9 ondscoach is r nog niet uit Sport J 4- I I DIOK wil stadion voor 5000 toeschouwers Rugbyers The Bassets onderuit tegen Delft jtm Wereldtitel is twee ton de man waard WIE ZEI DAT Welling verdwijnt achter de schermen T AANDAG 25 APRIL 1994 ROB ONDERWATER. (TT 356463 laatste oefenwedstrijd van het Nederlands vijftiental ~or de WK-kwalificatiewedstrijden in Italië heeft aange kend dat er nog wel wat gesleuteld moet worden aan de eel wijze van de Oranjehemden. Bondscoach John van ena blijft optimistisch, maar is er nog lang niet uit. „ARLEM ARD DINKELBERG het treffen met een selectie n spelers uit Wales, die buiten n vaderland wonen, bleek dat homogeniteit nog ver te zoe- Bondscoach Van Altena i Italië echter weer be- ikken over spelers als Yves r en Marcel van Loon, t betekent dat bepaalde posi- s weer optimaal bezet wor- n. Zonder Kummer (vakantie, permissie van de bonds- ach) en gedeeltelijk met de een blessure herstelde Van i kwam Nederland niet ver- r dan 3-22 tegen deze Welsh "et moet dit keer wel lukken. jaar geleden miste Oranje een haar na de kwalificatie r de Wereldkampioenschap en dat zal ze nu niet meer euren. Tenminste, dat vindt n van Altena. De ex-interna- nal, die zelf 107 keer in het het vaderland speelde, eft geleerd van het verleden zorgt ervoor dat zijn mannen n de start van de vol- serie wedstrijden ver- ijnen. En Van Altena heeft het team, dat hij het overnam van Ben anshanden, goed op de rails kregen. Spelers als Yves Kum- i George de Vries bloei - n verder op en verwierven in- :ddels, met het invitatieteam e Barbarians', internationale De laatste twee oefenwedstrij- >r Italië, alwaar Oranje gen Tsjechië en Italië aan treedt, bezorgden Van Altena nog wel wat huiswerk. Vorige week kreeg zijn team alle hoe ken van het veld te zien tegen Engeland onder 21 en tegen de Welsh Exiles kon het verschil ook niet te vaak verdoezeld worden. Net als tegen Jong Engeland werd Oranje geconfronteerd met een snelle achterstand. De kicker van de Wales Exiles, Ray mond, kon na twe.e minuten al vanaf de fniddenlijn aanleggen voor een penaltykick en zette de gasten op 0-3. Hoe belangrijk zo'n schutter voor de ploeg is, bleek in het verdere verloop van de eerste helft. Terwijl Mare Mi- chelsen zijn vizier drie keer niet op scherp had staan, bleef deze Raymond de score uitbouwen via enkele kicks. Het betekende voor Neder land het missen van de aanslui ting en een grote score lag in het verschiet. Raymond bracht zijn team op 0-16, via drie pe naltykicks en een fantastische try met de bonustrap, voordat de thuisploeg haar enige pun ten kon noteren. Michelsen scoorde 3-16 uit een dropgoal, maar daarmee was het Oranje-verhaal uit. Het tweede gedeelte bracht Van Al tena zijn ploeg, met Broers en Marcker als de meest opvallen de spelers, iets scherper in het strijdperk. Ondanks de veelvul dige aanwezigheid op de vijan delijke helft smoorden de aan vallen steeds weer in de defen sie van Wales. Alleen kicker Raymond deed nog eenmaal van, zich spreken en zette 3-22 op het scorebord. - t - v V •mutSilv.w Het ontwerp dat zaterdag tijdens de receptie openbaar werd gemaakt. LEIDEN. WILLEM SPIERDIJK DIOK wil op het complex aan de Leidse Smaragdlaan het 'Nationaal Rugbycentrum' bouwen. Dat betekent dat op het complex van de landskampioen een stadion komt dat plaats biedt aan 5000 toeschouwers. Ook moet er het kantoor van de rugbybond worden gebouwd en maakt een krachtcen