Rijnwoude toont wonden HSL Eerste bflrijf st* neer op Lasso-Zuid Polder van rampgebied tot voorbeeld in Nederland' Sponsoractie Rechtswinke Rijn Veenstreek Aanvang van opknapbeurl woningen in Veldbloem Ter Aar positief voor garantstelling van Rijnlandziekenhuis ZATERDAG 23 APRIL 1994 &TERD De caravanen met politici die door het land trekken, richten zich vooral op de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De bus met zo'n dertig PvdA'ers, die gistermiddag door Rijnwoude trok, reed daar om een heel andere keuze. „Stem TGV over bestaand tracé", gaf het Platform Hogesnelheidtrein Neder land mee aan de sociaal democraten uit de Tweede Kamerfractie, de provincia le staten en verschillende gemeenten. De bustocht langs de bedreigde gebie den moest hen ervan over tuigen dat de flitstrein on herstelbare wonden ach terlaat in het Groene Hart. RUNWOUDE LIESBETH BUITINK In de raadszaal van het ge meentehuis in Hazerswoude- Rijndijk praatten burgemeester M. Boelen en twee vertegen woordigers van het platform eerst flink op de politici in, om hen ervan te overtuigen dat de TGV over het bestaande spoor moet rijden. „Waarom een ge meente die ontzettend haar ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Met man en macht wordt er ge werkt op de Lasso-Zuid in Roelofarendsveen. Wegen en duikers worden aangelegd, ter wijl ook de eerste panden verrij zen. Het eerste bedrijf dat op het nieuwe industrieterrein neerstrijkt is Karwei. Deze van de Korte Goog afkomstige doe 't zelfzaak opent begin juni haar deuren. „We zijn uit ons jasje ge groeid", zegt H. Mooren die sa men met zijn vader M. Mooren eigenaar is van deze zaak. Het nieuwe pand met een opper vlakte van 3000 vierkante meter, wordt drie keer zo groot als het huidige. Volgens Mooren had den ze 4,5 jaar geleden, toen ze zich aan de Korte Goog vestig den, niet voorzien dat de be hoefte aan een dergelijke bouw markt zo groot zou worden. Het autogaragebedrijf van Jos Mooren vertrekt eind augustus naar de Lasso-Zuid. „Ik zit nu aan het Zuideinde. Maar dat is het veel te klein", legt hij uit. Zijn bedrijf wordt op het indu strieterrein groter en bovendien voorzien van een autowasseret te. Aan het Zuideinde blijft al leen de houthandel gehand haafd. Ook garagebedrijf Van der Voet van de Korte Goog heeft plannen om naar de Lasso-Zuid te verhuizen en heeft daarom al een stuk grond aangekocht. Een precieze reden om te verhuizen van de Korte Goog naar de Las so-Zuid kan directeur A. van der Voet niet geven. Hij denkt dat een bedrijf beter op een terrein als de Lasso past dan in de na bijheid van woningen zoals op de Korte Goog. Zijn verhuizing is echter nog onzeker. „Misschien mogen we daar niet bouwen", zegt eige naar A. van der Voet gelaten. „We kochten een stukje indu strieterrein aan. Daarna hoor den wij, toen we de milieuver gunning bij de gemeente aan vroegen, dat het plaat- en spuit werk daar helemaal niet is toe- Hij vervolgt: „We bewandelen maar de weg volgens het amb telijke boekje. Ik hoop dat ik in augustus of september meer weet. En als wij er niet mogen bouwen, blijven we gewoon hier." Chef ruimtelijke ordening A. de Kok bevestigt dat de ge- ïnte nog geen vergunning het automobielbedrijf kan afgeven omdat zijn bedrijf i 'categorie 4' bedrijf en dus milieu te zwaar bekast. Wel ij hij daar een automobielbeij vestigen. Aan de Lasso-Zuid i slechts bedrijven tot en met tegorie 3 toegestaan. Toch sj hij de afgifte van een vergj ning aan Van der Voet niet „Het is mogelijk om uitzon ringen te maken. Voordat dat doen moeten we om advies vragen bij een milieui kundige. Dat advies verwach we binnen enkele weken l nen te krijgen." Van