De onbekende kanten van Anton Pieck Droomvlucht in sprookjespark Toerisme CATERDAG 23 APRIL1994 Museum over Haarlemse tekenaar bestaat tien jaar Attractiepark De Efteling nog steeds onbetwiste marktleider ïemawandelingen De Utrechtse vvandelorganisatie Thema organiseert op vijf lentezondagen een themawandeling. Het bijzondere ervan is Idat langs de route geografen, biologen, biilieudeskundigen of cultuurhistorici klaar staan om ontwikkelingen in het Nederland se landschap te verklaren. De lengte van de routes varieert van 10 tot 30 kilometer. Aan |de hand van een gedetailleerde routebe schrijving kan iedereen individueel aan de [Wandelingen deelnemen. Deelneming kost een tientje, inclusief vervoer naar het ver trekpunt en terug. De eerste wandeling yoert morgen, 24 april over de Utrechtse [Heuvelrug, van Driebergen naar Langbroek. Start tussen 9.30 en 11.30 uur bij NS-station priebergen-Zeist. Het onderwerp van de jindere tippels is de Linge (8 mei), mijn bouw door de eeuwen heen in Zuid-Lim- jiurg (22 mei), de Drentse zandgronden (5 juni) en 'Van stad naar Strand - Den HaagSchevenigen' (19 juni). Info: 030 - 730 608. Rondvaarten Alkmaar fin Alkmaar zijn de mogelijkheden tot het [ïnaken van rondvaarten uitgebreid met een 'ïocht langs de molens die aan de noordkant fVan de stad liggen. Nieuw is ook een trip "door de Schermerpolder. De mini-cruises ar de Zaanse Schans en Amsterdam ble- i gehandhaafd net als de grachtenrond- yaart door de binnenstad. Alle tochten ver strekken vanaf een steiger bij het Waagplein waar op elke vrijdag tot en met 16 septem ber de Kaasmarkt wordt gehouden. Info: VW Alkmaar, telefoon 072 - 114 284. Varen in De Reef Ook dit voorjaar organiseert de Zaanse VW in samenwerking met de Vogelbescher- mingswacht rondvaarten door natuurge bied De Reef bij Westzaan. In het gebied wemelt het van de grutto's, tureluurs, kie vitten, futen, leeuwerikken en bruine kie kendieven. Met een beetje geluk kunnen - vanuit de 'boerenplat' waarmee de tripjes worden uitgevoerd ook kemphanen worden waargenomen. De vaartocht wordt onder broken door een bezoek aan de 250 jaar ou de pelmolen Het Prinsenhof. Info: Zaanse WV, telefoon 075 - 162 221 Kasteeltuinen Arcen I/Vaar verwachting zullen dit jaar ongeveer 300.000 mensen de kasteeltuinen van Arcen bezoeken. Het 32 hectare grote park dat op 27 maart z'n poorten weer opende voor het publiek, begint aan het zevende seizoen. Trekkers zijn dit jaar onder meer een over dekte tulpenshow en (tot 8 mei) een ten toonstelling over Makkums Aardewerk in het kasteel zelf. Info: Kasteeltuinen Arcen, telefoon 04703 - 1882. Kasteel te kijk Onder de titel Kasteel De Haar door de eeu- 'i heen wordt in het gelijknamige kasteel te Haarzuilens bij Utrecht tot 16 augustus n overzichtstentoonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen die te ma ken hebben met het verleden van het kas teel. Ze komen uit de privé-collectie van de familie Van Zuylen van Nyevelt. De familie Van Zuylen kocht in de loop der jaren tien tallen afbeeldingen aan. In de collectie be vinden zich werken van Egbert van Drielst (ook wel 'de Drenthse Hobbema' ge noemd), de Nijmeegse landschapstekenaar Hendrik Hoogers en de Amersfoorter Jan Apeldoorn. De expositie maakt onderdeel n de dagelijkse rondleidingen. Het kasteel is geopend van 11-16 uur, op zater- n zondag van 13-16 uur. Bloesemroute Tiel Onder het motto Klim ook eens uit de auto heeft de VW Tiel en omstreken een gecom bineerde auto- en fietsroute uitgezet. Het autotraject dat de naam Bloesemroute heeft gekregen is 120 kilometer lang, r op een groot aantal punten kan on derweg worden uitgestapt om op de fiets (of eventueel wandelend) verder te gaan. Fiet- i kunnen worden gehuurd op adressen die staan aangegeven in een routebeschrij ving, die verkrijgbaar is