trum deel uit van de plannen. DIOK hoopt voor de realisatie van het plan, dat onge veer 7,5 ton kost, steun te krijgen van het ministerie van wvc en de gemeente Leiden. De Leidse rugbyvereniging presenteerde het plan afgelopen zaterdag tijdens de kam pioensreceptie wegens het behalen van de zesde landstitel op rij (de zevende in totaal). Aan de voorzitter van de rugbybond, Joop Roozeboom en de Leidse wethouder van sportzaken, H.P. de Goede, werd een schets van het centrum overhandigd. Als het aan DIOK ligt staat het Nationaal Rugbycentrum er al over twee jaar. Het is de bedoeling dat in dit centrum alle rugby- interlands in Nederland worden gespeeld. De rugbybond wil dat het centrum in de driehoek Amsterdam, Utrecht, Rotterdam komt. Thieme Bos, voormalig voorzitter van DIOK en een van de initiatiefnemers, is dan ook optimistich over de kans dat de rugby bond Leiden als vestigingsplaats voor het centrum uitkiest. „Er zijn wel andere kandi daten, maar die kunnen hun plan niet voor de eeuwwisseling realiseren De voorzitter van de rugbybond, Joop Roozeboom, zegt dat er meer kandidaten zijn. „En pas op 30 april sluit de inschrij ving. Daarna gaan we de plannen met el- LEIDEN PETER KLEIN The Bassets heeft de uitwed strijd in de eerste klasse van de landelijke rugbycompetitie bij Delft met 19-15 verloren. Bij rust stond de ploeg uit Sassen - heim met 10-6 achter. Het duel werd nadrukkelijk beïnvloed door de Belgische gastscheids- rechter, die zijn soms merk waardige beslissingen wel goed over beide ploegen verdeelde. Delft ging furieus van start en The Bassets binnen tien HENK BOUWMAN kaar vergelijken, het beste plan heeft de meeste kans." Hij verwacht ook steun van de gemeente Leiden. „Die moet hier het be- langvan inzien." Ook Thieme Bos stelt dat er subsidies no dig zijn om het plan van de grond te krij gen. .Anders moeten we een bedrag lenen en ik denk niet dat we die lasten kunnen dragen." De kans dat die subsidie er komt wordt door Jan Duivesteijn, hoofd van de sector Sport en Recreatie van de gemeente leiden, niet zo hoog ingeschat. „De gemeenteraad moet daarover beslissen. Het is zo dat de gemeente DIOK best wil helpen als er een goed plan is, net zo goed als bijvoorbeeld Roodenburg of Lugdunum worden gehol pen. Maar waarom zou de gemeente Leiden de Nederlandse Rugbybond subsidiëren?" minuten op een 10-0 achter stand. De Sassenheimers her vonden zich, waardoor.de strijd verder door de overheersende verdedigingen werd bepaald. Via twee penaltykicks van Rob van der Heiden kwam The Bas sets terug tot 10-6. Na de pauze zette de kicker zijn ploeg zelfs op voorsprong via weer drie ra ke trappen. 10-12 en 13-15. Delft had echter het beste eind- schot. De referee, ingezet in het kader van een Europese scheidsrechteruitwisseling, floot tien minuten te vroeg af. ROTTERDAM GPD Als Nederland bij het WK in Amerika beslag legt op de ti tel, ontvangen de spelers van Oranje 200.000 gulden per man. De winstpremie voor de finale bedraagt een ton en in de voorronden is een soortge lijk bedrag te verdienen. De premies voor de tweede, derde en vierde plaats bedra gen respectievelijk 75.000, 50.000 en 25.000 gulden. In die bedragen is de premie van sponsor Lotto verwerkt. Bij het winnen van de finale keert de sponsor aan de hele selec tie drie ton uit, bij het berei ken van de tweede plaats twee ton en bij het bereiken van de derde plaats een ton. De drie wedstrijden in de eerste