is weer een kijksport, net als vroeger In de rij naar de slakkenkwekerij Snooker Het Gesprek van de Dag Nog bier zat in huis Koninklijk groen Met de fiets van kust tot kust ZATERDAG 23 APRIL 1994 De consument zal vooralsnog niets merken van de staking bij Heineken. De voorraad bier in supermarkten, cafés ert in de kantines van sportverenigingen in de regio Leiden is ruim vol doende om het althans de ko mende dagen uit te kunnen zin gen. Een grote drankengroothandel. Schuitema in Amersfoort die onder meer de ClOOO-vestigin- gen van bier voorziet, verwacht nog geen problemen voor de komende dagen. Ook afnemers zeggen voorlopig niet te klagen te hebben over de omvang van hun biervoorraad. ,,Deze week lukt het nog wel", zegt een woordvoerder van het hoofd kantoor van Albert Heijn in Zaandam. ,,Dat geldt voor al onze vestigingen. En mocht het Heineken-bier in de loop van volgende week toch opraken, dan hebben we nog genoeg an dere bieren in huis", aldus de woordvoerder. Café Annie's Verjaardag in Lei den beschikt op dit moment over een ruime voorraad bier. „We hebben hier kelderbier. In een tank van zesendertighon derd liter", zegt een werknemer. „We zijn van de week al ge waarschuwd door Heineken en hebben daar dus op in kunnen spelen. Als het erg druk is in een weekeinde gaat er zo'n vijfhon derd liter door. Dus we houden het wel even vol." Dat is ook het geval met het Leidse cafés Barrera en De Spons. Hoewel men daar niet over een tank beschikt, is er toch ruim voldoende bier. „Ze hebben het donderdag nog ge bracht", zegt Henk van De Spons. „We kunnen normaal gesproken weer een week voor- Voetbalvereniging Quick Boys kan al zijn leden en bezoekers in Katwijk vandaag rijkelijk van bier voorzien. „Geen enkel pro bleem", zegt een medewerker van de kantine. „We hebben hier genoeg flesjes en genoeg vaten. Daar kunnen we wel twee weken mee toe." Voetbalclub Lugdunum in Lei den is gisteren nog voorzien van een forse lading bier. „We heb ben hier nu twee volle tanks van duizend liter", meldt bestuurs lid Hendriksen. „En honderd vijftig kratten bier. Dus ik zou zeggen: laat de.mensen alle maal tot mij komen." •HERMAN JOUSTRA De A44. Veel auto's, nog meer antennes, bestuurd door zor gelijk kijkende mannen. Ze wil den er eigenlijk niet aan, aan dat 'altijd bereikbaar' zijn. Een autotelefoon, dat nooit. Maar ja- Al die auto's zijn met hetzelfde doel op weg. Centen verdie nen. Thuisgekomen beklaagt bestuurder zich tussen twee slokken rode wijn door obligaat over de werkdruk. Maar niet tot laat, morgen wacht een nieuwe werkdag. Vandaag wil ik er niks mee te maken hebben. Bij Voorscho ten sla ik links af, en even ver der rechts, door het mooie hek. Het bos erachter heet Konink lijke Domeinen. Zou het Ko ninklijke slaan op de natuur, de naam was in orde. Nu dien je uit de naam af te lezen, dat ooit één familie zich al dit prachtigs heeft toegeëigend en dat je blij mag zijn dat je er als onderdaan van Oranje in mag wandelen. Maar betalen moet je wel. Aan een automaat. Ik zeg het ding goeie dag, geen antwoord. Waarom zit niet op een stoel voor het houten hok een man tussen het roken van zijn si gaartjes door centjes te innen. Honderdduizenden zijn er be schikbaar. Maar het hok is leeg en van dat leger werklozen en arbeidsongeschikten heeft nog geen handvol de weg weten te vinden naar deze overweldi gende balsem voor de ogen. Waarom zijn er zo weinig mensen? Je woont in Leiden, zit thuis, en je voelt je een weg- werpmens. Dan zou je je fiets van het stof kunnen ontdoen en de bordjes 'Voorschoten' volgen en in de Domeinen je ene voet voor de andere kun nen