Sport 'Oranje, kampioen op Koninginnedag' AZC pakt beker in spektakelstuk r Tapie in tegenaanval Recordscore Rik Smits ^AANDAG 25 APRIL 1994 lEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Voorverkoop Oranje begonnen katwuk/noorpwukDe voorverkoop voor de wedstrijd tussen Quick Boys en het Nederlands elftal op 24 mei is vandaag be gonnen. Kaarten voor de wedstrijd, die om 19.30 uur begint, zijn verkrijgbaar op sportpark Nieuw Zuid en bij sportzaak Pluim- graaff aan de Secretaris Varkevisserstraat. De prijzen lopen van 20 gulden voor een zitplaats tot 15 gulden voor staanplaatsen, jeugd tot 12 jaar betaalt fl 7,50 voor een kaartje. SJC, dat op 4 juni om 14.30 tegen Oranje speelt, begint morgen met de voorverkoop. Bij alle WV's in Leiden en in de Duin- en Bollenstreek zijn kaarten te koop. Op dinsdag- en donderdag avond en op zaterdag worden er op het sportpark van SJC ook kaarten verkocht. De entreeprijzen (alleen staanplaatsen) zijn 15 gulden; de jeugd tot 12 jaar komt voor fl 7,50 binnen. Cricketer Lara rijk van record port of spain Brian Lara heeft de hoogste onderscheiding van zijn land Trinidad en Tobago ontvangen voor zijn prestaties op het cricketveld. De 24-jarige linkshander verbeterde het wereld record door in de vijfde testmatch van West-Indië tegen Enge land 375 runs bijeen te slaan. Materieel ging het Lara eveneens voor de wind. De regering stelde zich garant voor de aankoop van een huis naar eigen keuze. Van de staatsluchtvaartmaat schappij ontvingen hij en zijn moeder tickets met een waarde van 130.000 gulden. Een sponsor schonk hem een auto van veertig mille en een makelaar in onroerend goed een halve hec tare peperdure grond aan de toeristische kust. elden wim siera vaterpolomedewerker j)e bekerfinale tussen de water- lologiganten AZPC en AZC is litgedraaid op een spektakel (an de eerste orde. Het in gro en getale opgekomen publiek Ireeg een eindstrijd voorge- ichoield die nog maar zelden lp de Nederlandse waterpolo- jelden is vertoond. AZC trok lierin met 10-9 aan het langste nnd. Mag het waterpolo internatio- iaal wat minder boeren, natio nal kon het het duel tussen de kndskampioen AZPC en de be- jerwinnaar AZC van het begin bt het eind boeien. In tegen- jtelling tot de slappe bekerfinale ij de dames, Donk won met 8- I van Brandenburg, was aan het rachtige spel van beide rivalen f te zien dat een toegangsbe wijs tot de Europa Cup der be- erwinnaars op het spel stond, .r werd strijd geleverd tot op iet scherpst van de snede. Nie- tand verdiende dan ook tot erliezer te worden uitgeroe- en. Desondanks moest er toch en winnaar uit de bus komen. ZC trok het winnende lot door a anderhalf uur(!) pola de be rijdende en zegevierende 10-9 chter Arie van der Bunt te de- oneren. Björn Boom ver- chalkte de international doel- Kolkend Voor die treffer had er heel wat plaatsgevonden in de kolkende arena van het zwembad De Steur in Kampen. AZC schoot in de eerste periode snel uit de startblokken en legde de Amers- foortse defensie regelmatig in de luren. Vooral de boogbal waarmee Gijsbert van der Le den en Remco Pielstroom zich bedienden, was een geducht wapen. De in de eerste rond gang opgelopen 4-2 achterstand poetste AZPC weg door het in zetten van Aad van Mil. De oud- LZ speler bracht rust in het spel van de Amersfoorters en ver zorgde tevens de aansluitende treffer (5-4). Het was dan ook een eigenaardige beslissing van trainer