mm Wielrenunie opent de jaeht op EPO m Romario en Laudrup mogelijk weg bij Barcelona Rolf Muntz blinkt uit Zwaardere sancties bij gebruik doping f/i'H fM km» Wattenscheid tweede degradant in Duitsland Miller pronlongeert titel vierkamp Kasparov uitgeschakeld in 'eigen' schaaktoernooi Walter Godefroot eist eerherstel Nederlaag Nederlands volleybalteam tegen Portugal Sport Vandereycken naar RWDM brussel» Trainer René Vandereycken heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij de Belgische eersteklasser RWDM. De :rtigjarige coach volgt Freddy Smets op, die aan het einde van seizoen de club verlaat. Vandereycken nam eind oktober bij Standard Luik de plaats in van de ontslagen Arie Haan. Bij zijn huidige club had de oud-international zijn vertrek al aangekon digd. ACV'er Bombarda naar Groningen Groningen FC Groningen heeft voor de komende twee jaar de Italiaan Mariano Bombarda gecontracteerd. De 21-jarige Argentijnse vader en een Italiaanse moeder is met ne gentien doelpunten topscorer bij de amateurclub ACV uit Assen. Bombarda kwam twee jaar geleden naar Groningen om aan de HEAO te studeren. Cantona weer in opspraak manchester De rentree van de Fransman Eric Cantona, aanval- Manchester United, zou wel eens van korte duur kunnen zijn. Cantona keert zaterdag na een schorsing van vijf duels te rug bij de kampioenskandidaat. Hij is inmiddels opnieuw be schuldigd van „slecht gedrag". Na de wedstrijd tegen Arsenal in maart zou de spits scheidsrechter Callow beledigd hebben. Can tona heeft tot dinsdag de tijd zich te Rolf Muntz heeft zich op de tweede dag van het golftoer- nooi om de Open Catalaanse titel in de kijker gespeeld. De 25-jarige Brabander ging rond in 65 slagen, slechts één tik boven het baanrecord van de Engelsman Steven Ri chardson. Met een totaal van 137 slagen, zeven onder par, klom de blij verraste Muntz naar de tweede plaats. De Fransman lean-Louis Guepy leidt na twee dagen met een score van 135. Muntz, wegens geldgebrek zonder caddie, eindigde op de smalle baan in Pais met zeven birdies en geen enkele worden opnieuw achttien holes gespeeld. SGjBinnen afzienbare tijd verwacht de internationale wiel renunie UCI de juiste methode te hebben gevonden om het gewraakte en geruchtmakende middel EPO, de afkor- aT ting van erythropoëtine, op te kunnen sporen. Op dit cm moment wordt geëxperimenteerd met drie manieren om 9 j de stof te vinden. Het middel zet het beenmerg aan tot «j de produktie van extra rode bloedlichaampjes waardoor de opname van zuurstof wordt bevorderd. Het medicijn is in het hiiidige wielerseizoen te pas en te onpas geassocieerd met de gigantische successen van de Italiaanse wielrenners. Die link is een doorn in het oog van Hein Ver- bruggen, de Nederlandse voor zitter van de UCI. Vrijdag, aan de vooravond van de Amstel Gold Race tijdens een perscon ferentie in Heerlen van de anti- dopingcommissie van de UCI, liet de Brabander opnieuw zijn ongenoegen over de insinuaties blijken. Als een soort Don Quichotte probeerde hij het de laatste we ken bezoedelde imago van de wielersport wit te wassen. Slim en verstandig als hij is, schoof hij de schuld dit keer niet in de schoenen van de media. Hij wees ook naar het peloton dat erover roddelt. „Het gegeven heeft onze aandacht. We zoe ken naar mogelijkheden het on eigenlijke gebruik van het mid del te ontdekken. Op dit mo ment zijn we met drie metho den bezig", legde de hoogste baas van de UCI uit. „We bevinden ons