Museeuw lost Italianen af ljuniorenploegen AAV '36 Hinikken op finaleplaatsen e ^asba-renners hebben ntijgende lijn te pakken =Van der Marei legt iet af tegen Barel Sport Degradatie vrouwen De Sleutels een feit Nat van start in Belgrado Motor haalt Van Vlaanderen uit zijn ritme einekl jndam wim van duivenbode ■rdaai v^e'erP'oe8 van Casba Wo- irceld1 heeft 'n de R°nde van Slajord-Holland goede zaken ge- Dtaaï rn 'n txvee^e wpdstrijd van Cocer0*500"1!301'1'^ ^et ^et ^e" 275 len van 49 punten schoof de '2 hcrervvou^se f°rmatie °P naar ansnres<^0 P'aals- ■res ere eerste p'aatsen geven eedeP ^et e'nc* van w^e'erse'" >manrn rec^1 °P deelname aan d in r n'euw ingestelde Europese >eide[renners 'n de rnassaprint /Vinnf 8oec* voor met uherftste P'aats voor Mark Rasch jde twaalfde plaats voor Niels n Stralen. Opvallend was ook 25ste plaats van Edward Fa- hhout die in de laatste vijf ki peter nog van de fiets moest pr een lekke band. Robin van ksel uit Ter Aar werd 32ste. Een goede dag voor de uwwitten-formatie die bijna Ie beter had kunnen zijn. In |straten van Zaandam sprong Ier Hoondert weg uit het pe- pn en werd pas 200 meter or de laatste bocht door een pere ex-prof (Wilco Zuyder- k) tot de orde geroepen. Zuy- jwijk wilde het peloton bijeen houden voor zijn ploeggenoot John den Braber, die uiteinde lijk niet verder kwam dan de derde plaats achter Luc Reynink en Marcel Vegt. Gert Jakobs. Hoondert (zwaar teleugesteld), Aart Vierhouten en Pascal Vergeer (Warmond) finishsten in het tweede deel van de grote groep. In het dag- ploegenklassement kwam de ploeg van Jan Zwaan op de der de plaats. Dino Tolhoek heeft met suc ces deelgenomen aan de Open Tour Du Vendee in Frankrijk. Na een achtste en negende plaats in de etappes eindigde de Casba-renner, als eerste Neder lander, op de negende plaats in het eindklassement. De Rijnsburgse B-amateur Piet Kralt mocht na drie jaar weer eens aan de overwinnings- bloemen ruiken. In Diemen was Kralt de beste van een kopgroep van zes renners. Oud-prof René Beuker werd tweede. Peter Ui- tendaal (Hillegom) kwam als vijfde over de eindstreep. Zijn plaatsgenoot Nico Altorf (7de) won de sprint van het peloton. Jan van der Tang (Voorhout) reed met een veertiende plaats ook in de prijzen. eiden wilmar kortleever uletiekmedewerker (oh Barel en Mark Koks heb- len Jan van der Marei in de lationale titelstrijd Run Bike lun afgetroefd. In een mooie vedstrijd won Barel gisteren n Venray afgetekend voor 'oks en de man uit Ter Aar. lij de junioren greep Alphe- ïaar Raymond Pet een zilve ren medaille. Zoais verwacht moest Van ;r Marei in de eerste oopetappe van veertien kilo- neter toegeven op Cor Lamb- egts en Barel. „Ik rekende op wee minuten, respectievelijk 'ién minuut, maar het werd meer", aldus Van der Ma- Ot d, ,,lk had gehoopt dat ik ze I'- met Fietsen kon inhalen, maar dat lukte niet." De laatste wis sel ging op de tweede plaats 'elijktijdig met Koks. Hij ileek in de afsluitende zeven aiometer te sterk voor Van Ier Marei, die in 2.41.51 fi nishte, 1.46 en 0.47 achter Ba- el en Koks. Met zijn podiumplaats kwalificeerde Van der Marei oor het EK Run Bike lun in Finland. De triatleet ïoudt momenteel in beraad sf hij daar aan de start ver schijnt. „Het is leuk, maar er :ijn ppsitieve en negatieve 5 kanten. Het kost vrije dagen 'ti met de reis en de training s het de vraag of het de goede 'oorbereiding is op het Q9 riathlonseizoen." Bij de vrouwen leverde Ma rianne Vlasveld een knappe [«•Qprestatie. De allround