Nixon streed twintig jaar voor eerherstel Merdeka-viering Indonesië kan in Nederland oude wonden openrijten Feiten &Meningen 'Nixon groot staatsman' MAANDAG 25 APRIL 1994 Als Jakarta zijn zin krijgt, is koningin Beatrix er volgend jaar op 17 augustus bij als de vijftigste verjaardag wordt gevierd van de Republiek Indonesië. Voor tal van Indische Nederlanders en Indië-vetera- nen zou dat echter een bittere pil zijn. Op 17 augustus 1945 riep Soekarno in het toenmalige Batavia de republiek uit. Voor Indonesië geldt die datum dus als het be gin van merdeka, dg vrijheid. Nederland droeg de soevereiniteit echter pas over op 27 december 1949, na vier jaren van strijd. Voor veel Indische Nederlanders en vetera nen is 17 augustus dan ook vooral de dag waarop een ellendige periode begon. Twee woordvoerders van Indisch Neder land en ook van veteranen, S. Lapré en R. Boekholt, juichen een koninklijk bezoek aan Indonesië toe. Maar ze willen niet dat oude wonden weer worden opengereten. En daarom zien ze liever niet dat de vorstin op 17 augustus in Indonesië is. Lapré, voorzitter van de Stichting Japanse Ere schulden en adviseur van veteranenorgani- saties, vreest dat veel mensen een forse klap krijgen als de keus toch 17 augustus valt. ,,Er zal, met name bij de veteranen, mis schien een gevoel ontstaan dat al die do den helemaal voor niets zijn gevallen. Ik ben nooit tegen de onafhankelijkheid van Indonesië geweest, maar wel tegen de ma nier waarop die eenzijdig uitgeroepen is en werd bevochten. Daar heb ik mij ook tegen verzet. Inmiddels heb ik goede contacten met de vroegere tegenstanders, onder wie verschillende generaals. Eén van hen is Na- sution (de geestelijke vader van de Indone sische guerrillastrijd, red.), voor wiens boek ik nog een voorwoord heb geschreven, rk wil dan ook absoluut de klok niet tegen houden. En we moeten uiteraard alle an dere belangen van zo n koninklijk bezoek goed in het oog houden. Ik ben er voor, maar op een andere datum." Lapré vindt dat het voldoende is als op 17 augustus volgend jaar de Nederlandse am bassadeur in Indonesië deelneemt aan de feestelijkheden. Als een ander lid van het Koninklijk Huis namens de koningin naar Jakarta zou gaan, kroonprins Willem- Alexander bijvoorbeeld, heeft Lapré daar ook moeite mee. Boekholt, voorzitter van de Stichting Her denking 15 Augustus en oud-commandant van militair tehuis Bronbeek, heeft een ko ninklijk bezoek ook het liefst op een andere datum. ,,Die 17de augustus maakt een pijnlijke herinnering los. De Bersiap-tijd (die volgde op het uitroepen van de Indo nesische onafhankelijkheid, red.) heeft voor velen een heel nare klank. Een bezoek op een ander moment zou ik zeer toejui chen, alleen al vanwege de oude banden. Natuurlijk zijn er mensen, die bijvoorbeeld familieleden hebben verloren, die elke eer te veel vinden. Ik spreek dan ook op per soonlijke titel." Over de vraag of het een goed idee is een ander lid van het Konink lijk Huis af te vaardigen, wil Boekholt zich niet uitspreken. In de politiek heeft zich nog geen duidelij ke mening over de kwestie afgetekend. Buitenland-specialist De Hoop Scheffer (CDA) wil zelfs helemaal niet reageren. Van een officieel voornemen voor een konink lijk bezoek is immers (nog) geen sprake. Zijn PvdA-collega Van Traa vindt het een zaak voor het volgende kabinet. Wel vindt hij het goed vinden als opnieuw een dis cussie op gang zou komen over de rol van Nederland in 1945 en volgende jaren. Alleen de buitenland-specialist van de WD, Weisglas, wil wel wat meer zeggen, al vindt hij dat de Tweede Kamer nog niet aan de beurt is. Hoewel premier Lubbers zich al openlijk voor een koninklijk bezoek heeft uitgesproken, is er immers nog geen officieel regeringsstandpunt. „Aan de an dere kant: de minister-president is ook voorbarig geweest. Ik was zeer verbaasd dat hij zo'n uitgesproken mening had en dat hij in het openbaar zei dat hij de ko ningin zou adviseren op de Indonesische uitnodiging in te gaan. Het zou correcter geweest zijn, als hij zijn adviezen vertrou welijk had gehouden. Stel dat het niet doorgaat. Dan weet iedereen dat Beatrix er tegen was, want Lubbers In een dergelijke situatie mag de minister