ronde tegen Saudi-Ara- bië, België en Marokko leve ren de spelers van de Oranje selectie ongeacht het resul taat 15.000 gulden per man per wedstrijd op. Wordt de tweede ronde be reikt dan keert de KNVB 10.000 uil en wordt de vierde wedstrijd gewonnen dan komt er nog eens 10.000 gul den bovenop. Een plaats in de kwartfinale wordt gehonoreerd met 10.000 gulden en de daaraan vastge koppelde winstpremie be draagt 15.000 gulden. De wedstrijd in de halve fi nale levert 10.000 gulden op en vervolgens treedt de pre mieregeling voor de eerste tot en met de vierde plaats in werking. Voor de reeds gespeelde oe fenwedstrijden tegen Tunesië (2-2). Schotland (1-0) en Ier land (0-1) en de nog volgende tegen Schotland, Hongarije en Ganada ontvangen de spe lers een vast bedrag van 7500 gulden. 'rgelijk mezelf wel een :tje met de hoofdpersoon uit film 'Accidental Hero'. Dustin 'offman speelt een man die na n vliegtuigramp een groot risen redt en weer in anonimiteit verdwijnt zonder t iemand hem kent. Zo ben ik kol: een beetje, ik hoef niet zo fodig voor het voetlicht te tre- ien. lans van Breukelen in De olkskrant: Het is het gebrek aan respect dit land schrikbarend is egroeid.,We hebben hier ner- respect voor, niet voor Ikaars spullen en zelfs niet voor Ikaars leven. 'aul Nortan, voetballer RKC in In Duitsland vind ik het vre jk eng. Komt misschien ook oordat Regi Blin- m ik een paar terug constant vrden uitgefloten ide Europa-Cup- vdstrijd tegen VfB tuttgart. Al komen een salaris n miljoen ulden aanzetten, Duitsland ga ik ooit voetballen. ennisster Brenda chultzin De Tele- raaf: Mijn toekomst ligt i Amerika. Ik wil raag zo normaal mogelijk door leven gaan, maar dat is Ne erland zo moeilijk. Begrijp me led, ik ben dol op kletspraatjes, is volgens mij ook een ty- isch Nederlandse eigenschap, laar het wordt vervelend als je iedereen kletspraatjes moet ouden. ance Armstrong in Vrij Ne erland: Ik ga mee in de liberale kant in Clinton. Zijn politiek op het 'bied van mensenrechten, zijn oorstellen op het gebied van de 'zondheidszorg. Maar ik ben iet van plan daarvoor de helft in mijn salaris op te offeren. Ik eet het, in Europa is het met de elastingen nog erger gesteld, andaar misschien dat hier zo vel chagrijnige mensen rondlo- lans van Breukelen in de olkskrant: Ik vind het prachtig om emo te kunnen delen. De 'eugde die het verschil tussen mg en oud, tussen katholiek en lods, tussen Partij van de Ar - 'i CD in één keer weg- nagt. dat is het s lem: Tijdens het EK voelden we ons tovertuin nel ijk. Ik had het waanzinnige gevoel, dat ik de bal kon uittrappen, doorkoppen en 'em er zelf in kon schieten. Twee jaar later was daar niets meer van over. De sfeer was to taal verziekt. Wereldkampioen wielrennen Lance Armstrong over de zelf moord van popzanger Kurt Cobain in Vrij Nederland: „Mijn moeder heeft me gemaakt jot wie ik ben. Vlak na mijn ge boorte liet mijn vader haar zit ten. Ze heeft me alleen moeten opvoeden. Alles heeft ze voor me overgehad. Ze nam zelfs tivee banen om mij in staat te stellen te sporten. Mijn moeder had makkelijk kunnen uitgroeien tot een bitter iemand, maar ik ken niemand die zozeer haar energie weet om te buigen naar het posi tieve als mijn moeder. Yvonne van Gennip in Nieuwe Revu over haar recente bezoek aan Sarajevo: Alles is kapot geschoten, hè. Maar het zonnetje scheen en de terrasjes zaten vol. Zo gek. Maar de leegheid in de ogen van de mensen! Ik