sport- touw uit Oud Ade moest dit noodgedwongen het anglaufseizoen aan zich laten lig oorbijgaan, waardoor ze zich - 'oor het eerst kon richten op iet NK Run Bike Run. Vooral ijdens de eerste loopetappe :n bij de aanvang van het ietsen draaide Vlasveld goed. De weersomslag, oorspronke lijk drukkend warm met een scherpe temperatuurdaling die gepaard ging met dikke hagelstenen, pakte echter ver keerd uit. Vlasveld moest ter rein prijsgeven en ondervond ook tijdens de slotafstand nog enige tijd hinder van afge koelde spieren. Desondanks reikte ze-in haar eerste kam pioenschap tot de tiende plaats in een tijd van 3.17.54, een klein kwartier achter win nares Katinka Wiltenburg. Bij de veteranen deed voor al Ben van Kempen van zich spreken. De 55-jarige Voor- houter werd in zijn categorie eerste. Bij de veteranen pakte Leidenaar Chaudron de 19de plaats in 3.09.47. Raymond Pet vocht bij de junioren tot zestien jaar een spannende tweestrijd uit met Purmerender Koning, ook vo rig jaar al gewaagd aan de 15- jarige Alphenaar. Pet bouwde tijdens de eerste loopetappe 'van 3,5 kilometer een voor sprong op. Na de vijftien kilo meter fietsen, het sterke num mer van Koning, kende Pet desondanks een achterstand van krap een minuut. Daar bovenop kwam nog een krampaanval bij de wissel, waarna Pet een furieuze laatste etappe aflegde. Op de meet bedroeg het verschil zestien luttele seconden in het nadeel van Pet. Rinse van den Ouweelen werkte bij de oudste junioren de dubbele afstand af ten op zichte van Pet. De race werd opengebroken door een snel le start van twee Limburgse hardlopers die zichzelf ach teraf bezien kapotliepen. Van den Ouweelen liep en reed een bekeken race, waarin hij oprukte van de achtste (na de eerste ronde lopen), via een zesde (na het Fietsen), naar de vijfde plaats. Gelukkig was daar nog Johan Museeuw. Geen Italiaan, die zo node door koersdirecteur Hermann Krott op de erelijst van de Amstel Goldrace wordt gemist, maar wel een man uit de top-10 van de wereldranglijst. De Belg reed als enige grote jongen mee in 'de optocht der kleine luiden', zoals editie 29 van Neerlands enige wielerwed strijd met allure het best kan worden getypeerd. Waar mannen als Bugno, Ballerini, Chiappucci, Armstrong, Furlan, Argentin en Tsjmil werden verwacht, reden Cenghialta, Saligari, Riis, Volpi, Roux, Virenque en Rué. Geen krabbers en ze hebben er ook een hele boeiende vertoning van gemaakt, maar als de wereldbeker in het geding is, wil het wielervolk de vedetten op de eerste rij zien. Hoewel Johan Museeuw liever een grote klassieker had gewonnen, kon de zege in de Goldrace hem ook wel bekoren. foto anp BANDAG 25 APRIL 1994 g tarlem wilmar kortleever .etiekmedewerker M eersteklassers AAV '36 en De m taven hebben sterk gepres- :rd in de eerste ronde van de eiiekcompetitie voor junio- n. Vooral AAV '36 lijkt goede 'tis te maken op plaatsing por de landelijke Finales. Bij Dc itaven en AV Holland kwamen" N Haarlem enige atleten giste- Ji individueel goed voor de fc g- WW lijkt net als vorig jaar de J )ige regionale vereniging die piralies mag koesteren voor n van de twaalf Finaleplaatsen de nationale juniorencompe- e. Zowel de jongens als de eisjes scoorden een hoger to il dan vorig jaar in deze fina- Ze bezetten landelijk respec- velijk de negende en de der- nde plaats. Vooral de jongens presteer- n goed. De meeste punten A'rden bijeengehaald door artijn Ungerer en Dirk-Jan mieer. Met name de snelle j rinter/verspringer Ungerer, g