op dit mo ment in een vicieuze cirkel. Het is te gek om los te lopen dat ploegleiders mij bellen met het verzoek professor Manfred Do- nike onderzoek te laten doen bij bepaalde ploegen. Niemand wil geloven dat de Italiaanse suc cessen gebaseerd zijn op hun trainingsaanpak. Om die sug gesties te weerleggen is een goed controlesysteem noodza kelijk. En daar wordt momen teel hard aan gewerkt." Verbruggen noemt de associ aties belachelijk, maar beseft te gelijkertijd dat hij zich naiëf op stelt. Hij erkent dat hij nog te veel als n'iarketingman denkt. Mensen die hun produkt verko pen, het liefst zonder smet. „Sponsors worden huiverig. Dat merk ik. Door alle geruchten die de ronde doen", zei Jiij. ..We weten echter dat een hoop ploegen puur en zuiver werken. Ze hebben clausules in de con tracten van de renners opgeno men dat ze bij gebruik van dope op staande voet worden ontsla gen. We moeten af van het imago dat de wielersport onlos makelijk is verbonden met che micaliën." Tijdens de bijeenkomst in Heerlen, met dopingjager Man fred Donike en de vice-voorzit- ter van de UCI Werner Göhner, in het dagelijkse leven jurist, werd niets achterwege gelaten om het besmette blazoen schoon te wassen. Donike pre senteerde een uitgebreid rap port van een onderzoek dat hij twee jaar geleden verrichtte naar de hormonenhuishouding van de renners van toenmalige Helvetia-ploeg in de rondes van Zwitserland en Frankrijk. Kort samengevat luidde de conclusie dat toevoeging geen enkele zin had. Zware inspanningen, zo werd beweerd, zou een te kort aan hormonen tot gevolg heb ben. Onzin", zei de Duitse we tenschapper. „Het onderzoek heeft die visie tegengesproken. Artsen en verzorgers dienen we op te voeden. Duidelijk te ma ken dat het ook mogelijk is zon der stimulerende middelen prestaties te leveren. De afgelo pen tijd hebben we geconsta teerd dat middelen worden ge bruikt die niet op de verboden lijst staan. Waarom? Juist. Dat kun je niet betrapt worden. Zo dom zijn sommigen mensen. En die spullen hebben geen en kel prestatieverhogend effect." In het toonaangevende Fran se sportblad L'Equipe bevestig de de Italiaanse biochemicus Michele Ferrari vrijdag onge wild de visie van Donike. „Alles •wat niet opgespoord kan wor den, wordt gebruikt", zei de aan de universiteit van Ferrara ver bonden arts, die onder anderen Argentin en Furlan onder zijn hoede heeft. „De limiet is de lijst met verboden middelen. Daar blijven we vanaf. De strafmaat wordt zwaarder, maar de preventie heeft ook een hogere prioriteit. Voorkomen is beter dan genezen staat voorop bij de internationale wiel renunie UCI in de strijd tegen het gebruik van dope. En wie dan nog niet wil luisteren, hangt stevige sancties boven het hoofd. Variërend van een half tot een jaar bij de eerste keer, een tot twee jaar bij een tweede vergrijp en levenslange schor sing bij een derde overtreding. In het kort behelst de anti-do- ping politiek van de UCI de vol gende drie punten: controle, preventie en onderzoek. Een in- voorlichting wordt door de UCI net zo belangrijk gevonden als de controles met de daarmee gepaarde straffen. Volgens de wielrenunie schrikt een uitgekiend systeem de wiel renners af dope te gebruiken. Daartoe worden ook de contro les buiten de wedstrijden en zelfs buiten het seizoen inge voerd. Onderzoek en voorlichting blijven op de eerste plaats staan, liet de Nederlandse voor zitter van de UCI, Hein Ver bruggen, weten. „Tot de forsere straffen