'Brussel bepaalt koers, niet Lissabon' Veel IMF kritiek op rapport van over wereldeconomie Italiaanse joden vrezen regering met neo-fascisten Feiten&Meningen - Heksen naar het front van Sierra Leone li— ZATERDAG 23 APRIL 1994ikf Ontwikkelingsdeskundigen hebben ernstige kritiek op het deze week verschenen rap port van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) over de wereldeconomie. Volgens het IMF zal de wereldeconomie dit jaar met 3 procent groeien en volgend jaar met 3,7 procent. „Het rapport gaat volledig voorbij aan de economische en sociale crises in Afrika, Latijns-Amerika en het Caribisch ge bied", meent Doug Hellinger, directeur van Development Gap, een in Washington ge vestigde particuliere organisatie. ,,De cijfers zijn niet breed onderbouwd en geven bovendien de groeiende kloof tussen rijk en ami niet weer", aldus Hellinger. Hij baseert zijn kritiek onder meer op cijfers van de Conferentie voor Handel en Ontwik keling van de Verenigde Naties (Unctad). De Unctad voorspelt voor de 47 armste ont wikkelingslanden in de wereld een groei van 2 procent. In 1992 was dat nog 0,4 pro cent. Maar als deze cijfers zouden worden gecorrigeerd naar de bevolkingsgroei is er sprake van negatieve groei, aldus Hellinger. Ook de Economische Commissie voor Azië en de Stille Oceaan van de VN (Escap) stelt vast dat landen als Indonesië, Maleisie en de Filippijnen weliswaar een economische groei hebben doorgemaakt, maar dat het aantal armen nog onrustbarend hoog blijft. Voor de armste Afrikaanse landen ziet het IMF 'bewijzen van verbeterde groei in zes tien landen ten zuiden van de Sahara'. Hel linger heeft weinig vertrouwen in de statis tieken van het IMF. „Het Fonds heeft een direct belang bij het schetsen van een zo positief mogelijk beeld van het beleid dat het zelfheeft voorgeschreven." Uit een enkele weken gepubliceerd rapport van de Wereldbank blijkt ook dat de econo mische aanpassingen in landen ten zuiden van de Sahara succesvol zijn gebleken. Vooral in Burkina Faso, Gambia, Ghana, Nigeria. Tanzania en Zimbabwe had dit be leid, aldus de Wereldbank, het meeste ef fect. Een nauwkeuriger analyse van deze landen geeft echter een geheel ander beeld. In Zimbabwe bijvoorbeeld is 40 procent van de beroepsbevolking werkloos. Ook Tanza nia kreeg een schouderklopje voor de stij ging van de economische groei van 0,3 pro- Heksen bestaan niet, maar de angst ervoor leeft in Sierra Leone nog volop. Hekserij is daar een oorlogswapen. Want heksen ver dwijnen in een flits en duiken ergens anders weer op. Ze zijn levensgevaarlijk. Ze bedie nen zich van een rijk scala aan wapens: kapmessen, jachtgeweren, alles dat doodt. Maar vooral: de magische kracht van de angst. Dat is het belangrijkste wapen van de Tamaboro-eenheid in het Westafrikaanse Sierra Leone, een groep van driehonderd 'heksen' die een jaar geleden voor het eerst werden ingezet als ondersteuning voor het regeringsleger. Hun taak is het afschrikken van de oprukkende rebellen in het diaman- trijke district Kono in het oosten tfan het land. Nu roept de plicht hen elders. De rebellen van het Revolutionaire Verenigde Front (RUF) zijn de laatste tijd vooral actief rond de stad Makeni en andere noordelijke ge bieden. Paradoxaal genoeg besloot het regeringsle ger van Sierra Leone de hulp van de heksen in te roepen, nadat geruchten de ronde de den over de raadselachtige huurlingen van het RUF. Gevangen genomen rebellen ver telden dat deze heksen uit Burkina Faso de guerrillero's van kapitein Foday Sankoh