bij de VW op het Korenbeursplein in Tiel. Info: VW Tiel, telefoon 03440 - 16441 Yellow Bike Geen betere manier om Amsterdam te le- 1 kennen dan op de fiets. Daarom organi seert Yellow Bike al vijf jaar rijwieltochten door de Nederlandse hoofdstad (en soms daarbuiten). Onder leiding van een gids kan vanuit het spleetloos zadel in drie uur een blik worden geworpen op alle befaamde be zienswaardigheden zoals het Anne Frank huis, de Westerkerk en het Rijksmuseum. Uiteraard is zowel het Red Light District als de Jordaan in de route opgenomen. Er wordt tot en met oktober dagelijks gereden. Vertrekplaats De Nieuwe Zijds Kolk; ver trektijd 09.30 en 13.00 uur. Info: Yellow Bike, telefoon 020 - 6 206 940. Negatief reisadvies voor Sri Lanka DEN HAAG/COLOMBO ANP-Rtr Westerse ambassades gaan toeristen advi seren Sri Lanka te mijden, nadat Tamil-tij- gers hebben gedreigd grote hotels aan te vallen. De westerse gezanten in Colombo hebben dit afgesproken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat het blijft bij het negatieve advies dat het eerder uitgaf voor reizen naar Sri Lanka, waarbij toeristen wordt ontraden naar het noorden en oos ten van het land te gaan. Extra voorzichtig heid is geboden. De hotels hebben zelf spe ciale beveiligingsmaatregelen getroffen, al dus het ministerie. Vorige week pleegde de tot dan onbeken de Tamil-groep Ellalan Force bomaansla gen op drie hotels. Een van de daders kwam om het leven, maar onder de vakan tiegangers vielen geen slachtoffers. Deze week dreigde de organisatie in het vervolg ook toeristen en buitenlandse investeerders te doden. De politie zei dat de Tamils, die voor een eigen staat vechten, dreigbrieven hebben gestuurd naar zeker vijf hotels in de badplaats Hikkaduwa. Ellalan Force, een groep die volgens het leger en sommige diplomaten wordt ge steund door de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam, beschuldigde de Srilankaanse rege ring ervan met het geld dat ze met het toe risme binnenhaalt, wapens te kopen om de opstand van separatistische Tamils neer te slaan. Dit jaar verwacht het voormalige Ceylon 430.000 toeristen, ongeveer hetzelfde aantal dat het eiland ten zuidoosten van India in 1984 bezocht. In dat jaar begonnen de Ta- mil-tijgers hun strijd. Van Hermitage naar Huizen Een van de drie grootste musea ter wereld, de Hermitage in Sint-Petersburg. zal een deel van zijn kledingbezit uitlenen aan een van de kleinste musea van Nederland, het Huizer Klederdrachtmuseum. Tot en met augustus zullen daar zeventien rijk bewerk te Russische volksdrachten te zien zijn. De Huizense Genie Otten, die dit dank zij haar goede contacten met directeur Matvejev van de Hermitage voor elkaar heeft gekre gen, wil met de tentoonstelling tevens geld bij elkaar krijgen om de textielafdeling van de Hermitage te helpen bij de financiering van achterstallig onderhoud. Info: Huizer Klederdrachtmuseum, Ha venstraat 81, 1271 AD Hulzen, tel. 02152 - 6 90 80. Meer bezoekers naar Australië Het aantal Nederlanders dat vorig jaar naar Australië reisde, is in vergelijking met 1992 met 16,9 procent gestegen tot 27.511. In to taal ontving het land 600.000 Europeanen, een stijging van 15.1 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Vooral Britten bezoe ken Australië graag: 312.000 mensen. Duits land volgt met 105.400 personen op de tweede plaats. Cruisen op catamaran Sinds maart kan er nu ook een cruise wor den gemaakt op een catamaran. De Radis- son Diamond, zoals het vijfsterren-schip heet. biedt plaats aan 350 passagiers en is 420 meter lang. Bijna alle hutten zijn voor zien van een balkon. Er wordt gevaren in zowel het Caribisch gebied als de Middel landse Zee. Info: HCC Heemstede, telefoon 023 - 290 304. Frankrijk meer bezocht dan VS Frankrijk was in 1992 de grootste toeristen