een onbekend aantal hennen aan de vuurzee zijn ontsnapt, weet Staatsbosbeheer niet. Getuigen zagen meerdere hanen en hennen in de vlammen omkomen. Het duurt zeker vijf tot tien jaar voor het gebied weer optimaal geschikt is voor deze vogels. Staatsbos beheer hoopt dat de overgebleven korhoenders de komende jaren zullen overleven in aangren zende reservaten, zoals De Sprengenberg van Na tuurmonumenten. Lubbers-Kok „Het heeft absoluut geen zin om ruzie te maken", zei pre mier Lubbers zaterdag bij het CDJA, „de heer Kok had toch ook even de telefoon kunnen pakken". Helaas voor Lubbers was het al te laat. Het anders zo harmonieus samenwerkende regeringskoppel deed alsof er geen achterkamertje was en ging elkaar vrijdag en zaterdag met behulp van de media te lijf. Waar ging het om? Zoals vrij dagavond te horen was, brieste vice-premier Kok over het 'mis bruik' dat Lubbers zijn inziens had gemaakt van de wekelijke persconferentie na afloop van de ministerraad. Lubbers haal de daar flink uit naar de PvdA. Hij nam daar de term "catenae - cio'-voetbal in de mond, de meest defensieve speelstijl die er bestaat, om aan te geven dat de PvdA de boel alleen maar vertraagt. „Lubbers spreekt daar niet meer namens mij", zei Kok woedend. Want volgens de PvdA-lijsttrekker moet de pre mier op die bijeenkomst beper ken tot het uitleggen van het ka binetsbeleid. Lubbers daarente gen zei quasi-onschuldig dat het onvermijdelijk' is dat de rol van premier en partijman ver mengd'worden. In het kabinet heeft hij 'soms het puntje van mijn tong moeten afbijten' om niet boos op die vervelende so cialisten te worden. „Het is van belang dat ik voor mijn eigen CDA opkom, zodat de partij als eerste uit de verkiezingen komt." Maar misbruikt de premier zijn positie nu of niet? De parle- ogen heeft 'ontkom je er niet aan om in enkele essentiële za ken die de kwaliteit van onze samenleving raken, te snijden', aldus de bewindsman zaterdag in Het Parool. Het heeft hem verder 'gefrappeerd' dat de dis cussie daarover in zijn eigen PvdA gering is geweest. Partijvoorzitter Rottenberg re agéerde laconiek. Hij heeft er 'begrip' voor dat Pronk zijn zorg laat blijken, maar voegde eraan toe dan 'ook hij weet en accep teert dat we in dit land compro missen moeten sluiten'. Ook het personeel van de MB-spellenfabriek uit het Groningse Ter Apel was zaterdag aanwezig op de poli tieke markt in en rond het kamergebouw. Eerder deze maand vlogen ze naar het Londense hoofdkantoor van het moederbedrijf Hasbro om te protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de winstgevende vestiging. Nu boden ze de vijf grootste politieke partijen een manifest aan waarin ze om steun voor hun bedrijf vroegen. Er zijn tienduizenden mensen naar de manifestatie gekomen. foto anp gisteren deze week toch nog eens te proberen om tot een vergelijk te komen. Hoe dat moet is nog onduidelijk. Maar wellicht kan KRO-voorzitter Braks te rade gaan bij een oud- collega in het kabinet. Want is zo'n kwestie als deze niet eigen lijk een kolfje naar de hand van- Lubbers? mentaire persvereniging, die de organisator is van de bijeen komst, stelt geen voorwaarden over de inhoud van het bespro kene. Dat doet hij zelf. Zo houdt Lubbers de ene keer stijf het slot op de mond. bijvoorbeeld als het om het forse verlies van het CDA bij de gemeenteraadsver kiezingen gaat. De andere keer houdt hij ongevraagd een lang college over de toestand van de economie of het lot van zijn co alitiegenoot. Staatsrechtelijk is er niets geregeld. Misschien kunnen de heren de bedenker van de vragenuurtje, oud-pre mier De Jong, hierover nog eens raadplegen. KRO Dit weekeinde leverden bespre kingen tussen de Katholieke Ra dio Omroep en CDA-lijsttrekker Brinkman niets op. Brinkman blijft weigeren zich te laten in terviewen door een Brandpunt - redacteur die betrokken was bij de uitzending over zijn omstre den commissariaat. Fons de Poel, die de serie interviews met lijsttrekkers maakt, is eindre dacteur van Reporter en komt dus wat Brinkman betreft niet in aanmerking. Maar omge keerd maakt de KRO in elk geval intern geen beste beurt als de omroep De Poel laat vallen om Brinkman toch maar voor de te krijgen. De KRO zei Pronk PvdA-minister Pronk voor ont wikkelingssamenwerking acht het onverantwoord dat een ko mend kabinet doorgaat met be zuinigen. Zelfs met het relatief kleine bedrag van acht miljard gulden die zijn eigen partij voor Bolkestein PvdA-leider Kok en WD-leider Bolkestein hebben vorig jaar ju ni de afspraak gemaakt dat ze elkaar tijdens de verkiezings campagne niet zullen uitsluiten als mogelijke regeringspartner, zo hebben woordvoerders van beide partijen bevestigd. De twee beloofden de deur naar el kaar te zullen openhouden om te voorkomen dat het CDA de twee partijen tegen elkaar zou uitspelen. Of dat ook een paarse coalitie oplevert, is natuurlijk een andere vraag. Bolkestein liet weliswaar vorige week we ten het ministelsel in de sociale zekerheid, het grootste struikel blok voor zo'n coalitie, te willen laten vallen. Maar hij koppelde er wel aan vast dat de twaalf miljard dit WD-plan zou ople veren. via bezuinigingen elders gehaald moet worden. Het gat tussen WD en PvdA is daarmee nog niet echt veel kleiner ge worden. Rabbae (rechts) en Rosenmöller maken een praatje met bezoekers van de houseparty. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3