Ajax slapend naar de titel d Scheidsrechter Luinge bederft Utrechtse pret Heracles moet genoegen nemen met periodetitel Sport Ron de Roode spot met prognoses Sparta buigt voor Volendam Barcelona komt weer dichterbij Foggia op drempel UEFA Cup-toernooi Cantona beslist derby in Manchester vd s T MAANDAG 25 APRIL 1994 Scheidsrechter Luinge deed wat een scheidsrechter niet hoort te doen. Hij greep een negatieve hoofdrol tijdens de slechte wedstrijd tussen FC Twente en FC Utrecht. In een kleurloos duel deelde de arbiter uit Groningen liefst zes gele kaarten uit. Dat hij de boze trai ner van Utrecht, Leo van Veen, wegens protesteren over een piet luttige kaart voor invaller Van der Ark naar de tribune stuurde, pas te bij het uitermate zwakke optreden van Luinge. Uiteindelijk had FC Utrecht ook nog de nederlaag te wijten aan deze scheidsrechter. In de vierde minuut van de ten onrechte door Luinge berekende blessuretijd maakte Hoogma de enige treffer. „Daaruit bleek voor de zoveelste keer dat Luinge niet het niveau heeft om betaald voetbal te fluiten", zei Van Veen na afloop. „Ongelooflijk dal de scheidsrechterscommissie doorgaat met het aanstellen van zulke zwakke arbiters. Ik had vorig jaar ook al eens een aanvaring met hem. Waarschijnlijk was hij dat nog niet verge ten. anders zou ik niet weten waarom hij ons zo benadeelde", luid de het commentaar van de verbitterde Van Veen. Door het verlies is zijn ploeg nog steeds niet zeker van behoud van het eredivisie schap. maar speelde eveneens gelijk, 1- 4, in Den .Bosch. Voor de na- competitie hadden zich Dordrecht'90, NEC en AZ reeds geplaatst. Om de plaats van Dordrecht, dat de beste kans heeft recht streeks te promoveren, woedt een hevige strijd. Er zijn vier, maximaal vijf kandidaten: Tel star, De Graafschap, FC Zwolle, Emmen en zelfs ADO Den Haag, als het uit de twee inhaal wedstrijden de volle buit be haalt. Het vijftal liet zaterdag punten liggen. Heracles heeft niet kunnen pro fiteren van het punt verlies van koploper Dordrecht'90 in de eerste divisie. Beide clubs speel den zaterdagavond gelijk. Dordrecht'90 in Alkmaar tegen AZ (1-1). Heracles thuis tegen Emmen met dezelfde cijfers. Voor Heracles lag er na de ne gentig minuten een troostprijs in de vorm van de vierde perio detitel. De Almelose ploeg be haalde dertien punten uit acht wedstrijden. FC Zwolle had bij winst langszij kunnen komen, •WILLEM SPIERDIJK. velsen Ron de Roode is terug van weggeweest. De Leidenaar maakte zaterdag in Velsen na een zware ziekte zijn rentree op de velden met een invalbeurt tegen TOP. Een nederlaag kon (0-2) kon hij nog niet voorkomen, maar met zijn snelle herstel overtrof hij wel de meest optimistische prognoses. united photo's poppe de boer EREDIVISIE 2. Schei 11.500. Rode kaart: 43. Sylla (Willem Geel: L'Ami (Heerem II) VW - Roda JC 2-2 (2-1) 11. Van Leendei 1-0. 27. Van Galen 1-1. 