zijn we pas overgegaan na uitgebreid onderzoek", zei hij. De hervorming van de bepa- Jan Siemerink bereikt halve eindstrijd in Seoul Jan Siemerink heeft zich in het toernooi van Seoul geplaatst voor de halve finales. De Rijns burger, zesde geplaatst, had weinig moeite met de als vierde gerangschikte Australiër Jamie Morgan: 6-2 6-4. Vandaag treft Siemerink de Britse veteraan Je remy Bates die de Amerikaan Chuck Adams (tweede ge plaatst) met 6-4 7-5 uitschakel de. De andere halve finale gaat tussen de Duitser Renzenbrink en de Amerikaan Tarango. Siemerink, 91e van de wereld, stond vorig jaar februari het laatst in een ATP-toemooi in de halve finale. Hij reikte toen in Marseille zelfs tot de ein'dstrijd die tegen de Zwitser Rosset verloren ging. Twee van de grootste tennista lenten uit de voormalige Sov jetunie, de Rus Jevgeni Kafelnik ov (20) en de 19-jarige Andrej Medvedev uit de Oekraïne, staan in de halve finales van het graveltoernooi in Monte Carlo tegenover elkaar. Kafelnikov schakelde na de Amerikaan André Agassi en de Duitser Michael Stich, eerste op de plaatsingslijst, vrijdag in de kwartfinales de Tsjech David Rikl uit: 7-6 6-3. Medvedev, deze winter aan de kant wegens een knieblessu re, had de betere zenuwen in een marathongevecht met de Amerikaan Jim Courier (derde): 6-7 7-5 7-6. De partij vergde Abdrei Mevdedev in opperste concentratie. De tennisser bereikte de halve finale in Monte Carlo. drie uur en negentien minuten. Bruguera (vijfde) boekte de sim- Later op de avond bereikten pelste zege: 6-0 6-3 op de ook Stefan Edberg en Sergi Bruguera de halve finales. De Zweed, als tweede ingeschaald, kwam zo ver na een zwaarbe vochten overwinning op 'mr. gravel' Thomas Muster uit Oos tenrijk: 6-7 7-6 6-4. Sergi Kroaat Goran Ivanisevic (vier de). Kafelnikov en Medvedev heb ben in Monte Carlo behalve hun tennistalent nog een ander ding gemeen: ze zijn niet uit het casino weg te slaan. Kafelnikov gaf vrijdag toe al 10 procent van zijn prijzengeld aan de roulette tafel verspeeld te hebben. „Ik verloor vorig jaar 500 dollar", zei Medvedev. „Dus ik ben nu wat voorzichtiger. Ik zet meestal op rood in en op de een of an dere manier is het dan altijd zwart." De twee speelden vroeger als 12- en 13-jarigen heel wat par tijen tegen elkaar in de jeugd- competitie van de Sovjetunie. „Hij won toen altijd van me", weet Kafelnikov, die Medvedev in een proftoernooi nog nooit tegenover zich vond. Laatstgenoemde club, de nummer vijftien van de Bun- desliga, speelt zaterdag tegen koploper Bayern München. De ploeg van trainer Franz Becken- bauer staat bij winst weer twee punten los van concurrent Kai- serslautern. In het duel tussen de midden moters Werder Bremen en FC Köln (3-1) werden twee rode kaarten uitgedeeld. Rudy (Köln), een Poolse international, moest in de 59e minuut naar de kant na een opzettelijke handsbal. Wolter (Bremen) werd in de 63e minuut weggestuurd na zijn tweede gele kaart voor een gro ve overtreding. Met twee doel punten was Rufer de gevierde man bij Werder Bremen. In de Bundesliga is Watten scheid dit seizoen de tweede degradant. Vrijdag verloor de nummer zeventien op eigen veld met 0-2 van titelkandidaat Kaiserslautern. De treffers van Sforza en Hengen vielen in de laatste vijf minuten. In de resterende twee wed strijden kan Wattenscheid de veilige vijftiende plaats niet meer bereiken. Eerder al werd het vonnis over VfB Leipzig ge veld. De derde club van de reke ning wordt