de drie hectare bed venterrein is er nu één verkoi) Projectontwikkelaar Meij. Smitsloo zegt dat hij met di\| se andere bedrijven in ond handeling is. „De onderhanj lingen verkeren echter nog! een stadium dat ik geen nanj kan noemen." Overigens is nog niet beké wat er met de huidige panij van Karwei en Van der V| gaat gebeuren, als ze eenn» zijn verhuisd. Volgens De lj laat het bestemmingsplan dat op diezelfde plek een zeil soort bedrijf wordt gevestigd 'lichte' bedrijven, dat wil zegg bedrijven vallende onder de j tegorie 1 en 2. best doet om het Groene Hart in stand te houden, een hele boel verbieden en zelf als rijks overheid dat beleid doorbreken? vroeg Boelen zich af. gere tijd met financiële kraj het kost elk jaar wee moeite de eindjes aan e knopen. We krijgen var meente een kleine subsidie daar moeten we dan nog t knokken. Nu ook weer, we erg blij met het geld, maai gemeente heeft wel de vi waarde gesteld dat we zelf zoek zouden gaan r ciële bronnen. Met de spon ractie voldoen we aan die vo waarde", aldus Dekkers „Waarom de gemeente zeiend, met het betrekke kleine bedrag van 1500 guld over de brug komt, kan ik e niet zeggen. Misschien is de leeg, hoewel wanneer je ki naar andere toegekende sul dies, lijkt het er meer op dat verhoudingen schpef liggenr RU Leiden en het ministerie I justitie leveren ook een klerl jaarlijkse financiële bijdrage! I verhouding met andere rechjl winkels in Nederland krijgt phen erg weinig van het mii terie", weet Dekkers. „Achterhaald", noemt H. Mei woordvoerder van het ABP, actie die de buurtbewoners v de Veldbloemwijk voeren teg achterstallig onderhoud dubbele huurverhoging. „Vorige week is begonn met een grootscheepse renov tie van de wijk", vertelt Mei „Deze renovatie zal zo'n 6 m joen gaan kosten. Allereerst begonnen met de aanpak vi het grootste probleem: vochtoverlast bij diverse woni' gen. De kruipruimten wordi nu gevuld met speciale voel absorberende korrels. Binne kort wordt er ook begonm met het buitenschilderwerk in bet najaar worden de tuir opgehoogd en de schutting! en beplanting zo nodig vé nieuwd." Meijs: „Maar dit is nog niet alles, per woning wordt, keken wat er verder nood; lijk is. Gemiddeld zal e ning voor 17,5 duizend guldt worden 'verspijkerd'. Dat dat wil ik nadrukkelijk stelli een gemiddelde, want wat gedaan wordt hangt af van er per individuele woni! noodzakelijk is. De totale rei vatie hopen we voor het van het jaar af te ronden, dan ook is er sprake verhoging." „De bewoners van de Vel< bloemwijk hebben onlangs ef aanzegging gekregen dat de i gestelde huurverhoging van wordt doorgevoerd aan het eii de van dit jaar. Dus niet zoals 2 zeggen per 1 mei. De huurve hoging van '94 moet nog nad worden vastgesteld. Dus voort pig is er geen reden tot ongi rusthcid. Zo staan de zaken voor en wij verwachten dat bewoners zich in deze ontwil kelingen kunnen vinden", aldi deABP-woordvoerder. GODEUEVE OLDENBROEK De Rechtswinkel in Alphen aan den Rijn start maandag met een sponsoractie. Dat gebeurt in de hoop de financiële basis van de Rechtswinkel te verstevigen. „We benaderen advocaten, no tarissen, accountants en banken met het verzoek ons vijf jaar lang te sponsoren voor een be paald bedrag," vertelt Stan Dek kers, een van de medewerkers van de Rechtswinkel. Het idee komt van notaris Augstein, die stuurt aan colle ga's ook een begeleidende brief waarin hij de sponsoractie aan beveelt. De Rechtswinkel biedt gratis advies voor mensen met de laagste inkomens. Dekkers: „We zijn de laagste trede in het rechtsbestel. We helpen en ad viseren mensen die niet in staat zijn voor rechtshulp te betalen. Een rechtswinkel geeft in hoofdzaak