Meer werklozen door strenge WAO $66: Voor referendum É)0.000 handtekeningen Beatrix opent nieuwe Gasunie Antwerpen: Nederland voor rechter over Schelde Zoon legt beslag op salaris vader Frits is slechte lijsttrekker' Binnenland echts am- ;n de m aai in tof •van nsch< raten :menl de nt 'tg iw Ze mdat n de dekktE, tieke -neen cs ge- s histi litiek D'ers niet welkom bij commissaris oelburg De drie Vlissingse gemeenteraadsleden van de Cen- indemocraten zijn niet welkom bij commissaris van de ko- gin Van Gelder. Die ontvangt donderdagavond alle nieuwe 3 uwse gemeenteraadsleden die na de recente gemeenteraads- kiezingen gekozen zijn. Van Gelder: ,,Ik nodig de nieuwe dsleden uit aan het begin van een periode van samenwer- g, maar ik ik heb er geen behoefte aan samen te werken met isen die het gedachtengoed aanhangen waar de CD voor it". Vorige week was een lid van het extreem-rechtse Vlaams Icdat deel uitmaakte van een delegatie uit Oost-Vlaanderen welkom in het provinciehuis. Dat ligt volgens commissaris 1 Gelder anders. De provincie had geen invloed op de samen- ling van die delegatie. VB pakt zwartrijders aan sterdamZwartrijdérs in het openbaar vervoer in Amsterdam hun boete niet betalen, lopen de kans een incassobureau i de deur te krijgen. Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) heeft angs een incassobureau opdracht gegeven de boetes bij irtrijders te vorderen. Voorlopig gaat het nog om een proef i duizend achterstallige boetes. Naast de rekening van 79,25 den wordt vijftig gulden incassokosten in rekening gebracht. 1 de circa 25.000 parkeerboetes worden er nu bijna 15.000 t betaald. lag 't wat minder?' haag* Het Actiecentrum naleving snelheidslimieten in Drie gen start maandag een reeks snelheidscontroles onder het itto 'Mag 't wat minder?'. Zowel op een aantal autosnelwegen op de regionale wegen wordt de komende weken intensief ;ontroleerd. Een aantal van de snelheidscontroles zal vooraf rden aangekondigd via de radio. Die controles vinden onder- »er plaats op de A2 tussen Amsterdam en Utrecht. Het Actie- ïtrum werkt voor het eerst op grote schaal samen met de re- korpsen van politie. Zodoende zullen automobilisten in de 11 ivincies Brabant, Overijssel en Groningen het ook op de re- d male wegen wat kalmer aan moeten doen. [an vermoord in Rotterdams café rTERDAM In een café aan het Middellandplein in Rotterdam is teren een man in koelen bloede doodgeschoten. Het slachtof- zat op de eerste verdieping van de horecagelegenheid toen dader de zaak binnenkwam, naar boven liep en hem met en- e schoten vermoordde. Over het motief tast de politie nog in l€ t duister. De dader is spoorloos. [eidebrand door peuk bij Ede Bij een brand in Ede is gisteren ongeveer een vierkante ki- leter heide verwoest. Volgens de brandweer in Ede is het ur ontstaan door een weggegooide sigarettepeuk. De brand stond op de Ederheide, ten noord-oosten van Ede. De brand er was snel ter plaatse. Men kon voorkomen dat het vuur irsloeg naar andere heidevelden. ignetten voor schone zwembaden bosch Noord-Brabant heeft als eerste provincie gisteren 6 Tij he !