'Ik verdedig mijn personages altijd' Vlaxie Mitch: knap, gek, grappig Verrassend amateurtoneel Oerkest niet zo precies op cd Keihard en kleurig concert Cultuur Kunst eon De Winter schrijft oekenweekgeschenk '95 I' gW;: Vrouwen, AIDS en kunst NDAG 25 APRIL 1994 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071-356472, PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356472 :eld Audrey Hepburn onthuld fiEMCabaretier en Unicef-ambassadeur Paul van Vliet heeft frmiddag in Arnhem een borstbeeld van wijlen Audrey Hep- p onthuld. Het beeld is gemaakt door kunstenaar Kees Ver- je. Volgens Paul van Vliet symboliseert het kleine beeld van lieve tengere vrouw een overwinning op de wanhoop'. Actri- n Unicef-ambassadrice Audrey Hepburn bracht de oorlogs- n in Arnhem door en maakte van dichtbij de Slag om Arn- mee. Zij stierf op 20 januari 1993. Bij het voormalig woon- van Audrey aan de Jansbinnensingel te Arnhem wordt van- g een plaquette onthuld. FOTO ANP lint Eastwood juryvoorzitter Cannes Jecht De Amerikaanse acteur-regisseur Clint Eastwood zal Jury voorzitten van het 47-ste Filmfestival van Cannes dat Tatsvindt van 12 tot en met 23 mei. Als vice-voorzitter fungeert JFranse actrice Catherine Deneuve. De jury krijgt een compe- Jete beoordelen die zal bestaan uit 23 films. De enige Neder- Tidse inzending is Wildgroei van Frouke Fokkema. rmando's Ladder blijft in Amerfoort ERSFOORTHet veertien meter hoge bronzen beeld De Ladder beeldend kunstenaar Armando wordt 14 mei officieel over- Iragen aan de gemeente Amersfoort. Het kunstwerk komt te an vlakbij de uitvalswegen van de keistad bij het voormalige np Amersfoort. Het kamp speelt een belangrijke rol in het rk van de kunstenaar, schrijver en musicus. Armando heeft Ladder gemaakt in opdracht van de Amersfoortse Culturele id, die afgelopen zomer een manifestatie aan hem wijdde. hindler's List wint Britse filmprijs iden. Schindler's List, Steven Spielbergs film over de holo- ist, is gisteren door de Britse Academie van Film- en Televi- kunst (BAFTA) uitgeroepen tot de beste film van het jaar. lelberg kreeg ook de Volksfilmprijs voor 'Jurassic Park'. ecordbedrag voor foto Man Ray york» Een foto van de fotograaf Man Ray van een vrouwen- licht en een Afrikaans masker is vrijdag bij het veilinghuis ristie's in New York van de hand gegaan voor een recordbe- igvan 394.500 dollar. De uit 1926 stammende foto 'Black and lite' werd verkocht voor tweemaal de geschatte opbrengst, k de foto's van Edward Weston, Lewis Hine, Eugene Atget d Henri Cartier-Bresson, tijdgenoten van Man Ray, brachten op dan verwacht, aldus het veilinghuis. waag anp i de Winter schrijft het boe- mÊj veekgeschenk 1995. De zes- Hri e editie van de boekenweek t plaats van 15 tot en met :i ïaart. Het motto is De vijf- e mei. Centraal staat de in- van de Tweede Wereld - j op de Nederlandse lite- ur, vijftig jaar na de bevrij- Winter zei gisteren zich vereerd' te voelen door het oek het CPNB, organisator de boekenweek. ,,Het is een eer om in dat rijtje voorna schrijvers te worden opge- nomen." Een idee voor het boekje heeft hij al in zijn hoofd. I-Jet wordt iets héél nieuws, iets heel actueels. Ik wil iets schrij ven wat ik zelf graag als ge schenk zou krijgen." Leon de Winter (1954) debu teerde in 1976 met de bundel Over de leegte in de wereld. Be kende boeken van hem zijn Zoeken naar Eileen W., Hoff man's Honger, SuperTex en De ruimte van Sokolov. Diverse