zouden toerusten met bovennatuurlijke krachten. Het leger sloeg terug met de oprichting van de Tamaboro-eenheid. De vermeende on overwinnelijkheid van deze opmerkelijke legerdivisie werd al snel voorpaginanieuws. „De Tamaboro-eenheid wordt nu ingezet in het noorden om de rebellen schaakmat te zetten", zegt een functionaris van het noor delijke defensiecomité van het regeringsle ger. „We vertrouwen hen volkomen. Ze hebben hun nut bewezen bij operaties in het verleden." Sommige berichten - lastig te bevestigen - melden dat de vijand als de dood is voor de heksen vanwege hun vermogen plotseling te verdwijnen en te verschijnen waar je bij staat. Gemakkelijker te controleren is de uitwer king die de divisie heeft op het moraal van de regeringssoldaten. En de stemming is goed. „Toen we vorig jaar Kono weer in be zit namen, vochten we zij aan zij met de Tamaboro-eenheid", vertelt een veteraan van het oostelijke front „Hun aanwezigheid aan het front jaagt de rebellen een verlam mende angst aan." Een lid van de divisie, de 60-jarige Mariama Keita, werd op slag een bekende Sierra- leoonse na een militaire zege van het leger in het zuidoosten, die volgens de ooggetui gen niet mogelijk was geweest zonder Keita's hulp en die van andere heksen. De samenwerking tussen het aardse leger en de bovennatuurlijke krachten verloopt echter niet altijd even gladjes. Twee maan den geleden schakelde het leger enkele ge heime genootschappen in het oostelijke district Kenema in met het verzoek pa trouilles te vormen en alle guerrilla-activi teiten onmiddellijk te melden. De samen werking werd stopgezet, omdat beide par tijen op een andere golflengte zaten en el kaar absoluut niet begrepen. Maar de Tamaboro-eenheid voldoet vol gens het leger uitstekend. Intussen boekt dat leger slechts matige suc cessen in de bestrijding van het RUF. De troepenmacht in het noorden is versterkt met vijftienhonderd manschappen. Boven dien zijn, naast de heksen, vijfduizend vrij willigers en tweeduizend jagers ingezet om de opmars van het RUF te stoppen. Komba Kambo, ondersecretaris van Defen sie, heeft iedereen die in het bezit is van kapmessen, zelfgemaakte jachtgeweren, pijl-en-boog of een ander wapen opgeroe pen 'te vechten om het vaderland te red den'. De rebellen worden gesteund door opstan delingen uit het buurland Liberia. De rege ring in Sierra Leone verdenkt de Liberiaan se rebellenleider Charles Taylor ervan wa pens en huurlingen naar Sierra Leone te cent in 1985 naar een gemiddelde van 4 procent in 1992. Maar dit percentage was nauwelijks hoger dan de bevolkingsgroei van 3,8 procent. Nog afgezien van het feit dat de statistieken van het IMF niets meedelen over de manier waarop de welvaart onder de bevolking is verdeeld, geven ze evenmin een beeld van de aantasting van het milieu. Uit een studie van het World Resources In stitute in Washington blijkt dat het bruto binnenlands produkt van Indonesië in 1989 van 7,1 procent terugvalt naar 4,1 procent wanneer de kosten van de uitputting van de natuurljke hulpbronnen zoals aardolie, hout en landbouwgrond in de berekening wordt betrokken. Michael Mussa, econo misch adviseur en directeur onderzoek van IMF, hoopt dat het IMF binnen niet al te lange tijd zal overschakelen naar een bere keningssysteem dat de economische werke lijkheid beter weergeeft. „Maar dat zal nog wel tien jaar duren", zo voegt hij eraan toe. washington pratap chatterjee ips Twintig jaar na de Anjerrevolutie van 25 april 1974 is Portugal een demo cratie, stevig