Grol blijft 'onder handbereik' r Kerk Samenleving kortweg Nieuwe pastoor voor Sassenheimse St. Pancratius-parochie beroepingswerk boekbespreking R ZATERDAG 23 APRIL 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 Jeugd en geloof De oud-predikant van de Gereformeerde Kerk van Sassenheim, dr. J.D. te Winkel, spreekt komende maandag in Sassenheim over het thema 'Kerk en jongeren'. Te Winkel geldt als een autoriteit op dit terrein. Voor de gerefor meerde synode schreef hij het rapport 'Kerk door de knieën', dat handelt over gesprekken die hij voerde met jongeren over hun ge loofsbeleving. Eerder schreef Te Winkel de boekjes 'Onder een bloed rode hemel' (waarvan de titel verwijst naar een nummer van de popgroep U2) en 'Kom mee in 't rit me' over werken met pop muziek. Te Winkel was verder vele jaren verbon den aan het Evangelisatie centrum van de Gerefor meerde Kerken in Leus den. De bijeenkomst in de Tussenzaal van de Gere formeerde Kerk aan de Ju- lianalaan 6 in Sassenheim begint om 20.00 uur. Philadelphia Het 25-jarig jubileum van de afdeling Katwijk en omstreken van de ouder vereniging Philadelphia wordt morgen gevierd met een aangepaste ge- zinsdienst in de Mara- nathakerk aan de Poolster 2 in Katwijk. Voorganger is dominee W.J. Gorissen en muzikale medewerking wordt verleend door de U.N.I. uit de kustplaats. De dienst begint om 15.00 Women's Aglow Op de avond van doden herdenking (4 mei) spreekt Marian Schaap uit Leusden voor de Women's Aglow in Alphen aan den Rijn. Het thema van de bijeenkomst is 'Geloven in God'. In verband met de herdenking worden de aanwezigen verzocht ruim voor 20.00 uur aanwezig te zijn. Women's Aglow komt samen in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Zonneweg 3. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Het spijt me... De Baptistengemeente Leiderdorp organiseert onder de titel 'Het spijt me...' op vrijdag 6 mei een kindermiddag voor 4 tot en met 10-jarigen. De bij eenkomst wordt gehou den in het wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19, vanaf 14.00 uur. Er wordt een dia-serie vertoond, een verhaal verteld, geknut seld en gezongen. De deelname is gratis. Moker De uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, is morgen avond gewijd aan het the ma 'Vrouw en geloof. De overdenking is van domi nee M. Barnard, studen tenpastor in Leiden. Het programma is te beluiste ren van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Op 27 april en 1 mei schenkt Moker aandacht aan de actieweek van het Neder lands Bijbelgenootschap. Het gesprek gaat over de bijbelverspreiding dichtbij en ver weg. De overden king is opnieuw van Bar nard. Moker zendt op woensdag 27 april uit van 16.30 tot 17.00 uur, de uit zending wordt op zondag 1 mei herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. De huidige pastoor van de St. Nicolaas-pa- rochie in Nieuwveen, P.A. Owel, is met in gang van 1 mei door de bisschop van Rot terdam benoemd tot pastoor van de St. Pancratius-parochie in Sassenheim. De 34-jarige Owel volgt in het bollendorp pastor F. de Haas op, die na wrijvingen met het parochiebestuur binnen een jaar ver trok. De Haas is inmiddels werkzaam als le geraalmoezenier in Bussum. pastoor Owel wordt in Sassen heim op Hemelvaartsdag, 12 mei, door de ken J.G.J. Straathof van de Bollenstreek tij dens een eucharistieviering geïnstalleerd en aan de parochianen voorgesteld. Na de vieringen op zaterdagavond 7 mei en zondagochtend 8 mei kunnen de gelovi gen afscheid nemen van pastoor J. Ker- klaan, die de Sassenheimse parochie de af gelopen vier maanden heeft geleid. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Schelluinen: P. Hoog- endam, kandidaat te Gouda; te Span- num-Edens en Kubaard: G.J. van der Ende, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te IJmuiden: drs. W.J. Zaagsma te Hasselt; te Fijnaart c.a.: Pastor verhuist na 22 jaar van Agatha-parochie naar Huize Berkhout in Lisse Grol gaat en toch blijft hij. Niet meer als pastor van de Agatha-parochie waaraan hij 22 jaar verbonden was, maar als geestelijk verzor ger van Huize Berkhout in dezelfde gemeente. 