waarschijnlijk Frei burg, dat in de laatste drie duels een achterstand van vier pun ten moet goedmaken op FC Nürnberg. De medaillewinnaars van de vierkamp op het podium: vlnr Dina Kochetkova (brons), Shannon Millar (goud) en Lavina Milosovici (zilver). foto epa lingen inzake de strafmaat wordt geleidelijk ingevoerd. Be roepsrenners wacht volgens de huidige reglementen bij de eer ste overtreding een voorwaar delijke straf van drie maanden. Een tweede „bekeuring" bete kent een onvoorwaardelijke uit sluiting van een half jaar, een derde een schorsing van ander halfjaar. Met ingang van 1 juni is de strafmaat als volgt: respectieve lijk zes maanden, twaalf maan den en intrekking van de licen tie. Met ingang van 1 november wordt de nieuwe regel officieel van kracht: zes tot twaalf maan den, twaalf tot 24 maanden en levenslang. De Amerikaanse Shannon Mil ler heeft haar gouden medaille van vorig jaar in Birmingham in de vierkamp tijdens de wereld titelstrijd in Brisbane met suc ces verdedigd. De 17-jarige turnster is de eerste in de afge lopen twintig jaar die de we reldtitel twee keer achter elkaar won. Loedmilla Toeristsjeva uit de voormalige Sovjetunie pres- teerde dat in 1970 en 1974, toen het evenement nog om de vier jaar werd gehouden. Miller bleef de Roemeense Lavina Milosovici en de Russin Dina Kosjetkova voor. Enkele weken geleden zag het er nog naar uit dat Miller het toernooi in Brisbane moest la ten schieten. De 1,45 meter klei ne en 36 kilo lichte Amerikaan se ondervond toen te veel last van een hardnekkige spierbles sure in de buik. „Ik kon twee weken lang geen oefeningen doen op de brug", zei Miller na dat ze haar coach Steve Nunno had omhelst. „Daarom had ik mijn twijfels of het wel zin had naar Australië te reizen. Nu ben ik blij dat ik het gedaan heb. De onzekerheid heeft me ook ge holpen hier vrij rustig naar toe te leven. Ik kon niets anders doen dan mijn best en positief blijven denken. Deze titel bete kent, door alle problemen van de afgelopen maanden, meer voor me dan de eerste." De spanning was groot in Brisbane. Toen de scholiere voor haar laatste paardsprong een jurywaardering van 9,812 punten had gekregen, was ze zeker van prolongatie van de wereldtitel. Met haar totaal over vloer, balk, sprong en brug on gelijk van 39,274 punten be droeg de voorsprong op Miloso vici, aangemoedigd door voor malig landgenote en oud-kam pioene Nadia Comaneci, be droeg slechts 0.038. „Mijn grote doel is nu Olympisch goud in Atlanta", kondigde Miller aan. Haar land- en leeftijdgenote Dominique Dawes voerde, net als vorig jaar in Birmingham, het veld na drie onderdelen aan. Opnieuw slaagde zij-er niet in de hoofdprijs voor zich op te ei sen. Door een zwakke paardoe- fening, ze raakte bij de landing uit balans, viel Dawes terug naar de vijfde plaats. laatste zwart had, eindigde in remise. Vervolgens sloeg Kram- nik met wit toe, hoewel Kaspar ov zich van de Koningsindische verdediging bediende, die hij als geen ander beheerst. Kram- nik sloeg met een centrumpion een bres in de verdediging van Kasparov, die bij dreigend mat op de 42e zet opgaf. Kasparov had donderdag in de eerste ronde van Jan Tim man gewonnen. Voor de Am sterdammer, tegen Karpov ver liezer in de tweekamp om de wereldtitel van de FIDE, was dit het eerste optreden in een PCA- toemooi. Met Kramnik en Ivantsjoek plaatsten de Rus Wisjmanawin en de Indiër Anand zich voor de halve finales. Het prijzengeld van het toernooi is 320.000 