bestemming ter wereld. Dat blijkt uit een rapport van de World Tourism Organisa tion. Op de tweede plaats eindigden de VS Frankrijk. Europa ontving de meeste bezoe kers: ruim de helft van alle toeristen trok naar het oude continent. Tweede was Noord- en Zuid-Amerika met een aandeel van iets meer dan een kwart. Op exportge- bied is toerisme (8,5 procent van de totale wereldhandel) inmiddels de oliehandel voorbij gestreefd. Rijwielhulpkisten terug in Nederland Op initiatief van de Vervoerregio Eindhoven zijn op 22 april in de omgeving van Eindho ven 24 ANWB-Rijwielhulpkisten in gebruik genomen. De in opvallend geel gespoten, afsluitbare polyester kist, bevat een fiets pomp. bandplakspullen, gereedschap, wat reserve-onderdelen en een verbanddoos Er kan gratis gebruik van worden gemaakt door de sleutel te vragen bij de beheerder. Met de plaatsing van de Rijwielhulpkist is een oude traditie hersteld. Reeds in 1898 plaatste de ANWB de eerste exemplaren bij onder meer herbergen en hotels. De attractieparken voor het hele gezin heb ben hun deuren weer opengesteld. Dit jaar zijn er drie nieuwe trekpleisters bijgeko men: het archeologische themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn, het otterpark Aqualutra in Leeuwarden en het Walibi Fle- vopark (vanaf 7 mei) op het terrein van de oude Flevohof. Ook buitenlandse parken pikken een graantje mee, waardoor de con currentie dit seizoen heftiger is dan ooit. De meeste parken hebben forse investeringen gedaan, in de hoop het publiek voor zich te winnen. Alleen Nederlandse oudste familie park De Efteling doet het dit jaar rustig aan. Het sprookjespark bij Kaatsheuvel is nog steeds de onbetwiste marktleider in eigen land en tweede in Europa (na Euro-Disney). Vorig jaar bezochten 2.720.000 miljoen mensen het park. Een absoluut record. „En dan hebben we de kinderen onder 4 jaar nog niet eens meegerekend", meldt een te vreden directeur Paul Beek. Het publiek kwam vooral af op Droom vlucht, de nieuwe miljoenenattractie. De vlucht door een wondere sprookjeswereld 'het allermooiste dat De Efteling is over komen' is inmiddels geperfectioneerd. De storingen zijn van de baan en de wacht tijden verkort, verzekert de directie. Twee belangrijke zaken liggen ten grond slag aan de populariteit van De Efteling: kwaliteit en jeugdsentiment. Vrijwel alle ou ders van nu hebben ooit als kind het park bezocht en willen dit met hun kroost herha len. „Op die hang naar nostalgie drijven we", erkent directeur Beek. „En wij doen er dan ook alles aan om de herinnering in ere te houden. Mensen weten dat bij ons de zelfde kabouter nog steeds op dezelfde plek staat als twintig jaar geleden. En nog net zo mooi." Toch blijft het park niet in het verleden hangen. De komende jaren zal volop verder worden gebouwd aan De Wereld van De Ef- temationale golfbaan. Tevens zullen de ver blijfsmogelijkheden worden uitgebreid met appartementen en hotelkamers, omdat het Efteling-hotel nu al te klein is gebleken. Zo verschuift het familiepark het accent van dagbezoek steeds meer in de richting van korte verblijfsarrangementen. „Daar is be hoefte aan", aldus directeur Beek. Echt goedkoop is zo'n verblijf overigens niet. Een arrangement met overnachting in het hotel, diner en toegang tot het park kost voor twee personen met twee kinderen tot 10 jaar al gauw zo'n 500 gulden. Toch verwacht De Efteling veel van de com binatie verblijf - parkbezoek. Met name het bedrijfsleven is erg geïnteresseerd in de ge boden arrangementen, zo blijkt. Daarom heeft het hotel dit jaar het aantal speciale kamers uitgebreid voor wie ook buiten het park nog even wil blijven dromen. Er zijn onder meer kamers in sprookjessfeer, inge richt in de stijl van de jaren vijftig of opge tuigd als een circus. De prijzen van deze themakamers variëren van