ieineken verstuurt NV-pamfletten E Wat is er tegen groen gras?' 'eholieren kiezen eigen Tweede Kamer 'Het was Haarlemmermeer of niets' Randstad Officiële opening van Brandwondencentrum Al sinds 1822 beleggen wakkere Nederlanders hun geld discreet bij de grootste Belgische bank. (\NDAG 25 APRIL 1994 |aag b 400.000 scholieren kunnen morgen :stem uitbrengen op een van de par- die meedoen aan de verkiezingen de Tweede Kamer. Op 77^ scholen [voortgezet onderwijs is het dan al jezingsdag, compleet met stembu- js, stemhokjes en stembussen. In jen doen onder meer het Stedelijk masium, het Agnes College, de Rem- édt Scholengemeenschap, het Da [i College, het Vlietland College en visser "t Hooft College mee aan de fnatieve verkiezingen, f 'stemgerechtigden' moeten enig ld hebben als ze benieuwd zijn naar itslagen, want die worden niet zoals mei dezelfde avond bekendge- kt, maar op vrijdag 29 april. heelkur 17.00 Secretaris Eddy Habben Jansen van het comité Scholierenverkiezingen is te vreden over de belangstelling van de scholen voor het project. De scholieren die kunnen stemmen vormen een kleine veertig procent van de scholierenpopu latie in het voortgezet onderwijs. Het co mité verwacht dat uiteindelijk zo'n 300.000 jongeren gebruik maken van de gelegenheid een stem uit te brengen. Dat zou een opkomst van rond de 75 procent zijn. De scholierenverkiezingen zijn niet zo maar een veredelde opiniepeiling. Ze moeten de kiezers van de toekomst enig idee geven van politiek en verkiezingen. Dat is nadrukkelijk de bedoeling van het comité, waarin het Instituut voor Politie ke Educatie en Communicatie, uitgeverij Malmberg en de stichting Krant in de Klas zijn vertegenwoordigd. In het echt krijgen alle kiesgerechtig den een oproepkaart in de bus, maar het comité vindt dat voor de scholierenver kiezingen „een tikje overdreven". De scholen moeten wel duidelijk maken wie wel en wie niet een stem mag uitbren gen, bijvoorbeeld door middel van pos ters in de klaslokalen. Volgens Habben lansen doen op de meeste scholen de brugklassen niet mee. Ongeveer de helft van de scholen biedt alleen de hoogste klassen (de bovenbouw) de mogelijkheid een stem uit te brengen. Op de scholen wordt morgen (in enke le gevallen wat eerder) een heus stembu reau ingesteld, dat dezelfde verantwoor delijkheden heeft als bij de echte Kamer verkiezingen. De scholieren kunnen in een pauze stemmen of er wordt een uur in het rooster voor vrijgemaakt. Het bu reau deelt de stembiljetten uit. streept namen af op de lijsten met stemgerech tigden, ziet erop toe dat een scholier niet twee keer stemt en waarborgt geheime stemmingen. Het bureau telt de stem men vervolgens in het openbaar. De uitslagen per school worden verza meld door de verkiezingsdienst van het persbureau ANP, die ook op 3 mei de uitslagen van de Kamerverkiezingen ver werkt. Uiteindelijk rollen er landelijke uitslagen, uitslagen per provincie en uit slagen van de vier grote steden uit de computer, die vrijdag de 29ste bekend worden gemaakt. Volgens Habben Jansen zal de uitslag een behoorlijk representatief beeld ge ven van de politieke voorkeuren van de Nederlandse schooljeugd. O-conflict verhardt zich 'staking bij het brouwerijconcern Heineken heeft zich Peter j afgelopen weekeinde verhard. Tot groot ongenoegen de Industriebond FNV stuurde Heineken niet alleen werknemers een brief met het directiestandpunt over ^JjgjiCAO-onderhandelingen, maar ook werd via de post- tnsentv^ier in Zoeterwoude een pamflet van de CNV-bond het boei het personeel verzonden. Het CNV heeft in tegen- hij voigjüng tot de