Kabul: een stad die alleen moet sterven Verwende Koeweiti's moeten van regering fors bezuinigen Rokers in VS steeds meer verschoppelingen Buitenland ZATERDAG 23 APRIL 1994 KABUL RAYMOND WHITAKER lDe leden van het Afghaanse verzet op de Mehmoud Khanbrug zijn zenuwachtig. Op de zandzakken zit het bloed van vier kameraden die een paar uur eerder door een mortiergranaat gewond raakten. De metalen haken van de raketgranaten die ze hebben afgeschoten, liggen vertrapt op de grond. In de met sneeuw bedekte bergen rond de stad weergalmen de schotenwisselingen. ergste. Maar de stad lijkt de strijd nu te hebben opgegeven. Zo'n 400.000 mensen zijn tot eind vorig jaar Kabul ontvlucht. Sinds Nieuwjaarsdag, toen de gevechten opnieuw in alle he vigheid oplaaiden, is dat aantal verdubbeld. Maar ook in de stad zelf is een gestage vluchte lingenstroom op gang geko men. De wijken in het centrum van de stad zijn ontvolkt en de buitenwijken in omvang ver dubbeld. Ook president Rabba- ni heeft zich, nadat in januari troepen van de oppositie zijn kantoor tot op minder dan hon derd meter waren genaderd, te ruggetrokken in Faghman, vijf tien kilometer buiten de hoofd stad. Degenen die altijd in Kabul hebben gewoond, voelen zich dubbel in de steek gelaten. De wereld heeft sinds de ineenstor ting van het communisme niet alleen de belangstelling voor Af ghanistan verloren, maar ook geen veroordeling uitgesproken over het feit dat de stad door buitenstaanders is verwoest, na melijk het verzet van het platte land. „Kabul behoort niet aan deze mensen", aldus een in het bui tenland opgeleide Afghaanse arts. „Zij zijn hier geïmporteerd en geven niets om de mensen die er wonen. Deze stad is al eeuwenlang de hoofdstad. Zij heeft een lange geschiedenis, en het verzet vernietigt die. Noem me eens een ander land waar van de president en de premier bereid zijn met hun ruzies hun eigen stad te vernietigen." President Rabbani en zijn rivaal premier Hekmatyar vechten hun ruzies ook uit op terreinen die de inwoners van Kabul di- reet treffen. In zijn pogingen Rabbani tot aftreden te dwingen heeft Hekmatyar namelijk een voedselblokkade ingesteld. Hulporganisaties moeten over iedere bevoorrading met hem onderhandelen. Het Internatio nale Rode Kruis, een van de weinige organisaties die nog is vertegenwoordigd in de hoofd stad, schat dat zo'n 800.000 Over de Kabulrivïer komt een taxi aandenderen. Uit de koffer ruimte steken de voeten van een dode man. De taxi passeert twee regeringstanks van de strijdkrachten van president Rabbani. De verzetsstrijders trekken zich terug in hun bunker. Ze zijn bang dat de pantservoertuigen geweervuur zullen aantrekken. Burgers lopen echter nog steeds in kleine groepjes de brug over negeren waarschuwingen om dekking te zoeken. Zij zijn afgestompt door de aanhou dende gevechten dat zij net doen alsof zij het gevaar niet zien. Een paar uur later worden op deze plek twee burgers ge dood. De klokketoren op de Meh moud Khanbrug is half wegge schoten, de Pul-i-Kishti-moskee heeft een gigantisch gat in de koepel, de oude geldwisselaars- markt is verdwenen. Jadi Mar- wand, ooit de belangrijkste win kelstraat, lijkt op een Duitse stad in 1945. De Afghaanse hoofdstad Kabul is het Sarajevo van Azië, maar heeft nog geen greintje interna tionale bezorgdheid gekregen. De oorlog in het voormalige Joegoslavië brak uit op het mo ment dat het islamitische ver zet, de mujahedin, de Afghaan se hoofdstad binnentrok. Sinds dien zijn in Sarajevo naar schat ting 10.000 mensen gedood en in Kabul 12.000. De belegering van de Bosnische hoofdstad werd gebroken nadat de wereld geschokt was geraakt door een mortieraanval op een markt. Voor Kabul bestaat klaarblijke lijk geen enkele reden om in te grijpen. Sinds dertien jaar geleden de Ji had (heilige oorlog) tegen het communistische regime begon, is Kabul praktisch buiten schot gebleven. Zelfs nadat president Najibullah in 1992 het veld moest ruimen en de stad ten prooi viel aan rivaliserende ver zetsbewegingen ontkwam het I historische i het Inwoners van Kabul passeren de kapot geschoten klokketoren