30. Hanssen 2-i 82. Luypers 2-2. Scheidsrechte Vliet. Toeschouwers: 5942. Gele Hasselbaink (VVV) NAC - Vitesse 2-2 (1-1) 27. Van Burik 1-0, 45. Cocu 1-1, 63. Van Hooijdonk 2-1, 79. Simons 2-2. Scheidsrechte de. Toeschouwers: 10.82: Brood. Gerritsen (NAC), Straal (Vitesse) fc Groningen - mw 3-2 1-1) 4 Faber 0-1 24 Boogers 2-0, 40. Boogers 3-0. Go Ahead Eagles - Ajax 0-3 (0-3) 5. Pet- jMarc _ilub jninu EREDIVISIE komt Woensdag 27 april: Feyenoord - FC Gronude V gen, Roda JC - Ajax, Cambuur - Willem IUnp VVV - Heerenveen, NAC - Volendam, PSV^ 5 Sparta, RKC - Eagles), Davids (Ajax) Dordre aag - Em opge it'90 - TOP. zondag 1 i 30 17 11 2 45 55 - 23 30 15 10 5 40 52 - 29 31 15 8 8 38 52 - 32 31 13 9 9 35 55 - 46 Den Haag - Eindho\ 32 13 9 10 35 49 - 31 13 7 11 33 45 - 40 32 11 9 12 31 46 - 53 :lmond Sport, Dordrecht'90 - Fortuna 5 endam - AZ, TOP - FC Den Bosch, AD :n Haag- Eindhoven 31 10 8 13 28 31 12 4 15 28 32 10 7 15 27 31 7 10 14 24' 28 - 57 32 9 6 17 24 38 - 61 31 5 7 19 17 25 - 58 S TOPSCORERS kleedkamers terugkeren wegens een onweersbui. Deze tweede pauze duurde ook een kwartier. De lange rust gaf Sparta nieuwe impulsen. Volendam speelde wat te flegmatiek, wat bena drukt werd door Stefanovic die op drie meter voor doelman Metgod de bal nog over de lat lepelde. Sparta vocht terug, maai' de produktiviteit liet te wensen over. Pas in de slotfase scoorde Van der Laan (ex-ARC) met een kopbal tegen: 2-1. De zegereeks van Volendam duurt onverminderd voort. Ook Sparta slaagde er niet in de for matie van Rijsbergen af te stop pen: 2-1. Imponerend was het spel niet, wel amusant. Uit de laatste dertien wedsrijden, na de aanstelling van Rijsbergen, haalde ploeg 21 punten. Volendam was in de eerste 45 minuten de betere ploeg. De tweede helft was nauwelijks be gonnen of scheidsrechter Wege- reef liet de ploegen naar de Het maakt Louis van Gaal niets uit in welke plaats Ajffx kampioen wordt. Woensdag misschien in Kerkrade tegen Roda IC of zondag in het 'eigen' Olympisch Stadion te gen Heerenveen. Van Gaal heeft geen enkele voorkeur. ,,We willen zo snel mogelijk kampioen worden. Waar dat gebeurt, interesseert me niet. Dat feestje komt er toch wel", zei de technisch directeur van de Amsterdammers na de plichtmatige 0-3 overwinning van zijn ploeg op Go Ahead Eagles. Alles wordt in het Amsterdamse kamp ondergeschikt gemaakt aan het veroveren van de lands titel. Van Gaal vindt het niet erg als Ajax tussen de bedrijven door een keertje een verplicht nummer afwerkt, zoals gister middag tegen Go Ahead Eagles. „We proberen het publiek altijd en overal te vermaken, maar het kan niet elke wedstrijd feest zijn. Dat is jammer, maar ook DEVENTER GPD Ajax had gistermiddag in de Adelaarshorst last van voor jaarsmoeheid. Een andere ver klaring kon Van Gaal niet be denken voor het bij vlagen slaapverwekkende optreden van zijn ploeg. Maar de oefenmees- ter uit Avenhorn is in dit stadi um van de competitie bereid om veel door de vingers te zien. niet meer dan dat. Een wat mindere vertoning moeten de mensen ons maar voor één keer vergeven.' Go Ahead Eagles deed er wel alles aan om er tegen Ajax een leuke