Van Zeeland om de oud- Leidenaar langs de kant te hou den. Naarmate de wedstrijd vor derde en de 'forcing' op de loer lag werd het spel grimmiger. Beide arbiters hadden hun han den vol aan spelers die oog hadden voor de ledematen van hun tegenstanders dan voor de bal. Zo werd, en dat begint een gewoonte te worden, Bob Brebde voor de duur van de wedstrijd uit het water gezon den. Een overigens licht over dreven reactie van scheidend Professionele voorbereiding poloploeg dank zij NOC*NSF nukerk anp Voor het eerst krijgt de nationale vvaterpoloploeg de kans zich professioneel op de strijd om het wereldkampioenschap voor te bereiden. NOCNSF zorgt voor dekking van studiekosten en loonderving gedurende de drie maanden die aan de titelstrijd in Rome (1 t/m 9 september) voorafgaan. In die periode zal het vijftienkoppige keurkorps van Ivo Trumbic twee- a driemaal per dag kunnen trainen. Dat gebeurt voornamelijk in de zwem- accommodatie van het KNVB-sportcentrum in Zeist. Tot grote opluchting van de KNZB heeft de voetbalbond, die eigenlijk af wil van deze branche-vreemde activiteit, besloten het zwembad dit jaar. nog open te houden. De zwembond is bezig gegadigden te vinden die de exploitatie willen voortzet ten. Daarbij wordt gedacht aan de omvorming tot een top- sportlokatie voor waterpolo en kunstzwemmen, met daaraan verbonden een waterpolo-school. Eredivisie A q Zelfs Peter Kruit, die I -/ volgens John Rep een sensatie in de eredivi sie kan worden, kon Roodenburg niet aan de winst helpen Handhaven A Noordwijk komt door het ver- Z I lies tegen Kozakken Boys ver der in de problemen, maar moet nog tegen andere degradatiekandidaten spelen Stadion T C DIOK droomt van Z 3 een groot rugby- centrum, met een stadion waar 5000 mensen de wedstrijden van het natio nale team kunnen volgen Katwijk bijna zeker van prolongatie titel loogspanning in de bestuurskamer van SV Voorschoten. Via de tele- Don worden de Voorschotenaren op de hoogte gehouden van de gang an zaken bij concurrent Nootdorp. Die ploeg staat met 2-1 achter en lat betekent dat de 'SV' zich op kan maken voor het kampioensfeest, lie verder pagina 20. foto holvast/mark lamers Alle twijfel is weg. Katwijk wordt ook dit seizoen kam pioen van de zaterdag-eer- steklasse A. De enige vraag die nog rest: wanneer barst het feest los? Na de resulta ten van afgelopen week einde (Katwijk won zelf met 2-1 van ARC terwijl Quick Boys en FC Lisse een punt verspeelden) kan het komende zaterdag gebeu ren. 'Oranje'"kampioen op Koninginnedag. Je zag ze denken op De Krom: dat zou wat zijn. De vlaggen hangen toch al buiten, ook die van de rivaal... katwuk «rob onderwater Niemand die gelooft dat het nog mis kan gaan. Het kan ook niet meer misgaan, want Kat wijk is niet meer te houden. Ook al is 'de pijp leeg', zoals aanvoerder Henk Langemaat stelde. Dat Katwijk moe is, kan ook moeilijk anders. De ploeg van Kees Guyt kwam zaterdag tegen ARC voor de vijfde keer binnen twee weken binnen de lijnen. Die inspanning was het elftal in dé tweede helft dan ook duidelijk aan te zien. De motor viel stil omdat de benzine op was. Langemaat: ,,We gaan nu weer naar een normale cyclus van een wedstrijd per week. Dan kunnen we weer op krach ten komen." Officieel staan er op dinsdag (LD-Cup tegen FC Lisse za) en donderdag (dislriclsbeker legen Vredenburch) wedstrijden op het programma. Maar Katwijk 1 zal, met het kampioenschap voor de deur, in