gul den. Gari Kasparov is gisteren in de kwartfinales van zijn „eigen" toernooi in het Kremlin van Moskou uitgeschakeld. De we reldkampioen van de Professio nal Chess Association (PGA) verloor in het eerste toernooi van de Grand Prix-cyclus met 1/2 - 1 1/2 van zijn 18-jarige landgenoot Vladimir Kramnik. Ook de Engelsman Nigel Short, met Kasparov in februari vorig jaar mede-oprichter van de PCA uit onvrede over het be leid van de wereldbond FIDE, werd uitgeschakeld. Hij verloor met 0-2 van Vassili Ivantsjoek uit de Oekraïne. De spelers heb ben in dit toernooi per partij 25 minuten bedenktijd. Het eerste duel tussen Kaspa rov en Kramnik, waarin de De dopingbeschuldigingen van de oud-wielerprof Uwe Ampler tegen zijn voormalige werkgever Te lekom, hebben tot een reactie geleid. Ploegleider Walter Godefroot diende gisteren bij de recht bank in Bonn een eis tot rectificatie in. De Belg behield zich het recht voor meer juridische stap pen tegen Ampler te ondernemen. De drievoudige winnaar van de Vredeskoers klaagt in de laatste editie van het weekblad Der Spiegel de teamleiding van Telekom op ondub belzinnige wijze aan. Volgens Ampler is hij in 1992 en 1993 zonder het zelf te weten met bloed- doping (EPO) geprepareerd op grote wedstrijden. Godefroot, de medische staf en de verzorgers ont kennen in alle toonaarden dat de renners met verboden middelen zijn behandeld. De stafleden beroepen zich op de medische rapporten en dos siers van alle Het Nederlandse is het vierlandentoernooi vol leybal in de Portugese plaats Guarda zwak begonner^ Het duel met thuisland.Portugal, in Europees opzicht niet meer dan een middenmoter, ging gister middag verloren met 3-2. Oran je zwichtte voor 1250 luidruch tige Portugese supporters na tweeëneenhalf uur met 27-29 in de vijfde set. De setstanden wa ren 13-15 12-15 15-5 15-7 27-29. Zaterdag speelt Nederland te gen Bulgarije, gisteren is Noor wegen tegenstander. Coach Joop Alberda gebruikte vrijwel de gehele wedstrijd als basisformatie Blangé, Posthu- ma, Van der Meulen, Zoodsma, Klok en Bas van der Goor. Al leen Van der Horst viel zo nu en dan in. Sterke krachten als Zwerver, Held en Grabert ver blijven nog in Italië waar de slotfase van de competitie bezig is. Dit trio meldt zich 2 mei bij de selectie. Na de eerste twee sets spoor de Alberda zijn ploeg, die de af gelopen week mede door een bespreking over de financiële vergoedingen voor de spelers slechts twee trainingssessies hield, aan tot meer agressiviteit en een hoger tempo. Dat had effect. Oranje won de volgende twee sets in de gloednieuwe sporthal, die eerder op de dag officieel was geopend, met 'nor male' cijfers: 15-5 15-7. In de vijfde set was het verschil nooit meer dan twee punten. Beide teams verspeelden enkele wed strijdpunten voordat Portugal met 29-27 toesloeg. TERDAG 23 APRIL 1994 98i •Ec Jtendry wint met gebroken arm De Oranje-jeugdwielerronde op Koninginnedag wordt niet op het parcours aan het Van Vollenhovenplein worden ge- 'r houden. Na een. eerdere gedwongen verhuizing van de Doeza- 9 straat naar de Rijndijkbuurt trok de sponsor zich terug. De Leid- se wielervereniging Swift/Casba houdt de wielerronde nu op het De Bult, dat onlangs geheel vernieuwd is. De ronde start op 30 april om 10.00 uur. Het nieuwe parcours wordt op 15 mei officieel geopend. jheffieldOndanks een gebroken arm heeft titelhouder Stephen Jendry zich geplaatst voor de kwartfinale van het WK snooker. 