ti tels zijn verfilmd. In 1979 ont ving De Winter de Reina Prin sen Geerligsprijs. Anne-Wil Blankers krijgt prestigieuze Theo Mann-Bouwmeesterring: Anne-Wil Blankers, actrice bij Het Nationale Toneel, ge lauwerd met de toneelprijzen Colombina en Theo d'Or, realiseert zich terdege dat ze. binnenkort wordt opgeno men in een heel zeldzame reeks. Op 1 mei krijgt zij van haar oudere collega Annet Nieuwenhuyzen de Theo Mann-Bouwmeesterring uitgereikt. ,,De Colombina en de Theo d'Or, die worden elk jaar uitgereikt", zegt Blan kers. ,,Deze ring gaat pas na gemiddeld 20 jaar in andere handen over." den haag dirk willem rosie Actrice Theo Bouwmeester (naamgeefster van de Theo d'Or-onderscheiding) kreeg in 1911 bij haar 40-jarige jubileum van de Amsterdamse burgerij een ring. Na een loopbaan van 63 jaar gaf Bouwmeester het kleinood in 1934 aan Else Mauhs, de ster van het vooroor logse toneel. Na haar dood in 1959 kreeg Caro van Eyck het sieraad. Op haar beurt liet zij de onderscheiding bij testament in 1980 na aan Annet Nieuwen huyzen 'voor haar zuivere bena dering van haar personages'. Blankers werd op een wille keurige avond overvallen met 'de ring' op het kantoor van ar tistiek leider Hans Croiset. ,,Daar zat Annet. Ze zei dat ze er wel wat voor voelde om een scènetje met mij te spelen. 'Een scènetje voor twee vrouwen en een ringetje', zei ze. Ja... nou... dat was wel iets. De vlammen sloegen me uit." De twee actri ces zien elkaar niet vaak. „An net en ik hadden ieder ons ei gen plekje; zij in Amsterdam, ik in Den Haag. En dat is gek hoor, dan kom je elkaar in Nederland toch niet zo vaak tegen." Blankers beschouwt zichzelf nu niet als de Nederlandse kampioene toneelspelen. ,,Oh nee, vreselijk. Ik beschouw deze ring als een kroontje op 30 jaar hard werken." Maar er zijn zo veel actrices die 30 jaar hard hebben gewerkt. Toch is er maar één draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring. ,,Dat is waar. Ja, wat betekent die ring voor mij? Er is een actrice en die heeft ooit die ring gekregen en ik denk dat ik haar... hoe zal ik dat eens noemen... favoriet ben. Dat wat zij verstaat onder een goed actrice. Eigenlijk zou je aan haar moeten vragen waar om ze de ring aan mij heeft ge geven. Ik kan alleen zeggen wat ik onder een goede actrice ver sta." Werken „Dat is heel moeilijk te om schrijven. Een goede actrice ontstaat als er bij wijze van ba sis een groot talent aanwezig is en als daar op de tweede plaats discipline, inzet en vakman schap bijkomen. Er is sprake van een surplus als die actrice vervolgens een sterk besef heeft van wat er in de wereld gebeurt. Toneelspelen heeft betrekking op wat je zelf in de buitenwe reld hebt meegemaakt. De ma nier waarop je aan je rollen werkt wordt, naarmate je ouder wordt, steeds rijker, voller en in gewikkelder. En daardoor wordt je spel interessanter." „In een luchtig stuk komt het vooral aan op vakmanschap. Weten wat je kunt doen met je lijf en je stem. Dat vind ik hele maal geen schande, het is noodzaak dat je dat beheerst. Maar gaat een stuk wat verder - en daar houd ik erg van - dan komt het erop aan dat je je fi guur verdedigt. Dan probeer ik altijd een goed pleidooi voor haar te houden. Ze moet in die voorstelling optimaal uit de verf komen." Goede toneelspelers geven le ven aan iets dat net zo goed dood had kunnen blijven. Blan kers beaamt de stelling. „Dat maakt uit of een actrice boven de middelmaat uitsteekt. Het