die duels niet uitkomen. Gek -genoeg komen die duels de heersende lands kampioen best uit. Afgelopen donderdag kon daardoor een schorsing van Pim Langeveld en Carlo van Zeist worden 'wegge werkt'. Henk Langemaat en Pim Langeveld staat na een dubbele een-twee voor ARC-doelman Van Tuinenburg. De ARC-goalie zal de inzet van de Katwijk-uitblinker met een uiterste inspanning keren. Rechts wacht Walter van der Weiden in spanning af. foto henk bouwman Henry Pouw hopen komende week op dezelfde manier de dans te ontspringen. Het publiek was de oranje hemden het 'slimmigheidje' (op verzoek van Katwijk werd het bekerduel van afgelopen don derdag vastgesteld) dankbaar, want nu kon men tenminste weer genieten van van Pim Lan geveld. ARC had zijn taktiek op de Katwijkse 'godenzoon' aan gepast, maar de wervelwind met de lange manen was niet te houden. Langeveld keek in eer ste instantie een beetje de kat uit boom, zoals al zijn ploegge noten kalm aan de wedstrijd begonnen. Langeveld zag ver volgens tot zijn grote genoegen dat Hans Zwaan en Marco de Ridder met het hoofd een bres vonden in de Alphense afweer. Dat was 2-0 na 26 minuten en vond Langeveld het weer eens tijd.worden voor een num mertje. Het was pure pech dat de in blakende vorm verkerende middenvelder niet tot scoren kwam. Paal en doelman Van Tuinenburg (na een wonder schone dubbele een-twee) weerhielden Katwijk en Lange veld van de verlossende 3-0. ARC stond er bij en keek er naar. De ploeg werkte wel (Trai ner Van Zwam: ,,Een vooruit gang ten opzichte van vorige week"), maar was aanvallend machteloos. Dat kon ook moei lijk anders, want Van Zwam had voor een tweemans voorhoede (Key en Boer) gekozen. De lin kerflank hield ARC volledig on bezet. Key en Boer werden vol ledig uit de wedstrijd gespeeld door de mandekkers Langemaat en Van Zeist. Daarover raakte het Alphense duo dermate ge frustreerd, dat ze wegens praten (Boer deed dat na afloop) in het prentenboek van leidsman Van den Herik belandden. Gevolg: Key en Boer komende zaterdag afwezig. „Pech," vond Wim van Zwam. Daarmee drukte de oe- fenmeester zich uiterst voor zichtig uit, want het gedrag van zijn routiniers was op geen en kele manier goed te praten. De houding van Key en Boer was dom en onvolwassen en ze bewezen het toch al in moeilijk heden verkerende ARC een ui termate slechte dienst. Zo voet ballend vliegt de Alphense Ra cing onverbiddelijk uit de eerste klasse. Wie had dat gedacht na dat ARC met 13 uit 11 duels voor de winterstop in de top van de ranglijst was te vinden? Van Zwam: ,,We hebben het ge luk dat een heleboel clubs in de moeilijkheden verkeren. Daar om zal het zo n vaart niet lopen, maar oppassen moeten we na tuurlijk wel." Teken aan de wand was dat ARC zich nauwelijks kon mani festeren in een matige Katwijkse periode na rust. Vlak voor tijd vond Jacques Key een gaatje na balverlies van Kees Krayenoord. ,,We hadden eerder moeten be seffen dat Katwijk er door zat." oordeelde Van Zwam. Daarmee had de trainer gelijk. Van Zwam heeft meestal gelijk, maar het probleem is dat zijn spelers niet luisteren. Een tikkeltje kinder achtig was het gezeur van ARC om een strafschop, die rood zwart in de eerste helft had moeten krijgen. Het zal alle maal wel, maar voor hetzelfde geld had Katwijk met 6-1 ge wonnen (Langeveld mikte twee maal op de paal, terwijl z'n ploegmaats nog een aantal kan sen verkwanselden). Dan had ARC met rode