wedstrijd van te maken. Trainer Henk ten Cate had van- tevoren al aangekondigd, dat de Deventenaren zich beslist niet op eigen helft zouden ingraven. Dat klopte. Maar Ajax weigerde mee te werken aan de door Ten Cate voorspelde voetbal-show. De Amsterdammers kwamen naar Deventer om twee punten op te halen en dat gebeurde dan ook. Zonder vlagvertoon. Bovendien hoefden de Ajacie- den zich niet eens bovenmatig in te spannen. Het scoreverloop werkte enorm in het voordeel van de ploeg van Van Gaal. Door een enorme blunder van doelman Jan Bos kreeg Ajax de openingstreffer al in de vierde minuut op een presenteer blaadje aangeboden. Bos wilde een onschuldige voorzet van Marc Overmars van de grond oprapen, maar liet de bal ver volgens knullig door zijn han den glippen. Stefan Pettersson was ter plekke om het presentje in dank te aanvaarden: 0-1. Jari Litmanen en nogmaals Petters son onderstreepten het gelijk van Ten Cate. Zij schoten Ajax nog voor rust op rozen: 0-3. De tweede helft was vervolgens een formaliteit. Go Ahead Eagles: Bos; Hulshoff, Mar- bus. Arts en Van Blerk: Bosvelt, Mi- chels en Steinmann; Heering, Kam- meron (68. Huysen) en Schenning Ajax: Van der Sar; Silooy, Frank de Boer, Rijkaard en Kreek; Pettersson EERSTE DIVISIE NEC - Haarlem 3-0 (1-0) 36 Crüden 1-0. 60, Van der Linden 2-0, 72 Kooistra 3 0 Scheidsrechter El- burg. Toeschouwers 2600. Rode kaart 45, Hoekman (NEC) Gele kaarl Wijnhoven, De Waal (NEC) Heracles - Emmen 1-1 (1-0) 12 Kooijman 1-0, 83 Drent 1-1 Scheidsrechter. Houben. Toeschouwers: 4199. Rode kaart: 63. Koops (Emmen, geel en rood). Gele kaart: Uneken (Emmen) Telstar - TOP 0-2 (0-2) 10 Van de Weert 0-1,29 Van de Weert 0-2. Scheidsrechter Westerink Toeschou wers 2342. Gele kaart: Oostrom (Telstar). Duijs 1 (Ajax n (Sparta) 10 EERSTE DIVISIE: 1. Breetveld (Dordrech 27, 2. Kooijman (Heracles) 23. 3. Veltd (Heracles) 21. 4 Van der Laan (ADO Del Haag) 20. 5. Hoop (Telstar) 18, 6. Ld (NEC) 17, 7. Mutsaers (RBC) 16, 8 D|WASS Jonge (Emmen), Weijers (Haarlem) 14, IC Jansen (Den Bosch), Van Roon (AZ) 13T47. 11Ogura (Excelsior), Boere (Zwolle) 12 Wie BUITENLAND 1384 Gele kaart. Gösgens. Pronk (Den Bosch), Boere (FC Zwolle) De Graafschap - Veendam 2-2 (2-2) 10. Alberts 0-1 26. Vonk 0-2 27. Godee 1-2, 45. Van Oostrum 2-2. Scheidsrechter Van Egmond Toeschouwers 3300. Rode kaart: 75. Nienhuis (trainer Veendam). Gele BELGIË: FC Antwerp - Charleroi 2-1, Clu Luik - Club Brugge 0-0, AA Gent - Lierse 0. Anderlecht - Lommei 1-0, Racing Genk dacT ijzin petil Zwa park (0-0) 58. Holster 1-0, 81 Ier Sterk. Toeschouwers Robbemond (Dordrecht '90) - Excelsior 1-1 (0-0) 50 Ogura 0-1. 