is voor het publiek een sensatie om een mooie, afgeronde per soonlijkheid op zich af te zien komen. Het gaat om rijkdom, kleur. Dat intrigeert. Als de per soonlijkheid van de acteur of actrice iets aan de rol toevoegt ga je pas echt op het puntje van je stoel zitten. Dat heb ik altijd met Annet. Nieuwsgierig word ik ervan, hebberig. Ik wil weten wat ze er allemaal mee uit spookt. Heerlijk!" Anne-Will Blankers speelt dinsdag 26 april in Mevrouw Warrens beroep in de Leidse schouwburg. De Onderneming met 'De echtgenoot', een bewerking van een novelle van Nathalie Ginzberg. FOTO JOHN VAN HEIJNINGEN recensie wijnand zeilstra 'Het Circuit', halfjaarlijkse selectie van Zuidhollands amateurtoneel. Gezien: 22/4, Parktheater, Alphen a/d Rijn. Wie door het Zuidhollands Cen trum voor Amateurtheater tot de zogeheten 'eredivisie' wordt toegelaten, mag in het 'Circuit' een aantal voorstellingen geven. Op één avond spelen drie ver schillende amateurtoneelgroe pen drie verschillende eenak ters. Op die manier is het moge lijk om kennis te nemen van el- kaars aanpak, die verrassend veel kan afwijken. De 'Circuit'-selectie die momenteel te zien is, laat zowel conventio neel als experimenteel theater Toneelvereniging De Schijn werper uit Haastrecht vertegen woordigt de eerste categorie. 'Het Aanzoek' van Anton Tsjechov wordt recht-toe-recht-aan zonder enige poespas gespeeld. Het aanzoek van de hoofdpersoon ontaardt tot tweemaal toe in een kinderachtige ruzie. Kluch tige overdrijving in het spel is hierbij verleidelijk, maar geluk kig is en blijft de tekstbehande ling van de drie acteurs doel treffend en beheerst. De sterke troef van Artoha uit Haastrecht is het prachtige to neelbeeld. Buitenissig opge maakte figuren bevinden zich in grote lege olievaten. Na vijf mi nuten is dat verrassingseffect weggeëbd en krijgt de groep het moeilijk om boeiend te blijven. De voorstelling is door de geko- zer> vorm uitzonderlijk statisch van opzet; dat is de keerzijde van de medaille. De teksten prietpraat. Een enkele gekke vondst in het zorgvuldig geor kestreerde stemmenmateriaal voorkwam dat de spannings boog geheel kon wegzakken. De Onderneming, de Rotter damse theaterwerkplaats onder leiding van Eddy Geerlings, kwam sterk voor de dag met een knappe bewerking van een novelle van Natalia Ginzburg. Vertellen en spelen worden hier op een gewaagde manier ge combineerd tot een structuur waarbij begin en einde van het verhaalgegeven op intrigerende wijze blijken samen te vallen. Er voltrekt zich een echtelijk dra ma tussen een plattelandsdok ter en zijn echtgenote. Maar omdat aan het einde van de voorstelling de beginscène te rugkeert, komt alles op losse schroeven te staan. Zodoende weet je uiteindelijk niet, wat je eigenlijk hebt gezien. recensie •dick hermsen felling: Maxie Mitch. Engelstalig folk-cabaret. Gezien: 24/4, Parktheater, Alphen. lien we nog even op de rest van het liek wachten of alvast maar begin- Slechts de eerste vier rijen zijn be- •n dan nog niet eens volledig. De rest leeg. Diegenen die verstek laten lopen een zeer geslaagde avond Gisteravond speelden Maxie :h in hel Parktheater in Alphen aan Rijn of, zoals ze zelf zeiden: Alpen in Jain. engelse duo brengt een programma met folk-cabaret, hetgeen zoveel wil zeg gen als kolderieke teksten, gekke bekken en veel knappe liedjes. Maxie waant zich een grootheid. Op jonge leeftijd had hij één grote wens: hij wilde beroemd wor den als