oortjes gestaan en was de betwiste valpartij van Key nimmer ter sprake geko- ARC dus in gevecht om lijfs behoud, terwijl Katwijk het kampioens-scenario van vorig seizoen weer uit de kast kan ha len. Verspeelt Quick Boys vrij dagavond een punt in de uit wedstrijd tegen Rijnsburgse Boys op Nieuw Zuid dan kan Katwijk het een dag later in eigen huis afmaken tegen Mar ken. Aanvoerder Henk Langemaat: „Ik denk dat ik vrijdag met een oranje petje in de duinen ga zit ten." Hij zal niet de enige zijn. Katwijk - ARC 2-1 (2-0). 19. Zwaan 1-0. 26. De Ridder 2-0. 87. Key 2-1. Gele kaarten: Krayenoord (Katwijk), Key. Boer en Dijkman (ARC). Scheids rechter Van den Herik. Toeschouwers 1800. Katwijk: Van Duyvenbode; De Kroon; Langemaat, Van Zeist; Braaf, lange veld Pouw, Van der Plas; Krayenoord, Zwaan (Roodakkers), De Ridder ARC: Van Tuinenburg; Van der Wei den, Dijkman. Kooy, Hooeendoorn; Bloemheuvel, Van Arnhem (Wouters), Van Meggclcn (Van der \1ist), Bos; Key, Boer. marseille afp/sid Bernard Tapie kiest de tegen aanval. Hij gaat in beroep tegen een uitspraak van de Franse voetbalbond bij de commissie van bemiddeling bij het CNO- SF, het orgaan waarin het Frans Olympische Comité en de sportbonden zijn onderge bracht. Tapie werd vrijdag levenslang geschorst voor zijn aandeel in de omkoopaffaire van Olympi- que Marseille. Hij moest zijn bestuurslicentie op staande voet inleveren en hem werd verboden ooit in de toekomst nog een functie in het Franse voetbal te vervullen. Bovendien is Olympique met ingang van het komende seizoen terugge zet naar de tweede divisie. Tapie wil de straffen aanvech ten. Hij beschuldigt de bond van 'moord met voorbedachte rade': „Deze sancties kennen hun weerga niet in de historie van het Franse voetbal." Tegen het vonnis is geen beroep mo gelijk bij de bond. Om die reden zal Tapie gebruik maken van de twee andere mogelijkheden: het CNOSF en eventueel inschake ling van de burgerrechter tot en met de Hoge Raad. Sportminister Michele Alliot- Marie verwelkomde zaterdag de sancties. „Dit is een waarschu wing aan allen die het regelma tig verloop van sportcompeti ties proberen te ontregelen." De supporters van Marseille kon digden tegenacties aan. De Ultras, de rechtse tak. wil in de straten van Parijs protes teren. „De bond heeft ons in ons hart getroffen. Wij zullen hetzelfde doen en naar Parijs gaan. Wij haten die oude man nen, die menen zo schaamte loos over onze vereniging te kunnen beslissen." Joeri Stoffels van AZC (met donkere cap) in duel met een speler van AZC. arbiter Fred van Dorp die nu eenmaal geen'commentaar op zijn leiding duldt. Brebde kon inrukken. AZPC-er Daniël Bikkel liet zich ook niet onbetuigd. Na een charge van John Jansen gooide hij woedend zijn cap in het ge laat van de Alpherise topscorer. Zo was het een komen en gaan van hoofddeksels. Tussen die bedrijven door werd er ook nog gespeeld en dat op een de laatste jaren zelden vertoond niveau. AZPC gokte op de indi viduele kwaliteiten van Issard en Wagenaar terwijl AZC tot het beste spel komt als men het col lectief aanwendt. Uiteindelijk leverde dat de beker op hoewel aan een Amersfoortse zege in de slotse condes niet meer werd getwij feld. Zes seconden voor het ver strijken van de reguliere speel tijd kon AZPC bogen op een 8-7 voorsprong en na een afge weerd schot van Alphense kant vierden de Amersfoorters al feest. Al tweemaal greep de Amersfoortse ploeg naast de