zetten. Wandelen heet dat. En dan kijken, groen rechts, groen links, allerrjaal mooi, en diep ademhalen en zeven keer 'g.v.d.' zeggen en één keer 'zie zo' en weer wat warmte door die dichtgeslibde aderen voe len stromen. Maar er loopt geen hond in de Domeinen. Mij best, op honden in bossen heb ik het niet. Voorbij het theehuisje naar links, het lange pad af. Dan over het boerenerf naar het paadje door het weiland. Aan het eind rechts aanhouden, daar slaat een bankje. Wie die route afgelopen donderdag middag had gelopen, was de schrijver dezes tegengekomen. Wat ook niet alles was geweest, hadden we geen van tweeën alleen gezeten en het onver- mijdeljk ergens over moeten hebben. En ik zat daar nu juist om met dé natuur in conclaaf te gaan. De bomen, de struiken zijn hoogzwanger, sommigen zijn al bevallen van een prachtige bloei. Verderop spelen hazen, maar het kunnen ook konijnen zijn. Ik schiet niet, dus ze hoe ven ook niet terug te schieten. Ze rennen maar een beetje, nooit zal er een Weight Watchers voor konijnen ko- De natuur is onpartijdig, op het schuldige af. Bomen waar aan mensen zich hebben ver hangen, bloeien nu evengoed weer. En de bossen rond Gora- zde bieden de Serviërs onder dak zonder één lastige vraag te stellen. Ook het gras pal voor me weigert niet uit te schieten uit protest tegen de verder schrijdende aantasting van Hollands groene hart. De na tuur laat die rare mens zijn gang maar gaan. Gezeten op dat bankje wordt al het groen om rhe heen steeds verhevener, steeds prachtiger in zijn koninklijke onverschil ligheid. Vorige week schreef ik: 'We kunnen hei niet. De we reld sleept zich voort van oor log naar oorlog.' Maar de na tuur begint goedgemoed aan een nieuwe zomer. En ik schouw dankbaar toe. De zon, de rust, het groen, het doet goed. Langzaam Jaat ik mij op het gras zakken en leg het war me malle voorhoofd te rusten in het koele gras. Uitslapen doen Gerard en Yvonne Nijssen niet in hun va kantie. Elke ochtend staan de Hoofddorpers om zes uur op om niet veel later op hun race fiets te kruipen. Ze doen mee i de 'Coast-to-Coast-rit' van wielerclub Le Champion. Fiet- :n van de ene kant van de Ver- ïigde Staten naar de andere /er een afstand van bijna 3500 kilometer. „Ach, je kunt het zit tend af', relativeert Gerard. Gisteren vertrokken Gerard (50) i Yvonne (47) naar de start plaats Galveston bij Houston. Vanochtend zijn ze met dertig ,andere deelnemers op weg ge gaan voor de eerste etappe naar Bay City. Over een kleine maand hoopt het duo te arrive ren in Oceanside, een voor standje van Los Angeles. Ge middeld moet 150 kilometer per dag worden gereden om de plaats van bestemming te berei ken. De Nijssens hebben één keer eerder een tocht van dergelijke omvang gereden. In 1990 vol brachten ze de rit Amsterdam- Istanboel over 3200 kilometer. In de tocht langs de zuidelijke i grens van Amerika worden de staten Texas, New Mexico, Ari zona en Califomië aangedaan. Langs de route ligt onder meer de Grand Canyon, de beroemde kloof waar de Colorado-rivier doorheen stroomt. De Hoofddorpers vrezen niet wegens oververmoeidheid het evenement te moeten staken. Gerard: „Je kunt het zittend af. AJs je maar genoeg eelt op je zit- botten hebt, moet het lukken." Yvonne: „Sommigen vinden het gek dat je elke dag zo'n afstand per dag aflegt, die vinden 150 kilometer met de auto al veel." ARNOLD AARTS Voorschoten nog wel mee valt met de belangstelling. „We heb ben de indruk dat we hier de laatste tijd weer iets meer men sen binnen krijgen. We denken dat dat komt omdat er een zaak in Leiden failliet is gegaan. En nog een andere, in Leidschen- dam, meen