9e nummer één van de wereld gleed uit in de badkamer van lijn hotel en brak daarbij de elleboog van zijn linkerarm. Omdat iet bloed rond de kwetsuur is weggehaald kon Hendry toch in ictie komen voor de tweede sessie van zijn partij tegen Dave Harold. Na het eerste gedeelte, voor het ongeluk, stond Hendry 17-1 voor. Hij bouwde die voorsprong met de fractuur ge- itaag uit en won uiteindelijk met 13-2. Jeugdwielerronde verhuist naar Bult Het lijkt er steeds meer op dat Barcelona-trainer Johan Cruijff volgend seizoen zonder Roma- fio en Michael Laudrup verder moet. Romario staat in de be langstelling van het Italiaanse Juventus, terwijl Laudrup bijna zeker vertrekt naar aartsrivaal Real Madrid. De directeur-ge neraal van Real, de ex-diplo maat Inocencio Arias, verklaar de gisteren 'ervan overtuigd te zijn dat Laudrup volgend sei zoen voor Real uitkomt', maar die uitspraak werd later weer ingetrokken door voorzitter Ramon Mendoza: „Arias weet niet waar hij over praat", aldus een geïrriteerde Mendoza. Desondanks meldden goe- dingelichte bronnen bij Real dat Laudrup, wiens contract bij Barcelona aan het einde van het seizoen afloopt, al met Real Ma drid tot een principe-akkoord is gekomen. Het is algemeen be kend, dat de Deen bij Barcelona weg wil, omdat hij niet met Cruijff kan opschieten. Real Ma drid, dat vorige week Tenerife- trainer Valdano voor twee jaar vastlegde, is van plan in sep tember met een geheel nieuwe selectie van start te gaan. Ra- mis, Lasa, Nando, Jaro, Ma- queda, Villaroya, Zamorana en Prosinecki mogen naar een an dere club uitzien. De zaak rond Romario ligt in gewikkelder. De afgelopen we ken is de relatie tussen Romario en Cruijff er niet beter op ge worden, iets wat veroorzaakt wordt door de veelvuldige nachtelijke escapades van de Braziliaan. Cruijff heeft het late discobezoek van zijn topscorer lange tijd door de vingers ge zien, maar nu Romario al zes wedstrijden geen doelpunt meer gemaakt heeft, is zijn ge duld op. Enige weken geleden kwam het tijdens een training tot een openlijke confrontatie tussen de twee, waarbij de Bra ziliaan ten overstaan van alle andere selectiespelers Cruijff voorhield zich met zijn eigen zaken te bemoeien. „Je bent mijn vader niet", zei Romario daarbij onder meer. Romario, die vandaag in de uitwedstrijd van Barcelona bij Celta niet van de partij zal zijn wegens een blessure, staat in de belangstelling van Juventus. De Italiaanse club zou bereid zijn 25 miljoen gulden te betalen om het contract van Romario met Barcelona af te kopen. Cruijff heeft daar wel oren na, omdat hij dan met dat geld weer de markt kan opgaan. Op zijn verlanglijstje staan onder meer Eric Cantona van Man chester United, Dennis Berg kamp van Inter en Overmars van Ajax. Cruijff, gisteren na de trai ning: „Ik voel er niets voor om agentje te spelen. Zolang Roma rio scoort, kan het me niet veel schelen wat hij 's nachts uit spookt. Zo ontevreden ben ik trouwens niet over hem, want hij heeft al 27 doelpunten ge maakt". Cruijff liet echter door schemeren een eventuele trans fer van Romario niet te zullen tegenhouden: „Voor mij is geen enkele speler onverkoopbaar. Maar dan moet er wel een goed bedrag op tafel komen". Als Ro mario naar Juventus vertrekt, brengt dat Barcelona heel wat extra geld in het laatje. De transfer van de Braziliaan van PSV naar Barcelona heeft de Catalaanse club afgelopen jaar nog geen 10 miljoen gulden ge kost. J

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23