hoofdprijs en nu was de felbe geerde buit binnen. De jury maakte echter een. althans voor AZPC. noodlottige fout. Ten onrechte had men de tijd door laten lopen. Arbiter van Dorp stelde orde op zaken door AZC nog luttele seconden speel tijd te gunnen. Johan Bohm zet te zijn afscheid wel enorm luis ter bij door uit een moeilijke hoek de gelijkmaker eruit te persen. Geen beker voor AZPC dus, maar een verlenging. Twee maal drie minuten zelfs. Als dat geen overwinnaar opleverde moest sudden death' de beslis sing brengen. De ploeg die dan als eerste scoorde kon zich als de triomfater beschouwen. Na de zege van vorig jaar was het andermaal AZC dat de hoofd prijs in de wacht sleepte. Nadat de verlenging geen soelaas had gebracht, vonniste Bjom Boom de kampioensploeg uit de Kei- stad. Fred Kranstaunber gaf toe in zij rats te hebben gezeten: „Het sudden death systeem is natuurlijk een grote loterij. De scheidrechters durven nergens meer voor te fluiten. Bang als ze zijn om als zondebok te worden aangewezen. Je moet er zelf voor werken en dat het resul teert in een prachtig doelpunt van Bjom stemt me zeker met de play-offs in het verschiet ui termate tevreden. Man van de wedstrijd is natuurlijk Johan Bohm". Het eerbetoon aan Jo han Bohm was volkomen te recht. Het 'Johan. bedankt' schalde nog lang na in de lege catacomben van het zwembad De Steur. AZC AZ&PC 10-9 n.v. (4-2 12 14 2-0 1-1 0-0 1-0). Doelpunten AZC: lansen en Thomas 2. Böhm. Brebde. Piel stroom. Van der Leden. Stoffels en Boom 1. AZ&PC: Issard. Wagenaar en De Groot 2. Van der Kolk. Van Es en Van Mil 1. indianapolis rtr Rik Smits heeft in de voorlaatste competitiewedstrijd van de In diana Pacers zijn persoonlijke record verbeterd. De Neder landse center scoorde in de Market Square Arena in In dianapolis in het duel met Phi ladelphia 76-ers 40 punten. Landgenoot Geert Hammink was bij de wedstrijd Atlanta Hawks-Orlando Magic bankzit ter bij de gasten. De score van Smits was het hoogste aantal in zijn zesjarige loopbaan als prof in de Ameri kaanse NBA. De Eindhovenaar, 2 meter 24 lang, speelde tegen de 76-ers 27 van de 48 minuten. In die periode schoot hij zeven tien van zijn 24 schotpogingen raak. Van de vrije worplijn schoot hij zes op zeven. Boven dien plukte hij elf rebounds en gaf hij vier assists. De Pacers wonnen het duel afgetekend met 133-88. Zaterdagavond behaalden de Pacers de achtste opeenvolgen de overwinning, een clubrecord. De ploeg van Smits versloeg in eigen hal Miami Heat met 114- 81 (47-35). De Pacers haalden het hoge schotpercentage van 67 procent. Door de overwin ning eindigde de club als vijfde in de Eastern Conference met 47 overwinningen, het hoogste aantal in het bestaan, en 35 ne derlagen. In de play-offs spelen de Pa cers tegen Orlando Magic. Bij die club tekende Geert Ham mink vrijdag een vierdaags profcontract. Hij was zaterdag bij d^ twaalf spelers voor de uit wedstrijd tegen de Atlanta Hawks. Hammink zat op de bank en bleef daar. Atlanta won met 93-89 Jubileum-goal in eigen doel. den haag anp Emest Faber van FC Groningen heeft het 35.000ste doelpunt in het bestaan van de eredivisie op zijn naam gebracht. Hij schoot het gis teren tegen MW in eigen doel.... De eredivisie werd in 1956 door de KNVB ingesteld. Het eerste doelpunt kwam op 2 september op naam van Tonny van der Lin den in het duel van DOS tegen Sparta.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15