advies in eenvoudige zaken. We stellen brieven op, vullen belastingformulieren in en bemiddelen soms in kleine geschillen als burenruzies. Gaat het om een groter probleem, waar wellicht de rechtbank een rol in gaat spelen, dan verwijzen wij de cliënten door naar een advocaat. Het is overigens niet zo dat we de advocaten die ons sponsoren bovenaan het lijstje zetten of cliënten in hun rich ting doorsluizen. In feite kun nen we niets tegenover de sponsors stellen, dan wat publi citeit. We hopen dat ze mee doen omdat ze net als wij deze primaire juridische hulp be langrijk vinden." De Rechtswinkel Alphen heeft 28 medewerkers, allen verge vorderde studenten aan de Leidse Universiteit. Dekkers: „We doen dit werk als vrijwilli gers eigenlijk om twee redenen; om van te leren en in de prak tijk te werken en uit idealisme." Tekorten „De Rechtswinkel kampt al lan- Toch kinderoptocht in Zoeterwoude ZOETERWOUDE RODERICK DE SMIT Er komt alsnog een kinderop tocht in Zoeterwoude met ko ninginnedag. De Oranjevereni ging heeft een muziekkorps ge vonden dat gratis wil optreden. Eerder deze maand kondigde de Vereniging aan dat er dit jaar geen kinderoptocht kwam om dat het Zoeterwoudse muziek korps VIOS niet beschikbaar was en er geen geld was om een ander corps in te huren. Het Show Jachthoorn Corps uit Kudelstaart, dat onder lei ding staat van iemand die uit Zoeterwoude afkomstig is, is bereid gevonden om zonder vergoeding op te treden. Daar na zal ook VIOS een kort optre den verzorgen. De lampionnen- optocht op 29 april gaat ook door, niet als vervanging van de kinderoptocht maar als vervan ging van het oplaten van bal lonnen. Ondanks het geldgebrek reali seerde de Oranjevereniging dus toch nog een redelijk compleet programma. Zelfs de program maboekjes die aanvankelijk niet gedrukt zouden worden zijn toch verschenen. Van Brussel van Zuidhollandse Milieufederatie blij met gevonden oplossingen Verkerk mag parkeerterrein aanleggen op Bovenland B en W van Ter Aar lieten de commissie financiën weten dat ze een positief standpunt in neemt voor de garantstelling voor het Rijnlandziekenhuis. Het ziekenhuis heeft de ge meenten die in haar zorggebied liggen gevraagd om aan de hand van de inbreng van pa tiënten aan het ziekenhuis ga rant te willen staan tegenover een hypotheek van het Rijn landziekenhuis. Voor Ter Aar komt het neer op 6 ton. Commissielid W. Soede was argwanend tegenover het colle gestandpunt. „Ik heb het ver moeden dat Rijnland een ex ploitatieverlies via een lening wil wegwerken. Dat is een zeer ongezonde zaak. We steken daarmee wel onze nek in een strop. De moeilijkheden bij Rijnland zijn bekend. Maar de exploitatieopzet dient toch goed te zijn om hier het groene licht voor te geven. Toch wil ik wel meegaan als iedereen solidair is," aldus Soede. E. Heyers vroeg ook naar de exploitatie- opzet. „Eerst moet ik daar in zicht in hebben voordat ik er positief over kan oordelen.' Wethouder A. Otto beloofde de vergadering dat voor de raads vergadering de cijfers voorzover ze bekend ter inzage komen voor de raadsleden. koopt naast zijn huidige bouwmarkt op het Teraarse industriegebied Bo venland een stuk grond van 3000 vierkante meter. Daar wil de ondernemer een par keerterrein aanleggen om parkeeroverlast op de Stobbe- weg te voorkomen. Ook wil Verkerk de activiteiten in het pand aan de Hoekse Aarkade verplaatsen naar Bovenland. De raadscommissie financi en ging akkoord met de aan koop. Alleen het Progressie Akkoord (PAK) had moeite met de aankoop. Raadslid E. Kraak wil dat Verkerk eerst het parkeerterrein aan de Westkanaalweg opheft omdat op die plek volgens het be stemmingsplan een tuin hoort. Ook