'Heel Lisse' wordt vanmiddag verwacht op zijn afscheids receptie, die alleen in goe de banen kan worden ge leid door de gasten in alfa betische volgorde op te roepen. Achternamen van A tot en met G bijten om 14.00 uur het spits af. Twee uur later wordt afgesloten met T tot en met Z. Om aan te geven hoezeer pastor F. Grol met zijn parochianen verbonden is, verwijst collega pastor C.J. van der Voort deze week in een speciale aflevering van het 'Kontaktblad' naar Paulus. Ergens in zijn brieven schrijft deze apostel: „Zijn zij Hebreeën? Ik ook. Zijn zij Israë lieten? Ik ook. Zijn zij kinderen van Abraham? Ik ook." Pastor Grol zou er volgens Van der Voort ook nog achter kunnen zetten: "Zijn zij Lissers? Ik ook. Zijn zij van de Agatha? Ik ook." De oorspronkelijk uit Amster dam afkomstige pastor werd in zijn 22 Lissese jaren een Lisser, 'die als een rechtgeaard dorpe ling hele families wist te ontra felen'. Ook elders in het blad, dat voornamelijk is gevuld met her- Pastor F. Grol: „Zijn zij Lissers? Ik ook. Zijn zij van de Agatha? Ik ook." inneringen aan de pastor, wordt Jezus was een indiaan, dat wil Grol geprezen om zijn aanpas- zeggen: een niet blanke, van ar- singsvermogen. Leerkracht T. me afkomst, die zich in de Boerakker schrijft: „Hij is even woestijn en op bergtoppen te- ruimdenkend en radikaal als rugtrok om op visioenen te een Indiaanse theoloog, die zei: wachten, geen geld spaarde en FOTO HOLVAST/MARK LAMERS hebzucht en dogmatisme ver oordeelde. Als we vandaag mensen zoeken, die nog een soort levenswijze hebben als Je zus, die nog visioenen in de woestijnen en op de bergtop pen afwachten, dan zijn dat de Indianen en andere natuurvol ken." Verwijzend naar Grol's ja ren als missionaris in de Derde Wereld, voegt Boerakker daar aan toe: „Frits Grol was, is 'n In diaan, zoals hij eerst 'n Filippi no was, 'n Wereldburger dus." Namens de Raad van Kerken in Lisse haalt de gereformeerde dominee P.J. van Midden herin neringen op aan Grol. „Ik zie het' nog voor me: een huiskamer vol jongelui, de meesten op de grond en de overigen op de aanwezige stoelen. En daar midden tussen in een al wat ou dere man in een donkergrijs pak: pater Frits Grol. Het ging niet om het vormsel of andere katholieke godsdienstige vor ming, maar om een protes tantse catechisatie. Wat doet een pastoor daar? Vertellen. Vertellen over wat hem bewoog om te kiezen voor het priester schap, over zijn werk op de Fi lippijnen, over de muziek die zijn leven inkleurt, over de ka tholieke kerk, over de eucharis tie. Prachtige verhalen waren het: als pater van de orde van de Missionairies of the Sacred He- art voelde hij zich weieens een Machinery of the Sacred Heart, als hij tientallen kinderen achter elkaar doopte. Ik meen me te herinneren een keer bijna hon derd op een dag. Hele volks stammen moet pater Grol van het Doopsel hebben Gelukkig blijf Grol 'onder handbereik', schrijft Van Mid den, 'al besef ik dat hij op zijn leeftijd alle excuses heeft om kalmer aan te doen'. Op weg Niet alle bijbelse verhalen zijn geschikt voor een kinderbijbel. Door onvoldoende inzicht in de bijbelse taal en symboliek kun nen bepaalde passages voor de kleintjes 'tot struikelblokken worden in plaats van wegwij zers in hun leven'. Als voorbeeld wordt in 'Op weg verhalen uit de bijbel voor kinderen' de ver telling genoemd van Abraham die de opdracht krijgt zijn zoon Isaak te offeren (Genesis 22). Er zijn kinderen die zich bij dit verhaal angstig afvragen of God dit ook aan hun ouders zal op dragen. „Doordat kinderen heel concreet denken, zijn ze ge neigd de bijbelverhalen te ver staan als een verslag van histo rische gebeurtenissen. De voor stellingen die ze zich maken van God en van Jezus worden er door bepaald. Als alle bijbelver halen letterlijk worden naverteld, kunnen ze van God een beeld krijgen van 'de straffende God', en van Jezus het beeld van 'een tovernaar die alles kan'. Bij de keuze van de verhalen voor 'Op weg' hebben om die reden 'pedagogische inzichten en ervaringen met kinderen' de doorslag gegeven. Het boek is ge schreven voor de groep tussen zeven en twaalf jaar. Ge- lel op de ontwikkeling die kinderen juist in deze perio de doormaken zal, afhankelijk van hun leeftijd, het ene verhaal hen meer aanspreken dan het andere. Om een verhaal voor de doelgroep aansprekender te maken, koos schrijfster Baukje Offringa - bijgestaan door een 'commissie van redactie', samengesteld uit bijbel- en onderwijsdeskundigen - in een aantal geval len voor een beschrijving vanuit het perspectief van het kind, ook al komen deze kinderen niet in de bijbel voor. Verder worden elementen uit één bijbelboek soms aan gevuld met passages uit andere hoofdstukken. Dat is bijvoorbeeld gebeurd bij het verhaal 'Het huis op de de teksten uit verschillende evangeliën zijn gebruikt. 