PvdA dreigt Z.-Holland te verliezen Aanleg Landscheidingsweg na 40 jaar nog heikel punt 'Crimineel Nederland smult van IRT-rapport' Randstad Bonden twisten over ledenwinst Heineken Moszkowicz: Bastiaans experimenteerde niet MAAK KENNIS MET DE ECHTE OPPOSITIE Pas als je iets vast hebt, zie je of het goed is Dominicaans gesjoemel met Nederlanderschap ZATERDAG 23 APRIL 1994 ZATER DEN HAAG MONICA WESSELING De aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg is al bijna veertig jaar onderwerp van be spreking en de commissie ver keer en vervoer van de provin cie Zuid-Holland behandelt het onderwerp nog met dezelfde breedsprakigheid. Gisteren had de commissie weer dik drie uur nodig om zich in meerderheid uit te spreken voor de aanleg van de weg als tweern aal-twee - baans weg met de aantekening dat ook provinciale staten (het algemeen bestuur van de pro vincie) er nog maar eens over moet praten. De Verlengde Landschei- men met de dingsweg bestaande provinciale Land scheidingsweg de verbinding tussen de snelweg A4 (Den Haag/Amsterdam) en de Sche- veningse bosjes. De Landschei dingsweg en de Verlengde Landscheidingsweg tesamen heten de Noordelijke Randweg Haagse regio (NORAH). De weg dient als randweg om Den Haag en wordt aangelegd door pro vincie, rijk en gemeente. Het provinciaal gedeelte, de be staande Landscheidingsweg tussen de Wittenburgerweg in Wassenaar en de gemeente grens van Den Haag, is nu een- baans. Het rijk gaat lussen de Wit tenburgerweg en de A4 de ei genlijke Verlengde Landschei dingsweg aanleggen. Deze weg wordt vierbaans. De andere kant op, vanaf de gemeente grens van Den Haag naar het centrum van de stad. wordt een viaduct aangelegd onder de Frederikskazerne. Ook dit weg- deel wordt vierbaans. Juist omdat de weg overal vierbaans wordt, willen WD, CDA en SGP het provinciale deel van de NORAH ook verbre den. Voorwaarde daarbij is wel dat het rijk en de gemeente Den Haag ook daadwerkelijk die vierbaansweg aanleggen, dat het rijk de kosten van verbre ding op zich neemt en dat er maatregelen worden genomen om de natuur langs de rijksdeel van de weg te sparen. Er moe ten geluidwallen en ecotunnqls voor konijnen en andere dieren gemaakt worden en er moeten bomen worden vervangen. Bovendien wordt ais voor waarde aan de verbreding van de Landscheidingsweg de voor waarde verbonden "dat op de Van Alkemadelaan twee bus stroken worden aangelegd. De ze versmalling ten behoeve van het openbaar vervoer, maakt een vergroting van de capaciteit voor auto's elders noodzakelijk. „Voor de economie van ons land en speciaal voor die van Den Haag moeten de werkgele- genheidslocaties in de binnen stad goed bereikbaar blijven. Een brede randweg is noodza kelijk". hield WD'er J. Hofman de commissie voor. Hij onder schreef hiermee het vurig pleidooi voor een brede rand weg dat Van lersel van de Haag se Kamer van Koophandel hield. CDA'er Vroegindeweij onderschrijft deze noodzaak, maar wil ais harde voorwaarde opnemen dat het rijk echt voor de kosten opdraait. „Zodat wij dus niet later alsnog een reke- ning krijgen." PvdA, GroenLinks en RPF zijn fel tegen een verbreding van de provinciale weg. „Natuurlijk moeten de Haagse werkgele- genheidscentra goed bereikbaar blijven, maar deze randweg komt uit in de Scheveningse bosjes en heeft dus niet met goede bereikbaarheid i doen", aldus PvdA'er F. Poppf De stemming in de comra sie betekent, vertaald naar hele provinciale staten, dat 43 stemmen voor verbredi van de Landscheidingsweg z en 40 tegen. En diezelfde kra pe meerderheid gaat