°et:,:en uitgereikt aan zwembaden die de-afgelopen twee jaar bben voldaan aan alle bepalingen in de wet Hygiëne en veilig- id zwemgelegenheden. Gebruikers kunnen uit de aanwezig- komf van zo n vig1161 afleiden dat ze een schoon en veilig zwem- d bezoeken, aldus de provincie. Noord-Brabant telt ruim drie- inderd baden, die de provincie elk jaar onder de loep neemt, ameiet 8aat om zwembaden op campings, in hotels, motels, sau- de Ja'sen sexclubs, alsmede de gemeentelijke zwembaden. Overi- -welto moeten zwembadexploitanten het 'veilig-en-schoonvignet' lwe elf aanvragen. In de honderd gevallen waarin dat is gebeurd s nie\rr£kn er uiteindelijk 68 uitgereikt, lpule Berl in on bond ivafe i n tij; orlogj,r' lit aff nitis- ;r ied igoe is ooL od di ird ee in de toekomst een volks- st; ipleging wil over besluiten het parlement, moet in zes ;en tijd 300.000 handteke nen zien te verzamelen. Dat et voorstel dat D66 doet in vandaag in Den Haag ge- ienteerd referendumplan 66 heeft al eerder aangekon- het plan als 'zeer hard it' ter tafel te willen brengen de formatiebesprekingen een nieuw kabinet. Vol- s de partij is er in Nederland behoefte aan referenda, wijst D66 op de recente ge nteraadsverkiezingen waar- veel stemmen gingen naar tijen die zich sterk maken één enkele plaatselijke :stie. In de begeleidende it bij het referendumplan mt de partij dit ,,een signaal, geeft aan dat de kiezers zich iet over een concreet onder van het beleid willen kun- uitspreken". Een volksraad- png is in de ogen van van de nocraten geen inbreuk op vertegenwoordigende poli- ;e stelsel (zoals ondermeer ERDRIIir het CDA is aangevoerd), ar een aanvulling daarop. 166 streeft naar een volks- dpleging waarvan de uitslag dend is voor de overheid, ar daarvoor is een langduri- srocedure noodzakelijk om- dan eerst de grondwet ge- moet worden. In de tus- tijd wil D66 niet met lege handen blijven zitten. Op ge meentelijk en provinciaal ni veau moeten burgers alvast de mogelijkheid krijgen om een advies uit te brengen aan de be stuurders. Tegelijkertijd wil D66 via een wijziging van de Ge meente- en Provinciewet de be stuurders verplichten hun be slissingen te heroverwegen als de bevolking die in meerder heid afwijst. D66 wil niet over alle zaken een referendum mogelijk ma ken. Uitzonderingen zijn begro tingen, besluiten over het ko ninklijk huis en of beslissingen over het inkomen van bepaalde groepen. Daarentegen moeten kwesties als de aanleg van de Betuwelijn of de uitbreiding van Schiphol wel aan een referen dum onderworpen kunnen worden. Ook bij wijzigingen van de grondwet zou het volk om zijn mening gevraagd kunnen wordep. D66 wil voorkomen dat kie zers voor elk wissewasje worden 'lastig gevallen' met een refe rendum. Op landelijk niveau moet iemand die een referen dum wil laten houden allereerst 20.000 medestanders zien te vinden. Vervolgens komen op postkantoren en in bibliotheken lijsten te liggen waarop in totaal 300.000 handtekeningen bin nengehaald moeten worden van mensen die eveneens een volksstemming over een parle- menstbeslissing willen. WAO nauwelijks smeerolie meer bij reorganisaties De huidige versnelling in de werkloosheid is waarschijn lijk mede het gevolg van de nieuwe WAO-wetgeving. Me de door de hogere drempel worden minder overtollige werknemers in de WAO 'gedumpt', maar worden ze ont slagen en komen ze in de WW terecht. Ook de verander de houding ten aanzien van de WAO speelt een rol. Hoe sterk deze effecten zijn, is vooralsnog onduidelijk. Vol gens premier Lubbers gaat het hooguit om 'de laatste paar duizend' ontslagen. Hoewel de Sociale Verzeke ringsraad (SVr) nog geen defini tieve analyse heeft van de nieu we, strengere keuringspraktijk, verwacht ook daar een woord voerder dat een dergelijk effect zal optreden. ,,De instroom tot de WAO wordt moeilijker", al dus een woordvoerder, „en die mensen komen ergens terecht." De nieuwe keuringspraktijk