B-junior, viel op met een nnende 11,2 op de 100 meter een vertesprong van 6,32. Op laatste nummer bleef-hij de twee jaar oudere Vermeer voor (6,18), maar deze slingerde de discus naar 39,56. De Bataven (vierde in de Haarlemse poule) moesten het in de eerste klasse van individu ele uitschieters hebben. Ook daar viel een (eerstejaars) B-ju- nior op: Christoph Kempen. De regerend kampioen 60 meter horden indoor bleef in het kiel zog van Ungerer met een tijd van 11,5 en een sprong van 6,09. De estafette van AAV (45,8) met Ungerer was ook sneller dan die met Bataaf Kempen (45.9). Bij de Bataven maakten Niels Geise (1.57,4 op de 800 meter) en Remi Zevenhuizen (vier me ter polshoog) hun faam waar. Het is triest voor De Bataven dat de prestatie van de ongenaak bare Geise (bijna honderd me ter voorsprong) waarschijnlijk in de landelijke totaalstand wordt geschrapt, omdat deze afstand in een andere poule (Eindhoven) van het program ma werd afgevoerd. De meisjes van AAV waren over de hele linie op dreef. Bij het hoogspringen, wonnen Esther Lap en Sandra Vendel maastricht dick heuvelman gpd-verslaggever Krott moet dan ook zucht van verlichting hebben geslaakt toen Museeuw op de Maasbou levard in Maastricht de tweede garnituur verplichtte tot het verdelen van de troostprijzen. Het schrikbeeld van vorig jaar, toen de grote Bugno zich ver slikte in de modale Jaermann, heeft ongetwijfeld door zijn grij ze hoofd gespeeld. Dat soort ontknopingen, hoe verrassend ook, is niet goed voor het aan zien van Krotts geesteskind. Museeuw liet zich niet inpak ken. Na twee afknappers was hij gebrand op eerherstel. Met ie mand als Cenghialta, één der knechten in het 'dreamteam' Osinga vijfde in Ipswich ipswich «anp Pernette Osinga is in het we reldbekertoernooi degen in Ips wich \ijfde geworden. De Utrechtse schermster verloor in de kwartfinales van de latere winnares, Gyöngyi Szalay uit Hongarije: 9-15. Osinga behaalde in de voor ronden drie overwinningen, op de Amerikaanse McGinnis (15- 9), de Zweedse Björk (15-11) en de Italiaanse Coppola (15-8). met een sprong van 1,55. Ven del sprong bovendien 5,11 ver. Op de loopnummers wonnen verder Brenda van der Laan (800 meter in 2.18,4) en Lynda Verhorst (12,8 op de 100) hun series. Met de discus bleken zo wel Liesbeth Timmer (35,16 en bovendien 10,41 met de kogel) als Aukje den Daas (31,32) op dreéf. De Spartaan boekte succes in de tweede klasse. De Lissenaren grepen afgetekend de overwin ning in Haarlem en bezetten landelijk de tweede plaats ach ter het Rotterdamse PAC. Joost- Jan Izeboud dubbelde kogel en discus (13,07 om 36,18). Edwin Kortekaas vervolmaakte het trio werpnummers met een speer worp van 44,68. Op de 200 en de 800 meter presteerden ook Stefan den Harder (52,2) en Bas Warmerdam (persoonlijk record van 2.01,5) redelijk. Matthijs Randsdorp sprong 6,17 ver. Bij AV Holland toonde Koen Ha mers opnieuw zijn klasse. Met de kogel vestigde hij een nieuw persoonlijk record van 14,79, de speer landde bovendien op 52,72. Casper Ong ten slotte sprintte 100 meter in 11,5. van Gewiss, aan zijn zijde mocht dat geen probleem zijn. De 28-jarige Vlaming voelde zich echter allesbehalve op zijn gemak, toen Maastricht in zicht kwam. De zenuwen gierden door zijn pezige, op stoempen en beuken gebouwde lijf. Als hij nu nog niet zou winnen, wist hij, kon hij rekenen op een ver nietigende lading kritiek. Zou hij als een 'looser' zijn verdere wielerleven moeten slijten. Want de Gistelnaar heeft dit sei zoen al twee geweldige