wil het PAK dat Verkerk opdraait voor de kos ten voor het plaatsen en on derhouden van bloembakken aan het Lindeplein. En de ge meente mag niet langer door de vingers zien dat Verkerk zijn pand aan de Westkanaal weg zonder vergunningen uitbreidt. CDA-wethouder A. Otto zei dat het Teraarse college pro beert harde afspraken te ma ken met Verkerk, maar dat het niet lukt om in een week tijd alles te regelen met de fir- VRIJE TIJD Politieke avond De vijfgrote partijen houden op dinsdag 26 april een forum avond in Zoeterwoude. Ver schillende Tweede-Kamerkan didaten zullen spreken over on der meer het milieu en de HSL. Zaal open 19.30 uur, aanvang 20.15 uur in Het Muziekcen trum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude-dorp. Kookles Het intèmationale trefcentrum voor vrouwen en meisjes 'Zahra' houdt op maandag avond 25 april een interculture le kookles. Er worden verschil lende soorten borrelhapjes ge maakt. De les is voor Neder landse en buitenlandse vrou wen toegankelijk. Aanvang 19.00 uur in Zahra aan de Ruys- daelstraat. Toegang: 5 gulden voor leden en 7,50 gulden voor niet-leden. ALKEMADE/ROTTERDAM MARIETA KROFT De tulp op de watertoren in het centrum van Roelofarendsveen moet gezelschap krijgen van een koe en een weidevogel. Ni- ko van Brussel, directeur van de Zuidhollandse Milieufederatie wil daarmee zeggen dat de ge meente Alkemade ervan doordrongen moet zijn hoe be langrijk haar buitengebied is en dat ze dat naar buiten toe moet uitdragen. „Niet alleen Alkemade, maar alle gemeenten in het Groene Hart voelen zich nauwelijks ver antwoordelijk voor het buiten gebied", kritiseert Van Brussel. „Neem nu Leiderdorp. Die heeft zijn buitengebied hele maal verkwanseld. Die gemeen te heeft een prachtige heemtuin en een uitstekend bermenbe- leid. Het enige waar zij echter aan denken is aan huizenbouw. Ik geloof dat de hele gemeente raad voor bebouwing van de Boterhuispolderis." Volgens Van Brussel zijn boe ren en natuurbeschermers de enigen die wel weten hoe waar devol een polder is. „Zij waren het ook die aan de bel trokken toen er plotseling werd begon nen met de aanleg van een ker- osineleiding door de Veender- en Lijkerpolder." In opdracht van het ministe rie van defensie begon Tebodin een maandje geleden plotseling met de aanleg van een kerosi- neleiding in de Veender- en Lij kerpolder. Natuurbeschermers en de boeren vreesden voor een enorme verstoring van het broedseizoen. Ook Van Brussel, tevens in woner van Alkemade, trok zich het lot van de weidevogels aan. „Veel vogels zullen geen andere plek kunnen vinden. Iedere vo gel heeft een eigen territorium. Bovendien neemt het beschik bare grasareaaJ af. Neem nu de grutto. Die trekt in de winter naar Afrika. Daar gaan er een heleboel dood. Des te belangrij ker is het voor hun voortbe staan dat ze hier ongestoord kunnen broeden. Daar zijn wij voor veran twoordelijk. De werkzaamheden in Alke made gaan toch door, zo zijn de natuurbeschermers, de ge meente en Tebodin afgelopen dinsdag overeengekomen. Zij het met een andere werkvolgor- de en het gebruik van andere technieken waardoor de broe dende vogels zoveel mogelijk worden voorzien. Een week geleden dreigde de milieufederatie nog om via de rechter de werkzaamheden stop te laten zetten. Nu toont de di recteur zich een blije man die daar al helemaal niet meer aan denkt. Blij is hij over het verloop van het gesprek dat alle betrok kenen op initiatief van de milieufederatie hadden. „We hebben een oplossing gevonden D. MacGillavry van het plat form haalde alle staatjes en kaarten uit de kast om de volks vertegenwoordigers te laten zien dat de tijdwinst over een nieuwe