functioneert sinds medio vorig jaar. Volgens minister De Vries van sociale zaken is het verschil tus sen de recessie van nu en die van de jaren 1979-1983 dat de economische tegenwind nu zonder meer neerslaat in het werkloosheidscijfer en niet in de WAO. In de periode 1979- 1983 was dat anders. Veel per sonele reorganisaties werden uitgevoerd via de veel gunstiger WAO. Toen het WAO-cijfer eind jaren tachtig torenhoog opliep, kregen werkgevers en werkne mers het verwijt de sanering van het bedrijfsleven op kosten van de premiebetalers te heb ben uitgevoerd. In de jaren 1979-1983 kwa- Groningen Koningin Beatrix heeft gisteren het nieuwe, 140 miljoen gulden kostende gebouw van de Gasunie in Groningen ge opend. Directeur Van Os van het Rijksmuseum in Amsterdam en oud-inwoner van Groningen, toonde zich enthousiast over het markante nieuwe gebouw dat het silhouet van Groningen nadrukke lijk mede bepaalt. Hij vergeleek het nieuwe kantoor, dat met 87 meter net iets minder hoog is dan de Martinitoren, met de Toren van Babel zoals die ooit werd geschil derd door Brueghel. „Ik hoop vu- Breskens bouwt buiten de dijk breskens anp Aan de oevers van de Wester- schelde, bij Breskens, is gisteren begonnen met het eerste bui tendijkse bouwproject in Ne derland. Voor de bestaande zee dijk wordt een achthonderd meter lange dam aangelegd, waarna de ruimte tussen dam en zeedijk tot zes meter boven NAP wordt opgespoten. Daar verrijzen de komende tijd 220 appartementen met parkeerga rage, naast een jachthaven met 550 ligplaatsen. Woordvoerder Sinke zegt dat toekomstige bewoners overstro mingen niet hoeven duchten. De begane grond van het laag ste appartement komt op zeven meter boven NAP, terwijl het peil van 4,5 meter boven NAP van de watersnoodramp in 1953 daarna nooit meer gehaald is. De appartementen zijn overi gens voor de ruime beurs: tus sen de twee en 5,5 ton. rig dat dit gebouw in de volks mond de Toren van Babel zal gaan heten. Alberts' gebouw en de Toren van Babel zoals die werd geschilderd door Pieter Brueghel, lijken op elkaar." Alberts en Van Huut, die eerder onder meer het hoofdkantoor van de NMB Bank in Amsterdam ont wierpen, noemen zichzelf organi sche architecten. Dat betekent dat ze zich in hun werken sterk laten inspireren door de natuur. In al hun bouwwerken, en ook in dat van de Gasunie, speelt de vijfhoek een belangrijke rol. Het is het symbool van de mens. Opvallen de aspecten in het nieuwe ge bouw zijn verder de grillige vor men en de enorme glazen vide boven de ingang met daarin een hangende tuin. In de centrale hal waaromheen de kantoren zijn ge situeerd kan men tot de nok van het gebouw kijken. Volgens een woordvoerder van de Gasunie is de belangstelling voor het nieuwe gebouw zeer groot. Al tot na de zomer zijn de rondleidingen door het gebouw voor relaties volgeboekt. maar is wel bereid België daar voor financieel tegemoet te ko men. De Vlamingen vinden het on terecht dat Nederland de HSL en de uitdieping van de Schelde aan elkaar koppelt. Als Neder land kan koppelen, zo liet de Vlaamse minister-president Luc Vandenbrande daarom deze week weten, dan kan Vlaande ren dat ook. Als Nederland zich verzet tegen de uitdieping van de Schelde, dan zal Vlaanderen de door Nederland gewenste verdragen om de Schelde en de Maas schoon te maken dwars bomen. Die verdragen zouden volgende week in Frankrijk moeten worden getekend. „Wij zullen geen handtekening plaat sen zonder een gelijktijdig ak koord over de beide dossiers", aldus Vandenbrande