FNV het eindbod van Heineken wel aan- 2.15. vitd. gisch va die wo|erwoupe eudolf kleu jaren 90. CI»fVUrderS, ie tra de Industrie el FNV laakten vanmorgen mg van zaken die zij alle n te buiten vonden gaan. de directie het personeel benadert, is logisch. Wij in- ren onze mensen ook, dat alle personeelsleden iet bedrijf post van de CNV en, is in feite een dolkstoot ïze rug." De FNV verwacht de verhoudingen tussen de beide bonden stoord worden. Woordvoerder K. Woltjes van Heineken heeft een andere kijk op de gang van zaken. „Wij hebben het pamflet voor het CNV verstuurd om escalatie aan de poort te voorkomen. De bond zou die pamfletten anders bij het bedrijf hebben uitge deeld. Dat zou zeker problemen hebben gegeven met de stakers. Daarom hebben wij het pamflet in een CNV-envelop, dus niet met onze mailing, voor de bond verstuurd. Het CNV krijgt ook een rekening voor de portokos ten. Hoewel de staking zich ver hardt, vinden wij dat als het kan escalatie moeten voorkomen." Woltjes verzekert dat van de kant van Heineken geen toena dering tot de FNV kan worden verwacht. „Wij hebben een uit stekend eindbod op tafel gelegd (een loonsverhoging van twee procent en een eenmalige uit kering van een procent in een tweejarig contract, red.). Dat kan de FNV net als het CNV on dertekenen. Daarmee hebben ze dan de beste CAO van Ne derland. Wij zijn verder uitge praat met de FNV." De staking bij de brouwerijen in Den Bosch en Zoeterwoude werd donderdag uitgeroepen, een week nadat de onderhande lingen vastliepen. De FNV eiste aanvankelijk een Rhijn op de oude golfbaan. „Hoe kan het toch dat ii 30 ^jaarschriften in te dienen nog niet is verstreken?" 'nor at ie oude golfbaan wekt verschillende reacties op Vacas /oi ri democratisch land e 56 naa^RDWUK» I.d; Ba|BY n onvoorste'bare chaos. Een fantastisch iBYLO 'ject, uniek in^de wereld. Deze 16.0 'gen staan lijnrecht tegenover elkaar. Ge- lilpunt is het oude golfterrein in Noord- 370- k. Deze duinvallei ten noorden s vel ordwijk is onlangs opnieuw ingericht. kleigrond is afgevoerd, zodat t losse duinzand weer kan stuiven. De r zelf zal, volgens de voorstanders, er en prachtig duinlandschap1 3g'45, Maar Noordwijker G.A. van Rhijn spreekt METRft-r van een 'ongelooflijke woestenij' juist geweld aan is gedaan, flora en fauna voor lange tijd moedwillig omgedraaid. Als 74-jarige herin - Aiadd rt hij zich nog goed dat hij als klein jochie «gewerkt heeft aan de aanleg golfbaan. „Waarom 'dwijnen? Wat is er tegen groen gras? Kol- Huge, opzichter bij Staatsbosbe- het geheel met hem oneens. „Dit is van absolute wereldklasse. Een •ruitgang voor de natuur. Waar vind je vochtige duinvallei.'gelegen op puur iyÏ6| ld?" Het gebied is gedeeltelijk in eigen- Tig jaar stelde de Stichting Duinbehoud or deze duinvallei af te graven en de zwa- klei, destijds aangebracht voor de greens, af te voeren. Door deze maatregel zouden de blanke toppen der duinen weer zicht baar worden. Staatsbosbeheer is in septem ber 1993 met de werkzaamheden begonnen en heeft in februari van dit jaar de klus afge rond. De gemeente is in maart 1994 aan de slag gegaan en inmiddels, op wat aanplant na, ook klaar. De boswachter: „De oorspronkelijke gras velden verwaarloosden toen de golfclub zich elders vestigde. Ze werden niet meer regelmatig besproeid en door de zware klei grond was de oorspronkelijke duinbeplan ting niet meer mogelijk. Een duin hoort ge woon dynamisch te zijn, het moet stuiven. Dit project kan daarom niet mislukken." Lopend door het gebied zijn duidelijk te zien dat duindoorn en helmgras, onmiddel lijk geplant