bokken geschoten. Eerst ontglipte hem de Ronde van Vlaanderen door een tacti sche blunder in de sprint (hij koos het wiel van Tsjmil in plaats van dat van Bugno) en een week later verkeek hij zich, gelijk de spreekwoordelijke ezel, wéér op Tsjmil. Die bleek in de nu al legendarische helletocht van Parijs naar Roubabc over meer solistische inhoud te be schikken dan Museeuw dacht. De Belgreed zich volledig te pletter op de Moldavische stoomloc en deed Vlaanderen voor de tweede keer in een week wenen van verdriet. Dat waren aanslagen op Mu- seeuws incasseringsvermogen. „Ge moogt rustig weten dat ik efkes het hoofd kwijt ben ge weest", gaf hij zijn gevoelens bloot. Zijn ploegleider. Patrick Lefevere, had na die decepties flink wat met hem te stellen om 'de moraal' weer op te vijzelen. Lefevere stuurde, met het vizier gericht op de Goldrace, zijn GB- MG-troef daarom naar de Ar dennen om hem te laten 'herpakken'. In Luik-Bastena ken-Luik en de Waalse Pijl hoef de hij slechts lichaam en geest te prepareren op zaterdag 23 april, de dag van de Goldrace. Museeuw: „Daar lag mijn laatste kans om nog een wereld bekerwedstrijd te winnen dit voorjaar. Na de Waalse Pijl ben ik in afzondering in Limburg wezen trainen en toen wist ik. op dit parcours kan ik uit de voeten." De triomf in het land van bronsgroen eikenhout ervoer Museeuw als een mooie ge noegdoening. Op zijn kop staan van vreugde ging hij niet. Hij had, gaf hij toe, liever de Ronde van Vlaanderen of Parijs-Rou- balx gewonnen. Dat zijn, in zijn ogen. echte klassiekers. „Maar ja, ge hebt het niet altijd voor het kiezen, hè! Hier ben ik toch ook wel mee tevreden." Argentin en Furlan hadden hun zegen gegeven aan het knechtvolk, terwijl de jeugdige coming-man Berzin even op zijn lauweren mocht rusten. Het tweede echelon, geformeerd door Cenghialta, Volpi. Bottaro en de Deen Riis, maakte wel de koers, maar miste net de indivi duele kwaliteit om de zaak naar behoren af te maken. De ma nier waarop de ploeg van Ar gentin zaterdag te werk ging, deed denken aan de gloriejaren van Post's Raleigh-ploeg, toen machtige mannen als Raas en Knetemann jongens als Lubber- ding en Leo van Vliet aan klas sieke overwinningen (Gent-We- velgem) hielpen. Peter Post, weer eens achter het stuur van de ploegleidersau- co (van Histor Laser), werd er bijkans lyrisch van toen hij dat machtsvertoon gadesloeg. „Fantastisch, geweldig, zoals die mannen reden. Daar zit ik als liefhebber van te genieten. Ze hebben meer dan de helft van het peloton gewoon uit het wiel gereden. En dan mag je best een keertje verliezen." leiden anneke amir voetbalmedewerker Ter Leede heeft een 4-1 over winning geboekt op DSVP in de hoofdklasse zaterdag vap het vrouwenvoetbal. De Sleutels verloor op eigen veld met 4-0 van koploper Den Dungen en is nu gedegradeerd. Linda Schoonoord scoorde voor Ter Leede uit een afgesla gen aanval 1-0, maar DSVP kwam nog voor rust op gelijke hoogte. In de tweede helft oe fende Ter Leede zware druk uit op de helft van de tegenstander en was het duel snel beslist. Ca roline Roem tikte de bal na een kwartier in het doel, Margriet Limbeek benutte een strafschop en opnieuw Roem maakte het karwei af. De Sleutels deed er alles aan om de koploper het scoren te beletten. Speelster Natasja Knits verving de geblesseerde keepster Tineke Bijleveld-Sierat. Na vijf minuten maakte Den Dungen 1 -0 en vlak voor rust uit een penalty 2-0. Hetzelfde sco reverloop herhaalde zich in de tweede helft. Brenda de Wit