president de koningin niet brengen." De WD vindt een bezoek van de koningin op zichzelf een goede zaak. „Maar wij vin den niet dat dit moet worden gekoppeld aan 17 augustus. Dat zou leiden tot onno dig kwetsen van de gevoelens van sommi ge Nederlanders. Vanuit Nederlands per spectief was de datum van de Indonesische onafhankelijkheid immers 1949. Als de Indonesiërs de bedoeling hebben met deze uitnodiging als het ware de geschiedenis terug te draaien, zo van: de periode tussen 1945 en 1949 wissen wij hierbij weg, dan zeg ik: dat kan niet. Zo'n bezoek is daar niet voor bedoeld. Die expliciete koppeling vind ik oneigenlijk." Een zeer bewogen Amerikaanse president Bill Clinton heeft de zaterdagochtend (Ne- .derlandse tijd) overleden oud-president Ri chard Nixon 'een groot staatsman die alles heeft gedaan om een duurzame vrede te bouwen' genoemd. „Hij verdient dat uiter ste compliment". In zijn reactie vanuit het Witte Huis, kort na het bekend worden van het overlijden, zei Clinton dat Nixon 'niet alleen de drei ging van het communisme goed begreep, maar ook de wijsheid had om te weten wanneer hij zijn hand moest uitsteken'. Hij doelde daarmee op de onvermoeide pogin gen van Nixon om tot een dialoog met de Sovjetunie en China te komen. Clinton zei dat de VS Nixon veel dank baarheid verschuldigd zijn. „Hij leerde ons een les door te blijven geloven in de toe komst. Hij heeft zijn stempel op dit land ge drukt zoals maar weinigen dat in de ge schiedenisvan de VS hebben gedaan". Clinton heeft de afgelopen anderhalf jaar veel contact met Nixon gehad. De Republi keinse ex-president adviseerde de Demo craat geregeld over buitenlands-politieke kwesties. De uitstekende relatie tussen Clin ton en Nixon was zeer opmerkelijk. Nixon voerde de oorlog in Vietnam waar Clinton als jonge student zo fel tegen was. En Hil lary Clinton was medewerkster van de com missie uit het Huis van Afgevaardigden, die na het Watergate-schandaal de afzettings procedure tegen Nixon voorbereidde. Oud-president Ronald Reagan noemde Nixon 'een van de fijnste staatslieden die de wereld ooit heeft gezien'. Hij beschreef Nixon als 'een gecompliceerde en fascine rende man, die de wereld zich zal herinne ren als een onvermoeibare strijder voor de vrede en een groot kampioen van de demo cratische idealen'. „Zijn buitenlands beleid, en vooral de openingen naar de Sovjetunie en China, zal eens de herinnering aan Wa tergate uitwissen", zei Henry Kissinger, Nixons minister van buitenlandse zaken. De Russische president Boris Jeltsin noemde Nixon 'een van de eerste wereldlei ders die Rusland hebben begrepen en be grepen waar wij voor vochten'. Nixon bracht nog vorige maand een bezoek aan Rusland, waar hij tot ergernis van Jeltsin ook een ontmoeting had met de extremisti sche oppositieleiders Zjirinovsky en Roet- skoj. De Chinese president Jiang Zemin noemde Richard Nixon een politicus 'met een strategische visie en politieke moed'. De Israëlische premier Rabin zei in Nixon een persoonlijke vriend verloren te hebben en prees diens steun aan Israël tijdens de Jom Kippoer-oorlog (1973) 'tegen de oppo sitie van de hele wereld in'. In Tokyo prees dé Japanse premier Hoso- kawa Nixons inzet om de relaties van na de Tweede Wereldoorlog te verbeteren en vooral Nixons rol bij de teruggave aan Ja pan van het zuidelijke eiland Okinawa. 'Dat hij in vrede moge rusten.' Met die ene zin heeft de Vietnamese regering zaterdag ge reageerd op het overlijden van Richard Nixon. De Amerikaanse oud-president was tij dens zijn ambtstermijn zowel verantwoor delijk voor bombardementen op burger doelen in Noord-Vietnam als voor de uit eindelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit het Zuidoostaziatische land. De Nederlandse regering heeft in een re actie 'm^t leedwezen kennis genomen' van het overlijden van de voormalige Ameri kaanse president Richard Nixon. Nixon 'speelde ondanks politieke problemen in ei gen land een vooraanstaande rol op het we reldtoneel en leverde een belangrijke bij drage aan het proces van détente en het be houd van de vrede in de jaren zeventig', al dus het ministerie van buitenlandse zaken. DEN HAAC-NEW YORK ANP-GPD Richard Nixon was de eerste