na de afgravingen, zich inmid dels genesteld hebben. Een groene waas kondigt jong helmgras aan. Bezwaarschrift Van Rhijn volgde de werkzaamheden dage lijks en met behulp van een videoband wil hij alsnog aantonen dat er is 'gerommeld'. Grond zou tegen de afspraken in, zijn afge voerd. De boze Noordwijker, van oorsprong bollenkweker, maakt zich vooral boos over de manier waarop de hele procedure is ver lopen. Volgens zijn zeggen was er tot 4 april mogelijkheid om bezwaarschriften tegen het plan in te dienen. Op 28 maart heeft hij officieel protest aantgetekend bij het college van Gedeputeerde Staten. „Hoe kan het Alarminstallatie faalt voorhout Ondanks de aanwezigheid van een alarminstallatie is in de nacht van zaterdag op zondag bij een bedrijf aan de Teylinger- laan in Voorhout ingebroken. Toen de politie rond half drie bij het bedrijf arriveerde, waren de daders al gevlogen. Zij na men enkele kettingzagen en ag- leiden Het concert in de Hooglandsche Kerk was zaterdagavond vooral bedoeld om de verveling van het publiek te doorbreken. In de zaal zaten na melijk de honderdveertig Oekraïners en Russen, die het schip Anatoli Khalin bemannen. Dat schip ligt in de Rotterdamse haven voor anker omdat er een schuld is bij een Kroatisch bedrijf. Kerken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis organiseren uitjes voor de zeebonken, om ze te vermaken in de negen maanden dat ze al wachten. En dus pro beerde de organist Klaas-Jan Mulder zaterdag hun verveling te verdrijven. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS werkweek, toen dat werd afge wezen kwam een looneis van 2,5 procent voor 1994 op tafel. Inmiddels hebben zich ruim 1100 stakers ingeschreven bij de brouwerijen, van wie ongeveer 500 in Zoeterwoude. Bij alle Ne derlandse Heinekenbedrijven (ook vestigingen in Bunnik en Limburg) werken 5.000 mensen. Ongeveer 3800 vallen er onder de CAO. De handel verwacht dat de komende dagen geleide lijk de voorraad Heineken en Amstel opraakt. Cafés die nor maal bieren van Heineken schenken mogen in de gegeven situatie bij andere leveranciers aankloppen. Het Heinekencon- cern is hier marktleider. Het le vert ongeveer 50 procent van het bier in Nederland. Heineken zal waarschijnlijk als gevolg van de staking de extra omzet met koninginnedag missen. Ook de export lijdt mogelijk schade. beverwijk gpd Brandwondencentrum in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis is zater dag officieel geopend, exact twintig jaar na de totstandkoming van het oude centrum. Hans Wiegel, sinds kort voorzitter van het landelijk overlegorgaan van ziektekosten verzekeraars (ICLOZ), verrichtte de ope ningshandeling. Het drie miljoen gulden kostende centrum maakt deel uit van de medio 1995 te openen nieuwbouw van het RKZ. Bij de realisering van het nieuwe cen trum, dat zo'n drie weken geleden in ge bruik is genomen, stond de isolatie van brandwondpatiënten centraal. De vier in- tensive-careruimten voor patiënten met kritische verbrandingen zijn daarom met sluizen afgescheiden van de overige afde lingen. In de sluizen heerst een overdruk waardoor de lucht in ruimte niet in contact kan komen met de lucht in de gang. Zo krijgen eventuele ziek tekiemen geen kans zich elders in het zie kenhuis te verspreiden. Ook nieuw is een eigen operatiekamer transplantatie-operaties, donorhuid- verbandwisselingen. Voor heen moest een patiënt voor een operatie naar de zesde verdieping, terwijl het brand wondencentrum op de tweede verdieping is gehuisvest. Twintig jaar geleden was bij de toenmali ge nieuwbouwplannen van het Rode Kruis