Leven en wonen cjpyramide pn geraniums Pepe Jeans terug dank zij cultfotograaf Bruce Weber Voor grote en kleine vaat Een zonnewijzer is vooral decoratief Tering (II) ATERDAG 23 APRIL 1994 ziet ze steeds vaker: die fraaie grote pot- n met rijk bloeiende geraniums in pyra- ^ïidevorm. Soms wel een meter hoog. Na- at ik er vaak met jaloezie naar had geke- en, ben ik op zoek gegaan naar iemand die ie kon verraden hoe je dat toch klaar- peelt. Want eerlijk is eerlijk: een geranium- lyramide is een sieraad op terras of op een ialkon. hebt er twee dingen voor nodig: op de rste plaats geduld, want het duurt twee ir eer het resultaat echt mooi is. Op de eede plaats een sterk groeiend soort ge- im, in het Latijn pelargonium. De ldeur weinig ter zake als de soort maar sterk snel groeit. Die schaf je eind april aan idat de planten al stevig aan de groei zijn, iór ze half mei op de gewenste plaats bui len in een kuip, grote pot of iets van dien iard komen te staan. Omdat we een forse verwachten, geven we de planten ineteen goede grond. Er is speciale gerani- jumgrond in de handel, maar wie zelf com post heeft kan deze gemakkelijk gebruiken-, gemengd met iets turf om het geheel luch- (tig te maken. (Voor een mooie pyramide zetten we drie Heraniumsin een forse pot of kuip. Zodra ze groeien gaan alle zijknoppen eraf. Ze (mogen om te beginnen alleen in de hoogte jgroeien. Om ze houvast te geven zetten we tnaast elke plant een tonkinstok en om de jtien centimeter binden we de lange pier- Jala's aan de stok. De drie stokken kunnen de top samengebonden worden zodat 'orm van de pyramide zichtbaar wordt. Uiteraard krijgen de planten geregeld iets sa mest om vooral goed te kunnen groeien en L® natuurlijk een plaatsje in de zon en vol doende water. Als het goed is, dan worden de geraniums in één zomer anderhalve me ter hoog. Iets hoger kan ook. Ieder bepaald zelf hoe groot de pyramide moet worden. ■h Maar half oktober - vóór de nachtvorst - gaat onze pyramide-in-wording naar bin- nen om vooral niet te bevriezen. Het overwinteren is enigszins problema tisch. De planten mogen niet warm staan, maar ook geen graadje onder nul onder gaan. Daarom de goede raad: als u geen plek hebt waar u de nogal forse kuip of pot kan laten overwinteren, moet u er niet aan beginnen. Dat is zonde van de tijd en zorg. Is die plaats er wèl, dan is een dergelijke py ramide een echt pronkstuk waarmee jaren goede sier gemaakt kan worden. In de loop van de winter zorgen we ervoor dat de grond net niet helemaal uitdroogt. Verder wordt gedroogd blad geregeld verwijderd zodat we in het voorjaar niet meer of min der hebben dan drie lange stengels, vastge bonden aan drie lange stokken. Maart volgend jaar krijgt de pot dan weer nieuwe aarde, voldoende vocht, warmte en licht. De stengels zullen aan alle kanten knoppen maken en die worden nu zorgvul dig bewaard, eventueel iets vastgebonden aan de stokken. Tegen de tijd dat het half mei is kunnen we al aardig pronken met de bloeiende pyramide en in de loop van de zomer is het simpelweg een kwestie van bij houden: uitgebloeide bloemen weg, te lan ge scheuten weg en verder voldoende voe ding, vocht en zon. Succes met dit pronk stukvan tuinierskunst. LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Pepe werkt met man en macht aan herstel van zijn imago. En niet zon der succes, want het Engelse kleding merk dat jaren achtereen wat onop vallend in de schappen en rekken was vertegenwoordigd, telt weer mee in de razendsnelle wereld van de jeans en de basics. En dat is voor een groot deel te danken aan de reclame campagnes van Bruce Weber. EVELIEN BAKS Maar Weber is dan ook niet