U bent uw eigen goeroe. Tsjakkaa! 'Dat je altijd zelf verantwoordelijk bent is onzin' 7 ZATERDAG 23 APRIL 1994 3 A u J Emile Ratelband was vorige week za terdag in Noordwijk. Bijna ^est vijfhonderd geïnteresseerden zochten voor een dag steun bij deze leSieen ter trainer, zoals hij chzelf noemt. Volgens Ratelband kan het rij{ leven, zowel zakelijk j^he als privé, met eenvoudige middelen jen aaneenschakeling van succes en geluk wel yorden. Aan het einde ivan van de dag laat hij de het aanwezigen over it loeiende kolen lopen. iaie Daarna zijn de is' vuurlopers in staat ^on. hun eigen geluk te inwlj maken. Alleen, ze moeten het wel zelf e doen. Niet met één uzesprong, maar met kleine stapjes, weloverwogen, recht op het doel af. Tsjakkaa!!! IRENE NIEUWENHUÜSE» e zijn er 'klaar' voor. Ze vieren feest met zichzelf. Na de tien uur durende woordenstroom van Ra telband („ik ben geen goeroe, u bent uw ei gen goeroe") nemen ze om negen uur 's avonds het lot in eigen hand. Hier zijn ze voor gekomen. Hier hebben ze hun dure geld voor betaald. De schoenen en kousen gaan uit, transpiratiegeuren vullen de Pickézaal en de statige trappen van Huis ter Duin. Met honderden verdringen ze zich, barrevoets, voor de draaideuren van het chique Noord- wijkse etablissement. Op weg naar eeuwig durend geluk, de beloning voor hun moed. Het personeel van het Grand Hotel houdt het gezicht in de plooi, maar hier en daar verschijnt een lachje. De blote-voeten-lopers deert het niet. Ze moeten en zullen de wereld laten zien dat ze geen boerenpummels en burgertrutten (meer) zijn. Vanaf nu nemen ze hun eigen geluk ter hand. Emile heeft het ze de hele dag voorgehou den, ze hebben op stoelen gedanst, de buur man aan de bovenbenen betast, de tarantu la's tot vrienden uitgeroepen. Ze lappen voor enkele momenten de natuurwetten aan hun laars en lopen, 'koel mos' roepend, buiten op het grasveld voor het hotel over gloeiende kolen. Euforie alom. De vuurlopers vliegen elkaar in de armen. Ik heb het gedaan, jij hebt het gedaan, we hebben de boodschap begrepen. Als we dit kunnen, dan kunnen we ook een positieve wending aan ons leven ge ven. Tsjakkaa! Gewoontes Voor Emile Ratelband en zijn volgelingen gelden andere wetten. „We gaan vandaag ge woontes doorbreken, we hebben vertrouwen in ons zelf. Heeft u zin om naar de WC te gaan, ga dan, heeft u zin in uw broek te plas sen, plas uzelf nat. Niet uw omgeving, maar u bepaalt uw leven." De boodschap wordt be grepen. Slechts enkele plassers, rokers, drin kers en mopperaars verlaten de zaal en zoe ken hun heil elders. De invloed van Ratel band, die de hele dag door de zaal, springt, schreeuwt en danst wordt met het uur groter. Veelvuldig speeksel rondstrooiend, poneert hij de grootste zin én onzin. Zijn stelling dat alle le vensproblemen via de ratio nele weg zijn op te lossen, staat veelal haaks op de praktijk van alledag. Psycho logen, therapeuten en psy chiaters zouden werkloos zijn, als Ratelbands theorie stevig gefundeerd zou zijn. De zieleherders hebben het echter drukker dan ooit, de wachtlijsten van de Riaggs groeien gestaag. Mensen worden volgens Ratelband met gelijke kansen geboren. Ze hebben volgens de aartsoptimist geen aangeboren talenten en intelligentie is niet erfelijk bepaald. Dit standpunt delen weinig wetenschappers. De meest recente visie is dat 50 a 60 procent van onze talenten is aangeboren en 40 a 50 pro cent wordt bepaald door omgevingsinvloe den. Niettemin boeit Ratelband zijn gehoor vanaf de vroege morgen tot diep in de nacht. Hij legt tientallen malen uit waar het in het leven om gaat. Positief denken. Gebruik ma ken van simpele handvatten. Begrijpen hoe het zenuwstelsel werkt. Zijn methode is ge baseerd op het Neuro Linguïstisch Program meren, NLP voor ingewijden, een vergaarbak van allerlei psychologische stromingen. Wat u geeft, krijgt u terug. Bent u sjagrijnig