Ziekenhuis geen rekening gehouden met de inrichting van een Brandwondencentrum. Pas op het allerlaatste moment werd het centrum aan de nieuwbouw toegevoegd. Meteen al voldeed de afdeling niet, vanwe ge een ongunstige indeling en een te krap pe behuizing. Materiaal stond opgestapeld in de gang. Voor de artsen, verplegend per soneel en de familie van patiënten was slechts één ruimte beschikbaar. Het aantal verpleegbedden (twaalf) is in het nieuwe centrum gelijk gebleven. Het Beverwijkse centrum vindt zijn ont staan in de behandeling van brandwondpa tiënten van het nabijgelegen staalbedrijf Hoogovens. Omdat de behandeling enorm ingewikkeld is, hoort een brandwonden centrum eigenlijk in een academisch zie kenhuis thuis, vonden de specialisten van het RKZ. Maar de academische ziekenhui zen hadden er geen belangstelling voor. Omdat het Rode Kruis Ziekenhuis inmid dels zo gespecialieerd was in de behande lingvan brandwondpatiënten, werd daar in 1974 het eerste Nederlandse brandwonden centrum ingericht. Tot die tijd was Neder land een achtergebleven gebied wat betreft brandwonden. CDA-kamerlid J. van Houwelingen burgemeester den haag piet a Het was voor J. van Houwelin gen Haarlemmermeer of niets. Het CDA-kamerlid solliciteerde nooit eerder naar een baan als burgemeester en hij wil het bij deze ene keer laten. „Haarlem mermeer is voor mij een grote bestuurlijke uitdaging. Mijn keus maakte ik al een jaar gele den. Die was heel gemotiveerd. Ik ben blij dat de vertrouwens commissie dat ook zo heeft op gepikt". In de minuten voorafgaand aan „mijn laatste parlementaire werk" heeft Van Houwelingen vrijdagmiddag heel even tijd voor een bliksem-interview. Over enkele minuten zit hij de vergadering voor van de Kamer commissie voor buitenlandse zaken, die voor bespreking van de situatie in Bosnië even terug keerde van verkiezingsreces. Dat uitgerekend vrijdag de be noeming tot burgemeester van Haarlemmermeer door het ka binet werd goedgekeurd verrast hem. Het gerucht van de kandida tuur van Van Houwelingen als burgemeester in Haarlemmer meer „zong al een tijdje rond", De nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer J. van Houwelingen. FOTO GPD mermeer naast elkaar bestaan boeit me. Daarom had ik geen enkele twijfel". Kwam de nieuwe burgemees ter voorheen al regelmatig in Haarlemmermeer, „de afgelo pen tijd durfde ik me er wegens de sollicitatie niet meer te laten zien". Van Houwelingen is on der meer voorzitter van het be stuur van het Nationaal Lucht- zegt hij tussen dikke wolken si- garerookdoor. Aan de wand van de werkka mer hangt een grote, politieke kaart van de hele wereld. Die zal binnenkort worden ingeruild voor een fijnmaziger kaart met daarop de talloze dorpjes en woonwijken van Haarlemmer meer. „De gri ligheid zoals die en Ruimtevaartlabora Hij volgde Haarlemmermeer via de krant. Als boeiende kanten van het burgemeesterschap in de polder noemt Van Houwelingen „het spanningsveld tussen werkgele genheid en leefbaarheid, met luchthaven Schiphol in de na bijheid. Veiligheid en milieu volg ik ook internationaal al ge ruime tijd. Voor de bewoners vormen die de keerzijde van de medaille van de groei van Schiphol". Een ander punt waar Van Houwelingen verwacht met hart en ziel in te kunnen duiken is het herstel van het vertrouwen tussen het bestuur en de bevol king. „Ik was een paar jaar voorzitter van de bijzondere commissie voor Sociale Ver nieuwing. Juist door aan sociale vernieuwing te werken kun je als bestuurder iets betekenen voor alle lagen van de bevol king. Wonen is meer dan alleen maar een huis