akkoo met de aanleg van een Verier de Landscheidingsweg door li rijk en een tunnel door D Haag. Hiermee is het ei nog legd. Een groot aantal comrn sieleden wil dat het onderwe door provinciale s eens wordt bekeken. Na vertrek Schelto Patijn Vervolg van voorpagina Met het vertrek van Schelto Patijn als Commissaris van de Koningin is het onzeker dat Zuid-Holland een PvdA-er op deze post terug krijgt. Landelijk gezien zijn zowel D66 als de WD aan commissarissen onderbedeeld, zeker als de vier grote partijen na de Tweede-Kamerverkiezing van 3 mei alle ongeveer even groot zijn. De WD liet al eerder weten een commissaris uit eigen kring voor te willen dra gen. DEN HAAG MONICA WESSELING Volgens de provincie is het ab soluut zeker dat er een opvolger komt voor Patijn ook al liggen er voorstellen voor samenvoe ging van de provincies Noord en Zuid-Holland. De PvdA-sta- tenfractie hoopt op een wouw. Een PvdA-wouw. Een zwaarge wicht. Maar dat laatste willen de fractievoorzitters allemaal. Statenlid en CDA'er Heijkoop heeft een speciale wens voor wat die nieuweling betreft. „De nieuwe commissaris van de ko ningin moet zich kunnen instel len op een provincie zonder de Rotterdamse en de Haagse re gio. Dat wil zeggen een gebied dat weliswaar nog steeds groot elijk bestaat uit dorpen, middelgrote en grote steden. Het moet dus iemand zijn die affiniteit heeft met het platteland." Patijn maakt zich er niet druk over; „Ik ben heel blij dat ik dat niet zelf hoef te regelen. Het is inderdaad de vraag of het PvdA wordt." Hij is zichtbaar opgeto gen over zijn benoeming.,,Ik ben ongelooflijk blij dit te mo gen doen. Amsterdam is een stad met grote problemen maar vooral ook met enorm mogelijk heden. Ik besef mijn verant woordelijkheid, maar vind het vooral een groter eer." Overigens is niet duidelijk voor hoe lang hij de burgemees tersketen zal kunnen dragen. bod van Heineken officieel aan vaard. Volgens CNV-bestuurder L. Bons is het ledental bij Hei neken de afgelopen dagen met meer dan 25 procent gegroeid. Een woordvoerder van de FNV maakte gisteren duidelijk ern stig te twijfelen aan de becijfe ringen van het CNV. ZOETERWOUDE De sfeer tussen FNV en CNV bij bierbrouwer Heineken is om te snijden. Beide bonden claimen ledenwinst ten koste van de an der. De CNV-bond en de Unie BLHP hebben vrijdag het door de FNV-bond gehekelde CAO- Opiniepeilers zeggen dat de SP dubbel en dwars in de Kamer komt. Maak daarom nu kennis met lijsttrekker Jan Marijnissen en andere kandidaten van de echte oppositie! MAANDAG 25 APRIL, 20.00 uur, Stodsgehoorzool, Breestroat, Leiden. Met Jan Morijnissen, Remi Poppe en Agnes Kant en swingende muziek van Hot Club du Nord. Toegang vrij. Meer info: tel. 06-0366 De Zelfs n snooki watert pelt ee naaldl klik-kl hoort i bewor Maar doet is Geluk! tafel v En stij ernsti; pen. T in de i een s{ DEN HAAG/LEIDEN De advocaat van prof. dr. J. Bas tiaans, mr. M. Moszkowicz sr., heeft gisteren ontkend dat zijn cliënt 'in de strikte zin des woords' experimenteerde met het afkickmiddel ibogaine. Een aan drugs verslaafde Duitse wouw die door Bastiaans met het middel werd behandeld, is deze zomer overleden. Moszko wicz zegt dat in de Verenigde Staten al verschillende jaren zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan met het gebruik van ibogaine als ontwenningsmid del voor verslaafden aan hard- De scheidende je geen twee keer." Schelto Patijn: „Over Amsterdam bedenk je Weliswaar gaat de PvdA'er pas op 1 september 2001 met pen sioen, maar de stad Amsterdam houdt waarschijnlijk