lijn geen zoden aan de dijk zet. Zijn collega A. Dorres- tein deed daar nog een schepje bovenop door met gedetailleer de kaarten de schade in het Rijnwoudse landschap te tonen. Pas in de bus konden de PvdA'er het polderlandschap van dichtbij zien. Aan hekken, op borden en voor de ramen za gen de sociaal-democraten steeds weer de protesten han gen tegen de komst van de flit- PvdA'ers uit de Tweede Kamer, de provinciale staten en verschillende gemeenten kijken toe hoe een protestbord tegen de flitstrein wordt onthuld. FOTO HIELCO KUIPERS strein. In het stiltegebied wees voor het verlaten van de tou- Dorrestein op de vele vogels die ringcar naar de boerderijhond. er nu nog in alle rust kunnen „Als je vóór het nieuwe tracé huizen. „Vogels vlucht snel, hier bent, dan grijpt die hond je. komt de HSL", zo onderstreepte Maar ik durf wel uit te stap- een spandoek zijn betoog. pen", grijnsde hij. Bij een boerderij aan het ein- De boer probeerde hem en de van de Vierheemskinderen- zijn provinciale collega's duide- weg mochten de politici even lijk te maken wat het betekent de lucht van de polders opsnui- een flitstrein voor de deur te ven. Kamerlid J. Castricum keek krijgen. „Die onzekerheid de eerste jaren. En waardevermin- Dorrestein uit. „Dus moet er dering van het bedrijf, want een viaduct komen van tien geen mens wil het kopen." meter hoog." Aan het Westeinde onthulde De politici luisterden gedul- Boelen een schilderij dat laat dig en bladerden in de HSL-no- zien hoe de TGV een groen hart ta. Of de bustocht straks de doorsnijdt. „De hogesnelheids- doorslag zal geven bij hun keu- lijn doorklieft hier de dijk, maar ze voor het tracé van de flit- niet zo diep dat de weg hier ge- strein, lieten ze echter niet mer- woon kan doorlopen", legde ken. buitengebied niet alleen meer door de gemeente worden ge maakt. Ook boeren en natuur beschermers helpen mee aan het plan. „Op zo'n manier kan beter rekening worden gehou den met eikaars belangen. Er wordt een groter draagvlak voor het plan gevonden en daardoor is het beter te handhaven. Het is beter bestand tegen allerlei dreigingen die vooral in het westen de kop op steken zoals de HSL, woningbouw, bedrij venterreinen, stortplaatsen en glastuinbouw. Het groepje, waar hij mis schien ook deel van gaat uitma ken, legt binnenkort de eerste hand aan het nieuwe bestem mingsplan dat het flink verou derde plan uit 1974 moet ver vangen. Daarnaast worden ex tra vogelwachters en veldbiolo- gen ingezet en worden nestbe schermers en wildredders aan geschaft. Met andere woorden: de polder in Alkemade blijft tot in lengte van jaren een vogelrijk gebied. Het kan de directeur van de Zuidhollandse Milieufederatie en inwoner van Oude Wetering, Niko van Brussel nu niet meer zoveel schelen dat de aanleg van de kerosineleiding in de polders doorgaat. Nieuwe afspraken garanderen in de toekomst een betere bescherming van weidevogels dan 00jt. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS waar iedereen wat aan heeft. De zoen in de toekomst in Alkema- voor heel Nederland." de provincie en misschien wel afspraken zijn zelfs zo goed dat de nooit meer voor kan komen. Volgens Van Brussel is deze de eerste in het hele land, waar de verstoring van het broedsei- Alkemade wordt het voorbeeld gemeente namelijk de eerste in bestemmingsplannen voor het En zo is het tij voor Alkemade ten goede gekeerd en hoopt Van Brussel dat andere gemeenten daarin zullen volgen. De provin cie kan daarin een stimulerende rol vervullen, stelt hij. „De Veender- en Lijkerpolder wordt van rampgebied opeens een voorbeeldgebied voor Neder land."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14