66 FRANKRIJK: Bek ja :hop). Scheidsrechter. Boot. Toe- Saint Germai 3C1-4 (0-1)40. Van Oeveren 0-1, 3-1 1-2, Nant Valei PUI1 3, 89. Van Oeverer 1. Schelt vids; Finidi, Rot BUITENLANDS VOETBAL DUITSLAND: Wattenscheid 09 - FC I serslautern 0-2, Werder Bremen - FC Kölr 3-1, Hamburger SV - Borussia M chengladbach 1-3, VfB Stuttgart - SC F burg 0-4, VfB Leipzig - Schalke 04 2-2 MSV Duisburg - Karlsruher SC 1-2, Bayer FC Nurnberg 2-1, Borussi itracht Frankfurt 2-0 3 Dresden 1-1 Dortmund - Ei Anderlecht schudt Brugge af BRUSSEL «ANP Anderlecht heeft drie speel dagen voor hel einde van de Belgische competitie een punt voorsprong genomen op Club Brugge. Het Brussel se elftal zegevierde dank zij een treffer van Bosman in ei gen huis met 1-0 over Lom mei. Club speelde 0-0 bij Club Luik. In de race om Europees voetbal won FC Antwerp vrij dag met 2-1 van Charleroi. FC Seraing versloeg SK Beve len met 3-0. Sint Truiden werd kampioen in de tweede klasse en promoveert naar de eerste. Standard Luik bleef in Brugge tegen Cercle steken op 1 -1KV' Mechelen verloor verrassend met 0-2 bij Ra cing Genk, desondanks de gradeerde de thuisclub. Wa- regem was de eerste degra dant. De ploeg leed een ne derlaag (0-2) tegen Germinal Ekeren. Fikse straffen voor Russische 'dissidenten' MOSKOU DPA De Russische voetbalbond heeft de spelers die niet onder bonds coach Sadyrin aan het WK-voet- bal in de Verenigde Staten wil len deelnemen, voor twee jaar geschorst. Kirjakov (Karlsruhe), Sjalimov (Inter), Kansjelskis (Manchester United) en de an dere 'dissidenten' worden in die periode niet meer voor inter lands uitgenodigd. Voor de opstandige spelers die in eigen Land uitkomen, is de straf nog zwaarder. Zij mo gen twee jaar lang niet van club veranderen. Hun verenigingen moeten bovendien een boete van vijf miljoen roebel (onge veer 5000 gulden) per gestrafte peler oj tafel leggen. Bayern IV FC Kais - Dyne Leverkusen 32-3 Eintracht Frankfurt BARCELONA «GPD Barcelona heeft zaterdag een eenvoudige generale afgewerkt voor de belangrijke halve finale wedstrijd voor de Europa Cup voor landskampioenen, aan staande woensdag tegen het Portugese Oporto. Het zwakke Celta uit Vigo was geen partij en werd met 4-0 weggespeeld. De- portivo de la Coruna had het aanzienlijk moeilijker bij Lleida, dat voor één van zijn laatste kansen om niet te degraderen streed. De Galicische koploper was weliswaar sterker dan Llei da, maar creëerde geen enkele kans. Omdat ook Lleida tevre den was met een punt, bleef de beginstand van 0-0 ongewijzigd. Cruijf was zonder de gebles seerde Romario naar Vigo ver trokken, waardoor Laudrup sa men met Stoichkov en Ronald Koeman voor het buitenlandse aandeel bij Barcelona tekenden. Celta was met de gedachten nog bij de verloren bekerfinale van afgelopen woensdag tegen Zaragoza( want al in de eerste minuut werd Stoichkov te veel vrijheid gegund. De Bulgaar scoorde beheerst. Omdat Celta niet in staat was iets terug te doen, kon Barcelo na de wedstrijd verder rustig uitspelen. Cruijff wrist toen al, dat Deportivo een punt bij Llei da had ingeleverd. In de tweede helft nam Barcelona zonder zich noemenswaardig te hoeven inspannen, meer afstand via opnieuw Stoichkov, Amor en Estebaranz. Cruijff kan dus de wedstrijd van woensdag tegen Oporto met vertrouwen tege moet zien, vooral omdat Roma rio dan weer opgesteld kan wor den. Op ruime afstand