op weg naar veiliger oorden. mensen zich het voedsel dat te gen woekerprijzen op de mark ten wordt aangeboden niet kunnen veroorloven. Het gevolg is dat steeds meer mensen ondervoed raken en daardoor vatbaarder zijn voor infecties aan de luchtwegen en diarree. Vorig jaar heerste er cholera. Het Rode Kruis ver wacht dat die ziekte binnenkort nog krachtiger zal terugkeren, gevolgd door typhus. Na de slachtpartij van begin ja nuari is de strijd om Kabul in een impasse gekomen. De strij dende partijen vuren nog wel op eikaars posities, maar de in woners lopen zo langzamer hand meer kans het slachtoffer te worden van de wetteloosheid die op dit moment in Kabul heerst. Regelmatig laaien ge vechten op over gestolen wa pens of geroofde buit tussen strijdgroepen die in naam aan dezelfde kant staan. Het Westen trok de handen van Afghanistan af toen het door Moskou gesteunde regime van Najibullah ten val kwam. De ge vechten die vervolgens onder de zegevierende verzetsbewegin- Verzetstrijders op weg naar Darulaman, even ten zuiden van Kabul gen uitbraken, maakten deel uit van een nieuwe fase van de Af ghaanse geschiedenis die niets te maken had met de rest van de wereld. Nu het aspect van de supermachten is verdwenen, is het uitsluitend nog hun eigen zaak. Maar dat is niet helemaal waar. De wapens waarmee de strij dende partijen dood en verderf zaaien, komen uit landen die voor de val van Najubullah in Afghanistan een stevige vinger in de pap hadden. Dus uit de voormalige Sovjetunie die het communistische regime steun de, en uit de Verenigde Staten die de anti-communistische krachten steunden. Dat laatste geldt in het bijzon der voor Hekmatyar. Hoewel hij zijn anti-westerse gevoelens nooit onder stoelen of banken stak, kreeg hij uit de VS het meeste geld. Vervolgens sluisde hij dat weer door naar het ver zet. Deze heeft die gelden ech ter niet gebruikt voor het be strijden van het door de Sov jetunie gesteunde regime, maar bewaarde het voor de strijd die na de val van het communisme zou uitbreken. Er is geen enkele plek in Afgha nistan waar echt vrede heerst. In het noorden wordt onophou delijk gevochten en in het oos ten en zuiden bevinden zich 's werelds belangrijkste produktie- gebieden van opium. Boven dien worden daar in geheime kampen verzetsstrijders uit Der de Wereldlanden opgeleid. Toch overschaduwt de vernieti ging van Kabul dit alles. De islamitische wereld, zo wel bespraakt als het gaat om de Bosnische moslims, zwijgt over de zelfopoffering van een van haar leden. „De IOC (Organisa tie van de Islamitische Confe rentie) is hier machteloos", zegt een academicus, „Teveel leden Pakistan, Iran, Saudi-Arabië bemoeien zich teveel met onze zaken. De Verenigde Na ties moeten helpen." De VN hebben uiteindelijk hulp gestuurd in de vorm van Mah- moud Mestiri, een Turkse voor malige minister van buitenland se zaken. Aan hem de taak om de strijdende partijen tot een vredesovereenkomst te bewe gen. De Veiligheidsraad heeft de rivaliserende facties opgeroe pen de strijd te staken en Mesti- ri's missie te steunen. Of het initiatief van de VN suc ces zal hebben, is uiterst onze ker. Want allereerst moet de volkenorganisatie haar geloof waardigheid weer opbouwen nadat ze Kabul begin dit jaar verliet. De in 'VN-blauw' ge schilderde deuren van de vele complexen zijn gesloten en de panden leeg, behalve het ge bouw waarin Najibullah bijna twee jaar geleden zijn toevlucht zocht. Hij weigert afgezien van bezoekende VN-functionarissen en een handjevol verwanten, ie mand te ontvangen. Maar als de voormalige president uit zijn zelfverkozen gevangenschap te voorschijn zou komen, zou hij kunnen zien waartoe de inwo ners van Kabul zijn gedegra deerd. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Amerikaanse advocaat aan de bedelstaf LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT Amerikanen beklagen zich al ja ren over het hoge honorarium dat advocaten vragen. Maar zelfs zij keken vreemd op toen de advocate van Erik Menendez kort geleden haar beklag deed omdat ze aan de bedelstaf dreigde te raken. Het geval van de rijke Menendez-broers die hun ouders in hun slaapkamer in Beverly Hills in koelen bloede doodschoten werd wereldwijd bekend. De goedgebekte New Yorkse advocate Leslie Abramson werd een nationale beroemdheid door haar flamboyante optre den in het eerste Menendez- proces dat lii>e op de Ameri kaanse televisie werd uitgezon den. Het proces eindigde onbe slist omdat twee juryleden niet tot een uitspraak konden ko- Tijdens de zes maanden du- rende hoorzitting slaagde Leslie Abramson er in om Eriks imago van een verwende, door heb zucht en haat gedreven 23-jari ge yuppie om te toveren in dat van een verward slachtoffer van 1 seksueel misbruik door zijn ou- I ders. Dit huzarenstukje wist ze te I bewerkstelligen door haar moe- 1 derlijke gedrag jegens Erik. Tij dens het proces plukte ze liefde- I vol pluisjes van zijn trui en raakte ze hem zo vaak aan. dat J de rechter zich geroepen voelde I haar een reprimande uit te de len omdat ze zich meer als Eriks j surrogaatmoeder gedroeg dan als zijn advocaat. Na het proces werd haar ho- I norarium voor haar ontegen- I zeggelijk briljante optreden be- kend: 1,6 miljoen gulden. Een I fors bedrag, zou je zeggen, zelfs I voor een advocaat. Maar me- I vrouw Abramson is het hier niet I mee eens. Ze heeft het honora- I rium als 'ontoereikend' bestem- I peld en zich beklaagd dat ze I failliet dreigt te gaan als ze Erik I Menendez bij zijn herproces I weer moet verdedigen. Onlangs probeerde ze een I rechter zo ver te krijgen dat de staat haar honorarium van 200 I gulden per uur zou betalen, tot een maximum van 500.000 gul- den. De rechter weigerde met i als motivering dat de staat geen 1 enkele verplichting had om haar te helpen onder een 'slecht j contract' uit te komen. Haar WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Zelfs verstokte rokers zullen er vreemd hebben van opgeke ken, de zes directeuren van Amerika's grootste sigaretten- fabrieken die met een stalen gezicht en de hand op het hart verklaren er heilig van over tuigd te zijn 'dat roken niet verslavend is'. Wie rookty doet dat uit vrije wil en kan er uit vrije wil mee ophouden, be toogden de sigarettenmakers. Het ongeloof was voelbaar on der de leden van de speciale commissie van het Huis van Af gevaardigden, waarvoor de di recteuren vorige week moesten verschijnen. Zij waren opge trommeld voor een hoorzitting over de werkwijze van de siga- rettenfabrikanten, maar het bleek al gauw dat zij in de be klaagdenbank zaten. Roken is uit in de VS. De 50 miljoen van de 260 miljoen Amerikanen die dagelijks ge middeld zeven paffertjes opste ken (in 1990 waren dat er nog tien) worden steeds meer met de nek aangekeken. Wie rookt is een verschoppeling. In tal van staten zijn harde maatregelen genomen orn het rojcen aan banden te leggen. En nu lijkt de federale regering die te gaan In delen van California is ro ken in restaurants al verboden. Het ministerie van defensie ver bood het roken op alle Ameri kaanse militaire bases in en buiten de VS. In Maryland, Utah en San Francisco is het roken in openbare gebouwen verboden. Sommige Congresleden wil len nog verder gaan en roken verbieden in elk gebouw (behal ve woningen) waar per dag meer dan tien mensen komen. Roken in vliegtuigen mag al niet binnen de VS en de luchtvaart maatschappijen overwegen het rookverbod uit te breiden tot in ternationale vluchten. De spoormaatschappij Amtrak zal het aantal niet-rookcoupés op voeren tot 82 procent. De politici die voor nog stren gere maatregelen zijn, weten zich gesteund door de Ameri kaanse publieke opinie, die steeds meer vraagt om maatre gelen tegen vooral onvrijwillig 'meeroken'. De hoorzitting van vorige week was dan ook de voorbode van een nieuwe wet geving, waarmee roken op een lijn dreigt te worden gesteld met verslaving aan heroïne of cocaï ne. Wetgeving die de Food and Drug Administration het recht moet geven de fabricage, recla me en verkoop van rookwaren net 2o te regelen en te beperken als zij dat doet met medicijnen en drugs. Geen wonder dat de sigaret- tenfabrikanten op hun achterste benen staan. De hoorzitting