'Op Weg' kent wel een verdeling in een Oud- en een Nieuw Testament, maar volgt de bijbel niet op de voet. Begonnen wordt met de 'Aartsvaders en aartsmoeders', om via Jozef, Mozes, Gideon en Ruth aan te komen bij de 'Koningen en Profeten'. De verhalenreeks uit het Oude Testament wordt afgesloten met het land van Ba byion en een serie vertellingen over de 'Onderdrukking en de macht van het kleine'. Voor het Nieuwe Testa ment is vaak geput uit Lucas. De geboorteverhalen en gelijkenissen in dit bijbelboek spreken kinderen volgens de schrijfster het meest aan. De bundel is fraai geïllustreerd door Lika Tov en is met overzichtskaarten en een uitgebreide toelichting op de totstandkoming zeer compleet uitgevoerd. Ook ad viezen aan ouders en opvoeders ontbreken niet. Hen wordt aangeraden om er bij het voorlezen steeds op te letten hoé kinderen luisteren en om rustig de tijd te ne men voor hun vragen en opmer kingen. „We kunnnen niet altijd een antwoord geven, maar dat hoeft ook niet. We moeten te genover kinderen daarin eerlijk zijn en het toegeven als we het niet weten of er nog over na moeten denken. Het belangrijk ste is dat we de vragen van de kinderen serieus nemen en er over met hen in gesprek blij- Kinderbijbel De engelstalige 'The lions children's bible' is een klassie ker. De kinderbijbel werd in meer dan twintig talen vertaald en er gingen inmiddels meer dan een miljoen exemplaren van over de toonbank. Bij Kok Voor hoeve in Kampen is een nieuwe Nederlandse uitgave van dit standaardwerk verschenen, waarvoor Johan van Schoten de oorspronkelijke tekst van Pat Alexander be werkte. De illustraties zijn van Lyndon Evans. In de 'Kinderbijbel in woord en beeld' staan de verha len uit het Oude- en Nieuwe Testament in chronologi sche volgorde. Bij elk hoofdstuk wordt verwezen naar de oorspronkelijke bijbeltekst. Aan de keuze van de ver halen lagen andere criteria ten grondslag dan bij het hierboven beschreven boek 'Op weg' het geval was. Passages die daar bewust uit zijn weggelaten - zoals het verhaal van Abraham en Izaak - zijn in de 'Kinderbijbel in woord en beeld' wel opgenomen. De samenstellers kozen ervoor zo dicht mogelijk te blijven bij 'dat verhaal dat alle bijbelboeken met elkaar verbindt'. Kinderbijbel in woord en beeld Pat Alexander en Johan Schoten. - Kampen Kok Voorhoeve, 1994 (derde druk). - 25 ISBN 90-297-0775-5. Prijs27,90 gulden. DICK VAN DER PLAS HET WEER Feestweer tijdens corso Het bescheiden voorjaar van 1994, waarin depressies, koelte en nat tigheid een voorname positie inne men, heeft een periode van 72 uur ingelast waarin een voorschot op de zomer wordt genomen. Zo krijgt de verkleumde Hollander een por tie (bescheiden) warmte gepresen teerd, waarvan het hoogtepunt uit gerekend in het weekeinde valt. Profiteer ervan, want de eigen zinnige aprilmaand laat het volgen de week weer aardig afweten. Dan wordt een nieuwe westcirculatie op de rails gezet. Het warmtegolfje kwam vrijdag al goed op gang, toen een depressie bij Ierland lucht uit het Middellandse Zeegebied begon aan te zuigen. Transport van voor- jaarswarmte dus, die werd gesti muleerd door de krachtige instra ling van de zon. Stond het kwik bij het krieken van de dag nog plaatse lijk op -1 graad (Twente), het maxi mum kwam in de loop van vrijdag middag al op veel plekken uit op 17 tot 19 graden. Vandaag wordt wellicht de mooi ste dag van het weekeinde en de warmste dag van het jaar tot dus verre. In een groot deel van het land wordt het 20 tot 22 graden met flinke zonnige perioden. Echt feestweer dus langs het traject van het bloemencorso tussen Haarlem en Noordwijk; prima omstandighe den bovendien voor recreatie en buitensporten. De lange-afstandlo- pers kunnen vandaag al wat wen- nen aan de plotselinge warmte, in het begin altijd wat aanpassing vergt bij deze tak van sport. De on- standigheden bij de marathons va Parijs en Hamburg, die dit week einde worden gehouden, staan in schril