van Bar celona en Deportivo strijden nog een aantal clubs voor Uefa- voetbal volgend seizoen. Real Madrid heeft - na Barcelona of Deportivo - voor de twee reste rende plaatsen de beste papie ren, ook al leed de voormalige topclub thuis gisteren een sma- delijke nederlaag van 2-0 tegen Real Sociedad. De twee ander kanshebbers - Athletic de Bil bao en Seyilla - speelden tegen elkaar met 1-1 gelijk. Het Valen cia van Guus Hiddink deed goe de zaken door thuis met 3-0 van bekerwinnaar Zaragoza te win nen. Maar de kans dat Valencia in de resterende wedstrijden nog de overige kandidaten voorbijstreeft, is gering. Karlsruher SC 32- 32-35 enscheid en Leipzig gedegra d Dresden krijgt vier punten 4, Totter - Ipswicl - Southampton 3-0, t t Ham United - Liverpool 1-2, Blact iurn Rovers - Queen's Park Rangers 1-1 38-6 39-6 i\ 39-70 39-80 Newcastle 39-71 Sheffield V R< 39-48 Dundee ITALIË: Cagliari - AC Milan 0-0, Inte nale - AS Roma 2-2, Genoa - Atalanta 2-1 Lazio - Lecce 2T0, Napoli - Parma 2-0, Pia cenza - Juventus 0-0, Reggiana - Sampdo na 1-1, Torino - Foggia 1-4, Udinese - Cre JURRIAAN VANW/ESSEM GPD-VERSLAGGEVER De voorzitter van Foggia zit in de bak, maar het lelijke eendje van de Serie A lonkt naar Europa als nooit tevoren. De club van Bryan Roy leeft in een merkwaardige tegenstelling. De toekomst lijkt na de arrestatie van de voorzitter onzeker, maar Fog gia kan volgende week zichzelf belonen na drie glorieuze jaren op het hoogste niveau. Wanneer Napoli in eigen huis wordt verslagen, mag de Zui- ditaliaanse club deelnemen aan de UEFA-Cup. Gisteren liet Foggia weinig heel van Torino, een andere club in ontbinding: 4-1. Het wordt een curieus duel volgende week in Foggia. Voorzitter Casillo is beschuldigd van ban den met de camorra en zou zelfs de interventie van deze misdaadorganisatie hebben gevraagd om bij Napoli aan de macht te komen. Voor de graanhandelaar, die vanwege het misbruiken van EEG-subsidies \>ast zit, was Foggia een aardig op stapje naar Napoli. De camorra wilde wel mee werken, want Ferlaino hield de corrupte instan ties telkens buiten de deur. De rol van de eigenaar van Napoli mag in dat licht bezien moedig worden genoemd. Hij is niet bezweken onder de grote druk en weigerde een jaar geleden de club te verkopen aan Casillo, die ook de club van naburige Salerno bezit. Nu pas is duidelijk dat de camorra achter deze daad zat. Hoe hoog de nood in Napels is blijkt uit de moge lijkheid dat de spelers woensdag beslag kunnen laten leggen op de goederen van de club als zij hun salaris van januari dan niet hebben gekre gen. - Sevilla 1-1, Sporting Gi|on 0, Valencia - Real Zaragoza 3-i Osasuna 3-2, Rayo Vallecanc ladolid 0-1, Racing Santander Logro I Val i cing San Madrid 2-0, Real Madrid - Real Sociedad 0-2, Tenerife - Real Oviedo 2:2 La Coruna 35-52 Zaragoza 35-4(j Barcelona 35-50 Sevilla Real Madrid 35-43 Athl. Bilbao 35-3! PORTUGAL: Boavist. Farense - Braga 0-i Ferreira 4-1, Mariti o Madeira 3-0 1-1, Estoril - Estre Sporting 26-42 Mar s 2-0, PAOK - Doxa 1 Edessaikos - Xanthi 2-0 Dean Austin van Tottenham Hotspurs (rechts) duelleert met Neil Heaney v nen niet alleen dit kopduel, maar ook de wedstrijd (3-0). Eric Cantona is terug op de En gelse voetbalvelden. De Frans man, die voor twee rode kaar ten vijf wedstrijden schorsing kreeg, scoorde tijdens de derby in Manchester twee keer voor zijn werkgever United. City kreeg met 2 Q klop. Manchester United voert de ranglijst aan met twee punten voorsprong op Blackburn Rovers, dat gisteren gelijkspeelde tegen QPR: 1-1. United heeft ook nog een wed strijd te goed. Bij Manchester City, de club van Michel Vonk en Alfons Groenendijk, worde"-\ze gek van Cantona. De Fransman scoorde in het eerste treffen, in novem ber, ook al twee keer. Cantona's doelpunten in de 40ste en 45ste minuut waren genoeg voor de overwinning. De doelpunten maker, die zijn totaal op 22 bracht, „bekroonde" zijn ren tree vlak voor tijd met een gele kaart. MUNCHEN SID/DPA Raimond Aumann was zaterdag de held bij Bayern München. De doelman van de koploper stopte vlak voor tijd, bij een 2-1 voorsprong, een strafschop van oud-ploeggenoot Schwabl, nu van FC Nürnberg. Bayern hield daardoor, met nog twee duels voor de boeg, een voorsprong van twee punten op Kaiserslau- tem. De nummer twee won vrij dag met 2-0 bij Wattenscheid, dat net als Leipzig is gedegra deerd. Bayern München kroop zater dag door het oog van de naald. De openingstreffer van Helmer in de 24ste minuut werd ten on rechte toegekend. Duidelijk was dat de bal de lijn n'»t had ge- Bayern moet duel wellicht overspelen passeerd. Nümberg heeft in middels protest aangetekend. Het is niet uitgesloten dat de wedstrijd wordt overgespeeld. Scheidsrechter Osmers ging in de ogen van de Nümbergse degradatiekandidaat zes minu ten na het incident opnieuw in de fout. Lothar Matthaus legde de doorgebroken Sutter neer, maar werd niet van het veld ge stuurd. De 63.000 toeschouwers in het volle Olympia-stadion haal den opgelucht adem toen Hel mer een kwartier na de rust voor 2-0 zorgde. Tijd om rustig achterover te gaan zitten was er echter niet, omdat de thuisclub werd teruggedrongen. Twee mi nuten na de 2-1 van Sutter strandden de moedige pogin gen van Nürnberg op de vuisten van Aumann. De nederlaag van Nürnberg was pijnlijk omdat Freiburg, de beoogde derde degradant, za terdag met 4-0 won bij Stuttg art. Het verschil tussen de num mer zestien en dé veilige vijf tiende plaats bedraagt nog maar twee punten. Voor Stuttg art zijn de kansen op Europees voetbal, door de nederlaag, aan zienlijk verkleind. Vorwörts Steyr - Aust i 28-40 AdmiraWacker 281 k 28-32 Rapid Wien 28-24 ve Young Boys 1-2, Lugano - Servette 1-1 Sion 10-28 Aarau 10- Servette 10-27 Lugano 10- Grasshoppers 10- Lausanne 10- tasaray 2-ï, Kayseri - Karabuk 0-1, Sari* - Ankaragucu 1-1, Bursa - Karsiyr'- Zeytinburnu - Samsun 0-2, Altay - 2-2 Galatasaray 27-61 Besiktas Fenerbahce 27-60 Samsun Trabzon 27-52 Genclerbirlij

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16