was een beetje im muun geworden voor de ellende daar. Toen ik daarna in Neder land iets op TV zag over Bosnië, raakte het me veel meer dan daarvoor. De Italiaanse 'won derdokter' Michele Ferrari, die veel wielrenners bege leidt, in het Franse sportblad l'Equipe: „De grens is de do pingcontrole. Alles, wat volgens het reglement niet is verboden, is dus toegestaan. Als ik wielrenner zou zijn, en erachter kwam dat er een prestatieverhogencl mid del bestaat, dat niet kan worden opgespoord, zou ik dat nemen. Ferrari over het gebruik van eiwithormoon EPO: „Het gebruik ervan is even ge vaarlijk als het drinken van tien glazen jus d'orange. Wereldkampioen zwaarge wicht Evander Holyfïeld tegen het persbureau Reuter: „Ik heb gezocht naar een ma nier om uit de bokswereld te verdwijnen. Ik heb het boksen echt niet nodig, maar op de een of andere manier raak ik er steeds meer bij betrokken. Om dat ik het antwoord niet kan vinden, zoek ik een oplossing in het gebed...Een profeet vertelde mij, dat God wil dat ik actief blijf in het boksen. Ik moet te gen al die jongens vechten en dan is mijn job in het boksen Frits Welling is voortaan alleen nog maar achter de schermen te bezichtigen. De ervaren wa- terpolo-coach nam zaterdag avond als hoofdtrainer afscheid van eersteklasser Vivax uit Oegstgeest, waar hij de fakkel overdraagt aan Marc van Bel- kum. Maar uit het oog betekent voor de 42-jarige Leidenaar al lerminst uit het hart. De situatie bij Vivax doet in de verte denken aan het terugtre den van Arie Lagendijk bij voet balvereniging Katwijk. Net als lagendijk heeft Welling wat moois opgebouwd bij zijn ver eniging, die in het verleden tot de 'kleine luiden' moest worden gerekend. Net als Lagendijk (technisch manager) blijft Wel ling na zijn terugtreden als hoofdtrainer een vinger aan de pols houden. En net als Lagen dijk (Kees Guyt) krijgt Welling een oud-speler als opvolger, die als 'verlengstuk' van het mees terbrein dienst kan doen. Maar daarmee houdt de gelijke nis op. Welling gaat namelijk verder dan zijn confrater uit de voetbalwereld. Het hart van de sportleraar ligt bij de jeugd. Ooit stelde hij dat een vereniging haar beste krachten aan de jeugd moest wijden. Geen won der dat de nieuwe jeugdtrainer bij Vivax luistert naar de naam Frits Welling. „Toch ga ik mijn activiteiten bij Vivax minderen, want die jeugd training kost me maar an derhalf uur per week", zegt Welling. Om er in één adem aan toe te voegen, dat hij nog meer pijlen op zijn boog heeft. „Ik be gin een huiswerkklasje voor de jeugd. Zo nodig laat ik ze soci aal-emotioneel testen. Spelers uit het eerste team moeten be reid zijn wat voor de jeugd te doen. Zo duiken wij nu al eens in de zes weken met alle spelers van de selectie tussen de junio ren in het water bij hun zondag ochtendtraining van negen uur. Dan kijken we of ze vorderingen hebben gemaakt, of hun benen sterker zijn geworden. Door die aandacht hoop ik de uitval van jeugdleden te beperken." Al die moeite getroost de Leidse waterpologoeroe zich om er wat moois van te maken bij Vivax, dat volgens hem een getalen teerde jeugdlichting herbergt. Het vroegere kleine broertje van de Leidse grootmachten De Zijl- /LGB en LZ 1886 steekt de an deren nu nadrukkelijk naar de kroon. „Wij zijn op dit ogenblik de enige van de drie met een trainer", zegt Welling met een toespeling op de vacatures bij De Zijl (Spijker) en LZ (Parrel). „Momenteel is armoe troef