werd dan ook een harde con frontatie tussen de leiders van deze bedrijfstak, die jaarlijks 48 miljard dollar omzet, en Con gresleden die wijzen op rappor ten van de federale gezond heidsdienst waaruit blijkt dat elk jaar 419.000 Amerikanen doodgaan als gevolg van roken. Een cijfer dat de sigarettenfabri- kanten bestrijden. Volgens de fabrikanten be wijst het feit dat jaarlijks miljoe nen Amerikanen met roken stoppen, dat roken niet echt verslavend is. Het aantal rokers in de VS is tot 1991 inderdaad sterk gedaald, maar sinds dat jaar stabiliseert het zich. Daar komt bij dat roken onder tieners de laatste jaren juist weer is toe genomen. De anti-rooklobby beschul digt de industrie ervan haar re clamecampagnes juist op die jeugd te richten. Want dat zijn de rokers van de toekomst. De fabrikant van Camel-sigaretten RJR Nabisco voert al twee jaar een mediacampagne waar in het tekenfilmfiguurtje Joe Ca- Roken is uit in de VS. mei figureert, een kameel die op een populaire manier het roken aanprijst. Een recente enquête leverde het verbijsterende resultaat op dat bij 6-jarige Amerikaantjes Joe Camel net zo bekend is als Mickey Mouse. De campagne heeft kennelijk effect, want het aantal jonge Camel-rokers is sinds 1992 explosief gestegen, van 1 procent tot 33 procent van alle rokers onder twintig jaar. Toch ontkenden de fabrikan ten in alle toonaarden dat zij hun reclames afstemmen op de jeugd. RJR-Nabisco-topman Ja mes Johnson zei zonder blikken of blozen dat zijn reclame niet gericht is op het het aantrekken van nieuwe rokers 'maar op het weghalen van bestaande rokers bij de concurrentie'. Slechts vijf procent van alle rokers verandert jaarlijks van merk. Congreslid Mike Synar FOTO DIJKSTRA rekende daarna uit dat de fabri kanten, die samen jaarlijks 4,5 miljard aan reclame uitgeven, dus kennelijk 1800 dollar uitge ven om één roker van merk te laten veranderen. Dat wilde er bij de toch al sceptische afge vaardigden niet in. ■t Erik Menendez werd dan ook bindend ver- i klaard. Hierop riep een woedende Abramson dat ze tot 'slavernij' f werd gedwongen. Haar pro- 1 bleem is dat het kapitaal van 28 j miljoen gulden dat de broers van hun ouders hebben geërfd 1 inmiddels vrijwel op is. Schul- den, belastingen en de proces- kosten hebben flink in het kapi- I taal gehakt. Erik Menendez, die altijd pri vé tennisles kreeg en in snelle auto's rondreed, zegt dat de fi nanciële crisis zo groot is dat hij eigenlijk de jeep zou moeten verkopen die hij na de moord op zijn ouders heeft gekocht. Dit kan echter niet omdat de vriend aan wie hij de jeep heeft uitgeleend er voor 3.000 gulden parkeerbonnen mee heeft opge lopen. Leslie Abramson gooit het in middels over een andere boeg. Tijdens het proces ontving Erik Menendez duizenden brieven met steunbetuigingen van men sen die geloofden dat de broers 'de werkelijke slachtoffers wa ren. Deze maand heeft Abramson elk van deze sympa thisanten een brief gestuurd met het verzoek om een finan ciële bijdrage. Of Abramson er in zal slagen om op deze manier alsnog haar honorarium binnen te halen, staat nog te bezien. Maar on mogelijk is het niet. Toen ze op de televisie gewag maakte van de benarde financiële situatie van haar cliënt, stuurden hulp- grage Amerikanen haar spon taan 30.000 gulden op. VERTALING: MARGREET HESUNGA KOEWEIT DIANA ELI AS Aan het verwende leven van de Koeweiti's lijkt binnenkort een einde te komen en het revolutionaire vooruitzicht belasting te moeten betalen vervult sommige inwoners met ontzetting. „Dit is niet rechtvaardig. De regering hoeft maar voor zo weinig Koeweiti's te zorgen," zegt Arafat al-Gallaf, een 28-jarige moeder van drie kinderen, terwijl ze wacht op een dokter in een van de gratis klinieken van het emiraat. Slechts een derde van de 1,65 miljoen mensen tellende bevolking van Koeweit bestaat uit autochtonen. Sinds de onafhan kelijkheid van Groot-Brittannië in 1961 zijn ze verwend met het meest uitgebreide ge zondheidszorgsysteem van de wereld, dat hen, dankzij de enorme olierijkdom van het land, van de wieg tot het graf kosteloos verzorgt. Maar de