ik. Tsja, en de men sen willen toch snookeren. Dus komen ze nu hier. Maar het is niet meer zo als een paar jaar geleden." Snookerij Faillissementen in de snooker wereld zijn nog niet aan de orde van de dag, maar dat een aantal uitbaters moeite heeft het hoofd boven water te houden is een publiek geheim. Ook Co Vrins weet dat. Hij is eigenaar van twee qua grootte bescheiden snookercentra in Leiden, de Snookerij en het snookercen trum aan de Hogewoerd. Opval lend genoeg heeft hij in zijn ei gen zaken géén terugval kun nen constateren. „Ik denk dat de terugval zich voornamelijk beperkt tot de grote zalen. Bij een aantal is het zelfs drama tisch heb ik gehoord. Zo gaat er in Arnhem een mooie, grote zaal dicht. Het gaat er natuurlijk om in elk geval het break-even- point te halen. Minstens quitte te spelen. Als je dan twintig ta fels hebt staan en je hebt er een paar man personeel lopen is dat moeilijker." Vrins staat zelf dan ook op het standpunt dat een zaak in prin cipe door één persoon gerund moet kunnen worden. Dan is de kostenkant „aan die kant" han teerbaar. Wat ook meespeelt is de locatie van een zaal. Voor een deel is de plaats bepalend voor de hoeveelheid publiek dat er een balletje komt stoten. „In een dorp als Spijkenisse of Rid derkerk ben je normaal gespro ken de enige. Dus dan lukt het wel. Maar het wordt anders als 'je bijvoorbeeld in Rotterdam zit. Daar zitten veel grote zalen die allemaal veel publiek willen trekken." Jumbo In Warmond bevindt zich zo'n grote zaal: Jumbo. Met zestien snookertafels. Uitbater Henk Theunisse beaamt dat er een duidelijke terugloop is in het snooker. „Bij ons is dat een lich te terugval. Sinds 1991 is het voorbij De rage in Nederland lijkt Zelfs met de ogen dicht is het snooker een sport om van te watertanden. Sluit ze en er trip pelt een parmantige dame op naaldhakken voorbij. Klik-klak, klik-klak. Wacht dan even en je hoort de uitbundige kreten van bewonderaars: Oeh en Aah. Maar zodra je de ogen open doet is de vrouw verdwenen. Gelukkig zie je dan een groene tafel vol gekleurde toverballen. En stijlvol geklede mannen die ernstig kijkend rond die tafel lo pen. Het water loopt je opnieuw in de mond. Kortom, snooker is een sport voor de stille genie ters, voor de fijnproevers. Fijnproevers zijn er nog genoeg, want half Nederland staart op mt weer naar de groe ne mat met gaten. De uitzen dingen van de BBC, vanuit het Crucible Theatre in Sheffield, zijn hier via de kabeltelevisie te ontvangen en trekken hier elke avond weer honderdduizenden kijkers. Ze volgen de verrichtin- Steve Davis, de ideale schoonzoon. Van Stephen Hen dry, ook een ideale schoonzoon, maar dan in een veel jongere uitvoering. En van Jimmy Whi te, sinds hij met drinken is ge stopt ook al zo'n ideale schoon- Kortom, snooker is een keurige sport. Desondanks laten de Nederlanders de keu steeds vaker in de kast staan. Ze kijken nog wel naar snooker, maar zelf balletje stoten is er nog ir sporadisch bij. Scholtes „Het is duidelijk minder dan een aantal jaren geleden", zegt Rob Scholtes. De Voorschote naar is een internationaal ver maard kunststoter en werkt da gelijks in het Snooker Biljart en Pool Palace in zijn woonplaats. ,,Ik weet nog dat de eerste snookerzaak in Nederland kwam. In 1983, in de Haagse Nieuwstraat was dat. Man, toen wilde ineens iedereen snooke ren. Binnen de kortste keren was het een rage. Dat is nu wel In het Voorschotense paleis staan 22 snookertafels opge steld, verspreid over drie etages. Een behoorlijk investering, als je bedenkt dat een beetje snookertafel toch al snel zo'n vijftienduizend gulden kost. Het is dus zaak