ongeveer 300 tot 500 gulden per nacht (uitgaande van 2 per sonen). Tijdens de zomermaanden organiseert De Efteling verschillende shows. Vanaf 30 juni tot en met 28 augustus is drie keer per dag een show te zien rond de Eftelingmascotte Pardoes. Van 15 juli tot en met zondag 14 augustus treedt het Belgische duo Samson en Gert twee keer per dag op. Voor de ou deren komen er drie zomeravonden (zater dag 13, 20 en 27 augustus) met livemuziek uit respectievelijk de jaren vijftig, zestig en zeventig. Ook staan er weer verschillende themafeesten op stapel. De toegangsprijs van het park bedraagt 30 gulden. Drukke periodes zijn 11 tot en met 15 mei, 22 en 23 mei, de maanden juli en augustus en de weekeinden in septem ber. Het park is open tot eind oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Voor meer informatie: tel. 04167-88111. aan het sparen." De man die vooral bekend is ge worden van de kalenders en de kerstkaarten had een enorme produktie. Buiten het museum in Hattem is er geen museum dat werk van hem bezit, maar veel particulieren hebben wel een ori ginele Pieck. „Hij was erg goed geefs", vertelt conservator Nitrauw, die de tekenaar per soonlijk heeft gekend, „iemand die bij hem op bezoek was, hoef de maar te zeggen dat hij een be paald werk mooi vond. of hij kreeg het al. Daar is helaas ook veel misbruik van gemaakt Winterschilder Het is het Anton Pieck Museum niet te doen om een complete verzameling. Er wordt vooral naar gestreefd de Haarlemse tekenle raar recht te doen door zoveel mogelijk verschillende kanten te belichten. Want Pieck is veelzijdi- ger geweest dan het beeld van de romantische winterschilder laat geloven. De reistekeningen die nu worden getoond geven daar blijk van, maar in het museum zijn bij voorbeeld ook naaktstudies te zien en olieverfschilderijen. Nitrauw: „Wij willen graag afreke nen met dat eenzijdige imago. Ik heb ook de indruk dat dat gaat lukken. Want zeker negentig pro cent van de bezoekers komt hier met dat eenzijdige beeld binnen en gaat zeer verrast de deur weer uit. De meesten hadden nooit vermoed dat Pieck dat allemaal deed. Ons beleid is erop gericht zo breed mogelijk aan te kopen." Het aardige is dat veel mensen verklaren het onbekendere werk minstens zo goed te vinden als zijn bekende tafereeltjes. Maar dat laat onverlet dat de belang stelling voor het museum tussen de Achterstraat en de Noordwal vooral is te danken aan de sprookjeswereld die Pieck in veel huiskamers heeft gebracht. Zo is het museum erg in trek bij emi granten die na tientallen jaren nog eens het vaderland bezoeken en in het museum iets terug ho pen te vinden van de wereld die ze zich menen te herinneren. Het is overigens opmerkelijk hoeveel buitenlanders oog hebben voor het overwegend oer-Hollandse werk. Het afgelopen decennium werden veelvuldig Belgen, Duit sers, Britten, Fransen en Japan ners gesignaleerd. Nitrauw heeft gemerkt dat het niet alleen ouderen zijn. „Het valt me op dat dit werk een heel brede laag van de bevolking aanspreekt. Er bellen bijvoorbeeld veel scho lieren om informatie en de laatste jaren komen er steeds meer jonge mensen. Ik denk dat er weer een hang naar romantiek is." Als kun stenaar is Anton Pieck nooit er kend. Hij vond zichzelf ook in eerste instantie ambachtsman. En wie het museum bezoekt moet op zijn minst erkennen dat hij zijn vak verstond. Of Pieck postuum nog de erkenning krijgt die hij bij zijn leven ontbeerde, lijkt vooral een kwestie van tijd. De stijgende belangstelling voor zijn werk en het steeds bredere oeuvre dat het museum toont, dragen in ieder geval bij tot een juister beeld van de schepper van het sprookjes park de Efteling. Van 1 november tot 1 mei is het Anton Pieck Museum geopend van dinsdag tot en met zaterdag. Van 1 mei tot 1 november komt daar de maandag