contrast met die van Rotter dam afgelopen zondag, toen met een kou van 7 tot 8 graden en kille wind moest worden afgerekend. Op zichzelf hoeft een tempera tuur van 20 graden geen probleem te zijn voor een succesvolle race, maar de tijd die het lichaam krijgt om zich aan te passen mere omstandigheden., de krappe kant. Regionaal staat oj zondag de Nieuwe Brugloop (Haar lemmermeer) op het programma. Het blijft hoogstwaarschijnlijk droog met wat zon. Het is vrij warm, maar niet zo heet als tijdensfel zal de editie van 1990 (26 graden). het eprc IDERDC ior h ïtwei oesg< rovin ilssie. itwo< aten In de loop van het weekeinde neemt de vochtigheid toe, waarbij koelere oceaanlucht al dichterbij komt te liggen. Dat kan op beide dagen aanleiding geven tot de vor ming van een zomerse regen- of onweersbui, vooral in de namiddag nks of avond. Maandag komen we d nitief in de oceanische lucht te recht met aanhoudende buienkans en een terugval van het kwik naar 12 tot 13 graden. De dagen daarna c geeft een grotere depressie-activi- f teit te zien met vrij koel en wissel vallig weer. da HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Langs de westkust half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of een bui. In het zuidoosten meest droog en eerst geregeld zon. Middagtemperatuur van 4. graden in het noor den tot 14 in het zuiden; rond Oslo maxima van cir ca 16 graden. In het zuiden zonnige pe rioden, naar het noorden toe meer kans op wolken velden. Vrijwel overal droog. Middagtempera- de 2 en 8 graden; ten zui den van de grote meren maxima zaterdag qirca 16 graden, zondag een fractie Denemarken: Zaterdag droog en perio den met zon. Zondag rond Kopenhagen eerst weinig veranc Jutland geleidelijk toenemende kans op een regen- of on weersbui. Maxima op veel plaatsen rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; langs de Engelse oostkust zaterdag wel licht droog. Middagtemperatuur onge veer 12 graden, in Engeland enkele gra den hoger. België en Luxemburg: Zaterdag perioden met zon en tegen de avond kans op een verspreide regen- of onweersbui. Zondag wat meer wolken velden en iets grotere neerslagkansen. Middagtemperatuur van 16 graden in west-Vlaanderen tot 20 in de Ardennen en in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag vooral in de oostelijke departe menten flink wat zon, in het westen meer bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Zondag overal flink wat wol kenvelden en kaos op enkele buien. Maximumtemperatuur van 13 graden langs Het Kanaal tot tegen de 20 in de oostelijke departementen; in de Vend'ee wordt het ongeveer 17 graden. Portugal: Overwegend veel bewolking en perioden met regen. Zondag in Algarve in de loop van de dag mer zon. Temperatuur uit eenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Madeira: Wisselend bewolkten enkele buien, mo gelijk met onweer. Maxima rond 20 gra- Spanje: Wisselend bewolkt en buiige regen, soms met onweer. Vooral langs de ooste lijke costa's ook perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 17 tot 22 graden. Zondag langs de Golf van Biskaje iets koeler. Canarische Eilanden: Zaterdag flinke stapelbewolking en een enkele bui. Zondag wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: zaterdag wisselend bewolkt en kans op een bui. Zondag enkele wol kenvelden, ook zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Tunesië: Droog en zonnig. Middagtemperaturen oplopend tot 25 graden op zondag. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in de oostelijke helft flink wat zon, in het westen vrij veel wolkenvel den; een enkele regen- of c de westelijke departemen- Zondag veranderlijk t ZA ZO MA 40 30 30 30 40 40 50 7 8 20 18 13 WEERRAPPORTEN C V ZONDAG 24 APRIL 1994 Zon-en maanstanden Zon op 06.22 Zon onder 20.49 Maan op 19.26 Maan onder05.22 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.38 14.59 Laag water 10.45 23.15 MAANDAG 25 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder 20.51 Maan op 20.51 Maan onder05.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.23 15.4 Laag water 11.35 23.3" Weerrapporten 22 april 08 u Amsterdam half bew. zzo3 13 3 0 1 De Bilt zwaar bew. zo 2 14 2 0.1 Deelen licht bew. ozo2 14 0 0.1 8oedapest Bordeaux Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12