de eerste de beste. Weber is wat ze noemen een cultfo tograaf, iemand die op dit moment 'hot' is in de Verenigde Staten. Weber is dan ook degene die alle campagnes doet voor bij voorbeeld Calvin Klein, die werkt met top modellen als Kate Moss en ook nog eens succes boekt als regisseur. Zo heeft hij de videoclips van Chris Isaak en The Pet Shop Boys geregisseerd. Ook de commercials voor Gianni Versace staan op zijn naam. En nu dan voor de tweede keer de wereldwijde campagne voor Pepe Jeans. Hij castte daarvoor Bridget Hall, net zes tien jaar en nu al uitgeroepen tot het ge zicht van 1994, lone Skye en Donovan Leitch, beiden acteurs en kinderen van Donovan, popster uit de jaren zestig. En ook dit keer koos Weber ervoor om louter zwart/wit foto's te schieten. Volgens het kledingmerk benadrukt de campagne de roots van Pepe omdat de afbeeldingen ver wijzen naar de Engelse symbolen van vrij heid met een knipoog naar rebelse gewoon ten. ,,Pepe had in Nederland absoluut geen imago," zegt Hester Hettinga, verantwoor delijk voor de public relations in Nederland. ,,Veel vrouwen kenden de naam wel, maar bij de meeste mannen ging absoluut geen belletje rinkelen bij het horen van onze naam. Onze produkten lagen dan ook niet altijd op de beste plekken in de winkel." Modebladen Twee jaar geleden besloot het Engelse Pepe Jeans, dat in 1973 aan de bekende Portobel- lo Road in hartje Londen begon, het over een andere boeg te gooien. Een aantal agenten werd de deur gewezen, en daar voor in de plaats kwamen vaste vertegen woordigers. Middels enorme reclamecam pagnes in modebladen, maar ook op MTV moest de mensheid over de gehele wereld duidelijk worden gemaakt dat Pepe een nieuwe weg was ingeslagen. Niet onverdienstelijk, want de campag nes leverden het modemerk vorig jaar al meteen een behoorlijke naamsbekendheid op. Maar die moet nog groter kunnen wor den, zo redeneren ze in het Engelse hoofd kantoor. En dus werd Bruce Weber dit jaar opnieuw ingeschakeld. „Pepe heeft net een totale reorganisatie achter de rug," vertelt Hester Hettinga. „Er zijn nieuwe mensen aangetrokken, voor het eerst in de geschiedenis van Pepe wordt er nu ook in Nederland geadverteerd en ver der is de hele presentatie aangepast." Een campagne in de zogeheten glossy schoolagenda's waarbij jongeren een set briefkaarten konden opvragen, leverde vol gens Hettinga zo'n tien- tot vijftienduizend reacties op. Dit seizoen hebben ze er maar meteen een eigen magazine voor jongeren tegenaan gegooid dat de naam Slice heeft gekregen. Uitgebracht in vier talen wordt het verspreid over heel Europa. Om ook de Nederlandse hogescholen en universiteiten te bereiken is voorts het medium Studi in geschakeld. Junior Met een speciale junior-collectie richt Pepe zich nu ook op de groep kinderen en tieners van acht tot vijftien jaar. „Een stoere collec tie voor tieners die nog niet de maat van een volwassene hebben, maar dat wel graag De Amerikaanse van Pepe Jeans. zouden willen," zegt Hester Hettinga. Pepe zit als het om de jeans gaat volgens haar in de middenmoot. Het merk streeft niet naar een imago als dat van Diesel of Gapstar: „We zitten er net onder. Er zijn zo ontzettend veel jeansmerken in vergelijking met twintig jaar geleden. We hebben een klein marktonderzoekje gehouden. Daaruit is onder meer gebleken dat heel veel men sen hele goedkope broeken in de kast heb ben hangen. Maar jongeren willen een imago en daar past een naam bij. Daarom is het belangrijk dat je eruit springt en geen eenheidsworst bent. Met Weber lijkt ons dat aardig te lukken." Als je maar met z'n tweetjes bent kies je vaak voor een kleine afwasautomaat van 