verankerd in de Europese Unie. Maar de euforie over Euro pa maakt langzamerhand plaats voor een kritischer houding. Portugal verkeert in een sociale en economische crisis. De integratie in Europa heeft veel voordelen gebracht, maar er worden ook nadelen zichtbaar. Portugal 20 jaar na Anjerrevolutie stevig verankerd in Europa TOM JANSSEN Demonstranten in 1974 met in de hand het sym De 'fluwelen' revolutie van jonge dienstplichtige officieren met anjersun de lopen van hun geweren bracht demooratie, maar geen sociale rechtvaardigheid, zo constateren de voor malige helden van weleer. „De economische ontwikkeling heeft veel nieuwe huizen opgeleverd en een compleet nieuwe infrastructuur", zegt Otelo Saraiva de Carvalho, één van hen. „Maar er is nog veel sociale onrechtvaardigheid. De werk loosheid groeit. Veel Portugezen wonen in sloppenwijken en zijn verstoken van goed onderwijs en gezondheidszorg." Saraiva de Carvalho is het symbool van de revolutie zonder bloedvergieten. De opstandige militairen rekenden in 1974 definitief af met de feodale structuren van het Portugal van dictator Salazar. Zij sympathiseerden met de Afrikaanse be vrijdingsbewegingen en maakten de onafhankelijkheid van Portugals koloniën in Afrika mogelijk. Angola, Mozambique en Guinee-Bissau konden hun eigen gang gaan. Maar er ontstond al gauw tweespalt in het revolutionaire kamp. Tussen de jonge linkse majoor Saraiva de Carvalho en de rechtse generaal De Spinola, die zich de Portugese even knie van De Gaulle waande, ontstond een machtsstrijd. De generaal verloor en moest na een mislukte tegencoup uitwij ken naar het buitenland. Een uitermate hectische periode volgde. Regeringen van ver schillende linkse signatuur wisselden elkaar af. Zij stichtten landbouwcoöperaties, voerden landbouwhervormingen door en nationaliseerden bedrijven en banken. Na de eerste vrije verkiezingen sinds de dictatuur, op 25 april 1975, keerde de rust geleidelijk aan terug. Maar de revolutionaire retoriek zou nog lang klinken in Portugal. De nieuwe Grondwet van 1976 was de meest socialistische van West-Europa. Pas dertien jaar later werd de bepaling dat Portugal zich bevond in een overgangssituatie op weg naar het socialisme uit de Grond wet geschrapt. Intussen waren de meeste 'revolutionaire ver worvenheden' echter in de prullenmand verdwenen en was Portugal in 1986 tot de EG toegetreden. De centrumrechtse regering van premier Anibal Cavaco Silva, sinds 1985 aan het bewind, maakte een begin met de privati seringvan de talloze staatsbedrijven, de laatste overblijfselen van de linkse revolutie. Silva, de Portugese Margaret That cher, wordt algemeen gezien als de man die verantwoordelijk is voor Portugals economische 'boom'-periode van de afgelo pen jaren. Hij leidde het Iberische land de EG binnen, waar door Portugal zijn bijnaam 'de arme man van Europa' ver loor. De economische groei van het Zuideuropese land was doi van de revolutie, de anjer. foto anp lange tijd zelfs de op één na grootste van de Twaalf. Portugal kon de afgelopen jaren volop profiteren van EG-gel- den. Sinds 1968 is zo'n twintig miljard gulden het land bin- nengesluisd. Delen van het in sommige opzichten nog ach terlijke land, met een groot aantal analfabeten en kinderar beid, ondergingen een complete industriële revolutie. Maar sinds kort gaat het slechter en Silva krijgt daarvan de schuld. De Portugese kiezers lieten daarom eind vorig jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen Silva's sociaaldemocratische partij in de steek