tegen uw partner, dap zal hij of zij'binnen de kortste keren ook sikkeneurig worden. Zeurt u de hele dag, de mensen in uw omgeving zullen niets anders doen. Geeft u daarente gen liefde, dan krijgt u liefde terug. Positief denken gaat snel en efficiënt vol gens de in Oosterbeek wonende heilsprofeet. Als hij in de file staat, wordt hij in tegenstel ling tot miljoenen andere Nederlanders blij en vrolijk. Een kwestie van instelling, van herconditionering. „Ik scan Hilversum drie af en zoek de files op." Natuurlijk, hij chargeert en krijgt daardoor steeds de lachers op zijn hand. Zijn beroep is immers 'entertrainer'. Zijn boodschap onderstreept hij met handge klap en forse klappen op de borst, die steeds vervaarlijk door de microfoon doorgalmen. 'Leren is een feest.' „U neemt waar wat u waar wilt nemen, u ziet wat u wilt zien. Het geluk ontspringt uit de houding die u inneemt in het leven en uit de acties die u onderneemt. Lichaam en geest zijn aan elkaar verbonden, verander de fysiek en uw stemming verandert. Haal op een andere manier adem, verander uw hou ding, eet en leef gezond, en tsjakkaa u bent wie u wilt zijn. Maak vooral gebruik van li chamelijke communicatie." De invloed van de gesproken taal is volgens Ratelband lang niet zo groot als de lichaamstaal. Dat stem ming vast zit aan lichaamsgebruik is hier weer een logisch gevolg van. Huilen komt voort uit droefenis? Welnee, droefenis komt voort uit uw tranen. Weerstand Hier en daar groeit er weerstand in de zaal. Vooral als Emile de vragen van zijn gehoor op zijn geheel eigen wijze beantwoordt. Als iemand, buiten eigen schuld in een bedrijf gefrusteerd raakt, zo luidt zo'n vraag, wat is daar dan aan te doen? Of als je in een relatie veel liefde geeft, maar op zekere dag toch door de partner wordt verlaten. Of als je ast matische bronchitis hebt, of je ergert aan hondepoep. Ratelbands antwoorden komen steeds op hetzelfde neer. U hoeft me niet te geloven, probeert u het maar. Buig negativisme om in positivisme. Draai de zaken om. Regen ver velend? Welnee, regen is heerlijk. U heeft er alleen, lang geleden, een verkeerd etiket op geplakt. Misschien heeft de gefrustreerde werknemer zichzelf van zijn naaste collega's vervreemd. En de in de steek gelaten vrouw was mis schien wel zo ziekelijk jaloers, dat de partner daardoor gedwongen werd het oude liefdes nestje te verlaten. Er zijn, zo houdt Emile voor, mensen die zich tot doel hebben ge steld altijd te klagen, omdat ze zich daar lek- ker bij voelen. De astma-patiënt moet het allemaal anders be kijken. „Hij gaat altijd fluitend naar bed en staat weer fluitend op, ondersteunt de farma ceutische industrie en in het donker is hij altijd te vinden." Flauw, onder de gordel, niet getuigend van inzicht in de ellende van chronisch zieken, is de mening van velen. La chen, vinden anderen. Ergernis over honde- poep? Aha, Emile's ogen glimmen. Dit is een kolf je naar zijn hand. Verza mel die poep, mijnheer. U vindt dat het stinkt? Welnee mijnheer, heeft u uw neus er weieens in gestoken. Nee, waar praat u dan over. Verzamel alle poep uit de straat, maak er een mooie glijbaan van in uw achtertuin en laat uw kind er naar hartelust over glijden, spaart u drie gulden vijftig voor de ijsbaan uit. Kind gelukkig, u gelukkig. De zaal ligt dubbel. Spinnenact De showmaster der zoekenden is toe aan de spectaculaire spinnenact. Hij legt uit dat een fobie te overwinnen is. Dat het ooit door een arts of psycholoog als een etiket op ons den ken is geplakt. Zoals we ook onszelf talloze etiketten opplakken. Ratelband beweert dat mensen hier volgens de NLP-methode voor eens en altijd vanaf kunnen komen. Door het veranderen van de 'interne representatie'. Hij vraagt notoire spinnenfobieërs op het podi um te komen. Carl Schuurs, restauranthouder van La Vi- lette uit Rotterdam, meldt zich. Ratelband vraagt Schuurs en de zaal