45 centimeter breed. Maar als je gasten hebt, dan is zo'n model meestal te klein om een hele afwas in één keer te doen. Siemens komt met een nieuw type dat daarop inspeelt: de 'flexibele' afwasautomaat. Groot genoeg om er de afwas van een zespersoons diner in onder te brengen, maar voor een kleine vaat ook op halve capaciteit te gebruiken. De machine heeft twee ruimtelijk gescheiden spoel- programma's. Bij kleine hoeveelheden kan uitsluitend de inhoud van de bovenkorf worden afgewassen. De machine verbruikt dan 15 procent minder water, 30 procent minder stroom en 10 procent minder tijd dan bij een volle belading. Boven- en onderkorf zijn iden tiek uitgevoerd, waardoor ook het inruimen eenvoudi ger is, want alles wat onderin past laat zich eveneens bovenin plaatsen. Er zijn bovendien twee korven voor bestek. Wie meestal een halve machine gebruikt zal dus alles in de bovenkorf zetten. Dat spaart ouderen bij voor beeld heel wat gebuk. Door toepassing van een warm tewisselaar wordt warmte teruggewonnen en dat resul teert in een aanzienlijk lager energieverbruik. Boven dien wordt hierdoor glaswerk gevrijwaard van koude- /hitteschokken. Tijdens het droogproces condenseert de warme, vochtige lucht op de wand van de met koud water gevulde warmtewisselaar. Serviesgoed en glaswerk worden daardoor perfect ge droogd, zonder toevoer van (niet helemaal schone) bui tenlucht en de stoomwolken bij het openen van de deur behoren tot het verleden. Het gecondenseerde water wordt bewaard tot de volgende afwasbeurt. Voor de verwarming is een compact en veel kleiner doorstroomelement gekozen, dat onder de bodem is geplaatst. Dat maakt een betere ruimte-indeling moge lijk, zodat tevens het euvel van smelten van kunststof bakjes op het element uit de wereld is. Deze neratie afwasautomaten is in verschillende gen leverbaar, ook voor geïntegreerde inbouw. Meer informatie: Siemens Infocentrum, Zoetermeer, 0 70-33 329 30 of -33 325 70. Kunststof gevelelementen Ramen, kozijnen en deuren (gevelelementen) van kunststof, talloze huiseigenaren en huurders hebben er al mee te maken gekregen. Om dit produkt voor de consument een duidelijker gezicht te geven heeft de Vereniging van kunststof gevelelementenfabrikanten (VKG) een voorlichtingscampagne opgezet. De informatie is bedoeld voor particulieren die van plan zijn om op eigen initiatief renovatie, verbouwing, isolatie, enzovoorts uit te voeren. Daarbij wordt dan ook al gauw gedacht aan vervanging van ramen, deu ren, enzovoorts door elementen van kunststof. Meer informatie: VKG, Postbus 190, 2700 AD Zoetermeer. EVELIEN BAKS De klok erop gelijk zetten lukt écht niet. Maar vier da gen per jaar geeft de zonne wijzer dezelfde tijd aan als het horloge. Dat de decora tieve wijzer opeens weer overal opduikt heeft dan ook meer te maken met het gege ven dat we weer veel geld over hebben voor de inrich ting van de tuin. „Dat heeft een enorme vlucht genomen," zegt Mar leen Bottelier van de in het Zuidhollandse Nieuwkoop gevestigde firma Verwijs/Bottelier Tuindeco- raties. Het bedrijf is de groot ste importeur van zonnewij zers. „Dat je zt ziet, komt door c iveral Met folders, de weg. ook op beurzen en tentoonstellin gen.' haar e n van nu is volgens wereld van verschil met die van tien jaar gele den. Met allerlei tafelkleden, kussentjes en decoratieve elementen heeft dat stukje grond achter het huis meer vyeg van een buitenkamer dan van een gewone tuin. En Verwijs/Bottelier heeft daar in een niet geringe inbreng. Principe Het ontwerp van de zonne wijzer is al ruim tweeduizend jaar oud. Volgens de boeken zo'n 22 eeuwen, maar het zou volgens Marleen Botte lier