publiek te trekken. Scholtes merkt op dat het in Alle kaasfabrieken, bierbrouwe rijen en ambachtelijke boerde-, rijen in den lande al een keer bezocht met de kaart- of vis club? Geen idee hoe nu weer een originele invulling te geven aan het jaarlijkse uitje van de bejaardensociëteit? Richt dan de blik voor de verandering eens op de provincie Zeeland. En vraag de lokale busonderne ming een dagtrip uit te zetten naar het plaatsje Aafldenburg, vlak aan de Belgische grens. Al waar Neerlands enige slakken- kwekerij U en uw gezelschap van harte welkom heet.'Voor een rondgang, dia-presentatie en een culinaire fïjnproeverij tot besluit. té, bah, slakken. Dat zijn toch /an die glibberige weekdieren vaar je, na een fikse regenbui, )p de stoep zo lekker een sli ding over kunt maken als je niet uitkijkt. Ook ja. Maar er zit meer jnder dat huisje dan je op het ;erste gezicht zou denken. /Vant naast de gewone slijmeri ge huis-tuin- en keukenslak is laar ook nog de escargot. Zeg maar het deftige neefje van de Franse tak, dat zich er op be roept niet alleen van adel, maar bovendien eetbaar te zijn. Wat heet, het schijnt dat deze rub beren hap in sommige kringen zelfs tot delicatesse is verheven. Anderen daarentegen gruwelen alleen al bij de gedachte zo'n (ling naar de mond te moeten brengen. Stellen slakken op één lijn met kikkerbilletjes, oesters en pakweg varkensogen. Waar ze in sommige delen van China juist weer zo gek op schijnen te zijn. Beeldvorming Juist om die negatieve beeldvor ming rond de slak te doorbre ken, heeft de escargotkwekerij in Aardenburg die gezegend is met de toepasselijke naam 'In den Wijngaard' dit jaar zijn poorten geopend voor de dag recreanten. Dat daar uiteraard ook een commercieel tintje aan verbonden is, steekt mevrouw Theunisz niet onder stoelen of banken. Zij, haar man qn vier personeelsleden runnen de pas drie jaar oude kwekerij. En zijn tot de slotsom gekomen dat het onderhand hoog tijd wordt dat de wijngaardslak de Hollandse keuken en masse veroverd. Dat er aan dat laatste nog het een en ander mankeert, dat er in Nederland nog teveel boeren wonen die domweg niet vreten wat ze ook niet kennen, moge - blijken uit de cijfers. Slechts een kleine hoeveelheid van de jaar lijkse produktie belandt in de schappen van de Nederlandse (delicatesse)winkels. Het over grote deel wordt geexporteerd. Vooral naar het naburige België waar ze van oudsher veel min der kieskeurig zijn. Om nog maar te zwijgen van landen als Frankrijk en Italië. Want daar lusten ze er wel pap van. Van die slakken. Dozijn Wat is er zoals te zien in Aard enburg? Acht miljoen 'helix as- persa', zoals de Latijnse naam van de wijngaardslak luidt, want naar het schijnt waren ook de oude Romeinen al gek op dit beestje. Acht miljoen stuks. Dat is geen kattepis. In de voor hen zo kenmerkende gang traag inderdaad plaatsen ze zich voort in de buitenkwekerij die 10.000 m2 beslaat. Binnen hou den ze er nog eens 400.000, ver spreid over 400 kweekkasten. Dat zijn heel wat dozijnen, want als twaalftal krijg je ze in de be tere gelegenheden op je bord. En dat zijn nog eens eens zoveel halve dozijntjes. In welke hoe veelheid ze ook wel worden uitgeserveerd. Naast een rondleiding door het park is er een dia-presentatie. Een prachtige zelfs volgens de folder. Daarbij worden de leef wijze, het unieke paringsgedrag en andere belangrijke aspecten van deze schelpdragende her mafrodieten in woord en beeld uitvoerig belicht, zo valt uit de aanbevelingsbrief op te maken. Na het leerzame gedeelte volgt dan het hoogtepunt van de twee uur durende excursie. De proeverij in samenhang met het nuttigen