olieprijzen zijn gekelderd, terwijl de buitenlandse reserves door wanbeheer en de kosten van de Golfoorlog van 1991 met 70 procent zijn geslonken. Koeweit is daardoor gedwongen het begrotingstekort aan te pakken, dat naar wordt verwacht in het jaar 2000 bijna 15 miljard gulden zal belopen. Nu Koeweit in de nasleep van de Iraakse invasie in 1990 en de-zeven maanden du rende bezetting de economische realiteit begint te bevatten, 'is de echte uitdaging hoe we dit land geleidelijk en vreedzaam kunnen omvormen van een verzorgings staat naar een belastingbetalende samen leving,' zegt de econoom Jassem al-Sad- doun. In de kleine noordelijke Golfstaat, inge klemd tussen Irak en Saudi-Arabië, zijn ge zondheidszorg en onderwijs gratis en be taalt niemand belasting. Iedere burger heeft recht op een kleine villa. Wie daar niet tien jaar op wil wachten, kan een 30 jaar lopende, rentevrije lening van ruim 300.000 gulden afsluiten om er zelf een te bouwen. De regering betaalt voor elke in woner 90 procent van de elektriciteitsreke ning. Afgestudeerden zijn verzekerd van een baan, met als gevolg dat 90 procent van de beroepsbevolking ambtenaar is, met dikwijls weinig omhanden. In de begroting vóór 1994-1995 die later deze maand door het parlement wordt be handeld, worden vergoedingen voorgesteld voor gezondheidszorg, onderwijs en ande re voorzieningen. Hoewel de invoering van belastingen nog niet op de agenda staat, denken velen dat dat niet lang op zich zal laten wachten. Niet iedereen is daar onge lukkig mee. „De daling van de olieprijzen zal op de lan ge termijn voordelig uitwerken voor alle Koeweiters," zegt hoogleraar Shalman al- Issa. „Ze zullen moeten leren leven als nor male mensen. In plaats van vier auto's en twee werksters per gezin, moeten ze toe kunnen met twee auto's en een werkster." In soortgelijke bewoordingen liet de emir, sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabah, zich uit toen hij vorige maand wees op de „uitermate delicate economische omstan digheden" waarin het land verkeerde en zijn landgenoten opriep tot het brengen van offers. „Voortzetting van de overdadige levensstijl is niet alleen een financiële be lasting", zei de sjeik. „Belangrijker is, dat het ons ook persoonlijk te gronde kan rich ten en ons zelfingenomen en onproduktief kan maken." Door de kosten van de bevrijding, verdui stering en slecht management is het beleg de kapitaal van de staat van een slordige 200 miljard gulden geslonken tot zo'n 60 miljard gulden. Daar komt bij, dat de olie prijzen in de afgelopen maanden met 30 procent zijn gedaald. Om de wederopbouw van het land te financieren heeft Koeweit meer dan 10 miljard gulden moeten lenen van internationale banken. Advocate Maysoon al-Shatti (24) erkent de voor Koeweit ongebruikelijk netelige eco nomische situatie, maar pleit ervoor dat wanneer de regering subsidies afschaft of verlaagt, ze tegelijk de lonen verhoogt. Het gemiddelde inkomen van een academicus is ongeveer 2.700 gulden per maand. „We zijn er aan gewend geraakt veel geld uit te geven. Zelfs gezinnen met een minimum inkomen vonden twee vakanties per jaar heel gewoon," zegt al-Shatti. Net als de meeste Koeweiti's is ze gek op technische snufjes. Zo behoren een semafoon en een draagbare telefoon tot haar dagelijkse uit rusting. Het parlementslid Adnan Abdul Samad meent dat zijn landgenoten niet bereid zijn offers te brengen, terwijl er grote bedragen worden gespendeerd aan defensie en het wegwerken van een miljardenschuld van voor het merendeel welgestelde zaken- In maart besloot het parlement in de ko mende zes jaar 12 miljard gulden uit te ge ven aan de wederopbouw van het leger, dat tijdens de invasie van Irak grote schade is toegebracht. Al-Gallaf, die bang is dat kostenbesparing gevolgen zal hebben voor haar ambtenarensalaris, vindt een dergelij ke uitgave onvoorstelbaar. „De helft van dit geld zal verdwijnen in de zakken van privé- personen," voorspelt ze. „Hoe een klein land als het onze zulke grote bedragen kan uitgeven, is mij een raadsel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7