bij. In juli en augustus is het museum boven dien op zondagmiddag open. Nadere informatie: telefoon 05206-42192. teling. Daarbij richt het park zich op de leef tijdsgroepen die de komende jaren het beeld van de bevolking zullen bepalen: kin deren tot 10 jaar en volwassenen boven de 40 jaar. Voor de jongere bezoekers komt er een nieuwe speeltuin. Ook zit een doolhof met loop- en watereffecten in de planning. De entree zal spectaculair worden ver nieuwd. Het ontwerp is een mengeling van gothiek en de typische Efteling-stijl met to renspitsen van zo'n veertig meter hoog. In de entree komt een compleet uitgaanscen trum, dat ook 's avonds open zal zijn. Verder bouwt De Efteling aan een grote, in- Tien jaar geleden is het alweer dat Max Pieck het initiatief nam voor een museum dat de naam van zijn vader, Anton Pieck, zou dragen. Het Anton Pieck Museum in het Gelderse Hattem viert het tweede lustrum met vier opeenvolgende exposities van reistekeningen uit diverse Europese landen. De eerste expositie, tot en met 29 april, laat Piecks reisteke ningen uit Italië en Frankrijk zien. De volgende, van 1 mei tot en met 31 juli, heeft Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland tot onderwerp. Pieck mag dan in kunstkringen nooit zijn er kend, de nalatenschap van de Haarlemse tekenaar verblijdt nog dagelijks velen. Het gaat goed met het museum. Het jaarlijkse aantal bezoekers schommelt rond de 45.000. Er gaat geen zaterdag voorbij of er loopt wel een Japanner door Hattem. Niet om er in sneltrein vaart een fotorolletje vol te schie ten, maar om zich te vergapen aan het werk van Anton Francis- cus Pieck. Want, hoe vreemd dat ook mag lijken, de oer-Hollandse Pieck is in Japan zeer populair. „Ze komen hier zelfs met een lou pe", vertelt Anneke Nitrauw, steun en toeverlaat van het Anton Pieck Museum. Om het door de in 1987 overleden illustrator/tekenaar nog zelf ont worpen hofje, dat toegang ver schaft tot het museum, te berei ken moet de bezoeker het Streek museum-Voermanhuis doorkrui sen. Dat vaart er wel bij, want sinds de inrichting van een voor malige stadsboerderij als Pieck- museum, passeren tien keer zo veel mensen de kassa. Afgaand op de populariteit zou een eigen in- gang het museum niet misstaan. „Maar de kracht van het museum is dat je er geen uren voor nodig hebt, je pakt het zo even mee", meent de consevatrice. Dat het werk van de schilder/tekenaar van romanti sche wintertafereeltjes gewild is, blijkt niet alleen uit de toeloop naar het museum. Het wordt steeds moeilijker om werk van Pieck te kopen, heeft het muse umbestuur gemerkt. „Er komen steeds meer kapers op de kust", weet Anneke Nitrauw. „Daardoor is er ook een tendens dat de wer ken duurder worden. Onlangs was er nog een verkoopexpositie in België. Toen we de catalogus op vroegen bleek dat er ongelooflijke prijzen werden gevraagd, daar zijn we echt van geschrokken." Goedgeefs Echt kostbaar zijn de werken ove rigens (nog) niet. De prijs van het duurste werk dat de Hattemer stichting tot op heden aankocht, ligt nog altijd ruim onder de tien duizend gulden. Een ets van Pieck is nog gemakkelijk onder de dui zend gulden te koop. Inmiddels beschikt het museum over een ei gen collectie van pakweg 150 stukken. In 1996 zal die verzame ling belangrijk worden uitgebreid. Anneke Nitrauw: „Wij hebben het eerste recht van koop uit de nala tenschap die de familie heeft. Er moet een bepaalde termijn zijn verstreken voor we het mogen ko pen, daarom gebeurt dat pas in 1996. We hebben een heel goed contact met de familie: wat we graag willen hebben, kunnen we kopen. Daar zijn we nu al voor Anneke Nitrauw, steun en toeverlaat van het Anton Pieckmuseum. foto c pd Vorig jaar bezochten bijna 3 miljoen Nederlanders de Efteling.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29