deze week. foto anp correspondent Vlaanderen is woedend op Ne derland en die woede neemt dagelijks toe. Nadat het Vlaam se parlement Nederland eerder deze week betichtte van een 'vijandige daad van slecht na buurschap', heeft de Antwerpse burgemeester Cools nu ge dreigd om Nederland voor het Internationale Hof van justitie te slepen. Daarmee sluit Cools zich aan bij de burgemeesters van Belgi sche grensgemeenten als Bras- schaat en Wuustwezel, die eind maart ook al zeiden dat de in ternationale rechter het Vlaams-Nederlandse geschil over de uitdieping van de Schel de maar moet beslechten. Vol gens Cools staat België sterk in deze zaak. Hij verwijst daarbij naar twee verdragen uit de vori ge eeuw die de vrije scheepvaart op de Schelde garanderen. Vlaanderen koestert al jaren de wens om de Schelde uit te diepen. Nederland heeft daar in principe geen bezwaren tegen, maar houdt de zaak op zolang Vlaanderen geen beslissing heeft genomen over het tracé voor de hoge-snelheidslijn. Ne derland wil een ander en vooral duurder tracé dan Vlaanderen, KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 men er 380.000 werklozen bij en 100.000 mensen met een ar beidsongeschiktheidsuitkering. In de periode 1991-1993 steeg het aantal ontslagwerklozen met 80.000 en het aantal WAO'ers met 7.000. FNV-voorzitter Stekelenburg hekelde gisteren de reacties uit de politiek op de stijging van de werkloosheid met 18.000 men sen in één maand.,,Die reacties verbazen me meer dan het cij fer zelf. CDA-lijstaanvoerder Brinkman roept dat hij er altijd al voor heeft gewaarschuwd. Waarom heeft hij dan niet eer der doorgezet toen het erop aan kwam". Hij toonde zich ook niet enthousiast over een 'soci aal pact', waartoe PvdA-voor- man Kok opriep. „Tenzij de re gering steun geeft aan de idee dat loonmatiging tot evenredige banengroei moet leiden. Door deeltijd te bevorderen, de ar beidstijd te verkorten en de vierdaagse te bevorderen". ZWOLLE GPD Een inwoner van Lelystad moet zijn in Diepenveen wonende zoon alsnog 4.200 gulden aan alimentatie betalen. De zoon mag daartoe zelfs beslag laten leggen op het salaris van zijn vader, zo heeft de Zwolse recht bank gisteren besloten. De va der had een kort geding aange spannen om het loonbeslag op te heffen, maar de rechter stelde de zoon in het gelijk. De vader had veertien maan den lang de destijds afgespro ken bijdrage van driehonderd gulden in de maand voor studie en levensonderhoud niet over gemaakt. Die weigering zou te rug te voeren zijn op een mis verstand. De alimentatie hield op toen de zoon een baan zou krijgen. Dat ging echter niet door, de zoon vatte de studie weer op en vond dat hij weer recht op een studietoelage. Toen zijn vader daar niet op in ging, liet hij uiteindelijk beslag leggen op diens salaris. De rechter veronderstelt dat de zoon slechts voorwaardelijk af stand heeft gedaan van zijn ali mentatie, omdat hij een baan zou krijgen. id-partijleider Ed Nijpeis valt Bolkestein hard aan lerhalve week voor de verkiezingen heeft irmalig WD-leider Ed Nijpeis een scherpe ïval gedaan op Frits Bolkestein, de huidige trekker van de liberalen. Bolkestein straalt te nig charisma en warmte uit en heeft boven- n een grote tactische blunder gemaakt door te geren Hans Wiegel te lanceren als kandidaat >r het premierschap. „Ik denk dat we Frits Bol- tein genoeg kennen om heel eerlijk te kunnen tstellen dat het element van charisma niet hef- in hem aanwezig is", zei Nijpeis, tegenwoordig gemeester van Breda, gisteren