hebben. Daar hoort bestuur bij. met een open oor voor de samenleving". Wat Van Houwelingen betreft kan de ambtsketen niet snel ge noeg om zijn schouders worden gelegd. De beëdiging is 1 juni. toch dat in een democratisch land werk zaamheden worden uitgevoerd, terwijl de termijn van bezwaarschriften indienen nog niet is verstreken? Er klopt iets niet." D. van Leeuwen van de gemeente Noord- wijk geeft hiervoor de volgende verklaring. „Hier spelen verschillende krachten. Voor de werkzaamheden waren drie vergunnin gen nodig. Eén van het Hoogheemraad schap Rijnland, één van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en een ontgrondingsvergunning, die de provincie moet afgeven. Van de eerste twee waren de vergunningen op tijd binnen." Vervolgt: „Van de provincie hadden we in principe weer van twee afdelingen toestem ming nodig. Eén om de bodem te verbete ren, die was er op tijd, en, ja dat klopt, die van de ontgronding moest nog komen. Tus sen deze twee afdelingen is daarom overleg geweest en men kwam tot de conclusie dat bezwaar tegen de ontgronding altijd ongel dig zou worden verklaard, omdat de werk zaamheden juist in het belang van de na tuur worden gedaan. Alle bezwaar daarte gen is in principe dus nutteloos. Verder stonden we met de rug tegen de muur, om dat we van het ministerie van landbouw haast moesten maken om de werkzaamhe den nog voor het broedseizoen af te ron den." De provincie kan over de vergunning nog geen definitieve duidelijkheid geven. „We zijn intern nog met deze i zig", aldus een woordvoerder. Burgemeester niet meer in raad Schiphol hoofddorp De nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer, J. van Houwelingen, zal geen com missaris meer worden bij de NV Luchthaven Schiphol (NVLS). De NVLS heeft hier toe besloten en dit per brief meegedeeld aan de gemeen te. De eerste burger van Haarlemmermeer bezet sinds 1958, net als die van Amsterdam, een plaats in de raad van commissarissen. Volgens de NVLS is het niet zo dat een 'lastige ge meente' (Haarlemmermeer is tegen de vijfde parallelle baan) uit de raad van com missarissen wordt gewerkt. Het bedrijf wil slechts meer 'bedrijfsmatige' commissa rissen in de raad. Het aantal door het rijk voorgedragen commissarissen, onder wie de burgemeester, wordt in dat verband verminderd van Ook Haarlemmermeer ontkent dat het wordt 'ge wipt'. Volgens een woord voerder zullen de banden tussen de gemeente en de NVLÜ binnenkort juist wor- •den aangehaald. 't Is altijd leuk, zo'n trip naar de zuiderburen En sinds koning Willem I er in 1822 de Generale Maatschappij oprichtte - waaruit de Generale Bank is gegroeid - loont het ook financieel de moeite U maakt er kennis met de professionele en discrete aanpak van de marktleider (gecon solideerd balanstotaal 200 miliard gulden) U kiest uit een waaier van interessante beleggings mogelijkheden. ook voor kleinere bedragen De grens hoeft geen drempel te zijn Contacteer het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap voor advies of een vrijblijvende afspraak Generale Bank Schilde Turnhoutsebaan 111 2970 Schilde Tel 09/32/3/383 22 91 Generale Bank Brasschaat Bredabaan 252 2930 Brasschaat Tel 09/32/3/651 78 24 Generale Bank De Klmge Klinge Dorp 50 9170 De Klmge Tel 09/32/3/770 61 38 Generale Bank Sint-Nikiö Goudbriel 7 9100 Sint-Niklaas Tel 09/32/3/780 04 11 Generale Bank Meir Meir 48 2000 Antwerpen Tel 09/32/3/204 62 11 Generale Bank Frankriji Frankrijklei 47 2000 Antwerpen Tel 09/32/3/232 81 36 Generale Bank De grootste Belgische bank

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11