hoe zij tarantula's, de grootste spinnen op aarde, tot nu toe er varen. Er komen allerlei negatieve kwalifica ties, van griezelig harig tot onvoorspelbaar. Schuurs moet daarna benamingen geven aan iemand die hij als positief ervaart. Dat blijkt Emile Ratelbands eenvoudige oplossing voor de'worsteling met het leven Langzaam lopen de harige langpotigen door naar hals en hoofd. De zaal kijkt ademloos toe. Schuurs zegt dat het geen 'onprettig gevoel' is. foto hielco kuipers zijn vrouw Yvonne te zijn. Hij vertelt dat ze blond is, slanke lieve beentjes en teentjes heeft en eigenaresse is van 'een ontzettend liefkontje'. Emile vraagt door naar het liefdesleven van Schuurs en wat hij heeft geroepen tijdens de laatste liefdesdaad. Ratelband zegt dat Schuurs nu alleen aan Yvonne moet denken en hetzelfde gegrom als bij het liefdesspel moet laten horen. Schuurs moet nog even springen om z'n fysiek positief te beïnvloe den en, zijn vuist ballend, chakra roepen. De zaal is gefascineerd. Doet-ie het of doet-ie het niet? De ingehuurde 'spinnenman', die later op de dag ook als messenwerper zal optreden, zet een tarantula op de blote rug van Schuurs. Hoe voelt het, vraagt Ratelband. „Ik weet niet of het wel een spin is", piept Schuurs. „Draai je om en kijk." Nu worden er vier reuze exemplaren op Schuurs borst ge zet, langzaam lopen de harige langpotigen tussen Schuurs borstharen door naar hals en hoofd. De zaal kijkt ademloos toe. Schuurs zegt dat het geen 'onprettig gevoel' is. De spinnen gaan terug in de doos, muziek klinkt, de zaal applaudiseert opgelucht en Schuurs is de held van de dag. Volgens Ratelband heeft de Rotterdammer voor eens en altijd zijn inwendige represen tatie veranderd. Omdat hij deze fobie heeft overwonnen, zal hij andere moeilijkheden in de toekomst beter aankunnen. Ratelband weigert te geloven dat deze herconditione ring volgens wetenschappelijke onderzoekin gen niet zo simpel werkt. Misschien had Schuurs helemaal niet zo'n enorme fobie, is de achterdocht van menige deelnemer. Twee dagen later bellen we de Rotterdamse réstaurateur. „Zeer interessante dag. Mijn vrouw geloofde het niet, omdat ik altijd panisch voor spinnen ben geweest, maar nadat ze de video had gezien, moest ze me wel geloven. Ik denk dat ik echt van mijn angst voor spinnen af ben. Gisteren vroeg ik Yvonne of ze wat spinnen wilde vangen, maar laten die krengen ineens nergens meer te vinden zijn." Depressief Ratelband nodigt een vrouw uit op het to neel. Ze zegt depressief terzijn. Inge Mucke uit Zeist krijgt in korte tijd een spoedcursus positief denken. „Kies je voor je depressie of kies je voor jezelf?", zo bewerkt Ratelband haar keer op keer. Als Inge voor zichzelf kiest, moet ze in gebroken glas springen. Ze krijgt vlak voor de sprong nog wat vreselijke gevol gen voorgeschoteld over doorgesneden pe zen en zenuwen, maar dit beïnvloedt haar eenmaal genomen besluit niet. Integendeel, ze wil niets liever. Vanaf een stoel springt ze midden in de scherven. Sommigen wendden de blik af. Moeten ze nu echt aanzien dat iemand zich zelf voor eens en altijd verwondt? Het tegen deel is waar, geen splinter in de voetzolen. Applaus, muziek, vreugde. Inge's depressie behoort tot het verleden. In een nagesprekje vertelt ze jaren te hebben geleden aan een depressie ten gevolge van een mishandeling. „De laatste tijd ging het steeds beter, ik werk te alweer en was weer geïnteresseerd in aller lei zaken. Met deze sprong heb ik bewezen dat ik dingen zelf ook kan laten gebeuren. Ik voel me nu kiplekker. Ik ben geholpen door Ratelband, maar ik heb het zelf gedaan." Tsjakkaa!! Ruud Kessels uit Nieuwegein, communicatie trainer, heeft zich in de bar verschanst. Samen met anderen neemt hij de principes en werkwijze van Ratelband door. „Het is knap wat-ie doet, maar het heeft weinig diepgang. NLP is een be paalde vorm van blikvernauwing, die