ook langer kunnen zijn. Door de eeuwen heen wer den ze gebruikt om de tijd te meten. Het principe is een voudig: de zon werpt mid dels een wijzer (gnomon) een schaduw of juist een lichtstraal op een schaalver deling, bestaande uit uren. Maar omdat de aarde niet exact cirkelvormig om de zon draait, geeft de wijzer maar enkele dagen per jaar Marleen Bottelier tussen haar zonnewijzers. de exacte tijd aan. „Ach, vroeger ging het er om dat mensen .globaal de tijd konden aflezen," vertelt Marleen Bottelier. „Nu willen we tot op de seconde weten hoe laat het is. Want als je niet precies om half zes naar de filemeldingen luistert, sta je er wel precies middenin. Dus de zonnewijzer heeft geen functie meer, behalve een decoratieve dan." Ze heeft een collectie met zo'n vijftig verschillende mo dellen. Een aantal daarvan wordt volgens eigen ontwerp vervaardigd. „In Nederland wonen we gemiddeld op de 52ste breedtegraad, dus die wij zelf laten maken, maken we meteen op die breedte graad. In België daarentegen zitten ze weer op de 51ste." Bij de verstelbare zonnewij zers kan de wijzer zo worden vastgezet dat die een hoek van 52 of 51 graden maakt met de aarde. Kerktorens Nederland is volgens Mar leen Bottelier een echt zon- newijzer-land. „Je komt ze tegen op gevels, kerktorens. Sommige zijn beschermd door Monumentenzorg. An dere landen hebben veel minder de neiging om de tuin te versieren. In Duits land bijvoorbeeld wordt de tuin als iets nuttigs be schouwd. Daar wordt hij vol gestopt met groente en wat bloemen. Engeland daaren tegen land vijzen Marleen Bottelier haalt haar zonnewijzers uit ver schillende landen, waaron der Zwitserland, de Verenig de Staten, het Verre Oosten FOTO NIELS VAN DER HOEVEN en Duitsland. De gespeciali seerde exemplaren komen met name uit Engeland, waar ze overigens vooral een voorkeur hebben voor platte modellen. „In Engeland ko men nog geregeld antieke zonnewijzers te voorschijn." De modellen van Verwijs- /Bottelier liggen wat prijs be treft tussen de honderd en drieduizend gulden. „Of zelfs daarboven," zegt ze. „Als we iets speciaal moeten laten maken." Alle modellen pas sen overigens op één van de vijftien sokkels die Verwijs- /Bottelier in de collectie heeft Zo'n drie jaar geleden heeft ze ook windwijzers in het assortiment opgenomen. „Ook dat heeft een enorme vlucht genomen, ik denk dat ze dit jaar de zonnewijzers achternagaan." SPREEKUUR De vorige keer heb ik een stukje gewijd aan de geschiedenis van de tuberculose, een ziekte al zo oud als de mensheid zelf. Maar wat is tuberculose nou voor soort ziekte? Hoe raak je besmet? Wat gebeurt er als je geep medicijnen gebruikt en hoe loopt het af als je die wel inneemt? Tiïberculose is een besmettelijke ziekte. Als zich bij een patiënt tuberculosebacteriën beyinden in het sputum, dat is het uit de longen opgehoeste slijm, dan spreekt men van open tuberculose. Als iemand met open tuberculose hoest en pröest of zelfs maar spreekt, dan worden tuberkelbacillen in kleine druppeltjes in de omgeving uitge- spiróeid. Omstanders kunnen die druppel tjes inademen en op die wijze besmet ra ken. Let op het woord 'kunnen'. Tuberculose is weliswaar besmettelijk, maariveel minder besmettelijk dan bij voor beeld griep of waterpokken. De kans op be smetting is groter naarmate men langer en intensiever contact heeft met de besmette lijke patiënt. Gemiddeld genomen raakt on geveer vijftien procent vpn die 'contacten' besmet, maar de kans door een éénmalig cqntact geïnfecteerd te raken is erg klein. Besmetting en ziek worden zijn twee ver schillende dingen. Bij TBC is de kans dat je na besmetting echt 'de tering krijgt' hele