veel eerder op te bestaan. Net als Rotter dam moet Amsterdam in 1998 een stadsprovincie worden. Ook met deze onzekerheid heeft de, FOTO HENK BOUWMAN wijwei altijd goedgeluimde Pa tijn, geen moeite. „Ik ben be schikbaar. Mocht tegen die tijd de gekozen bestuurder gang baar zijn, dan ga ik gewoon met billboards lopen. „Als Amster dam je wordt aangeboden be denk je je geen twee keer." rgen s meuoei lease service De nieuwe manier van zorgeloov inrichten. Vraag naar de folder! De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Hen derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Kees- Jan Kelder van Vorm Model, een bureau dat is gespecialiseerd in het maken van computerontwerpen, modellen en prototypes. „Ik maak modellen en prototypes van ontwerpen die eerder op de computer zijn uitgewerkt. Hoe mooi die ontwerpen ook zijn weer te geven op een beeldscherm, pas als je ze in je hand hebt kun je zien of ze goed zijn. Ontwerpers en producenten van heel uiteenlopende produkten komen hier. Zo heb ik voor een schoenenfabrikant 's werelds grootste schoen gemaakt, met een leest van 2.30 meter en voor een galerie een poster-ophangsysteem. Ook heb ik voor een drankenproducent ooit het ontwerp voor een fles helemaal uitgewerkt, daarbij moest in het glas een handtekening worden gegraveerd. Dat ontwerp was helemaal klaar en na marktonderzoek goedgekeurd, uiteindelijk bleek het onbruikbaar. Doordat de fles te smal was, kort hij niet snel genoeg worden afgevuld. Eigenlijk ben ik industrieel ontwerper, daar heb ik voor gestudeerd in Delft. Maar al tijdens die studie kreeg ik het gevoel dat ik daar net niet goed genoeg in was. Ik zag anderen mooie dingen maken die voor mij niet weggelegd waren. Tegelijkertijd kwam ik in aanraking met het ambachtelijke uit werken van ontwerpen. Dat was iets dat me wel lag. Daarbij had ik het voordeel dat ik door mijn studie dezelfde achtergrond heb als de ontwerpers. Dat communiceert mak kelijker. terwijl ik bovendien de wiskundige kennis heb die nodig is om computeront werpen uit te werken. Ik maak behalve de modellen ook de computerprogramma's die nodig zijn om onder andere de draai banken en freesmachines te programmeren om het uiteindelijke produkt te produceren. Na mijn studie heb ik in eerste instantie bij ontwerpbureaus gewerkt. De afgelopen vier en half jaar bij Ninaber/Peters/Krouwel hier in Leiden. Daar werkte ik in deeltijd zo dat ik daarnaast geleidelijk voor mezelf kon beginnen. Sinds deze maand werk ik hele maal zelfstandig, ik heb net mijn laatste loonstrook gekregen. Het valt me overigens wel tegen hoeveel rompslomp er nog komt kijken bij een eigen bedrijf. Administratief, belasting, organisatie. Terwijl instellingen als de Kamer van Koophandel mensen aan moedigen om vooral voor zichzelf te begin nen, krijg je in feite weinig meer dan een verwijzing naar folders. Kredieten krijg je niet en banken zijn ook wel erg voorzichtig met het verstrekken van geld. Dus moet je heel voorzichtig heel klein beginnen, zon der grote machines. Over werk heb ik overigens tot nu toe niet te klagen, hoewel het zo langzaamaan wel tijd wordt iets aan aquisitie te gaan doen. Ik merk dat vooral bedrijven die weinig met computers te maken hebben, mijn werk vaak duur vinden. Zij zien niet direct dat ze er later veel grotere kosten mee kunnen be sparen. Wat ik doe kost ook veel geld. Het ve^gt weken, soms zelfs maanden, om een goed model van een ingewikkeld produkt uit te werken en de gereedschappen te ont wikkelen'om het te maken. Daarmee zijn tienduizenden