van een glas witte wijn. Pech derhalve voor degenen die 's ochtends vroeg al in Zeeland arriveren. Want bij de koffie en op je nuchtere maag zal menig bezoeker ziqh wel tweemaal be denken om een vorkje mee te prikken. Als-ie zich überhaupt al over zijn schroom weet heen te zetten. Smaak Goed, over smaak valt niet te twisten. Maar hoe smaken ze dan volgens de liefhebberen kenner, in casu mevrouw Theu- Roland en Vincent achter een volle snookertafel. De rest van de zaak is die middag leeg. Een beeld dat de laatste tijd nog wel eens terugkeert. hier gemiddeld een procent of tien minder. Maar ik heb stellig de indruk dat we nu het ergste hebben gehad, we zitten nu weer op een constant aantal be zoekers." Theunisse denkt wel een aantal oorzaken te kunnen aanwijzen voor de terugval. „In '92 hadden we een ontzettend mooie zo mer en wat grote sportevene menten zoals het EK. De televi sieuitzendingen daarvan trek ken nu eenmaal veel mensen. Zoals een voetbalavond ons nu eenmaal veel kost. Ik heb dan ook met gemengde gevoelens vernomen dat volgend jaar de Europacupwedstrijden zijn uit gesmeerd over de dinsdag, de woensdag en de donderdag, af hankelijk van de soort cup." Pool Daarnaast maken sommige snookeraars de overstap naar de poolsport. Omdat het snooker nu eenmaal een sport is met een zeer hoge moeilijkheids-' graad. „Als je niet minstens vijf, zes uur per week traint, kom je geen steek verder. Blijf je op hetzelfde niveau. Pool is laag- drempeliger. Er zijn minder bal len, de pockets zijn groter en de tafel is kleiner." Het blijft natuurlijk gissen naar de oorzaak van de terugloop. „Voor sommigen is de snooker- sport te duur", zeg Co Vrins. „Die kunnen het zich niet ver- loorloven om vier, vijf keer per week te spelen. Die doen het nu misschien twee keer. Dat ver klaart de terugval ook voor een deel, denk ik." Scholtes gist ook nog even mee. „Weet je wat het kan zijn? Het prijzengeld bij het pool ligt nu een stuk hoger dan bij het snooker. De toppers zijn dan ook vaker achter de pooltafel te vinden. René Diekstra bijvoor beeld. En die is toch een paar keer Nederlands kampioen snooker geweest. Maar kom, niet getreurd. Af en toe komen de mensen nog wel in groten getale binnen, meldt Scholtes. Bij extreem regenach tig weer bijvoorbeeld. En de WK snooker werkt altijd motive rend, zo is zijn indruk. „Dat zag je twee jaar geleden, dat zag je vorig jaar en dat zie je nu ook. Zodra de WK begint komen er ineens meer mensen snooke ren. Grappig is dat." Jeugd Bovendien heeft hij zijn hoop gevestigd op de jeugd. Sinds kort kunnen de allerjeugdigsten in Voorschoten twee uur snook eren „voor een knaak". „De be langstelling is groot", zegt Slakken zoals ze te koop zijn in de (delicatesse)winkel. nisz? „Dat weet ik niet", zegt ze. Om vervolgens vlug te verkla ren: „dat dat heel moeilijk is om te omschrijven. Zeker via de te lefoon. Komt u zelf maar eens kijken en proeven. U zult dan beslist een andere kijk op de slak krijgen. Tenminste, dat FOTO LOEK ZUYDERDUIN geldt voor de meeste mensen die hier zijn geweest." AD VAN KAAM Scholtes. Roland en Vincent zijn twee van die jeugdige spelertjes. Beiden acht jaar oud en amper drie turven hoog. „Moeilijke sport", bromt Roland na weer een misser. „Maar ik doe het ook nog niet zo lang." „Een paar weken nog maar", kletst Vincent, die via een aantal won derbaarlijke klutsen ineens drie ballen achterelkaar in de gaten speelt. Gezien op televisie bij het WK snooker? „Ik kijk niet naar het wereldkampioen schap", zegt-ie. „Ja, het wereld kampioenschap voetbal. DOLE SLAKKEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17