bij die verenigingen. Mijn ideaal is één groot waterpolobolwerk met de Leidse verenigingen en Vivax." De kans daarop acht Welling voorlopig klein. Mocht het ooit tot een fusie komen, dan deinst Weiiing er niet voor terug om de teugels in handen te nemen. „Zeg nooit nooit, dat heb ik in al die jaren wel geleerd. Maar eerst maar eens met Vivax ho gerop komen. De organisatie staat er inmiddels. Ik heb er naar gestreefd elk jaar wat an ders te organiseren. Vooral bui tenlandse toemees vind ik be langrijk. Dat zijn ervaringen die blijven hangen. Je ziet dan wat meer dan alleen een zwembad. Zo ben ik met Vivax naar Israël geweest en naar Bergen-Belsen. Daar hebben we nog een excur sie gemaakt naar een concen tratiekamp." Hoe boeiend hij dat allemaal ook vond, Welling was bang dat hij na vijf jaar bedrijfsblind zou worden. „Daarom ben zo blij dat ik Van Belkum erbij heb kunnen halen. Vanwege zijn faam als speler, zijn persoonlijk - heid en charisma heeft hij veel krediet. Bovendien kijkt hij fris tegen mijn selectie aan. Ik was misschien wel bedrijfsblind ge worden." Dat Van Belkum, eigenzinnig als hij is, een andere kant kan opgaan dan zijn leermeester, beseft Welling als geen ander. „Ook ik heb wel eens een aan varing gehad met Mare, toen ik hem eens van een training weg stuurde. Later zei hij mij, dat het hem pijn had gedaan, maar dat die terechtwijzing wel nodig was. Het enige wat ik Mare toe wens, is dat hij wordt besmet met dezelfde waterpolobacil als ik." Hoewel Welling de indruk wekt volledig achter zijn terugtreden te staan, 'mist hij het waterpolo nu al'. „Mijn gezin zal er ook aan moeten wennen dat ik zes avonden per week thuis ben." Mochten de huismuren op hem afkomen, dan kan hij met zijn vrouw een tripje naar België maken. Als uitsmijter kreeg Welling afgelopen zaterdag na de laatste competitiewedstrijd een culinair weekeinde bij onze zuiderburen geoffreerd. Als voorproefje laeeg hij in zwem bad Poelmeer van de Vivax-se- lectie alvast een nat pak aange boden. TIM BROUWER DE KONING Frits Welling. Volgend seizoen jeugdtrainer van Vi onfuus vah alle aan- - dacht m de media heeft Henk ten Cate per ongeluk excuses aangebo den aan Peter Rufai, de Nigeri- aanse doelman van GA Eagles. Gisteren verklaarde de Deventer oefenmeester spijt te hebben van die daad. Hij vertrouwt de Afrikaan nog steeds niet. De fax van de Nigeriaanse voetbalbond die Rufai vrijpleitte, beschouwt Ten Cate nu als een vodje dat dit weekend in zijn handen als een propje in de prullebak ver dween. Donderdagavond leek op de werkvloer van GA Eagles-voor- zitter Gé Voortman de bewuste fax een einde te maken aan een Romario-achtige soap die zes weken had geduurd. Op dat A4- tje verzocht de Nigeriaanse voetbalbond bij monde van Sa- ni Ahmed Toro de Deventer eredivisionist Rufai af te staan voor het trainingskamp dat Ni geria in Portugal had opgesla gen, ter voorbereiding op de Afrika Cup. „Toestemming heeft hij overigens nooit gekre gen", aldus Ten Cate. Omdat die fax in De Adelaars horst verdween in een dikke map vol papieren wist niemand officieel waar de op dat mo ment aan zijn meniscus gebles seerde Rufai uithing. Ondertussen wond Ten Cate zich vreselijk op. En liet weten Rufai niet meer nodig te heb ben. „Hij laat ons in de steek." Een telefoontje van Rufai vanuit Faro bood ook geen soelaas. Ten Cate vond dat Rufai in De venter moest uitzieken en liet hem dat in klare taal weten. Rufai