en stemden op de socialisten. De problemen zijn gigantisch. Het begrotingstekort loopt op, de werkloosheid stijgt met de dag, de export loopt terug en de economische produktie daalt. Fraude is een nationale sport geworden. Hoe hoog de nood is gestegen, bleek in december. Portugal stemde pas in met het GATT-akkoord over liberali sering van de wereldhandel na de EU-toezegging dat zij het land de komende zes jaar een miljard gulden zal toestoppen. Met dat kolossale bedrag mag het Iberische schiereiland zijn nationale textielindustrie moderniseren. De economische crisis heeft geleid tot grote sociale spannin gen. Van een sociaal akkoord tussen regering en vakbonden om de lonen te matigen is, net als in het buurland Spanje, niets terecht gekomen. Silva verving onlangs enkele impopu laire ministers en hij kwam met een uitgebreid pakket maat regelen om de economie te stimuleren. Maar of het helpt? Portugal zal ook de komende jaren nog miljarden guldens uit Brussel ontvangen. Maar niet alles dat uit de Belgische hoofdstad komt, is zaligmakend voor Lissabon. Produkten uit andere Europese landen zoals vlees, vis en fruit stro men Portugal nog altijd sneller in dan Portugese artikelen an dere Europese landen binnenstromen. Als de Portugese indu strie echt wil concurreren op Europees niveau zijn er nog vele pijnlijke maatregelen nodig. De revolutionairen van weleer lijken dat ook te beseffen. Brussel bepaalt de agenda. „Ik zie geen enkele andere strate gie voor dit moment. Ik zie niet in wat voor soort toekomst onze leiders voor ons in petto hebben", zegt de voormalige progressieve kolonel Vitor Alves. „Als iemand een koers uitzet voor Portugal zijn het de mensen in Brussel, niet die in Lissa bon." den haag tjabel daling anp Italiaanse joden moeten straks tegen acties van neo-fascisten zoals het plakken van posters die Mussoli verheerlijken protesteren bij een regering waarin neo-fascisten zitting hebben. fot De wortels van de joodse gemeen schap van Rome lig gen in de tijden van de Romeinse kei zers, 2000 jaar gele den. De man die te gen woordig keizer van Italië zou zijn, Silvio Berlusconi, de leider van de Allian tie, heeft vanwege zijn wens premier te worden getracht bij de gemeenschap in het gevlei te komen. Hij was verkiesbaar in het Centraalro- meinse kiesdistrict waarin het ghetto ligt een gebied van een paar hui zenblokken rond de centrale synagoge van de stad en het hart van de joodse gemeenschap. Hij ging op de tweede dag van het jood se paasfeest pas na zonsonder gang stemmen uit respect voor degenen die beledigd waren door de onhandige keuze voor een verkiezingsdatum die bots te met het joodse feest. Zijn neo-facistische bondgeno ten, met wie Berlusconi uitste kende relaties onderhoudt, heb ben huribest gedaan de kiezers een respectabel gezicht te to nen, maar zij zijn toch de direc te erfgenamen van Mussolini's regime. Onder dit regime wer den aan het begin van de Twee de Wereldoorlog bijna 7.000 van Fini, leider van de neo-fascisten. Toaff, zonder omhaal tegen The Independent Maar gewone jo den zijp boos en voelen zich vervreemd. „Binnen het Italiaanse joden dom zitten nog resten van de wil om tegen iedere prijs met de autoriteiten samen te werken", aldus Emanuele Fiano (31) van de joodse gemeenschap uit Mi laan. „Onze leiders vinden dat we ons correct moeten gedra gen, en respect moeten hebben voor de machthebbers." Een moreel dilemma dat daar nog bij komt, zo zegt hij, is dat de boodschap van Berlusconi om kleine bedrijfjes te hfelpen en