kreeg nog een enorme kans. maar de bal ging buitenkant paal naast. Degradatie van het Leidse elftal is nu een feit. Ter Leede 2 werd op eigen veld met 10-0 verpletterd door het Zeeuwse Oostkapelle. dat bovenaan staat in de eerste klasse zaterdag. Katwijk won de uitwedstrijd met 3-1 tegen het stug verdedi gende Delta Sport. Marjan Boogert kopte tweemaal raak uit een corner en Ine van Dui- venbode verraste met een da lend schot van 25 meter afstand de Rotterdamse keepster. UVS werd in de eerste klasse zondag door lijstaanvoerder Donk met 5-0 verlies naar huis gestuurd. SJC had tegen Bloem hof weinig géluk in de afron ding. De Noordwijkse vrouwen verlóren met 3-1. Alleen Natha lie van der Linden schoot raak uit een vrije trap. Docos won in Den Haag in een sportieve wedstrijd met 5-0 van GDA 2. Marlys van Egmond (2x), Bianca Vreeken. Wendy Schouten en Wendy Smit (di rect uit een corner) troffen voor Docos het doel. Alphen won in de tweede klasse zaterdag met 5-2 van SDV. Martine Harkes en Ni- colien Siere scoorden voor de pauze en Jannie Schouten (2x) en weer Harkes na rust. Op het nippertje won Leiden met 5-4 van Monster. Angelique Witlam (3x) en Simone van der Heden (2x) zorgden voor de Leidse produktie. Het duel tussen Stedoco 2 en Ter Leede 3 eindigde in 0-0. Een kostbaar punt voor Ter Leede, dat probeert degradatie af te wenden. Oegstgeest gaf een 2-0 voor sprong tegen koploper 's-Gra- venzande uit handen. Nicole van der Eist en Annelies Oskam zorgden voor de treffers. Vijf minuten voor tijd verzuimde Oegstgeest de 2-2 stand via een penalty alsnog in winst om te buigen. 's-Gravenzande scoorde op slag van het eindsignaal uit een counter wel het winnende doelpunt. Quick Boys verloor in een slechte wedstrijd met 4-0 van Everstein. Foreholte kon in de tweede klasse zondag niet op tegen SJZ. Het team uit Zoeterwoude maakte vijf goals via Yvonne van Wieringen. Joyce van Oos tenrijk, Nancy Knijnenburg (2x) en Tineke Kerseboom. Iduna knokte tegen degradatie met Woerden. Jacqueline Cremer verzilverde een strafschop en een vrije trap voor haar ploeg. Na rust brachten Jolanda Kam ping en Patricia Wijfje de eind stand op 4-0. Alkmania won met 3-0 van Scheveningen. Marlies van Hei ningen, Ciska van Egmond en Ellen Koren vonden het net. Alkmania en SJZ strijden om de tweede plaats op de ranglijst en treffen elkaar binnenkort. Maase bezorgt universiteit voorsprong AUSTIN* Dankzij Leidenaar Kamiel Maase heeft het team van Texas University dit weekeinde een erote voorsprong genomen in de wedstrijden om de South- West Conference, het hoogte punt voor de Texaanse universi teitsteams in het outdoorsei- zoen. Maase won de tien kilo meter voor zijn ploeg uit Austin. „Na mijn ziekte en een bles sure aan mijn voet kom ik weer aardig in mijn ritme", meldt Maase vanuit Houston. „Ik zat goed in de race en kon gemak kelijk bijblijven in de kopgroep. De laatste anderhalve ronde heb ik een beetje versneld." Met zijn persoonlijke record tijd van 30.34.56, met slotron- des van maar liefst 68 en 62, was Maase tevreden. „Ik heb het rustig aan gedaan. Het moet in principe nog harder kunnen, maar het ging niet om de tijd. Die gouden plak en die tien punten waren binnen. Boven dien loop ik morgen nog een vijf kilometer. Misschien dat die wel hard gaat." Marko Koers won zaterdag tijdens universiteitsatletiekwed strijden in Tenessee (Nebraska) de 800 meter. De 21 -jarige, aan de universiteit van Champaign in Illinois studerende Nijmege- naar liep de afstand