zanger. Als begeleidingsorkest benaderde hij The London Symphony Orchestra en het orkest van Jam.es Last. Het niveau dat hij daar aantrof, vond hij uiteindelijk toch wat te mager, waarna hij besloot zelf iemand op te leiden. Hiermee was het duo Maxie Mitch ge boren. Mitch speelt goed gitaar en heeft een prachtige stem. Zijn timbre vertoont sterke overeenkomsten met dat van Ja mes Taylor. Niet voor niets vertolkt hij op onnavolgbare wijze Taylor's 'You've got a friend'. Maxie zingt ook, maar is vooral degene die de verbiedende tek sten verzorgt. In die teksten zit veel spit se humor verscholen. Rode draad in het programma is het voortdurend uitspelen van de hiërarchie tussen de beide ko mieken: de van zichzelf zeer overtuigde Maxie, die in werkelijkheid maar weinig voorstelt, versus de slechts ingehuurde' en bescheiden, maar zeer geroutineerde gitarist en zanger Mitch. Ook de teksten van de liedjes zijn doorspekt met veel grappen en grollen. Zo zingen ze een prachtige blues met de titel: 'I wash my cd-recensie dick hermsen Oerkest, Dit zijn geen tijden om over huwelijken te piekeren. Mu zikale leiding: Joost Walter, Paul Olgers. Uitgebracht: april 1994. Voor de muziek van Oerkest hoefje niet langer de straat op. De uit drieëntwintig muzikanten be staande blazersgroep reserveerde drie opname- dagen om uiteindelijk te komen tot de cd met de welluidende titel 'Dit zijn geen tijden óm over hu welijken te piekeren'. De diepere zin van deze, ze ker niet van humor gespeende, titel mag een ieder zelf invullen. Straatmuziek is een genre waarbij muzikale spontaniteit een belangrijke rol speelt. Als orkest heb je, in alle vluchtigheid, niet de mogelijkheid iets op te bouwen, dus moet je het hebben van meeslepende melodieën en pakkende ritmes. De muziek moet direct aanslaan. Oerkest slaagt hier uitstekend in. De stukken zitten goed in elkaar en zijn voorzien van prima arrangementen. Wanneer je straatmuziek gaat vastleggen op cd komen er onverwachts wat problemen om de hoek kijken. De spontane uitstraling van het live spelen valt weg. Daarvoor in de plaats gaat de uit voeringskwaliteit een prominente rol innemen. Elk gespeeld nootje telt, omdat bij het terugluiste ren datzelfde nootje steeds weer hetzelfde klinkt. Do normen die op deze cd zijn aangelegd voor wat betreft zuiverheid en exactheid in het spel zijn te laag. Vooral in de snellere passages laten intonatie en precisie te wensen over. Wat live, op straat, nog net toelaatbaar is, kan op een cd de toets der kritiek vaak niet meer doorstaan. Wellicht ook was het beter geweest om te kie zen voor een echte opnamestudio in plaats van de eigen repetitieruimte. De klankverhouding tus sen de verschillende instrumentgroepen is te vaak uit evenwicht. Prachtig geblazen saxofoonsolo's, mooie heldere bekkens, klinken tegenover bla- zersgroepen op afstand. Met extra aandacht voor dit soort details tijdens de opnamen was het re sultaat vast en zeker meer geweest, overeenkom stig de hoge kwaliteitseis waar het orkest eigenlijk patent op heeft. muziek recensie lidy van der spek Populair/klassiek concert door KJ. Mulder, orgel en piano, en M. Koene, panfluit. Ge hoord 23 april in de Hooglandse kerk te 'Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot zijn mij Uw huis en tempelzan gen' (psalm 84) was een van de vele nummers op het program ma van het populair-klassieke, ludieke concert voor orgel of piano en panfluit, ondersteund