maal niet groot: één op de zes besmette mensen krijgt ooit, opeen bepaald moment in z'n leven, daadwerkelijk ziekte-verschijn- selep. Het begint, zo'n twaalf weken na de besmetting met het positief wórden van de huidreactie tegen tuberculose, de zoge naamde Mantoux-reactie. Reactie In de huid gespoten tuberculine geeft na enkele dagen een plaatselijke réactie in de vorm van een geringe roodheid en zwelling, soms met blaarvorming. Als deze reactie positief is, weet men dat besmetting heeft plaatsgehad. In dezelfde periode nestelen de ingeadem de tuberkelbacillen zich in de long en pro- Óeren daar uit te groeien, terwijl het Li- chaarp zich daartegen probeert te verwe ren. Er ontstaat een klein infectichaardje in de long, dat soms op een röntgenfoto te Dit stadium van tuberculose dat direct volgt op'de besmetting wordt 'primaire tubercu lose' genoemd. Patiënten met primaire tu berculose hebben geen tuberkelbacillen in hun sputum en zijn dus niet besmettelijk. Meestal verkalkt het haardje in de long en blijft-een 'vlekje op de long' achter dat ver der geen betekenis heeft. Soms ontstaan er in aansluiting aan de be smetting complicaties zoals borstvliesont steking ('pleuris'). Vroeger Was deze aan doeningvrijwel altijd het gevolg van tuber culose, tegenwoordig zijn andere oorzaken belangrijker geworden Als mensen met een lage weerstand worden getroffen door tubercuose (en dan hoeft u helemaal niet aan mensen met AIDS te denken, maar bijvoorbeeld alcoholisten, mensen die ondervoed zijn. of tevoren al ernstig ziek) kan de ziekte als een strovuur door het hele lichaam slaan, ofwel de 'vlie gende tering'. Hierbij is tuberculeuze her senvliesontsteking (meningitis) gevreesd. Slapende vorm Nadat de primaire tuberculose genezen lijkt, blijven tuberkelbacillen als het ware in slapende vorm in verschillende organen aanwezig. Zij liggen daèr afgekapseld, om geven door een barrière van afweercellen van de patiënt. Indien de afweer van de patiënt op de een of andere manier afneemt, bij voorbeeld door een slechte voeding of door een ande re ziekte, dan krijgen de ingekapselde tu berkelbacillen de kansbm door de barrière heen te breken en kan in verschillende or ganen de zogenaamde 'post-primaire tu berculose' ontstaan. Meestal is het aange dane orgaan opnieuw de long. Zodra de tuberculeuze óntsteking door breekt naar de luchtwegen komen de tuber kelbacillen in het sputum ('open tuberculo se') en is de patiënt besmettelijk voor zijn omgeving, waarmeede kringloop gesloten Ernstige zaak Voor de invoering van de tuberculostalica was de post-primaire tulierculose een ern stige zaak. Een kwart van de patiënten ge nas alsnog vanzelf, al dan niet geholpen door verpleging in een kuuroord dal vaak in een gezond aandoende omgeving (bossen, bergen) was gevestigd. Dezp 25 procent had dus een immuunsysteem dat in slaat was op eigen kracht de bacteriën te overwinnen en uit te schakelen. De helft van de patiën ten overleed binnen vijf jaar en de resteren de £5 procent overleefde de ziekte, maar genas niet en bleef besmettelijk voor ande ren in'de omgeving. Indrukwekkende cij fers: vijftig procent overleed binnen vijf jaar. Na de ontdekking van de tuberculostatica kwam de moderiie tuberculosebestrijding goed op gang, met als doel de verspreiding van TBC tegen te gaan. De sterfte aan de ziekte zakte dramatisch: als men de pillen goed inneemt, komt nog maar vijf tot zes procent uiteindelijk aan de ziekte te overlij den en stijgt het percentage genezingen van 25 naar ruim 80 procent. Maar 'leringlijer' is nog «leeds geen zegen MARISKA KOSTER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27