guldens gemoeid. Maar ook klanten met kleinere opdrachten zijn wel kom." Vorm Model is gevestigd aan de Ge rard Brandtstraat 8 in Leiden, telefoon 071-323655. RUDOLF KLEUN drugs. De Duitse vrouw had volgens de advocaat uitdrukkelijk toe stemming gegeven voor de be handeling en ze werd goed be geleid. „Helaas heeft ze kans ge zien om zich tijdens het onder gaan van de behandeling gedu rende enige tijd aan het wakend oog van de videocamera te ont trekken en heeft zij hoogstwaar schijnlijk drugs ingenomen, hetgeen de fatale afloop moge lijk heeft bewerkstelligd." De inspedtie voor de volksge zondheid heeft een klacht tegen prof. Bastiaans ingediend bij het medisch tuchtcollege. DEN HAAG GPD Justitie heeft een netwerk van Dominicanen ontdekt die met ve valste papieren aan een Nederlands paspoort zijn gekomen. H gesjoemel heeft plaatsgevonden op de Nederlandse Antillen. Dl minicanen kregen er een Nederlands paspoort op grond var valste geboorte- en trouwactes. Inmiddels is in Nederland van dertig Dominicanen het op valse gronden verkregen paspoort nomen. Zij zijn als illegalen het land uitgezet. Volgens directeur mr. H. Nawijn van de Immigratie- en Natural satiedienst, die een bezoek aan de Dominicaanse Republiek het gebracht, is bijna negentig procent van de Dominicaanse papien vals. „Je kunt daar op bijna iedere straathoek aan valse papieri komen", aldus Nawijn. Justitie en politie gaan nu strenger contii leren of mensen uit die regio met een Nederlands paspoort, da op legale wijze zijn aangekomen. dinge Cruci zijn h ontva avon< kijkei gen v scho< dry, c maai uitvo stopt zoon keuri deN vake nog1 Zeekoe krijgt satellietzender LEIDEN MONICA WESSELING Na de olifanten in Kameroen, is nu ook een zeekoe in de Indi sche Oceaan door het Leidse Centrum voor Milieukunde met een satellietzender uitgerust. Doel van het onderzoek is na te gaan hoe zeekoeien rondtrek ken en wat hun eetgewoonten zijn. D9 zeekoe wordt met uit sterven bedreigd en meer ken nis over het dier kan dit voorko men. Het Leidse Centrum voor Milieukunde werkt in het on derzoek samen met het AID En vironment te Amsterdam en de Pattimura Universiteit op Am- bon. Het dier, een mannetje met de naam Bob, is gevangen in de Zeestraat van Haruku, tussen de eilanden Ambon en Haruku. De zender is met een band aan de staartvin bevestigd. Proeven met een tamme zeekoe in de dierentuin van Surabaya heb ben uitgewezen dat het dier er geen last van heeft. Bob zal bo vendien binnen een half jaar zijn zender verliezen als de 'zwakste' verbindingsschakel is doorgeroest. Met de satellietzender kan de zeekoe over honderden kilome ters worden gevolgd. Behalve gegevens over de locatie (op 300 meter nauwkeurig) geeft de sa-, teiliet ook metingen van de zee- watertemperatuur en de activi teitenpatroon van de koe door. Er zit acht uur tussen het uit zenden van het signaal in de zeeën van Indonesië. Bob leeft niet alleen: rondom de zogeheten Lease-eilanden (Ambon, Haruku, Saparua en Nusa Laout) zwemmen 50 tot 60 zeekoeien. De zender van Bob moet informatie over de hele kudde verschaffen. De Indische zeekoe wordt drie meter lang en 450 kg zwaar en is daarmee het grootste her bivore zeezoogdier. Hij eet uit sluitend zeegrassen. Op Bob en zijn soortgenoten wordt ge jaagd: het vlees zou een lekker nij zijn. Van de ivoren slagtan den worden sigarettenpijpjes gemaakt en het traanvocht van de dieren zou libido-verhogend zijn. Advocaat Doedens verwacht actie tegen politie-infonncinten „Crimineel Nederland smult in het huis van bewaring van het