de invloed van de commu- vertaling: luutje niemantsverdrii ,r |- de 33.000 joden in Italië naar concentratiekampen gedepor teerd. Zo'n 6.000 van hen stier ven daar. De kansen op politie ke rehabilitatie van de neo-fas cisten zijn niet groter geworden door de uitlatingen van hun welopgevoede leider, Gianfran- co Fini. Hij sprak na zijn verkie zingsoverwinning zijn bewon dering uit voor Mussolini, 'de grootste staatsman van de eeuw'. De leiders van de joodse ge meenschap in Rome zijn terug houdend in hun commentaar. „Wij denken niet dat het in de huidige situatie nuttig is om po litieke uitspraken te doen", zegt Alberto Piatelli, de assistent van Rome's belangrijkste rabbi, Elio eu d* inde et ga nisten te beperken een gevoe ge snaar heeft geraakt bij son )Vjn' mige joden. „Sommige van d r sentimenten waarmee rechts het hele land heeft getriom feerd, kunnen ook binnen de gemeenschap zelf worden aa getroffen", voegt hij eraan toi Tullia Zevi, de voorzitter van i Unie van Joodse Gemeenschi K pen in Italië, wilde wel praten d In haar elegante appartemente s vanwaar ze uitkijkt over de ne1 du klassieke synagoge in het ghe van Rome, drukt mevrouw Ze zich diplomatiek uit. „Omdat we zo geïntegreerd zijn in de Italiaanse samenleving, dekkf pete wij joden het gehele politieke u spectrum. Over het algemeen s hebben we centrum-links ge- e stemd. Dat is hist »rsic risch ons politiek huis. Maar natuurlijke ren sommigen ge ïmponeerd door - Berlusconi. Hij he 11 hard geprobeerd I bbe de gemeenschap het gevlei te komi We gaan zeer or zichtig te werk. Hoewel we sam> werking met de aa s toriteiten verwell men, moéten we ®1Iaa oppassen ons niet? e te laten manlpule] ren." Zeker, BerluLr coni noch zijn orivQ gemanierde bondj genoot, UmbertauM Bossi van de Leg^/\ Nord, heeft zich g distantieerd van o(haa< houding van de r neo-fascisten. Sarfatti vindt juist jpie deze ineenstortinj h van de 'publieke moraal' zo al arme rend. „Fini's verkl et ring over Mussolü was voor Bossi enfe( Berlusconi geen probleem. Het is foto moeilijk te gelovei n' reuter dat zij volgens hui geweten zo kunne r e( handelen." Sarfatt s denkt dat de gevoeligheden \i (e het moderne Italië afgestompt v zijn door verhalen over de vriendelijkheid van gewone burgers voor joodse buren tij dens de Tweede Wereldoorloj T' „Italië heeft als natie nooit a" rekend met haar anti-semiti ne. Het is waar dat achter iedj}r e jood die overleefde e Italiaan stond. Maar het is ooi £t aar dat achter iedere jood di i 1 1943 werd gedeporteerd eeujt Italiaan stond die hem heeft verraden." tijer Het ziet ernaar uit dat de recht se Vrijheidsalliantie in Italië er in slaagt een nieuwe regering te vormen. De Italiaanse joden worden daardoor de eersten in Europa die sinds de Tweede Wereldoorlog onder een rege ring komen waarin neo-fascis ten zijn opgenomen. De joodse historica Michele Sarfatti verwoordt de vrees van veel Italiaanse joden. „Het is angstaanjagend te bedenken dat de volgende keer dat skin heads een aanslag plegen op de joodse gemeenschap, onze lei ders misschien om bescher ming moeten vragen bij een neo-fascistische minister van binnenlandse zaken die is geko zen met de stemmen van die zelfde skinheads." De joodse gemeen schap is klein, zo'n 40.000 mensen. Maar ze hebben al tijd een verhou dingsgewijs grote rol gespeeld in het land. Joodse koop- v lieden en bankiers hebben voor een groot deel van de welvaart gezorgd achter de culturele bloei van de Renais-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2