voor de radio, let belang van een charismatische lijsttrekker 'olgens Nijpeis te zien bij D66. „Die partij be- likt over de heer Van Mierlo, die één en al cha- na is. Dat breekt de WD op. Het is niet goed de WD in een tijd dat de regeringspartijen sa il veertig a vijftig zetels verliezen, daarvan er ar zes binnen kan halen. Dat zouden er ten- iste tien a vijftien moeten zijn". Volgens Nijpeis ontbreekt het Frits Bolkestein ook aan warmte. Hij had een andere lijsttrekker op het oog gehad: Flans Wiegel. „U weet dat de heer Wiegel aan de orde is geweest. Hij zou het als lijsttrekker uitstekend hebben gedaan. Met hem was de kans erg groot geweest dat de WD daadwerkelijk de grootste partij was geworden". Zou Bolkestein alsnog Wiegel moeten vragen? Nijpeis vindt van niet: „Het mooie is er nu vanaf. Als je in zo'n situatie zit, moet je doorpakken. Je moet de dingen ook aardig presenteren en daar is nu geen sprake meer van". De woordvoerder van Bolkestein wilde desge vraagd niet veel zeggen op de uitspraken van Nij peis. „Het staat iedereen in de WD vrij om te roe pen wat hij of zij van de heer Bolkestein vindt". Volgens de woordvoerder is het echter onzin om te beweren dat de huidige WD-lijsttrekker te wei nig succes boekt in de opiniepeilingen. „Toen Frits aantrad, stonden we op 14 zetels. Nu zijn dat er 28 a 30. Samen met D66 gaan we deze verkie zingen winnen". Vader Abraham Vader Abraham, de Nederland se oppersmurf, is ook politiek geëngageerd. Deze onverwach te kant van de grijze bard kwam gisteren aan het licht tijdens een persconferentie van de ou derenbonden en politieke par tijen over het ouderenbeleid. Relaxed wandelde hij binnen, in maatpak maar zonder bolhoed, om de ongeveer tweehonderd aanwezige 65-plussers over zijn vader te vertellen die na zestig jaar lidmaatschap van de vak bond niet eens een bloemetje kreeg. Van diezelfde vader had hij geleerd dat een mens zich soms, al is het pas na zestig jaar, heel kwaad moet kunnen ma ken. En woedend was Abraham, alias Pierre Kartner, over de dreigende aantasting van de AOW. En dus had hij een liedje gemaakt, dat hij uiteraard voordroeg: 'Wij zijn oud maar nog niet gek en lang niet dood, en als 't moet dan vechten wij ook voor ons brood. Met 't eelt van 't verleden in de hand, staan wij vandaag langs de zij lijn aan de kant. We worden straks nog uitgekleed tot op 't bot, maar ze krijgen ons toch zo maar niet kapot. Ouder worden is vandaag de dag 'n straf maar ze krijgen ons niet aan de be delstaf'. Hetgeen hem een staande ovatie van de aanwezi ge ouderen opleverde. Zeehondjes De WD doet er alles aan een positie in het nieuwe kabinet te veroveren. WD-leider Bolke stein draagt het ene na het an dere issue aan. De werkgelegen heid, het asielbeleid, de crimi naliteit, meh zegt het maar. Probleem is alleen dat de partij vanwege de verlangde verlaging van uitkeringen zo'n hard imago heeft gekregen. Welaan, daar hebben de liberale dames Terpstra en Larive wat op ge vonden. In de week dat dieren beschermingsorganisaties een discussie aanzwengelden over D66-leider Van Mierlo vertoefde gisteren in het oosten des lands. Daarbij bracht hij onder meer een bezoek aan de luchtmobiele brigade in Schaarsbergen, waar hij de inzet van meer Nederlandse grondtroepen in Bos nië 'bespreekbaar' noemde, 's Avonds hekelde hij in Nijmegen Lubbers' oproep tot een nationaal kabinet omdat daarin alle verschillen van inzicht worden verdoezeld zodat het straks voor de kiezer helemaal lood om oud ijzer wordt op 3 