op zijn beurt voelde zich beledigd en weigerde vervol gens na de winst in de Afrika Cup huiswaarts te keren. „Die fax is helemaal niet rele vant", zei Ten Cate gisteren. „Ik was donderdagavond te ver bouwereerd om een fatsoenlijke reactie te geven. Want als je het goed beschouwt, is het toch on fatsoenlijk om zó lang weg te blijven. Hij heeft daar twee we ken lopen feesten. Maar don derdagavond was ik mezelf niet. Ik werd plots naar de voorzitter geroepen omdat Rufai in De venter was. ledereen wist dat. behalve ik. Stonden daar plots twee cameraploegen op dat parkeerterrein. Terwijl ik Rufai nog niet gezien of gesproken gehad. Daarom heb ik sterk het gevoel dat er een spelletje is ge speeld." en Gates collega Louis I van Gaal viel hem gis- teren bij. „Finidi Ge- orge is direct teruggekomen zei de Ajax-coach. „Daar heb ik ook afspraken met hem over ge maakt. Ik heb daarom geen en kel probleem. Als bij ons het zelfde was gebeurd, had ik net zo gehandeld als Henk. Hij heeft volkomen gelijk. Ik leef met hem mee." Ten Cate kreeg door de aan dacht van diverse tv-omroepen uit heel het land hoon en spot over zich heen. GA Eagles stond er immers door de plotselinge vondst van een fax gekleurd op. „Ik heb er nog steeds een verve lende smaak van in mijn mond. Deze soap-opera is in scène ge zet, met een hele slechte regie. Er zijn mensen onnodig be schadigd. De dief is bejubeld, het slachtoffer bestraft en de rechter lacht. Jullie mogen zelf de namen invullen." Vrij vertaald: Ten Cate be schouwt Rufai als de dief die zelf zijn dolle avontuur regis seerde. Met de rechter doelt hij op voorzitter Voortman die na drukkelijk in het conflict bemid delde. De trainer van GA Eagles vermoedt dat Rufai twee weken lang het middelpunt is geweest van een groot Afrikaans feest. „Bovendien", voegde hij daar aan toe, „vergeten wij allemaal dat Nigeria vorige week zondag geoefend heeft tegen Colombia. Rara wie daar in het doel stond." Rara wie daar niets van wist.... In bedekte termen neemt Ten Cate het dus Voortman kwalijk wat èr gebeurde. ..Als ik miljo nair was geweest", ging hij ge waagd verder, „had ik mijn mond wel open gedaan. Maar ik ben niet onafhankelijk. Ik ver keer niet in de positie om mijn eigen conclusies en consequen ties te trekken. Ik moet hier im mers verder." Met andere woor den: met een dikke beurs op zak zou Ten Cate een lange neus hebben genaakt en zijn biezen hebben gepakt. „Misschien heb ik inderdaad te veel gezegd. Dat zien we dan wel weer." Voortman reageerde gisteravond gebelgd op de uitspraken van zijn trainer. „Maar ik voel me niet aangesproken sprak de praeses. „Ik vind het wel vreemd dat de trainer plots alle maal dingen van donderdag avond gaat herroepen. Ik heb niets anders gedaan dan hoor en wederhoor toe te passen. Dat is toch de normaalste zaak van de wereld als twee werknemers het oneens zijn. De één zegt ja, de ander nee. Dan moet je toch praten? En als dan zo'n fax plots opduikt, lijkt het toch simpel?" Hoewel Ten (Late hem liever ziet gaan dan komen, meldt Rufai zich vandaag volgens af spraak op de training van GA Eagles. Ten Cate: „Maar zondag moet hij zich melden voor het trainingskamp van Nigeria op Papendal. Dan hebben wij een wedstrijd. Officieel is dat ook te vroeg, maar ik zal Rufai toe stemming geven zich bij de na tionale selectie te voegen. Hoe eerder we hem kwijt zijn. hoe beter."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23