rapport dat de commissie Wie- renga heeft gemaakt IRT-affaire." De Utrechtse ad vocaat mr P. Doedens zegt het met nauwelijks te onderdruk ken pretoogjes. Bijna dagelijks merkt de binnen de Nederland se drugswereld aanbeden straf pleiter dat veel van zijn klanten met rode oortjes de uitvoerige uiteenzetting van het falen politie en justitie verslinden. „Het rapport is inderdaad po pulair", erkent Doedens in zijn statig Utrechts grachtenpand. „Iedere crimineel kan lezen hoe politie en justitie werken. Zon der al te veel moeite kunnen ze ook de zwakke plekken binnen die organisaties ontdekken. Het rapport biedt de kans in de keu ken van politie en justitie te kij ken. De heren boeven hadden dat natuurlijk nooit kunnen dromen. Voor het opsporings apparaat is dat heel tragisch, want dat loopt toch al sinds jaar en dag mijlen achter." Ook voor Doedens zelf is het spitwerk van de commissie Wierenga uiterst interessant leesvoer. „Het rapport en de fei ten die het heeft opgeleverd kan tal van bijzonder aardige straf rechtelijke verweren genere ren", merkt hij fijntjes op. „En dan niet alleen in zaken waarbij het IRT actief is geweest. In an-' dere delen van het land zijn ver gelijkbare teams bezig, die met hetzelfde gereedschap werken." Het rapport en de daarin ver- Sch „Hei Advocaat Doedens. melde feiten werpen volgens, Doedens 'nieuw licht' op con crete strafzaken. „De voorzitter van het gerechtshof in Amster dam heeft tijdens een zitting van de XTC-zaak opgemerkt, dat aan de integriteit van het IRT niet getwijfeld hoeft te wor den. Dat kun je, met dit boek werk op tafel, niet meer staande houden", meent Doedens. „Al deze onthullingen over dat spe ciale rechercheteam hebben ook het werk van de rechter er bepaald niet gemakkelijker op gemaakt. Ik ben ervan overtuigd ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU l Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071-170624 - fax 071-173517 STRIJK Aan belasting valt niet te ontkomen. Wel aan het betalen van teveel belasting. In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad <Curapao). dat rechters voorzichtiger zulli worden." De verantwoordelijke geza^ dragers hebben volgens Doi dens in de IRT-affaire dermat gestunteld dat bijna onherstef bare schade is toegebracht a hun aanzien. „Het rapport eerst en vooral ee menselijk falen. Het ontzag de overheid wordt er niet paald groter door", zegt Utrechtse advocaat Het meest verbaasd is E dens er echter nog over dat nister Hirsch Ballin van justiti nog steeds in het politieke zade zit. „Dat is echt onbegrijpelijk' meent hij. „Hirsch Ballin, d man die de criminaliteit be strijdt, de minister die op terrein een record-aantal wet ten door het parlement heet gejaagd. Uitgerekend die mai fietste tijdens het Kamerdeba om zijn verantwoordelijkheder heen. Ik vond dat een gênant vertoning." Doedens is bang dat de reke ning voor criminelen, die pplitii en justitie vanuit de onderwe reld zo nu en dan wat in het c fluisteren, heel wat hoger uit vallen. „Het bekend worden v de infiltratiemethoden heeft toe geleid dat de criminelen ze ook aan het werk gaan. Er zij meerdere informanten zijn signalen dat organisatie schoon schip willen gaan ma ken. Men gaat scherper op e kaar letten. Criminelen zulle elkaar beter in de gaten houde voordat ze met elkaar gaan. En men zal niet schrome bardere maatregelen te nemen indien iemand mogelijk een, ge heime opdracht te vervulle meent te hebben", zo is de stel lige overtuiging van Doedens.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16