mei. foto anp 'het dier in de politiek' kwamen zij met een dieren-item op de proppen. Er moet een eind ko men aan het neerknuppelen van weerloze zeehondenkindjes in de Kaspische Zee, vinden La rive en Terpstra, en ze hebben al een boze brief gestuurd aan de Russische president Jeltsin. Hoe verkiezingsprogramma is overigens wat minder diervrien delijk: aan onderwerpen als leg batterijen, het varkenstransport en bontfokkerijen wordt geen woord vuil gemaakt. Interactief De Nieuwe Partij, een van de vele nieuwkomers op de politie ke markt, heeft een eigentijdse methode gevonden om de de mocratie te verlevendigen. Sinds gisteren kunnen kiezers die in het bezit zijn van een computer en een modem inlog gen in het 'interactieve discus sieplatform' van De Nieuwe Partij. Men dient daartoe te bel len met 050-718.682. „Iedereen die dat wil, kan op die manier beweringen en meningen over maatschapelijke vraagstukken met anderen uitwisselen", aldus een woordvoerder van de partij. ,Als het een succes wordt, zijn we van plan ook na de verkie zingen met dit computerplat form door te gaan". Nationaal kabinet En daar is het weer: het natio nale kabinet. Jarenlang had Wiegel het patent op oproepen tot een 'nasjenaa! kabinet', maar deze keer is het premier Lubbers die 'gezien de toestand waar Nederland in terecht is ge komen' tot de conclusie is geko men dat het tijd is voor een na tionaal kabinet van alle grote politieke partijen. „Zaken als de toenemende werkloosheid, de criminaliteit en de problematiek van de asielzoekers vereisen ab soluut een nationale aanpak", aldus de premier gisteren te genover de Wereldomroep. Zou hij, nu de WD het ministelsel als harde eis heeft laten vallen, soms een ietsiepietsie bang be ginnen te worden dat er toch een kabinet zonder CDA kan komen? Elco-KRO Misschien komt Elco Brinkman op 1 mei toch nog praten bij Brandpunt. De KRO blijft ervan uitgaan dat Brinkman uiteinde lijk toch komt opdagen als laatste van de serie lijsttrekkers die Fons de Poel op zondag avond interviewt. Brinkman liet donderdagavond weten dat hij niet wil worden geïnterviewd door verslaggevers die betrok ken zijn geweest bij de uitzen ding van het programma Re porter, waarin werd onthuld dat Brinkman commissaris is bij een onderneming die wordt verdacht van belastingfraude. De Poel spreekt morgen met PvdA-lijsttrekkerWim Kok. Kok boos J'vdA-lijsttrekker Kok vindt dat premier Lubbers zijn wekelijkse persconferentie namens het ka binet aanwendt voor CDA-doel- einden. „Lubbers spreekt daar niet meer namens mij. Hij mis bruikt zijn rol als minister-pre sident", zei een boze Kok giste ren nadat Lubbers tijdens zijn persconferentie had gezegd dat de PvdA zich schuldig maakt aan catenaccio, het sterk verde digende resultaatvoetbal waarin vooral Italiaanse teams in de ja ren '60 uitblonken. De premier vindt dat de PvdA in het zicht van de verkiezingen wegloopt voor noodzakelijke maatregelen om de werkloosheid aan te pak ken, zoals een beperking van de toegang tot de WW, een herzie ning van de bijstand en een ver soepeling van de ontslagtoets. Zijn kritiek trof tot dusver vooral de PvdA-fractie. Gisteren moesten ook de sociaal-demo cratische bewindslieden het ontgelden. Volgens Lubbers zijn zij er verantwoordelijk voor dat de voor volgend jaar afgespro ken bezuinigingen van 1,6 mil jard pas in de zomer exact kun nen worden ingevuld. De pre mier had dat al vóór de vérkie- zingen willen doen. ERDAG 23 APRIL 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3