Amerikaanse pre sident die voortijdig moest aftreden, archief foto Richard Nixon hier tijdens zijn laatste bezoek aan Moskou vorige maand werd ook door president Clinton nog regelmatig geraadpleegd. foto reuter Alexander matruskin Nixon kreeg vorige week maandag een be roerte en kwam de complicaties daarna niet te boven. Donderdag raakte hij in een coma waaruit hij niet meer ontwaakte. Nixons dochters Tricia en Julie en andere familiele den waren aan zijn sterfbed. De ex-presi dent had schriftelijk te kennen gegeven geen prijs te stellen op kunstmatige levens verlenging. De artsen van het New Yörkse Cornell Medical Center hebben er dan ook van afgezien Nixon aan te sluiten op beade mingsapparatuur. Het stoffelijk overschot werd meteen van de kliniek overgebracht naar een mortuarium in New Jersey, waar Nixon de laatste jaren woonde. Het wordt morgen overgevlogen naar Yorba Linda in California, waar Nixon is geboren. De oud-president, wiens vrouw vorig jaar eveneens op 81 -jarige leeftijd overleed, wordt woensdag begraven. Presi dent Clinton heeft een dag nationale rouw afgekondigd. Vanaf het moment dat op 9 augustus 1974 aan zijn verblijf in het Witte Huis een einde kwam heeft Nixon gestreden om de herin nering aan Watergate uit te wissen. Het moet een grote genoegdoening voor Nixon zijn geweest dat juist een Democraat, en nog wel zo'n uitgesproken kind van de Viet- nam-generatie als Bill Clinton, hem gere geld om advies vroeg en hem zelfs enkele malen als speciale gezant naar Moskou en Peking liet gaan. Clinton was bereid het Watergateboek dicht te slaan. Tegenstrijdigheden lopen als een rode draad door Nixons carrière, een aaneen schakeling van evenveel gegrepen als ge miste kansen. Hij werd geboren op 9 janua ri in 1913 in een arm Quaker gezin, met een vader die een mislukkeling was. Richard Milhous Nixon schaamde zich voor zijn af komst en vluchtte al gauw het ouderlijk huis uit. Hij studeerde rechten aan het prestigieuze Duke College in North Caroli na, maar zijn droom om advocaat in New York te worden ging de mist in. Hij moest genoegen nemen met een bescheiden prak tijk in California. Tijdens de Tweede We reldoorlog diende hij in de marine. ANTP-COMMUNIST In 1945 stelde hij zich kandidaat voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden, die hij tot veler verrassing won van de Democraat Jerry Voorhis met een campagne waarin hij zich voor het eerst als fervent anti-commu nist ontpopte. Het werd het begin van een bliksemcarrière. Nixon viel al gauw op als lid van de 'Commissie voor Onamerikaanse Activiteiten', die streed tegen iedereen die van communistische sympathieën werd verdacht. Hij deed veel vuil werk voor de omstreden communistenhater senator Joe McCarthy. Hij werd bekend door zijn rol in het proces tegen Alger Hiss, een van spio nage voor de Sovjets verdachte ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken. In 1950 deed hij met succes zelf een gooi naar een zetel in de Senaat. Zijn naam was gemaakt en tot ieders ver rassing koos Dwight Eisenhower hem in 1952 als vice-president, ondanks een schandaaltje over misbruik van overheids geld. Hij was acht jaar lang een onopvallen de vice-president, die vooral op het gebied van de buitenlande politiek actief was. Hij legde in die tijd contacten met talloze staatslieden in de wereld die hem later van pas zouden komen. TELEVISIEDEBAT Gezien zijn ambities was het vanzelfspre kend dat hij in 1960 probeerde zelf presi dent te worden. Hij werd nipt verslagen door John Kennedy, een verlies dat vooral wordt geweten aan zijn optreden in het al lereerste televisiedebat tussen beide kandi daten. Kennedy bleek het nieuwe medium Mao Zedong en Nixon tijdens een onderhoud in 1972. Nixon zorgde voor een doorbraak in de Chinees-Amerikaanse betrek kingen. foto anp Charles de Gaulle noemde de zaterdagochtend overleden Amerikaanse oud-president Richard M. Nixon eens 'een van die oprechte en sterke persoonlijkheden waarop men in de grootste staatszaken kan vertrouwen'. Deze lofuiting is op video vastgelegd en te zien in de Richard Nixon Library in Nixons geboorteplaats Yorba Linda in California. De band toont ook andere wereldleiders die Nixon