gevaarlijk kan uitwerken. Met positief denken kun je heel gemakkelijk de realiteit uit het oog verliezen en Emile maakt zijn werk niet af. Ja, sommigen mo gen, als het erg mis gaat, nog een keertje gratis ko men. Onder invloed van deze dag gaan ze mis schien maandag scheiden of hun baan opzeggen. Maar dan zitten ze over drie maanden werkloos alleen in fyun flatje en hebben gruwelijk spijt. Is het leven dan zoveel leuker?" Kessels is van mening dat vooral labiele mensen op de open trainingen afkomen. Op zoek naar er kenning zoeken ze hun heil in het dogmatisme van Ratelband. De massa beïnvloedt hun denken. „Het is veel beter een positieve nuance in je den ken aan te brengen. En het is natuurlijk onzin om te stellen dat je altijd verantwoordelijk bent voor de omstandigheden waarin je verkeert. Lulkoek." Ratelband legt later uit dat er absoluut geen geva ren kleven aan massa-hysterie. Hij zegt de kracht van de massa, zoals bij de spinnenact, aan te wen den als positieve stimulatie. Het individu wordt door de supportvan de massa sterker. „Het enige wat ik doe is van dat principe gebruik maken." Verantwoordelijk voelt hij zich niet en als men sen na een training of sessie ineens radicale beslissingen nemen, is dat hun eigen verantwoor delijkheid. „Ik manipuleer niet. Als iemand na een dagje Emile gaat scheiden, is dat niet ingegeven door Ratelband, maar herkent die persoon in mijn verhaal bepaalde gedragingen en gevoelens van zichzelf. Hij begrijpt ineens dat hij niet langer wil slapen naast iemand van wie hij niet houdt. Of dat-ie alleen een studie volgt, omdat die hem is opgelegd door zijn vader." Harry Mens, succesvol zakenman uit Lisse, neemt een kijkje. Hij is onder de indruk van het succes van Emile Ratelband. Vooral van de commerciële kant. Ratelband vraagt honderden guldens van de deelnemers en geeft vier vijf trainingen per week. Mens heeft met de NLP-methode echter 'veel moeite'. „In een roes, waarin ze elkaar bejubelen en aansporen, gaan mensen over tot allerlei da den, die ze anders nooit zouden doen. Er ontstaat een soort psychose, waarin mensen hun faalangst voor een ogenblik durven te overwinnen. Maar wat gebeurt er als ieder zijns weegs gaat en over morgen voor dezelfde situatie wordt geplaatst?", vraagt Mens zich af. „Ik heb de indruk dat hier vooral onzekere, teleurgestelde mensen rondlo pen. Er zijn trouwens maar weinig hoog geschool den." Eigen observatie van de verslaggever steunt deze uitspraak niet. Mens heeft ook een positieve kanttekening. Veel mensen praten volgens de Lis- sese makelaar hun hele leven alleen maar over plannen en over veranderingen. „Ik ben het roe rend met Emile eens, dat het beter is af en toe eens iets fout te doen, dan helemaal geen beslis singen te nemen en alle mooie ideeën steeds maar uit te stellen." Dr. J. van Ginneken, psycholoog en communica tiewetenschapper, denkt, in tegenstelling tot Kes sels en Mens, dat er weinig gevaren kleven aan de werkwijze van Ratelband. „Hij is al jaren bezig en als er grote calamiteiten waren gebeurd, was dat wel bekend geworden. Maar wat hij claimt is na tuurlijk zwaar overdreven en daar zet ik wel een paar vraagtekens bij. Je kunt niet alle angsten, te kortkomingen en problemen oplossen. Maar dat mensen veel meer kunnen dan ze zelf denken, staat voor Van Ginneken als een paal bo ven water. „Velen hebben de grootste moeite eens uit de dagelijkse tredmolen te stappen en dan is het goed dat ze eens wakker worden geschud." Hij constateert voorts dat er bij een grote groep men sen behoefte bestaat om kennis te vergaren over allerlei psychologische technieken, maar dat de wil om daarvoor boeken te lezen niet opgebracht kan worden. „Bij Ratelband krijgen ze hapklare brokken aangereikt, verpakt op een spectaculaire manier. Aardig, amusant en indrukwekkend." ïmelde

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35