met lichteffecten en orkest- -sounds in de Hooglandse tem pel. Deze prachtige kerk was voor dit muzikaal samenspel kennelijk niet sfeervol en impo sant genoeg om in het pro gramma-aanbod te geloven: reusachtige versterkers gaven een enorme nagalm aan piano, orgel en de panfluit, en als er dan ook nog eens keihard ge speeld werd, zoals Klaas Jan Mulder dat af en toe deed in 'Morceau de concert' van Félix Alexandre Guilmant (1837-1911) hadden de trom melvliezen (in ieder geval van deze recensent) het zwaar te verduren. Al dit populair klassieks werd overgoten met rose, rood, blauw of geel schijnwerperlicht, waardoor soms de preekstoel een rose optrekje werd, een pi laar blauw in het oog sprong om dan weer de overigens schitterende voorjaarsboeketten in een melig zoetgevooisd rose te zetten, waarin al hun schoon heid verloren ging die zij in het avondlicht zo eenvoudig ten toon spreidden. Zo'n concert, ook nog eens toegedekt met een dikke ro mantische saus (pap geeft het nog beter weer) waar klassieke muziek naar mijn smaak in ge smoord wordt, heeft klaarblijke lijk toch een grote aantrekkings kracht: meestal is er bij orgel concerten niet zo'n talrijk pu bliek aanwezig als zaterdag avond in de Hooglandse. Ook al speelt Matthijs Koene gehaaid de panfluit en brengt hij aan sprekende 'songs for life', een zelfde verhaal geldt voor Klaas Jan Mulder, natuurlijk een vir tuoos op piano en orgel, zoals hij even liet horen in Handels Concerto op het Hooglandse kerkorgel. Toch vraag ik me af waar je mee bezig bent op zo'n manier. Waarom psalm 84 of Georg Philipp Telemann opof feren aan special effects? Houd het dan bij een reli-pop pro gramma zoals na de pauze, waarin het elektronisch Johan- nus-orgel althans een enigszins voorstelbare funktie heeft. hands in Muddy Waters' en het komi sche 'It's lonely in my stable since my horse is dead'. De show zit geraffineerd in elkaar. Zo nu en dan werken ze met cassette, waar bij niet merkbaar is dat een band mee loopt. Als luisteraar ervaar je dat pas als ze stoppen met zingen, Mitch de gitaar weer neerzet en de muziek toch gewoon doorloopt. De uitwerking is reuze grap pig. Het publiek, hoe klein in aantal, ge niet met volle teugen. De geringe op komst lijkt het tweetal niet te deren. Pro fessioneel als ze zijn verzorgen ze een aantrekkelijke show met veel kwaliteit. alphen aan den rijn» Heteroseksuele, niet-drugge- bruikende vrouwen raken drie keer zo snel geïnfec teerd met het HlV-virus dan mannen. Dat hebben cijfers bewezen. Hoe dat komt, hoe lang het duurt voordat de seropositieve vrouwen aids krijgen, wat de verschijnselen zijn en de medische problemen, dat zijn allemaal nog onbeantwoorde vragen. Het Buro Vrouwen en Aids, een project van het Utrecht se Centrum voor Vrouwengezondheidszorg Aletta, probeert de deskundigheid te bevorderen. Dat kost geld en omdat de overheidssubsidie niet voldoende is, werft het op een andere manier geld. De kunstenaars Marion Bloem, Dora Dolz, Josien Brenneker, Shunyam, Toscani en Xandra Donders hebben elk twee zeefdrukken gemaakt in zeer di verse stijlen. Van ingetogen tot uitbundig en van abstract tot figuratief. Het geld van elke verkochte prent gaat naar het Buro Vrouwen en AIDS. De col lectie zeefdrukken is sinds gisteren te zien in galerie Hofman Van der Zee in Alphen. Actrice Liz Snooyink opende de tentoonstelling die tot 7 mei duurt. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29