als een groot staatsman prijzen. Voor velen in en buiten de Verenigde Staten blijft het nog steeds moeilijk de man die het Amerikaanse presidentschap besmeurde, als een staatsman van allure de geschiedenis boekjes te zien ingaan. Nixon begon de Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam. Hier wordt hij door Amerikaanse militairen begroet tijdens een bezoek aan een basis nabij Saigon. foto reuter veel beter te beheersen dan de stijve Nixon. Hij keerde terug naar California, waar hij in 1962 vergeefs poogde gouverneur te wor den. Zijn carrière leek ten einde. Maar in stilte werkte*hij zich terug naar de top. In 1968 kozen de Republikeinen hem als hun presidentskandidaat. Hij versloeg Hubert Humphrey en begon een presidentschap dat vooral werd geken merkt door buitenlandse activiteiten. Hij begon de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam maar beval ook tot bombardementen op Noord-Vietnam en Cambodja. Hij begon de 'detente' met de Sovjets, wat leidde tot het verdrag ter be perking van strategische kernwapens, en herstelde de relaties met China. Zijn verkiezingsoverwinning in 1972 tegen de linkse radicaal McGovern leek een fluitje van een cent, maar toen begingen de Repu blikeinen hun grootste blunder uit hun ge schiedenis: de inbraak door handlangers van Nixon in het hoofdkantoor van de De mocraten, op zoek naar strategische infor matie voor de verkiezingscampagne. Twee jaar lang wist Nixon zich ondanks alle knoeierijen te handhaven, maar in 1973 kwamen steeds meer onthyllingen los. Nixon dwarsboomde het onderzoek en gaf zelfs de geheime dienst CIA opdracht de FBI te vragen alles te doen om het onder zoek in de doofpot te stoppen onder het mom van 'de nationale veiligheid'. Toen dat uitlekte was zijn lot bezegeld. Nixon sjoemelde met geheime baridopna- men die hij van al zijn gesprekken in het Witte Huis had gemaakt, en verdonke remaande ander bewijsmateriaal. Nixon zag overal complotten en polariseerde als geen ander. „Wie niet voor mij is, is tegen mij", zei hij eens. Hij schuwde geen middel om opponenten uit te schakelen, maar bleef tegenstrijdig als altijd publiek hoogdravende moralistische clichés ventile- Het was dan ook niet verrassend dat hij aanvankelijk weigerde af te treden. Onder dreiging met afzetting door het Congres, waar ook de Republikeinen hem lieten val len, koos hij alsnog de verstandigste weg en werd daarmee de eerste president die zelf ontslag moest nemen. Maar niet zonder theater. In hun 'The Final Days'beschrijven de journalisten Woodward en Bernstein, de onthullers van het Watergate-schandaal, hoe hij op de laatste dag huilend en op zijn knieën over de vloer van zijn werkkamer kroop voor de ogen van een onthutste Henri Kissinger. Hij was fysiek en psychisch aan het eind van zijn latijn. Hij werd opgevolgd door vice-president Ge rald Ford, die als eerste beleidsdaad Nixon amnestie verleende. Nixon zou dat zelf heb ben geëist, maar in zijn Nixon-biografie be schrijft Stephen Ambrose dat het Ford er I vooral om te doen was snel een punt achter Watergate te zetten. Ford wilde niet dat Nixons erfenis boven zijn presidentschap zóu blijven hangen. REHABILITATIE Ford hoopte dat Nixon zich stilletjes zou te rugtrekken in California. Maar hij hield zich maar kort koest en begon al gauw verwoed aan zijn rehabilitatie te werken. Hij concen treerde zich daarbij op zijn sterke kanten: het buitenlands beleid. Nixon schreef er ne gen boeken over, hield links en rechts lezin gen en adviseerde presidenten. Steeds vaker sprak hij over Watergate als ware het een jeugdzonde. Maar toch zal hij de geschiedenis ingaan als de man van Wa\ tergate, waardoor zijn grote verdiensten op buitenlands gebied onderbelicht zullen blij ven. Want velen beschouwen Nixon (met Kissinger) als een van de weinige staats lieden die een duidelijke buitenlandse visie tentoon hebben gespreid. WASHINGTON HANS DE BRUUN Uitzinnig reageert Nixon op zijn kan didaatstelling door de Republikeinse partij voorde presidentsverkiezingen van 1960. Nixon verloor de race om het Witte Huis met nauwelijks 100.000 stemmen verschil van John F. Kennedy. archieffot

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2