in 1.46.66. Met zijn prestatie voldeed Koers aan de B-limiet (1.46,80) voor uitzending naar het EK. dat van 7 tot en met 14 augustus in Hel sinki wordt gehouden. Paul Overbeek liep een sterke halve marathon in Leeuwarden. Achter de Ethiopiër Selassie en de Belg DeRuddere werd de Ba taaf in Friesland de eerste Ne derlander. Selassie en DeRud dere domineerden de wedstrijd, terwijl de Hagenaar vlak voor het keerpunt de Slowaak Stefa- novich van zich afschudde. Te gen de wjnd in en in de druk kende warmte veranderde ver volgens weinig en finishte Over- beek in een acceptabele 1.08.39. Theunisse ambieert knechtenrol maastricht De voorjaarsklassiekers hebben het plezier van Gert-Jan Theunisse in het wielrennen grondig verpest. Honderden trainingsuren, dui zenden kilometers; het mocht niet baten. Theunisse speelde in geen enkele eendagswedstrijd een rol, kon niet met de besten mee. „Na de Tour moet ik alles eens rustig op een rijtje zetten en kijken wat er voor mij nog mogelijk is. Mis schien moet ik wel weer gaan knechten." De gevoelige nederlagen nam hij mee naar huis, waar zijn vrouw hem geregeld op zijn nummer zette. „Ik ben momenteel thuis niet de gezelligste. Mijn vrouw houdt me steeds voor dat ik de proble men bij het fietsen niet in mijn privé-omgeving mag afreageren. Maar ik kan het niet een-twee-drie van me afzetten." 7. BELGRADE MARATHON 34 START V gT2jLJL_ cT" J" belgrado Elke zichzelf respecterende stad organiseert wel een marathon. Zo ook Belgrado, waar 1300 deelnemers zich onder barre omstandig heden waagden aan de zevende uitvoering van de 42,195 kilometer van de voormalige Joegoslavische hoofdstad. fotomap stuur van een motor in mijn rug en tegen mijn arm. Even was het alsof mijn longen dichtklapten. Ik heb geprobeerd weer in mijn tempo te komen, maar mijn arm bleef pijn doen. Omdat er geen auto in de buurt was om uit te stappen, heb ik de resterende kilo meters naar de finish maar in een jogging-tempo afgelegdaldus Van Vlaanderen. De Nederlander had nog meer kritiek op de organisatie in Parijs. „Er waren niet alleen veel te veel motoren op het parcours, ook de verversingsposten stonden niet goed. De ene keer aan de linker kant van de weg en de andere keer aan dc rechterkant. Daardoor miste ik bij het tien kilometerpunt mijn flesje. Omdat de drank bij vijf kilometer nog links van de weg stond, rekende ik daar bij de tien kilometer weer op. Maar daar stonden de tafels rechts en kon ik door een motor die naast me reed niet op tijd naar rechts uitwij ken om een flesje te pakken", aldus Van Vlaanderen. Bert van Vlaanderen is in de marathon van Parijs als 29ste over de streep gekomen. Zijn eindtijd was 2 uur. 18 minuten en 47 secon den. De zege was gisteren voor de Marokkaan Said er Ermili in 2.10.56. Bij de vrouwen won de Japanse Mari Tanigawa in 2.27.55. De matige prestatie van Van Vlaanderen, derde op het jongste WK. was het gevolg van een onfortuinlijk incident. Hij werd tijdens zijn zevende marathon na 23 kilometer aangereden door een mo torrijder en kreeg daarbij het stuur in zijn rug. Van Vlaanderen ver loor het ritme en hield aan de botsing zo veel pijn over, dat hij be sloot de marathon min of meer joggend uit te lopen. „Als er een volgwagen had meegereden, was ik uitgestapt", verklaarde de ont goochelde Nederlandse loper. Bij het 23-kilometerpunt - Van Vlaanderen liep op de tiende plaats - werd hij in een bocht van achteren aangetikt. „Ik kreeg het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27